Κουταβι Lab! - Help Asap!!


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα σκυλιά δεν λερώνουν το μέρος που κοιμούνται εκτός κι αν δεν μπορουν με τίποτα να κρατηθούν. Οταν θα πηγαίνεις στη σχολή θα αφήνεις την μπαλκονόπορτα ανοιχτή; Καλύτερα μάθε της το crate τώρα, που έχεις περισσότερο χρόνο. Θα χρειαστεί καιρό να το συνηθίσει και να μην κλαψουρίζει όταν την βάλεις μέσα.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
ηδη την περιοριζω σε ενα μερος με πλαστικο καγκελο κατω απο το γραφειο μου και παει μονη της και κοιμαται εκει(ο χωρος ειναι λιγο πιο μεγαλος απο το crate)...η την αφηνω μεσα στο δωματιο μου για καμια ωρα και δεν κανει τιποτα...αυτο το κανω για να συνηθισει το γεγονος οτι καποιες ωρες θα μενει μονη...και δεν κλαιει...κοιτα την μπαλκονοπορτα μπορω να την εχω ανοιχτη γιατι σπουδαζω στη Λαρισα και εκει δεν κλεβουν...φαντασου οτι απεναντι μου εχω τραπεζα και ολοι παρκαρουν τα αμαξια στ δρομο το βραδυ με αναμενη μηχανη και πανε 30 μετρα πιο περα να βγαλουν λεφτα...εχω μπερδευτει λιγο με το crate...επειδη ειμαι μικρη ακομα δεν εχει ωρημασει η κυστη αρκετα για να μπορει να τα κραταει η καημενουλα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πάντως αν είναι ποτέ να το χρησιμοποήσεις το crate καλύτερα μάθε της το τώρα που είναι μικρή.
Δεν είναι απαραίτητο να το χρησιμοποιήσεις, κι εγω το δικό μου ποτέ δεν τον έμαθα να μένει σε crate.
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
παιδια εχω και αλλη μια απορια...καποιεσ φορες το σκυλι πηδαει επανω μας και μας δαγκωνει πανω στο παιχνιδι(απο ενθουσιασμο και χωρις να ποναμε καθολου γιατι ξερει ποση δυναμη να βαλει) επισης μπορει να δαγκωνει τα ουχα μας...τι να κανω για να το κοψει? εγω οταν το κανει αυτο φευγω αμεσως απο το δωματιο και την αφηνω μονη για 10 λεπτα...αφου της εχω πει πρωτα μη...της εδωσα και κοκκαλο απο δερμα ζωου για τα δοντια της...επισης εχθες που την πηγα μια βολτα στο αλλα το σπιτι που εχει αυλη ετρωγε τα παντα και δεν με ακουγε...τι πρεπει να κανω γιαυτο...ειναι 2και κατι μηνων...το σκυλι δεν βγαινει βολτες ακομα λογω ηλικιας...(αρα δεν εκτονωνεται)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παρε της παιχνιδακια και κοκκαλακια για να τα δαγκωνει, ολα τα κουταβακια δαγκωνουν...
Πανω που τη βλεπεις να δαγκωνει αλλα πραγματα που δεν θα επρεπε, να της λες "μη" ή "αστο" και να τη μαλωνεις (εγω πχ. αν με δακγωνε στο παιχνιδι, τον μαλωνα και σταματουσε το παιχνιδι).
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
ειναι λαθος που οτνα το παρακανει την αφηνω μονη? οταν ανεβαινει μονη της στον καναπε την κατεβαζω και της λεω απλα μη?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
"Μη" και την κατεβαζεις. Μεχρι να μαθει. Αν δεν την θελεις στον καναπε :D

Δεν ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου, τα περισσοτερα σκυλια εχουν "προβληματα συμπεριφορας" οντας παραχαϊδεμενα... Εσυ εισαι ο αρχηγος, εσυ βαζεις τους ορους.
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
Παιδια σημερα το πρωι το σκυλι ηταν μια χαρα...τωρα το βραδυ εφαγε και μετα του εδωσα ενα κοκκαλο να μασουλαει και την αφησα μονη...οταν γυρισα το κοκκαλο δεν ηταν πουθενα...τωρα παρατηρησα οτι οι κοιλια της ειναι τεραααστια...λετε να το καταπιε ολοκληρο? το σκυλι φαινεται πολυ χοντρο αλλα δεν παραπονιεται ουτε ποναει πουθενα...ισα ισα τρεχει και παιζει...πως ειναι δυνατον να εχει γινει η κοιλια τοσο μεγαλη απο το πρωι?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα κουταβια οταν φανε λιγο φουσκωνει η κοιλιτσα τους.
Ποσο μεγαλο ηταν το κοκκαλο; Αν ειναι απο εκεινα τα πετσινα, παιρνε της μικρα κοκκαλα, γιατι μπορει να κανει και κακο αν το φαει ολοκληρο σε μικρο χρονικο διαστημα.

(να το καταπιε αποκλειεται, αλλα να το εφαγε... παιζει. Ψαξε και κατω απο τραπεζια, κρεβατια, κλπ μην το εχωσε πουθενα :) )
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
το κοκκαλο ηταν το μικρο(πετσινο)...παιδια δεν το βρισκω πουθενα...η το εφαγε η το πεταξε απο το μπαλκονι...τις αλλες φορες το παλευε ποση ωρα και ετρωγε πολυ λιγο...αλλα τωρα ηταν σχεδον ολοκληρο...και μαλιστα μολισ ειχε φαει ξηρα τροφη...καλα η μικρη εχει τρομερη ορεξη αλλα δεν το περιμενα...ποιο ειναι το ανωτατο βαρος που πρεπει να εχει? ειναι 9.5 εβδομαδων...της δινω 300γρ τροφη την ημερα σε 3 δοσεις...ειναι καλα?
 




dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
λεει 1-3 μηνες και αν το σκυλακι ειναι 8 κιλα 300γρ...αλλα η δικη μο ειναι χοντρουλα...ετσι την πηρα...και τωρα εχει φτασει 9 κιλα σχεδον...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το στομαχι της φουσκωνει μετα απο το φαϊ, ή ειναι παντα φουσκωμενο;
Προσεχε μην την παχυνεις πολυ πολυ, ειναι γνωστα τα λαμπ γι'αυτο το προβλημα.
Το κοκκαλο παιζει να το εφαγε :rolleyes: αλλα αν ηταν μικρο, δεν πειραζει.
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
παιδια το κοκκαλο βρεθηκε και το στομαχι ξεφουσκωσε...εγω την ταιζω οσο μου λενε...αλλα μου φαινεται χοντρουλα...και οταν την ειχα παρει ηταν 7 κιλα και ηταν 2 μηνων...γομαρακι...μπορω να της κανω λιγη διαιτα απο τωρα? δυστυχως λογω εμβολιων δεν μπορω να τη βγαλω ακομα βολτεσ για να περπατησει λιγο...αλλα ειναι ζωηρο κουταβι...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μπορεις να βγαλεις μια φωτο απο πανω (αυτη να στεκεται) πριν φαει;

Επισης, στο σακι πρεπει να γραφει ποσα γραμμαρια δινεις σε ενα active σκυλι (δηλαδη σκυλι που αθλειται) και σε ενα σκυλι που μενει τις περισσοτερες ωρες στο σπιτι.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
αν μπορει ο amalthea η οποιος αλλος γνωριζει ας μας πει ποια ειναι τα φυσιολογικα πλαισια αναπτυξης ενος λαμπραντορ σε σχεση με τα κιλα.
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
ναι θα τη βγαλω μια photo πριν φαει το μεσημερι...παντως εψαξα στο ιντερνετ να βρω αναλογια κιλων-ηλικιας και ολοι ελεγαν οτι ο ρυθμος αναπτυξης σε καθε σκυλο ειναι διαφορετικος και δεν υπαρχει ιδανικο βαρος
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
και γω τοση ωρα ψαχνω στο ιντερνετ..ε ολο και καποιος μπουσουλας θα πρεπει να υπαρχει..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δε νομίζω ότι υπάρχουν standards...για το θέμα βάρους..
Θα πω ένα παράδειγμα με τους δικούς μου...ο Τσούφι ήταν πάντα αδύνατος..παρόλο που έτρωγε κανονικά...και πάντα σαν ενήλικας σκύλος ήταν γύρω στα 36 κιλά..
Ο Keagan στην ηλικία των 4 μηνών..ήταν διπλάσιος σε μέγεθος με κάποιο άλλο Golden 4 μηνών...και τα κιλά του είναι περίπου 43 σαν ενήλικας...δεν έτρωγε παραπάνω από τον Τσούφι...και η άσκηση ήταν ίδια και για τους δύο...