Κόψιμο των αυτιών;


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Τον ενήλικο σκύλο που φαίνεται στο τέλος του βίντεο γιατί δεν τον αφήνει να επέμβει?
Καφρίλα μου κάνει, και μου μοιάζει σαν εκτροφή για κυνομαχικά...
Και δαγκώνομαι τόση ώρα, που δεν μου άρεσε αυτό που είδα...
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Διαμόρφωση της Ιεραρχίας είναι να επιτίθενται το ένα μετά το άλλο στο κουτάβι που έχει δώσει υποταγή ξαπλωμένο?
Υπάρχουν κι άλλες φυλές με ισχυρά ένστικτα, αλλά δεν χρειάζονται τέτοια επίπεδα βίας για να επιβληθούν και το πανηγύρι λύνεται γρήγορα!
Αν κρατήσει τόσο όσο στο βίντεο, τότε επεμβαίνει η μάνα!
Τον ενήλικο σκύλο που φαίνεται στο τέλος του βίντεο γιατί δεν τον αφήνει να επέμβει?
Καφρίλα μου κάνει, και μου μοιάζει σαν εκτροφή για κυνομαχικά...
τα κουταβια ειναι σε φαση απογαλακτισμου και για αυτο δεν ειναι κοντα η μανα.δευτερον το σκυλακι που παει να επεμβει εχει ιδια ηλικια με τα υπολοιπα απλα ειναι μεγαλοσωμο,και ο αρχηγος οποτε εχει 'δειρει πιο πριν ολους τους υπολοιπους:).και αν καποιος διαβασει την περιγραφη του βιντεο στην ιστισελιδα εξηγει την ξεροκεφαλια του συγκεκριμενου ασπρομαυρου κουταβιου και την συνεχη προσπαθεια του για ανελιξη στην ιεραρχεια,οσπου αναγκαστηκε να τον χωρισει απο τα υπολοιπα.επισης το συγκεκριμενο εκτροφειο εχει δωσει πρωταθλητες(και ελλαδος) οποτε να λεμε αυθαιρετα τον ανθρωπο οτι ετοιμαζει σκυλια για κυνομαχιες δεν ειναι πρεπον
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Λάθος δικό μου, σαφώς και δεν είναι παιχνίδι. Πολύ ενδιαφέρον για μένα που πραγματικά νόμιζα ότι κάθε κουτάβι οποιασδήποτε φυλής παίζει σκληρά καμιά φορά, αλλά χαλαρά πράγματα μπροστά σαυτό που είδα!
Πάντως ενώ είμαι εναντίον των ακρωτηριασμών, αυτά εκεί τα τερατάκια τραυματίζονται άσχημα πραγματικά.
οντως οι τραυματισμοι ειναι πολυ συνηθισμενοι σε μεγαλες τοκετοομαδες(και δη υψηλου ταμπεραμεντου)
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
επισης αν δειτε σε καποια φαση του βιντεο αν παρατηρησετε οταν το ενα κουταβι εχει ''σβερκωσει'' το αλλο ο μικρος που δαγκωνει τραβαει το ποδι του πισω ωστε να μην πιαστει απο το αλλο.αυτο υπαρχει στο dna του και απλα εξελισετε με την παροδο των χρονων για την προετοιμασια για τις μαχες με τον προαιωνιο εχθρο του τον λυκο.η διαδικασια της εξελιξης ιεραρχικα ειναι επισης ενα τεραστιο μαθημα για την εργασια που προκειται να κανει.αυτη ειναι η εννοια της εργασιακης διαφορας μεταξυ αιματων της ιδιας φυλης
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
εν κατακλειδι και εντος ποστ,για μενα οπου ειναι απαραιτητο και παντα για συγκεκριμενες φυλες και αφου το επιβαλει η εργασια τους και αφου υπαρχουν ολες οι προυποθεσεις και ολα τα αν μαζεμενα,τοτε ναι να υφισταται κοψιμο,αν υπαρχει εστω και μια αμφιβολια προς ολες αυτες τις προυποθεσεις τοτε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ενα μεγαλοπρεπες ΟΧΙ.απλα θελω να πω οτι μερικες φορες ειναι επιβελημενη η κοπη για καλυτερη διαβιωση.παντα υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
συγγνώμη δεν κατάλαβα αλλα γιατί τα χαζά τραβούνε με μανία τα αυτιά των άλλων και γιατί τα αφήνει ο ιδιοκτήτης είναι καθυστηρημένος? σε ποιές φυλές το συναντάμε αυτό και γιατί δεν το είχα δεί μέχρι σήμερα?
 
Last edited:


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Ανοησίες! Αν ίσχυε, θα συνέβαινε και σε άλλες φυλές.
Όταν πονέσει το κουτάβι θα βάλει τις φωνές, εξάλλου έτσι μαθαίνουν τα όρια τους.

View attachment 46719 View attachment 46720

[video=youtube;nXM-oHCJzWI]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nXM-oHCJzWI[/video]
αυτά τα σκυλία σιτς φωτογραφίες και το βίντεο ποιμενικός κεντρικής ασίας είναι η όχι? γιατί στο google μοιάζουν πιό λεπτά και με κοντότερο τρίχωμα.
 


argo

Member
7 Απριλίου 2013
10
0
greece
s1278.photobucket.com
αυτά τα σκυλία σιτς φωτογραφίες και το βίντεο ποιμενικός κεντρικής ασίας είναι η όχι? γιατί στο google μοιάζουν πιό λεπτά και με κοντότερο τρίχωμα.
Ναι ποιμενικα κεντρικης ασιας ειναι η αλιως Alabay οπως τα λενε στην πατριδα τους το Τατζικισταν στην Ασια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βρε παιδιά, βλεπω οτι ξεθάφτηκε το θεμα και μου εκανε εντύπωση στο πρωτο βιντεο του kris........ ειναι αυτό νορμαλ παιχνίδι τοκετοομαδας γιατι προσωπικα μια φρικη την εφαγα...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αυτο το κανελι πολυ μοβορικο,, ιδιο η μπελα οταν κανει επιθεση στη ζηνα,, ετσι με κραυγες δαγκωματα και νυχιες,,, επιθεση με δαγκωματα στο σβερκο στη μυτη στα αυτια,,,,, οι κυνηγοι μου ειπαν να μην της το κοψω,,, πρεπει να μαθει να διψαει για αιμα ,,, να τρεχει να πιανει να σκοτωνει το λαγο,,, να την αφησω να φαει κανα δυο να γλυκαθει και να μπει στο νοημα και μετα να τρεχω να τις τον παιρνω πριν τον φαει ==))
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Βρε παιδιά, βλεπω οτι ξεθάφτηκε το θεμα και μου εκανε εντύπωση στο πρωτο βιντεο του kris........ ειναι αυτό νορμαλ παιχνίδι τοκετοομαδας γιατι προσωπικα μια φρικη την εφαγα...
Νορμαλ είναι. Ετσι και χειρότερα μαλώναν τα δικά μου μικρά.
Δεν τα σταματούσα γιατί είναι και αυτό μια εκπεδευση και εκγύμναση
για τα ποιμενικά. Ποτε όμως δεν τους επέτρεπα να το κάνουν για το
φαγιτο για να μάθουν να ακούνε και επείσεις ότι δεν υπάρχει λογος
διεκδικισης για φαγιτο. Το μάλωμα για φαγιτο είναι πολύ επικίνδυνο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf