Κουταβι Lab! - Help Asap!!


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
οχι,βεβαια., μπορει να το κρατησει χωρις να ζευγαρωσει αλλα ειναι σιγουρος καποιος οτι το σκυλι δεν θα του ξεφυγει και θα ζευγαρωσει και μετα τα σκυλακια τι θα γινουν?
επισης ειναι σιγουρος οτι δεν θα μπει στο πειρασμο να ζευγαρωσει το σκυλο του γιατι τα κουταβια ειναι ειναι πολυ γουτσου-γουτσου είτε γιατι σκεφτηκε να τα πουλησει?
επισης ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν αρκετα σκυλια εξω που ζητουν οικογενεια οποτε δεν ειναι αναγκη η σκυλα μας να γεννησει. οι επιλογες για να βρει σκυλι καποιος ειναι πολλες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
αρχισα να σκεφτομαι για τη στειρωση...επειδη μενει μεσα στο σπιτι θα ειναι λιγο προβλημα οταν εχει περιοδο...
Από αυτόν τον προβληματισμό, ξεκίνησε ο δικός μου. Το θέμα δεν ήταν γενικά η στείρωση. Είναι υποχρεωμένος να μην του ξεφύγει -φαντάζομαι τόσοι και τόσοι που έχουν θηλυκά βρίσκουν τρόπο να το χειριστούν εκτός της στείρωσης- και να μην μπει σε πειρασμό για γουτσου-γουτσου καταστάσεις. Εξαρτάται πόσο υπεύθυνος και συνειδητοποιημένος είναι. Κατά τ' άλλα το ίδιο λέμε. Εγώ έχω μαζεμένα δύο από τον δρόμο. Λες να μην υποστηρίζω αυτές τις απόψεις;
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
ναι,δεν διαφωνουμε.
εγω ειμαι απλα της αποψης να γινει η στειρωση και ας ειναι οποιος θελει ο λογος.
εδω κανουν αλλες επεμβασεις χειροτερες (κοψιμο ουρων και αυτιων) για ηλιθιους λογους και αυτη που τουλαχιστον ειναι για καλο δεν θα υποστηριξω?
νομιζω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος σε σχεση με το 1 ποστ!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
εγω παλι δεν μπορω να το δω αυτο που λετε...
και γω εχω θηλυκο..οταν ηταν σε οιστρο την βγαζαμε 2 ατομα βολτα και δεν εμενε ποτε χωρις επιτηρηση..τι σοι δικαιολογια ειναι αυτη??δεν μπορει καποιος για 20-40 μερες τον χρονο να εχει το μυαλο του αποκλειστικα στο σκυλι??

τωρα οσο για το ζευγαρωμα για να μοσχοπουλησεις τα κουταβια αυτοι εμπιπτουν σε αλλη κατηγορια...

απο εκει και περα μιλατε για την στειρωση λες και θα πατε μια βολτουλα μεχρι τον groomer να σας κοψει τα νυχια..οργανα βγαζεις μεσα απο το σκυλι σου..αν και αν και αν...

και γω υπερ της στειρωσης ημουν..καθισα και διαβασα ομως 5 πραγματα και πλεον η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα στειρωσω το σκυλι μου για τα αν,τα ισως,τα μπορει και τα οποια λαθη μπορει ΕΓΩ να κανω στο μελλον..
και ξερω φυσικα θα μου πειτε για τον καρκινο..αν ποτε φτασουμε εκει θα το αντιμετωπισουμε με ολη μας την δυναμη..

λιγα δικαιωματα εχουν απομεινει στα ερμα...ας τους μεινει εστω το δικαιωμα να μπορουν να εχουν οιστρο χωρις να τα πετοκοβουμε μηπως και λερωθουν τα χαλια μας.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παλι ξεκινάμε μία συζήτηση..η οποία δεν έχει τέλος...
Και οι δύο πλευρές έχουν λογικά επιχειρήματα...άρα σεβόμαστε όλες τις απόψεις...αρκεί να :
1. Μην αφορούν τα αδέσποτα (εκεί υπάρχει μία και μόνο οδός)
2. Να μην ζευγαρώσουν ποτε τα σκυλιά τους εκτός αν μιλάμε για εκτροφείς, (τους σωστούς εκτροφείς)

Τώρα για το θέμα του καρκίνου...εγω δεν έχω θηλυκα σκυλιά..αλλά αν είχα θα το σκεφτόμουνα πάρα πολύ σοβαρά...γιατί αν με τη στείρωση...μπορώ να αποφύγω να ταλαιπωρηθεί, να πονάει το σκυλί μου στο μέλλον...και να αναγκαστώ να τη "χάσω" πριν την ώρα της..ε, τότε δε το συζητάω.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Ξερω πολυ καλα τι γινεται στη στειρωση αφου ξερω λογω της σχολης μου ολη την ανατομια του ανθρωπου η οποια φανταζομαι δεν εχει τρομακτικες διαφορες με αυτη των σκυλιων...εαν το στειρωσω το σκυλι δεν θα παθει τιποτα...δεν θα αλλαξει η συμπεριφορα του...επειδη τα σκυλια κρατανε τα ουρα τους πολλες ωρες εμφανιζουν καρκινο...ειδικα τα αρσενικα εμφανιζουν καρκινο στους ορχεις...ετσι εαν τους αφαιρεσεις μειωνεις δραματικα τον κινδυνο αυτο(συμφωνα με κτηνιατρο)...αλλα και ετσι να μην ειναι σιγουρα με την αφαιρεση της μητρας το προφυλασεις απο καποιες ασθενειες που ισως στο μελλον εμφανιζονταν στο συγκεκριμενο οργανο...δεν βλεπω τιποτα αρνητικο στη στειρωση...αντιθετως...και ναι εγω αυτη τη στιγμη σκεφτομαι και το οτι θα λερωνει τους καναπεδες γιατι στη φαση που ειμαι δεν ξερω ποσο αιμα θα εχει και αν θα μπορω να το αντιμετοπισω...και οποιος μου πει οτι ειναι εναντια στη φυση κτλ η απαντηση ειναι μια: οταν εχω μια γονιμη σκυλα και δεν την αφηνω να ζευγαρωσει δεν παω αντιθετα στη φυση? ειναι καλυτερο να εχω ενα σκυλι που θελει να ζευγαρωσει και να μην το αφηνω? εγω απλα εκανα μια ερωτηση στην οποια η απαντηση ηταν "μπορεις να το στειρωσεις απο τον πρωτο οιστρο και μετα..." Οποιος νομιζει οτι αγαπαει περισσοτερο το σκυλακι του επειδη δεν το στειρωνει ας το κρατησει και ας το εχει να σπαραζει στο μπαλκονι οταν μυρισει καποια θυληκια σε οιστρο...()
Υ.Γ Η γνωμη μου ειναι οτι τα περισσοτερα αδεσποτα προερχονται απο φιλοζωους που δεν ηθελαν να στειρωσουν τα κουταβια τους...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εφόσον έχεις πάρει την απόφαση να την στειρώσεις γνώμη μου είναι να το καθυστερήσεις όσο αντέχεις περισσότερο 2 ή και 3 οίστρους, μελέτες έχουν δείξει ότι η στείρωση σε μικρές ηλικίες κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Υπάρχει θέμα "υπέρ και κατά της στείρωσης" παιδιά, πάλι θα το συζητάμε; :confused:

κατά - εγχείρηση είναι, οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά...
υπέρ - μειώνεται η πιθανότητα ανάπτηξης καρκίνου, δεν θα υπάρξουν ανεπιθύμητα κουτάβια....

:maria:
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
amalthea αντεχω οσο χρειαστει...το θεμα ειναι ποτε ειναι καλυτερο για το σκυλακι μου να γινει...ειτε αυτο ειναι αυριο ειναι ειτε ειναι σε 5 χρονια...δεν εχω ρωτησει ακομα τον κτηνιατρο και γιαυτο ρωταω εσας...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
η δικιά μου γνώμη είναι να το καθυστερήσεις όπως είπα, ρώτησε επίσης την γνώμη του εκτροφέα σου, ενός γιατρού που εμπιστευεσαι και ψάξτο και μόνος σου.
 
Last edited:


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
εγω παλι δεν μπορω να το δω αυτο που λετε...
και γω εχω θηλυκο..οταν ηταν σε οιστρο την βγαζαμε 2 ατομα βολτα και δεν εμενε ποτε χωρις επιτηρηση..τι σοι δικαιολογια ειναι αυτη??δεν μπορει καποιος για 20-40 μερες τον χρονο να εχει το μυαλο του αποκλειστικα στο σκυλι??

τωρα οσο για το ζευγαρωμα για να μοσχοπουλησεις τα κουταβια αυτοι εμπιπτουν σε αλλη κατηγορια...

απο εκει και περα μιλατε για την στειρωση λες και θα πατε μια βολτουλα μεχρι τον groomer να σας κοψει τα νυχια..οργανα βγαζεις μεσα απο το σκυλι σου..αν και αν και αν...

και γω υπερ της στειρωσης ημουν..καθισα και διαβασα ομως 5 πραγματα και πλεον η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα στειρωσω το σκυλι μου για τα αν,τα ισως,τα μπορει και τα οποια λαθη μπορει ΕΓΩ να κανω στο μελλον..
και ξερω φυσικα θα μου πειτε για τον καρκινο..αν ποτε φτασουμε εκει θα το αντιμετωπισουμε με ολη μας την δυναμη..

λιγα δικαιωματα εχουν απομεινει στα ερμα...ας τους μεινει εστω το δικαιωμα να μπορουν να εχουν οιστρο χωρις να τα πετοκοβουμε μηπως και λερωθουν τα χαλια μας.
δεν διαφωνω αλλα δυστυχως ολοι οι ιδιοκτητες δεν μπορουν να ελεγξουν τα σκυλια τους.
δεν εχεις δει σκυλια που φευγουν απο τον κηπο ή φευγουν μαζι με το λουρι απο τον ιδιοκτητη?
και επισης υπαρχουν ιδιοκτητες που τους ενδιαφερει η καθαριοτητα των χαλιων απο το σκυλι οποτε ειναι ευκολοτερο να παρει δρομο ο σκυλος.
ε, για αυτους τους λογους λεω ναι στην στειρωση.
αν ο ιδιοκτητης ειναι 1000% σιγουρος οτι το σκυλι του δεν θα ζευγαρωσει ας μην κανει στειρωση.
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
για την ποσοτητα αιματος μην φοβασαι, δεν ειναι τιποτα.
θα παρεις βρακακι
θα παρεις ενα παλιο υφασμα να καλυψεις καναπεδες αν ανεβαινει ο σκυλος ,το οποιο μολις τελειωσει η περιοδος ειτε θα το πλυνεις ειτε θα το πεταξεις.
θα σφουγγαριζεις λιγο πιο συχνα αν και με το βρακακι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
ναι αυτο θα κανω στην αρχη...παντως απο βιντεακια που ειδα βαζουν μονο τις ωοθηκες και οχι τη μητρα...
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
και μια ακομα ερωτηση...οταν αρχισω σχολη η ναλα μου θα πρεπει να μενει μονη στο σπιτι για κανενα 3ωρο(το πολυ)...το προβλημα ειναι οτι μπορει να αρχισει να δαγκωνει καλωδια...να την βαλω σε crate τοσες ωρες? επισης το βραδυ ξυπναει μια στις 4και και μια στις 7και για να κανει την αναγκη της...το βραδυ μπορω να τη βαζω σε crate?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
το προβλημα ειναι οτι μπορει να αρχισει να δαγκωνει καλωδια...να την βαλω σε crate τοσες ωρες?
Ο δικός μου δεν δάγκωσε ποτέ καλώδιο, αλλά αν δεν την εμπιστεύεσαι, μπορεί να μεινει στο crate τρεις ώρες.

επισης το βραδυ ξυπναει μια στις 4και και μια στις 7και για να κανει την αναγκη της...το βραδυ μπορω να τη βαζω σε crate?
Βεβαίως! :)
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
η δικη μου εφαγε εναν φορτιστη...και λεω να προσεχω...ναι αλλα το βραδυ θα πρεπει να ξυπναω και εγω για να της ανοιγω το crate για να βγει εξω η να την αφηνω μεσα μεχρι το πρωι?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
΄Τον Keagan καμιά φορά του άνοιγα στις 4 το πρωί και τον έβγαζα έξω για πιπί...καταλάβαινα από το κλάμα αν ήταν έτοιμος να σκάσει..
Τις περισσότερες φορές έμενε μέχρι τις 6.30-7 το πρωί...βέβαια φρόντιζα το τελευταίο νερό να το πιεί πριν κάνει πιπί για βράδυ και παμε για ύπνο..(γύρω στις 12-12.30)
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
βρηκα crate 107x70x71 80ευρω αλλα σκεφτομαι ενα θα το χρησιμοποιησω... γιατι πλεον αφηνω την μπαλκονοπορτα ανοιχτη και ετσι παει μονη της εξω και κανει οτι θελει...και μετα ξαναγυρναει και κοιμαται...με το crate φοβαμαι μην τα κανει μεσα...