Κόψιμο των αυτιών;


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ξαναεγραψα εδω ενα σχόλιο αλλα δε ξερω τι εγινε και δεν υπαρχει πια...επεσε η σελιδα??
Ενιγουει το θεμα μας δεν ειναι γιατι εκοβαν τα αυτια οι τσοπανηδες αλλα το οτι αυτο πλεον ειναι παρανομο και καποιοι συνεχιζουν να το κανουν. Η φιλοζωικη της Χαλκιδας δε ξερω αν μπορει να κανει κατι μεσα στα ολα τους τα προβληματα (παρολο που θα τους αναφερω το περιστατικο) αλλα θα θελα να ξερετε οσοι ειστε απο Χαλκιδα, οτι το ιατρειο που αναφερθηκε πως θα κοψει τα αυτια του σκυλου, ηταν αυτο στην διασταυρωση της Δροσιας.
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Αν μπορεί κάποιος να μας δείξει φωτογραφίες από κάποιον σκύλο με αυτιά και χωρίς αυτιά (πριν και μετά), να δούμε πόσο κομμένα είναι τέλος πάντων και σε τι εξυπηρετεί αυτό το βάρβαρο πράγμα (τάχα για ομορφιά άκουσα κάποιοι έλεγαν στο πάρκο) γιατί εμένα με φρικάρει η κακοποίηση αυτή.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν μπορεί κάποιος να μας δείξει φωτογραφίες από κάποιον σκύλο με αυτιά και χωρίς αυτιά (πριν και μετά), να δούμε πόσο κομμένα είναι τέλος πάντων και σε τι εξυπηρετεί αυτό το βάρβαρο πράγμα (τάχα για ομορφιά άκουσα κάποιοι έλεγαν στο πάρκο) γιατί εμένα με φρικάρει η κακοποίηση αυτή.
θες απο τον ιδιο σκυλο??
Εαν θες απλα να δεις πως ειναι με η χωρις αυτια, βαλε στο google απλα cropped ears before kai after- και θα σου βγουν πολλες εικονες.
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Ήμουν μεταξύ ύπνου ξύπνιου χτες sorry υπολειτουργούσα...!
Έριξα μια ματιά και απλά αίσχος! Είναι δυνατόν να συμβαίνει?!?
Τραγικό! Τα αυτιά μας είναι η ομρφιά μας!!!
Και είχα δει και στο δρόμο Πίτμπουλ και έλεγα τι κακάσχημο το ζωντανό, ολόκληρο θηρίο σε μέγεθος, μια φατσάρα ναααα και τα αυτιά είναι από νεογέννητο... Α δεν πάμε καλά...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΥΡΩΝ, χάρη στο υπουργείο εμπορίου, και μάλιστα με τη διαδικασία του κατεπείγοντος! Οι αυτοαποκαλούμενοι «κυνόφιλοι» φαίνεται ότι έπιασαν τους φιλόζωους στον ύπνο και έπεισαν τη βουλή να ψηφίσει το «σπουδαίο» αυτό νόμο μέσα στο καλοκαίρι.

Εχετε μάθει τίποτα για αυτό?
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΥΡΩΝ, χάρη στο υπουργείο εμπορίου, και μάλιστα με τη διαδικασία του κατεπείγοντος! Οι αυτοαποκαλούμενοι «κυνόφιλοι» φαίνεται ότι έπιασαν τους φιλόζωους στον ύπνο και έπεισαν τη βουλή να ψηφίσει το «σπουδαίο» αυτό νόμο μέσα στο καλοκαίρι.

Εχετε μάθει τίποτα για αυτό?
το έχεις διασταυρώσει?είναι 100% σίγουρο?
 






kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
πριν 3 χρονια περιπου ξεκινησα να ασχολουμαι με την φυλη που με μαγεψε,τον ποιμενικο κεντρικης ασιας.οταν κατα την ερευνα μου για συγκεκριμενες γραμμες αιματος επισκευτηκα 3 απο τα κορυφαια εκτροφεια του κοσμου (κατ'εμε)σε ενα απο τα εκτροφεια και βλεποντας τις τοκετοομαδες,ειδα και ενα κουταβι ΑΚΟΠΟ που ηταν περιορισμενο σε δικο του χωρο.οταν ρωτησα γιατι συμβαινει αυτο ο εκτροφεας μου απαντησε οτι το κουταβι προοριζεται για το εξωτερικο και ο μελλοντικος ιδιοκτητης το ηθελε ακοπο.και αν το αφηνε μαζι με αλλα κουταβια θα τον σακατευανε (δεν ξερω τι ειναι καλυτερο,το σακατεμα απο τα κουταβια,η ο αποχωρισμος απο την τοκετοομαδα).λοιπον εν κατακλειδι ΕΓΩ προσωπικα ΔΕΝ ειμαι υπερ του ακρωτηριασμου ΟΥΤΕ και κατα.απλα θα ηταν καλυτερο να αφηνουμε τους ηδημονες καθε φυλης να αποφασισουν συμφωνα με τα γνωρισατα της καθε φυλης.

και παραθετω και ενα βιντεο για να δειτε τι συμβαινει σε μια τοκετοομαδα cao ΟΛΗ την ημερα

Relations, that forming the pride | Central Asian Shepherd Dog and Terriers
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ανοησίες! Αν ίσχυε, θα συνέβαινε και σε άλλες φυλές.
Όταν πονέσει το κουτάβι θα βάλει τις φωνές, εξάλλου έτσι μαθαίνουν τα όρια τους.

ovtcharka.jpg ovtcharka2.jpg

[video=youtube;nXM-oHCJzWI]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nXM-oHCJzWI[/video]
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Ανοησίες! Αν ίσχυε, θα συνέβαινε και σε άλλες φυλές.
Όταν πονέσει το κουτάβι θα βάλει τις φωνές, εξάλλου έτσι μαθαίνουν τα όρια τους.

View attachment 46719 View attachment 46720

[video=youtube;nXM-oHCJzWI]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nXM-oHCJzWI[/video]
πρωτον δεν νομιζω οτι ενας εκτροφεας που εχει αφιερωσει την ζωη του στην συγκεκριμενη ρατσα λεει ανοησιες..
δευτερον το βιντεακι σας δειχνει κουταβακια πολυ μωρα και πριν αρχισουν την εξελιξη της ιεραχικης δομης της οικογενειας.και τριτον η συγκεκριμενη φυλη εχει τοσα αρχεγονα χαρακτηριστικα που αν δεν εχει καποιος την εμπειρια χρονων πανω στη ρατσα μονο αστοχη μπορει να χαρακτηριστει η συγκριση της ρατσας με οποιαδηποτε αλλη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
... η συγκεκριμενη φυλη εχει τοσα αρχεγονα χαρακτηριστικα που αν δεν εχει καποιος την εμπειρια χρονων πανω στη ρατσα μονο αστοχη μπορει να χαρακτηριστει η συγκριση της ρατσας με οποιαδηποτε αλλη.
Τι σημαινει αρχεγονα χαρακτηριστικα που δικαιολογεις ετσι αυτο που λες, οτι πανε πιο πισω στους λυκους ας πουμε? Γιατι στους λυκους σιγουρα δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Πρωτη φορα ακουω κι εγω τετοιο πραγμα και σιγουρα εχει πολλες ακομη φυλες με κυριαρχικο χαρακτηρα που δεν συμβαινει αυτο και θα συμφωνησω με την Αλεξια οτι αυτα ειναι επιεικως ανοησιες.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Τι σημαινει αρχεγονα χαρακτηριστικα που δικαιολογεις ετσι αυτο που λες, οτι πανε πιο πισω στους λυκους ας πουμε? Γιατι στους λυκους σιγουρα δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Πρωτη φορα ακουω κι εγω τετοιο πραγμα και σιγουρα εχει πολλες ακομη φυλες με κυριαρχικο χαρακτηρα που δεν συμβαινει αυτο και θα συμφωνησω με την Αλεξια οτι αυτα ειναι επιεικως ανοησιες.
τα αρχεγονα χαρακτηριστικα δεν εχουν να κανουν με το αν πανε πισω στους λυκους αλλα στο πως σχηματιζουν την ιεραχικη δομη τους(η συγκεκριμενη ρατσα δεν ειναι ''pet'').για τον κυριαρχικο χαρακτηρα και κατα ποσο δυνατος ειναι αυτος νομιζω οτι μπορω να εχω μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη διοτι ζω με εναν τετοιο σκυλο και εχω γνωρισει παρα πολλους.στην κριση του καθενος ειναι να νομιζει οτι θελει και να συμφωνει με οποια αποψη του κανει.επισης οι αποψεις ειναι δωρεαν και περα απο τις υποθεσεις του καθενος και την γενικευση ολων των φυλων καλο θα ηταν να μιλαμε με συγκεκριμενα στοιχεια για να αποφευγουμε λαθη.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως επειδή είδα τα βιντεάκια τρόμαξα με το παιχνίδι τους..τελικά είμαι γνήσια λαμπραντορομάνα :p
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Πάντως οι εκτροφείς στις γειτονικές μου χώρες μια χαρά μεγαλώνουν τα κουτάβια με άκοπα αυτιά.
τεραστιες διαφορες μεταξυ των γηγενων σκυλων των χωρων απο τις οποιες προερχονται και μεταξυ των χωρων οι οποιες εκαναν τα σκυλια εργασιας ''pet''.και οχι μονο στα ασιατικα αλλα και σε πολλες αλλες φυλες(βλ. ακιτα,τοσα ινου,μαλαμουτ,ιρλανδικος λυκοθηρας,και ο καταλογος συνεχιζεται οσο θελετε).ισως η αποψη μου ενας σκυλος να κανει την εργασια που δημιουργηθηκε γι'αυτην(και μιλαω μονο για τα ασιατικα να ειναι λαθος ισως και σωστη...:).παντως το να συγκρινουμε ακομα ακομα και ατομα ιδιας φυλης(πονεμενη ιστορια ,γιατι μερικοι εχουν καταντησει την ρατσα καρικατουρα του εαυτου της)γηγενων χωρων και εκτος γηγενων χωρων ειναι εντελως αστοχο.και παλι οι αποψεις ειναι δωρεαν:D
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Πάντως επειδή είδα τα βιντεάκια τρόμαξα με το παιχνίδι τους..τελικά είμαι γνήσια λαμπραντορομάνα :p
κθβελη δεν ειναι παιχνιδι,ειναι η διαμορφωση της ιεραρχιας...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
κθβελη δεν ειναι παιχνιδι,ειναι η διαμορφωση της ιεραρχιας...
Λάθος δικό μου, σαφώς και δεν είναι παιχνίδι. Πολύ ενδιαφέρον για μένα που πραγματικά νόμιζα ότι κάθε κουτάβι οποιασδήποτε φυλής παίζει σκληρά καμιά φορά, αλλά χαλαρά πράγματα μπροστά σαυτό που είδα!
Πάντως ενώ είμαι εναντίον των ακρωτηριασμών, αυτά εκεί τα τερατάκια τραυματίζονται άσχημα πραγματικά.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Διαμόρφωση της Ιεραρχίας είναι να επιτίθενται το ένα μετά το άλλο στο κουτάβι που έχει δώσει υποταγή ξαπλωμένο?
Υπάρχουν κι άλλες φυλές με ισχυρά ένστικτα, αλλά δεν χρειάζονται τέτοια επίπεδα βίας για να επιβληθούν και το πανηγύρι λύνεται γρήγορα!
Αν κρατήσει τόσο όσο στο βίντεο, τότε επεμβαίνει η μάνα!
Τον ενήλικο σκύλο που φαίνεται στο τέλος του βίντεο γιατί δεν τον αφήνει να επέμβει?
Καφρίλα μου κάνει, και μου μοιάζει σαν εκτροφή για κυνομαχικά...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τον ενήλικο σκύλο που φαίνεται στο τέλος του βίντεο γιατί δεν τον αφήνει να επέμβει?
Καφρίλα μου κάνει, και μου μοιάζει σαν εκτροφή για κυνομαχικά...
Δεν το είχα διαμορφώσει ακριβώς στο μυαλό μου αλλά τώρα που το λες έτσι ακριβώς φαίνεται και σε μένα.