Λευκό ελληνικό τσοπανόσκυλο






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για την αργή ωρίμανση το γνωρίζω
όπως και για την ανάγκη θέασης του σκύλου απο κοντά ή έστω απο πολύ ιδανικές γωνίες λήψης και φωτισμού
πιστεύω ο φίλος μου ο Μαθουσάλας να με συγχωρεί που του κακοχαρακτήρισα το στόπ του σκύλου του :lol:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εργασιακά ο Ελλ.Ποιμ. και το Λ.Ε.Τ. είναι συγγενή ή τα Λευκά είναι περισσότερο herding παρά guarding?
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και κατά τον Κ.Ο.Ε. Δε νομίζω πως είναι λάθος, ίσως και να είναι μικρή η ηλικία των 18 μηνών.
Και να το αιτιολογήσω. Βλέπω πολλές γέννες σκύλων, ΒΕΑ1 κατά βάση, εντός κι εκτός ομίλων, με ηλικία θυληκής 2-2,5 ετών. Πέρα από το ότι δεν έχει απαραίτητα ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του σκύλου, δεν έχουμε σαφή συμπεράσματα για το χαρακτήρα του. Άρα πως, και κυρίως γιατί, το ζευγαρώνουμε;
 






tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Εργασιακά ο Ελλ.Ποιμ. και το Λ.Ε.Τ. είναι συγγενή ή τα Λευκά είναι περισσότερο herding παρά guarding?

To Λ.Ε.Τ ανήκει στην ομάδα 1 οποτε είναι herding.
για τον EΠ,αs με διαφωτίσουν και εμενα:):)
 
Last edited:




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
αν θα έχει η δεν έχει προγούλι:):):):)
Μπα, τα κρεμάσματα φαίνονται από νωρίς.:D
Το εύρος του κρανίου και η αναλογία κρανίου/ρύγχους αλλάζουν. Αν καταφέρω να βρω φωτογραφίες της σκύλας μου σε σωστές γωνίες θα τις ανεβάσω για να φανεί και σχηματικά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Και κατά τον Κ.Ο.Ε. Δε νομίζω πως είναι λάθος, ίσως και να είναι μικρή η ηλικία των 18 μηνών.
Και να το αιτιολογήσω. Βλέπω πολλές γέννες σκύλων, ΒΕΑ1 κατά βάση, εντός κι εκτός ομίλων, με ηλικία θυληκής 2-2,5 ετών. Πέρα από το ότι δεν έχει απαραίτητα ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του σκύλου, δεν έχουμε σαφή συμπεράσματα για το χαρακτήρα του. Άρα πως, και κυρίως γιατί, το ζευγαρώνουμε;
ποιός δεν έχει σαφή συμπεράσματα για τον χαρακτήρα του σκύλου του μετά από 2 χρόνια? αυτός που δεν θα έπρεπε να το ζευγαρώνει και μόνο, πιστεύω
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
πιστεύω ο φίλος μου ο Μαθουσάλας να με συγχωρεί που του κακοχαρακτήρισα το στόπ του σκύλου του :lol:
Δεν ξερω ξενες γλωσσες αγαπητε Κοκονιε...οπότε σε συγχωρω(αφου δεν καταλαβα τι λες...):piercing::p
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ποιός δεν έχει σαφή συμπεράσματα για τον χαρακτήρα του σκύλου του μετά από 2 χρόνια?
Oλοι οσοι εχουμε μεγαλοσωμες φυλες με αργο ρυθμο ωριμανσης...
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Νομίζω η φώτο στο ποστ είναι τυχαίο σκυλί....
Είναι ο σκύλος μου ο Ερμής, ήμίουρος, περίπου 4ων ετών σήμερα, ο οποίος είναι τόσο λευκός όσο μπορεί να είναι ένα λευκό ποιμενικό στο χώμα. Ο Φοίβος νομίζω ότι είναι ΕΠ και όχι ΛΕΤ, αν και όπως προείπα έχω τις αμφιβολίες μου ότι πρόκειται για άλλη ράτσα και όχι για γραμμή αίματος, για αυτό και άνοιξα το θέμα.
Σημαντικές οι παρατηρήσεις του Foibos και θα ήθελα να προσθέσω και δύο ακόμη σημαντικές, ακόμη πιό εύκολα αντιληπτές διαφορές που αναφέρονται και στο πρότυπο. Στα αυτιά, τα οποία στο ΛΕΤ είναι προς τα πίσω και στον λαιμό - τράχηλο που είναι πιό σφιχτός, ενώ θεωρώ ότι και το ρύγχος είναι διαφορετικό.
Παραμένει ωστόσο το ερώτημα; είναι άλλη φυλή από τον Ε.Π.; και θα ήθελα να προσθέσω στο σχόλιο οτυ Ptf, γιατί υπάρχουν τόσο λίγα, ή μάλλον που βρίσκονται, εφόσον ούτε καν ο Foibos δεν έχει δει εν ώρα εργασίας; Πάντως είναι πανέμορφα σκυλιά.
Παραθέτω και ορισμένες, όχι πολύ καλές, παλαιότερες φωτογραφίες του Ερμή.





 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μαθουσάλα-το στόπ ρε σύ-η γωνία που σχηματίζει το ρύγχος με το κρανίο.ο δικός σου έχει έντονο στόπ.
Αμαλία-ναι οκ αλλά ζείς τον σκύλο 2 χρόνια,ξέρεις τον σκύλο σου.δεν πρόκειται να είναι καλό σκυλάκι και να καταλήξει τόσο κέρατο που να μην κάνει να τον αναπαράγεις...............
Ορθος-Δεν είναι πολύ ελαφρύς ο Φοίβος και πολύ ψηλοπόδαρος για Ε.Π ?
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Πρόκειται για τον ελαφρύ τύπο και είναι ασχημάτιστος ακόμη, σαν έφηβος. Θα δείξει. Έχει σημαδάκια ή στίγματα στην κοιλιά του, στο δέρμα είτε είναι εντελός λευκός; Φέρνει όμως και στις δύο φυλές, εάν τελικά τις θεωρήσουμε διαοφρετικές.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο ελαφρύς τύπος
ο μακρύτριχος τύπος
ο ορθόωτος τύπος
ο άνουρος τύπος
ο τετραγωνισμένος τύπος και όποιος άλλος τύπος ,είναι πρέπον να εκτρέφονται όλοι μαζί?
δεν λέω να το πάμε στην άλλη άκρη που σκύλοι ίδιου τύπου εκτρέφονται χώρια με μόνη διαφορά το χρώμα
αλλά που σταματάει ο τύπος και ξεκινάει η φυλή?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όρθος-στην δεύτερη σου φωτό ,ο σκύλος είναι Μολοσσός της Ηπείρου Χ Ελληνικό Ποιμενικό?

το άνουρο λάθος-είδα την άλλη φωτό σου :)
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Είναι η Ήρα, ΕΠ από την Γκιώνα και μπορείς να δεις φωτογραφίες της στο Άλμπουμ. Είναι ψηλή για θηλυκό, 65 πόντους, ζυγίζει 53 κιλά και πρέπει να χάσει τουλάχιστον 3-4 που της έμειναν από την τελευταία εγγυμοσύνη. Έχει εξαιρετικά καλό χαρακτήρα και φοβερή νοημοσύνη.

Τώρα όσον αφορά στο ερώτημά σου που σταματάει ο τύπος και που τελειώνει η φυλή, άποψή μου είναι ότι η φυλή θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει πολλούς τύπους. Είναι όμως σωστό αυτό εκτροφικά; (Το εμπορικό δεν το θίγω γιατί όλοι θέλουν σκύλους copy-paste, λες και είναι ρολόγια).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο τύπος ξεκινάει και σταματάει στον σκελετό
παρακαλώ διορθώστε με.

δεν μπορεί να είναι ίδια φυλή ένας σκύλος με λεπτά πόδια και μακρύ σώμα με έναν σκύλο με τετράγωνες αναλογίες και χοντρά πόδια.... αν τα εκτρέφεις ως φυλή θα έχεις συνοθύλευμα και δεν θα σταθεροποιηθεί ποτέ τίποτα....