Μορφολογία και εργασία


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@ptf

Να καταθέσω κάποιες σκέψεις μου πάνω στο θέμα.
Μπορεί να είμαι εντελώς λάθος σε αυτά που θα γράψω γιατί την φυλή δεν την ξέρω καν, δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ μου. Και ουδέποτε έχω ασχοληθεί ενεργά με κάποιον όμιλο φυλής, πόσο μάλλον μιας ελληνικής φυλής.
Προσωπικά θαυμάζω απόλυτα το πάθος και την αγάπη ανθρώπων (και ειδικά νέων ανθρώπων) για μια ελληνική φυλή.
Δυστυχώς εγώ σαν παιδί της πόλης, δεν είχα ποτέ μου την επαφή με την ελληνική φύση που θα επιθυμούσα.

Βασιζόμενος σε αυτά που έχω μάθει, στα πρότυπα περιγράφεται η συνολική κατασκευή ενός σκύλου ώστε να είναι όσο πιο λειτουργική γίνεται για μια συγκεκριμένη εργασία.
Νομίζω πως το πρώτο βήμα πέρα από την συμφωνία για έναν συγκεκριμένο τύπο σκύλου, είναι να υπάρξει μια κοινή παραδοχή για το ποια είναι αυτή η εργασία και κάτω από ποιες συνθήκες.

Το δεύτερο βήμα είναι η παρατήρηση στην πράξη των δειγμάτων που υπάρχουν και τον τρόπο που λειτουργούν, σε συνδυασμό με το σώμα που έχουν.
Τι βοηθάει, τι δυσχεραίνει, τι υπάρχει (πολύ βασικό). Δεν μπορείς δλδ να ζητάς κάτι που δεν υπάρχει στην πράξη.

Μετά από όλα αυτά και αφού συναποφασιστουν κάποιες κατευθυντηριες γραμμές, συντάσσεται το πρότυπο.
Τι έχουμε, τι θέλουμε και πως σταδιακά θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Συνυπολογιζοντας πάντα πως κάθε στοιχείο της ανατομίας δεν είναι μόνο του, αλλά συμπαρασύρει και άλλα μαζί.
Δεν είναι μόνες τους οι πίσω γωνιωσεις. Επηρεάζουν και άλλα μέρη του σώματος και την λειτουργία τους, κάτι που αποτυπώνεται στην κίνηση, στην αρμονία, στο περίγραμμα του σκύλου και ένα σωρό άλλα. Είναι δηλαδή κάτι αρκετά πιο σύνθετο από όσο μπορούμε να φανταστούμε.

Δεν υπάρχει όμιλος φυλής;
Και αν όχι, γιατί;
 
  • Like
Reactions: Pepev50


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@Yorkaddict
δεν απομονώνω τις πίσω γωνίες, απλά εκεί παρατηρώ ένα σημαντικό πρόβλημα σε μεγάλο αριθμό δειγμάτων που παρουσιάζονται. Και που η διατύπωση (έστω) του προτύπου δεν βοηθά στη σωστή κατεύθυνση.
Και αν με ρωτήσεις πότε είδα ΜτΗ με soudness τελευταία φορά θα πρέπει να ψάξω πολύ, πάρα πολύ, στο αρχείο μου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι γωνιωσεις που περιγράφονται πίσω, είναι το σύνηθες στη φυλή;
Υπάρχουν σκυλιά της φυλής με καλύτερες γωνιωσεις πίσω;
Και αν ναι, θεωρείς πως επηρεάζουν την εργασία στην πράξη;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμένα τον απλό - χαζοχαρούμενο ιδιώτη που δεν έχει εντρυφήσει στην εκτροφή, ποιος θεσμός θα με προστατέψει; Ποιος θα με κάνει να πεισθώ ότι όλα αυτά γίνονται για το καλό;
Άνθρωποι εκτρέφουν Βασίλη, άνθρωποι κρίνουν. Αναποφευκτα θα συναντήσεις κάθε λογής ανθρώπους. Δεν είναι όλοι ίδιοι, δεν έχουν όλοι τους ίδιους στόχους και δεν έχουν όλοι τις ίδιες προθέσεις και φιλοδοξίες.

Κυνολογικη παιδεία και γνώση για την φυλή που θες, είναι τα καλύτερα όπλα που θα σε οδηγήσουν στους σωστούς ανθρώπους.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Κοιτάς να δεις ποιος έμπρακτα προσπαθει για το καλύτερο και στην υγεία και στην μορφολογία και στον χαρακτήρα.
Και στα 3 μαζί.
Χωρίς εκπτώσεις.

Αυτή όμως η δικαιολογημενη απογοήτευσή σου δεν πρέπει να είναι λόγος συνολικότερης απαξίωσης της οργανωμένης κυνοφιλιας και όλων των ανθρώπων που την απαρτίζουν.
Δεν είναι ή άσπρο ή μαύρο.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Απαντάω γιατί το αρχικό σχόλιο για την δημιουργία του θεματος ήταν δικό μου.

Νομίζω ότι συμφωνούμε (μάλλον όλοι ) ότι η απόλυτη τήρηση από τον εκτροφέα του τρίπτυχου υγεία-μορφολογία -χαρακτήρας δίνει μεγαλύτερες πιθανότητες για την απόκτηση ενός υγιούς, με σωστή μορφολογία και τυπικό χαρακτήρα για την φυλή του , κουταβιου

Από την συζήτηση φάνηκε (νομίζω ότι πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται ) ότι όλοι όσοι τάχθηκαν υπέρ της αναγκαιότητας των εκθέσεων μορφολογίας, δεν υποστήριξαν και δεν τις θεώρησαν «καλλιστεία σκύλων» αλλά ένα απο τα πιο σημαντικά εκτροφικά εργαλεία για πολλούς λόγους που επίσης αναφέρθηκαν.

Πιστεύω ότι εάν θελουμε μια οργανωμένη και υψηλού επιπέδου καθαρόαιμη εκτροφή, χρειαζόμαστε θεσμοθετημένες διαδικασίες για όλα τα θέματα.
Διαδικασίες που να επιβεβαιώνουν τις σωστές επιλογές του εκτροφέα από τη μια , αλλά που να επιβεβαιώνουν και την σωστή/ η όχι επιλογή του ιδιοκτήτη που αποφάσισε να πάρει το κουτάβι του από το συγκεκριμένο εκτροφείο.

Για την υγεία του κουταβιού, δεχόμαστε ότι αποφαίνεται ο κτηνίατρος και οι επίσημες ιατρικές εξετάσεις του.

Αναρωτιέμαι μέσω ποιας θεσμοθετημένης διαδικασίας θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί ότι το κουτάβι μορφολογικά είναι σωστό και σύμφωνο με το πρότυπο της φυλής του, αν όχι από μια έκθεση μορφολογίας;

Το ίδιο ισχύει και για τον χαρακτήρα.
Μέσω ποιας διαδικασίας μπορούμε να βεβαιωθούμε ότι το κουτάβι μας διαθέτει τον τυπικό χαρακτήρα της φυλής του ;
Προσέξτε δεν μιλάω για κανενός είδους εκπαιδευτική διαδικασία. Μιλάω για ένα απλό τεστ χαρακτήρα που θα τσεκάρει ότι το κουτάβι η ο νεαρός σκυλος διαθέτει τα ένστικτα και τον χαρακτήρα που πρέπει.

Η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά θα έπρεπε να γίνονται μέσω διαδικασιών ενός ομίλου. Έτσι ώστε και ο εκτροφέας να νιώθει ότι υπάρχει ένας έλεγχος, και μια ενιαία κατευθυντήρια γραμμή που τηρείται απ όλους προκειμένου να μην υπάρχουν φαινόμενα εκφύλισης της φυλής από κάποιους αλλά και ο ιδιοκτήτης να μπορεί να αντιληφθεί ότι το κουτάβι που έχει στα χέρια του δεν είναι προϊόν τύχης η καλής θέλησης ενός εκτροφέα αλλά αποτέλεσμα μιας κοινής προσπάθειας πολλών ανθρώπων. Και με την ίδια σοβαρότητα να το αντιμετωπίσει και αυτός.

Και κάτι τελευταίο.
Όσον αφορά το Βελγικό Ποιμενικό οι πλειοψηφία των ομίλων στην Ευρώπη έχουν ορίσει για τα Korung τους εκτός από τις εξετάσεις υγείας και εξετάσεις εργασίας, την υποχρεωτική συμμετοχή (μια η και περισσότερες φορές ) σε έκθεση Μορφολογίας και ανάλογα με τον τύπο αποτελέσματα.
Νομίζω ότι σε παρόμοια κατεύθυνση κινούνται πολλοί όμιλοι και σε άλλες φυλές.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τι έγινε ρε παιδιά?
Ξαναπάθαμε κυνολογία?

Λεπόν, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το "η μορφολογία ακολουθεί την εργασία", είναι μια παπαριά καμαρωτή που λέμε στους τουρίστες για να έρθουν στις εκθέσεις.
Όσοι παλιοί φορουμίτες έχουν διαβάσει τα γνώστα μέλη του ΚΟΕ-κριτές-μέλη του ΔΣ που εκτρέφουν Αγγλικά Μπουλντόγκ, να γράφουν για "προγναθισμό που βοηθάει να πιάσεις το ταύρο", και δίπλες στην μάπα σαν υδρορροη για το αίμα, φαντάζομαι θα συμφωνήσουν μαζί μου....
Επίσης μπορεί κανείς (με ελάχιστη δυσκολία) να προμηθευτεί και το υλικό που δίνεται για να γίνει κριτής και να καταλάβει σε τι αστείο επίπεδο είναι η επίσημη κυνολογία. Συμπίλημα αισθητικών αντιλήψεων και ανατομίας βασισμένης σε ιπποειδή, με λαιμούς κουρμπαρισμένους για φυτοφάγο κλπ, κλπ.
Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία μα καμία ψευδαίσθηση οτι η επίσημη κυνολογία κάνει καλό στον σκύλο, και οτι νοιάζεται για το αν η μορφολογία που προτείνει είναι εργασιακά επωφελής.
Όσο αφορά στον ΜτΗ, γωνίες, παράνυχα, ουρές και άλλα πραγματα είναι ξεκάθαρα ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΑ, από το εξωτερικό και από το φαντασιακό του κου Μακαρίτη για σκύλο μαχητή στους πολέμους του Μ. Αλέξανδρου.
Οπότε εγώ απλά εκτρέφω για να έχω τον σκύλο που θέλω, γιατί δεν θα τον φτιάξει κανας άλλος.
Και ναι, ξέρω, ω μαι κοτ! Μα τι λέει ο όμιλος φυλής και ο ΚΟΕ????
Χέστηκα και η βάρκα μου μπαταίρνει (n)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
προγναθισμό που βοηθάει να πιάσεις το ταύρο", και δίπλες στην μάπα σαν υδρορροη για το αίμα
Αυτά ή περίπου αυτά, είναι γραμμένα σε βιβλία από το 1850 1860 και μετά.
Όπου αν θυμάμαι καλά εχουν αναφορές και για πιο παλιά από τότε. Δεν τα έβγαλαν από το μυαλό τους δλδ αυτοί που αναφέρεσαι.
Κατά πόσο αυτά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, είναι άλλο θέμα που χρίζει ιστορικής έρευνας και μελέτης.
Ή το πόσο έχει υπερτονιστει την σύγχρονη εποχή.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα περί μορφολογίας και εργασίας, ομολογώ πως έχω παρατηρήσει κι εγώ κάποιες υπερβολές, χωρίς όμως να έχω τις βαθιές γνώσεις που απαιτούνται για να δικαιολογησω ή να απορρίψω κάτι.
Μια σπαζοκεφαλιά πχ είναι η μορφή που έχει πάρει ο γερμανικός ποιμενικος.
Όσο διαβάζω τόσο πιο πολλες απορίες μου δημιουργούνται.

Με μεγάλη μου χαρά πάντως να συζητήσουμε επί συγκεκριμένων χαρακτηριστικών που ζητούνται στα πρότυπα και κατά πόσο αυτά βοηθούν στην οποία εργασία έκανε ή κάνει ο σκυλος.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Εξαιρετικα ενδιαφερον το θεμα ! Θα ηθελα πολυ να φτασει μεχρι και σε καποια πρωτα συμπερασματα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τι συμπερασματα περιμενεις να δεις
παρε σβαρνα τις ομαδες στο φβ,εχει τα αποτελεσματα του κοε η κεννελ κλαμπ οφ γκρις για τους ποιο...λαρτζ
ολοι εχουν απο εναν πρωταθλητη η καλυτερο εκτροφειο ταδε ρατσας
τι συμπερασμα θες να βγαλεις

εμενα μαρεουν αυτοι που τα γραφουν απο κατω και στα ξενικα παντως
μην τυχον χασει την δημοσιευση ο μπαρμπα ντανιελ κορνελι στο αμστερνταμ που ειναι μεσα σε ενα κοφι σοπ και δεν μπορει να πατησει τρανσλατε αν θελει.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@GRDANE κι εγώ έχω δει όχι μόνο μια φορά να πετάνε σκυλιά έξω είτε επειδή μανουριασαν μεταξύ τους είτε επειδή έδειξαν έντονη απροθυμία στον κριτή και ναι @Hlianna ήταν όλα ροβαιλερ, να πω βέβαια πως είναι και από τις ράτσες που έχω παρακολουθήσει για αυτό το έχω δει όχι γιατί γίνεται συχνότερα.

@tasos malinoua αν βρεις να το πεις και σε εμένα και στον Μάριο γιατί θα γεράσεις πρώτος.
 
  • Like
Reactions: Hlianna


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση αφού πρώτα δηλώσω την πλήρη άγνοιά μου επί του θέματος. Αν έχουν περιοριστεί οι εργασίες των σκύλων σε είδος και ποσότητα και αν ναι, ποια πιθανόν θα είναι η τύχη των εργασιακών φυλών;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλά τα ξανά γράφω λίγα λίγα γιατί τα ξεχνάω.

Αυτό που είπε ο vasilismike δεν γίνεται σε ορισμένες φυλές.
Μπορεί να γίνει σε ακραίο βαθμό σε όλες τις φυλές και έχει γίνει. Κολιρια για να αλλάξει το χρώμα των ματιών, χειρουργια σε δόντια και πόδια, φτιαξιματα άφτιων και άλλα φαντάζομαι.

Όσο για τα σώματα ασφαλείας στην Ελλάδα θα μιλήσω με σιγουριά ζητάνε σκυλιά τύπου και όχι ράτσας, δεν τους ενδιαφέρει το πετιγκρι και αν δωρίσεις και οποιοδήποτε σκύλο ήδη εκπαιδευμένο μια χαρά τον παίρνουν. Δεν σου λένε είναι Κόκερ εμείς θέλουμε λαμπραντόρ, να ψάχνει θέλουν.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τι είναι το μτη;

@eriana εγώ θεωρώ πως η πραγματική εργασία του σκύλου έχει μειωθεί στο ελάχιστο, γιατί σιγά σιγά τα ζώα όπως και οι άνθρωποι αντικαθίσταται από τις μηχανές.

Και δεν θεωρώ πως οι εξετάσεις εργασίας είναι εργασία. Είναι όμως μια εξέταση για να μπορείς να δεις αν ο σκύλος έχει την ικανότητα να δουλέψει.
Ειδικά τόσο απλές εξετάσεις όπως το igp, για εμένα μπορεί ένας σκύλος να έχει περάσει το τρία και να είναι ανίκανος να φυλάει τον άνθρωπο του.
 
  • Like
Reactions: TARA


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τι είναι το μτη

Ειδικά τόσο απλές εξετάσεις όπως το igp, για εμένα μπορεί ένας σκύλος να έχει περάσει το τρία και να είναι ανίκανος να φυλάει τον άνθρωπο του.
μην τρως ηλιοσπορο
νταξ,μολοσος της Ηπειρου

τωρα μην πετας τζουφιες και εσυ,απλο και ευκολο και αν θελω το κανω κλπ.δεν ειναι τοσο απλο
απο την αλλη εχουμε πει πολες φορες οτι επειδη κανει igp δεν σημαινει οτι αυτοματα ειναι και φυλακας
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τι είναι το μτη;
Μολοσσός της Ηπείρου, είναι το όνομα που έδωσε ο ΚΟΕ στα βαριά τσοπανόσκυλα των Βλάχων της κεντρικής Πίνδου, τα προερχομενα δλδ κυρίως από τον άξονα των χωριών Ματσούκι - Μέτσοβο, που το καλοκαίρι την βγάζουν στα ορεινά της Ηπειρου και τον χειμώνα στον κάμπο της Θεσσαλίας
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση αφού πρώτα δηλώσω την πλήρη άγνοιά μου επί του θέματος. Αν έχουν περιοριστεί οι εργασίες των σκύλων σε είδος και ποσότητα και αν ναι, ποια πιθανόν θα είναι η τύχη των εργασιακών φυλών;

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Μα ήδη από την αρχή δημιουργίας του Kennel Club είχε περιοριστεί η εργασία των σκύλων μέσω της αστυφιλίας και φυσικά της βιομηχανικής επανάστασης. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δείτε την απογοήτευση των παλιών της εποχής σε βιβλία και άρθρα εφημερίδων της εποχής εκείνης.
Χρειάζεται να σκεφτούμε δηλαδή και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες δημιουργήθηκε όλο αυτό, τι διασώθηκε από τότε και τι θα γινόταν εάν δεν υπήρχαν οι όμιλοι και το kennel club.
Τύποι σκύλων που κάποτε ήταν χρήσιμοι, θα είχαν αφανιστει.
Αντίθετα τώρα πολλούς από αυτούς τους έχουμε ανάμεσά μας.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
μην τρως ηλιοσπορο
νταξ,μολοσος της Ηπειρου

τωρα μην πετας τζουφιες και εσυ,απλο και ευκολο και αν θελω το κανω κλπ.δεν ειναι τοσο απλο
απο την αλλη εχουμε πει πολες φορες οτι επειδη κανει igp δεν σημαινει οτι αυτοματα ειναι και φυλακας
Όταν λέω ότι είναι εύκολο δεν εννοώ πως θα πάρω τώρα την Κίρκη και του χρόνου θα περάσει ιπο.
Εννοώ πως δεν χρειάζεται κάποιον ιδιαίτερο σκύλο. Γνώση από τον από τον εκπαιδευτή και τον χειριστή σαφώς χρειάζεται.

Κι όμως γι αυτό βγήκαν αρχικά αυτές οι εξετάσεις για να δούμε αν ο σκύλος μπορεί να συνοδεύει να φυλάει και να ψάχνει.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Όταν λέω ότι είναι εύκολο δεν εννοώ πως θα πάρω τώρα την Κίρκη και του χρόνου θα περάσει ιπο.
Εννοώ πως δεν χρειάζεται κάποιον ιδιαίτερο σκύλο. Γνώση από τον από τον εκπαιδευτή και τον χειριστή σαφώς χρειάζεται.

Κι όμως γι αυτό βγήκαν αρχικά αυτές οι εξετάσεις για να δούμε αν ο σκύλος μπορεί να συνοδεύει να φυλάει και να ψάχνει.
δεν ειναι ετσι ακριβως οπως το χεις στο μυαλο σου,δεν ειναι τοσο απλο και ευκολο
ετσι ξεκιναν ολοι και καταληγουν με καμμενο σκυλο.τεσπα

μα τα κανει και τα 3 και ψαχνει/ιχνηλασια και συνοδευει/υπακοη και φυλαει/καθηκοντα προστασιας
απλα,αλλο το σπορ αλλο το ριαλ που λεει και εκεινος στην φυλαξη.
 
  • Like
Reactions: vek


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μερικα πρωτα συμπερασματα που εχω βγαλει εγω (κ μπορει να μην ειναι σωστα) ειναι τα εξης :
Τα μορφολογικα-ανατομικα χαρακτηριστικα ενος σκυλου ειναι σημαντικα για την ομαλη λειτουργια του σκυλου σαν οργανισμο.
Για παραδειγμα :
- να εχει ταδε μηκος μουσουδας με ανοιχτα ρουθουνια γιατι ετσι ανασαινει ευκολοτερα
- να εχει τις καταλληλες γωνιωσεις πισω για να μπορει ν ανεβοκατεβαινει ολη μερα τις πλαγιες
- να εχει διπλο μανδυα για να προστατευεται απο τις καιρικες συνθηκες

Απο την αλλη πλευρα ειναι κ αλλα μορφολογικα χαρακτηριστικα οπως η θεση των αυτιων, της ουρας η ακομα κ το δαγκωμα (χωρις υπερβολες φυσικα) τα οποια ειναι δευτερευουσης σημασιας για την ευζωια του σκυλου απλα καθοριζουν το ποσο τυπικος ειναι ο σκυλος για την φυλη του και κατοπιν το ποσο ομορφος ειναι στα ματια μας σε σχεση με το ιδεατο.
Απ οτι εχω καταλαβει σε αυτα τα δευτερευουσης σημασιας χαρακτηριστικα αναφερεται ο βασιλης - mike οταν λεει οτι δεν τον ενδιαφερουν κ τοσο.
Στην ουσια αυτα τα χαρακτηριστικα υπαρχουν για να δημιουργηθει μια ομοιογενεια.

Ωστοσο θεωρω οτι ολα ειναι σημαντικα. Αλλα λιγοτερο κ αλλα περισσοτερο κ καλο ειναι οταν αναζηταμε το ‘ιδανικο’ σκυλι να τα ζηταμε ολα. Οταν καταληξουμε οτι δεν υπαρχει σκυλος με ολα αυτα που θελουμε (γιατι δεν υπαρχει) να κανουμε τις ‘εκπτωσεις ‘ στα δευτερευουσης σημασιας χαρακτηριστικα. Καλυτερα να εχω σκυλο 2 ποντους πιο κοντο απο το προτυπο παρα εναν σκυλο με κακη υγεια ή σαπιο χαρακτηρα.

Ειναι νωρις ομως για συμπερασματα. Η κουβεντα εχει αρκετο ψωμι ακομα, μολις που μπηκαμε στο ζουμι