Κόψιμο των αυτιών;


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Scarlett

Αν κάνεις χρήση του Google θα βρεις αρκετές μελέτες και περιπτώσεις.

Πιο πρόσφατη: Σύμφωνα με έρευνα της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης περισσότερο από το 60% των Ντόμπερμαν και 75% των Μπόξερ προβαίνουν σε αναγκαστικό ακρωτηριασμό της ουράς λόγω τραυματισμού της.
...Και το 93% αυτών των αναγκαστικών επεμβάσεων (για λόγους υγείας) γίνεται σε ηλικία 12 με 30 μηνών.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Προμηθεα, υπαρχει εξηγηση γιατι αυτες οι δυο φυλες εμφανιζουν μεγαλυτερο ποσοστο ατυχηματων?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@Scarlett

Αν κάνεις χρήση του Google θα βρεις αρκετές μελέτες και περιπτώσεις.

Πιο πρόσφατη: Σύμφωνα με έρευνα της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης περισσότερο από το 60% των Ντόμπερμαν και 75% των Μπόξερ προβαίνουν σε αναγκαστικό ακρωτηριασμό της ουράς λόγω τραυματισμού της.
...Και το 93% αυτών των αναγκαστικών επεμβάσεων (για λόγους υγείας) γίνεται σε ηλικία 12 με 30 μηνών.
στα απαραιτητα.. κατανοουμε ολοι :) ..
τα αυτια?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@ICE

Βεβαίως και υπάρχει εξήγηση:

Κανένα ζώο στην φύση δεν έχει την δομή ουράς που έχουν αυτές οι δύο (αλλά και κάποιες άλλες) φυλές σκύλων!

@kasi

Επίσης, όπως έγραψε ο φίλος aris_d που άνοιξε το θέμα: Κανένα ζώο στην φύση δεν έχει πεσμένα αυτιά! Δεν θα μπορούσε να επιβιώσει!

Υ.Γ.: Όχι, δεν φαίνεται να κατανοούμε όλοι... ούτε καν στα απαραίτητα (που απαριθμούν το 75% μιας φυλής)
 
Last edited:




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
στην φυση.. οχι στο διαμερισμα.. χμ?
Κι ένα κουφό ή ένα τυφλό σκυλί μπορεί κάλλιστα να επιβιώσει σε ένα διαμέρισμα. Ακόμα κι ένα σκυλί χωρίς μανδύα - αν υπάρχει κλιματισμός... αυτός θα πρέπει να είναι ο στόχος λοιπόν?

Υ.Γ.: Δεν προορίζονται όλοι οι σκύλοι για αποκλειστικό βίο σε διαμέρισμα!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@ICE

Βεβαίως και υπάρχει εξήγηση:

Κανένα ζώο στην φύση δεν έχει την δομή ουράς που έχουν αυτές οι δύο (αλλά και κάποιες άλλες) φυλές σκύλων!
Δηλαδη αυτες οι 2 φυλες, ειναι ''λαθη'' της φυσης? Ελλατωματικα μοντελα?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ακριβως.. επειδη το κουφο το τυφλο και γουλι μπορουν και ζουν πρεπει να το κανουμε? να γλιτωσουμε απο τριχα ας πουμε..

οχι , δεν προοριζονται ολα για διαμερισμα.. και εκει παμε πασο..
αλλα ελα, ας ειμαστε ειλικρινεις.. ποσα ασκοπα κοψιματα βλεπουμε? και που? και τι αριθμος σκυλων εργασιας πραγματικα δουλευει ωστε να χρειζεται αυτη η επεμβαση καιτι αριθμος ειναι για τον καναπε και για το εφε..

προσωπικα δεν με ενοχλει ο τσοπανης που κοβει (επειδη αναφερθηκε) τα αυτια του τσοπανοσκυλου εφ'οσον ο σκυλος του δουλευει .. αλλος με "ενοχλει" ο δημοσιος υπαλληλος (τυχαιο) που εχει το τσοπανοσκυλο αραχτο στον καναπε με κομενο αυτι..
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δηλαδη αυτες οι 2 φυλες, ειναι ''λαθη'' της φυσης? Ελλατωματικα μοντελα?
Δεν υπάρχει καμία εμπλοκή της φύσης στο θέμα "σκύλος"! Αν ξεκινήσουμε από αυτόν τον παρανομαστή και αντιμετωπίζουμε τον σκύλο σαν αυτό που είναι, δηλαδή "δημιουργία του ανθρώπου", τότε ίσως καταλάβουμε κάποια πράγματα!


ακριβως.. επειδη το κουφο το τυφλο και γουλι μπορουν και ζουν πρεπει να το κανουμε? να γλιτωσουμε απο τριχα ας πουμε..

οχι , δεν προοριζονται ολα για διαμερισμα.. και εκει παμε πασο..
αλλα ελα, ας ειμαστε ειλικρινεις.. ποσα ασκοπα κοψιματα βλεπουμε? και που? και τι αριθμος σκυλων εργασιας πραγματικα δουλευει ωστε να χρειζεται αυτη η επεμβαση καιτι αριθμος ειναι για τον καναπε και για το εφε..

προσωπικα δεν με ενοχλει ο τσοπανης που κοβει (επειδη αναφερθηκε) τα αυτια του τσοπανοσκυλου εφ'οσον ο σκυλος του δουλευει .. αλλος με "ενοχλει" ο δημοσιος υπαλληλος (τυχαιο) που εχει το τσοπανοσκυλο αραχτο στον καναπε με κομενο αυτι..
Στις φυλές που κόβεται η ουρά, αυτό κρίνεται αναγκαίο για λόγους υγείας! Δεν γίνεται για το μάτι!
Στο κόβω για να κόβω, βεβαίως και τίθεται θέμα!

Άρα kasi μου, διαφωνούμε για να διαφωνούμε!
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αυτή η ερώτηση πρέπει να ανοιχτεί σαν καινούργειο θέμα... :D
Απαντηθηκε :D Αυτες τις δυο φυλες τις δημιουργησε ''αλλος'',(αυτον βαρατε!)...:D
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Στις φυλές που κόβεται η ουρά, αυτό κρίνεται αναγκαίο για λόγους υγείας! Δεν γίνεται για το μάτι!
Στο κόβω για να κόβω, βεβαίως και τίθεται θέμα!

Άρα kasi μου, διαφωνούμε για να διαφωνούμε!
Συμφωνω.. :D :D
δυστηχως ειναι μειονοτητα τα σωστα κοψιματα.. :(
και εκει που "διαφωνουμε" ειναι γιατι αναφερομαι στους αριθμους.. 1 στους ποσους εργαζεται? ουτε καν φανταζομαι
απο τα σκυλια που ξερω καλα η γνωριζω κανενα.

το οποιο... συμφωνουμε ελπιζω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απαντηθηκε :D Αυτες τις δυο φυλες τις δημιουργησε ''αλλος'',(αυτον βαρατε!)...:D
Γιατί μόνο δύο φυλές είναι "λάθος" της φύσης....?
Οι υπόλοιπες φυλές έχουν λιγότερα προβλήματα ανατομικά-σωματικά?
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
κ αυτο απο καποιο σημειο κ μετα της φυσης ειναι μωρε....δεν μπερδεψαμε σαυρα με σκυλο....σκυλο με σκυλο μπερδεψαμε κ φτιαχτηκε το θεμα.θα μπορουσε να γινει κ χωρις εμας ,απλα εμεις καναμε τις προξενητρες!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Διάβασα το άρθρο με ενδιαφέρον και μου δημιούργησε μερικές απορίες...

-Γράφει ότι οι Μεγάλοι Δανοί και οι Γερμανικοί Ποιμενικοί βρίσκονται συχνά στα χειρουργικά τραπέζια λόγω τραυματισμών στην ουρά. Γιατί τότε δεν κόβονται οι ουρές τους όπως σε άλλες φυλές?

-Γράφει επίσης ότι μόνο οι ουρές που είναι χοντρές και καλυμμένες με μακρύ τρίχωμα όπως του λύκου προστατεύονται από τραυματισμούς. Γιατί τότε υποφέρει και ο Γερμανικός Ποιμενικός από τραυματισμούς στη ουρά?

-Γράφει ακόμα ότι τα νεογέννητα κουτάβια δε νιώθουν πόνο. Το βασίζει δε στο διαχωρισμό των ζώων ανάμεσα σε αυτά που είναι "έτοιμα" για τις βασικές λειτουργίες από την πρώτη μέρα και έχουν πλήρως ανεπτυγμένο νευρικό σύστημα και σε αυτά που περνούν μεγαλύτερη περίοδο με τη μητέρα τους μέχρι να μπορέσουν να λειτουργήσουν αυτόνομα. Άρα με αυτή τη λογική ούτε τα ανθρώπινα μωρά που είναι πλήρως εξαρτημένα δεν αισθάνονται πόνο? Ας αφήσουμε όμως τον άνθρωπο αφού δεν μας αρέσουν και οι παραλληλισμοί ανθρώπων-σκύλων... Πώς μπορεί ένας οργανισμός να αισθάνεται και να αντιδρά στο κρύο και όχι στον πόνο?
In other words, at this age and biological condition, it would have no absolute meaning to talk about pain
(Με άλλα λόγια, σε αυτή την ηλικία και τη βιολογική κατάσταση, δεν θα είχε απολύτως κανένα νόημα να μιλάμε για πόνο)

...

Αυτά γιατί σκούζουν τότε? :confused: :rolleyes:

[video=youtube;euVo3idmIl4]http://www.youtube.com/watch?v=euVo3idmIl4[/video]

[video=youtube;cY3XM9JzmKY]http://www.youtube.com/watch?v=cY3XM9JzmKY[/video]

Μπορεί να μην πονάνε για πολύ... Μπορεί να τους είναι πολύ πιο εύκολο από ότι αν γινόταν μετά από μερικούς μήνες... Μπορεί και να μην είναι σε ηλικία που να τους απωτυπωθεί σαν εμπειρία, φοβία, οτιδήποτε σχετικό... Αλλά "απολύτως κανένα νόημα να μιλάμε για πόνο" ?

Όπως ξέρετε γιατρός δεν είμαι, ούτε πρόκειται να γίνω τώρα στα γεράματα :p . Θεωρώ όμως ότι έχω μια καλή σχέση με την κοινή λογική και βάση αυτής προσπαθώ να κρίνω... (Με την καλή έννοια της κοινής λογικής που τείνει προς τη λογική και όχι προς την κοινή/δλδ ότι πιστεύουν οι πολλοί). Αν πάλι στην πορεία διαπιστώσω ότι με οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα, δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ. Αρκεί να καταλάβω που είναι το λάθος στο συλλογισμό μου :)

Και για να μην παρεξηγηθώ (σε βλέπω sir! :D ), αν και προσωπικά δεν θα το έκανα, δε θεωρώ ότι το κόψιμο της ουράς και των αυτιών του σκύλου είναι ένα από τα μεγαλύτερα δεινά που περνάει το είδος εξ αιτίας μας. Είναι πάρα πολλά αυτά που τον κάνουν να υποφέρει πολύ περισσότερο και με διάρκεια και βλέπω να απασχολούν τους φίλους του σκύλου συγκριτικά πολύ λιγότερο... Ας λύναμε όλα τα άλλα και ας έμεναν οι ουρές και τα αυτιά σαν αιώνια εκκρεμότητα (που θα μείνει όσο και να χτυπιόμαστε!).
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Να πω και εγω την γνωμη μου.Τα σκυλια φτιαχτηκαν απο τον δημιουργο τους με αυτια και ουρα.Μονο σε πραγματικα εξαιρετικες περιπτωσεις θεωρω οτι εχουμε το δικαιωμα να παρεμβουμε στην φυση για λογους υγειας του σκυλου συνδεδεμενη ομως με την δραστηριοτητα του.

Το ποσοστο αυτο λοιπον ειναι παρα πολυ μικρο σε σχεση με τα κομμενα που βλεπουμε και δυστυχως θα συνεχισουμε να βλεπουμε.

Ας σταματησουμε να παρεμβενουμε στα σκυλια μας για θεματα αισθητικης ικανοποιησης μας.

Ειναι αδικο για αυτα και απαραδεκτο για εμας
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ακριβως.. επειδη το κουφο το τυφλο και γουλι μπορουν και ζουν πρεπει να το κανουμε? να γλιτωσουμε απο τριχα ας πουμε..

οχι , δεν προοριζονται ολα για διαμερισμα.. και εκει παμε πασο..
αλλα ελα, ας ειμαστε ειλικρινεις.. ποσα ασκοπα κοψιματα βλεπουμε? και που? και τι αριθμος σκυλων εργασιας πραγματικα δουλευει ωστε να χρειζεται αυτη η επεμβαση καιτι αριθμος ειναι για τον καναπε και για το εφε..

προσωπικα δεν με ενοχλει ο τσοπανης που κοβει (επειδη αναφερθηκε) τα αυτια του τσοπανοσκυλου εφ'οσον ο σκυλος του δουλευει .. αλλος με "ενοχλει" ο δημοσιος υπαλληλος (τυχαιο) που εχει το τσοπανοσκυλο αραχτο στον καναπε με κομενο αυτι..
Aυτο ειναι το θεμα μας Promitheas...Πολυ σωστα μας τα αναλυεις ιατρικα και εργασιακα, πες ομως εσυ στον κυριο Ελληνα που θελει να πουλησει μουρη οτι ο σκυλος του που ζει στο Παγκρατι (με καμια διαθεση ειρωνειας για την περιοχη) κοβωντας του τα αυτια για να δειχνει μαγκας και αγριος....
Και πες μου αναλογια εργασιακων και μη σκυλιων στην Ελλαδα....

παλι πες μου....τα εκατονταδες σκυλια που ειδα φετος στα crufts με ακοπες ουρες και αυτια Doberman και Boxer κλπ. θα εχουν προβλημα? εγω γιατι τα ειδα μια χαρα? Καποια μαλιστα δεν ηταν μικρα σε ηλικια και δεν ειδα προβλημα....
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και κατι "μελετες" και δημοσκοπησεις μερικες φορες γινονται απο ατομα με μια Α αποψη και τοποθετηση και αυτο μερικες φορες "χρωματιζει" και τα αποτελεσματα...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Εγω απλα ανεφερα οτι υπαρχει σχετικη νομοθεσια στην χωρα μας οπως και στην Ευρωπη (αλλο αν εδω ο νομος εχει πεσει σε αχρηστια οπως κι αλλοι πολλοι,ετσι μας εχουν μαθει κι ετσι μας συμφερει) οσων αφορα αυτο το θεμα.Δεν μ'ενοχλει οταν καποιος με διορθωνει ή μου λεει οτι ειμαι λαθος,ισα ισα,μ'ενοχλει πολυ ομως ο τροπος που θα το κανει αν ειναι αγενης.Εχω δηλωσει οτι ειδικος στους σκυλους δεν ειμαι και βρεθηκα εδω για να ενημερωνομαι και να ανταλλασω αποψεις με ολους εσας.Δεν θα το ξανακανω ομως γιατι την μια βγαινει καποιος και μου λεει αν δεν ενημερωνεσαι για κατι μην γραφεις (αν τα ηξερα ολα μεγαλε δεν θα εχανα χρονο εδω μεσα),την αλλη ακουω για ανευθυνοτητες σε θεματα εκπαιδευσης(χωρις λογο γιατι εξηγησα τι εννουσα) και για ασχετοσυνη (βρεθηκα εδω να την μετριασω αλλα κακως).Αφηνω λοιπον τους ειδικους να μιλησουν απο΄δω και περα γιατι εγω απλα ξενερωσα,νιωθω οτι θα γραψω την γνωμη μου για κατι και καποιος θα βρεθει να με κραξει.Καλες συζητησεις λοιπον
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.593
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3