Με την ΟΥΡΑ τι γινεται????


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Γιατί παρά την αντίθετη άποψη των Κ.Ο. ο νόμος ψηφίστηκε. Όχι ακριβώς με τη μορφή που έχει στη Ελλάδα. Χωρίς δηλαδή τη διευκρίνηση ... for the benefit of the animal .

Η συμμετοχή σε έκθεση επιτρέπεται αν η κοπή της ουράς έγινε πριν την καταληκτική ημερομηνία εφαρμογής του νόμου.

Επιτρέπεται σε 27 μεταξύ των οποίων :Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Αυστρία, Λουξεμβούργο, Κροατία, Σερβία, Σλοβενία κ.α..

Απαγορεύεται πλέον σε δέκα: Σκανδιναβικές, Γερμανία, Βέλγιο, Ολλανδία και Η.Β.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
George K τα άρθρα δεν με πείθουν όσα με πείθει η φύση, για κάποιο λόγω έδωσε στα σκυλιά της ουρίτσες. Με την λογική ότι μπορεί να τραυματιστεί κάποια στιγμή κόβουμε και κανένα ποδαράκι για μην τυχόν σπάσει και θέλουμε στο μέλλον εγχείρηση.
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Η φύση έδωσε και τις αμυγδαλές, τη σκωλικοειδίτιδα, τα κρεατάκια στη μύτη ή τη σκωλίωση στο διάφραγμα της μύτης σε ανθρώπους, τη μυωπία, τη πρεσβυωπία κ.λ.π.

Το πόδι φτιάχνεται. Η ουρά όχι. Δεν αιματώνεται καλά σε κάποιες φυλές, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επούλωση και να απαιτούνται ίσως και παραπάνω από έναν ακρωτηριασμοί σε ενήλικα ζώα με τις γνωστές συνέπειες .

Όσο για τα άρθρα, όταν προέρχονται από επιστήμονες κάτι πρέπει να μας λένε.

Λέω μόνο ότι πριν κατασταλάξουμε στην άποψη μας καλό είναι να ενημερωνόμαστε από αμερόληπτες πηγές.

Όσο για το τι έχει μάθει το μάτι μας, με αφήνει αδιάφορο. Το ίδιο μου αρέσουν τα σκυλιά είτε με κομμένη ουρά είτε όχι. Το μάτι μου έχει συνηθίσει και τα δύο.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η υγεία του ζώου μου. Και έχω προσωπικά άσχημες εμπειρίες από τραύματα σε ουρά σκύλου μου.
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ με τα τελευταία ...
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ και μία στατιστική που δείχνει αύξηση των τραυμάτων στην ουρά ... από τότε που υπάρχει ουρά?? Για ηλίθιους είναι φτιαγμένη?? :D ΚΑΙ αισθητικο είναι το θέμα, κακώς το αρνείσαι ... ΚΑΙ εμπορικό είναι, παντού έχει μειωθεί η ζήτηση στις φυλές αυτές μετά την απαγόρευση ... εγώ ΔΕΝ κόβω γιατί δεν έχω τραυματισμούς, και για όλους αυτούς τους λόγους που είπα, αλλά και για να παίζω σε εκθέσεις ... και αν θέλει κάποιος να κόψει οπωσδήποτε, συστήνω και κτηνίατρο ... και νίπτω τας χείρας μου ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά το ΦΕΚ είναι εδώ:
http://www.evonymos.org/files1/653nomos 2017.pdf

Στο άρθρο 10 της Σύμβασης αναφέρονται επί λέξει τα παρακάτω:
1. Οι χειρουργικές επεμβάσεις, που προορίζονται να τροποποιήσουν την εξωτερική εμφάνιση ενός ζώου συντροφιάς ή που προορίζονται για άλλους μη θεραπευτικούς σκοπούς πρέπει να απαγορευτούν και κυρίως α) το κόψιμο της ουράς, β) το κόψιμο των αυτιών, γ) η τομή των φωνητικών χορδών, δ) η αφαίρεση των νυχιών και των δοντιών.

2. Δεν πρέπει να επιτραπούν εξαιρέσεις ως προς την απαγόρευση παρά μόνο:
α)Εάν ένας κτηνίατρος κρίνει αναγκαία μια μη θεραπευτική επέμβαση είτε για λόγους κτηνιατρικούς, είτε προς όφελος ενός συγκεκριμένου ζώου β)είτε για να εμποδίσει την αναπαραγωγή.

George K said:
Πέραν αυτού λοιπόν στο άρθρο 10 παρ. 2 αναφέρεται ρητά ότι επιτρέπονται εξαιρέσεις "προς όφελος του ζώου". Πολύ σωστά ο νομοθέτης άφησε αυτή την ασφαλιστική δικλείδα.
Ο Νομοθέτης δεν εννοεί ότι το όφελος του ζώου είναι το πόρισμα κάποιου ακαδημαϊκού φίλε Γιώργο.
Ο Νομοθέτης εννοεί πως στην περίπτωση που προκύψει ουσιαστικό και πρακτικό πρόβλημα στο ζώο και ο θεράπων ιατρός κρίνει απαραίτητο τον ακρωτηριασμό του, τότε έχει δικαίωμα να το κάνει, διότι η επέμβαση είναι προς όφελος του. Όχι για πρόληψη, αλλά για θεραπεία.

George K said:
Αν λοιπόν ένας ακαδημαϊκός διακυβεύει το κύρος και την επιστημονική του βαρύτητα υπέρ μιας άποψης, μήπως σημαίνει ότι δεν πρέπει να τα αφορίζουμε όλα;
Τι ακριβώς θεωρείς ότι αφορίζουμε φίλε μου? Τους ακρωτηριασμούς των ζώων?
Εγώ τους αφορίζω.

George K said:
Η φύση έδωσε και τις αμυγδαλές, τη σκωλικοειδίτιδα, τα κρεατάκια στη μύτη ή τη σκωλίωση στο διάφραγμα της μύτης σε ανθρώπους, τη μυωπία, τη πρεσβυωπία κ.λ.π.
Σωστά, αλλά ο παιδίατρος δεν σου αφαίρεσε ούτε τις αμυγδαλές, ούτε τη σκωληκοειδή απόφυση, ούτε τα κρεατάκια, ούτε τα μάτια σου τις πρώτες 3-5 ημέρες της ζωής σου για να αποκλείσει την πιθανότητα να ασθενήσεις.
 


sleepy_aris

Active Member
12 Νοεμβρίου 2007
25
0
spoudes serres
εγω παλι ακουσα οσα λετε.....χαιρομαι πολυ που βλεπω την μικρη μ με ουριτσα να την κουναει και να παιζει απο την αλλη ομως με πρηζουν ολοι..........ροττ με ουρα και τετοια..την δευτερα θα παω για το 2 εμβολιο και νομιζω πως αν παρω την αποφαση να κοπει η ουρα θα ειναι μονο για την αισθητικη.....δεν ειναι κακο να λεμε τι μας αρεσει αλλα να μην ξερουμε γιατι μας αρεσει.......αυτα εχω να πω εγω..................
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δικό σου θέμα το τι θα κάνεις.

ΑΛΛΑ

μην αφήνεις άλλους να σε επηρεάσουν.

αφού όπως λες εσένα σου αρέσει έτσι
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σωστό ... αυτό που λές Μάκη ...

το point είναι εδώ ...

είτε για λόγους κτηνιατρικούς, είτε προς όφελος
ενός συγκεκριμένου
ζώου
Για κτηνιατρικούς είναι σαφές ... ΑΝ δημιουργηθεί πρόβλημα ...
Το συγκεκριμένο ζώο επίσης καθιστά παράνομη την κοπή της ουράς μιάς γέννας ....

Ο George όμως δεν αμφισβητεί τον νόμο, αλλά το αν θα έπρεπε να ψηφιστεί ... εδώ οι απόψεις διήστανται ... είναι και ηθικό, αλλά και ιατρικό ζήτημα ... έχω κόψει προσωπικά δάχτυλα σε κουτάβι 2 ημερών, και βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι ΠΟΝΑΕΙ.
 


sleepy_aris

Active Member
12 Νοεμβρίου 2007
25
0
spoudes serres
μου αρεσουν τα ροττ και με ουρα και χωρις.......βασικα δν προκειται να επηρεαστω απο αλλους......θα μιλησω με τον κτηνιατρο και βλεπουμε......τι να πω............
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens


Για μένα δεν «περισσεύει» τίποτα σε αυτά τα σκυλιά.
George K, η πραγματικότητα είναι ότι εσύ έτσι και αλλιώς είσαι αποφασισμένος.
Οι θεωρίες με τους επιστήμονες είναι η δικαιολογία σου.
Θεωρώ ότι το ποσοστό τραυματισμού που αναφέρεις είναι ελάχιστο.
Ανήκεις στο 17%, το υπόλοιπο 83% δεν δικαιολογεί την επιλογή σου.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σόρυ magi αλλά για εμένα (και την συντριπτική πλειοψηφία ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ) περισεύουν ΠΟΛΛΑ







[/b]
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αν είναι σε ηλικία για το 2ο εμβόλιο μην κόψεις την ουρά. Τώρα πια είναι επώδυνο για το ζώο.

Η ουρά πρέπει να κόβεται στις πρώτε μέρες ζωής, 3-5 όχι μετά. Τώρα πράγματι το ακρωτηριάζεις γιατί νιώθει πόνο.

Η αναφορά μου στο νόμο γίνεται μόνο για να δείξω ότι η διατύπωση ενός νόμου σηκώνει τρεις τουλάχιστον ερμηνείες:

α)Σύμφωνα με το πνεύμα του νομοθέτη,
β)Την κυριολεκτική,
γ)Την τελολογική

Αν μη τι άλλο οι δικηγόροι από αυτό ζουν.

Το 17% δεν είναι το ποσοστό τραυματισμών, είναι η αύξηση του ποσοστού.
Είπα και πριν, για μένα δεν είναι αισθητικό το θέμα. Μου αρέσουν το ίδιο με ή χωρίς ουρά. Τη φυλή λατρεύω, όχι την ύπαρξη ή έλλειψη ουράς.

Άλλωστε αν ήταν καθαρά θέμα αισθητικής υπάρχουν μπόξερ με φυσικά κοντή ουρά (bobtail), αποτέλεσμα της μελέτης του γενετιστή και εκτροφέα μπόξερ Dr Bruce Cattanach http://www.steynmere.com/BOBTAILS.html

Ξεκίνησα ακριβώς αντίθετα από ότι πιθανόν νομίζετε. Αντίθετος στο κόψιμο αυτιών, ουράς κ.λ.π. Στη πορεία αναγκάστηκα να αναθεωρήσω (όσον αφορά την ουρά).

Κολάρα, αντιβιώσεις, τρεις επεμβάσεις για διαδοχικά κοψίματα ουράς γιατί λόγω κακής αιμάτωσης δεν επουλώνεται η πληγή; Ευχαριστώ δεν θα πάρω, σερβιρίστηκα ήδη...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Συμπληρώνοντας φίλε Γιώργο τις ερμηνείες του Νόμου θα προσθέσω:
1. Τη γραμματική ερμηνεία
2. Την ιστορική ερμηνεία
3. Την ερμηνεία βάση του επιχειρήματος «από το μείζον στο έλασσον»

Η σημαντικότερη ερμηνεία είναι αυτή που ανέφερες τελευταία. Η τελολογική ερμηνεία ενός Νόμου.
Η προσπάθεια δηλαδή που κάνουν οι εφαρμοστές του Νόμου (δικηγόροι και δικαστές) να βρουν το σκοπό του Νόμου.

Ο σκοπός του συγκεκριμένου Νόμου λοιπόν είναι σαφής.
Από ‘κει και πέρα ο καθένας σερβιριζεται από ‘κει που θέλει.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Sorrel z Padoku:


BDCB King 2007
DV-Sieger 2007
Brussels dog show - Belgian Winner 2007
Limburgs Winner 2006 (BE)
Amsterdam Winner 2006
Nordrhein Sieger 2006
Sieger-Berlin 2006
Winner A'dam "Youthwinner 2005
LG-Jugendsieger Niedersachsen 2005
Polisch Junior Winner & Junior ClubWinner 2005
Jugendbundessieger 2005
DV-jugendsieger 2005


International Champion
Ducht Champion
German DV-Champion
German VDH-Champion
Luxembourgs Champion
Polish Champion

VZH , IPO 1, ZTP 1A-Ex.
PHTVL/PHPV Free, HD-A, vWD Free, Cardio

Bundessiegershow Dortmund (DE) Champ. class 2Ex. res. CAC
Clubshow Radom (PL) Champ. class 1Ex. CAC
Show Luxembourg Champ. class 1Ex. CAC
BDCB Clubshow (BE) Champ. class 1Ex. CAC "BDCB King 2007"
European Dobermann Trophy Winner Show Gräz Champ. class 2Ex. res. CAC
DV-Siegerhauptzuchtshau 2007 (DE) Champ. class 1Ex.CAC "DV-Sieger 2007"
Brussels Dog Show (BE) Champ. class 1Ex. CAC/CACIB/BOB & "Belgian Winner '07"
Show Alsdorf (DE) Champ. class 1Ex. CAC, with VDH-anw.
Clubshow DVIN (NL) Champ. class 1Ex.
Int. Show Nijmegen (NL) Open class 1Ex.
Int.Show Genk (BE) Open class 1Ex. CAC/CACIB/BOB "Limburgs Winner '06"
Winner Amsterdam Open class 1Ex. Best male, CAC/CACIB "Winner 2006"
Eurodogshow Kortrijk (BE) Open class 1Ex.
World Dog Show Poznan (PL) Open class 4 Ex.
Jahrhundert Schau Dortmund (DE) Open class 1Ex.
Bundessiegershow Dortmund (DE) Open class 1Ex. res. CAC/CACIB with VDH-anw.
Maastricht (NL) Open class 3Ex
Clubshow DVIN (NL) Open class 1Ex. res. CAC
Clubshow Poland Bydgoszcz Open class 2Ex.
Int. Show Rotterdam (NL) Open class 1Ex. best male, CAC/CACIB
CAC Show Koszalin (PL) Interm. class 1Ex. CAC
CAC Schau Mönchengladbach Open class 1Ex., CAC, VDH-anw.
Landesgruppen CAC Schau/Merkstein (DE) Open class 1Ex. Best Male, BOB, CAC, VDH-anw.
Europasieger Dortmunt (DE) Interm. class 1Ex. res.CAC with VDH-anw.
Int. Show Leeuwarden (NL) Interm. class 1Ex.
Berlijn (DE) Open class 1Ex. CAC/CACIB/BOB Sieger-Berlin'06
Zuid-Laren (NL) Interm. class 1Ex. CAC/CACIB
Rheinlandsiegerzuchtschau '06 (DE) Interm. class 1Ex. with VDH anw.
Mouscroen (BE) Interm. class 1Ex.
Winner Amsterdam Youth class 1Ex. "Youth Winner 2005"
Eurodogshow Kortrijk (BE) Youth class 1Ex. Best Youth male
Bundessiegershow Dortmund (DE) Youth class 1SG "Jugendbundessieger 2005"
Clubshow Poland Bydgoszcz Youth class 1SG "Polisch Junior Winner & Junior ClubWinner '05"
Clubmatch D.V.I.N. (NL) Youth class 1SG
BDCB Clubshow (BE) Youth class 4SG
Siegerschau Niedersachsen Youth class 1SG "LG-Jugendsieger Niedersachsen"
Cerberus (DE) Youth class 1Ex. best youth male & dog
DV-Siegerhaupt Hördt Youth class 1SG "DV-Jugendsieger 2005"
Jongehondendag Borsbeek (BE) puppy class 1VP best puppy male
D.V.I.N. Kringgroep Limburg puppy class 1VP best puppy male




Δεν ήτανε τυφλοί όλοι οι κριτές, ή σκυλιά με τα κομμένα αφτιά ήτανε τόσο χάλια.
Αν το σκυλί το «έχει» το έχει και με αυτάκια :wink: .
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν ανέφερα πουθενά το κόψιμο των αυτιών ή του πέμπτου δακτύλου. Αναφέρομαι μόνο στην ουρά.

Και κατά την ταπεινή μου άποψη, σκοπός του νομοθέτη είναι να προφυλάξει το ζώο από άσκοπο πόνο.

Νομίζω το ίδιο θέλουμε όλοι, μάλλον απλά το βλέπουμε από άλλη σκοπιά. Όταν γίνεται ανώδυνα και προλαμβάνει απίστευτη ταλαιπωρία για το ζώο, ναι. Σε κάθε άλλη περίπτωση όχι.

Χωρίς να αναφέρομαι στο παράδειγμα του ντόμπερμαν που παρουσιάζεις, έχω δει, ειδικά στην αρχή της εφαρμογής του νόμου σκυλιά που κέρδισαν χωρίς να είναι τα καλύτερα, μόνο και μόνο για να περάσει το μήνυμα ότι και τα άκοπα κερδίζουν.

Ή μήπως κάποιοι κριτές δεν ακολουθούν κάποιες φορές ντιρεκτίβες; (Τώρα ίσως ανοίξουμε άλλο θέμα) :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπήρχε στατιστική με τραυματισμούς της απούσας ουράς???

Ρε παιδιά δεν λέει κανείς ότι δεν το έχει και με τα αυτάκια ... δεν είναι εκεί το θέμα ...

Εχουμε ξεφύγει ... ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ αν οι Ελληνες νομοθέτες μπορούσαν να κάνουν έστω και το 1/20 της συζήτησης περί κυνολογικών που κάνετε ...
μην ψάχνετε αν έγινε για την προστασία ή όχι του ζώου ένας τέτοιος νόμος ... έγινε 100% για να σταματήσουν κάποιες αντιδράσεις ...

Θα σας πώ ακριβώς πώς το βλέπω

-Οι φυλές σκύλων δημιουργήθηκαν ΑΠΟ τον άνθρωπο ΓΙΑ τον άνθρωπο ...
(είναι περισσότερο απάνθρωπο να αναπαράγουμε English Bulldogs - και άλλα - αν το σκεφτείς, γιατί αυτά υποφέρουν για όλη τους τη ζωή, παρά να κόβουμε τα αυτιά στα Doberman) ΠΟΤΕ δεν υπολογίστηκε η ικανοποίηση του σκύλου, η ευτυχία και η καλοζωία του, από κανέναν πρώιμο κυνοτέχνη ... υπολογίστηκε ΜΟΝΟ το τί θα πρόσφερε στον άνθρωπο ... Με αυτήν την λογική για να υπάρχει Doberman, θα πρέπει να μας ικανοποιεί η εμφάνισή του ... δηλαδή να κόβονται τα αυτιά ... με αυτό δε συμφωνώ, αλλά έτσι είναι, έτσι λειτουργεί το ανθρώπινο ειδος ... ορισμένοι που μένουν σε αυτές τις φυλές, είναι γιατί όλη αυτή η κατάσταση είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο, αν συνεχιστεί αυτό για 50 χρόνια (και γίνει παγκόσμιο) ας πούμε, θα έχουμε εξαφάνιση αυτών των φυλών ...

-ΑΛΛΑ:

-Κανείς δεν μας υποχρεώνει να μείνουμε στην φυλή αυτή αν δεν μας ικανοποιεί ΕΤΣΙ όπως ορίζει ο νόμος του κράτους που ζούμε ... καλώς ή κακώς ... καταλαβαίνω την αγάπη ορισμένων για την φυλή (και εγώ θα έμενα στα Rott ακόμα και αν με υποχρέωναν να τα βάφω μπλέ), οι υπόλοιποι ας φύγουν ... αν δεν υπάρχει ζήτηση από το κοινό απλά δεν θα αναπαράγουμε ...

-ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος που κάνει εκτροφή αγνοεί το ότι κόβοντας την ουρά δεν μπορεί να συμμετάσχει σε καμία έκθεση που διοργανώνεται στις παραπάνω χώρες ... επίσης πώς ξέρει ότι ίσως πολύ σύντομα δεν θα μπορεί να παίξει και στην Ελλάδα ίσως ...

-Ολα τα υπόλοιπα περί έκφρασης, ισορροπίας (ακομα και στην εργασία), επικοινωνίας με άλλα ζώα, ψυχραιμία στην γέννα, απουσία μολύνσεων, δεν είναι σημαντικά ... φίλε George, είναι ανώδυνη για τη μάνα η κοπή με το λάστιχο?? Εννοείται ότι εκείνη τη στιγμή δεν πειράζει η διαδικασία κανέναν, αλλά γιατί δεν ποστάρεις και ένα video με το αποτέλεσμα, που είναι έλλειψη της αιμάτωσης και ''σάπισμα'' της ουράς? Για μένα καλύτερα χίλιες φορές η κοπή με αναισθησία στους 2,5 μήνες ...

-Το σκυλί πονάει, όχι δραματικά ίσως αλλά πονάει ... και ένας σκύλος μου προχτές σε ηλικία 14 μηνών την έφαγε από ένα θηλυκό και έχασε μία λωρίδα από το αυτί του 3 χιλιοστά πάχος και 4 πόντους μήκος ... πόνεσε, και ακόμα τον ενοχλεί ... δεν θεωρώ τρομερό το να πονέσει για 2 μέρες ένα κουτάβι που θα του κόψουμε την ουρά ... δεν είμαι αντίθετος για αυτό, αλλά για τους παραπάνω, και για κυνοτεχνικούς λόγους, ας πούμε ότι θα ληθελα να ξέρω αν ο επιβήτορας που θα διαλέξω έχει πχ ''γουρουνίσια'' ουρά ...