Λυκος σκοτωσε κουταβι δεμενο σε αυλη


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@Asmodeus
ο Κουρος ειναι macho και θεριζει. Δεν ειμαι ο Κουρος, ειπα κατι διαφορετικο και μενω σε αυτο.

@Μάρθα & Σίλβα
ειναι ψυχολογικα ανισορροπο να βλεπεις κατι αγαπημενο να πεθαινει μπροστα σου και να μην θελεις να το αποτρεψεις. Αυτο δεν λεγεται αξιες, ειναι απαθεια λογο ψυχωσης, ιατρικος ορος ψαξε το.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
@Asmodeus
ο Κουρος ειναι macho και θεριζει. Δεν ειμαι ο Κουρος, ειπα κατι διαφορετικο και μενω σε αυτο.

@Μάρθα & Σίλβα
ειναι ψυχολογικα ανισορροπο να βλεπεις κατι αγαπημενο να πεθαινει μπροστα σου και να μην θελεις να το αποτρεψεις. Αυτο δεν λεγεται αξιες, ειναι απαθεια λογο ψυχωσης, ιατρικος ορος ψαξε το.
Εχεις γινει αρκετές φορες προσωπικά επιθετικος, σε παρακαλώ σταματησε το....δεν συμμετεχω σε αυτο απο χθες, μπορω να το αποτρέψω ομως...
που ειπα εγω να μην θες να προστατεύσεις;;;; που ειπα να μην προσπαθήσεις;;;;; που ειπα οτι δεν μπορει να φτάσεις μεχρι κ να σκοτώσεις;;;;;; αντιθετα ειπα οτι δεν ξέρω τι θα έκανα αν κινδυνευε ο σκυλος μου οτι θα προσπαθουσα να διωξω το κινδυνο απο πανω της κ ναι μπορει να εφτανα μεχρι να σκοτωσω αν ηταν να τη σωσω!!!!

Αν φτασεις αργα, αν το κανεις για εκδίκηση ή αν πάρεις παραμαζωμα τα ζωα εισαι εγκληματίας.ΣΤΕΓΝΑ.

Κατανοητο αυτη τη φορά;;;;;;;
 
  • Like
Reactions: Orilis and alexouli


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εχεις γινει αρκετές φορες προσωπικά επιθετικος, σε παρακαλώ σταματησε το....δεν συμμετεχω σε αυτο απο χθες, μπορω να το αποτρέψω ομως...
Επιτεθηκα σε εσενα προσωπικα; Δειξε μου που να ζητησω συγνωμη.


που ειπα εγω να μην θες να προστατεύσεις;;;; που ειπα να μην προσπαθήσεις;;;;; που ειπα οτι δεν μπορει να φτάσεις μεχρι κ να σκοτώσεις;;;;;; αντιθετα ειπα οτι δεν ξέρω τι θα έκανα αν κινδυνευε ο σκυλος μου οτι θα προσπαθουσα να διωξω το κινδυνο απο πανω της κ ναι μπορει να εφτανα μεχρι να σκοτωσω αν ηταν να τη σωσω!!!!
Η απαντηση που σου εδωσα ηταν γενικη, οχι προσωπικη. Δεν ειπα οτι εισαι ΕΣΥ ψυχολογικα ανισορροπη, ειπα ειναι (γενικα) ψυχολογικα ανισορροπο.

Savvy?

Αν φτασεις αργα και αν το κανεις για εκδίκηση ή αν πάρεις παραμαζωμα τα ζωα εισαι εγκληματίας.ΣΤΕΓΝΑ.
Το bold δικο μου. Συμφωνουμε.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
@Μάρθα & Σίλβα

Δεν νομιζω οτι το λεει σε εσενα προσωπικα ,

@d3ac0n

Δεν υποστηριξε κανεις οτι θα αφηνε το σκυλο του να πεθανει χωρις να κανει κατι ποιος ειπε κατι τετοιο? (μπορει να μου διεφυγε) Ειπες το ιδιο που ειπα και εγω οτι αν ησουν μπροστα bye bye ο λυκος , συμφωνω απολυτα οτι και εγω θα τη μπουμπουνιζα χωρις ενδοιασμο , η διαφωνια μου ειναι με τα αντιποινα και τη συλογικη τιμωρια. Αλλα σε ποιον πηγαινουν τα σχολια περι ψυχολογικων προβληματων αν δεν επραταν τιποτα? ποιος υποστηριξε κατι τετοιο?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d3ac0n


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αλλα σε ποιον πηγαινουν τα σχολια περι ψυχολογικων προβληματων αν δεν επραταν τιποτα? ποιος υποστηριξε κατι τετοιο?
Γενικο σχολιο. Αλλο που καποιοι το πηραν προσωπικα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γενικο σχολιο που δεν αναφερθηκε απο κανεναν ομως κ το χρησιμοποιησες σαν να εχει αναφερθει..... ακαιρο και ασκοπο κ χωρίς νόημα....
επιθετικος τονος δεν απαιτει απαραιτητα επιθετικες φράσεις συγκεκριμένες....ο οποιος και ξάφνου εξαφανιστηκε...καλυτερα....
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τζαμπα το συζητατε...
προστατευομενο ειδος λεμε οι λυκοι,
ΤΡΩΤΟ ειδος
(υπαρχει κ συνθηκη-δε θυμαμαι το ονομα)

Οποτε απο που κ ως που θα παρει καποιος τον νομο στα χερια του?


Κ ύστερα οφειλει κ να σκεφτει,λεμε τωρα
εφόσον το χαρακτηριζουν τρωτο ειδος,
τι σημαινει αυτο επι της ουσιας?
ποσοι εχουν απομεινει?
κ εαν ειναι τοσο μικρος ο αριθμος τους ποιο το ενδεχομενο πράγματι να ευθυνεται ενας λυκος κ οχι ενας χυμα τσοπανης?
Αφου δεν ηταν μπροστα...
πως το ξερει οτι ηταν λυκος κ οχι ενα Καυκασιο πχ?

Δε θυμαμαι αν το εχω ξαναπει...
Καπου στα 12 μου χε επιτεθει ντομπερμαν
Παραλιγο να μεινω παραλυτη,ειχα χασει το μισο μου αιμα κλπ κλπ
Τα αναφερω αυτα για να καταλαβαιτε την σοβαροτητα της καταστασης,οτι δεν ηταν απλα γρατζουνιες δλδ
Ο πατερας μου δεν ηταν ποτε φαν των ζωων,εγινε κ εκεινο ομως κ τα χε παρει στο κρανίο
Για καποιο αψυχολογητο λογο,τα εβαλε με ΟΛΑ τα σκυλια του κοσμου,αδέσποτα κ δεσποζομενα...

Περασαν τα χρονια,εφερα την Ηρα στις ζωες μας,δεθηκε μαζι της (αυτο κ αν ηταν αναπαντεχο) αλλα ακομη κ τωρα αμα ειμαι Αθηνα με κυνηγαει να μου δωσει κ ενα στυλιαρη μαζι οπότε την βγαζω βολτα...ετσι...μη τυχον κ πεσω σε αλλο σκυλι...
Κ υποτιθεται ηρεμησε τωρα...

Καταλαβαινετε ολοι οσοι υποστηριζετε τα αντιποινα ποσο δε στέκει αυτη η συμπεριφορα ετσι?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
(υπαρχει κ συνθηκη-δε θυμαμαι το ονομα)

Οποτε απο που κ ως που θα παρει καποιος τον νομο στα χερια του?
Εθνικο σπορ η μαγκια , η κλανια και η εξατμιση , ο καθενας νομιζει οτι ειναι ο Σολομοντας και κανει ο,τι του γουσταρει , οποτε το γουσταρει ααα και εχει γνωμη και γνωση για τα παντα ετσι? ειδικα αν ειναι μαστορος σε κανα συνεργειο ξερει τα παντα για τα ζα για τις γυναικες και τη πολιτικη , εχω κανει πλακιτσα με εναν τετοιο.. αλλη κουβεντα
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ρε παιδια.. καλημερα κιολας:LOL:..
Σε αλλα θεματα γραφει ο καθενας; Ειπωθηκε πουθενα οτι αν ενα ζωο -οποιοδηποτε ζωο- ερθει και επιτεθει στο δικο σου ζωο θα καθεσαι να κοιτας;; Δλδ αν ερθει ενας σκυλος να την πεσει στο δικο μου θα καθομαι να κοιταω μεχρι να σιγουρευτω οτι ο δικος μου ψοφησε;:eek: εδω μιλαμε για ενα γενικοτερο τροπο σκεψης μη κολλατε στο δεντρο.. μια ολοκληρη ομαδα μιλαει ΔΗΜΟΣΙΑ και χωρις ντροπη για φολες! Θυμαστε αυτη την ιστορια που ξυπνησε ο καγκουρας και ειδε το κουταβι εξω παγωμενο και σκεπασμενο με χιονια; Και ελεγε τι επαθε ρε γμτο χθες εφαγε κανονικα και επαιζε.. αχ κακο χιονι.. να δημιουργησουμε και ενα χημικο για την ατμοσφαιρα να μη χιονιζει να το πεταμε καθε χειμωνα σαν πυραυλο. Οπως παρα πολυ σωστα τα εγραψε ο @manolo παω στοιχιμα οτι κ αυτος ο τυπος βαριοταν να κλεισει καγκελοπορτες να φτιαξει κλουβες και κλουβες μεσα στις κλουβες αν χρειαζοταν!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Γενικο σχολιο που δεν αναφερθηκε απο κανεναν ομως κ το χρησιμοποιησες σαν να εχει αναφερθει..... ακαιρο και ασκοπο κ χωρίς νόημα....
επιθετικος τονος δεν απαιτει απαραιτητα επιθετικες φράσεις συγκεκριμένες....ο οποιος και ξάφνου εξαφανιστηκε...καλυτερα....
Και τα μακαρονια δεν απαιτουν μακαρονια συγκεκριμενα.

Οτι να 'ναι λεμε...

Εχεις δικιο. Συνεχισε.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Τζαμπα το συζητατε...
προστατευομενο ειδος λεμε οι λυκοι,
ΤΡΩΤΟ ειδος
(υπαρχει κ συνθηκη-δε θυμαμαι το ονομα)
Συνθηκη της Βερνης. Στον εθνικο νομο εχει ενσωματωθει η οδηγια την ΕΕ 92/43

Η προστασια ειναι βορεια του 39 παραλληλου, οπερ μεθερμηνευομενο κατω απο την Λαμια δεν υφισταται.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Συζητάτε τώρα σκεφτόμενοι συναισθηματικά και οικολογικά...
Η φύση ΔΕΝ έχει ηθική...
Το γεράκι σκοτώνει την κότα και την τρώει ζωντανή ενώ ακόμα κουνιέται σπασμωδικά...
Ο λύκος όταν σκότωσε το σκυλάκι δεν σκέφτηκε αν το σκυλάκι είναι προστατευόμενο ζώο από κάποια συνθήκη...δεν σκέφτηκε την ηλικία του,τον βιότοπο του και λοιπές αρλουμπες...
Το έκανε για ένα μόνο λόγο..
ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕ....και για να εκτονώσει τα ένστικτα του...

Στη φύση επιβιώνει και ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ο ισχυρός..δεν υπάρχουν συναισθηματισμοι.Το φαινόμενο της αντεκδίκησης και της επιβολής είναι ισχυρό τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και τα μακαρονια δεν απαιτουν μακαρονια συγκεκριμενα.

Οτι να 'ναι λεμε...

Εχεις δικιο. Συνεχισε.
Επιθετικος χωρις συγκεκριμένη επιθετική φραση ευχαριστώ για το παράδειγμα...
Θα συνεχισω....γιατι απο χθες συνεχισε μου λες σε ολα τα θέματα....θα συνεχισω αλλιως...με τα ατράνταχτα επιχειρηματα σου οταν δυσκολευεσαι να κάνεις αντιλογο με επεισες....συγχαρικια πολλα
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Συζητάτε τώρα σκεφτόμενοι συναισθηματικά και οικολογικά...
Η φύση ΔΕΝ έχει ηθική...
Το γεράκι σκοτώνει την κότα και την τρώει ζωντανή ενώ ακόμα κουνιέται σπασμωδικά...
Ο λύκος όταν σκότωσε το σκυλάκι δεν σκέφτηκε αν το σκυλάκι είναι προστατευόμενο ζώο από κάποια συνθήκη...δεν σκέφτηκε την ηλικία του,τον βιότοπο του και λοιπές αρλουμπες...
Το έκανε για ένα μόνο λόγο..
ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕ....και για να εκτονώσει τα ένστικτα του...

Στη φύση επιβιώνει και ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ο ισχυρός..δεν υπάρχουν συναισθηματισμοι.Το φαινόμενο της αντεκδίκησης και της επιβολής είναι ισχυρό τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.
Σοβαρα τωρα;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κ αυτο που υποτίθεται οτι ο ανθρωπος ειναι λογικο ον;;;;
Επειδη δεν εχει συναισθημα ο λυκος οταν μου τρωει τα ζωα (γιατι βαριεται να πάει στο σουπερ μαρκετ προφανως για τροφη....) θα του γαμ....τα πρεκια κ ολο του το σοι να μαθει αυτος αλλη φορα αν πειναει να τρωει ραδικια;;;;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Συμφωνω απολυτα για τα περι φυσης αλλα εχουμε μια τεραστια διαφορα, διαφορετικο εγκεφαλο. Αυτο θεωρητικα τουλαχιστον θα επρεπε να μας διαχωριζει. Ισα ισα που αυτοι πανε πιο πολυ απ ολους να ανθρωποποιησουν τους λυκους λεγοντας "θα τους δειξω εγω, θα παρω εκδικηση" :ROFLMAO: δηλαδη μυαλο κοκορου περνει πιο πολλες στροφες!!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Η φύση ΔΕΝ έχει ηθική...
Το γεράκι σκοτώνει την κότα και την τρώει ζωντανή ενώ ακόμα κουνιέται σπασμωδικά...
Ο λύκος όταν σκότωσε το σκυλάκι δεν σκέφτηκε αν το σκυλάκι είναι προστατευόμενο ζώο από κάποια συνθήκη...δεν σκέφτηκε την ηλικία του,τον βιότοπο του και λοιπές αρλουμπες...
Το έκανε για ένα μόνο λόγο..
ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕ....και για να εκτονώσει τα ένστικτα του...

Στη φύση επιβιώνει και ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ο ισχυρός..δεν υπάρχουν συναισθηματισμοι.Το φαινόμενο της αντεκδίκησης και της επιβολής είναι ισχυρό τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.
@Kouros , ο λυκος σκοτωνει για να φαει. και σκοτωνει γιατι αλλιως δεν μπορει να φαει. να τραφει δηλαδη.

ουτε σκοτωνει για να εκτονωσει τα ενστικτα του. εκτος αν αποκαλεις την πεινα ενστικτο που χρειαζεται ενα θανατο για να "εκτονωθει".

δεν υπαρχει φαινομενο αντεκδικησης στα ζωα γιατι αυτο θα προυπεθετε τα ζωα να μπορουν να ξεχωρισουν την εκδικητικη πραξη απο μια αλλη.
οταν λες (στο γεγονος αυτο) οτι ο λυκος αντεκδικηθηκε, ειναι σα να λες οτι το κουταβι τον ειχε καποτε εκδικηθει. δε στεκει οπως καταλαβαινεις και πολυ.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Να πω μερικά πράγματα κι εγώ μια και το θέμα έχει μεγάλη ανταπόκριση!
Βλέπω πολλούς να λένε "αν ο λύκος έκανε επίθεση στο σκύλο μου θα τον έκανα θα τον έδειχνα κτλ!"
Σκύλος που είναι ίσος άντε και λίγο μεγαλύτερος από τον λύκο, η διαδικασία διαρκεί περίπου 5 δευτερόλεπτα.
Ο λύκος είναι επαγγελματίας δολοφόνος με τακτικές που έχουν αποκλειστικό σκοπό τον φόνο και κατ επέκταση το φαΐ. Ακόμα και έμπειρα τσοπανόσκυλα την πατάνε.
Μια γνωστή μέθοδος είναι να βγαίνει ένας λύκος από το δάσος στο καθαρό που είναι τα πρόβατα και να προσπαθεί να κάνει το τσοπανόσκυλο να τον κυνηγήσει. Όταν καταφέρει και βάλει το τσοπανόσκυλο μέσα στο δάσος τον περιμένουν άλλοι λύκοι.
Το μόνο που μπορεί να κάνει ένας βοσκός είναι να έχει πολλά και έμπειρα τσοπανόσκυλα.
Όχι για να αποκλείσει, αλλά για να μειώσει το φαινόμενο.
Τα τσοπανόσκυλα όμως κοστίζουν, και πολλές φορές φέρνουν και μπελάδες.
Μπορεί να περάσει κάποιος από το βοσκοτόπι και να τον δαγκώσουν.
Οι φόλες δεν κάνουν τίποτα στους λύκους. Μόνο από τύχη αν θα φάει κανένας.
Τι θέλω να πω με όλα αυτά...
Επιθέσεις λύκων υπήρχαν και θα υπάρχουν.
Δεν πρόκειται να εξαλειφθούν ότι και να κάνουμε.
Στα χωριά λοιπόν πάντα θα υπάρχουν τέτοιου είδους απώλειες.
Μπορεί να είναι κότες, μπορεί κουνέλια, μπορεί σκύλοι, γάτες κτλ.
Για την ύπαιθρο είναι κάτι φυσιολογικό.
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις κλουβιά για τα πάντα, ούτε να τα βάλεις όλα μέσα στο σπίτι.
Στην θεωρία φαίνονται όλα εύκολα και ακόμα πιο εύκολο είναι να κατηγορούμε τους πάντες νομίζοντας ότι εμείς ξέρουμε την μόνη αλήθεια. Λες να ξέρεις εσύ καλύτερα τι θα κάνεις με τον λύκο και πώς θα τον αντιμετωπίσεις?
Αν δεις λύκο να σε κοιτάζει μέσα από τα έλατα ακίνητος την ωρα που ξημερώνει, θα καταλάβεις αμέσως ποιος κάνει κουμάντο στο βουνό.
Και οι περισσότερες θεωρίες σου θα μείνουν θεωρίες...
Όσο για τους καργκιόζιδες κυνηγούς, ευτυχώς τείνουν να γίνουν μειονότητα.
Ελπίζω να εξαφανιστούν.
και προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα των κυνηγών...
Από τα 100 που λένε, μπορεί να μην κάνουν ούτε το ένα...
Αυτά από εμένα και συγνώμη για το μεγάλο post! :):):)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το θεμα ειναι πολυπλοκο, οι επιθεσεις σε πολλα μερη της Ελλαδας εχουν αυξηθει δραματικα, καποια ηλιθια κατασκευασματα εκτρεφουν λυκους σε αιχμαλωσια και τους ξαμολανε οταν ενηληκιωθουν..λυκους δηλαδη που εχουν μαθει απο κουταβια οτι η τροφη τους ερχεται απο τον ανθρωπο (κρεας δηλαδη με οσμη απο ανθρωπινα χερια).Επισης τα ζωα αυτα δεν εκτρεφονται βαση φυσικης επιλογης και η κυνηγητικη τους ικανοτητα ισως να ειναι μειωμενη.Θα ψαξουν μονο για ευκολο θηραμα.Υπολογισε σε ολα αυτα οτι τα πεσισσοτερα οικοσυστηματα αυτη τη στιγμη ειναι τελειως υποβαθμισμενα χωρις δηλαδη μεγαλα θηραματα (οσοι ταϊζετε τα σκυλια σας κρεας μπορειτε να υπολογισετε ποσο χρειαζεται ενας λυκος 45-50 κιλων να φαει την εβδομαδα..) και εχεις φτιαξει την τελεια καταιγιδα..Η "προστασια" για να γινει πρεπει να λαμβανονται υπ οψιν και οι δυο πλευρες αλλιως ειναι καυαδικασμενη να αποτυχει.
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Σοβαρα τωρα;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κ αυτο που υποτίθεται οτι ο ανθρωπος ειναι λογικο ον;;;;
Επειδη δεν εχει συναισθημα ο λυκος οταν μου τρωει τα ζωα (γιατι βαριεται να πάει στο σουπερ μαρκετ προφανως για τροφη....) θα του γαμ....τα πρεκια κ ολο του το σοι να μαθει αυτος αλλη φορα αν πειναει να τρωει ραδικια;;;;
Ποιος σου είπε ότι ο άνθρωπος είναι λογικό ον....?
Και ναι ο λύκος δεν έχει συναίσθημα για το σκυλάκι που έφαγε γιατί το θεωρεί θήραμα...
Και εγώ δεν έχω κανένα συναίσθημα για τον λύκο γιατί τον θεωρώ θήραμα..
Ναι όπως το περιγράφεις και ακόμα χειρότερα...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Απορω με τον εαυτό μου που απορω μαζι σου Κουρε ειλικρινα....

Οτι θα τους ξεπαστρεψεις για κατι που ξερεις οτι ειναι φυσιολογικό για να μαθουν αυτοι;;;; κ μετα τι;;;;αν σου ξεφυγει ενας δεν θα το ξανακανει λες;;;;;

Δεν.....δεν......τι.....να...πω....δεν.....απλα.....
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf