Λυκος σκοτωσε κουταβι δεμενο σε αυλη


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Το πιο επικίνδυνο για μένα είναι το πού στοχεύει αυτό το άρθρο-μαρτυρία.Πιο επικίνδυνο κι από τις μοβόρες νηστικές αγέλες λύκων και σκύλων (ναι,αντίστοιχη φρίκη μπορούν και κάνουν και οι σκύλοι) είναι το κυνήγι μαγισσών,οι χωριανοί με τις τσουγκράνες και τις δάδες και τις καραμπίνες και η αυτοδικία που δε λύνει τίποτα,ποτέ,πουθενά!Κι όλα αυτά είναι το επιθυμητό σε αυτό το στάτους του βλάκα που αντί να χει τύψεις που καταδίκασε το ζώο στη φρίκη,αντί να ντραπεί και να μαζευτεί,βγαίνει και καλεί κόσμο να πάρουν εκδίκηση.Καμιά τσίπα!Σα να κυκλοφορώ με το σκυλί αμολυτό δηλαδή στο δρόμο -εγώ ο μπούφος με περικεφαλαία- να το χτυπήσει αυτοκίνητο κι ενώ εγώ δε το προστάτεψα να καθαρίζω εγώ και η παρέα μου όσους έχουν αθηναικές πινακίδες έτσι επειδή ...αυτοδικία κι εκδίκηση.Χρόνια κυνηγοί κατά παραγγελία τσομπάνηδων καθαρίζουν χωριά και βουνά από τους λύκους που "κατέβηκαν πολύ χαμηλά φέτο" "που τους αμόλησαν οι κολόγοι ναουμ"κ.α. τα καμαρώνουν κιόλας στο καφενείο,αφού πρώτα έχουν σκοτώσει ότι γουρουνοπούλα με μωρά,ότι ελάφι,ότι λαγό ότι ότι ότι υπήρχε ώστε να μένουν στο βιότοπό τους οι αγέλες ταισμένες.Μη ξεχνιόμαστε,δεν είναι στα επιβλαβή ζώα και είναι σε πρόγραμμα προστασίας.Αυτό με τα αντίποινα έπειτα τι φάση?Στο χωριό μας όταν έχαναν οι παππούδες ζώα έλεγαν "το 'φαγε το ζούδι" και χαμήλωναν το βλέμμα.Δεν έβγαζαν τα δόκανα και τα γκάνια ούτε άνοιγαν βεντέτα.Όλο το σκηνικό μου θυμίζει εκείνο τον τύπο που χε γίνει viral που έριξε μπουνιά σε καγκουρό για να σώσει σκύλο.Ενώ είχαν πάει με τα σκυλιά στα λημέρια των καγκουρών,μετά βγήκαν και ήρωες που τα μπάτσιζαν για να σώσουν το σκύλο
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ειπαμε...
Ημαστε αιμοβορικα πλασματα οι ανθρωποι!

Ασε μας μωρε εκει περα να κανουμε ονειρα...
Σάμπως εγω θα μάθω ποτε μου
Ή ο Κουρος θα βρει την αγέλη?
Εγώ μιλάω ρεαλιστικά..όχι φανταστικά.
Γεγονός 1...εδώ ΔΕΝ έχουμε λυκους
Γεγονός 2....εμένα δεν μου πέιραξε λύκος κάποιο μέλος της οικογένειάς μου (τα σκυλάκια μου δλδ)
Γεγονός 3 ...μπαίνω στη θέση του Τάσου πως θα ένοιωσε βλέποντας το σκυλάκι του σφαγιασμενο...(το θέαμα θα ήταν φρικτό).
Γεγονός 4 ...στη θέση του Τάσου αν ήμουν δεν θα είχε μετά ΟΥΤΕ εκεί λύκους....
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Φρικτο κ αυτο που λες στο 4....
Κ εγω δεν ξέρω πως θα αντιδρουσα εαν κινδυνευε η Σίλβα, αλλα να εκδικηθω ολη τη πανιδα μετα.....:eek::eek:
 
  • Like
Reactions: Orilis


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Άμα δείτε το σκυλί σας να κατασπαραζεται από άλλο ζώο και καθίσετε ζεν, μετά βουρ για ψυχίατρο, κάτι παίζει.
 






d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Την έννοια εν βρασμό ψυχής την ξέρεις; Ξέρεις ότι είναι ελαφρυντικό σε περιπτώσεις ανθρωποκτονίας; Και δεν είπα ότι είναι οκ να καθαρίσεις όλους τους λύκους της περιοχής, αλλά ότι είναι κατανοητό να θέλεις να το κάνεις εκείνη την στιγμή. Τι να ΜΗΝ θελεις να κάνεις τίποτα χρίζει διερεύνησης.
 
  • Like
Reactions: Kouros




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δηλαδη για σενα ο πατερας του Τάσου που δεν εδρασε γιατί ηταν ηδη αργά ηταν λαθος?????

Πανσέληνο εχει τι γινεται αποψε??????
 
  • Like
Reactions: Orilis


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δηλαδη για σενα ο πατερας του Τάσου που δεν εδρασε γιατί ηταν ηδη αργά ηταν λαθος?????

Πανσέληνο εχει τι γινεται αποψε??????
Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις την διαφορά μεταξύ σκέψης και πράξης; Ποιος ξέρει τι του πέρασε από το μυαλό να κάνει όταν είδε το σκυλί έτσι όπως ήταν; Μπορεί να ΗΘΕΛΕ να σφαγιασει ότι λύκο υπηρχε στην περιοχή. Δεν ρωτάς τον ίδιο καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: Kouros


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ρώτα τον πατερα του Τάσου. Μιας και είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις την διαφορά μεταξύ σκέψης και πράξης.
Καθολου δυσκολο....το εν βρασμω που ανεφερες πραξη περικλυει...μεχρι κ νομικα το στηριξες...
Ναι παντα προηγείται το δικο σου πλασμα, ζυγιζεις ομψς καταστάσεις και ευθυνες. Πρωτα δοκιμαζεις να διωξεις, το να θανατωσεις για να σωσεις ναι σαφως μπορει... αν υπαρχει κάτι να σώσεις.....και τελειώνει εκεί. Καθετα και οριζόντια. Μετα εισαι απλα εγκληματιας....
 
  • Like
Reactions: Orilis






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τι εστί μετρα προστασίας σε επαρχία/χωριό/κοντά σε δάσος;
Για τον κύριο του άρθρου, ας έβαζε το κουτάβι μέσα στο σπίτι. Αντιθέτως δένοντάς το το έκανε ο ίδιος θυσία σε οποιοδήποτε αρπακτικό πεινάσει.
Για τον πατέρα του Τάσου...αν είχε το σκυλί δίπλα του με λουρί; (Τάσο δεν είδα να αναφέρεις πώς βρέθηκε το σκυλί στο στόμα του λύκου, συγγνώμη αν φταίει η νύστα μου )


Την έννοια εν βρασμό ψυχής την ξέρεις; Ξέρεις ότι είναι ελαφρυντικό σε περιπτώσεις ανθρωποκτονίας;
Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις την διαφορά μεταξύ σκέψης και πράξης;
Μηπως ρε πουλάκι πριν γράψεις όσα γράφεις για τους άλλους, να τσεκάρεις αν αφορούν εσένα πρώτα απ'όλα;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σημείωση για να μην παρεξηγηθώ:δέχομαι οτι υπάρχει πάντα η περίπτωση ατυχήματος όπου δε θα έπρεπε καν να περάσει η σκέψη για ''αντίποινα''.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Η "κοντρα" αυτη υπαρχει εδω και χιλλιαδες χρονια..Ενας λυκος βλεπει τον σκυλο και σαν τροφη αλλα και σαν ανταγωνιστη θηρευτη.Ο λυκος ξερει οτι το κουταβι καποια στιγμη θα γινει σκυλος και θα κανει τα παντα για να μειωσει τον ανταγωνισμο για τον ιδιο και τους απογονους του.Αν ξερεις οτι στην περιοχη υπαρχουν μεγαλα αρπακτικα τοτε ειναι δικη σου ευθυνη να προστατεψεις τα ζωα σου.Λυσεις: Αν πρεπει το κουταβι να ζει εξω τοτε πρεπει να εχεις καταλληλη περιφραξη και ενηληκα σκυλια ΙΚΑΝΑ να το προστατεψουν.Αν δεν εχεις εστω και ενα απο αυτα τοτε απλα καταδικαζεις τον σκυλο σου..
 
  • Like
Reactions: Orilis and alexouli


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Άμα δείτε το σκυλί σας να κατασπαραζεται από άλλο ζώο και καθίσετε ζεν, μετά βουρ για ψυχίατρο, κάτι παίζει.
Aλλο φιλε να το δεις και να του τη παιξεις του λυκου και αλλο να το αφησεις εξω δεμενο να το βρεις νεκρο και μετα να παρεις τα βουνα και να σκοτωσεις καμια 30αρια λυκοπουλα επειδη εσυ ησουν ανικανος να προστατεψεις το ζωο σου ,αν το αγαπας μεσα μαζι σου αν φτασεις να το χασεις ετσι καμια αντιποινα δεν θα το φερει πισω εφταιξες και το εχασες τελος , η ευθηνη ειναι στο μικρο μυαλο του ανθρωπου και οχι στο ενστικτο επιβοιωσης του αγριου ζωου.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@Asmodeus
Ξαναδιάβασε το quote που έκανες. Είπα

Άμα δειτε το σκυλί σας να κατασπαραζεται από άλλο ζώο και καθίσετε ζεν, μετά βουρ για ψυχίατρο, κάτι παίζει.
Παρόν όχι παρελθόν.

Και επαναλαμβάνω, δεν έχετε χάσει με βίαιο τρόπο κάτι αγαπημένο. Αν και εφόσον γίνει κάτι τέτοιο (και το απευχομαι για όλους) ελάτε να περιγράψετε τι θελατε να κάνετε εκείνη την στιγμη
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
@Asmodeus
Ξαναδιάβασε το quote που έκανες. Είπα



Παρόν όχι παρελθόν.

Και επαναλαμβάνω, δεν έχετε χάσει με βίαιο τρόπο κάτι αγαπημένο. Αν και εφόσον γίνει κάτι τέτοιο (και το απευχομαι για όλους) ελάτε να περιγράψετε τι θελατε να κάνετε εκείνη την στιγμη
Νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι αν γινει κατι μπροστα σου θα το σκοτωσεις το λυκο αν εχεις τα μεσα και εγω αυτο θα εκανα , αλλα ο κουρος ειπε κατι διαφορετικο για αντιποινα απο εκει αρχισε η κουβεντα. Πως ξερεις αν εχουμε χασει ή οχι? Προσωπικα εχω χασει πτηνα απο τους ιδιους τους γονεις τους (διαμελησμενα , οταν εκανα εκτροφη παλια)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και παμε παλι....που ξερεις εσυ το εχει ζησει ο καθένας και ποσο αυτο μπορει να τον διαμορφωσει ή να τον αλλοιώσει;;;; δεν μπορει καποιος να εχει και αρνητικα βιωματα δηλαδη αλλα να μην επηρεαστουν οι οποίες αξιες του;;;καλες ή κακες;;;;; ή πιστευεις οτι ολοι οσοι υποστηρίζουμε τα λογικά για τη φυση ζουμε σε ταινια με ροζ συννεφα κ μικρα μου πονυ;;;;;
 
  • Like
Reactions: Orilis and alexouli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3