Νέες ελληνικές φυλές


S

SwkDoG

Guest
Πρόσφατα αναγνωρίστηκαν από τον Κ.Ο.Ε. τρείς νέες ελληνικές φυλές που μπορεί να συναντήσουμε (θα θέλαμε) στις επόμενες εκθέσεις.

Οι φυλές είναι ο Μολοσσός της Ηπείρου , το Λευκό Ελληνικό Τσοπανόσκυλο και το Κοκόνι.

Οι δύο πρώτες είναι μεγαλόσωμες ορεινές φυλές και η τρίτη ένας μικρόσωμος κατοικίδιος σκύλος που συναντάτε σε πολλά μέρη της Ελλάδας.

Ο Κ.Ο.Ε. έχει δημιουργήσει και πρότυπα τα οποία θα παρουσιάσουμε με την πρώτη ευκαιρία.

Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας δημοσιεύση σχετικά... :D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
το κοκονι μου κανει σαν ονομα! ειδικα με προφορα κεντρικη πελοπονησου θα πρεπει να ακουγεται τρελα! καμια φοτο παιζει?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχω σκάσει κι εγώ από περιέργεια για το πως είναι το κοκόνι... Έκανα ένα search αλλά τζίφος!
 




S

SwkDoG

Guest
ΚΟΚΟΝΙ

Καταγωγή: Ελληνική

Χρησιμότητα: Σκύλος συντροφιάς,φύλακας μικρών οικόσιτων ζώων και ειδοποίησης.

Γενική εμφάνιση: Μικρόσωμος σκύλος με κορμό μακρύτερο από ότι το ύψος του,τρίχωμα κοντό στο πρόσωπο και στα πρόσθια μέρη των σκελών,μετρίως μακρύ στον κορμό και στον λαιμό και μακρύτερο στην ουρά και στούς γλουτούς.Τριγωνικό κεφάλι με πεσμένα αυτιά.Η ουρά σχηματίζει ημικύκλιο.Με γρήγορη και ζωηρή κίνηση.

Μέγεθος και βάρος: Ύψος αρσενικών 24-28εκ.
Ύψος θηλυκών 23-27εκ.
Βάρος 4-8 κιλά

Χρώμα: Όλα τα χρώματα και οι συνδυασμοί χρωμάτων είναι αποδεκτά.

Τα παραπάνω είναι μερικά σημεία από το πρότυπο της φυλής που δίνουν μια εικόνα της εμφάνισης του...αλλά και η περιγραφή της FrenchieFan βοηθάει... :lol:

Φωτογραφίες έχω αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τις δημοσιεύσω... :?
 




Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
FrenchieFan said:
Ειχα δει ενα κοκονι σε μια εκθεση, νομιζω του ΟΚΑ?
Τι να πω- για κοινο "Greek- Koprit" θα το περνουσα!
:wink:
Καλά και οι αρχαίες φυλές σκύλων συντροφιάς (Αλοπεκίς κλπ) λογικό είναι να έχουν πολλές τυχαίες διασταυρώσεις στο ιστορικό τους. Σιγά μην κάτσει να κάνει επιλεκτική εκτροφή κάποιος που έχει ένα σκυλάκι στο χωριό για να παίζουν τα παιδιά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Skylos said:
Ποιά είναι η ιστορία του κοκονιού?
Σχετικά με την ιστορία της φυλής, βρήκα τα εξής ενδιαφέροντα:

Φυλή με αρχαία καταγωγή. Άπειρες αναπαραστάσεις σε αγγεία, αγάλματα, ειδώλια και νομίσματα φανερώνουν την ύπαρξή του και την τόσο κοντινή σχέση του με την αρχαία ελληνική οικογένεια. Από αναφορές σε κείμενα και γκραβούρες ο σκύλος αυτός εμφανίζεται από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα σε μια αδιάσπαστη συνέχεια σε όλο τον Ελλαδικό χώρο.

Μωρέ μπράβο το κοκόνι..! :wink:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εμείς να τα βλέπουμε αυτά που τον λέμε ....κοπρέξ! Τουλάχιστον αυτός ο σκύλος υπήρχε όταν οι υπόλοιποι ...ήταν στα δέντρα! :lol: Άσε που μπορεί να έχει πάρει μέρος και σε φιλοσοφικά συμπόσια παλιότερα!!! 8)

Εάν είχε πάντως κανένα πιο μεγαλεπίβολο όνομα (Dog de Grece ή κάτι τέτοιο) θα "μασούσαμε" 'ολοι περισσότερο!!! :twisted:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
....dog de greece......εε?χαχαχαχ και ειχε παιξει και σε ταινια με τον τομ χανκς ,στο οσκαρικο ΤURΝΕR και KOKONI........η εαν ηταν ο σκυλος του Λεωνιδα στο 300 ,αντε και του Οδυσσεα δεν εχω προβλημα...




θεματακ騨ταινιες με σκυλους?Rottie ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για βάλτον σε διαφημιστικό του Cutty Sark (όπως παλιά με τα Χάσκι), να σου πω για πότε γίνεται τρεντουριά το κοκόνι!!!

Όχι τίποτα άλλο, θα πάρουν και οι εκτροφείς τα όρη και τα βουνά να ανακαλύψουν τις ρίζες του κοκονιού και να βρουν επιβήτορες και γενεαλογικά δέντρα!

Για φαντάσου και ταινία "Τα 101 κοκόνια"! Πάντως αυτό με τους 300 θα ήταν γ...άτο! Ένα κοκόνι να γρυλίζει τους Πέρσες μαζί με το Λεωνίδα!!!

Πάντως, αν φέρνει προς "κοπρέξ" και δεν έχει και καμιά "extreme" ανατομία, μπορεί να έχει και λιγότερα ή και καθόλου προβλήματα ως καθαρόαιμο! Άσε που είναι και στο φυσικό του περιβάλλον (Ελλάδα). Το καλυτερότερο καθαρόαιμο θα είναι! Ζήτω το κοκόνι!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Προτείνω μιας που γίναμε όλοι Kokoni-maniac να ιδρύσουμε το πρώτο Kokoni fun club! :lol:
Kokoni και τα μυαλά στα κάγκελα! :lol: :lol: :lol:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
Προτείνω μιας που γίναμε όλοι Kokoni-maniac να ιδρύσουμε το πρώτο Kokoni fun club! :lol:
Kokoni και τα μυαλά στα κάγκελα! :lol: :lol: :lol:
και εγω μεσα, παντα μαρεσαν τα κοπροξυλεξ! καβατσοσα την θεση του μελους στο Δ.Σ!
κοκονι rulez ρε!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ανακοίνωση προς όλους τους πιστούς φίλους του Kokoni club!

Αγαπητοί μου φίλοι,
Βρήκα φωτογραφία του αντικείμενου του πόθου μας και τη δημοσιεύω για να ξέρουμε γιατί μιλάμε! \:D/



Πηγή: http://www.koe.gr/indexmy.htm
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λες και το μάζεψες μόλις τώρα από το δρόμο... Είναι όπως το έλεγε η FrenchieFan ...κοπρέξ αλλά πολύ συμπαθητικός!!! :D

Να ρωτήσω όμως τώρα... Τα καθαρόαιμα (αφού μιλάμε για ράτσα) κοκόνια, από πού και ως που είναι "καθαρόαιμα"? Υπάρχουν εκτροφείς κοκονιών? Και αφού μέχρι τώρα δεν υφίστατο ως ράτσα - άρα δεν δινόταν προφανώς σημασία σε γεναολογικά δέντρα κλπ. - πως προέκυψε η "καθαροαιμία"?
:?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
vrmode said:
Λες και το μάζεψες μόλις τώρα από το δρόμο... Είναι όπως το έλεγε η FrenchieFan ...κοπρέξ αλλά πολύ συμπαθητικός!!! :D

Να ρωτήσω όμως τώρα... Τα καθαρόαιμα (αφού μιλάμε για ράτσα) κοκόνια, από πού και ως που είναι "καθαρόαιμα"? Υπάρχουν εκτροφείς κοκονιών? Και αφού μέχρι τώρα δεν υφίστατο ως ράτσα - άρα δεν δινόταν προφανώς σημασία σε γεναολογικά δέντρα κλπ. - πως προέκυψε η "καθαροαιμία"?
:?
Θυμαμαι πριν απο χρονια ...6-7...δεν θυμαμαι ακριβως,ειχα δει φωτογραφιες ενος ακριβως ιδιου σκυλου αλλα κοντοτριχου στο περιοδικο κυνολογια και εγραφε οτι η ρατσα,Ελληνικος κατοικιδιος σκυλος, παει για αναγνωριση,και υπηρχε εκτροφεας,ισως να προκειται για τον ιδιο σκυλο.
 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Χαχαχα. Να'στε καλά βρε παιδιά, μου φτιάξατε το κέφι! Οι θέσεις στο Δ.Σ. προφανώς έκλεισαν, αλλά γίνομαι άνετα και απλό μέλος!

Χωρίς πλάκα, όμορφο σκυλάκι! (ok, όλα σου φαίνονται όμορφα όταν αγαπάς τα σκυλιά... :roll: )

Αν το σκεφτείτε πάντως θυμίζει παλιές και κλασικές ράτσες. Κάτι σαν τα πρώτα terrier στο Ελληνικό του. :p
 


Alopekis

Member
9 Ιουλίου 2007
9
0
Κοκονι

Xotikouli said:
Αν το σκεφτείτε πάντως θυμίζει παλιές και κλασικές ράτσες. Κάτι σαν τα πρώτα terrier στο Ελληνικό του. :p
Αγαπητό xotikouli τα κοκόνια ήταν τα σκυλιά- προγεννητορες όλων των terriers αλλά και από σχεδον όλα τα μοντέρνα μικρα σκυλιά της Ευρώπης,Παρακαλώ!!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf