Με την ΟΥΡΑ τι γινεται????


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Χωρίς να αναφέρομαι στο παράδειγμα του ντόμπερμαν που παρουσιάζεις, έχω δει, ειδικά στην αρχή της εφαρμογής του νόμου σκυλιά που κέρδισαν χωρίς να είναι τα καλύτερα, μόνο και μόνο για να περάσει το μήνυμα ότι και τα άκοπα κερδίζουν.
Ναι ... σωστό και αυτό ...
 


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
Εγω συμφωνω με το Γιωργο! εμενα προσωπικα μου αρεσε χωρις κομενη ουρα και δεν ηθελα να την κοψω? μπορει καποιος αλλος να θελει τι μπορει να τον απαγορευσει? αυτα οτι ποναει για μενα ειναι μ@#$%^% και μωριδιστικα πραγματα! και εγω τρεις μερες ειμαι αρωστος και ποναω ουτε με λυπατε κανενας ουτε θα πεθανω!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Νομίζω ότι μια απαγόρευση δεν αρκεί. Λύσεις πάντα υπάρχουν. Το σκυλί με το πρόβλημα στην ουρά δεν θα μπει ποτέ στο ring. Κανένα πρόβλημα. Έχω ένα τέλειο σύντροφο και τα υπόλοιπα σκυλιά μου καλή παρέα.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα:

Λύση 1η: bobtail (τουλάχιστον για μπόξερ)

Λύση 2η: Φτιάχνεις ένα εκτροφείο στη Σερβία ή την Ιταλία ή την Ισπανία ή αλλού, τα δηλώνεις εκεί, πάλι κανένα πρόβλημα.

Λύση 3η: Δείχνω τα σκυλιά μου στις χώρες που επιτρέπεται. Μήπως ο τίτλος του πρωταθλητή Ελλάδας είναι πιο σημαντικός από αυτόν άλλης χώρας;

Μια τελευταία ερώτηση. Γιατί οι κτηνίατροι και οι φιλοζωικές, όταν στειρώνουν αδέσποτα, τους κόβουν την ακρη από το αυτί ή τους περνάνε το κίτρινο ταμπελάκι στο αυτί; Αυτό δεν πονάει;

Τελοσπάντων. Δε νομίζω ότι κανείς από εμάς θέλει τα ζώα του να πονέσουν ή να υποφέρουν. Δεν θα είμασταν εδω να μιλάμε τόση ώρα. Διαφορετική άποψη σε ένα υπαρκτό πρόβλημα έχουμε. Σεβαστές όλες οι απόψεις και ελπίζω να αποδειχθεί στο μέλλον ότι είχα άδικο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και ελπίζω να αποδειχθεί στο μέλλον ότι είχα άδικο.
Oτι είχες δίκιο θα αποδειχτεί σίγουρα, αν μιλάς για δημοτικότητα φυλών κλπ ... για τους τραυματισμούς, δεν υπάρχει κάτι άλλο να αποδειχθεί, σίγουρα θα υπάρχουν παραπάνω τραυματισμοί και ταλαιπωρίες λόγω της ουράς, σε σύγκριση με το να μην υπήρχε ...

Λύση 1η: bobtail (τουλάχιστον για μπόξερ)
Πόσοι και πώς μπορούν να το παράξουν? Δεν είναι λύση, γιατί αν μπορούν λίγοι θα κλείσει το αιμα και θα έχουμε άλλα ...

Φτιάχνεις ένα εκτροφείο στη Σερβία ή την Ιταλία ή την Ισπανία ή αλλού, τα δηλώνεις εκεί, πάλι κανένα πρόβλημα.
Αλλού το εκτροφείο - σε εκθέσεις όπου κερδίζουμε, όποια χώρα μας πάει, αλλού πουλάμε ... ε όχι δεν είναι ούτε αυτό λύση ... όλο αυτό φίλε μου για να κόψεις μία ουρά?

Μήπως ο τίτλος του πρωταθλητή Ελλάδας είναι πιο σημαντικός από αυτόν άλλης χώρας;
Εγώ τον θεωρώ πολύ σημαντικότερο απο των γειτονικών χωρών ... ειδικά στο Rott είναι άπιαστο όνειρο!! :lol:

Τελοσπάντων. Δε νομίζω ότι κανείς από εμάς θέλει τα ζώα του να πονέσουν ή να υποφέρουν.
Εγώ δεν συζητάω για πόνο, θεωρώ ότι είναι το λιγότερο ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η συμμετοχή σε έκθεση επιτρέπεται αν η κοπή της ουράς έγινε πριν την καταληκτική ημερομηνία εφαρμογής του νόμου.
Εδω εχεις δικιο!
Αλλα ο νομος ισχυει απο το Μαρτιο του '98!

Και σκυλια 10 ετων και ανω δεν θα βρει κανεις και σε πλυθορα σε εκθεσεις.
Εγω τωρα στο Dortmund που πηγα, εκτος απο κατι κυνηγοσκυλα με κομμενες ουρες- δεν ειδα κανενα!




εγω παλι ακουσα οσα λετε.....χαιρομαι πολυ που βλεπω την μικρη μ με ουριτσα να την κουναει και να παιζει απο την αλλη ομως με πρηζουν ολοι..........ροττ με ουρα και τετοια..την δευτερα θα παω για το 2 εμβολιο και νομιζω πως αν παρω την αποφαση να κοπει η ουρα θα ειναι μονο για την αισθητικη.....δεν ειναι κακο να λεμε τι μας αρεσει αλλα να μην ξερουμε γιατι μας αρεσει.......αυτα εχω να πω εγω..................
Για να απογευγεις περεταιρο συζητησεις, γιατι δεν λες, οτι θες να το πας σε εκθεσεις και στο εξωτερικο, και ειδικα στην γερμανια- απ απου οι τιτλοι "Sieger" ειναι οι σημαντικοτεροι για Ροττ, κατι που δεν επιτρεπετε χορις ουρα. Και τελος!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
magi

μάλλον βρήκες λάθος άνθρωπο να τα πεις.

το ότι ένα σκυλί έχει κομμένα ή άκοπα αυτιά δεν σημαίνει ότι έχει περισσότερη ή λιγότερη ποιότητα.

σημαίνει ότι σε κάποιους αρέσει έτσι σε κάποιους αλλιώς.

τώρα στο συγκεκριμένο σκυλί το τι είδαν και εαν είναι τυφλοί οι κριτές άστο.

πολύ ωραία μας είπες ότι ο συγκεκριμένος σκύλος είναι πολυνίκης ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΗ ΟΥΡΑ - ΑΥΤΙΑ.

στο IDC όπου επιτρέπετε έχει συμμετάσχει?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
δηλαδη στην ελλαδα υπαρχει πτωση δημοτικοτητας των doberman εξαιτειας της ακοπης ουρας και αυτιων?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην Ελλάδα δεν έχει ουσιαστικά εφαρμοστεί ... μέσα στις γέννες μας, βλέπουμε το ''μούδιασμα'' του κόσμου, όταν ακούει ότι δεν έχουμε κόψει ουρά ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
George K said:
Και κατά την ταπεινή μου άποψη, σκοπός του νομοθέτη είναι να προφυλάξει το ζώο από άσκοπο πόνο.
O σκοπός του Νομοθέτη είναι να διασφαλίσει την προστασία των δικαιωμάτων των ζώων.
Ο άσκοπος πόνος είναι ο άσκοπος ακρωτηριασμός σε υγιές ζώο. Εάν είχαν δει όλοι την αντίδραση ενός ζώου μετά την επίδραση της νάρκωσης θα άλλαζαν γνώμη.
George K said:
Νομίζω το ίδιο θέλουμε όλοι, μάλλον απλά το βλέπουμε από άλλη σκοπιά. Όταν γίνεται ανώδυνα και προλαμβάνει απίστευτη ταλαιπωρία για το ζώο, ναι. Σε κάθε άλλη περίπτωση όχι.
Αυτό που θέλουμε όλοι είναι η ευζωία των ζώων μας. Δεν υπάρχει διαφορετική σκοπιά σε αυτό.

mpanis said:
Μπορεί κάποιος άλλος να θέλει τι μπορει να τον απαγορευσει?
Ο ΝΟΜΟΣ φίλε μου! Αυτού του είδους οι «καλλωπιστικές» επεμβάσεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.
Οι κτηνίατροι που κάνουν αυτές τις επεμβάσεις είναι παράνομοι. Κανένας δεν θα γράψει στην απόδειξη των χρημάτων που θα πάρει, ως αιτιολογία «κοπή ουράς».
Εάν καταγγελθεί ένας κτηνίατρος ότι προέβη σε κόψιμο ουράς-αυτιών για αισθητικούς λόγους, αποτελεί εκτός από παράβαση και πειθαρχικό παράπτωμα.

Δεν είναι δυνατόν να γκρινιάζουμε όλοι μας πως η η ζωοφιλία στη χώρα μας είναι στα όρια του απόπατου και όταν γίνονται επιτέλους Νόμοι για να προαχθεί, να προσπαθούμε να βρούμε δήθεν «δικλίδες ασφαλείας» για να μην τους τηρήσουμε!
Το ότι προσπαθούμε να βαπτίσουμε την προσβολή της αισθητικής μας, «πρόληψη υγείας» του ζώου είναι τουλάχιστον έλλειψη ειλικρίνειας! Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι θέλουμε! Θέλουμε Νόμους σε αυτή τη χώρα ή όχι?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Καλημέρα σε όλους,

Στο Η.Β. και άλλες χώρες η απαγόρευση τέθηκε σε ισχύ πιο αργά. Σκυλιά γεννημένα πριν το Μάρτιο του 2006 μπορούν να συμμετέχουν.

Σε πολλές περιπτώσεις ο νόμος δεν ταυτίζεται με τους κανονισμούς της FCI. Αλλού είναι πιο αυστηρός και αλλού πιο χαλαρός.

Γιατί ο σκύλος κυνηγιού ναι και οι χαρακτηρισμένοι ως εργασίας όχι; Γιατί οι κτηνίατροι και οι φιλοζωικές, όταν στειρώνουν αδέσποτα, τους κόβουν την ακρη από το αυτί ή τους περνάνε το κίτρινο ταμπελάκι στο αυτί; Αυτό δεν πονάει;

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά τουλάχιστον στα μπόξερ, όσο κι αν ακούγεται περίεργο τα τελευταία χρόνια το επίπεδο στη Γερμανία δεν είναι ψηλό.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
George K said:
Γιατί ο σκύλος κυνηγιού ναι και οι χαρακτηρισμένοι ως εργασίας όχι; Γιατί οι κτηνίατροι και οι φιλοζωικές, όταν στειρώνουν αδέσποτα, τους κόβουν την ακρη από το αυτί ή τους περνάνε το κίτρινο ταμπελάκι στο αυτί; Αυτό δεν πονάει;
Συγνώμη βρε Γιώργο, αλλά είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την σήμανση των αδέσποτων με τον ακρωτηριασμό των ζώων για «καλλωπιστικούς» λόγους?

Πονάει επίσης το μοσχαράκι που η μοίρα του είναι να γίνει κοκκινιστό, το αρνάκι που θα μπει στο φούρνο με πατάτες, το γουρουνάκι που θα γίνει στη σούβλα, το φίδι που θα γίνει παπούτσι, το τσιντσιλά που θα γίνει γούνα, κτλ.
Οι περισσότεροι λοιπόν είμαστε ζωόφιλοι κατά το δοκούν.
Αναρωτιέμαι πολλές φορές που σταματάει το όριο του «ζωόφιλου» και που αρχίζει η υπεροψία, η εγωπάθεια και η ματαιοδοξία του ανθρώπου. Τα όρια είναι δυσδιάκριτα και τελικά αντιλαμβάνομαι πως το ηθικό μέρος του θέματος είναι υποκειμενικό άρα πολύπλοκο…
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δεν υπάρχει ζωωόφιλος κατά το δοκούν.

ή είσαι ή δεν είσαι.

και το εαν θες να κόψεις ή εαν προτιμάς τα σκυλιά κάπως ΔΕΝ είναι κριτίριο ζωωφιλίας.

στην Ελλάδα υπάρχει πτώση δημοτικότητας στην φυλή (ντόμπερμαν) αλλά ο λόγος δεν είναι η κοπή ή όχι των αυτιών η οποία έτσι και αλλιώς δεν τηρείτε (σωστά κατά την γνώμη μου).
απλά φύγανε από την μόδα.

ROTTIE

O σκοπός του Νομοθέτη είναι να διασφαλίσει την προστασία των δικαιωμάτων των ζώων.
Ο άσκοπος πόνος είναι ο άσκοπος ακρωτηριασμός σε υγιές ζώο. Εάν είχαν δει όλοι την αντίδραση ενός ζώου μετά την επίδραση της νάρκωσης θα άλλαζαν γνώμη
ας ασχοληθεί ο νομοθέτης με τα puppy mills , με τα εργαστήρια που χρησιμοποιούν πειραματώζωα , με τους ασυνήδητους ιδιοκτήτες και ας αφήσει τα χειρουργία στους γιατρούς.

πως είναι δηλαδή μετά την νάρκωση?

Το ότι προσπαθούμε να βαπτίσουμε την προσβολή της αισθητικής μας
αυτή είναι η ειδοποιός διαφοράς.

εσύ (και μια μικρή μειοψηφία) προσβάλεσε με τις εγχειρήσης εγώ (και η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ) όχι.

γιατί εσύ έχεις διακαιώματα και εγώ όχι :?: :?: :?: :?: :?:
 




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
magi

μάλλον βρήκες λάθος άνθρωπο να τα πεις.
Συμφωνώ, λάθος, πάντως στο τελευταίο IDC Desio (21-23 Σεπτέμβρη) αν κοιτάξω τα αποτελέσματα κατά λάθος βλέπω σκυλιά με καλές θέσεις με άκοπα αυτιά και άκοπές ουρές.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ελπίζω να γίνομε κατανοητός και να καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό με κανέναν (προπάντων με εσένα) και ότι λέω είναι η γνώμη νου.

είπες ότι για εσένα (στην οπτική σου) τίποτα δεν περισσεύει και απάντησα ότι για εμένα (στην οπτική μου περισσεύει)

Μην κολάμε στην ποιότητα γιατί η ποιότητα δεν έχει να κάνει με το εαν ένα σκυλι έχει κομμένα ή άκοπα αυτιά ουρά.

έχει να κάνει με την αντικειμενική ή υποκειμενική ομορφιά.

και τα ντόμπερμαν είναι΄ένα κραυγαλέο παράδειγμα της ζημιάς που 'έπαθαν΄λόγω των απαγορεύσεων.

ξαναλέω.

θες το σκυλί με άκοπα αυτιά - ουρά :?: :?: :?: :?:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

Ο άλλος το θέλει όπως το γνώρισε και όπως το ΄έφτιαξε ΄ο δημιουργός του.

εαν η κοπή γίνετε σε χειρουργίο από γιατρό και πέρνωντας όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις για το σκυλί γιατί να μην γίνετε?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά, πόσες φορές θα πρέπει να πούμε πως οι επεμβάσεις για «καλλωπιστικούς» λόγους απαγορεύονται, για να το εμπεδώσουμε?
Ας το ξαναπούμε για άλλη μια φορά λοιπόν!
Οι επεμβάσεις για «καλλωπιστικούς» λόγους απαγορεύονται!
...Θέλω να ελπίζω πως η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης… :roll:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μάλλον δεν με έχεις καταλάβει.

το πρόβλημα μου και η απορία μου δεν είναι εαν επιτρέπετε ή απαγορεύετε.
(παγκοσμίως)

το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

ΠΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΗΓΗΘΗΚΕ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

ΠΟΥ ΒΑΣΙΣΤΗΚΕ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

κ.α.π.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η Bουλή νομοθετεί αγαπητέ συνmoderator και όχι εμείς! :wink:
Όλα τα κράτη μέλη επικύρωσαν την Ευρωπαϊκή Σύμβαση για την προστασία των ζώων. Η χώρα μας δεν μπορούσε να κωφεύει πλέον.
Η εξέλιξη του ρυθμιστικού πεδίου για τα ζώα θεωρήθηκε αναγκαια.

Ρίξε μια ματιά εδώ: Νομικά Νέα
Θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mάκη ξερεις ότι καταλαβαίνω τί λές, αλλά το να συμμορφώνεσαι με τους κανόνες του κράτους έχει την ίδια αξία με το να συμμορφώνεσαι με τους κανόνες της εκτροφης ή της εκπαίδευσης ή άλλους κυνολογικούς ...

Κατά τη γνώμη μου αν μία φυλή χάσει τη δημοτικότητά της από μία κοινωνική πρόοδο, και σβήσει σιγά σιγά ΔΕΝ είναι πρόβλημα ... αν υπήρχε μία φυλή που να κυνηγάει μάυρους ΜΟΝΟ πχ, και οι εκτροφείς της δέν μπορούσαν να την στρέψουν στο να κηνυγάει πχ ελάφια, δεν θα έπρεπε να κυνηγάμε μάυρους σε παράνομα ανθρωποκηνυγητά για να διασώσουμε τον χαρακτήρα της φυλής ... θα έπρεπε να την αφήσουμε να σβήσει ...
 


sleepy_aris

Active Member
12 Νοεμβρίου 2007
25
0
spoudes serres
λοιπον αν και αργησα να απαντησω η αποφαση μ ειναι να κοψω την ουρα της μικρης....πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι υπαρχουν 2 τροπη μια μεδαχτυλιδι και η αλλη με εγχειρηση....εννοειται πως αποφασισα με εγχειρηση.........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.745
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π