Μεταφορά & ασφάλεια...


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλησπέρα,
Απλά ήθελα να αναφέρω σύντομα μια σκέψη μου, η οποία «ήρθε» μετά από ένα συμβάν…


Το συμβάν:
Σταμάτησε πάνω στο αυτοκίνητο μου ένα μεσαίο φορτηγό και στην συνέχεια έγινε μια μίνι καραμπόλα 4 αυτοκινήτων… Όλοι ήμασταν σταματημένοι εκτός από το φορτηγό επειδή ο οδηγός του ήταν απλα αφηρημένος. Όλα καλά από την στιγμή που δεν χτύπησε κανείς, μόνο λαμαρινοδουλειές… Κατά τα άλλα τρέξιμο με τις ασφαλιστικές κλπ.

Η σκέψη:
Επειδή το αυτοκίνητο μου είναι 4χ4 για την μεταφορά της Carys έχω αγοράσει ένα σπίτι μεταφοράς πλαστικό με επάλληλα πορτάκια μεταλλικά, το οποίο ταιριάζει ακριβώς στις εσωτερικές διαστάσεις του πορτ-παγκαζ. Με την κρούση το πίσω μέρος του αυτοκινήτου έγινε απλά χάλια… Αν είχα την Cary μέσα πιστεύω θα είχε πάθει το αναπόφευκτό. Δυστυχώς δεν υπήρχε τοποθετημένο και το άδειο σπίτι της για να υπάρχει μια ιδέα για την ζημιά που θα είχε πάθει.

  • Αν είχα την Cary μέσα και είχε πάθει κάτι, τι θα γινόταν?

  • Τελικά καλύτερο να είναι ο σκύλος μέσα στην καμπίνα περιορισμένος (δεμένος)?

  • Όλοι οι άνθρωποι που έχουν τα σκυλιά σε εξωτερικά κλουβιά στον κοτσαδόρο: ξύλινα, πλαστικά, σιδερένια, αλουμινίου το έχουν σκεφτεί αυτό το γεγονός?

Αφήνω το ενδεχόμενο να έχεις μέσα στο αυτοκίνητο 4 επιβάτες (παιδιά, φίλοι, οικογένεια, κλπ)…
Για καλή τύχη ήμουν μόνος στο αυτοκίνητο.

 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καταρχην, ευτυχώς που ήταν μονο λαμαρίνες!
Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές, βλέποντας τα εξωτερικά κλουβιά, αυτό που λες και τελικά για μένα μένα το καλύτερο είναι να είναι ο σκύλος στην καμπίνα του αυτοκινήτου!
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Οταν βλεπω αυτα τα εξωτερικα ''σπιτακια'' και σφυγγεται η καρδια μου!Αυτο που λες στο πορτ παγκαζ δεν το ηξερα αλλα φαινεται εξησου επικινδυνο.
Να σου πω την αληθεια στο δικο μου αυτοκινητο δε γινεται να το εχω εκτος(ειναι κουπε) οποτε και λογω του οτι την επερνα μαζι μου με το αυτοκινητο απο μικρη εχει συνηθησει και καθεται μια χαρα μεσα στην καμπινα.επισης με ενα λουρακι ολοσωμο(δεν ξερω πως λεγεται!:) ) το οποιο δενει με την ζωνη ασφαλειας το σκυλι ειναι οσο ασφαλες ειναι και ενας ανθρωπος μεσα στο αυτοκινητο.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
...και γω το εχω παθει (χωρις ζημια)
ειχα και τα δυο σκυλια στο πορτμπαγκαζ και με τρακαρανε απο πισω,
το μονο που εκανα,ειναι οτι για κανα 3μηνο τις εβαζα στα πισω καθησματα,ΑΛΛΑ μετα ξανα πισω
(παντα ελευθερες-χωρις κλουβι)
δεν μπορεις να κανεις πολλα,δυστυχως
 






ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Να σου πω την αληθεια στο δικο μου αυτοκινητο δε γινεται να το εχω εκτος(ειναι κουπε) οποτε και λογω του οτι την επερνα μαζι μου με το αυτοκινητο απο μικρη εχει συνηθησει και καθεται μια χαρα μεσα στην καμπινα.επισης με ενα λουρακι ολοσωμο(δεν ξερω πως λεγεται!:) ) το οποιο δενει με την ζωνη ασφαλειας το σκυλι ειναι οσο ασφαλες ειναι και ενας ανθρωπος μεσα στο αυτοκινητο.
labrador27,
επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και λέω να παραγγείλω ένα... που βρήκα της Trixie,
πώς την εκπαίδευσες να κάθεται ήρεμη κλπ κλπ
γενικά ό,τι μου πεις! θα βοηθήσει!
κουνιέται ακατάπαυστα στο αυτοκίνητο και πρέπει να κάνουμε μεγαλούτσικο ταξίδι σε κανά μήνα...
επίσης!
θέλει ένα ή δύο κουμπώματα θήκης(ζώνης); σε πίσω κάθισμα στη μέση πάει; κλπ κλπ
το σκυλί κάθεται ακινητοποιημένο;
ή και πάλι θα πρέπει να τον κρατάω εγώ;
:confused: 8-[
ευχαριστώ!
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
labrador27,
επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και λέω να παραγγείλω ένα... που βρήκα της Trixie,
πώς την εκπαίδευσες να κάθεται ήρεμη κλπ κλπ
γενικά ό,τι μου πεις! θα βοηθήσει!
κουνιέται ακατάπαυστα στο αυτοκίνητο και πρέπει να κάνουμε μεγαλούτσικο ταξίδι σε κανά μήνα...
επίσης!
θέλει ένα ή δύο κουμπώματα θήκης(ζώνης); σε πίσω κάθισμα στη μέση πάει; κλπ κλπ
το σκυλί κάθεται ακινητοποιημένο;
ή και πάλι θα πρέπει να τον κρατάω εγώ;
:confused: 8-[
ευχαριστώ!
Βασικα την δικια μου την ειχα καθε μερα απο το σπιτι στη δουλεια με το αυτοκινητο απο τοτε που ηταν 2 μηνων οποτε πλεον το βλεπει σαν crate.Εκτος αν ανοιξω το παραθυρο,τοτε σαν μοιραια γκομενα θελει να βγαλει το κεφαλι για να ανεμιζουν τα αφτια της
Αυτη η ζωνη που εχω εγω δεν κουμπωνει στο αυτοκινητο,κουμπωνω πρωτα την ζωνη αυτοκινητου μονη της και περναω το λουρακι της λακτας πανω στη δεμενη ζωνη του αυτοκινητου.Η δικια σου αφου δε βαζει κωλο κατω οταν ειναι στο αυτοκινητο με αυτο θα περιοριστει,μπορει να κουνηθει οσο βγαινει η ζωνη του αυτοκινητου και αν γινει κατι και πατησεις φρενο την κραταει ο προεντατηρας της ζωνης
Γενικως ειναι πολυ εξυπνο,ειναι ενα απλο λουρακι στηθους το οποιο εχει εναν μικρο υμαντα απο πανω για να κρατιεται στη ζωνη
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Η δικια σου αφου δε βαζει κωλο κατω οταν ειναι στο αυτοκινητο με αυτο θα περιοριστει
εεε!!! αρσενικός είναι ο ατίθασός μου! :p

Ευχαριστώ πολύ, labrador27, για την άμεση απάντησή σου!
Μακάρι, γιατί αλλιώς μας βλέπω στα επείγοντα! :D
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτό ειναι το βασικό που παρόλο ο σκυλος ειναι μολοσσος ταξιδευει καμπινατα... ( και μενουν όλοι με το στομα ανοιχτό)
στηθόλουρο και ζωνη ασφαλειας το θεωρώ περισσοτερο ασφαλες από οτιδήποτε άλλο.
το κακο ειναι ότι οταν εχω να μεταφερω και τα τρια σκυλια (δεν χωρανε σε κανενα αυτοκινητο)
πρεπει αναγκαστικα να το παιξω ¨αγρότης"
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
labrador27,
επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και λέω να παραγγείλω ένα... που βρήκα της Trixie,
πώς την εκπαίδευσες να κάθεται ήρεμη κλπ κλπ
γενικά ό,τι μου πεις! θα βοηθήσει!
κουνιέται ακατάπαυστα στο αυτοκίνητο και πρέπει να κάνουμε μεγαλούτσικο ταξίδι σε κανά μήνα...
επίσης!
θέλει ένα ή δύο κουμπώματα θήκης(ζώνης); σε πίσω κάθισμα στη μέση πάει; κλπ κλπ
το σκυλί κάθεται ακινητοποιημένο;
ή και πάλι θα πρέπει να τον κρατάω εγώ;

ευχαριστώ!
Υπάρχει το στηθόλουρο που πάει set με το λουρί που θηλυκώνει στο αυτοκίνητο.
Υπάρχει και σκέτο λουράκι που θηλυκώνει στο αυτοκίνητο και μπαίνει στο ήδη υπάρχον στηθόλουρο χωρίς να χρειάζεται να το αλλάζεις.

Προσωπικά έχω το δεύτερο και με έχει βολέψει πολύ.
Βεβαια εγώ έχω westie ..αλλά παρόλα αυτά ..αν έχει συνηθίσει να είναι μέσα στην καμπίνα το σκυλί, το θεωρώ αρκετά ασφαλές εφόσον εσύ ορίζεις το πόσο περιορισμένο θέλεις να έχεις το εύρος κίνησης του σκύλου σου.
Πάντως σε ταξίδια αν το σκυλί είναι μέσα στην καμπίνα επιβάλλεται να έχει κάτι που να μας διασφάλιζει τόσο την ασφάλεια του ίδιου, όσο και για την δική μας.
 




labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Υπάρχει το στηθόλουρο που πάει set με το λουρί που θηλυκώνει στο αυτοκίνητο.
Υπάρχει και σκέτο λουράκι που θηλυκώνει στο αυτοκίνητο και μπαίνει στο ήδη υπάρχον στηθόλουρο χωρίς να χρειάζεται να το αλλάζεις.

Προσωπικά έχω το δεύτερο και με έχει βολέψει πολύ.
Βεβαια εγώ έχω westie ..αλλά παρόλα αυτά ..αν έχει συνηθίσει να είναι μέσα στην καμπίνα το σκυλί, το θεωρώ αρκετά ασφαλές εφόσον εσύ ορίζεις το πόσο περιορισμένο θέλεις να έχεις το εύρος κίνησης του σκύλου σου.
Πάντως σε ταξίδια αν το σκυλί είναι μέσα στην καμπίνα επιβάλλεται να έχει κάτι που να μας διασφάλιζει τόσο την ασφάλεια του ίδιου, όσο και για την δική μας.

Το ειδα και εγω αυτο που λες.Ειναι εξισου ασφαλες αλλα δεν το προτιμησα γιατι ακινητοποιει το σκυλι και καμια φορα γκρινιαζει η δικια μου,ενω αν εχει την εμβελεια της ζωνης,που ειναι μικρη,νιωθει οτι δεν ειναι περιορισμενο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι και ο δικός μου τσινάει λίγο με αυτό το θέμα ..
Αλλά αν θέλεις σε αυτό που έχω εγώ εσύ κοντρολάρεις το εύρος κίνησης.
Εγώ για περισσότερη ασφάλεια στα ταξίδια το έχω λίγο χαλαρό..τόσο ώστε να μην μπορεί να σκαρφαλώνει στο παράθυρο.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Η αλήθεια είναι ότι μέσα στο αυτοκίνητο, θα είμαστε 4 άτομα κι ο Ορφέας.
Οπότε δεν του μένει και πολύ χώρος για να κουνιέται, παρά μόνο πάνω μας, που δεν έχει πρόβλημα να το κάνει κι αυτό.

Μέχρι τώρα έχουμε μπει στο αυτοκίνητο μέχρι 3 άτομα κι ο σκύλος, οπότε συνήθως εγώ τον κράταγα στο πίσω κάθισμα με το λουρί περασμένο στο χερούλι της πόρτας και τα χέρια μου σαν ζώνη. Αλλά μιλάμε για αποστάσεις το πολύ 40 λεπτών.

Τώρα που θα κάνουμε ταξίδι 5 ώρων συν τις στάσεις να ηρεμεί, δε βλέπω άλλη λύση από κάτι πολύ περιοριστικό, καθώς θα είναι και επικίνδυνο για τον οδηγό/πατέρα μου, που του έχει τρελή αγάπη και θα θέλει να πάει μπροστά του στο τιμόνι.

Όταν λέτε ότι δυσανασχετούν με το κοντό λουρί που δεν έχει ελευθερία κινήσεων, εννοείται κλάματα ή κάτι ακόμα;
Συνήθως, όταν είμαστε όλη η οικογένεια μαζί, κάνει τα τρελά του κι ηρεμεί όταν δε βρίσκει άλλη λύση, αλλά πάντα μέσα στο σπίτι.

Δε θα ηρεμήσει μετά από καμιά ώρα μέσα στο αυτοκίνητο, έστω και περιορισμένος;
(ρωτάω από τις δικές σας εμπειρίες, προφανώς δεν ξέρετε το σκύλο μου)

Είμαι λανθασμένα πολύ αισιοόδοξη ή να την παραγγείλω άμεσα και να κάνουμε δοκιμές;
Έχω σχεδόν δύο μήνες μπροστά μου, οπότε προλαβαίνω να κάνουμε δοκιμές...

Επίσης, πρέπει να μπούμε και σε καράβι μετά, οπότε πρέπει να είναι ήρεμος γενικά!
(και θα είναι και η πρώτη του φορά σε όλα)

Ευχαριστώ!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O δικός μου δυσανασχετεί με την έννοια ότι κάθε σκυλάκι (κοντό) θέλει να είναι με τα πόδια στην πόρτα και να αερίζει την μούρη του.

Αυτό που έχω εγώ προσωπικά θηλυκώνει εκεί που θηλυκώνει η ζώνη των ανθρώπων και κρατάει το σκυλί σε σωστή θέση (αλλά έχεις επιλογή να αυξήσεις το εύρος κίνησης ή να το μειώσεις).

Καλό είναι αν το πάρεις να κανεις μερικές διαδρομές πριν κάνεις το μεγάλο ταξίδι για να συνηθίσει.
Βέβαια όταν λέμε περιορισμένο εννοούμε να μπορεί να ξαπλώσει αν θέλει (τώρα βεβαια έχω στο νου μου μικρόσωμο) με το μεγαλόσωμο για να μπορεί να ξαπλώσει θα πρέπει το λουρί αναλογικά να είναι ακόμη πιο χαλαρό.

Υπολόγισε τόσο ώστε να μην μπορέσει να αποτελέσει πρόβλημα στον οδηγό.
Η ζώνη είναι πολύ ασφαλές και για τα ίδια και για εμάς.
Ένα σκυλί που έχει συνηθίσει να κόβει βόλτες στο αυτοκίνητο πιθανόν να δυσανασχετήσει..στην ουσία όμως δεν είναι τίποτα διαφορετικό από το να δένουμε στον καφέ το σκύλο μας στην καρέκλα που καθόμαστε για να κάτσει ήσυχα δίπλα μας.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Τελικά, πήραμε τη ζώνη ασφαλείας για τον Ορφέα!
Και κάναμε κάποιες δοκιμές για να μην του έρθει τελευταία στιγμή ξαφνικό στο πολύωρο ταξίδι τον άλλο μήνα!
Του το φόρεσα, τον έβαλα πίσω από τον συνοδηγό και του άνοιξα το παράθυρο!
έχωσε την κεφάλα έξω, προσπαθούσε να κουνηθεί στην αρχή! αλλά γρήγορα έπιασε το νόημα και συμβιβάστηκε στη θέα του παραθύρου!
Το κάνουμε αυτή τη βδομάδα δοκιμαστικά κάθε μεσημέρι!
Όλα καλά! μένει μόνο να μη γαβγίζει στις γάτες και μέσα από το αυτοκίνητο!
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας!

υ.γ. ακόμα και μέσα από το αυτοκίνητο, οι οδηγοί μας ρωτούσαν αν δαγκώνει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Την "κεφάλα" μην την αφήνεις και πολύ έξω από το παραθύρι...
Ελοχεύουν κίνδυνοι... ;):cool:
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ συνήθιζα να αφήνω ανοιχτό το τζάμι ίσα ίσα όσο χρειάζεται για να χωράει η μύτη της μονο!Όχι ολόκληρη η μουσούδα!
Σε όλο το ταξίδι είχε κολλημενη την μύτη της εκεί!Ούτε να δυσανασχετεί, ούτε τίποτα!

Σε ένα κουτάβι βέβαια που είχα κατεβάσει πέρσι απο Γιάννενα Αθήνα σε κάποια φάση, υπάρχει παλαιότερο θέμα με τον πανικό μου, δεν το απασχόλησε καθόλου αν το παράθυρο ήταν ανοιχτό ή κλειστό....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU