Μορφολογία και εργασία


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εννοεις οτι το γενικευω; δε σε καταλαβαινω.
Δεν θα βγάλουμε άκρη έτσι.


Έγραψες
για μενα δεν αποτελει αδυναμια.
απο τη στιγμη που καποιος κατεβαζει ενα σκυλο σε μια εκθεση οφειλει να εγγυαται και για τη συμπεριφορα του
Δεν αποτελεί αδυναμία για έναν εκθεσιακό σκύλο εργασιακής φυλής ή για έναν τυπικό σκύλο εργασιακής φυλής;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.970
Πειραιάς
μιχαλη, δε θεωρω γατακι ενα σκυλο που επιτρεπει σε ενα κριτη να τον περιεργαστει.

δε συμφωνω ομως και με το 107 της tara.

το προετοιμαζα τοση ωρα και δεν το εστελνα. ας προσεχα.



απαντω για το 141.

για κανενα απο τους δυο δεν αποτελει μειονεκτημα. δε διαχωριζω τους σκυλους σε "εκθεσιακους" εργασιακης φυλης και "τυπικα δειγματα εργασιακου".

ενας σκυλος (εργασιακης φυλης) που δεν αντιδρα στα χαδια ή στο πασπατεμα του κριτη δεν ειναι για μενα πιο μαλθακος απο καποιον αλλο.
αντιστοιχα, ενας σκυλος που θα αντιδρασει δε δινει ενα δειγμα της δουλειας του βασει του οποιου ενας ιδιοκτητης θα πρεπει να αισθανεται υπερηφανος.
δεν αποτελει κριτηριο για το ταμπεραμεντο του σκυλου ή για το χαρακτηρα του εν γενει.
οι σκυλοι εχουν και αυτο που λεγεται ενστικτο. και καμια φορα αποφασιζουν απο μονοι τους. γιατι ειναι ζωντανοι οργανισμοι.
και καμια φορα αυτο εχει το επιθυμητο αποτελεσμα για μας και καμια φορα, οχι.

κατανοητο αυτη τη φορα;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλησπέρα Σπύρο, εσυ μπορει να μη συμφωνείς μαζί μου, εγώ όμως θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση σου :giggle: ...εκτός από το σημείο αυτό:
οι σκυλοι εχουν και αυτο που λεγεται ενστικτο. και καμια φορα αποφασιζουν απο μονοι τους. γιατι ειναι ζωντανοι οργανισμοι.
και καμια φορα αυτο εχει το επιθυμητο αποτελεσμα για μας και καμια φορα, οχι.
Βεβαίως και υπάρχει το ένστικτο, ο σκυλος όμως που δουλεύει , είτε ως φύλακας είτε στα σπορ οφείλει πάνω από όλα να εκπαιδευτεί με τέτοιον τρόπο ώστε να δουλεύει με το μυαλό του.
Αυτό δηλαδή που στο ποστ 107 λέω «καθαρό μυαλό».
Να καταλαβαινει ποτε υπάρχει κίνδυνος και ποτε όχι. Να αποφασίζει σωστά αν πρέπει να επέμβει η όχι.
Αν αφήσουμε τον σκύλο απλά στα ένστικτα του χωρίς να τα κατευθύνουμε θα έχουμε έναν σκύλο πιθανά αναποτελεσματικό και εν δυνάμει επικίνδυνο.
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο Μάνος δεν απάντησε καν στο ερώτημα.

Μία καθαρή απάντηση μπορει κάποιος να δώσει.

Συμφωνείτε με το ποστ #107 της @TARA ή θεωρείτε "γατάκια" σκύλους εργασιακών φυλών που κάθονται να εξεταστούν παρουσία των χειριστών τους, όπως λέγανε έξω από τους στίβους;
Αφήστε την εξέταση δοντιών στην άκρη.
Ας δώσω και εγώ λοιπόν μια απάντηση αφού δεν απάντησα.
Το αν είναι γατάκια η όχι δεν εξαρτάται από αυτό. Εξαρτάται από πολλά άλλα πράγματα πιο σημαντικά.
Δεν έχω πρόβλημα (και δεν τον θεωρώ γατάκι η προβληματικό) έναν σκύλο που θα κάτσει να τον χαιδεψει ένας αγνωστος.
Δεν θεωρώ όμως και ανεξέλεγκτο έναν σκύλο που δεν θα αφήσει έναν άγνωστο να τον χαιδεψει (προσοχή δεν λέω να επιτεθει. Μια χαρά το εξήγησε ο ptf) όπως τον χαρακτήρισες εσύ. Και πάντα πρέπει να συνυπολογιζουμε και την ράτσα, που βλέπω πως το παραβλεπουμε συχνά σε αυτό το θέμα. Δεν είναι όλες το ιδιο.

Και επειδή εγώ δεν κατέω από εκθέσεις θα φέρω τον δικό μου σαν παράδειγμα.
Ο σκύλος μου που ξέρεις πόσο ακούει, που εκτελεί την κάθε μου εντολή σαν ρομποτάκι, που μπορώ και τον βγάζω βόλτα χωρίς λουρί παντού, που ακόμα και στα κόκκινα να είναι θα με ακούσει αστραπιαία, όταν τον πάω στον κτηνίατρο για να τον εξετάσει τον κρατάω με κεφαλοκλειδωμα. Ειναι ανεξέλεγκτος;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
@Hlianna εγώ προτιμούσα να μου πεις την άποψή σου πάνω στο ερώτημά μου, όχι παραθέτοντας άλλα nicknames.
Γιατί εγώ καταλαβαίνω μ'αυτό που έγραψες, ότι θεωρείς θεμιτό έναν καθαρόαιμο επιθετικό ως προς τον άνθρωπο σκύλο, σε κάθε περίπτωση. Αυτό λες ή δεν καταλαβαίνω σωστά; Δεν μπορείς να το ξεκαθαρίσεις; Γιατί αν λες αυτό, έχω κι άλλα να πω. Πρέπει να ξέρω όμως. Δεν σκοπεύω να στην πω. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις. Θα ήθελα όμως να ολοκληρώσω την σκέψη μου.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το σπορ, θα πρέπει κατά την γνώμη μου, να ξεχωρίσει στο μυαλό του, την προετοιμασία ενός τέτοιου σκύλου, με την δουλειά σε σκύλο ιδιώτη ερασιτέχνη που θα κατέβει στην Ελλάδα σε τοπικούς ή μπορεί και στους αγώνες που διοργανώνει ο ΚΟΕ.

@TARA συγγνώμη αλλά πάλι δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτή την πρόταση.

Εγώ όταν λέω πως ένας σκύλος είναι δύσκολος εννοώ πως δεν μπορώ ας πούμε να πω στην μάνα μου πάρε ένα τέτοιο.
Σκύλοι με μεγάλη ενέργεια και υψηλή ευφυία δεν θεωρώ πως είναι για εναν άνθρωπο κάτω του μέσου όσο γερά νεύρα και να έχουν θέλουν χρόνο και σωστό χειρισμό για να μην σου βγάλουν αυτή την ένταση στο χαλί στο σκύλο του γείτονα ή στον απέναντι.

Επίσης έναν σκύλο που τον πιέζεις να μάθει να δαγκώνει ένω δεν θέλει μπορεί να μην το καταλάβεις σε ένα δάγκωμα στον στίβο, αλλά θα το καταλαβαίνεις στην υπόλοιπη ζωή του που θα του την έχεις διαλύσει.

Εντάξει @tasos malinoua αν και είσαι σπαστικός και βρίζεις και τα ντόμπερμαν σε αγάπησα.
Αλλά διαφωνώ πως στην έκθεση φαίνονται όλα. Αν έχεις δουλεμενο σκύλο και έμπειρο χειριστή και χαρακτήρα κρύβεις και χαλαρή μέση και διάφορα. Άλλωστε κι αυτό ένα δεκάλεπτο είναι. Προπόνηση θέλει.
 
Last edited:


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Yorkaddict πρώτον ο σκύλος είναι σε εγρήγορση και με τον άνθρωπο του γιατί αυτόν πρέπει να σώσει.
Δεύτερον το ανεξέλεγκτος από το κάνε μου ότι θες απέχει μόλις.
Εμένα από την σκύλα μου δεν μπορείς να πάρεις το μπαλάκι, αν τύχει και δεν σε δαγκώσει πιέζοντας το μπαλάκι όταν της το τραβάς από το στόμα και της γλιστρήσει θα σε αρπάξει. Αν της πω να το φτύσει θα το αφήσει και θα της το πετάξεις.
Αυτός ο σκύλος είναι ανεξέλεγκτος ή αδικιολογητα επιθετικός;

Επίσης και όταν πάω αυτό στον κτηνίατρο και τα προηγούμενα σε εκθέσεις τους κρατάω το κεφάλι τους λέω και ήρεμα και του βάζουμε το θερμόμετρο στον εκεί.. αν κοίταγα τα αστέρια και πήγαινες να τον πιάσεις αποπισω δεν νομίζω να καθόταν.

@mareco αυτό που λες για τα ημίαιμα δεν ισχύει. Κάθε ημίαιμο είναι και μια έκπληξη και στο τι έχει μέσα του και στο πως θα το κάνεις να το βγάλει.
Ενώ με την ράτσα οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου, όχι ότι κι αυτά δεν έχουν εκπλήξεις. Αλλά αν δεις ένα ντόμπερμαν να μην μπορεί να φυλάξει το φαγητό του δεν θα πέσεις και από τα σύννεφα. Έτσι είναι θα πεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
@ΒασιλικηΖ επί της ουσίας το ίδιο πράγμα λέμε. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα, ότι μόνο από τύχη μπορεί να το πετύχεις με κόπρο. Κι αν κατά λάθος το πετύχεις και είσαι κάτω του μετρίου ιδιοκτήτης όπως λες κι εσύ, την έχεις πατήσει πάρα πολύ άσχημα.

Απλώς να προσθέσω ότι όταν λέω "κόπρος" δεν εννοοώ μόνο, αυτά που μαζεύουμε από τον δρόμο κάτι καμένοι. Χωράει πολύ υλικό, το καζάνι αυτό. Δεν το έγραψα τυχαία.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αν αφήσουμε τον σκύλο απλά στα ένστικτα του χωρίς να τα κατευθύνουμε θα έχουμε έναν σκύλο πιθανά αναποτελεσματικό και εν δυνάμει επικίνδυνο.
Αυτό ακριβώς εννοώ δύσκολο σκύλο ή σκύλο με απαιτήσεις.
Εύκολος σκύλος είναι αυτός που τα ένστικτα του δεν μπορούν να τον κάνουν επικίνδυνο με λάθος χειρισμούς.

Σορι για τα 500 μηνύματα αλλά απαντάω όσα διαβάζω για να μην τα ξεχνάω.
 
  • Like
Reactions: TARA


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
@Hlianna εγώ προτιμούσα να μου πεις την άποψή σου πάνω στο ερώτημά μου, όχι παραθέτοντας άλλα nicknames.
Γιατί εγώ καταλαβαίνω μ'αυτό που έγραψες, ότι θεωρείς θεμιτό έναν καθαρόαιμο επιθετικό ως προς τον άνθρωπο σκύλο, σε κάθε περίπτωση. Αυτό λες ή δεν καταλαβαίνω σωστά; Δεν μπορείς να το ξεκαθαρίσεις; Γιατί αν λες αυτό, έχω κι άλλα να πω. Πρέπει να ξέρω όμως. Δεν σκοπεύω να στην πω. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις. Θα ήθελα όμως να ολοκληρώσω την σκέψη μου.
Λαθος καταλαβες, μπορει να φταιει η διατυπωση μου γιατι δεν υπηρχε χρόνος να το αναλυσω περισσότερο εκεινη τη στιγμη.
Ενας καθαροαιμος σκυλος που εχει τον τυπικό χαρακτηρα της φυλης του (δεν ξερω τον χαρακτήρα ολων των φυλων, αναφερομαι σε αυτες που γνωριζω) δεν θα επρέπε να ειναι επιθετικός no matter what γιατι ειναι αν μη τι άλλο εκτος του οτι δεν χαρακτηρίζει τη φυλή του ειναι και επικινδυνος κι αν δρα κατα βουληση παρουσια του αφεντικου του και ανεξελεγκτος. Εγω πρόσωπικα δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση εναν τετοιο καθαροαιμο σκυλο σπιτι μου.
Δεν θεωρω ομως καθολου λογικο να θεωρουμε λαθος ενα ροτβαιλερ, κανε κορσο, πρεσα κλπ να αντιδρασει στο αγγιγμα σε ευαισθητα σημεια του σκυλου.

Εχω δει κριτη να πεταει εξω σκυλο που γρυλισε σε πισινο του σκυλο, οταν η αποσταση στον στιβο ηταν ελαχιστη, εχω δει κριτη να θελει παση θυσια να σηκώσει ο ιδιος τα χειλη του σκυλου να δει συγκεκριμένο δοντι κι όταν αυτο δεν εγινε γιατι ο σκυλος δεν το δεχοταν να τον βγαζει εκτός.
Οι εκθεσεις εχουν συγκεκριμένους κανονες και καλα κανουν και τους εχουν κι ενας σκύλος που κατεβαινει σε εκθεσεις αν μη τι αλλο θα πρέπει να εχει εκπαιδευτει αν οχι να δεχεται, τουλαχιστον να ανεχεται ό,τι οριζουν οι κανονες που εχει μια έκθεση.
Μήπως ομως στον βωμο των εκθέσεων θυσιασαμε τον χαρακτηρα? Ειναι γενικο το ερωτημα μου.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το σπορ, θα πρέπει κατά την γνώμη μου, να ξεχωρίσει στο μυαλό του, την προετοιμασία ενός τέτοιου σκύλου, με την δουλειά σε σκύλο ιδιώτη ερασιτέχνη που θα κατέβει στην Ελλάδα σε τοπικούς ή μπορεί και στους αγώνες που διοργανώνει ο ΚΟΕ.

@TARA συγγνώμη αλλά πάλι δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτή την πρόταση.
Βασιλική το κομμάτι που παραθέτεις είναι από το ποστ αρ. 106 Αν διαβάσεις τις πέντε προηγούμενες παραγράφους από το σημείο αυτό θα καταλάβεις ποιους χαρακτηρίζω «τέτοιους σκύλους».
Ίσως η διατύπωση του σημείου αυτού δεν ήταν η καλύτερη.
Πιθανά θα έπρεπε να γράψω «Κατα την γνώμη μου , η προετοιμασία και -όχι μόνο, ενος τέτοιου σκύλου , δεν έχει καμία σχέση με την δουλειά σε σκύλο ιδιώτη ερασιτέχνη που θα κατέβει στην Ελλάδα σε τοπικούς ή μπορεί και στους αγώνες που διοργανώνει ο ΚΟΕ. Και γιαυτο θα ήταν καλό να το ξεχωρίσει στο μυαλό του οποίος επιθυμεί να ασχοληθεί με τα σπορ.
Ελπιζω τώρα να είναι πιο κατανοητό.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τελικά ούτε κι εγώ ήμουν σαφής..

δεν έχει καμία σχέση με την δουλειά σε σκύλο ιδιώτη ερασιτέχνη που θα κατέβει στην Ελλάδα σε τοπικούς ή μπορεί και στους αγώνες που διοργανώνει ο ΚΟΕ. Και

Αυτό δεν κατάλαβα, το ποιος είναι ο σκύλος το κατάλαβα.

Καλημέρα κι όλας
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Επίσης μιας και το έχουμε πάει το θέμα από δω κι από κει να πω και πως εγώ για κάποιο λόγο το igp δεν το θεωρώ και τόσο απαιτητικό από τον σκύλο όσο από την εκπαίδευση, σε σχέση με το μοντιορινγ (αν και αυτό μόνο σε βιντεακια το έχω δει)
Δηλαδή πιστεύω πως ένα ντόμπερμαν άνετα περνάει ιπο με καλό χειριστή και εκπαιδευτή, στο μοντιο θέλει και σκύλο.

Επίσης μια απορία στο ιπο3 είναι που έχει κομμένη ιχνηλασία ή έχουν και τα άλλα δύο;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Επίσης έναν σκύλο που τον πιέζεις να μάθει να δαγκώνει ένω δεν θέλει μπορεί να μην το καταλάβεις σε ένα δάγκωμα στον στίβο, αλλά θα το καταλαβαίνεις στην υπόλοιπη ζωή του που θα του την έχεις διαλύσει.

Εντάξει @tasos malinoua αν και είσαι σπαστικός και βρίζεις και τα ντόμπερμαν σε αγάπησα.
Αλλά διαφωνώ πως στην έκθεση φαίνονται όλα. Αν έχεις δουλεμενο σκύλο και έμπειρο χειριστή και χαρακτήρα κρύβεις και χαλαρή μέση και διάφορα. Άλλωστε κι αυτό ένα δεκάλεπτο είναι. Προπόνηση θέλει.
ετσι καινε τα σκλια,απο βιασυνη και επειδη πρεπει να το κανει τωρα
αλλα αν δεν εχει και το σκλι κανενα ενστικτο να πιασει εστω κυνηγητο κατι παιζει
δεν θα την εχεις διαλυσει απλα,σκλια που μαθαινουν να δαγκωνουν κατω απο πιεση βγαζουν τοσα θεματα που αμφιβαλω αν θα μπορουσαν να κατεβουν ευκολα και για ενα εειπ
απο την αλλη τετοιου ειδους πιεση(?) σπασιμο νευρων (?) βλεπεις συχνα σε σκλια φυλακες που ανεβαινουν στο φβ ολο καμαρι.

σου εχει ξεφυγει καπου,εχω πει οτι λατρευω τα ντοπερμαν και οτι στα γεραματα μου θα ηθελα ενα,αλλα φοβαμαι μην με ριξει απο το π τοτε και παθω τιποτα.αν εβλεπα τα τεν γιουρο θα εβαζα και φωτο χαχαχα
ειρωνικο ηταν το οτι στην εκθεση ειναι ολα στο φως φυσικα
αλλωστε εγραψα παραπανω αν γινετε ενα ακαταλληλο σκλι τσαμπιον.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Τελικά ούτε κι εγώ ήμουν σαφής..

δεν έχει καμία σχέση με την δουλειά σε σκύλο ιδιώτη ερασιτέχνη που θα κατέβει στην Ελλάδα σε τοπικούς ή μπορεί και τ

Αυτό δεν κατάλαβα, το ποιος είναι ο σκύλος το κατάλαβα.

Καλημέρα κι όλας
Βασιλικη , αναφέρομαι σε σκύλους που έχουν εκτραφει με αποκλειστικό στόχο να κατέβουν σε Παγκόσμιους αγώνες Mondio η IGP. Αυτοί οι σκύλοι σαφέστατα έχουν διαφορετική ζωή και προπονούνται με διαφορετικό τρόπο από τον τυπικό σκύλο εργασιακης φυλης ενός ερασιτέχνη λάτρη των σπορ. Το συγκεκριμένο το έγραψα ως απάντηση στο ερώτημα του Yorcaddict για το εάν αυτοί οι σκύλοι δημιουργούν ουσιαστικά συνθήκες συνολικότερης απαξίωσης των τυπικών δειγμάτων της φυλής.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.970
Πειραιάς
Βεβαίως και υπάρχει το ένστικτο, ο σκυλος όμως που δουλεύει , είτε ως φύλακας είτε στα σπορ οφείλει πάνω από όλα να εκπαιδευτεί με τέτοιον τρόπο ώστε να δουλεύει με το μυαλό του.
Αυτό δηλαδή που στο ποστ 107 λέω «καθαρό μυαλό».
Να καταλαβαινει ποτε υπάρχει κίνδυνος και ποτε όχι. Να αποφασίζει σωστά αν πρέπει να επέμβει η όχι.
Αν αφήσουμε τον σκύλο απλά στα ένστικτα του χωρίς να τα κατευθύνουμε θα έχουμε έναν σκύλο πιθανά αναποτελεσματικό και εν δυνάμει επικίνδυνο.
συμφωνω οτι ενας σκυλος (εργασιακος ή μη) θα πρεπει να εχει καθαρο μυαλο και πως το καθαρο μυαλο (η σωστη κριση δηλαδη) θα πρεπει να ειναι η κατασταση στην οποια θα πρεπει να βρισκεται ενας σκυλος που εργαζεται. ειναι χρησιμο και γι'αυτον, οχι μονο για τους γυρω του.

ομως,
εγω δεν εννοουσα να αφησουμε το σκυλο στα ενστικτα του, ή να μην κατευθυνουμε αυτα.
απλα, οταν αναγνωριζουμε το ενστικτο καπου ή σε κατι θα πρεπει να αναμενουμε και την αυθορμητη εκδηλωση του. η οποια μπορει να ειναι η επιθυμητη ή οχι. δε γινεται να μας ξενιζει αυτη η εμφανιση.

δε λεω οτι μια δυσαρεσκεια του σκυλου προς τις κινησεις ενος κριτη ειναι, ή θα πρεπει επιθυμητη, λεω οτι δεν πρεπει να ειναι καταδικαστεα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνω οτι ενας σκυλος (εργασιακος ή μη) θα πρεπει να εχει καθαρο μυαλο και πως το καθαρο μυαλο (η σωστη κριση δηλαδη) θα πρεπει να ειναι η κατασταση στην οποια θα πρεπει να βρισκεται ενας σκυλος που εργαζεται. ειναι χρησιμο και γι'αυτον, οχι μονο για τους γυρω του.

ομως,
εγω δεν εννοουσα να αφησουμε το σκυλο στα ενστικτα του, ή να μην κατευθυνουμε αυτα.
απλα, οταν αναγνωριζουμε το ενστικτο καπου ή σε κατι θα πρεπει να αναμενουμε και την αυθορμητη εκδηλωση του. η οποια μπορει να ειναι η επιθυμητη ή οχι. δε γινεται να μας ξενιζει αυτη η εμφανιση.

δε λεω οτι μια δυσαρεσκεια του σκυλου προς τις κινησεις ενος κριτη ειναι, ή θα πρεπει επιθυμητη, λεω οτι δεν πρεπει να ειναι καταδικαστεα.
και δεν είναι καταδικαστέα...
μπορεί να αναγράφεται ότι ο σκύλος δεν πρέπει να δείχνει επιθετικότητα...
αλλά ποτέ δεν αποκλείστηκε σκύλος επειδή δύο αρσενικά βρέθηκαν κοντα και γρυλλίστηκαν...
ούτε επειδή αρσενικός σκύλος αντέδρασε και γρύλισε μόλις τον ψαχούλεψαν αν τα έχει δύο ή οχι...
προσωπικά μου έχει τύχει όπως έμπαινα σε στοίβο με την θηλυκιά μου...
δέχτηκε επίθεση ξαφνικά από θυληκιά που μόλις είχε βγει... αλλά ο χειριστής μιλούσε δίπλα για τα αποτελέσματα και δεν έλεγχε το περιβάλλον...
η σκύλα μου στην τσιτα έπειτα γρύλιζε στον κριτή... ο οποίος είχε αντιληφθεί το περιστατικό ... την εκρινε από απόσταση έδειξα εγω τα δόντια τα οποία κοίταξε επίσης από λογική απόσταση... ούτε στη σκύλα που έκανε επίθεση έγινε κάτι ούτε σε μένα έγινε παρατήρση για την επιθετικότητα της και όλα καλά...

ακόμα θυμάμαι όταν γνώρισα τον ακίρα πρώτη φορά... ξέροντας ότι είναι εκθεσιακός σκύλος,... πλησίασα παραπάνω από όσο έπρεπε κι ευτυχώς το αναγνώρισα εγκαίρως και ο παναγιώτης(?κόλλησα) μου χαμογέλασε... λέγοντας πέτρο προσοχή...
αυτα όμως είναι ψιλά γράμματα...

αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι αυτούς που θέλουν και τα τρία... τους αντιμετωπίζουν σαν να αποζητούν μόνο τις εκθέσεις... έτσι @Yorkaddict ?

επιφυλλάσομαι για το θέμα του μολοσσού της ηπείρου (@sea-mol @Yorkaddict @ptf ) γιαtί είναι πολύ ιδιόρυθμο και θέλει περισσότερο χρόνο
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
αλλά ποτέ δεν αποκλείστηκε σκύλος επειδή δύο αρσενικά βρέθηκαν κοντα και γρυλλίστηκαν...
Εγώ πάντως εχω δει το συγκεκριμένο να συμβαινει σε ειδική έκθεση στην Κόρινθο, με το που γυρισε το ενα να γρυλισει στο αλλο αποκλείστηκε.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
ακόμα θυμάμαι όταν γνώρισα τον ακίρα πρώτη φορά... ξέροντας ότι είναι εκθεσιακός σκύλος,... πλησίασα παραπάνω από όσο έπρεπε κι ευτυχώς το αναγνώρισα εγκαίρως και ο παναγιώτης(?κόλλησα) μου χαμογέλασε...
Αν ο Akira ήταν υπερκούκλος, μαύρος, μακρύτριχος, μαλλιαρός...Παντελής :LOL:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ακόμα θυμάμαι όταν γνώρισα τον ακίρα πρώτη φορά... ξέροντας ότι είναι εκθεσιακός σκύλος,... πλησίασα παραπάνω από όσο έπρεπε κι ευτυχώς το αναγνώρισα εγκαίρως και ο παναγιώτης(?κόλλησα) μου χαμογέλασε... λέγοντας πέτρο προσοχή...
αυτα όμως είναι ψιλά γράμματα...
1609250659551.png
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981