Κόψιμο των αυτιών;


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
οχι βρε grenouig μεινε... :) ολοι τα περασαμε αυτα.. μη μασας.. ;)
o γραπτος λογος.. κτλ κτλ.. ξερεις τωρα..
ολο και κατι καινουριο μαθαινουμε ανταλλασοντας αποψεις
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
οχι βρε grenouig μεινε... :) ολοι τα περασαμε αυτα.. μη μασας.. ;)
o γραπτος λογος.. κτλ κτλ.. ξερεις τωρα..
ολο και κατι καινουριο μαθαινουμε ανταλλασοντας αποψεις
η αγενεια καλη μου, δεν εχει να κανει με τον γραπτο λογο, αλλα με την καλλιεργεια μας....
Συμφωνω παντως οτι σε εναν δημοσιο χωρο οπως ενα forum, φιλτραρουμε αυτα που μας λενε, και κραταμε μονο εκεινα που εμεις εκτιμουμε....
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
η αγενεια καλη μου, δεν εχει να κανει με τον γραπτο λογο, αλλα με την καλλιεργεια μας....
Συμφωνω παντως οτι σε εναν δημοσιο χωρο οπως ενα forum, φιλτραρουμε αυτα που μας λενε, και κραταμε μονο εκεινα που εμεις εκτιμουμε....
Συμφωνω. Υπαρχουν καποιοι που κατα καιρους χρησιμοποιουν οξύ τροπο γραφης, για μενα λαθος και υποβαθμιστικο για τους ιδιους. Oπως σε ολα τα ''καφενεια'', ετσι και εδω θα δεις και θα ακουσεις πολλα...;)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ο ευγενης και καλοπροαιρετος τροπος συζητησης χωρις αιχμες, και λεξεις πισω απο τις "γραμμες" μονο θετικη εκβαση μπορει να εχει....
μου αρεσει πολυ η φραση

οσο πιο πολυ μου "φωναζεις" τοσο λιγοτερο σε ακουω...
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ice σκασε!!!!
χαχαχαχα!! παρτονα στο γαμο σου να σου πει και του χρονου!!
καταλαβες grenouig μια παρεα ειμαστε ολοι.. :p

κοιτα συμφωνω, δεν εχω προβλημα καποιος να διαφωνει με την αποψη μου, ειναι λογικο αναμενομενο και επιθυμητο, αλλωστε διαφωνωντας βγαινουν συμπερασματα και εξελισεται μια συζητηση.. αρκει αυτος/η που διαφωνει να μην αναφερεται στο προσωπο μου, τον χαρακτηρα μου/ατομο μου και με χαρακτηριζει μια λαθος φραση μου σαν ατομο.. να μην με θιγει δλδ.. εκει βιδωνω.. ας πει καποιος λες μ@λ@κιες.. αλλα να μην πει εισαι μ@λ@κ@ς για να το κανω πιο λιανα..

και ξανα στο θεμα μας.. το μεσημερι περασε μια κοπελα με ενα πιτ ημι. με μολυνση στα αυτια και φαγουρα.. να ζητησει ενα φαρμακο.. την ρωταω γιατι το επαθε? τι ειπε ο γιατρος? και απανταει επειδη δεν του τα κοψαμε, αυτο παθαινουν τα πιτ 8-Ο .... καταλαβατε η να κανω και τπτ αλλο.. με αυτη την ενημερωση και παραπληροφορηση.. τι περιμενεις προκοπη?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οταν ομως το εκτρωμα που προσπαθουν ναπερασουν σαν νομο σε λιγες μερες....
στηριζεται σε αποψεις ασχετων κι ανευθυνων ανθρωπων...
οταν οι ιδιοι εισηγητες πιστευουν οτι το επομενο βημα ειναι οι απαγορευεσεις φυλων...
οταν αυτες οι απαγορευσεις φυλων στηριζονται σε πορισματα ασχετων και ανευθυνων ανθρωπων....
οταν η φυλη σου χωρις μια μα μια καταγεγραμμενη επιθετικη συμπεριφορα συμπεριλαμβανεται σε αυτες τις φυλες....
μονο ευγενικος δεν μπορεις να εισαι και δεν πρεπει....

οσο για τον φιλο grenouig απλα μην παιρνει επι του προσωπικου οσα γραφονται... εδω... πολλα δεν απαντουν στον ιδιο τον γραφοντα αλλα σε ολα αυτα τα ματια που μας διαβαζουν...
αυτο να μην το ξεχναμε ποτε σε συζητησεις μας σε ενα φορουμ...

xotikoyli...
με εκανες και ειδα βιντεο... ενω ημουν σχεδον σιγουρος τιθαβλεπα...
απλα επρεπε να σου τονισω... οτι η αναφορα οτι δεν πρεπει να μιλαμε για το αν αισθανονται πονο... ειναι με την μεθοδο με το λαστιχακι ( αν εχω καταλαβει σωστα) ... οπου ο οργανισμος... αποβαλλει μονος την ουριτσα στο τελος... δυστυχως τα απαραδεκτα βιντεο μαθαινουν.. πως να ακρωτηριαζουμε εμεις... με λιγο πονο.. αλλα πονο την ουρα ενος κουταβιου... καμμια σχεση με το λαστιχακι..
τουλαχιστον οι υπευθυνοι που προχωρουν σε κοψιμο ουρας αυτιων το κανουν με ναρκωση...
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
χαχαχαχα!! παρτονα στο γαμο σου να σου πει και του χρονου!!
καταλαβες grenouig μια παρεα ειμαστε ολοι.. :p

κοιτα συμφωνω, δεν εχω προβλημα καποιος να διαφωνει με την αποψη μου, ειναι λογικο αναμενομενο και επιθυμητο, αλλωστε διαφωνωντας βγαινουν συμπερασματα και εξελισεται μια συζητηση.. αρκει αυτος/η που διαφωνει να μην αναφερεται στο προσωπο μου, τον χαρακτηρα μου/ατομο μου και με χαρακτηριζει μια λαθος φραση μου σαν ατομο.. να μην με θιγει δλδ.. εκει βιδωνω.. ας πει καποιος λες μ@λ@κιες.. αλλα να μην πει εισαι μ@λ@κ@ς για να το κανω πιο λιανα..

και ξανα στο θεμα μας.. το μεσημερι περασε μια κοπελα με ενα πιτ ημι. με μολυνση στα αυτια και φαγουρα.. να ζητησει ενα φαρμακο.. την ρωταω γιατι το επαθε? τι ειπε ο γιατρος? και απανταει επειδη δεν του τα κοψαμε, αυτο παθαινουν τα πιτ 8-Ο .... καταλαβατε η να κανω και τπτ αλλο.. με αυτη την ενημερωση και παραπληροφορηση.. τι περιμενεις προκοπη?
Αν σου πώ όμως οτι μάλλον ισχύει τι θα πείς?Είναι απο τις φυλές που με άκοπα αυτιά έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε ωτίτιδες απ'ότι με κομμένα.Όταν είχα ρωτήσει γιατρό μου είχε πεί πως τα κομμένα αερίζονται καλύτερα και είναι λογικό...τώρα τι να σου πώ..γιατρός δεν είμαι...:rolleyes:
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δηλαδη να κοψω κι εγω τα αυτια του κοκερ μου που κρεμονται και ειναι τοσο επιρρεπη?
σκυλακι δεν ειναι κι αυτο? θα μου πεις δεν εχει την αγρια οψη του πιτ και θα ειναι σαν ζομπι....

ρε παιδια....δεν γινεται για λογους υγειας στις περισσοτερες των περιπτωσεων, μη κοροιδευομαστε....:(
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
δηλαδη να κοψω κι εγω τα αυτια του κοκερ μου που κρεμονται και ειναι τοσο επιρρεπη?
σκυλακι δεν ειναι κι αυτο? θα μου πεις δεν εχει την αγρια οψη του πιτ και θα ειναι σαν ζομπι....

ρε παιδια....δεν γινεται για λογους υγειας στις περισσοτερες των περιπτωσεων, μη κοροιδευομαστε....:(
Εγώ ημίαιμο είχα...και το μόνιμο πρόβλημα που είχαμε ηταν ωτίτιδα..το τι τράβήξαμε και εγώ και η Μίλβα δε περιγράφεται...Μόνιμα είχε φαγούρα και πόνο,μόνιμα ημουν με αλοιφές στο χέρι κλπ Αν μπορούσα να βρώ τότε τρόπο να ηρεμήσει θα το έκανα...ειλικρινά γιατί ο πόνος και η ταλαιπωρία που περνούσε συνέχεια ηταν σίγουρα μεγαλύτερη.Στο κάτω κάτω την είχα στειρώσει..την είχα υποβάλει σε εγχείρηση ήδη..αν σκεφτόμουν απόλυτα δε θα έπρεπε να το είχα κάνει(και ας μου το επέβαλε η υγεία της μιας και είχαμε συχνα ψευδοκύηση).Εγώ συμφωνώ πως δε πρέπει να κόβουμε τα ζωάκια βάση του εγώ μας..αλλά αν το σκεφτείτε το κάνουμε ήδη σε πολλές περιπτώσεις..όταν αποφασίσουμε να στειρώσουμε το ζωάκι μας το ρωτάμε?!Για μένα αν γίνεται το κόψιμο σε σωστή ηλικία με νάρκωση σε γιατρό και με όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις τότε μιλάμε για άλλη μια επέμβαση στο πρότυπο της στείρωσης.Σίγουρα δε θα είναι χωρίς πόνο όπως υποστηρίζουν πολλοί..αλλά ο πόνος θα είναι παροδικός και γλιτώνουμε περισσότερο πόνο στο μέλλον..!Έχετε δεί ωτίτιδα προχωρημένη?Μιλάμε για τρελλό πόνο...Και σίγουρα προτιμώ να γίνεται το κόψιμο αυτό νόμιμα απο κτηνίατρο και όχι ο κάθε καμένος να το κάνει μόνος του μετά την αγορά και να χιλιοταλαιπωρεί το ζώο!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αν σου πώ όμως οτι μάλλον ισχύει τι θα πείς?Είναι απο τις φυλές που με άκοπα αυτιά έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε ωτίτιδες απ'ότι με κομμένα.Όταν είχα ρωτήσει γιατρό μου είχε πεί πως τα κομμένα αερίζονται καλύτερα και είναι λογικό...τώρα τι να σου πώ..γιατρός δεν είμαι...:rolleyes:
Θα σου πω, οτι δεν ισχυει.. το ακριβως αντιθετο μου εχει πει ο δικος μου γιατρος, ο οποιος δεν κοβει αυτια - αρνειται... δεν ειναι δα και τοσο κλειστα τα αυτια οπως τα κοκερ της σκαρλετ καλη ωρα..
και σε αλλες περιπτωσεις off the rec. γιατι αν θελει καποιος το πιστευει.. ξερω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πιτ με ακοπα αυτια δεν ειχαν ποτε κανενα προβλημα.
Επισης, ο σκυλος δεν ειχε ωτιτιδα.. δερματικο ηταν το προβλημα του - καποια μολυνση... την οποια ισχυριστηκαν οτι την επαθε γιατι δεν κοπηκε το ακρο του αυτιου..
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εγώ απλά θα θέσω ένα ερώτημα (ρητορικό κατ' εμέ) με την εξής απορία: Ποια εργασία, πιο πάθηση και πια προδιάθεση για τυχόν τραυματισμούς έκανε τον (ο Θεός να τον κάνει) δήθεν εκτροφέα μου να κόψει την ουρά της Κλαίρης (Yorkshire Terrier)...???

Με το σκεπτικό ίσως ότι θα της την δαγκώσει κάποιος αρουραίος? Πιθανόν...

Πάντως όταν την βλέπω με άκοπα Yorkies ειλικρινά τη λυπάμαι...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δηλαδη να κοψω κι εγω τα αυτια του κοκερ μου που κρεμονται και ειναι τοσο επιρρεπη?
σκυλακι δεν ειναι κι αυτο? θα μου πεις δεν εχει την αγρια οψη του πιτ και θα ειναι σαν ζομπι....

ρε παιδια....δεν γινεται για λογους υγειας στις περισσοτερες των περιπτωσεων, μη κοροιδευομαστε....:(
Μilva μου, διαβασα προσεχτικα το post σου και σε ευχαριστω....

ομως επιμενω.........
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
δηλαδη να κοψω κι εγω τα αυτια του κοκερ μου που κρεμονται και ειναι τοσο επιρρεπη?
σκυλακι δεν ειναι κι αυτο? θα μου πεις δεν εχει την αγρια οψη του πιτ και θα ειναι σαν ζομπι....

ρε παιδια....δεν γινεται για λογους υγειας στις περισσοτερες των περιπτωσεων, μη κοροιδευομαστε....:(
Τα κόκερ έχουν πάψει να είναι σκυλιά εργασίας προ πολλού, είναι πλέον σκυλιά συντροφιάς. Σε αυτά κοβόταν/ται η ουρά, όχι τα αυτιά φυσικά. Ακόμα και τώρα όμως, στην Αγγλία επιτρέπεται το κόψιμο της ουράς σε αυτή την ομάδα.

Σε όλα τα προηγούμενα τόπικ γύρω απο το θέμα υπάρχουν χρήσιμα στοιχεία. Κάντε το κόπο να τα διαβάσετε.









 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Πάντως εγώ που έχω μιλήσει με γιατρό και με τον εκτροφέα μου επιμένουν και οι δύο πως θα είναι καλύτερα να κοπούν...και φυσικά να γίνει στη σωστή ηλικία..
Δε θα σας κρύψω οτι το σκέφτομαι εδώ και μήνες πολύ και αμφιταλαντεύομαι και ίσως καταβάθος να συμφωνώ σε κάποια σημεία με όλους..!Το μόνο που με νοιάζει είναι το σκυλάκι μου..και να είναι υγιές και ευτυχισμένο!Ελπίζω να πάρω τη σωστή απόφαση και όποια και να είναι να μη με ρίξετε στην πυρά!:p

Υ.Γ Να πώ πως αν κατεβαίνει σε εκθέσεις..με το κόψιμο κρύβονται τυχόν ατέλειες ή ασχημα σχηματισμένα αυτιά ή ουρές!
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Πάντως εγώ που έχω μιλήσει με γιατρό και με τον εκτροφέα μου επιμένουν και οι δύο πως θα είναι καλύτερα να κοπούν...και φυσικά να γίνει στη σωστή ηλικία..
Δε θα σας κρύψω οτι το σκέφτομαι εδώ και μήνες πολύ και αμφιταλαντεύομαι και ίσως καταβάθος να συμφωνώ σε κάποια σημεία με όλους..!Το μόνο που με νοιάζει είναι το σκυλάκι μου..και να είναι υγιές και ευτυχισμένο!Ελπίζω να πάρω τη σωστή απόφαση και όποια και να είναι να μη με ρίξετε στην πυρά!:p

Υ.Γ Να πώ πως αν κατεβαίνει σε εκθέσεις..με το κόψιμο κρύβονται τυχόν ατέλειες ή ασχημα σχηματισμένα αυτιά ή ουρές!
εμενα η Σκαρλετ εχει ενα σπασιματακι εκ γενετης....μια χαρα θα την παω ομως....κι ας μην παρω διακριση!
Δεν τον θεωρω σοβαρο αυτον τον λογο....με την εννοια οτι μου φαινεται πολυ ελαφρυς για να ακρωτηριασεις ενα σκυλο....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
κανεις δεν θα σε ριξει στην πυρα.. εννοειται!! μια παρεα λεμε ειμαστε..αγαπιομαστε κατα βαθος! :)

ξαναμιλησα με τον γιατρο μου, απο περιεργεια δλδ.. η βροντερη του απαντηση ηταν , το αυτι χρειαζεται να προστατευει το εσωτερικο του αυτιου και για αυτο υπαρχει οταν αυτο αφαiρειται, εκθετεις τον ωστικο πορο σε ολου του ειδους τα μικροβια, μολυνσεις κτλ... για να αποφυγεις ωτιτιδα λοιπον, εισαι σχολαστικος με την καθαριοτητα του αυτιου.. οτιδηποτε αλλο ειναι δικαιολογια ανυπαρκτη.
σε μερικες φυλες περισσοτερη θελει φροντιδα.. τα πιτ δεν εχουν τετοια προβληματα, αεριζεται μια χαρα το αυτι τους.. αυτια τυπου σαγκα U ναι εχουν προβλημα. .. αλλα δεν ειναι λογος να κοβεται.
... εχει παμπολα περιστατικα ωτιτιδας σε κομενα αυτια και λερωμενα αυτια.. οχι σε καθαρα περιποιημενα ολοκληρα αυτια.

γενικοτερα τα πιτ παντως. (αυτο που ξερω εγω τωρα..) τα αυτια κοπηκαν για ενα και μονο λογο.. κυνομαχιες._ αρα δεν ηταν αναγκη υγειας ή ωτιτιδας. ο εκτροφεας συμφωνει με αυτο?

george k
ναι ειπαμε υπαρχουν περιπτωσεις που συμφωνουμε, οταν αυτο θεωρειται αναγκαιο..
αλλα χαιρομαι που σκαρλετ ειδε ολοκληρα σκυλια σta crufts ;)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Εμένα πάντως η δικαιολογία των τραυματισμών μου ακούγετε υποκριτική. Αν είναι αυτός ο λόγος τότε να κόβουμε και το συκώτι μας προκαταβολικά για να μην πάθουμε καμιά κύρωση του ύπατος ή τα πνευμόνια μας για να μην πάθουμε ποτέ πνευμονία. Εγώ ξέρω ότι στο χειρούργο πας όταν προκύψει ανάγκη και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
εμενα η Σκαρλετ εχει ενα σπασιματακι εκ γενετης....μια χαρα θα την παω ομως....κι ας μην παρω διακριση!
Δεν τον θεωρω σοβαρο αυτον τον λογο....με την εννοια οτι μου φαινεται πολυ ελαφρυς για να ακρωτηριασεις ενα σκυλο....
Αυτό είμαι σίγουρος ότι θα κάνει τους ιδιοκτήτες των σκυλιών στις παραπάνω φωτογραφίες να νιώσουν καλύτερα...

Παρεπιπτόντως, η σπασμένη ουρά είναι ελλάτωμα αποκλεισμού σε κάποιες φυλές ;)


κανεις δεν θα σε ριξει στην πυρα.. εννοειται!! μια παρεα λεμε ειμαστε..αγαπιομαστε κατα βαθος! :)

ξαναμιλησα με τον γιατρο μου, απο περιεργεια δλδ.. η βροντερη του απαντηση ηταν , το αυτι χρειαζεται να προστατευει το εσωτερικο του αυτιου και για αυτο υπαρχει οταν αυτο αφαiρειται, εκθετεις τον ωστικο πορο σε ολου του ειδους τα μικροβια, μολυνσεις κτλ... για να αποφυγεις ωτιτιδα λοιπον, εισαι σχολαστικος με την καθαριοτητα του αυτιου.. οτιδηποτε αλλο ειναι δικαιολογια ανυπαρκτη.
σε μερικες φυλες περισσοτερη θελει φροντιδα.. τα πιτ δεν εχουν τετοια προβληματα, αεριζεται μια χαρα το αυτι τους.. αυτια τυπου σαγκα U ναι εχουν προβλημα. .. αλλα δεν ειναι λογος να κοβεται.
... εχει παμπολα περιστατικα ωτιτιδας σε κομενα αυτια και λερωμενα αυτια.. οχι σε καθαρα περιποιημενα ολοκληρα αυτια.

γενικοτερα τα πιτ παντως. (αυτο που ξερω εγω τωρα..) τα αυτια κοπηκαν για ενα και μονο λογο.. κυνομαχιες._ αρα δεν ηταν αναγκη υγειας ή ωτιτιδας. ο εκτροφεας συμφωνει με αυτο?

george k
ναι ειπαμε υπαρχουν περιπτωσεις που συμφωνουμε, οταν αυτο θεωρειται αναγκαιο..
αλλα χαιρομαι που σκαρλετ ειδε ολοκληρα σκυλια σta crufts ;)
Όπως υπήρχαν και με κομμένη ουρά και κέρδισαν και τη φυλή και την ομάδα ;)

Στη βροντερή φωνή του κτηνιάτρου, θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Κανένα μέλος των κυνιδών δεν έχει απο τη φύση πεσμένα αυτιά, για πολλούς λόγους...


Εμένα πάντως η δικαιολογία των τραυματισμών μου ακούγετε υποκριτική. Αν είναι αυτός ο λόγος τότε να κόβουμε και το συκώτι μας προκαταβολικά για να μην πάθουμε καμιά κύρωση του ύπατος ή τα πνευμόνια μας για να μην πάθουμε ποτέ πνευμονία. Εγώ ξέρω ότι στο χειρούργο πας όταν προκύψει ανάγκη και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Υποκρισία είναι να θεωρεί κάποιος ότι οι επεμβάσεις που μας εξυπηρετούν είναι όπως η στείρωση ανώδυνες, ενώ αυτές που δε μας αρέσουν είναι επώδυνες.

Αυτό φυσικά που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση, είναι ότι κανένας απο αυτούς που εκφράζουν την αντίθεση τους στο κόψιμο των αυτιών και της ουράς, δεν είναι ιδιοκτήτης σκύλου απο τις φυλές που παραδοσιακά γίνεται αυτό... Μου είπαν... κάπου διάβασα... άκουσα.... κ.τ.λ. Προσωπική εμπειρία... ;;;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3