Μορφολογία και εργασία






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μανο, αυτό που εσύ ονομάζεις "άλλο άκρο" βγαίνει από τα μηνύματά σας.
Μην παίζουμε με τις λέξεις.
Δεν παίζω με τις λέξεις ούτε εγώ το πάω στο άλλο άκρο.
Απλά είναι πως το βλέπει ο καθένας. Για μένα άκρο είναι να θέλουμε στις εκθέσεις όλες οι ράτσες ανεξαιρέτως να συμπεριφερονται σαν μαλτεζ. Και μετά αναρωτιωμαστε γιατί κάποιοι απαξιωνουν τις εκθέσεις.

Ρωταω ευθέως τι εννοείτε.
Περιμένω μια συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό που ρωτάω.
Δεν απάντησα;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν παίζω με τις λέξεις ούτε εγώ το πάω στο άλλο άκρο.
Απλά είναι πως το βλέπει ο καθένας. Για μένα άκρο είναι να θέλουμε στις εκθέσεις όλες οι ράτσες ανεξαιρέτως να συμπεριφερονται σαν μαλτεζ. Και μετά αναρωτιωμαστε γιατί κάποιοι απαξιωνουν τις εκθέσεις.


Δεν απάντησα;
Και γιατί να μην την απαξιώσω εγώ που ανήκω σε έναν από τους κάποιους αυτούς;
Την σωστή μορφολογία του σκύλου μου, αν πάρω ένα αντίστοιχο βιβλίο θα την δω. Αν είναι όμορφος ή όχι και το αν πάρει βραβείο ομορφιάς εφόσον όπως λέτε είναι μέσα στα πρότυπα τι νόημα έχει;
Μετά από όσα έχω δει και παλαιότερα και τους τελευταίους 6 μήνες τα show μορφολογίας δεν είναι τίποτα περισσότερο από μία διαφήμιση των εκτροφέων. Τελεία και παύλα.
Αν υπήρχε όλο το πακέτο "ομορφιά", "υγεία", "χαρακτήρας" (ανάλογα την φυλή) θα τις έβλεπα (τις εκθέσεις) με διαφορετικό μάτι.
Και για να μην παρεξηγιέμαι, όταν λέω χαρακτήρα εννοώ τον χαρακτήρα της φυλής και όχι το πόσο είναι καλός με τον κριτή. Άλλο περιμένεις από το μαλτεζ και άλλο από το μαλινουα.
Και προσέξτε, μιλάω για όλες τις ράτσες και δεν μιλάω για εργασία.
Βάψτε/κόψτε τρίχα στα σκυλιά, κάντε τους μανικιούρ πεντικιούρ, δέστε τα αυτιά να είναι στητά, κρύψτε εξετάσεις υγείας με προβλήματα, κρατήστε τα στο σαλόνι μην τυχόν και χτυπήσουν έξω και τα βγάλει ο κριτής ελαττωματικά και μετά μιλήστε μας για πρότυπα και μορφολογία.
Κάνεις την καύλα σου και γουστάρεις να το κάνεις; Καλώς
Είσαι μέσα στην αλυσίδα αυτών που βγάζουν χρήμα από όλο αυτό; Καλώς

Μην το κάνετε όμως πανάκεια για το τι σημαίνει σκύλος και σωστός σκύλος!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
@Yorkaddict , γιατι σου φαινεται περιεργο, ή καταδικαστεο, ή μεμπτο, ενας σκυλος να μην επιτρεπει σε ενα αγνωστο να του ανοιξει το στομα και να το περιεργαστει;
δε δειχνει επιθετικοτητα αυτο. καθε ζωο εχει τα ορια του. δε χρειαζεται ενας κριτης για να σχηματισει αποψη να τα ξεπερνα.
και οι κατοχοι των bulls μπορουν αν θελουν να ενημερωσουν τον κριτη οτι θα ανοιξουν εκεινοι το στομα του σκυλου. και δεν τα λες εργασιακη φυλη τα bulls.

ειναι διαφορετικο πραγμα ο σκυλος να μην επιτρεπει να αγγιχτει απο αλλον ανθρωπο σε μια εκθεση παρουσια του χειριστη του και αλλο το βαζω το χερι μου και κοιταζω τα δοντια του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για το στόμα/δόντια έχω ακούσει κι εγώ πως μπορεί ο χειριστής να ανοίξει το στόμα ώστε να τα δει ο κριτής.

Ας βγάλουμε τα δόντια από το παιχνίδι και ας μείνουμε στα άλλα.

Ξαναρωταω
Θεωρείται αδυναμία του σκύλου να κάθεται να τον αγγίζει ο κριτής παρουσία του ανθρωπου του;
Με έμφαση στο "παρουσία του ανθρωπου του"
 
  • Like
Reactions: TARA


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Ξαναρωταω
Θεωρείται αδυναμία του σκύλου να κάθεται να τον αγγίζει ο κριτής παρουσία του ανθρωπου του;
Με έμφαση στο "παρουσία του ανθρωπου του"
οταν λες αδυναμια εννοεις ενα εκθεσιακο ατοπημα; ή ενα ελλατωματικο χαρακτηρα;
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Στον χαρακτήρα αναφέρομαι
για μενα δεν αποτελει αδυναμια.
απο τη στιγμη που καποιος κατεβαζει ενα σκυλο σε μια εκθεση οφειλει να εγγυαται και για τη συμπεριφορα του (σκυλου :LOL: ).
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μα δεχεται το άγγιγμα επειδή είναι μπροστά ο άνθρωπός του και υπακούει σε αυτόν.
Χώρια που κανένας σκύλος δεν πρέπει επουδενι να δείξει επιθετικοτητα απέναντι σε άνθρωπο.

Πραγματικά δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου και αν θεωρείς πως ο ιδανικός σκύλος είναι ο ανεξελεγκτος σκύλος, ακόμα και παρουσία του ανθρώπου του.
δεν εχεις ακουσει ποτε βρε Μιχαλη για σκλια που δεν δεχοντε χαδια απο ξενους;;ακομα και παρουσια του αφεντικου τους;;
γιατι κανενας σκυλος δεν πρεπει να δειξει επιθετικοτητα σε ανθρωπο;;;;γιατι;;;;
υπαρχουν νομιζω ρατσες που φτιαχτηκαν ακριβως γιαυτον τον λογο..παλι λαθος κανω;;;;
οπως υπαρχουν και γραμμες που ειναι επιθετικες στον ανθρωπο
απαραδεκτο και αυτο;;;κι ομως υπαρχει.

βγαλε προς το παρων το παρουσια ανθρωπου
παρουσια του βοσκου θα πας στο μαντρι,θα φωναξει στα σκλια που θα σου ορμηξουν και θα σταματησουν (και ολα αυτα σχεδον χωρις καμια εκπαιδευση) αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα τα χαιδεψεις η θα τα παρεις αγκαλια.
ανισοροπα και αυτα;;;;

ιδανικος και ανεξελεγκτος εκ των πραγματων δεν πανε μαζι και δεν ξερω απο που το εχεις καταλαβει αυτο
αλλα για το μυαλο μου........αστο,δεν ειναι να μπεις εκει μεσα και να μαθεις τι μ αρεσει γιατι θα πεσεις απο πολλα συνεφα μετα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή μου λέτε πως θεωρείτε λογικό ένας σκύλος να επιτίθεται σε ανθρώπους παρουσία του ανθρώπου του, που υποτίθεται οφείλει να υπακούει;
Η λέξη που προσεκτικά χρησιμοποίησα ήταν "αντίδραση". Η αντίδραση του σκύλου λοιπόν μπορεί να είναι απλά μία κίνηση του κεφαλιού στην αντίθετη κατεύθυνση και κάτω, ένα υπόκοφο γρύλισμα ή ακόμη και πιάσιμο του χεριού χωρίς δάγκωμα. Και σίγουρα υπάρχει κλιμάκωση σε αυτές.
Αν και η κουβέντα πλέον που ξεκινάει άνετα στέκει σε νέο θρεντ, σόρυ για το οφ τόπικ.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κανε έναν κόπο και διάβασε τα 2 θέματα για τα σκυλιά μου. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Ούτε εκτροφεας είμαι, ούτε επαγγελματίας χειριστής, ούτε εκπαιδευτής, ούτε τίποτα σε αυτον τον χώρο.
Είμαι ένας από εσάς.
Από άποψη επαφών εννοώ στον χώρο, και "γνωριμιών", όπως υπαινιχτηκε ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ
ΩΠΑ. Για εσένα δεν υπαινίσσομαι ΤΙΠΟΤΑ, να το ξεκαθαρίζουμε. Αν είχα κάτι θα στο έλεγα ή κατάμουτρα ή σε προσωπικό μήνυμα. Σταράτα πράγματα και ξηγημένα.

Και αυτό που έγραψα δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα. Αναφέρομαι σε παγκόσμια κλίμακα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ΩΠΑ. Για εσένα δεν υπαινίσσομαι ΤΙΠΟΤΑ, να το ξεκαθαρίζουμε. Αν είχα κάτι θα στο έλεγα ή κατάμουτρα ή σε προσωπικό μήνυμα. Σταράτα πράγματα και ξηγημένα.

Και αυτό που έγραψα δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα. Αναφέρομαι σε παγκόσμια κλίμακα.
Άφησες να εννοηθεί πως οι επαφές ή οι γνωριμίες ή η φήμη ενός επαγγελματία χειριστή ή ενός διάσημου εκτροφεα παίζουν ρόλο στις κρίσεις που θα πάρει ένας σκύλος.

Δεν είπα πως το είπες για μένα.

Εφερα τα σκυλιά μου σαν παράδειγμα για να δεις πως δεν είναι απαραίτητα έτσι όπως λένε οι φήμες, που κι εγώ ο ίδιος άκουγα.
Τουλάχιστον στον βαθμό που γνωρίζω με βάση τις δικές μου εμπειρίες. Αυτά δηλαδή που έζησα με τα σκυλιά μου σε πρώτο πρόσωπο και αυτά που έβλεπα γύρω μου να συμβαίνουν.


Με καλυψε ο @manolo, @tasos malinoua @spyv @ptf στο τι εννοουσα.
Αλήθεια τώρα;
Αλλα λέει ο Σπύρος άλλα λέει ο Τάσος.
Ο Μάνος δεν απάντησε καν στο ερώτημα.

Μία καθαρή απάντηση μπορει κάποιος να δώσει.

Συμφωνείτε με το ποστ #107 της @TARA ή θεωρείτε "γατάκια" σκύλους εργασιακών φυλών που κάθονται να εξεταστούν παρουσία των χειριστών τους, όπως λέγανε έξω από τους στίβους;
Αφήστε την εξέταση δοντιών στην άκρη.
 
  • Like
Reactions: mareco




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
γιατι η απαντηση μου δε θεωρειται (ξε)καθαρη;
Ναι στο πρώτο σκέλος.
Μετά το στρογγυλευεις κατά την γνώμη μου, γιατί αυτό ισχύει για όλους τους σκύλους όλων των φυλών στις εκθέσεις.
Θα αρχίσουν μετά οι συγκρίσεις με τα μαλτεζ και τα πομερανιαν.

Έτσι το εκλαμβάνω εγώ τουλάχιστον.
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ξυνομαι να απαντησω σε αυτο το τοσο ωραιο θεμα αλλα μετα απο τοσο καιρο απουσιας θεωρω ακομψο να μην κανω πρωτα ενα update :sneaky:

Θα επανερθω
 
  • Like
Reactions: sea-mol and DORIS


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν υπαινίσσομαι τίποτα, μεταφέρω απόψεις από συνεντεύξεις που έχουν δώσει εκτροφείς, επαγγελματίες χειριστές, εκπαιδευτές ασχολούμενοι με σκύλους εργασίας και άνθρωποι οι οποίοι εργάζονται με αυτούς. Αν κάποιος διαθέτει ιδιωτικό Jet ή έχει την δυνατότητα να το νοικιάσει ώστε να στείλει τον σκύλο του σε έκθεση ας μην μυγιαστεί γιατί δεν αναφέρομαι σ' αυτόν.

Ένα θέμα στο οποίο έχετε πει την γνώμη σας ορισμένοι απ΄όσους γράφεται σήμερα εδώ είναι αυτό.
Έγινε μόδα αυτή η μορφολογική εμφάνιση μετά απ' αυτές τις κρίσεις ;
Πόσοι θα έτρεχαν να ζευγαρώσουν μ' αυτούς τα σκυλιά τους ;
Σύμφωνα με αυτό ο δικός μου είναι για τα μπάζα αλλά σύμφωνα με την παρακάτω κρίση του westminster ταιριάζει απόλυτα.

Ευτυχώς, λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, που δεν έγινε μόδα το μάλι μετά την εξόντωση του Οσάμα μπιν Λάντεν. Κάτι σαν τα 101+ δαλματίας.

Καλό βράδυ, μάλλον αλλάξαμε ρότα.

OffTopic.
Προσωπική άποψη : Διαπλοκή δεν υπάρχει πουθενά. Το λένε άλλωστε οι εκάστοτε κυβερνώντες. Είναι δυνατόν να υπάρξει στον χώρο του σκύλου ;