Κτηνίατροι και B.A.R.F.


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εδω παλι επιβεβαιωνετε η καινουρια μου θεωρια που λεει οτι δεν μας νοιαζει τοσο για τον σκυλο οσο για την παρτι μας,δηλαδη οτι δεν μπορουμε εμεις δεν θα το κανει η φαει και ο σκυλος,επειδη μας βολευει οχι τιποτε αλλο,δεν τον σιχαινομαστε ρε παιδι μου ενω αν τρωει ωμα μπορει να φαει και εμας και λερωνει και το σπιτι,η οπως ειπε ο Φιλος Παναγιωτης εχθες που με επισκεφτηκε απο την Πτολεμαιδα,οταν του ειπα οτι δινω και ωμα πλαταρια μου λεει αν θα εχεις κοτες θα εχεις προβλημα,δηλαδη του λεω αν ταιζω βοδινο???(που το κανω φυσικα)θα κυνηγαει τις αγελαδες?η μηπως αν ειναι μαγειρεμενο δεν ξερει ο σκυλος τι κρεας ειναι??
τεσπα οι περισσοτεροι δεν δινουν ωμο γιατι δεν αισθανονται οι ιδιοι ανετα,η τους μυριζει η εχει πολυ βρωμια,στα παπάκια τους:p η υγεια του σκυλου,η μηπως ξερουν τι εχει η ξηρα μεσα???ουτε ο κατασκευαστης δεν ξερει.
 
Last edited by a moderator:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να σου πω την αλήθεια omarock δεν έχεις και άδικο κατα τη γνώμη μου. Εγώ π.χ δεν δίνω ωμά για τους λόγους που ανεφερες , σιχαινομαι και επίσης σκέφτομαι και την σχολαστικοτητα με την οποία θα πρέπει να καθαρίζω τα πάντα και αυτο με αποτρέπει. Επίσης νομίζω ότι γι να δώσεις άριστη ποιότητα κρέατος θα έχει μεγάλο κόστος και μέτριας ποιότητας κρέατα θα προτιμούσα να ψηνω πριν τα δώσω στους σκύλους μου.
Με λιγ λόγια δισταζω να δώσω αμφίβολης ποιότητας κρέατα ωμά, αν είχα διαθέσιμο κυνήγι ίσως το έκανα.
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Κυβέλη έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό κ εγώ ουσιαστικά αυτό κάνω. αλλά νομίζω ότι ο omarock πιστεύει ότι "δεν μας νοιαζει τοσο για τον σκυλο οσο για την παρτι μας". Οπότε απ'τη στιγμή που όυτε εσύ ούτε εγώ δίνουμε ωμά στο σκύλο μας υποθέτω κοιτάμε μόνο την πάρτη μας (?)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο omarock εξέφρασε μια άποψη και είναι σεβαστή και δεν μου φαίνεται παράλογη, κάνω το καλύτερο που μπορώ εγώ για το σκύλο μου κοιτώντας και την πάρτυ μου σεβόμενη όμως και τις ανάγκες τους. Δεν το βρίσκω κακό , όπως πχ όσο και να θέλω να τον πάρω μαζί μου σε κάποια ταξίδια στο εξωτερικό με αεροπλάνο αλλά αντί αυτού θα ταλαιπωρηθω και θα πάω με αυτοκίνητο γιατί δεν θέλω να τον βάλω στις αποσκευές έτσι και στο θα της διατροφής θα συμβιβαστεί με ξηρά και αργότερα με μαγειρεμενο ειδικά για σκύλους γιατί δεν έχω συμφιλιωθει με την ιδέα των ωμων. Όπως όλες οι σχέσεις και αυτή με τον σκύλο μας είναι μια σχέση αμοιβαιων υποχωρησεων.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αυτό που πολύ σωστά θέλει να πει ο omarock είναι ότι θέλουμε να ανθρωποποιήσουμε τα σκυλιά μας για το συμφέρον μας.
Εκτός του ότι αποφευγουμε τα ωμά επειδί έχουν αίματα, λερωνει το σπίτι, είναι μακάβριο και πολλά άλλα θεωρούμε το σκύλο άνθρωπο και τον αντιμετωπίζουμε έτσι.
Υπάρχει πιο δυνατή απόδειξη απο το να πάς σε ένα petshop και να δείτε τα πάντα έτοιμα προς χρήση μέσα σε συσκευασίες, τα οποία έχουν φωτογραφίες σκυλιών να είναι γεμάτα χαρά? Που βρίσκουμε φαγητό/διάφορα για το σκύλο μας, μα στο supermarket για σκυλιά... ανθρωποποίηση στο μέγιστο του. Το χειρότερο είναι ότι όλα αυτά γίνονται για εμάς, να έχουμε την συνείδηση μας καθαρή ότι πέρνουμε κάτι καλό, να έχουμε πάντα διαθέσιμο φαγητό εύκολα σε τσουβάλια και χωρίς να το επιδιώκουμε να προσπαθούμε να ξεχάσουμε την φύση αυτού του υπέροχου ζώου που ζει ανάμεσα μας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αυτό που πολύ σωστά θέλει να πει ο omarock είναι ότι θέλουμε να ανθρωποποιήσουμε τα σκυλιά μας για το συμφέρον μας.
Εκτός του ότι αποφευγουμε τα ωμά επειδί έχουν αίματα, λερωνει το σπίτι, είναι μακάβριο και πολλά άλλα θεωρούμε το σκύλο άνθρωπο και τον αντιμετωπίζουμε έτσι.
Τώρα αν πιστεύετε ότι όσοι δεν δίνουν barf στον σκύλο τους δεν σέβονται την φύση τους και τον ανθρωποποιούν δικαιωμά σας να έχετε αυτή την άποψη, εμένα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
τεκμηριωμένη άποψη πάντως,δεν νομίζεις?
Τεκμηριωμένη και λογική αλλά τραβηγμένη από την άποψη ότι έχουμε ανθρωποποιήσει τους σκύλους μας σε πολλά άλλα πέραν της διατροφής τους, ολόκληρος ο τροπός ζωής τους δεν είναι φυσικός, τώρα ο καθένας μπορεί να κάνει ότι μπορεί για να το ελαχιστοποιήσει αυτό, εγώ το έχω ξαναπεί εφόσον μπορείτε και δίνετε ωμά στα ζώα σας πολύ καλά κάνετε εγώ δεν μπορώ και δεν θέλω, δεν συνάντησα ποτέ κτηνίατρο να μου δώσει το oκευ για τα ωμά και δεν μπορώ να αγοράσω άριστης ποιότητας κρέας γύρω στο κιλό που χρειάζονται οι σκύλοι μου, για να τους το δίνω ωμό...Από κει και πέρα δεν θα το κάνω , αλλά δεν θα κριτικάρω και όσους το κάνουν.
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Με εκπλήσσει κάθε φορά, και ειδικότερα όταν αυτό συμβαίνει από επιστήμονες, η μεθόδευση του φόβου.

Τακτική που χρησιμοποιείτε από τις θρησκείες και τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ώστε να χαλιναγωγήσουν και να επιβάλουν την άποψη τους.

Κεραυνοβολούν και επικαλούνται κοσμοθεωρίες τρομοκρατώντας τον άνθρωπο ώστε να πετύχουν τον σκοπό τους.

Γιατροί απολαμβάνουν τις ανέσεις που προσφέρονται απλόχερα από φαρμακοβιομηχανίες.

Nοσοκομειακοί γιατροί ξεχρεώνουν ακριβά μηχανήματα γράφοντας στους ασθενείς εξετάσεις, πάντα με το χέρι στον όρκο του Ιπποκράτη, περιττές.

Γιατροί που ρισκάρουν την ανθρώπινή ζωή, πόσο μάλλον του σκύλου, επιβάλλοντας ανούσιες εγχειρήσεις.

Γιατροί που συνήθως σε σώζουν την τελευταία στιγμή ως ‘από μηχανής θεός’.

Είναι μάλλον σκληρός ο κόσμος των ανθρώπων περισσότερο από εκείνον των μικροβίων.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Φίλε grekos και εμένα με εκπλήσει καθημερινά η ανωριμότητα που έχουν κάποιοι να γενικεύουν τα πράγματα τόσο πολύ. Πραγματικά απίστευτο με πόση ευκολία το κάνουν και πως καταφέρνουν να βάζουν όλους στο ίδιο "τσουβάλι". Οι επιστήμονες φίλε μου δεν μεθοδεύουν τον φόβο, είσαι τελείως λάθος...συμβουλεύουν, βάσει μελετών που έχουν γίνει και τεκμηριώνουν ή όχι μια άποψη. Αν π.χ. έχεις υποστεί έμφραγμα του μυοκαρδίου οφείλει να σου υποδείξει ο γιατρός που σε παρακολουθεί ότι οφείλεις να λαμβάνεις συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή και να ακολουθήσεις συγκεκριμένο τρόπο ζωής, ειδάλως μελοντικά θα έχεις κακή εξέλιξη. Αυτό δεν το βγάζει από το μυαλό του, ούτε το λέει για να σε φοβίσει, βασίζεται σε γεγονότα (μελέτες) που πιστοποιούν ότι υπάρχει σαφής βελτίωση στην πορεία του ασθενούς..και μιλάμε για μελέτες που γίνονται σε 30-40-50000 ανθρώπους, με συγκεκριμένα κριτήρια-στόχους. Και φυσικά δεν μπορεί να σου το επιβάλει αλλά οφείλει να σε καθοδηγήσει συμβουλευτικά και μόνο, το τι θα κάνεις εσύ είναι δικό σου θέμα. Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν νοσοκομειακοί γιατροί οι οποίοι εφημερεύουν 10 φορές το μηνα, οι οποίοι αμελούν την οικογένειά τους λόγω της εργασίας τους, οι οποίοι δεν πληρώνονται τις επιπλέον εφημερίες που κάνουν. Και επίσης σώζουν και κόσμο με τις επεμβάσεις που κάνουν και μάλιστα πάρα πολύ, για να μην αναφερθώ στους ασθενείς που επαναφέρουν μετά από καρδιοαναπνευστική ανακοπή, αμελητέο και αυτό; Ανάλογη ελευθερία σου παρέχει και η θρησκεία, πρόσεξε η θρησκεία όχι οι εκπρόσωποι αυτής. Είσαι απολύτως ελεύθερος φίλε να κάνεις ότι θέλεις, έχεις επιλογές, κανείς δεν σου βάζει το μαχαίρι στον λαιμό. Από εσένα και μόνο εξαρτάται εάν θα κάνεις κάτι ή όχι. Και επειδή έχουμε παρεξηγήσει κάποια πράγματα να μην ξεχνάμε ότι βάση της είναι η αγάπη και όχι ο καταναγκασμός. Ο ανθρώπινος παράγοντας, όπως πάντα έχει μεταβάλει την αγάπη και την ελευθερία σε καταναγκασμό και τιμωρία.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τώρα αν πιστεύετε ότι όσοι δεν δίνουν barf στον σκύλο τους δεν σέβονται την φύση τους και τον ανθρωποποιούν δικαιωμά σας να έχετε αυτή την άποψη, εμένα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη.
Δεν είχα σκοπό να μεταφέρω τέτοια σκέψη με τα γραφόμενα μου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τεκμηριωμένη και λογική αλλά τραβηγμένη από την άποψη ότι έχουμε ανθρωποποιήσει τους σκύλους μας σε πολλά άλλα πέραν της διατροφής τους, ολόκληρος ο τροπός ζωής τους δεν είναι φυσικός, τώρα ο καθένας μπορεί να κάνει ότι μπορεί για να το ελαχιστοποιήσει αυτό, εγώ το έχω ξαναπεί εφόσον μπορείτε και δίνετε ωμά στα ζώα σας πολύ καλά κάνετε εγώ δεν μπορώ και δεν θέλω, δεν συνάντησα ποτέ κτηνίατρο να μου δώσει το oκευ για τα ωμά και δεν μπορώ να αγοράσω άριστης ποιότητας κρέας γύρω στο κιλό που χρειάζονται οι σκύλοι μου, για να τους το δίνω ωμό...Από κει και πέρα δεν θα το κάνω , αλλά δεν θα κριτικάρω και όσους το κάνουν.
για να μην μπερδευτούμε πάντως
εγώ δίνω ωμά μόνο δικής μου παραγωγής
και μετά "επίλεκτα αποφάγια"
και μετά ξηρά τροφή
κι αν είχα τόσο μεγάλους σκύλους όπως εσύ ίσως να μην μου έφταναν τα ωμά που μπορώ να βρώ και τα επίλεκτα αποφάγια μου ούτε για το 10% του έτους άρα θα έτρωγαν κυρίως ξηρά
...καταλαβαίνεις το δράμα μου πιστεύω :p
:)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αυτό που πολύ σωστά θέλει να πει ο omarock είναι ότι θέλουμε να ανθρωποποιήσουμε τα σκυλιά μας για το συμφέρον μας.
Εκτός του ότι αποφευγουμε τα ωμά επειδί έχουν αίματα, λερωνει το σπίτι, είναι μακάβριο και πολλά άλλα θεωρούμε το σκύλο άνθρωπο και τον αντιμετωπίζουμε έτσι.
Υπάρχει πιο δυνατή απόδειξη απο το να πάς σε ένα petshop και να δείτε τα πάντα έτοιμα προς χρήση μέσα σε συσκευασίες, τα οποία έχουν φωτογραφίες σκυλιών να είναι γεμάτα χαρά? Που βρίσκουμε φαγητό/διάφορα για το σκύλο μας, μα στο supermarket για σκυλιά... ανθρωποποίηση στο μέγιστο του. Το χειρότερο είναι ότι όλα αυτά γίνονται για εμάς, να έχουμε την συνείδηση μας καθαρή ότι πέρνουμε κάτι καλό, να έχουμε πάντα διαθέσιμο φαγητό εύκολα σε τσουβάλια και χωρίς να το επιδιώκουμε να προσπαθούμε να ξεχάσουμε την φύση αυτού του υπέροχου ζώου που ζει ανάμεσα μας.
Aυτο ομως μπορει να ειδωθει και αναποδα ...οτι η barf αποτελει ενδειξη ανθρωποποιησης του σκυλου.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγώ δίνω ξηρά. Δεν πιστεύω τόσο πολύ στην ανωτερότητα της barf. Τα πάντα εξελίσσονται. Ο σκύλος μας συντροφεύει εδώ και χιλιάδες χρόνια και λογικό είναι να εξελισσόμαστε παράλληλα. Και εμείς κάποτε τρώγαμε ωμό,αυτή ήταν η φύση μας, μέχρι που ανακαλύψαμε ότι αν ψήσουμε το κρέας και πιο νόστιμο είναι και λιγότερο βλαβερό. Ας επιστρέψουμε τότε και εμείς εκεί, στην κατανάλωση ωμών κρεάτων, αφού αυτή είναι η φύση μας. Το ότι κάποιοι, και εγώ, μπορεί να φάνε μια στο τόσο ένα μπιφτέκι ταρτάρ η καρπάτσιο η και μια μοσχαρίσια που στάζει αίμα δε λέει τίποτα. Μιλάμε για συνεχή κατανάλωση. Λένε οι υποστηρικτές ότι έχουν δει μεγάλη βελτίωση στη γενική εικόνα του σκύλου. Πόσα χρόνια ταΐζουν barf για να μπορούν να μιλούν για καλή εικόνα του σκύλου σε βάθος χρόνου; Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα μέσα σε μερικούς μήνες, χρειάζονται χρόνια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό με τα ωμά και τον άνθρωπο έγινε την εποχή του Ανθρώπου του Νεαντερταλ όμως :) 400.000 χρόνια πρίν
και μάλλον το γονίδιό μας είναι πολύ διαφορετικό πλέον(δεν ξέρω)
του λύκου όμως είναι ίδιο με του σκύλου και τα σκυλιά έτρωγαν ωμά μέχρι πολύ πρόσφατα (μαζί με μαγειρεμένα βέβαια)
αναφορικά στην διάρκεια της χρήσης της BARF εκ μέρους του κάθε χρήστη του φόρουμ ,όντως είναι σχετικά λίγος ο χρόνος
και σίγουρα δεν αρκεί για εξαγωγή συμπερασμάτων στιβαρών.
όλοι μας όμως ξέρουμε και άλλους ανθρώπους μη χρήστες του φόρουμ που κάνουν BARF αλλά και εκτροφείς που κάνουν BARF επι γεννιές σκύλων και που όλοι παρατηρούν μεγάλες διαφορές
έχεις δοκιμάσει?
θα απορήσεις.......

για την ανθρώπινη ωμοφαγία σωστά αναφέρεις ότι δεν έχει να κάνει ....
οι περισσότεροι την αναφέρουν ως αντεπιχείρημα στο "το ωμό κρέας έχει επικίνδυνα μικρόβια"
ενώ το σωστό είναι "το ωμό κρέας μπορεί να έχει πολύ επικίνδυνα μικρόβια,όπως και το τυρί το γάλα το λάδι το γιαούρτι το μαρούλι και πολλά άλλα"
και για να μην μπερδεύεται ο αναγνώστης
BARF δεν είναι "ταίζω ωμά"
είναι πολύ πιο λεπτομερής και συγκεκριμένη μέθοδος
:)

βέβαια
ομολογώ ότι υπάρχει μία πόρωση στο όλο θέμα κυρίως γιατί πολλοί έχουν απηυδήσει με τις ξηρές τροφές....και με την υποστήριξη που έχουν,λόγο πωλήσεων...καθώς και με αυτό το πνεύμα "διατροφικής πανάκειας" που πάνε να τους περάσουν,ενώ είναι εμφανή τα συμφέροντα
και απο την άλλη η καχυποψία προς τους υποστηρικτές της BARF που ξεκίνησε με "θα αγριέψει και θα σας φάει" και έφτασε στο "μικρόβια".... είναι ως επι το πλείστον παιδιάστικη και αστεία

αλλά που προκύπτει το "ανθρωποποίηση του σκύλου" στο θέμα "ταίζω BARF" ???
το αντίθετο το καταλαβαίνω,πάω σουπερμάρκετ και ψωνίζω σακούλα απο εργοστάσιο που μέσα έχει πλήρως ελεγμένη και πλήρως ισορροπημένη διατροφή
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
για να μην μπερδευτούμε πάντως
εγώ δίνω ωμά μόνο δικής μου παραγωγής
Γι αυτό ακριβώς είχα γράψει πριν για "κυνήγι", δεν συγκρίνεται η ποιότητα των κρεάτων δικής σου παραγωγής απο αυτά που θα πάω να πάρω εγώ από τον κρεοπώλη, το καταλαβαίνεις φυσικά, και ειδικά όταν θα θέλω γύρω στο 1.5 κιλό κρέας την ημέρα και θα πρέπει να κάνω και παραχωρήσεις στη ποιότητα.

καθώς και με αυτό το πνεύμα "διατροφικής πανάκειας" που πάνε να τους περάσουν,ενώ είναι εμφανή τα συμφέροντα
και απο την άλλη η καχυποψία προς τους υποστηρικτές της BARF που ξεκίνησε με "θα αγριέψει και θα σας φάει" και έφτασε στο "μικρόβια".... είναι ως επι το πλείστον παιδιάστικη και αστεία
Συμφωνώ απόλυτα για τα συμφέροντα που θίγεις.
Αλλά δεν συμφωνώ να εξισώνεις το θέμα μικρόβια με το θα σας φάει όλους αν τρώει ωμά, το πρώτο είναι υπαρκτό θέμα το δεύτερο είναι αστικός μύθος.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
αυτό με τα ωμά και τον άνθρωπο έγινε την εποχή του Ανθρώπου του Νεαντερταλ όμως :) 400.000 χρόνια πρίν
και μάλλον το γονίδιό μας είναι πολύ διαφορετικό πλέον(δεν ξέρω)
Ο ανθρωπος του Νεαντερταλ υπηρχε μεχρι πριν 35000 χρονια. Ο λυκος αρχισε να εξημερωνεται πριν απο 100000 χρονια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν τα εξισώνω λέγοντας "ξεκίνησε απο ...και έφτασε στο" :) αλίιιιμονο:p
και σαφώς είναι υπαρκτό θέμα και άξιο προσοχής-απλά δεν είναι δα και τόσο πιθανό όταν τηρείς στοιχειώδης κανόνες :) κυρίως γιατί ο σκύλος είναι γεννημένος να τρώει ωμή τροφή και αυτό είναι γεγονός.

ενάμιση κιλό κρέας με κόκαλα δεν είναι και τόσο πολύ αλλά είναι όντως πολύ για να το πληρώσεις 10 ευρώ το κιλό
όταν όμως σφάζουν εδώ οι γείτονες το μοσχάρι που άνετα πωλείται 12 και 15 ευρώ το κιλό οι μπριτζόλες και ο κιμάς ,τα υπολλείματά του που δεν πωλούνται ξέρεις πόσα κιλά είναι? πάρα πολλά ;)


τέλοσπάντων
μην γινόμαστε και κ-οπαδοί :lol:
εγώ την δοκίμασα και έμεινα έκπληκτος
και άνθρωποι που εμπιστεύομαι και δεν έχουν κανένα συμφέρον να πουν ψέμματα ,με σκύλους με διατροφικά προβλήματα ή άλλα, την δοκίμασαν και ξεπέρασαν πολλά προβλήματα ή και όλα
και σε συνδιασμό με την αηδία που με πιάνει απο την επαναγραφή της επιστήμης απο τα hedge funds και τις πολυεθνικές ....επιμένω ότι κάποια πράγματα καταντάνε αστεία πλέον........
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ο ανθρωπος του Νεαντερταλ υπηρχε μεχρι πριν 35000 χρονια. Ο λυκος αρχισε να εξημερωνεται πριν απο 100000 χρονια.
καλά-δεν ήμασταν και παρόντες :lol:
αλλά δεχόμαστε ότι χρησιμοποιούσε την φωτιά και υπήρχε απο 400.000 χρόνια πρίν (περίπου :p)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οταν καθαριζουμε κρεας τρωνε του καλου καιρου οι δικες μου, αλλα σε μονιμη βαση για δυο σκυλια τη βγαζω πιο οικονομικα με την ξηρα. Με ενα τσουβαλι το μηνα ειμαι ok. Ασε που η ξηρα ειναι και μεγαλη ευκολια. Δεν ειμαι εναντιον της barf αλλα απο τη μια το οικονομικο και απο την αλλη ο χρονος που απαιτειται με κανουν να παραμενω πιστος στην ξηρα προς το παρον.