Λευκό ελληνικό τσοπανόσκυλο




θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Οι επίσημες γέννες του οφεπ όπως κ πάμπολες ανεπίσημες από official μέλη εκτροφικής ομάδας του συλλόγου είναι τουλάχιστον ένας αχταρμάς!!Ακόμα κ οι ίδιοι παραδέχονται πως καθ όλη τη διάρκεια του προγράμματος βασικά κριτήρια επιλογής γεννητόρων υπήρξαν τα εξωτ χαρακτηριστικά κ ο εργασιακός χαρακτήρας κ τα ιδιαίτερα γνωρίσματά του παραβλέφθηκαν!!Προσωπική άποψη(δεν μπορώνα την τεκμηριώσω επιστημονικά) τα λευκά μέλη αποτελούν υποομάδα της ίδιας φυλής ,παρουσιάζουν όμως έντονες διαφοροποιήσεις.Στήθος που δεν κατεβαίνει έως τους αγκώνες , απουσία μαλακού δέρματος στον λαιμό ,πολύ πιο λεπτό ακρορήνιο ,λεπτότερα άκρα ,τριανταφυλλόσχημα αυτιά κ.α
Ο σκύλος μου μαύρος κ αρκετά βαρύ τύπου με ανάλογους γονείς κ όλη την προηγούμενη γραμμή αίματος έχει μοναδικό αδερφάκι το πρώτο λευκό σκύλο που έδωσε αυτό το γενεαλογ δέντρο κ με τα γνωρίσματα του ΄λετ΄..ο γερμανικός ποιμενικός κ καναδός(ελβετικός) αδερφός του διαφέρουν μόνο στο χρώμα?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Kαλά, κατ' αρχήν το ότι δεν έχω δει εγώ ΛΕΤ στο βουνό δεν λέει και πολλά....περισσότερα είναι τα βουνά που δεν έχω ψάξει παρά αυτά που έχω ψάξει....

Πάντως μη έχοντας δει τα σκυλιά να δουλεύουν δεν μπορώ να ξέρω αν πραγματικά είναι και herding κι όχι μόνο φύλακες...
Βέβαια κι άλλους ορεινούς ποιμενικούς που κατατάσσονται στο group 1, maremma, tatra, άλλα τους έχω δει να δουλεύουν στο βουνό, εργασιακά δεν μπορεσα να καταλάβω γιατί θεωρούνται και herding....άλλα αυτοί που τους έβαλαν εκεί κάτι παραπάνω θα ξέρουν!
Γενικά πάντως στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούνται ιδιαίτερα σκυλιά καθοδήγησης στα κοπάδια!

Για τον Φοίβο mAthosalas δεν ξέρω να σου...στο κεφάλι δεν μου πολυμοιάζει με ΛΕΤ, στο σώμα μου μοιάζει....και φυσικά πάντα οι φωτό μπερδεύουν...
Μπορείς πάντως να τον κατεβάσεις αργότερα για αναγνώριση, να δούμε τι θα πουν κι από κοντά!Θα έχει ενδιαφέρον!

Για τους τύπους και τις φυλές νομίζω ότι το θέμα είναι όχι μόνο μορφολογικό, άλλα σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα και την εργασία!
Θεωρώ ότι είναι προτιμότερος ο διαχωρισμός των φυλών παρά η δημιουργία τύπων μέσα σε αυτή....μπερδεύει και εξαλείφει χαρακτηριστικά....
Δεν μπορείς δηλαδή επειδή επιτελούν την ίδια εργασία εν γένη να παραβλέπεις άλλες διαφορές τους!\

Θα συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα πάντως ότι οι φωτογραφίες των σκυλιών στο site του ΚΟΕ είναι μάλλον ατυχώς επιλεγμένες!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Πρόκειται για τον ελαφρύ τύπο και είναι ασχημάτιστος ακόμη, σαν έφηβος. Θα δείξει. Έχει σημαδάκια ή στίγματα στην κοιλιά του, στο δέρμα είτε είναι εντελός λευκός; Φέρνει όμως και στις δύο φυλές, εάν τελικά τις θεωρήσουμε διαοφρετικές.

&


Οι επίσημες γέννες του οφεπ όπως κ πάμπολες ανεπίσημες από official μέλη εκτροφικής ομάδας του συλλόγου είναι τουλάχιστον ένας αχταρμάς!!Ακόμα κ οι ίδιοι παραδέχονται πως καθ όλη τη διάρκεια του προγράμματος βασικά κριτήρια επιλογής γεννητόρων υπήρξαν τα εξωτ χαρακτηριστικά κ ο εργασιακός χαρακτήρας κ τα ιδιαίτερα γνωρίσματά του παραβλέφθηκαν!!Προσωπική άποψη(δεν μπορώνα την τεκμηριώσω επιστημονικά) τα λευκά μέλη αποτελούν υποομάδα της ίδιας φυλής ,παρουσιάζουν όμως έντονες διαφοροποιήσεις.Στήθος που δεν κατεβαίνει έως τους αγκώνες , απουσία μαλακού δέρματος στον λαιμό ,πολύ πιο λεπτό ακρορήνιο ,λεπτότερα άκρα ,τριανταφυλλόσχημα αυτιά κ.α
Ο σκύλος μου μαύρος κ αρκετά βαρύ τύπου με ανάλογους γονείς κ όλη την προηγούμενη γραμμή αίματος έχει μοναδικό αδερφάκι το πρώτο λευκό σκύλο που έδωσε αυτό το γενεαλογ δέντρο κ με τα γνωρίσματα του ΄λετ΄..ο γερμανικός ποιμενικός κ καναδός(ελβετικός) αδερφός του διαφέρουν μόνο στο χρώμα?
και μετά μου λέτε να κάνουμε κουβέντα............:D:D
ο άλλος τύπος EΠ,ίδιας φυλής άλλης υπομάδα.
ΉΜΑΡΤΟΝ
αποχωρώ από την κουβέντα...............
καλή συνεχεια.........
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί ρε συ Tangerin!
Mια κουβέντα γίνεται, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του!
Με τα επιχειρήματα και με τον διάλογο μπορείς να εξηγήσεις την άποψή σου κι ενδεχομένως και να πείσεις τον συνομιλητή σου!
Αποχωρώντας δεν προσφέρεις κάτι στις θέσεις σου!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Γιατί ρε συ Tangerin!
Mια κουβέντα γίνεται, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του!
Με τα επιχειρήματα και με τον διάλογο μπορείς να εξηγήσεις την άποψή σου κι ενδεχομένως και να πείσεις τον συνομιλητή σου!
Αποχωρώντας δεν προσφέρεις κάτι στις θέσεις σου!

δεν είναι θέμα άποψη,είναι ότι κυνολογικά τα ακόλουθα δεν στέκουν
<<αποτελούν υποομάδα της ίδιας φυλής>> και το
<<Πρόκειται για τον ελαφρύ τύπο>>.
Ποιος ο λόγος να αδειάζω το κεφάλι μου..............
Είναι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απο το καθε κομμα , τελεια, η προταση μπορεις να μαθεις ορισμενα πραματα...
κι αν εχεις να προσφερεις οφειλλεις να παραμεινεις και να στηριξεις τις αποψεις σου...
υπαρχουν ατομα που βρισκονται στο σταδιο της μαθησης και μαζευουν γνωσεις...
σε αυτο το σημειο οτι διαβαζουν το κρατανε για να το κρινουν αργοτερα....
οσα περισσοτερα διαβασουν τοσα περισσοτερα θα αποκομισουν στο τελος....

μιχαλη μας ενδιαφερει η αποψη σου...
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
@tangerin
΄΄Προσωπική άποψη(δεν μπορώνα την τεκμηριώσω επιστημονικά)΄΄ και ΄΄αχταρμάς!!΄΄
Δεν είναι αυτή η επιστήμη μου ούτε βιοπορίζομαι απ τους σκύλους και μπορεί να έχεις ανώτατες γνώσεις στο αντικείμενο κ δικαίως να εξεγείρεσαι τόσο μα θα ήθελα να μου απαντήσεις πως αυτοί οι όροι δύναται να χρησιμοποιηθούν σε κατά πολύ καλύτερα καθορισμένες φυλές από πολύ ισχυρότερες κυνολογικές οργανώσεις ?
π.χ αγγλ.σέττερ ή ορεινός βέρνης..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οτι να ΄ναι. Ελληνικος ποιμενικος, ελληνικο τσοπανοσκυλο, βαρεως τυπου, λευκο, κοντοτριχο κτλ. Αρπα κολα και προχειροτητα. Καμια σοβαρη προσπαθεια δε βλεπω πουθενα. Βαλε μου 20 σκυλους στη σειρα που χαρακτηριζονται ελληνικοι ποιμενικοι. Θα δεις οτι θες. Τωρα παμε μια βολτα στη Ρουμανια. Παιρνω μια χωρα απο την οποια δεν προερχονται ποιμενικα που ειναι της μοδας, σαν του καυκασου. Αν βαλεις στη σειρα 20 ποιμενικους της μπουκοβινα η 20 μιοριτικ θα δεις οτι υπαρχει ομοιομορφια και οτι οντως προκειται για τον ιδιο σκυλο. Θα φτασουμε ποτε σε τετοιο επιπεδο; Το θετω οσο πιο απλα μπορω.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Οτι να ΄ναι. Ελληνικος ποιμενικος, ελληνικο τσοπανοσκυλο, βαρεως τυπου, λευκο, κοντοτριχο κτλ. Αρπα κολα και προχειροτητα. Καμια σοβαρη προσπαθεια δε βλεπω πουθενα. Βαλε μου 20 σκυλους στη σειρα που χαρακτηριζονται ελληνικοι ποιμενικοι. Θα δεις οτι θες. Τωρα παμε μια βολτα στη Ρουμανια. Παιρνω μια χωρα απο την οποια δεν προερχονται ποιμενικα που ειναι της μοδας, σαν του καυκασου. Αν βαλεις στη σειρα 20 ποιμενικους της μπουκοβινα η 20 μιοριτικ θα δεις οτι υπαρχει ομοιομορφια και οτι οντως προκειται για τον ιδιο σκυλο. Θα φτασουμε ποτε σε τετοιο επιπεδο; Το θετω οσο πιο απλα μπορω.
Σου απαντώ εγώ που είμαι ο ποιο άσχετος στο θέμα. Θα αργήσουμε πάρα πάρα πάρα μα πάρα πολύ να φτάσουμε εκεί.
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Έχει σημαδάκια ή στίγματα στην κοιλιά του, στο δέρμα είτε είναι εντελός λευκός;
Ο Φοιβος ειναι εντελως λευκος,χωρις ουτε δειγμα αλλου χρωματος ή σημαδιου πανω του...

Για τον Φοίβο mAthosalas...
Μπορείς πάντως να τον κατεβάσεις αργότερα για αναγνώριση, να δούμε τι θα πουν κι από κοντά!Θα έχει ενδιαφέρον!
why not...δεν το αποκλειω-δεν το υποσχομαι...ευχαριστω :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οτι να ΄ναι. Ελληνικος ποιμενικος, ελληνικο τσοπανοσκυλο, βαρεως τυπου, λευκο, κοντοτριχο κτλ. Αρπα κολα και προχειροτητα. Καμια σοβαρη προσπαθεια δε βλεπω πουθενα. Βαλε μου 20 σκυλους στη σειρα που χαρακτηριζονται ελληνικοι ποιμενικοι. Θα δεις οτι θες. Τωρα παμε μια βολτα στη Ρουμανια. Παιρνω μια χωρα απο την οποια δεν προερχονται ποιμενικα που ειναι της μοδας, σαν του καυκασου. Αν βαλεις στη σειρα 20 ποιμενικους της μπουκοβινα η 20 μιοριτικ θα δεις οτι υπαρχει ομοιομορφια και οτι οντως προκειται για τον ιδιο σκυλο. Θα φτασουμε ποτε σε τετοιο επιπεδο; Το θετω οσο πιο απλα μπορω.
Εγώ πάλι αν σου πω ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φτάσουμε σε αυτού του τύπου την ομοιομορφία που λες, τουλάχιστον όσον αφορά στις ορεινές ποιμενικές φυλές;
Προβλήματα βέβαια έχουμε....
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί υπάρχει πραγματικά ποικιλομορφία!
Δεν μιλάω τόσο για το βαρύτερο κι ελαφρύτερο τύπο, θεωρώ ότι αυτοί που ασχολούνται με τον Ε.Π. θα πρέπει να αποφασίσουν και να εμμείνουν κάπου, γιατί από ότι βλέπω πέρα από τις μορφολογικές υπάρχουν κι άλλες διαφορές, άλλα ειδικά στο θέμα του μανδύα υπάρχει πραγματικά σημαντική ποικιλομορφία που δεν νομίζω ότι αξίζει να χαθεί, μαζί με όσα άλλα έχουν να προσφέρουν αυτά τα ζώα, για να γίνει πιο αναγνωρίσιμη-σταμπαριστή η φυλή!
Μόνο το ΛΕΤ, για να είμαι κι οn topic είναι φυλή η οποία κινείται προς απόλυτη ομοιομορφία!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το ΛΕΤ μήπως υπάρχει λιγότερο και από μολλοσσό σε δείγματα?
Μήπως και σ'αυτό πρώτα κάναμε πρότυπο και μετά ψάχνουμε σκυλιά?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ ένα πράμα δεν καταλαβαίνω από την όλη συζήτηση: υπάρχουν πολλές φυλές με τεράαααααστια ποικιλομορφία, π.χ. ο Αυστραλέζος Ποιμενικός που έρχεται σε εκατοντάδες χιλιάδες χρώματα και συνδυασμούς και φάτσες και τύπους. Π.χ. αυτοί που θα λέγονταν "βαρέως τύπου" (όπως αποκαλούν οι 'Έλληνες μερικούς ΕΠ), θεωρούνται σκύλοι εκθέσεων μορφολογίας μόνο, ενώ οι "ελαφρείς" και όχι τόσο μαλλιαροί όσο οι υπόλοιποι, θεωρούνται εργασιακοί και μάλιστα βοσκοί, ή agility, ή ροντέο.

Πώς λοιπόν κατάφεραν οι Αμερικάνοι βοσκοί και ραντσέρηδες, οι οποίοι έφτιαξαν τη φυλή και την προώθησαν προς την τελική της αναγνώριση το 1994, να μην τσακώνονται και να ορίσουν μια σαφέστατα αναγνωρίσιμη φυλή; Και μάλιστα να μην αρπαχτούν με τους Ευρωπαίους και τους Αυστραλούς που δεν επιτρέπουν πλέον το κόψιμο της ουράς των σκύλων, ενώ οι Αμερικάνοι το υποστηρίζουν σα μανιακοί;

Και μη μου πείτε ότι οι ΕΠ έχουν μεγαλύτερη ποικιλομορφία διότι την έχουν μεν, αλλά όχι μεγαλύτερη από τους Αυστραλέζους.

Ένα άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι Βαλκάνιοι αντίστοιχοι σκύλοι (π.χ. οι Καρακατσάν) μοιάζουν τόσο πολύ; Μήπως τελικά είναι μια φυλή και αδίκως τσακώνονται όλοι για το λουφέ; Διότι άντε και αναγνωρίζονται οι Καρακατσάν ή/και οι ΕΠ. Πώς θα τους ξεχωρίσουμε όλους αυτούς;

Εννοείται ότι δεν ξέρω τόσα πολλά για τους συγκεκριμένους σκύλους όσο εσείς, οπότε θα διαβάσω με μεγάλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.

Επίσης: τι έγινε, Φοίβο, τελικά με το αρχείο σου; Κατάφερες να το σώσεις και σε τι ποσοστό; Συγγνώμη αν σε στεναχωρώ, ξέρω τι θα πει να χάνεις τέτοια πολύτιμα πράματα, αλλά είμαι πολύ περίεργη διότι θα μπορούσες να κάνεις πολλά με αυτό.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Sara, αυτό που λες για το Καρακατσάν είναι σαν να πει κάποιος γιατί υπάρχει ο Ορεινός Πυρηναίων, το Μαρέμμα, το Κούβατς, το Τσούβακ και το Τάτρα;
Όλοι λευκοί Ορεινοί Ποιμενικοί είναι...
Είναι ίδιοι;

Όλοι οι ορεινοί εμφανίζουν σημαντικές ομοιότητες μεταξύ τους, λόγω της λειτουργίας και του περιβάλλοντος που εργάζονταν!

Αυτό που αναφέρεις για τον Αυστραλέζο με τον βαρύτερο και τον ελαφρύτερο τύπο είναι διαφορετικό από αυτό που συζητιέται για τους Ορεινούς!
Κι εδώ, τα σκυλιά που δουλεύουν είναι ελαφρύτερα από αυτά που ζουν στο σπίτι, τα εκθεσιακά!
Το ίδιο ισχύει και στην Ισπανία, με τα Μαστίφ της(εκεί βέβαια έχουν αρχίσει να τσακώνονται ότι πρέπει κι αυτά να χωριστούν, άλλα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό) και στους Κεντρικοασιάτες και στους Καυκάσιους και στα Σαρ και σχεδόν σε κάθε τέτοια φυλή!

Για το αρχείο μου, που λες, σώθηκαν περίπου οι μισές φωτο, κάποιες σώθηκαν μόνο για μένα που ξέρω τι έδειχνε, άλλα τι να κάνουμε....



Sea-Mol, για εμένα σίγουρα είναι λιγότερα, και κατά πολύ μάλιστα, τα δείγματα ΛΕΤ από ότι αυτά των Μολοσσών!
 
Last edited:


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
μα αυτό που πολύ σωστά επισημαίνει η sara ,ποιά η ανάγκη να ξεχωρίσουμε ως διαφορετική φυλή άτομα που προέρχονται απ την ίδια γενεαλογική βάση?αρκεί το διαφορετικό του χρώματος?ο μολοσσός απ την άλλη όχι μόνο διαφέρει αισθητά μορφολογικά κ θέλω να πιστεύω κ στον χαρακτήρα μα δεν παρουσιάζονται ποτέ στις γέννες άτομα που να ικανοποιούν το πρότυπό του!
Το να επιμείνουμε τόσο στην απόλυτη ομοιομορφία των απογόνων όχι μόνο είναι ουτοπικό σε μια φυλή που προσαρμόζει στοιχεία της μορφολογίας της στην εκάστοτε τοπολογία του ΄χώρου εργασίας ΄ της μα θα οδηγούσε κ σε καταστροφικά παραδείγματα της υπέρμετρης κυνοφιλίας του πρόσφατου παρελθόντος.
π.χ ορεινός πυρηναίων ,γερμ.ποιμενικός ,αγγ.ποιντερ...κ.α