Λευκό ελληνικό τσοπανόσκυλο


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
όλα τα σκυλιά απο την ίδια γενεαλογική βάση προέρχονται........τι προτείνεις τώρα?

και εσύ διακρίνεις διαφορές μόνο στο χρώμα μεταξύ ΛΕΤ και ΕΠ?
δεν απορώ,ρωτάω
εδώ παλιότερα αυτό που λές το ισχυρίζονταν κάποιοι για του Μολοσσούς μας. ένας τετράγωνος κοντότριχος τύπος,αν δεν κάνω λάθος, του Ε.Π.
αυτό θα το ονόμαζα κυνολογικό φιλελευθερισμό ......... αλλά δεν νομίζω ότι στέκει στην κυνολογία τέτοιο πράγμα

όλα τα σκυλιά στην Γη ξεκινάνε απο κοινούς προγόνους,έτσι απλά
αν τα λές τύπο η φυλή το θέμα είναι να μην τα εκτρέφεις όλα μαζί και προκαλέσεις αχταρμάδες κρανίων τριχωμάτων γωνιώσεων κλπ κλπ κλπ
ζευγαρώνεις σκυλιά με τετράγωνο βαρύ σκελετό με σκυλιά με μακρύ ελαφρύ σκελετό ...τι να πάρεις? απο όλα θα πάρεις
τι θα έχεις αργότερα?απ όλα
στη περίπτωση αυτή όμως ισχύει το ουκ εν το πολλώ το ευ γιατί τι να εκθρέψεις ακριβώς-τα πάντα όλα με τα κοάλα τίποτα?
τώρα ,αν έχει ήδη γίνει,λογικόν να προκύπτουν γέννες που άλλα κουτάβια τείνουν προς ΛΕΤ άλλα προς ΕΠ και άλλα προς Μολοσσό
απλούστατον
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Το να επιμείνουμε τόσο στην απόλυτη ομοιομορφία των απογόνων όχι μόνο είναι ουτοπικό σε μια φυλή που προσαρμόζει στοιχεία της μορφολογίας της στην εκάστοτε τοπολογία του ΄χώρου εργασίας ΄ της μα θα οδηγούσε κ σε καταστροφικά παραδείγματα της υπέρμετρης κυνοφιλίας του πρόσφατου παρελθόντος.
π.χ ορεινός πυρηναίων ,γερμ.ποιμενικός ,αγγ.ποιντερ...κ.α
Θεωρώ ότι είναι εξαιρετική η τοποθέτηση και ότι η ποικιλομορφία εξυπηρετεί στην καλύτερη προσαρμογή στις πραγματικές συνθήκες. Βέβαια, κάποιος μπορεί να εκθρέφει και τα συμπαθέστατα bulldogs, τα οποία έχουν μεν έχουν σοβαρότατα προβλήματα υγείας, είναι όμως αντίγραφα. Αλλά ακόμη και αυτά έχουν τύπους, διαφορετικούς σε μέγεθος.
Δυστυχώς, έχουμε αποδεκτεί την αντίληψη που έχει επικρατήσει για εμπορικούς λόγους παγκοσμίως, να είναι όμοια και συμεπώς εύκολα αναγνωρίσιμα όλα τα μέλη μιάς φυλής.
Με την ίδια λογική, αξιόλογοι ζωγράφοι παραιτούνται από την τέχνη και αναπαράγουν παρόμοιους πίνακες που τους βάζουν οι νεόπλουτοι στα σπίτια τους, ώστε οι επισκέπτες τους με μία ματιά αντιλαμβάνονται τον καλιτέχνη. Όμως τα πλάσματα δεν είναι αντικείμενα. Δυστυχώς, τελικά έχουμε πέσει στην παγίδα να θέλουμε όλοι έναν "μπετόβεν" επειδή είδαμε την ταινία και ταιριάζει με την καινούργια μας μεζονέτα. Και εάν βγει λίγο πιό μικρός; δεν τον αγαπάμε το ίδιο;
Είναι δυνατόν να είναι όλα τα σκυλιά τα ίδια; Σας φαίνεται δηλαδή φυσιολογικό; Όλοι οι άνθρωποι της ίδιας φυλής σε μία περιοχή που κάνουν το ίδιο επάγγελμα ή έχουν την ίδια απασχόληση, ήταν ίδιοι; Μήπως ο τρόπος σκέψης μας είναι λάθος;
Τέλος, για το topic, ξεχωρίζει ότι το ΛΕΤ είναι μάλλον μία ιδιαίτερη φυλή ή τύπος που μάλλον αξίζει να ενσκύψουμε για να την υποστηρίξουμε. Υπάρχει όμιλος; Γνωρίζει κανείς εκτροφείς ή κάποια άλλα στοιχεία;
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ποικιλομορφία ναι, αλλά με βάση σε ποια δεδομένα;
Απλά την εργασία;
Απλά την μορφολογία;
Απλά τον χαρακτήρα;
Συνδέονται κάπως όλα αυτά;
Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα σκυλιά;
Πόσο σημαντικές είναι;
Παλιά πως ήταν τα σκυλιά;
Θέλουμε να φτάξουμε νέες φυλές ή θέλουμε να αναζωογονήσουμε κάποιες παλαιότερες;
Το πείραμα του ποιμενικού Κεντρικής Ασίας μας αρέσει ως αποτέλεσμα;
Αν μιλάμε μόνο για μια φυλή με υποτύπους, μήπως αντί για Ε.Π. θα μπορούσαμε αν είχαμε ένα Βαλκανικό Ποιμενικό, όπως είπε και η Sara;
Ποιο θα ήταν το κόστος;
Θα το θέλαμε το αποτέλεσμα;

Κάποιες ερωτήσεις-αναζητήσεις από μέρους μου....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ΟΡΘΟΣ....άλλο το πρόβλημα του υπερτυπισμού και η λανθασμένη ίσως προσπάθεια να περιοριστούν ασφυκτικά τα περιθώρια σε μία φυλή...
Και άλλο το χάος που επικρατεί στα ελληνικά τσοπανοειδή εν γένει...
Μόνο του φόρουμ τα τσοπανοειδή να βάλουμε...
Δεν θα βρεις ΕΝΑ που να είναι ίδιο με το άλλο....
Του Τσάκι είναι σαν της EleniB....αλλά πιο ελαφρύ...
Του Sevah είναι εξαίρετο κοντότριχο....και δεν έχει σχέση με το κοντότριχο της Agathe...ούτε κάποιο απ'αυτά μοιάζει με την Θέτιδα...
Του Mathosalas έχει ελαφρύ σώμα και πιο κλειστές γωνίες στα πόδια.....και έχει ίδιο στοπ με τον Πύρρο...που έχει τετράγωνο σώμα και ουρά σκορπιός (το μόνο)
Τα δικά σου είναι σαφώς πιο βαρυά, με κρεμαστά χείλια, αλλά ούτε μολλοσσούς τα λες...

Κοινώς...πιασ'τ'αυγό και κούρευ'το!!!!!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πριν σας πω το συμπέρασμα που βγάζω εγώ ως μη ειδικός από τη συζήτησή σας, που ασφαλώς αντανακλά την αντιπαράθεση απόψεων στους κύκλους της κυνοφιλίας στην Ελλάδα, να κάνω άλλη μια ερώτηση:

Αν, θεωρητικά τώρα, σας έλεγε κάποιος να φτιάξετε ένα σκαρίφημα (blueprint) με τον ορισμό δυο διαφορετικών φυλών, πώς θα ορίζατε συγκεκριμένα και θα διαφοροποιούσατε τον Ελληνικό Ποιμενικό:

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-serif] [/FONT]

Από τον Καρακατσάν:








 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πριν σου πω εγω για τον Ε.Π.και το Καρακατσάν, πες μου εσύ αν θες για
το Τάτρα

και το Μαρέμα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πριν σου πω εγω για τον Ε.Π.και το Καρακατσάν, πες μου εσύ αν θες για το Τάτρα...
Φίλε foibos,

Συγγνώμη που "πετάγομαι" (όντας άσχετος) αλλά ενθουσιάστηκα και δεν κρατιέμαι να σου πω ότι είναι πολύ ωραία φυλή...
Και από τις λίγες Ορεινές Ποιμενικές που είναι σχετικά "εξαρτημένες" και θα μπορούσαν με άνεση να προσαρμοστούν σε οικογενειακό περιβάλλον...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μωρέ, εγώ δεν μπορώ να σου πω τίποτα για τον τάτρα (παρεμπιπτόντως πανέμορφος σκύλος) διότι είμαι τελείως άσχετη. Αλλά ΟΚ, ας πάρουμε και τον τάτρα. Πώς φτιάχνουμε αντικειμενικά ένα σκαρίφημα όπου θα ορίζουμε τις τρεις αυτές φυλές; Κι αν βάλουμε και το μαρέμμα μέσα, πώς διαφοροποιούμε τις τέσσερεις φυλές;

Edit: σπάστε πλάκα με το παρακάτω βίντεο όπου ο τυπάς έχει ΚΑΙ τάτρα ΚΑΙ μαρέμμα! Και τσιουάουα, αλλά αυτό βέβαια το καταλαβαίνουμε εύκολα... :)

[video=youtube;Yb4T6OOFY_k]http://www.youtube.com/watch?v=Yb4T6OOFY_k[/video]
 
Last edited:


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
@κοκόνι ''τα λευκά μέλη αποτελούν υποομάδα της ίδιας φυλής ,παρουσιάζουν όμως έντονες διαφοροποιήσεις.Στήθος που δεν κατεβαίνει έως τους αγκώνες , απουσία μαλακού δέρματος στον λαιμό ,πολύ πιο λεπτό ακρορήνιο ,λεπτότερα άκρα ,τριανταφυλλόσχημα αυτιά κ.α''

μα ήδη ανέφερα την εκτροφική προσπάθεια του συλλόγου ως αχταρμά που μέσα στην βιασύνη τους να δημιουργήσουν ,σύντομα για τα δεδομένα της εκτροφής ,ισχυρή γενεαλογική βάση ανακάτεψαν σκύλους με μοναδικό κριτήριο την ροπή προς το μορφολογικό πρότυπό τους σε μια φυλή που μετρά χιλιετίες!ακόμα κ σε τέλεια οριοθετημένες μορφολογικά φυλές εύκολα συναντούμε ζευγαρώματα ζώων που δεν ταιριάζουν είτε λόγω τάσης τους προς τα άκρα των ορίων τους είτε χαρακτηριστικών τους στοιχείων. βλ. αγγλικές κ ιταλικές γραμμές αγγ.πόιντερ!!
σε αυτό που αναφέρεις συγκεκριμένα αμφιβάλλω έντονα να έχει υπάρξει γέννα από σύζευξη ε.π που έδωσαν απογόνους με τα χαρακτηριστικά μολοσσού απ την άλλη όμως είναι σύνηθες να παρατηρείται η ύπαρξη λευκών κουταβιών που επιλέγονται στη συνέχεια για τη δημιουργία γραμμής λετ!!
οξύμωρο παραμένει το γιατί επιχειρείται η δημιουργία νέων φυλών που απ την μια θα συνεχίζουν να διακατέχουν τις γονιδιακές καταβολές των γεννητόρων τους αλλά θα διαχωρίζονται διάσπαρτα με σκοπό την απόλυτη ομοιομορφία!

sea-mol το ότι σκύλος σου έχει πιο τετράγωνο σώμα οφείλεται απολύτως στη εργασιακή γραμμή απ την οποία προέρχεται ,δηλ σκύλοι που φυλούν κοπάδια αίγων σε απόκρυμνα βουνά δεν μπορούν να έχουν ίδια γραμμή ράχης με αυτά που προορίζονται για φύλαξη προββάτων σε οροπέδια..είναι η φυσική επιλογή που επετεύχθη στο πέρασμα του χρόνου κ παρατηρείται έντονα στις εκτροφικές προσπάθειες νέων φυλών βλ.επανιελ μπρετον.όσο για το ρινομετωπικό στοπ του πυρράκου δεν θα έλεγα ότι μου θυμίζει του mathosalas ,γνώμη μου βέβαια..
ο σκύλος μου ταιριάζει αρκετά στις γραμμές του ορθού και όσο για τις θηλυκές του φόρουμ ας μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για φυλή με σημαντικό σεξουαλικό διμορφισμό..
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Eμενα μια υποθεση με βασανιζει τοσα χρονια που ακουω για διαφοροποιησεις και τακτοποιηση του Ελληνικου Ποιμενικου...
Ο σκυλος ανεκαθεν ηταν γνωστος-τουλαχιστο οπως τον ξερω και τον σεβομαι εγω- για τη ζωη στα βουνα δίπλα στους βοσκους και στα προβατα,στα κοπαδια.Σκοπος του (και δημιουργια του ισως;;; ) η φυλαξη απο τα αγριμια της Ελληνικης υπαιθρου αλλά και η εποπτεια και τακτοποιηση των ζωων/κοπαδιων που ηγειτο και προφυλλασε...Πανω σε αυτες τις διαστασεις ανεπτυσσε και αναπτυσσει ή θα επρεπε να αναπτυσσει το χαρακτηρα και την σωματικη του κοψιά!
Με δεδομενο αυτο το παραπανω γιατι πρεπει να ενδιαφερει μορφολογικα ΤΙ σκυλος θα ειναι και οχι ΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ θα κανει και μονο αυτο;Γιατι να "φαγωνονται"για Ηπειρου,Μολοσσους,ΛΕΤ,ΕΠ,χρωματισμους,φουντωτη ουρα,λαιμο με λιπος,στοπ στο μετωπο,ακρα με στηθος ως εκει κλπ κλπ και οχι απλα να προσεγγιζεται ΕΝΑΣ σκυλος για τη δουλεια που θα κανει τέλεια;Αφου αυτο ειναι η φυση του,αυτο ειναι ο χαρακτηρας του,αυτο ειναι η δουλεια του.Δεν κοιτανε τα κοπαδια μορφολογιες ουτε οι λυκοι χρωματα στον αντιπαλο...αλλου ειναι η ουσια(οπως το βλεπω εγω)...

Θα μου πεις γιατι εψαξα κι εγω να παρω σε ενα σπιτι στην πολη εναν ΕΠ.Ισως αν ηξερα οτι ΔΕΝ κανει αυτος ο σκυλος και δεν πρεπει αυτος ο σκυλος να φυγει μακρυα απο εκει που ιστορικα και μελλοντικα ανηκει,να μην εψαχνα καν σεβομενος και να κοιτουσα καποια αλλη ρατσα/φυλη.Κι αυτο για να μην χαλασω μια Ελληνικη ρατσα που προσωπικα γουσταρω που υπαρχει.Ομως ισως θα ηθελα να υπηρχε με τους ορους που καταγραφω και αναρωτιεμαι.
Προσωπικοι προβληματισμοι και θα'θελα να ακουσω την γνωμη των πολυ ειδικοτερων στο θεμα.

Και μια παρατηρηση:Ψαχνοντας για ΕΠ,ειχα κατα νου τον βαρυ τυπο.Κατι σχεδον οπως το κουταβι που κρατησε ο Ορθος απο την τελευταια γεννα.Μαγεμενος απο δυο τετοια δειγματα σε περιξ της Πατρας σπιτι ειχα σχεδον μονο ματια για αυτη την επιλογη.Ο Φοιβος εξελλισεται ως ενα υπεροχο σκυλι με χαρακτηριστικα που απροβληματιστα μάς "κανει" για τη συμβιωση.Ομως δεν ειναι το "προτυπο" που εψαχνα.Και αυτο φυσικα ως μη γνώστης δεν μπορουσα να το ξερω βλεποντας ενα κουταβι.Ισως η επιλογη ξεροντας πολλα παραπανω οπως τωρα να ηταν διαφορετικη.Προς Θεου δε σημαινει οτι μετανοιωσα για τη συμβιωση...ισα-ισα...Το αναφερω ομως διοτι κι ο "πατερας" του Φοιβου,ο Βοσκος τον εδωσε ως ΕΠ και μαλιστα απο τα βουνα της Ηπειρου...κανοντας μου εντυπωση οτι στα κοπαδια του δεν ειχε-τωρα που το ξερω-ουτε ενα δειγμα βαεως τυπου...Ολα ηταν ΕΠ ελαφριου τυπου και μαλιστα η μανα του Φοιβου εξ Αρκτουρο...

Να μου συγχωρειτε τυχον λαθος διατυπωσεις και αναφορες στον ΕΠ αλλά αν καπου κανω λαθος ειμαι ολος αυτια για να μαθω ακομη περισσοτερα για αυτη την υπεροχη Φυλη.Και ολος περιεργεια και ενδιαφερον για το πως εκτρεφεται και εξελισσεται αυτος ο σκυλος της Ελλαδας.
 
Last edited:




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα ξαναδιαβάσω τις απαντήσεις σας και την όλη συζήτηση πριν γράψω, αλλά έχω ακόμα μια απορία. Νομίζω ότι διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι ο σκύλος του Sea-Mol είναι ημίαιμος, αν και δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς. Προσωπικά τον έκοβα πάντα για καθαρόαιμο ΕΠ. Κάνω κάπου λάθος; Τι είναι τελικά ο σκύλος;
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Θα ξαναδιαβάσω τις απαντήσεις σας και την όλη συζήτηση πριν γράψω, αλλά έχω ακόμα μια απορία. Νομίζω ότι διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι ο σκύλος του Sea-Mol είναι ημίαιμος, αν και δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς. Προσωπικά τον έκοβα πάντα για καθαρόαιμο ΕΠ. Κάνω κάπου λάθος; Τι είναι τελικά ο σκύλος;
Ακόμα και αν ένας σκύλος μοιάζει πάρα πολύ με το πρότυπο του ΕΠ ημίαιμος θεωρείται αφού η φυλή διεθνώς ακόμα "δεν υπάρχει" και pedigree δεν βγαίνει.
Στα εντός βέβαια ΕΠ λέγεται μόνο και μόνο που προέρχεται από στάνη και έχει γονείς εργαζόμενους:).
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μου φαίνεται ότι είμαι ακόμα μπερδεμένη. :) Μια άλλη ερώτηση: το ζήτημα που συζητάμε τώρα έχει ομοιότητες με το πρόβλημα του σκύλου με τις τέσσερεις ονομασίες, ο οποίος ονομάζεται Ελβετικός Ποιμενικός (επισήμως;), Καναδέζικο Λυκόσκυλο (Canadian ?????), Αμερικανικός Ποιμενικός (λιγότερο) και Λευκός Γερμανικός Ποιμενικός (White German Shepherd); Την τελευταία του ονομασία συνήθως χρησιμοποιούν οι περισσότεροι Αμερικάνοι. Υπάρχει σχετικός καυγάς; Επιτρέπεται το FCI να του δίνει μια ονομασία και διάφοροι όμιλοι άλλη; Είναι τελικά διαφορετικοί σκύλοι;

Εν κατακλείδι: μήπως είναι καλύτερα να δοθεί μια ονομασία για όοοοοοολους αυτούς τους όμοιους σκύλους; Ναι, το ξέρω, θα αρπαχτούν πολλοί απ' τα μαλλιά, αλλά δεν είναι αδύνατη η συμφωνία μετά από συμβιβασμό. Δε θέλω να προτείνω τίποτα που έχει να κάνει με DNA διότι ξέρω πολύ λίγα και επίσης λείπει η φιλενάδα μου κτηνίατρος/ειδικός περί την γενετικήν και δερβέναγας επί των διοικητικών, οπότε δεν μπορώ να τη ρωτήσω αυτή την εποχή.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Ποικιλομορφία ναι, αλλά με βάση σε ποια δεδομένα;
Απλά την εργασία;
QUOTE]
Έτσι νομίζω, εφόσον αυτό είναι το κριτήριο του ποιμένα. Αδιάφορος ο τύπος, αρκεί βέβαια να είναι της ίδιας φυλής, εφόσον είναι αρκούντως γενναίος, ρωμαλαίος και ικανός να αντιμετωπίσει εισβολείς όπως ο λύκος και η αρκούδα. Αυτό δεν είναι το κριτήριο;
Ο στρατός δηλαδή παίρνει μόνο φουσκωτούς μεγαλόσωμους έλληνες στα ΟΥΚ;
Επίσης, αν και ο ΕΠ επιβάλλεται με το μέγεθός του στο αγρίμι, δεν σημαίνει ότι ένας μεγαλύτερος σκύλος είναι περισσότερο ψυχωμένος. Νομίζω ότι παρατηρήται και η περίπτωση να μην είναι ο ογκωδέστερος αρσενικός, αρχηγος στην αγέλη των Ε.Π.
Εξάλλου, είναι γνωστό ότι υπάρχουν περισσότερο και λιγότερο θαρραλέες γραμμές αίματος. Και αυτό είναι το ζητούμενο.
Θα παρακαλούσα δε τον Foibos, να μας διηγηθεί ορισμένες τέτοιες περιπτώσεις που ασφαλώς γνωρίζει.

Παράλληλα, θα ήθελα να τοποθετηθώ και σε 3 ακόμη σημεία:
1) δεν είναι Ε.Π. όλοι όσοι φαίρονται σαν Ε.Π., εάν δεν αναγνωριστούν (πολλές φορές δεν το αντιλαμβάνεται ή δεν θέλει να το αντιληφθεί ο ιδιοκτήτης τους)
2) χρειάζεται να ξεκολήσουμε από την λατρεία του υπερτυπισμού γιατί είναι λάθος. Π.χ. ο mAthousalas αρχίζει και κλονίζεται γιατί το σκυλί δεν βγαίνει τέρας, την στιγμή που η πλειοψηφία δεν είναι τέρατα και που το σκυλί είναι ευπροσάρμοστο, έξυπνο και φοβερός σύντροφος στο σπίτι. Δηλαδή τι παραπάνω θα πρόσφεραν στην οικογένεια τα επιπλέον κιλά. Το σκυλί είναι και "κλήρος" άλλωστε
3) κάποια πολύ αγαπημένα, χρήσιμα και έξυπνα σκυλιά δεν πρέπει απλά να αναπαραχθούν,είτε γιατί έχουν κάποιο ελάτωμα (π.χ. υπογνθισμός) είτε γιατί δεν είναι εντός του προτύπου, (π.χ. ελαφρύτερα του επιθυμητού). Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι δεν είναι Ε.Π., ούτε ότι θα πρέπει να τα αγαπάμε λιγότερο, ούτε ότι είναι προβληματικά

Τέλος, ξεφύγαμε από το θέμα ΛΕΤ. Είναι γραμμή αίματος, τύπος, ή φυλή και πως διαφοροποιείται από τα Ε.Π. στο ταπεραμέντο (μορφολογικά, είπαμε ορισμένες διαφορές). Ποιός άλλος εξ' υμών έχει ΛΕΤ;
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ξεκινάω καταρχήν με μια προσωπική θεώρηση!
Η προσπάθεια που γίνεται θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι για την δημιουργία μιας ή περισσοτέρων νέων φυλών, αλλά για την σταθεροποίηση μιας ή περισσοτέρων φυλών που υπήρχαν αρκετό καιρό στα βουνά αυτού του τόπου....
Με την παραπάνω παραδοχή λοιπόν, θεωρώ ότι πρέπει να μελετήσουμε τι υπήρχε που και γιατί!

Ανέφερε ο Θησέας για διαφορετικούς φαινότυπους, επειδή άλλα σκυλιά δούλευαν με πρόβατα κι άλλα με κατσίκια σε διαφορετικά περιβάλλοντα!
Πρέπει να λάβουμε επίσης υπόψην μας ότι παλαιότερα οι νομάδες βοσκοί είχαν σταθερά βοσκοτοπια και μονοπάτια μέσω των οποίων κινούνταν!Δεν υπήρχαν δρόμοι, αυτοκίνητα και φορτηγά για να μπορεί ο καθένας να πηγαίνει όπου θέλει...
Έτσι κάποιοι ανεβοκατέβαιναν από εδώ, κάποιοι από εκεί χωρίς σχεδόν, αν όχι απολύτως, ποτέ να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους!Ο βοσκός που το χειμώνα ήταν στα Τρίκαλα και το καλοκαίρι στο Μέτσοβο δεν μπορούσε να αλληλεπιδράσει, όχι μόνο με αυτόν που ανεβοκατέβαινε στο Καρπενήσι, ή στην Γκιώνα, άλλα ούτε καν με κάποιον που βρισκόταν στην απέναντι βουνοπλαγιά και το χειμώνα κατέβαινε προς Παραμυθιά...
Έτσι λοιπόν και τα σκυλιά τους σχεδόν ποτέ δεν αλληλεπιδρούσαν μεταξύ τους!
Αυτή η σχεδόν κλειστή λοιπόν αναπαραγωγή οδήγησε τα σκυλιά τους να αλλάξουν, να προσαρμοστούν στα περιβάλλοντα εργασίας και στους εχθρούς που είχαν να αντιμετωπίσουν!Προέκειψαν σκυλιά με διαφορετική μορφολογία και διαφορετικό χαρακτήρα προσαρμοσμένα στις συνθήκες, άλλα και τις επιθυμίες των βοσκών τους!

Δυστυχώς, 3 γεγονότα δεν μας επέτρεψαν να μπορέσουμε με ευκολία να διακρίνουμε αυτές τις διαφορές τους!
Πρώτον η εξάλλειψη των αρπακτικών και η ανέχεια του μεταπολέμου οδήγησε στην παραγκώνιση των ποιμενικών, δεν είχαν ιδιαίτερο λόγο να τους συντηρούν, και στο μπλέξιμό τους με ότι άλλο θέλουμε...
Δεύτερον η εξέλιξη των μεταφορών που επέτρεψε στους βοσκούς που παλαιότερα ήταν αποκλεισμένοι μεταξύ τους να αλληλεπιδράσουν.
Τρίτον, η αρχική θεώρηση ότι όλα τα ποιμενικά της Ελλάδας είναι ένας σκύλος, οπότε και στα πρώτα βήματα ζευγάρωναν όλα με όλα με αποτέλεσμα ειδικά όσοι από εμάς αρχίσαμε να ασχολούμαστε με τα σκυλιά αυτά αργότερα να μην έχουμε την δυνατότητα να δούμε αυτές τις παραλλαγές, άλλα να βλέπουμε τον συνδυασμό τους!

Θα φέρω ένα παράδειγμα από δύο σταθεροποιημένες φυλές του εξωτερικού!
Ας πάρουμε λοιπόν την περίπτωση του Ισπανικού Μαστίφ και του Μαστίφ Πυρηναίων!
Και τα δύο είναι σκυλιά από την ίδια χώρα, και τα δύο είναι σκυλιά που φυλάνε κοπάδια!
Όμως είναι τελείως διαφορετικά σκυλιά!Και στην μορφολογία και στον χαρακτήρα, άλλα και στον τρόπο που αντιμετωπίζουν τους εισβολείς!
Γιατί αυτό;
Γιατί δημιουργήθηκαν κι εξελίχθηκαν σε δυο διαφορετικές περιοχές της Ισπανιας!
Στην γειτονική τους Πορτογαλία υπάρχουν 4 διαφορετικές φυλές ορεινών ποιμενικών(3 αναγνωρισμένες διεθνώς και μια στην προσπάθεια αναγνώρισης)!

Έτσι λοιπόν όταν μιλάμε για τις Ελληνικές Ορεινές Ποιμενικές φυλές, δεν μιλάμε για διαφορές του τύπου Γερμανικός Ποιμενικός, Ελβετικός Ποιμενικός, Καναδικός Ποιμενικός, άλλα για διαφορές όπως το Ισπανικό Μαστίφ και το Μαστίφ Πυρηναίων!
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Διαφαίνεται λοιπόν από τα προλεγόμενα, ότι είναι σωστό από πολλές απόψεις να διατηρηθούν αυτές οι διαφορές μεταξύ των τύπων και να καταλήξουν σε αναγνώριση φυλών. Μία προσπάθεια λοιπόν γίνεται με τον διαχωρισμό των φυλών σε Ε.Π., ΛΕΤ και μολοσσούς της Ηπείρου. Στην πρώτη υπάρχει ποικιλία η οποία στο forum θεωρείται μάλλον υπερβολική, ενώ οι άλλες δύο έχουν από λίγους έως ελάχιστους εκπροσώπους.
Παράλληλα, διαπιστώνουμε ότι πολλοί αποκτούν ένα σκύλο, σαν ΕΠ, ο οποίος δεν έχει πιστοποίηση και έπειτα πέφτουν από τα σύννεφα όταν διαπιστώνουν την πραγματικότητα.
Πρώτα απ' όλα κατάλαβα και συμφωνώ με τον Foibos ότι είναι σωστό να υπάρχουν πολλές αναγνωρίσεις ορεινών ποιμενικών φυλών στην Ελλάδα και ότι ακόμη και εάν δεν ξέρουμε επακριβώς εάν αυτοί οι 2 ή 3; όμιλοι αποτυπώνουν με ακρίβεια τις αρχικές παραλλαγές, χρειάζονται υποστήριξη και σοβαρή δουλειά με υπευθυνότητα εκ' μέρους των εκτροφέων για την τήρηση του επιθυμητού προτύπου. Όμως ποιό είναι το αποδεκτό εύρος του Ε.Π., εφόσον οι άλλες δύο φυλλές είναι μάλλον περισσότερο σταθεροποιημένες; Είναι αυτό του προτύπου; Γιατί δεν είναι σπάνιο κάθε μεγαλόσωμο χνουδωτό ημίαιμο να θεωρείται από αρκετούς ασχέτους, ΕΠ. Βέβαια αυτό δεν μας αφορά, γιατί στις εκθέσεις του ΟΦΕΠ για παράδειγμα, δεν υπάρχουν τραγικές αποκλίσεις στα αναγνωρισμένα ζώα. Όμως, δυστυχώς ο καθένας, διαφορετικό ζώο έχει στο μυαλό του ότα ακούει ΕΠ, και αυτό πρέπει να "μαζέψουμε". Καλά σκυλιά υπάρχουν, απλά έχει μπερδευτεί το θέμα γιατί όποιος δηλώσει ότι ο σκύλος του είναι ΕΠ, το αποδεχόμαστε. Ακόμη και στο forum. Έτσι, διαβάζουμε για συμπεριφορές που μόνο σε ΕΠ δεν ταιριάζουν....Πολλές φορές δε, από διαδικτυακή αβρότητα, δεν λέμε και το οφθαλμοφανές....
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
εγώ δυσκολεύομαι πολύ να απαντήσω σε όλους έτσι που άπλωσε το θέμα...........
Sara
το θέμα δεν είναι το όνομα
το θέμα είναι η εκτροφή ως μία φυλή ή όχι
δηλαδή Μαρεμμα και Τατρα μπορεί να σου μοιάζουν ή μπορεί να είναι και πανομοιότυπες καθ όλα
αλλά αυτή την στιγμή εκτρέφονται ως δύο φυλές,ξεχωριστές
αν τις θεωρήσεις μία και τις ανακατέψεις τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα συνεχίσουν να είναι σταθερές και προβλέψιμες και αποτελεσματικές σε αυτό που ήταν και είναι το εργασιακό τους προφίλ?
τίποτα? ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα.....όχι το όνομα κι αν θα είναι ομάδες υποομάδες και παραυποομάδες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3