Νέες ελληνικές φυλές


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ντουκάτι ήταν το όνομα της σκυλίτσας (Caty πλέον) λόγω του ότι την είχαμε βρει στην πίστα στο Hellas Ducati Weekend. Καταλάθος παρέλειψα ένα άρθρο, γι αυτό η παρεξήγηση. :D Μου είπαν ότι είναι ελληνικός κατοικίδιος αλλά δεν έχουμε και πεντιγκρί. :p
 




krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Υπάρχουν ομως αρκετά δείγματα? (όχι πως αν δεν υπάρχουν πρέπει να δημιουργήσουμε) αλλά λέμε ... Στο Ελληνικό ποιμενικό τί θεωρείς ότι έγινε λάθος?
φιλε ντενις η αλωπεκιδες υπαρχουν παντου σε ολη την ελλαδα οποτε υπαρχει και επαρκης γεννετικη βαση οσο για τον ΕΠ αυτο που εγινε τωρα επρεπε να εχει γινει απο την αρχη ,πολυτιμος χρονος χαθηκε πηγαινες σε εκθεση και δεν εβλεπες 2 σκυλους ομοιους εκτος βεβαια εαν δεν θελουμε φυλη και θελουμε ενα τυπο ζωων δηλ λιγο απολα αλλα τοτε δεν πρεπει να εχει αυτην την ονομασια μπορει να λεγεται πχ βοσκοσκυλος η κατι τετοιο γιατι σκυλοι σαν αυτους υπαρχουν απο ακρη σε ακρη σε ολα τα βαλκανια
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το κοκόνι είναι μια χαρά όνομα. γλυκύτατο

το ελληνικός κατοικίδιος σκύλος είναι ψυχρό

το μελιταίο κυνίδιο φέρνει πυρετό στο νου.

αυτά περι ονοματολογίας και μόνο

τα περί αλωπεκίδως ,
κρίμα αν υπάρχει κι άλλη ελληνική φυλή,και μάλιστα με έτοιμη την βάση της
και δεν αναγνωρίζεται.
αργότερα μήπως?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Υπάρχουν ομως αρκετά δείγματα? (όχι πως αν δεν υπάρχουν πρέπει να δημιουργήσουμε) αλλά λέμε ... Στο Ελληνικό ποιμενικό τί θεωρείς ότι έγινε λάθος?
1. Βεβαίως και υπάρχουν δείγματα...αλλά τωρα που ο ΚΟΕ τη "διέγραψε" τη φυλή θα χαθουν κι αυτά που είχαμε...

2. Ο "ελληνικός ποιμενικός" ήταν μια ανάμιξη δύο αλληλοσυγκρουόμενων τύπων...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν υπήρχε ? τί υπήρχε ?

Για μένα ένας τέτοιος σκύλος ορίζεται αρχικά μόνο από την εργασία του. Ετσι θα ξεκινήσεις και θα πορευτείς, προσπαθώντας να διακρίνεις τους τύπους, αν υπάρχουν πολλοί τί γίνεται ? Εχουμε πολλούς ποιμενικούς ή τίποτα ?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Δεν υπήρχε ? τί υπήρχε ?

Για μένα ένας τέτοιος σκύλος ορίζεται αρχικά μόνο από την εργασία του. Ετσι θα ξεκινήσεις και θα πορευτείς, προσπαθώντας να διακρίνεις τους τύπους, αν υπάρχουν πολλοί τί γίνεται ? Εχουμε πολλούς ποιμενικούς ή τίποτα ?
το σκεπτικο ήυαν η αναβίωση βασει της ιστοριας και των υπαρχοντων αυθεντικων κατα το δυνατο δειγματων, όχι η φημιουργια μιας φυλής ποιμενικού απο το μηδεν. Σκοπός ήταν να επιλεχθουν τα δείγματα που ανάγονταν στις αρχαίες φυλές μας, που η μία ήταν ενας μολοσσοειδής σκύλος αμυνας κοπαδιων - και κατ επεκταση πολεμικος σκύλος τυπου μαστιφ και η αλλη ενας λευκος ποιμενικός συνοδειας τυπου μαρεμανο...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Έστειλα στον ΚΟΕ email ώστε να ξεκαθαρίσουν όλα.Πάντως όταν ήμουν μικρός θυμάμαι την γιαγιά μου να έχει ένα κοκόνι,το οποίο θεωρούσαμε κόπρο.

λοιπόν?
απάντησε ο όμιλος?
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Πριν απο έναμιση χρόνο περίπου ένας φίλος της αδελφής μου με ενημέρωσε ότι πήρε ένα σκυλάκι απο κάποιον γνωστό του απο τις Πρέσπες. Όταν το πήγε στον κτηνίατρο και του ανάφερε΄την ονομασία Κοκονι ο κτηνίατρος του είπε ότι δεν υπάρχει τέτοια ράτσα. Σε κουβέντα που είχα μαζί του γιατί ο ΄άνθρωπος απόρησε με την απάντηση του κτηνιάτρου τον ενημέρωσα για την πρόσφατη αναγνώριση της φυλής και εκείνος μου είπε ότι σε εκείνες τις περιοχές (Πρέσπες) ονομαζουν Κοκονια τα μικρά βοηθητικά σπιτάκια γύρω απο την λίμνη και προφανώς έτσι πήρε και την ονομασία του ο μικρόσωμος σκύλος που υπάρχει σε όλα τα σπίτια σχεδόν της περιοχής !
Μπορεί εκεί να κρύβετε το μυστικό του ονόματος, ποιος ξέρει !!!