Λυκος σκοτωσε κουταβι δεμενο σε αυλη


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
:censored: Και γιατί θα μας χαλούσε αν αυξάνονταν;

Η λύση είναι να πάρεις τσοπανόσκυλα για τα κατσίκια σου, να μήν αφήνεις τα εν λόγω κατσίκια σου να κατασπαράζουν τον τόπο. Σταμάτα να πετάς τα σκουπίδια σου (και τις βίλες σου) παντού και μην καις τα πάντα...όχι εσύ συγκεκριμένα , γενικά μιλώντας.

Εδώ η ιστορία μοιάζει εντελώς πλαστή...Περισσότερο θα τον πίστευα αν ζήταγε άδεια για να σκοτώσει λύκους με την δικαιολογία οτι τον παράτησε η κοπέλα του για εναν λύκο...
Τα τσοπανόσκυλα μπορουν να αποτρέψουν ένα λύκο. Αν αποφασίσει αγέλη να την πέσει στο κοπάδι, δεν γλυτώνουν με τίποτα. Επίσης οι κατσίκες είναι συνήθως ελεύθερες και δεν μαζεύονται από κανέναν σκύλο. Ζουν ανεξάρτητα από το κοπάδι!
Δεν κάνω ούτε τον έξυπνο ούτε τον γνώστη!
Απλά είμαι από οικογένεια βοσκών!
Δηλαδή βλάχος! :p
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ωραια εγω επισης δεν γνωριζω για να διαφωνισω μαζι σου.. αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις τι γινεται; Δεν πρεπει το καθε σπιτι να προστατευσει οτι εχει; Οι αρμοδιοι του καθε δημου εκει τι κανουν; Δηλαδη παρατηρουμε οτι η λυση της πλειοψηφιας ειναι η φολα και η καραμπινα. Δεν γινεται σε μια σοβαρη κοινωνια να ειναι αυτη η λυση. Λεμε το κρατος δεν κανει τιποτα οποτε και εμεις κανουμε χειροτερα! Γιατι δεν ειναι οτι μας νοιαζει το γενικο καλο αλλα ο κωλος μας και μονο, να βρουμε τροπο να την κακοπερασουμε και φετος. Αυτη ειναι η λογικη. Και φυσικο επακολουθο μετα ειναι η δημιουργια ακραιων αποψεων! φφ ουτε εγω δεν ξερω γιατι τα γραφω..:unsure:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
σε αυτες τις περιπτωσεις τι γινεται; Δεν πρεπει το καθε σπιτι να προστατευσει οτι εχει;
καταρχην να σου πω οτι μου εχει φαει λυκος σκλι στο βουνο το οποιο βρηκε ο πατερας μου σε χειροτερο χαλι απο τις φωτο..δεν σηκωσε οπλο μονο και μονο γιατι ηταν ηδη αργα για το σκλι.

πως μπορεις να προστατεψεις το σπιτι σου;ποιος πιστευει οτι μπορει στην αυλη του να φτασει ο λυκος;
πολοι και απο εδω μεσαεχουν τα σκλια τους εξω,αν υποθεσουμε οτι σε αυτους ερχοταν λυκος και απειλουσε το σκλι τους τι θα καναν;εσυ;δεν θα αντιδρουσες πχ;

εγω αν ερχοταν πχ στο σπιτι μου και δεν ειχα κατι ωστε να μου κανει ζημια απλα θα τον κοιταγα,αν ομως ειχα κατι που μπορουσε να μου κανει ζημια μαλλον θα τον τελειωνα.
ακουγετε κακο αλλα αυτη ειναι η αληθεια.
δεν μπορεις αλλιως να προστατεψεις οτι εχειςκαι δεν εχεις,μονο αν ζεις μεσα σε κλουβι.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
εγω αν ερχοταν πχ στο σπιτι μου και δεν ειχα κατι ωστε να μου κανει ζημια απλα θα τον κοιταγα,αν ομως ειχα κατι που μπορουσε να μου κανει ζημια μαλλον θα τον τελειωνα.
ακουγετε κακο αλλα αυτη ειναι η αληθεια.
δεν μπορεις αλλιως να προστατεψεις οτι εχειςκαι δεν εχεις,μονο αν ζεις μεσα σε κλουβι.
Αλλο αυτο και αλλο να λες φταιει ο λυκος που δρα με το ενστικτο. Αν σου επιτεθει θα αμυνθεις. Δεν θα φταις εσυ δεν θα φταιει ο λυκος ειναι ενστικτα , αλλο πραγμα αυτο και αλλο να διοργανωνεις καμπανια κατα των κακων λυκων που πρεπει να τους μαθουμαι να φοβουνται τον ανθρωπο...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αλλο αυτο και αλλο να λες φταιει ο λυκος που δρα με το ενστικτο. Αν σου επιτεθει θα αμυνθεις. Δεν θα φταις εσυ δεν θα φταιει ο λυκος ειναι ενστικτα , αλλο πραγμα αυτο και αλλο να διοργανωνεις καμπανια κατα των κακων λυκων που πρεπει να τους μαθουμαι να φοβουνται τον ανθρωπο...
ποιος θα βγει μωρε ασμο στα βουνα να κυνηγησει λυκους;
εδω δεν το κανουν οι τσοπανηδες που εχουν πραγματικο προβλημα.
ακομα να μαθουμε οτι εμεις,στα λογια μαμουμε στις πραξεις μαμιομαστε.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ξερουμε οτι ο λυκος ειναι προστατευομενο ειδος ετσι?

Ας κοιταξουν να μην εκθετουν τα ζωα τους οι λαλακες (σκυλια,κατσικια,μοσχαρια οτι εχει ο καθενας τους τεσπα) κ ας αφησουν τις μαγκιές!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ξερουμε οτι ο λυκος ειναι προστατευομενο ειδος ετσι?

Ας κοιταξουν να μην εκθετουν τα ζωα τους οι λαλακες (σκυλια,κατσικια,μοσχαρια οτι εχει ο καθενας τους τεσπα) κ ας αφησουν τις μαγκιές!
καταρχην σε ευχαριστω που με λες και εμενα μαλακα.
κατα δευτερον εχουμε ενα κοινο σημειο πολυ απο εμας,παμε τα σκλια μας βολτα σε βουνα και τα αφηνουμε και λιγο χυμα.
ειναι ευκολο η δυσκολο να κατσει το κακο.
οποτε ειμαστε ολοι ενα τσουρμο μαλακες


αααααααααααα επισης θα πρεπει ολα τα χωραφια να μην εχουν πλεγμα για χχωρισμα πλεον αλλα να βγει νομος ωστε να ριξουν ολοι τοιχια 2-3 μετρα ωστε να μην εχουν προβληματα..

αντε αντε.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
καταρχην να σου πω οτι μου εχει φαει λυκος σκλι στο βουνο το οποιο βρηκε ο πατερας μου σε χειροτερο χαλι απο τις φωτο..δεν σηκωσε οπλο μονο και μονο γιατι ηταν ηδη αργα για το σκλι.

πως μπορεις να προστατεψεις το σπιτι σου;ποιος πιστευει οτι μπορει στην αυλη του να φτασει ο λυκος;
πολοι και απο εδω μεσαεχουν τα σκλια τους εξω,αν υποθεσουμε οτι σε αυτους ερχοταν λυκος και απειλουσε το σκλι τους τι θα καναν;εσυ;δεν θα αντιδρουσες πχ;

εγω αν ερχοταν πχ στο σπιτι μου και δεν ειχα κατι ωστε να μου κανει ζημια απλα θα τον κοιταγα,αν ομως ειχα κατι που μπορουσε να μου κανει ζημια μαλλον θα τον τελειωνα.
ακουγετε κακο αλλα αυτη ειναι η αληθεια.
δεν μπορεις αλλιως να προστατεψεις οτι εχειςκαι δεν εχεις,μονο αν ζεις μεσα σε κλουβι.
Τι σκύλι ήταν αυτό που έφαγε ο λυκος?
Αντίποινα μετά δεν έκανες?
Δυστυχώς Τάσο οι άνθρωποι της πόλης δεν μπορούν να καταλάβουν τους ανθρώπους της υπαίθρου.
Εδώ δεν έχουμε λύκους αλλά σε καταλαβαίνω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τα αντιποινα πως πανε? Γερμανικα του στυλ για 1 σκυλο ή 1 κατσικα 40 λυκοι? Εννοειται πως αν επιτεθει και εισαι εκει τον τουφεκας μη παρεξυγηθω σιγα μην τον αφησεις να φαει το σκυλο ή το ζωντανο
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Τα αντιποινα πως πανε? Γερμανικα του στυλ για 1 σκυλο ή 1 κατσικα 40 λυκοι? Εννοειται πως αν επιτεθει και εισαι εκει τον τουφεκας μη παρεξυγηθω σιγα μην τον αφησεις να φαει το σκυλο ή το ζωντανο
Ανάλογα πόσο αξιολογείς τη ζωή του ΔΙΚΟΥ σού σκυλου....
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Επειδη την αξιολογω παρα πολυ προσπαθω να προνοω και να μην τον εκθετω σε κινδυνους (κοιμαται διπλα στο κρεβατι μου) τετοιου ειδους αν φτασουμε να μιλαμε για αντιποινα μαλλον δεν την αξιολογουμε και τοσο πολυ.
 
  • Like
Reactions: Orilis




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
καταρχην σε ευχαριστω που με λες και εμενα μαλακα.
κατα δευτερον εχουμε ενα κοινο σημειο πολυ απο εμας,παμε τα σκλια μας βολτα σε βουνα και τα αφηνουμε και λιγο χυμα.
ειναι ευκολο η δυσκολο να κατσει το κακο.
οποτε ειμαστε ολοι ενα τσουρμο μαλακες


αααααααααααα επισης θα πρεπει ολα τα χωραφια να μην εχουν πλεγμα για χχωρισμα πλεον αλλα να βγει νομος ωστε να ριξουν ολοι τοιχια 2-3 μετρα ωστε να μην εχουν προβληματα..

αντε αντε.
Τασο νομιζω η Μαρία αναφεροταν σε τυπους σαν της ιστοριας που ήταν ενα κουτάβι μονο του δεμενο καπου χωρις επιβλεψη καποια προφανώς...γιατι αν υπήρχε ανθρωπος ακομα κ μεσα στο σπίτι φανταζομαι θα ακουγε τις κραυγές του....
Σαφως και μπορει να τύχει το οτιδηποτε....αλλα θεωρω πως ισχύει το οτι αρκετα συχνα η ασφάλεια των ζωων δεν ειναι πρωτο μελημα....κ γινονται λιγα για τη προστασια τους....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στην γειτονιά μου ζούσε και μέχρι πριν ένα χρόνο περίπου ένα αδέσποτο. Πολύ καλό σκυλί αλλά είχε το κακό συνήθειο να παίρνει πράγματα από αυλές. Ένας γείτονας μου που το σπίτι του έχει μεγάλο κήπο και αυλή άφηνε τα παπούτσια της δουλειας στην αυλη έξω από την πόρτα του σπιτιού. Πολλές φορές τα πρωινά τον έβλεπα να κόβει βόλτες στην γειτονιά και να ψάχνει τα παπούτσια του. Ένα πρωί τον βλέπω να έχει πιάσει τον σκύλο,να του έχει βάλει λουρί και να τον φορτώνει στην καρότσα του αμαξιού του. Τον ρωτάω που τον πάει και μου λέει ότι πάει να τον αφήσει σε άλλη γειτονιά γιατί βαρέθηκε κάθε πρωί να ψάχνει τα πράγματα του που του παίρνει ο σκύλος. Αφού του την είπα και τον άφησε τον σκύλο τον ρώτησα γιατί δεν κάνει το απλούστατο να κλείνει την αυλοπορτα και την γκαραζοπορτα (οι πόρτες πάντα ανοικτές. Ποτέ δεν τις έχω δει κλειστές) ώστε να μην μπαίνουν τα σκυλιά μεσα. Η απάντηση του ήταν ότι σιγά μην ανοιγοκλείνει τις πόρτες όλη μέρα. Μετά από μια βδομάδα το σκυλί εξαφανίστηκε και δεν το ξαναείδαμε ποτέ.

Η ιστορία που έγραψα είναι αντίστοιχη με το ότι έχει να κάνει με τους λύκους και τα άλλα άγρια ζώα και την συμπεριφορά του ανθρώπου προς αυτά και στην φύση γενικότερα.

Αν ο γείτονας μου δεν βαριοταν να κλείνει την πόρτα του το σκυλί δεν θα του διμιουργουσε κανένα πρόβλημα.
Αν το σκυλί του θέματος που φαγώθηκε από τους λύκους ήταν σε αυλή με σωστή περίφραξη θα ζούσε ακόμα.
Αν οι βοσκοί μαζεύουν το βράδυ τα κοπάδια τους δεν έχουν θέμα με τους λύκους.

Οι άνθρωποι έχουμε πάρει τον ζωτικό χώρο από τα ζώα, τους αφήνουμε όλο και λιγότερο χώρο και αν γίνει κάτι φταίνε οι σατανάδες τα άγρια ζώα.
Δεν είναι όμως έτσι. Πρέπει να σεβόμαστε την φύση, να μάθουμε να συνυπάρχουμε αρμονικά για να μας σεβαστεί και αυτή.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να ξεκαθαρίσουμε οτι χαρακτηρίζω μαλακα τον καθε τυπο που χει την νοοτροπια του "ελα μωρε σκυλι ειναι,τι θα παθει,δεστο εκει περα,κ τι εγινε πουναι κουταβι,δε καταλαβα?τι εννοεις χρειαζεται προστατευμενο χωρο?εε αμα βαρεθώ κιολας αυριο να του βαλω νερο/φαι,σιγα,κρατιεται,μη σου πω κ για μερες...παει στοιχημα?"...
Λοιπον δε σεχω για τετοιο...
Εαν ομως εχω πεσει τοσο εξω για την παρτη σου,ναι,τοτε σε λεω μαλακα... (με πιανεις?)

Να σου πω...
κ γω επαρχια μένω στην προκείμενη...
Οποτε το ολο επιχειρημα "που να καταλαβει ο ανιδεος ο Αθηναιος" δεν ευσταθει...
μπορει λυκοι κλπ να μη κατεβαινουν ,αλλα εχουμε αλλα ωραια...οχιες,αλεπουδες,γερακια,αετους,νυφιτσες,χυμα τσοπανια (αναφερω μονο τα "επικινδυνα" για τον οικοσιτο σκυλο,αλλιως εχουμε κ αλλα)...τουλαχιστον ετσι νομιζω...αμα δεν εβλεπα τα κουφαρια τους που κ που,αλλα πυροβολημενα,αλλα πατημένα,αλλα φολιασμενα...δε θαμουν κ τοσο σίγουρη...

Συνειδητοποιουμε οτι προυπηρχαν των ανθρωπων έτσι?Εμείς παραβιασαμε το δικο τους ασυλο οχι το αντιθετο.
Εμεις τους πηραμε τα δαση,εμεις σκοτωνουμε την τροφη τους (κυριως για λογους διασκεδασης-καποιοι το λενε σπορ,μη χ€σω,φτυσαν οι αθλητες κ βγηκαν οι κυνηγοί-),εμείς κ μονο εμεις ευθυνομαστε για ολα τα δεινα μας/τους,οχι το αντίστροφο!

Κ ναι,το πλεγμα ειναι για κανα κοτετσι
Δε σου παρεχει καμια ασφαλεια
Ειτε για να μην μπει τιποτα μεσα
Ειτε για να μην σου βγει κ τιποτα εξω..

Οσο για τα αντιποινα,λυπάμαι
Εαν ΕΓΩ εκανα την μαλακια,εαν ΕΓΩ δεν φροντισα να προστατευσω το ζωο μου,εαν ΕΓΩ το αφησα εκτεθειμενο σε καιρικα φαινομενα κ σε αγρια ζωα,τοτε ΕΓΩ κ μονο εγω,φέρω την ευθύνη!

Αντίποινα θα εκανα μονο στον π@π@ρ@ που μου πεταξε τοτε την φολα,
ναι,
θα τον κρεμαγα εδω απο κατι πλατανια που χω πισω απτο κτημα κ θα τον μαστιγωνα αλύπητα,
οχι σοβαρα πραγματα,
ισα ισα να ματωνει για να του τριβω χοντρο αλάτι στις πληγες,
κ ετσι,χαρουμενα, θα τραβαγε η ιστορια για μερες,
αλλα να μη μου πεθανει,
οοοχχχιιιιιιι,
Γιατι αφου τελειωνα μαζι του θα με ικετευε για λυτρωση,
ο θανατος θα ηταν δειγμα οικτου!
Ετσι κ μαθω ποιος φουστης ηταν...

Αλλα οχι αντιποινα στο κατατρεγμενο ζωο που ψαχνει απλα να ταισει τα μικρα του...μονο τα ζωα δεν φταινε...Ποτέ
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειπαμε...
Ημαστε αιμοβορικα πλασματα οι ανθρωποι!

Ασε μας μωρε εκει περα να κανουμε ονειρα...
Σάμπως εγω θα μάθω ποτε μου
Ή ο Κουρος θα βρει την αγέλη?
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ειπαμε...
Ημαστε αιμοβορικα πλασματα οι ανθρωποι!

Ασε μας μωρε εκει περα να κανουμε ονειρα...
Σάμπως εγω θα μάθω ποτε μου
Ή ο Κουρος θα βρει την αγέλη?
Σου πεταξαν φολα στην αυλη?
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τι σκύλι ήταν αυτό που έφαγε ο λυκος?
Αντίποινα μετά δεν έκανες?
Δυστυχώς Τάσο οι άνθρωποι της πόλης δεν μπορούν να καταλάβουν τους ανθρώπους της υπαίθρου.
Εδώ δεν έχουμε λύκους αλλά σε καταλαβαίνω.
Τι αντιποινα θα μπορουσε να κανειβστο αγριο ζωο; Με ποιο σκοπο; Να παραδειγματιστουν τα υπολοιπα; :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π