Μελλοντικος "γονιος" επιλογη "παιδιου"


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ενώ θες μια πολύ συγκεκριμένη φυλή (όποια και αν είναι αυτή)...ικανοποιείσαι με κάτι τύπου τέτοιας φυλής...είναι σαν λες ότι θέλω την τάδε μαρκέ τσάντα αλλά αφού δεν μπορώ να την πάρω, γιατί δεν δίνω τόσα λεφτά.....θα την πάρω από το δρόμο που πουλάει την μαιμού κάποιος παράνομος.....εν ολίγοις την μούρη θα την πουλήσω.
Για μένα 2 οι επιλογές ...ή μαζεύεις λεφτά και κάνεις το κέφι σου ή πας σε ένα καταφύγιο και δίνεις σε ένα σκυλάκι την ευκαιρία να ζήσει. Τα υπόλοιπα δίνω τόσα... τι παίρνω με αυτά τα λεφτά ;.......:rolleyes:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και επειδή ο σκύλος δεν είναι τσάντα που αν σου βγει με 'βλάβη', κλαις τα λεφτά σου και την πετάς, σκέψου για ποιο λόγο κάποιοι πουλάνε τυπου καθαρόαιμα κοψοχρονιά. Από που έχουν κόψει για να μπορούν να δίνουν σε χαμηλή τιμή;

φιλικά παντα... :p
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :)

Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ενώ θες μια πολύ συγκεκριμένη φυλή (όποια και αν είναι αυτή)...ικανοποιείσαι με κάτι τύπου τέτοιας φυλής...είναι σαν λες ότι θέλω την τάδε μαρκέ τσάντα αλλά αφού δεν μπορώ να την πάρω, γιατί δεν δίνω τόσα λεφτά.....θα την πάρω από το δρόμο που πουλάει την μαιμού κάποιος παράνομος.....εν ολίγοις την μούρη θα την πουλήσω.
Για μένα 2 οι επιλογές ...ή μαζεύεις λεφτά και κάνεις το κέφι σου ή πας σε ένα καταφύγιο και δίνεις σε ένα σκυλάκι την ευκαιρία να ζήσει. Τα υπόλοιπα δίνω τόσα... τι παίρνω με αυτά τα λεφτά ;.......:rolleyes:
Kαμια επαφη με το τοπικ αυτο που λες. Εγω θελω κατι να φερνει σε αυτην την φυσιογνωμια διοτι μαρεσει πιο πολυ και θα δεθω περισσοτερο. Αμα κατι δεν σου αρεσει γιατι να το παρεις? Και επειδη ξερω οτι θα το εχω για πολλα χρονια για αυτο και θελω κατι να μου αρεσει και στα μετρα μου παρα να παρω οτιδηποτε ρατσα. Για αυτο κανουμε συζητηση εδω μπας και καταληξω σε καποια μεση λυση. (κατι προς την ρατσα που μου αρεσει με λιγοτερα λευτα.)
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :)Kαμια επαφη με το τοπικ αυτο που λες. Εγω θελω κατι να φερνει σε αυτην την φυσιογνωμια διοτι μαρεσει πιο πολυ και θα δεθω περισσοτερο. Αμα κατι δεν σου αρεσει γιατι να το παρεις? Και επειδη ξερω οτι θα το εχω για πολλα χρονια για αυτο και θελω κατι να μου αρεσει και στα μετρα μου παρα να παρω οτιδηποτε ρατσα. Για αυτο κανουμε συζητηση εδω μπας και καταληξω σε καποια μεση λυση. (κατι προς την ρατσα που μου αρεσει με λιγοτερα λευτα.)

Δεν υπάρχει τόσο το τι μ' αρέσει, υπάρχει το τι μου ταιριάζει και αν μπορω να ανταπεξέλθω σε αυτόν τον σκύλο και στο τέλος κοιτάς και την ομορφιά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
κατι προς την ρατσα που μου αρεσει με λιγοτερα λευτα.)
Αυτό που προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε είναι το εξής:
κάτι που μοιάζει με την ράτσα που σου αρέσει με λιγότερα λεφτά, ναι μπορείς να βρεις.
Όμως το πιθανότερο είναι πως ότι λεφτά γλιτώσεις κατά την αγορά, τα ίδια και περισσότερα ενδέχεται να πληρώσεις σε γιατρούς στο μέλλον.
Μην υποστηρίξεις αυτό το είδος εμπορίου, είναι λάθος από κάθε άποψη.
Διάβασες τα θέματα που σου έχουν παρατεθεί;
Νομίζω ότι μιλάμε στον βρόντο, αφού εξακολουθείς να γράφεις τέτοια πράγματα.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Στα ποσά χλμ βγάζει πρόβλημα , ποτέ το κάνω service ?? Μερικά που βρήκα στο δρόμο δεν είχαν βγάλει προβλήματα , αμάξι θα πάρεις η σκύλο ;;; Έχεις εστιάσει καθαρά σε ένα είδος φυλής κ τα κριτήρια επιλογής , είναι καθαρά εμφανισιακά , καλή φάση , είναι στη μόδα , τα βλέπω στα καφέ , θα τα γουστάρουν οι γκόμενες , αλλά μη σκάσω κ ένα σωρό λεφτά , α όλα κιόλα, για λίγη μούρη μη μείνω κ άφραγκος , καλύτερα να πάω το iPhone 7 ....καθόλου φιλικά , αφού σου αρέσει η ειλικρίνεια , μη πάρεις σκύλο , δεν είσαι για σκύλο , θα βαρεθείς , θα ξενερώσεις , θα το μετανιώσεις κ είναι κρίμα για το ζώο , όχι για σένα .
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Μην υποστηρίξεις αυτό το είδος εμπορίου, είναι λάθος από κάθε άποψη.
Ναι τα διαβασα ολα..Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σωστο ... Αλλα εφοσον τα εκτροφεια ειναι πανακριβα το βλεπω σαν μοναδικη λυση..

@ripper καλα εσυ αγορι μου πρεπει να εχεις προβλημα στον εγκεφαλο για να νομιζεις οτι θελω την συγκεκριμενη ρατσα για σελφι με το iphone. Απλα μου αρεσει και δεν εχω 2000 να το παρω γιαυτο ψαχνω αλλη λυση. Παντα υπαρχουν λυσεις, δεν σημαινουν οτι ειναι σωστες αλλα τι να κανουμε...
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ναι τα διαβασα ολα..Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σωστο ... Αλλα εφοσον τα εκτροφεια ειναι πανακριβα το βλεπω σαν μοναδικη λυση..

@ripper καλα εσυ αγορι μου πρεπει να εχεις προβλημα στον εγκεφαλο για να νομιζεις οτι θελω την συγκεκριμενη ρατσα για σελφι με το iphone. Απλα μου αρεσει και δεν εχω 2000 να το παρω γιαυτο ψαχνω αλλη λυση. Παντα υπαρχουν λυσεις, δεν σημαινουν οτι ειναι σωστες αλλα τι να κανουμε...
Αν αυτό κατάλαβες από το μνμ που σου έστειλα , μάλλον εσυ έχεις πρόβλημα στον εγκέφαλο .Ξαναδιαβασε το κ έλα να σε εξετάσω .
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
οπως βλεπεις ψαχνω κατι μικρο με συγκεριμενη μουρη. (pug-frenchie). Δεν ανεφερα αγγλικο-boston που ειναι και αυτα στη "μοδα" που λες επειδη α) ειναι πιο μεγαλα αποτι θελω β) πανε πιο ακριβα ακομα και απο ιδιοτες αγγιζουν τα 800-1000.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ναι τα διαβασα ολα..Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σωστο ... Αλλα εφοσον τα εκτροφεια ειναι πανακριβα το βλεπω σαν μοναδικη λυση..

@ripper καλα εσυ αγορι μου πρεπει να εχεις προβλημα στον εγκεφαλο για να νομιζεις οτι θελω την συγκεκριμενη ρατσα για σελφι με το iphone. Απλα μου αρεσει και δεν εχω 2000 να το παρω γιαυτο ψαχνω αλλη λυση. Παντα υπαρχουν λυσεις, δεν σημαινουν οτι ειναι σωστες αλλα τι να κανουμε...
Να το παρεις αποφαση οτι δεν μπορεις να τα εχεις ολα;
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Η απόκτηση ενός καθαρόαιμου σκύλου , έχει μόνο έναν δρόμο κ αυτός είναι του εκτροφείου , μόνο αν πάρεις αυτό τον δρόμο θα κοιμάσαι ήσυχος , αν το κόστος δεν έχει να κάνει απλά με την άποψη σου , ότι δεν πρέπει να δίνονται τόσα πολλά λεφτά για σκύλο κ απλά δεν τα έχεις εύκαιρα , θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι να τα μαζέψεις κ ας πάρεις σκύλο ένα χρόνο αργότερα , θα επισκεφτείς εκτροφεία από κοντά , θα διαβάσεις κ θα αναλύσεις σε βάθος την φυλή . Θεωρώ κακη οικονομία το να προσπαθήσεις να γλυτώσεις χρήματα στην αρχή , που πολύ πιθανόν θα χρειαστεί να δώσεις αργότερα κ όχι για καλό σκοπό .
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ναι τα διαβασα ολα..Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σωστο ... Αλλα εφοσον τα εκτροφεια ειναι πανακριβα το βλεπω σαν μοναδικη λυση..
ρε φίλε,ειλικρινά...
τι περιμένεις να συζητήσουμε (και σε ποιο ύφος) όταν λες μόνος σου οτι η μοναδική σου λύση είναι να κάνεις κάτι που γνωρίζεις ότι δεν είναι σωστό;
μπήκες στο φορούμ να ζητήσεις γνώμες, σου λέμε τι πρέπει να κάνεις, σου δώσαμε να διαβάσεις αναλυτικότατα σχετικά θέματα, αλλά εσύ κολλημένος στο λάθος...
ή μας δουλεύεις ή μας δουλεύεις...
αυτά και out...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ναι τα διαβασα ολα..Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σωστο ... Αλλα εφοσον τα εκτροφεια ειναι πανακριβα το βλεπω σαν μοναδικη λυση..

@ripper καλα εσυ αγορι μου πρεπει να εχεις προβλημα στον εγκεφαλο για να νομιζεις οτι θελω την συγκεκριμενη ρατσα για σελφι με το iphone. Απλα μου αρεσει και δεν εχω 2000 να το παρω γιαυτο ψαχνω αλλη λυση. Παντα υπαρχουν λυσεις, δεν σημαινουν οτι ειναι σωστες αλλα τι να κανουμε...
Με την ίδια λογική, γιατί να μην κλέψεις ένα σκυλί; Η το πορτοφόλι του γείτονα για να αγοράσεις ο,τι γουστάρεις; Δηλαδή τώρα σοβαρά, περιμένεις να σου γράψει κάποιος ότι εντάξει βρε φίλε, πάρε από puppy mill, δεν τρέχει και τίποτα;;;
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Για μενα υπαρχουν τρεις επιλογες.
Α)Μαζευεις σιγα σιγα χρηματα και απευθυνεαι σε καποιον ΥΠΕΥΘΥΝΟ εκτροφεα(η φτωχεια τρωει τον παρα,ξερεις).
Β)Ψαξε σε φιλοζωικα σωματεια,ολο και κατι θα υπαρχει,αν οχι σε ενα μηνα,σε δυο,σε πεντε...
Ο σκυλος δεν ειναι επιπολαια επιλογη,πρεπει να αφιερωσεις και να αφιερωθεις,να εχεις υπομονη και επιμονη,δεν κανεις ενα τσακ και εχεις σκυλακι.
Αν δεν εισαι διατεθημενος να κανεις τιποτα απο αυτα καλυτερα να μην παρεις.
Κανενας δεν ειναι εναντιον σου ολοι προσπαθησαν να σε βοηθησουν και να σου εξηγησουν πιο εινα καλυτερο.
Αν θες ριξε μια ματια στα puppy mills να δεις σε τι συνθηκες ζουν τα κουταβια και ισως αυτο που θες να αποκτησεις.
Α!Επισης υπαρχουν τοσες ψυχουλες εκει εξω που το να τους ανοιξεις το σπιτι σου και την καρδια σου θα ειναιο,τι καλυτερο θα εκανες!
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Οταν πας να παρεις το αυτοκίνητο που σου αρεσει θα διαλεξεις παλι αυτο με τα λιγοτετα λεφτα no matter what;;;
Φανταζομαι οχι γτ κινδυνευεις να σκοτωθεις...
Ο σκυλος που ειναι ΕΜΨΥΧΟ ΟΝ γτ αξιζει λιγοτερο μπορει να μου εξηγησει καποιος με το δικο σου σύστημα αξιων πανω στο θεμα;;;;ηθική απεναντι στα ζωα δεν εχεις ή δεν σε αφορα;;;;;
Οταν κάτι δεν μπορω να το κανω η λαθος λυση δεν ειναι λυση...ειναι σκετο λαθος!!!!
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
http://www.xe.gr/automoto/used-cars-TOYOTA,CARINA-285145631.html

ή
http://www.xe.gr/automoto/used-cars-FIAT,500-282272042.html



εγώ θα μάζεβα λεφτά για το δεύτερο ή αν ημουν ανίκανος να το οδηγήσω π.χ. χωρίς δίπλωμα δεν θα έπερνα κανένα και μάλλον θα έπερνα ένα αυτοκίνητο μινιατούρα.

translate:

εγώ θα μάζεβα λεφτά για σκύλο από εκτροφείο και εαν ήμουν ανίκανος να χειριστώ έναν τέτοιο σκύλο θα έπερνα ένα λούτρινο.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Επειδη ολοι συγκρινεται με αμαξια κλπ το πρωτο μου αμαξι ηταν ενα VW του 97 και τωρα οδηγαω SMART 2012. Οποτε δεν στεκει με τα σκυλια,γιατι πρωτα περνεις κατι για να μαθεις και μετα κατι καλο. Μη το παιzετε εξυπνακιδες με σαπια παραδειγματα πολυ απλα πειτε ΟΧΙ δεν αξιζει θα το εκτιμησω πιο πολυ.

ΥΓ> δεν θα παρω σκυλι προς τ παρων γιατι εχω χεστει πανω μου με τα προβληματα που εχω διαβασει θα μου βγει 20κ το σκυλι.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Επειδη ολοι συγκρινεται με αμαξια κλπ το πρωτο μου αμαξι ηταν ενα VW του 97 και τωρα οδηγαω SMART 2012. Οποτε δεν στεκει με τα σκυλια,γιατι πρωτα περνεις κατι για να μαθεις και μετα κατι καλο. Μη το παιzετε εξυπνακιδες με σαπια παραδειγματα πολυ απλα πειτε ΟΧΙ δεν αξιζει θα το εκτιμησω πιο πολυ.

ΥΓ> δεν θα παρω σκυλι προς τ παρων γιατι εχω χεστει πανω μου με τα προβληματα που εχω διαβασει θα μου βγει 20κ το σκυλι.
Καλύτερα....
Γτ περα απο τα προβληματα υγειας που διάβασες υπαρχουν κ τα απροσμενα...κ μπορει να σου κοστισουν αρκετά...αλλα αφου ρνας σκυλος δεν αξίζει τα λεφτα σου...αστο Καλύτερα...γενικά κ για πάντα μη σου πω...
(το σκυλι μου το πηρα τσαμπα..απο κάδο...απο κει που πετανε οσα περισσευουν κ δεν αγοράζονται απο "ιδιοκτητες" με λογικές σαν τη δικη σου... Το πρωτο χρονο της ζωης της εδωσα τοσα σε γιατρούς κ εκπαιδευτη που επαιρνα μπορει κ δυο σκυλια εκτροφης...η τιμη αγοράς του σκυλου ειναι το λιγοτερο εξοδο...στο λεω για να σε αποτρεψω κ αλλο αν γινεται)