Κουτάβι Γ. Ποιμενικού: Ανάπτυξη ανά μήνα


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Ο ποιο σωστος τροπος ειναι να δεις πως πρεπει να ειναι ενα σκυλι σε εναν εκτροφεα

και μετα με "το ματι" που λεμε να το ταιζεις οσο πρεπει να το φερεις εκει που πρεπει πανω κατω

καθως η δοσολογια της καθε τροφης δεν συμπεριλαμβανει παντα και την ασκηση
αν ο σκυλος σου παιζει ολλη μερα και τρεχει προφανως θελει ποιο πολυ τροφη απο ενα αλλο που παιζει πολυ λιγοτερο

να πας απο εκει που τον πηρες να δεις τα σκυλια να ρωτησεις και να πραξεις αναλογα :)
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
ρε παιδια εμενα ειναι 6 μηνων και ειναι 32 κιλα αλλα δεν ειναι χοντρος.
Εχω την εντυπωση οτι ηταν ο πρωτος της γεννας.ειναι σε λογικα πλαισια?
 


sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Και μένα κάπως έτσι είναι!!Απ'ότι μου είπαν τα παιδιά θα αρχίσει να δείνει όγκο σιγά σιγά και θα παραμείνει στα ίδια κιλά!!Καμια 40 πιστεύω!!Ο μπαμπάς είναι 42!!
 






keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
ρε παιδια εμενα ειναι 6 μηνων και ειναι 32 κιλα αλλα δεν ειναι χοντρος.
Τον σκύλο που τον είδα από κοντά, έχει αρκετή οστέινη μάζα και πιστεύω πως είναι ένας λόγος που είναι βαρύτερος συγκριτικά με άλλα κουτάβια της ηλικίας του.

θα επρεπε να ειναι 26.Δηλάδη ειναι πιο βαρυς.
Σύμφωνα με τον πίνακα σε αυτά τα κιλά θα κυμενόταν, αλλά αυτό έχει να κάνει με τις γραμμές του και με το τι τροφή τρώει.

Συνήθως το νούμερο αυτό π.χ το "26" βγαίνει με την εξής θεωρία...
Αν υποθέσουμε πως το βάρος του κουταβιού αντιστοιχεί στο 1% του σωματικού βάρους της μητέρας του, σε 8 μήνες θα το έχει αυξήσει κατά 80 φορές.

Εαν παρει και ογκο ποσο θα φτασει 60?
χαχαχα ...οχι δα !!

Επιτρεψέ μου να κάνω μια υπόθεση πως έτσι οπως τον είδα, θα καταλήξει γυρω στα 38-40 kg το μέγιστο....και πάλι, αυτό το νούμερο είναι μια ερμηνεία. Οπότε ...αναμονή και υπομονή.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Τον σκύλο που τον είδα από κοντά, έχει αρκετή οστέινη μάζα και πιστεύω πως είναι ένας λόγος που είναι βαρύτερος συγκριτικά με άλλα κουτάβια της ηλικίας του.



Σύμφωνα με τον πίνακα σε αυτά τα κιλά θα κυμενόταν, αλλά αυτό έχει να κάνει με τις γραμμές του και με το τι τροφή τρώει.

Συνήθως το νούμερο αυτό π.χ το "26" βγαίνει με την εξής θεωρία...
Αν υποθέσουμε πως το βάρος του κουταβιού αντιστοιχεί στο 1% του σωματικού βάρους της μητέρας του, σε 8 μήνες θα το έχει αυξήσει κατά 80 φορές.


χαχαχα ...οχι δα !!

Επιτρεψέ μου να κάνω μια υπόθεση πως έτσι οπως τον είδα, θα καταλήξει γυρω στα 38-40 kg το μέγιστο....και πάλι, αυτό το νούμερο είναι μια ερμηνεία. Οπότε ...αναμονή και υπομονή.
Θεος .
χιλιοευχαριστω
 




keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
παιδια ερωτηση απο περιεργεια!ποσο ηταν τα σκυλια σας 3 μηνων?
Ο δικός μου ήταν 13kg. του κολλητού μου 14 kg και ενός κοινού μας φίλου 10 kg
Tα τρία αυτα κουταβια έχουν διαφορετικές γραμμές αίματος.
Τελικά... ποιο καλοσχηματισμενος τηρουμένων αναλογιών σκύλος και κατά 2 kg βαρύτερος σε σχέση με τους άλλους 2 όντας ενήλικος .....ήταν "ο μικρός"

Οπότε σε αυτό που καταλήγω είναι πως, ακόμα και να γνωρίζω τις γραμμές δεν μπορώ να συγκρίνω τη μοναδικότητα του κουταβιου με αυτό που έχω στο νου μου ή με αυτό που θα ήθελα.
 






kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Ο Εκτωρας ειναι 3 μηνων και ειναι 14 κιλα(πολυ καλα συμφωνα με τον πινακα αλλα και με τον κτηνιατρο)
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
τον πηγα σημερα για ζυγισμα ,εφτασε αισιως τα 28,200.σε μια εβδομαδα κλεινει τους 7 μηνες .ο πινακας δινει τα 28,400 ιδανικο για 7 μηνων .οταν τον πηρα ηταν ελλιποβαρης σε σχεση με τον πινακα για κανα δυο μηνες.τελικα οτι ειναι να δωσει το σκυλι θα το δωσει .οτι γραφει στο γονιδιο.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Ο Λούπους είναι 5 μηνών και μιας εβδομάδας με βάρος 24 κιλά. Πάσχει από ραχίτιδα λόγω κακής διατροφής από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και η ανάπτυξη του με απασχολεί πολύ.
Παρόλο που το βάρος του σύμφωνα με τον πίνακα είναι καλό, ο σκύλος είναι πάρα πολύ αδύνατος(τόσο που τα πλευρά του διακρίνονται κανονικότατα!) και δεν φαίνεται με τίποτα για τόσα κιλά. Εδώ και λίγες μέρες του αύξησα την τροφή σε 500 γρ. καθημερινά και θα τον ζυγίσω πάλι σε τρεις εβδομάδες!
 




Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Η Δάφνη στις 20/08 συμπλήρωσε πέντε μήνες ζωής και βάρος είκοσι κιλά ακριβώς! :thumbup:
Παναγιώτη ο Λούπους γεννήθηκε 18/3 και μοιάζει πιο αδύνατος από την Δάφνη. :(
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο Λούπους είναι 5 μηνών και μιας εβδομάδας με βάρος 24 κιλά. Πάσχει από ραχίτιδα λόγω κακής διατροφής από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και η ανάπτυξη του με απασχολεί πολύ.
Παρόλο που το βάρος του σύμφωνα με τον πίνακα είναι καλό, ο σκύλος είναι πάρα πολύ αδύνατος(τόσο που τα πλευρά του διακρίνονται κανονικότατα!) και δεν φαίνεται με τίποτα για τόσα κιλά. Εδώ και λίγες μέρες του αύξησα την τροφή σε 500 γρ. καθημερινά και θα τον ζυγίσω πάλι σε τρεις εβδομάδες!
Ο πίνακας και ο κάθε πίνακας που βλέπεις είναι ένας μπούσουλας!

Και γενικά οι πίνακες είναι παρμένοι σύμφωνα με τα σωστά δείγματα του προτύπου της εκάστοτε φυλής!

Το ότι ο σκύλος ο δικός μου, ας πούμε, είναι 3 χρονών 38 κιλά και είναι στην όψη κανονικός δεν σημαίνει ότι εσένα είναι το ίδιο!
Ο κάθε σωματότυπος είναι διαφορετικός και η ανάπτυξη επίσης διαφορετική!Ωστόσο αυτοί οι πίνακες μας δείχνουν μόνο κάτι, όχι όπως πρέπει να είναι!

Μια ερώτηση που παίζει σημαντικό ρόλο...
Πόσο ύψος έχει?
Το ύψος μετριέται από το έδαφος έως το ακρώμιο!

Όπως και στον άνθρωπο, που αλλιώς φαίνεται ένας 18χρονος 80 κιλά με 1.75cm ύψος και αλλιώς ένας άλλος με πάλι 80κιλά αλλά με 1.90cm ύψος!
Άλλη διάπλαση, άλλο σκαρί...
 
Last edited:


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εμενα παλι ο ΡΑΣ ειναι 5 μηνων και 7 ημερων και σημερα που τον ζυγισα ειναι περιπου 23,5 κιλα...πιστευω ειναι καλα συμφωνα με τον πινακα..22.9 kg λεει στους 5 μηνες εε εμεις εχουμε και 1 εβδομαδα παραπανω οποτε δικαιολογουνται τα 500gr παραπανω πιστευω...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22