Κόψιμο των αυτιών;


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Μπορεις να τον καταγγειλεις αλλα καλυτερο θα ηταν να αναλαβη την υποθεση σε συνεργασια μαζι σου μια φιλοζωικη.Τα καυκασια που εχω αλλα και τα υπολοιπα που περασαν απο τα χερια μου,προερχονται απο ενα και μοναδικο για εμενα εκτροφειο το οποιο και εχω αναφερει αρκετες φορες.Ο ανθρωπος εκτρεφει αλλα εχει και σκυλους για φυλαξη κοπαδιων,τα περισσοτερα σκυλια του ειναι με κομενα αυτια,νομος που δεν το απαγορευει εκει.Σε μια τετοια ρατσα οπως ο καυκασιανος ποιμενικος και αν προερχεται απο εργασιακα αιματα,επιβαλεται για την ιδια την ασφαλεια του ζωου το κοψιμο των αυτιων
γιατι ειναι το μονο σημειο που μπορει να λυγισει ενας λυκος τον καυκασιανο ποιμενικο.Εκει λεω ναι και ειμαι υπερ,οταν ομως υπαρχουν τοσοι και τετιου ειδους ανεγκεφαλοι οπως αυτος που περιγραφεις,τοτε θελουν σκοτωμα.:mad:
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Αυτο ακριβως του ειπε και η γιατρος..."ο μονος λογος να του κοψεις τα αυτια ειναι να πας να βοσκεις προβατα" αλλα το παιδι ηταν ο ακαταλληλοτερος ανθρωπος για να εχει πιτ μπουλ...και μετα σου λεει φταει η ρατσα...Τελος παντων...Οποτε απλα το αναφερω στη φιλοζωικη της περιοχης? Σωθηκαμε...κ αυτους τους φουκαραδες θελουν να τους κλεισουν και να αμολυσουν ολα τα αδεσποτα στην πολη....τι να πρωτοκανουν?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σε μια τετοια ρατσα οπως ο καυκασιανος ποιμενικος και αν προερχεται απο εργασιακα αιματα,επιβαλεται για την ιδια την ασφαλεια του ζωου το κοψιμο των αυτιων
γιατι ειναι το μονο σημειο που μπορει να λυγισει ενας λυκος τον καυκασιανο ποιμενικο.
Αυτο ακριβως του ειπε και η γιατρος..."ο μονος λογος να του κοψεις τα αυτια ειναι να πας να βοσκεις προβατα"
Μπορεί να είναι λίγο off αυτό τώρα αλλά ειλικρινά... πόσο ισχύει??? Και ειδικά στα ποιμενικά που βλέπω (δεν αναφέρομαι στον καυκάσιο μόνο) πολλές φορές βλέπουμε να έχουν κομμένο ένα αυτί! Δηλαδή εκεί τι συμβαίνει? Ο λύκος θα τον πιάσει από το ένα αυτί και οχι από το άλλο???? Μήπως και εκεί είναι απλά καθαρά θέμα γούστου? Να φαίνεται ο ποιμενικός μας περισσότερο άγριος?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με το πιάσιμο του λύκου, αλλά κόβουν το ένα αφτί, για να...ακούνε καλύτερα!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Γιατί ως γνωστόν....
Τα σκυλιά δουλεύουν με την ακοή πρωτευόντως και όχι με την όσφρηση!
Μύθοι αναφέρουν ότι μυρίζουν τον Λύκο από χιλιόμετρο+
Αλλά η αλήθεια είναι ότι ακούν τα πατήματά του στο έδαφος, σαν άλλοι ινδιάνοι!
Ο δε λύκος, επειδή στην εκτροφή του έχει dogo και άλλες γουρουνιάρικες φυλές μέσα, δεν κάνει αεροδαγκώματα άμυνας...ούτε δαγκώματα επίθεσης στο λαρύγγι...
Προσπαθεί να πετύχει το αυτί του Ποιμενικού...να το κουνήσει δυνατά...και να του πει "τώρα αυτό γιατί το έκανες"?
 
Last edited by a moderator:


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Αγαπητε sea mol δεν σε παρεξηγω,εγω αναφερθηκα σε μια ρατσα που ασχολουμε χρονια και επειδεη γνωριζο καποια πραγματα για την ιστορια του ειδηκα σε εργασιακο επιπεδο,Οι καυκασιανοι εχουν ανατραφει και εκτραφει πολυ διαφορετικα σχεδον απο καθε αλη ρατσα που γνωριζουμε,αλλα χωρις να μακρυγορω,η γουνα και το δερμα του ειναι αδιαπεραστα απο τα δοντια του λυκου οσο και αυτο να σου φαινεται παραλογο.Το μονο τρωτο σημειο ειναι τα αυτια,τα οποια περιεχουν πολλα νευρα και αιματοφορα αγγεια και κατα την διαρκεια ενος καυγα με λυκο,εαν κοπουν μπορει να οδηγησουν σε αιμοραγια και θανατο τον καυκασιανο ποιμενικο.Επαναλαμβανω οτι αυτο συμαβινει και επιβαλεται σε αυτες της χωρες μονο σε εργασιακες γραμμες.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αγαπητε sea mol δεν σε παρεξηγω,εγω αναφερθηκα σε μια ρατσα που ασχολουμε χρονια και επειδεη γνωριζο καποια πραγματα για την ιστορια του ειδηκα σε εργασιακο επιπεδο,Οι καυκασιανοι εχουν ανατραφει και εκτραφει πολυ διαφορετικα σχεδον απο καθε αλη ρατσα που γνωριζουμε,αλλα χωρις να μακρυγορω,η γουνα και το δερμα του ειναι αδιαπεραστα απο τα δοντια του λυκου οσο και αυτο να σου φαινεται παραλογο.Το μονο τρωτο σημειο ειναι τα αυτια,τα οποια περιεχουν πολλα νευρα και αιματοφορα αγγεια και κατα την διαρκεια ενος καυγα με λυκο,εαν κοπουν μπορει να οδηγησουν σε αιμοραγια και θανατο τον καυκασιανο ποιμενικο.Επαναλαμβανω οτι αυτο συμαβινει και επιβαλεται σε αυτες της χωρες μονο σε εργασιακες γραμμες.
Επισης τα εργασιακα σκυλια μπορει να σπασουν κανενα ποδι ή σε μαχη με λυκο να κοψουν καμια μοιριαια αρτηρια απο δαγκωματα. Σκεπτομενοι με αυτον τον τροπο θα επρεπε να τους κοβουμε και τα ποδια οταν γεννιουνται για να μην παθουν τιποτα οταν μεγαλωσουν.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αγαπητέ fandasia καμία παρεξήγηση.
Κι εγώ με φυλή που έχει αγάπη στους λύκους ασχολούμαι, αλλά πέρα από "υποψίες" ότι μπορεί να το πιάσει από το αυτί...δεν έχω ούτε μία τέτοια απόδειξη.
Αντίθετα έχουμε δαγκωμένα σε πολλά σημεία από το λύκο...ακόμα και φαγωμένα σχεδόν ολοκληρωτικά σκυλιά, ενώ δεν ξέρω κανέναν μα κανέναν τσοπάνο που να λέει ότι "το δάγκωσε ο λύκος στο αυτί"...ή αντίστοιχα να δω ουλή σε αυτί όπως έχω δει σε μουσούδι.
Πιο πιθανό είναι να αρπαχτούν μεταξύ τους τα αρσενικά και να φύγει καμια ψιλή σε αυτί, παρά να το πιάσει από εκεί ο λύκος.
Οι ίδιοι δε οι Έλληνες τσοπάνοι, επικαλούνται τον μύθο της ακοής, με συνεπακόλουθο το κόψιμο του ενός αυτιού, και όχι του τραυματισμού.
Εκτός αν είναι άλλοι τύπου λύκοι στον Καύκασο, πράγμα που πραγματικά δεν γνωρίζω.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Αυτο μπορει να γινει και σε εναν απλο σκυλοκαυγα με δυο κανισακια,αλλο το ενα αλλο το ενα αλλο το αλλο.Το παλαιο καθηκον του καυκασιανου ποιμενικου ειναι να υπερασπιζεται τα προβατα αλλα και τους ανθρωπους απο καθε ειδους αρπακτικα.Οι βοσκοι εκοβαν τα αυτια των καυκασιανων ποιμενικων συριζα για να μην αφηνουν τα νευρα να αναπτυσονται στους συνδεσμους με τους χονδρους με συνεπεια την ακατασχετη αιμοραγια.Αυτο σε τοπους ορεινουν και κυριως Ρωσια Ουκρανια και σε εργασιακα αιματα δεν εχει απαγορευτει αλλα επιβαλεται κιολας.Οι κτηνιατροι προτινουν στειρωση των σκυλων για πολους λογους,κυριως για λογους υγειας καρκινοματα και αλλα,αλλα κανεις δεν λεει οτι ο σκυλος ητε κανει στειρωση ητε οχι οπως και δεν γνωριζει απο ποιο αιτιο θα πεθανει η αν ειναι αυτο.Παρολαυτα πολοι κανουν στειρωση,εισβαλουν στην σωματικη ακερεοτητα του ζωου,αλλα γινεται.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Το οτι δεν εχεις αποδειξη δεν σημαινει και το αντιθετο.Στην ελλαδα ειναι πολυ λιγοι αυτοι που ξερουν πραγματικα για ποιο λογο κοβουμε αυτια και γιατι δεν πρεπει.Απλα εχει γινει μοδα οπως ειναι το κοψιμο της ουρας στα ροτι η στα ντοπερμαν οι σε αλλες φυλες γιατι δειχνουν ποιο ωραια.Εαν ο σκυλος εργαζεται και δεν ειναι σε κανενα μπαλκονι η αυλη,και χρειαζεται η επιβαλεται για πολυ συγκεκριμενους λογους να κοπουν τα αυτια του,τοτε ειμαι υπερ γιατι εχω δει και μαχες,και εχω βιντεο και αναφορες το γιατι πρπει να γινεται αυτο.Επαναλαμβανω και ολοκληρωνο μονο σε συγκεκριμενους σκυλους και αυτους που πραγματικα εργαζοναται.Τωρα αν μηλαμε για τσοπανηδες στην ελλαδα που ταιζουν οτι ταιζουν τα σκυλια τους και δεν εχουν ιδεα,απο ποιμενικες φυλες,αστα ββραστα
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα χαρώ να μου δείξεις τα βίντεο και τις αναφορές για τα τραυματισμένα από λύκο αυτιά :) , ειδικά αν αυτές δείχνουν ένα σαφές πρόβλημα σε σχέση με πληγές στο μουσούδι πχ!
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Θα χαρω να βρεθουμε μια ημερα απο κοντα να δεις τα σκυλια αλλα και της εγκαταστασεις μου και να σου παραθεσω στην διαθεση σου οτι θες!:)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όποιος δηλαδή επιθυμεί να δει κάποιο βίντεο πρέπει να βρεθεί στις εγκαταστάσεις σας? Παρακολουθούν κι άλλοι τη συζήτηση, που πιθανόν βρίσκουν ενδιαφέρον το θέμα, αλλά δεν έχουν τη θέληση ή τη δυνατότητα να κάνουν κάποιο ταξίδι.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Οσοι το βρισκουν ενδιαφερον και θελουν να μαθουν για την συγκεκριμενη παντα ρατσα ισως να μπορεσω να τους δειξω πραγματα που ισως τους ενδιαφερουν.Εαν ειναι για το καθετι να ανεβαζουμε βιντεο στο ytube να δειχνουμε αποδειξης,εικονες τοτε μαλον το θεμα παει καπου αλου αγαπητε μου φιλε.Δεν εχω να αποδειξω σε κανεναν τιποτε οπως και δεν το απαιτω αλωστε.Οποιος θελει ας ερθει να με βρει..:cool:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το μονο τρωτο σημειο ειναι τα αυτια,τα οποια περιεχουν πολλα νευρα και αιματοφορα αγγεια και κατα την διαρκεια ενος καυγα με λυκο,εαν κοπουν μπορει να οδηγησουν σε αιμοραγια και θανατο τον καυκασιανο ποιμενικο.
Οι βοσκοι εκοβαν τα αυτια των καυκασιανων ποιμενικων συριζα για να μην αφηνουν τα νευρα να αναπτυσονται στους συνδεσμους με τους χονδρους με συνεπεια την ακατασχετη αιμοραγια..

Θεωρώ ότι τίποτα από όλα αυτά δεν έχει κάποια επιστημονική βάση και τι εννοώ.
Ο ενήλικας άνθρωπος έχει περίπου 6 λίτρα αίματος...άρα ας πούμε ότι ο καυκάσιος να έχει τα μισά? ...άντε 3. Στα αυτιά δεν υπάρχει κανένα μεγάλο αγγείο παρά μικρά αγγεία και δεδομένου ότι με τον οποιοδήποτε τραυματισμό αμέσως μπαίνει μπροστά η διαδικασία αιμόστασης από τον οργανισμό (δλδ ο οργανισμός από μόνος του, όπως και των ανθρώπων, προσπαθεί με τον μηχανισμό της πήξης να σταματήσει την αιμορραγία)....πόσο αίμα μπορεί να τρέξει από το κομμένο αυτί που θα προκαλέσει και τον θάνατο από αιμορραγία :confused:. Μην λέμε και πράγματα που δεν ισχύουν. Για να πεθάνει το σκυλί από αιμορραγία (όπως και ο άνθρωπος) πρέπει να χτυπηθεί μεγάλο αγγείο.

Το νευρικό σύστημα σχετίζεται με τα αγγεία στο θέμα της αγγειοσύσπασης, η οποία επίσης είναι μια διαδικασία που γίνεται αυτόματα από τον οργανισμό. Άρα συνεχίζοντας από το παραπάνω κειμενάκι μου ...θα πω ότι γίνεται το δάγκωμα στο αυτί ....όπου υπάρχουν μικρά αγγεία...αρχίζει η διαδικασία πήξης ...της αγγεισύσπασης και κάποια στιγμή σταματά η όποια αιμορραγία.
το να πεθάνει σκυλί από ακατάσχετη αιμορραγία στο αυτί ΔΕΝ παίζει γιατί η αγγείωση δεν είναι τέτοια που θα επιτρέψει να γίνει κάτι τέτοιο.
Στο θέμα του δαγκώματος στο αυτί ως αδύναμο σημείο του σκύλου δεν μπορώ να φανταστώ ότι ενας καυκάσιος θα σταματήσει την <μάχη> επειδή του δάγκωσαν το αυτί.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Στις αδεσποτες γατες παντως, οταν στειρωνονται, τους κοβουν την ακρη του αυτιου(πολλες φορες το ψαλιδι παει μεχρι τη μεση) και ουτε το χαρακτηριστικο μπλε σπρευ δεν βαζουν..την επομενη μερα που τις παιρνω εχει ηδη κανει καυκαλο και δεν φαινεται πουθενα αιμα να εχει τρεξει.

Δεν νομιζω η ανατομια σκυλου-γατας να διαφερει τοσο πολυ ωστε στα αυτια του σκυλου να υπαρχουν μεγαλα αγγεια, που αν τραυματιστουν μπορει ενα σκυλι να πεθανει.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στις αδεσποτες γατες παντως, οταν στειρωνονται, τους κοβουν την ακρη του αυτιου(πολλες φορες το ψαλιδι παει μεχρι τη μεση) και ουτε το χαρακτηριστικο μπλε σπρευ δεν βαζουν..την επομενη μερα που τις παιρνω εχει ηδη κανει καυκαλο και δεν φαινεται πουθενα αιμα να εχει τρεξει.

Δεν νομιζω η ανατομια σκυλου-γατας να διαφερει τοσο πολυ ωστε στα αυτια του σκυλου να υπαρχουν μεγαλα αγγεια, που αν τραυματιστουν μπορει ενα σκυλι να πεθανει.

Μην τα λες καλυτερα αυτα γιατι οσοι κοβουν αυτια θα το ερμηνευσουν οπως τους αρεσει και βολευει. Αυτο που κανουν στις αδεσποτες γατες δεν ειναι καν κοψιμο, ειναι ενα τσιμπημα της ακρης του αυτιου, τοσο ωστε συνηθως δεν βγαινουν πανω απο 2 σταγονες αιμα. Κι ο λογος που γινεται ειναι για να αποφευχθει ως αδεσποτες να περισυλλεγουν για δευτερη φορα και να υποβληθουν σε χειρουργειο στειρωσης. Πολυ σοβαρος λογος, οχι βλακειες.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
οπως ειδες ειπα στην ακρη οπου σε ορισμενες περιπτωσεις το ψαλιδι παει και λιγο πιο κατω! και αναφερομουν στο δαγκωμα, γι αυτο και εγραψα για τραυματισμο και οχι στο κοψιμο των αυτιων!
Φυσικα και το κοψιμο αυτιων ειναι μια επεμβαση και εννοειται οτι το ζωο ποναει με το κοψιμο αυτιων και ειμαι καθετα αντιθετη. Παρολαυτα δεν θεωρω οτι αν ενα σκυλι δαγκωθει απο ενα αλλο σκυλι στο αυτι θα πεθανει απο αιμοραγια!
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
οπως ειδες ειπα στην ακρη οπου σε ορισμενες περιπτωσεις το ψαλιδι παει και λιγο πιο κατω! και αναφερομουν στο δαγκωμα, γι αυτο και εγραψα για τραυματισμο και οχι στο κοψιμο των αυτιων!
..
εγω καταλαβα απολυτα τι εννοουσες. ;-) οποιος ομως δεν εχει ιδεα σε τι αναφερεσαι μπορει να ερμηνευσει κατα βουληση.