Νέες ελληνικές φυλές


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Μου κάνει λίγο Λιακόπουλος αυτό που ακόμα και το Playstation το είχαν ανακαλύψει οι αρχαίοι Έλληνες... :D...αλλά σίγουρα έχει κάποια στοιχεία.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
χεχεχε...α ρε λιακοοοοοο!!!!!μεγαλη φυσιογνωμια...ο λιακο dogo...βλεπω εισαι φαν
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Και εμείς με μεγάλη περιέργεια περιμένουμε το «Ζουν αναμασά μας».
Παιδιά, βλέποντας το κοκόνι δεν μου έρχεται κανένα αίσθημα
#-o
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
μια και πήραμε φόρα με τις αναγνωρίσεις μήπως να αναγνωρίσουμε και τα πιτ μπουλάκια μας που έχουν κι αυτά ελληνική καταγωγή???? :D 8)

"κολλημένος με τη μπάλα" :p
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
και να τα βγαλουμε greek pitbull terrier? :lol:

τι εγινε με το φορουμ ? στην πεσανε οι τουρκαλαδες?
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
το πρόσεξες ε? κάποιος μας την έπεσε για πολοστή φορά, κοντεύει να μας γίνει συνήθειο, τώρα εγχώριοι είναι εισαγώμενοι είναι...ματαιοδοξία φίλε μου μητήρ πολλών κακών...όλοι θα λογοδοτήσουν όμως κάποια στιγμή και τότε θα είναι αργά...και δεν μιλάω για τη δευτέρα παρουσία αλλά πολύ συντομότερα :wink:

πάντως είμαι μέσα με την ιδέα του ονόματος την νέας φυλής....ρε 'συ λες γι'αυτό να μην αναγνωρίζονται? από αντιαμερικανικό μαίνος???χαχαχαχα

thanks για το ενδιαφέρον πάντως όσον αφορά το site :)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
για το κοκονι θα ανοιξουμε κανα θεματακι?
αντε βρε alopεkis που εισαι??
 


Alopekis

Member
9 Ιουλίου 2007
9
0
!!!!

oscar said:
για το κοκονι θα ανοιξουμε κανα θεματακι?
αντε βρε alopεkis που εισαι??
Εδώ είμαι βρε Oscar, πες μου για το τι θέλεις να μιλήσουμε? :D
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το Αλωπέκις και το Κοκόνι είναι μία ράτσα?...

Στο dogbreedinfo,για παράδειγμα,που έχει το Αλωπέκις δεν μοιάζει καθόλου με το Κοκόνι που βλέπω εδώ.
Το ίδιο και ΕΔΩ.

Και κάτι σε Πιτ-Μπουλ υπάρχει "αλά ελληνικά"...Greek Bulldog!! :D
 


Alopekis

Member
9 Ιουλίου 2007
9
0
To idio

Όχι Dogo τα αλόπεκις και τα κοκόνια είναι το ίδιο πράγμα. Απλώς η λέξη "αλόπεκις"(alopekis) είναι ή "ξένη" ονομασιά της Ελληνικής λέξης "κοκόνι" . :D
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
A!...Έχουν δηλαδή μεγάλη ποικιλομορφία...μακρύτριχα,κοντότριχα,κατσαρότριχα,με όρθια αυτιά,με πεσμένα...χαμός γίνετε.

Και τι τα ξεχωρίζει (sorry για τα Γαλλικά μου) από το απλό "κοπριτάκι" που ξέρουμε?
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Re: To idio

Alopekis said:
Όχι Dogo τα αλόπεκις και τα κοκόνια είναι το ίδιο πράγμα. Απλώς η λέξη "αλόπεκις"(alopekis) είναι ή "ξένη" ονομασιά της Ελληνικής λέξης "κοκόνι" . :D
Ο ΚΟΕ δεν τα έχει αναγνωρίσει σαν ξεχωριστές φυλές? Επίσης η λέξη Αλοπεκίς είναι ελληνικότατη.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Πάντως είχα διαβάσει πρότυπα τόσο για την Αλοπεκίδα όσο και για το Μελιταίο Κυνίδιο γραμμένα απ' την Μαρία Γκινάλα. Τώρα φαίνεται να έχει εξαφανιστεί κάθε αναφορά τους απ' το ελληνικό ίντερνετ! ](*,)

Μήπως ένωσε τις δυο φυλές ο ΚΟΕ υπό την ονομασία Κοκόνι?

ETA: Γράφεται Αλωπεκίς και βρήκα μόνο αυτό το κείμενο:

Με την ευκαιρία, να σας πούμε ότι υποβλήθηκε πρόσφατα στον ΚΟΕ φάκελος στοιχείων με αίτημα την αναγνώριση των Ελληνικών Κατοικίδιων Σκύλων (Αλωπεκίδες & Μελιταία Κυνίδια) και αναμένεται σχετική απάντηση. Οι Κρητικοί Ιχνηλάτες επίσης περιμένουν και αυτοί κάτι επιτέλους να γίνει και γι΄αυτή την πανάρχαια ελληνική φυλή…Ευχόμαστε, σύντομα να εισακουστούν!

Μαρία Γκινάλα

http://www.interpet.gr/nea/recent_2002/neo2_270502.htm
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Tελικά είναι σιγουρο ότι το κοκόνι, το alopekis και το μελιταίο κυνίδιο (small greek domestic dog) είναι το ίδιο? :-k

Πάντως η φωτογραφία του κοκονιου στο site του ΚΟΕ, μοιάζει με το μελιταίο κυνίδιο και ΟΧΙ με το αλωπεκίς. :?
Ρίξτε μια ματιά εδώ:

Aλωπεκίς
http://www.dogbreedinfo.com/alopekis.htm

Mελιταίο κυνίδιο (small greek domestic dog)
http://www.dogbreedinfo.com/smallgreekdomesticdog.htm
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πολύ μπέρδεμα, όπως όλα στην Ελλαδίτσα...μην ψάχνετε ομοιότητες και διαφορές, γιατί οι ίδιες που υπάρχουν σε Αλωπεκίδες μεταξύ τους, της ίδιας βαρύτητας ομοιότητες και διαφορές υπάρχουν μεταξύ Αλωπεκίς - Κυνίδιου ή 2 Κυνιδίων....θέλει πολλά χρόνια δουλεία με ομαδική προσπάθεια προς μία κατεύθυνση, αλλιώς έχουμε ''κοπριτάκια'' - ή κάτι ανάλογο με Ελληνικό ποιμενικό / Λευκός ποιμενικός σκύλος?? ή κάτι τέτοιο, η γελοιότητα (κατά τη γνώμη μου) που έγινε και ''ονομάσαμε'' 2 φυλές, προτού φτιάξουμε έστω μία...γιατί δεν κάναν τα άγρια με τα ήμερα ίσως ή γιατί δεν "βγαίναν'' ίδια τα διαολεμένα!!!
 


Alopekis

Member
9 Ιουλίου 2007
9
0
Απάντηση!!!!

Τι να σου πω Rottie, όλα τα σκυλιά διαφέρουν μορφολογικά. Ίσως η φωτο alopekis στο dogbreedinfo να μην είναι και τόσο "καλή". Αν θέλεις μπορεις να επισκευθείς το σύνδεσμο:
http://www.molosserdogs.com/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=3090
ωστε να διαπιστώσεις πως τεκμηρίωσα τα προηγούμενα posts. Εκεί η εικόνα είναι πανομοιώτυπη με την εικόνα του koe. Επίσης θα μπορέσεις να απαντήσεις στην ερώτησή σου αν το κοκόνι, το αλώπεκις και τα μιλιταία κινίδια είναι το ίδιο πράγμα. :D :D :D :D :D
 


kostvl18

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2007
51
0
Μυτιλήνη οεο
Έστειλα στον ΚΟΕ email ώστε να ξεκαθαρίσουν όλα.Πάντως όταν ήμουν μικρός θυμάμαι την γιαγιά μου να έχει ένα κοκόνι,το οποίο θεωρούσαμε κόπρο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ακόμα μαθαίνω αλλά θα σας πώ ότι μπορώ

ναι μεν όλα τα χρώματα είναι αποδεκτα
αλλά το πρότυπο λέει ας πούμε ότι το τρίχωμα πρέπει να είναι κοντό εδώ κι εδώ και μακρύ εκεί και εκεί.(3 διαφορέτικά μήκη)
ή λέει ότι πρέπει να είναι τάδε διαστάσεων και μακρύτερο από το ύψος.
γενικα όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει προσεκτικά το πρότυπο-δεν νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε κόπριτέξ να ταιριάζει.

δώστε λίγο βάση στον χαρακτήρα ο οποίος και είναι η ειδοποιός διαφορά από άλλα σκυλιά αυτού του μεγέθους.

Η μητέρα μου όταν είδε την φωτογραφία στον κοε μου είπε ότι η γιαγιά της είχε δυό και η κουμπάρα εκ φιλιπιάδως ορμώμενη μου είπε ότι ακόμα κυκλοφορούν διάφορα εκεί.

Εγώ να πώ ότι είναι μικράκι ακόμα αλλά το θαυμάζω στο πόσο πολύ ενδιαφέρεται για τα παιδιά. όσο μικρότερα τόσο πιο πολύ. και ποτέ δεν έχει γαυγίσει παιδιά ενώ με τους μεγάλους όπως και με τις γάτες και τους άλλους σκύλους το πρώτο που κάνει είναι να γαυγίσει,αλλά βέβαια παιχνίδια θέλει μόνο:)

Δείχνει μιά τάση να διεκδικεί το χώρο του και είναι αρκετά υπάκουο και φιλομαθές

Και είναι σκέτη γλύκοφατσούλα



κατα καιρούς μας κρεμάει το δεξί αυτί αλλά ξαναφτιάχνει-

πιστεύω πως αν είναι όλα τα κοκόνια έτσι (αν και το έχω πολύ λιγο καιρό ξαναλέω) θα ακούμε για αυτά όλο και περισσότερο
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Δεν προκειται για φυλες αλλα για ενα χοντρικα ομοιομορφο ως προς τις διαστασεις και γενικες αναλογιες (ελαφρα κοντοποδαρο) ντοπιο γενετικο υλικο που σιγουρα προερχεται και απο διαφορους μικρκροσωμους κατοικιδιους σκυλους παλαιας κοπης αλλα και νεωτερους. Θα γινουν φυλες εαν και εφοσον αναγνωριστει ενα αρχικο γενετικο υλικο και αποκλειστουν αλλες επιδρασεις και εκτραφουν με προτυπο βεβαια. Αλλα στην αρχη ειναι πολυ πιθανο να γεννανε οι αλωπεκιδες (σημαινει αλεπουδιτσα) κοκονια και τα κοκονια μελιταια κυνιδια...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Αυτή είναι Ντουκάτι. Ελληνικός κατοικίδιος (και φοβερό παιδί!) που βρέθηκε στις Σέρρες, μεταφέρθει Αθήνα και στη συνέχεια Γερμανία (για πειράματα και γούνα :D ) Αν κατάλαβα καλά, η Αλωπέκις και το Μελιταίο Κυνίδιο είναι υποκατήγορίες. Το κοκόνι που εντάσσεται; Για τι σας μοιάζει η Ντουκάτι; Δε βρήκα καλύτερη φωτογραφία όρθια. Συχνά η ουρά της είναι γυριστή προς τα πάνω. Αν ενδιαφέρεται κανείς για πιθανούς συγγενείς της, κυκλοφορεί μια μεγαλύτερη κι ένα ιδίου μεγέθους με την Ντουκάτι αρσενικό στην πίστα.

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf