Νέες ελληνικές φυλές


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τι να πώ-κριτής δεν είμαι-και η φωτογραφία είναι διςδιάστατη.

μάλλον λίγο πιο φουντοτό θα έπρεπε να είναι και λίγο πιο δεμένα τα πόδια του

αλλα:)

αν ήταν φοβερό παιδί τότε ήταν κοκόναρος με ετικέτα βεριτάμπλ :D:D:D και 3Χφοβερό παιδί και φοβερότερο dog of the show:D:D:D

εμένα είναι κουταβίνα ακόμα αλλά μακραίνουν κάτι τριχάρες στην ουρά και πίσω από τα πόδια

τα πειράματα φαντάζομαι είναι μπλάκ χιούμορ-αλλιώς :mad:-αλλά δεν σε έχω για έτσι οποτε πλακίτσα είναι

----------
κατατάλλα μελιταία αλωπεκίδια κλπ δεν γνωρίζω δεν απαντώ αλλά δεν αποκλείεται να είναι διαφορετικά ονόματα απο διαφορετικές εποχές και περιοχές που αναφέρονται στο ίδιο σκυλί.

μελιταίος τι να σημαίνει? φιλόλογος κανείς?
αυτό το έχω διαβάσει ώς αριστοτελικό διαχωρισμό των αρχαίων σκύλων.

το αλωπεκίς είναι αρχαίο σίγουρα και μάλλον λόγω φουντωτής ουράς λέγανε έτσι τα κοκόνια-μήπως λέγανε έτσι τα τελείως κοκκινα(κανελί) που μοιάζουν πολύ με αλεπού και στο χρώμα?
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Μελιταιος, ειναι αρχαια ονομασια για τα μικρα σκυλακια συντροφιας, βγαινει απο το μελι.
Τα μελιταια κυνιδια και τα κοκονια δειχνουν τα ιδια> οι Αλωπεκιδες ειναι πιο μικροσωμες με λειο τριχωμα και ορθια αυτια.
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Μελιταιο και κοκονι ειναι η ιδια φυλη θα ανηκε στην ομαδα 9 και μοιαζει με σπανιελ συντροφιας η αλωπεκιδα ανηκει στην ομαδα 5 στους πρωτογονους σκυλους ειναι σαφως πιο σταθεροποιημενη σαν φυλη με περισσοτερα δειγματα
αλλα δεν αναγνωριστηκε απο τον κοε λογω προσωπικων διαφορων πραγματικα πολυ κριμα ....,ειναι ορθωοτη που ειναι μια βασικη διαφορα σε σχεση με το μελιταιο
Τελος ειναι κριμα να χρησιμοποιητε η ονομασια κοκονι που στα περισσδοτερα
μερη της ελλαδος σημαινει ο αχρηστος σκυλος αυτος που δεν κανει για την δουλεια που του αναθετεις πχ κυνηγαει ο σκυλος? -ΜΠΑ κοκονι ειναι
αυταααα.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μελιταιο και κοκονι ειναι η ιδια φυλη θα ανηκε στην ομαδα 9 και μοιαζει με σπανιελ συντροφιας η αλωπεκιδα ανηκει στην ομαδα 5 στους πρωτογονους σκυλους ειναι σαφως πιο σταθεροποιημενη σαν φυλη με περισσοτερα δειγματα
αλλα δεν αναγνωριστηκε απο τον κοε λογω προσωπικων διαφορων πραγματικα πολυ κριμα ....,ειναι ορθωοτη που ειναι μια βασικη διαφορα σε σχεση με το μελιταιο
Τελος ειναι κριμα να χρησιμοποιητε η ονομασια κοκονι που στα περισσδοτερα
μερη της ελλαδος σημαινει ο αχρηστος σκυλος αυτος που δεν κανει για την δουλεια που του αναθετεις πχ κυνηγαει ο σκυλος? -ΜΠΑ κοκονι ειναι
αυταααα.
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
ωστε ελληνική πραγματικότητα κι εδώ:)

άρα σωστό θα ήταν τα κοκόνια να είχαν εγγραφεί στον ΚΟΕ ώς μελιταίο κυνίδιο. και δείχνει και τον γλυκό τους χαρακτήρα-και στα αγγλικά Honeydog.τέλειο!

__Ο πυρετός γράφεται με την ίδια ορθογραφία?__

η κοκόνα είναι η κόρη σε κάποιες περιοχές,ή η κοπέλλα.
η οποία κοπέλα επίσης δεν κυνηγάει-είναι "αχρηστη" για την κοινωνία του 1890 ας πούμε-η και αργότερα. δείχνει σωστή η παρατήρηση περί "άχρηστου" σκύλου

περισσότερες πληροφορίες για την αλωπεκίδα που έχουμε? υπάρχει άραγε εκτροφέας ή αν όχι τρόπος να βρεθούν τέτοια κουτάβια? από ότι λές είναι πιο σταθεροποιημένη με περισσότερα δείγματα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
η ετυμολογια της λεξης κοκονι ποια ειναι ομως? θυμαμαι οταν ημουνα μικρη θειες γιαγιαδεςκλπ με λεγανε κοκονα μου χαιδευτικα. καποια σχεση?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
τωρα το δα.. μαλιστα.. τα κλασσικα φαλλοκρατικα επιθετα:p:p Μια χαρα ειναι το κοκονι σα λεξη.. αλλωστε οι γυναικες στη φυση ειναι τα χρησιμα ζωα.. Οι αντρες εειναι απλα σπερματοδοτες:D:D
Χα.. παω τωρα να καψω το σουτιεν μου;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τωρα το δα.. μαλιστα.. τα κλασσικα φαλλοκρατικα επιθετα:p:p Μια χαρα ειναι το κοκονι σα λεξη.. αλλωστε οι γυναικες στη φυση ειναι τα χρησιμα ζωα.. Οι αντρες εειναι απλα σπερματοδοτες:D:D
Χα.. παω τωρα να καψω το σουτιεν μου;)
γραφεις πριν διαβάσεις?:)

προσωπικά δεν συμερίζομαι τις παλιές αντιλήψεις σε σχέση με τα φύλλα και λυπάμαι για το σουτιέν σου να πάει κρίμα κι άδικα
οι άντρες "είναι" γενικά δότες αλλά το απλά δεν ξέρω που το είδες:D

στην ονοματολογία τώρα- όση ώρα το σκέφτομαι ότι θα απαντούσα στο τι ράτσα είναι το σκυλάκι __μελιταίος όσο να ναι σκάει συνειρμός το πυρετός

ενώ το κοκόνι ταιριάζει στην γλύκα και στην συμπαθεια προς τα παιδάκια

τεςπα_______λέξεις-ονοματα
πφφφφφ κάτι ξέρουν οι σκύλοι και γαυγίζουν.
πιο συχνα παρεξηγούμαστε με αυτές παρά συνενοούμαστε
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Βρε.. πλακα κανω.. δεν ειδες τις γλωσσιτσες τις ροζ!! :D:D
παντως οντως το μελιταιος θυμιζει πυρετο.. σε αναζητηση στο αγιο ιντερνετ βρηκα οτισ μελιταιος πυρετος ειναι ο πυρετος απο τη Μαλτα!! μελιταιος λεει ειναι ο απο τη μαλτα. Μελίτινος ειναι ο απο μέλι. μηπως να το καναμε μελιτινο κυνιδιο?
http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=250
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ναι, μια εκδοχη ειναι οτι "μελιταιο" σημαινει μαλτεζικο. Φαινεται οτι ειχε μικρα σκυλακια στη Μαλτα και τα εφεραν ναυτικοι στην ελλαδα. Ηταν παντα σκυλια συντροφιας.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
παντως μια και το μελιταιος σημαινει ισως μαλτα ισως μελι.. το μελίτινο κυνίδιο ειναι πιο ασφαλες και δε θυμιζει και αρρωστια:D. Επισημα μελιτινο κυνιδιο-χαιδευτικα κοκονι.. αν ειναι δε θηλυκο κοκονα!! Παει το κατοχυρωσα! ποιον περνω τηλεφωνο να ενημερωσω?:p:p
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Η Μαλτα λεγοταν Μελιτη . Αυτο βγαινει απο το μελι.

Etymology

The origin of the term "Malta" is uncertain, though the modern day variation is from the Maltese language. The more common etymology is that it comes from the Greek word μέλι (meli) ('honey'). The Greeks called the island Μελίτη (Melite) meaning "honey" or "honey-sweet" possibly due to Malta's unique production of honey; Malta has had an endemic species of bee which lives on the island, giving it the common nickname the "land of honey".[5] Not only was there Greek influence on the island as early as 700 BC,[6] but the island was later dominated by the Greek-speaking Byzantine Empire from 395 to 870.[6] Another etymology given is the Phoenician word Maleth meaning "a haven".[7]


Wikipedia


Το ονομα της φυλης εχει καθοριστει ηδη - κοκονι.
 
Last edited:


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
κοριτσια ψυχραιμια :) πως συνδεσατε το κοκονι με τον μισογυνισμο? απιστευτο !!!τωρα για να το παρουμε λιγο σοβαρα περα απο την πλακα,
η αλωπεκις ειναι και πολυ καλος σκυλος εργασιας ,σαν σκυλος αγροκτηματος
,προσεχει και προειδοποιει για περεισακτους και το βραδυ κοιμαται μαζι με τις κοτες και τα κουνελια για να τα προσεχει απο την αλεπου αυτα τα εχω δει με τα ματια μου απο ενα αρσενικο σκυλακι και τοτε πιστεψα ...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
η ετυμολογια της λεξης κοκονι ποια ειναι ομως? θυμαμαι οταν ημουνα μικρη θειες γιαγιαδεςκλπ με λεγανε κοκονα μου χαιδευτικα. καποια σχεση?
Κοκώνα είναι η περιστέρα.

Αν δεχτούμε ότι το κοκόνι είναι το τυπικό μικρόσωμο σκυλί που ζούσε στη μέση αγροτική οικογένεια σαν σύντροφος-φύλακας ειδοποιήσης σαφώς και είχε χρησιμότητα και χρηστικότητα. Προφανώς δεν υπήρχε απο αυτό η απαίτηση για κυνήγι ή φύλαξη κοπαδιού.

Σε ταξίδια σε μικρά νησιά, παρατήρησα ότι η αναλογία των μικρόσωμων σκύλων είναι αισθητά μεγαλύτερη απ' ότι σε άλλα μέρη της ηπειρωτικής Ελλάδας. Μια εξήγηση που δείχνει λογική, είναι ότι λόγω του περιορισμένου χώρου, υπήρχε προτίμηση για μικρόσωμα σκυλιά. Αρκετά απο αυτά ταιριάζουν στο πρότυπο που συντάχθηκε για το κοκόνι. Αν συνδυαστεί με το γεγονός ότι οι πιο πολλοί νησιώτες ασχολούνταν με τη ναυτιλία, ακούγεται επίσης λογικό ότι ο σκύλος που θα τους συντρόφευε βόλευε να είναι μικρόσωμος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κοριτσια ψυχραιμια :) πως συνδεσατε το κοκονι με τον μισογυνισμο?


όχι με τον μισογυνισμό

αλλά με την παλιά αντίληψη ότι οι γυναίκες είναι άχρηστες του στύλ 2 αγόρια και ένα παιδί.

κι αυτό επειδή παραπάνω γράφτηκε ότι είνια κρίμα να λέγονται τα μελιταία κυνίδια κοκόνια αφου είναι απαξιωτικός χαρακτηρισμός του σκύλου που δεν κανει σοβαρή δουλειά όπως το κυνήγι.

προσωπικά ώς άντρας θεωρώ τις γυναίκες πάρα πολύ χρήσιμες και γενικά το θηλυκό στοιχείο (πυρ γυνή και θάλασσα που λέμε) ανέκαθεν με προκαλούσε προς σοβαρότερες πράξεις και σκέψεις.

το δε κοκονι είναι μάλλον γλυκύτατο όνομα όπως και τα σκυλάκια αυτά ενώ το μελιταίο επιμένω πως θυμίζει πυρετό...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ρε αγορια πλακα εκανααα..παντως συμφωνω κοκονι ειναι απιστευτο ονομα για σκυλια!!:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι είναι πολύ γλυκοφατσούλες-

Ρε κλαίνε άν χτυπήσει παιδί.... το είχα δεί στην δικιά μου άλλά το διάβασα και σε μια αλλοδαπή σελίδα ώς μαρτυρία ενός αλλοδαπού κοκονοιδιοκτήτη
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Έχετε δίκο αγαπητοί "Skilos" και "Krisai"...άλλη η Αλωπεκίς (Alopecis / Αλωπεκίς= "μικρή αλεπού" και εχουμε και περιγραφή της απο τα αρχαία χρονια...) και αλλο το Μελιταίο Κυνίδιο ("σκυλακι απο την Μίλητο" της Ιωνίας, απ΄όπου πήρε το όνομά της ή Μάλτα γιατί αποικία των Μιλησίων ήταν...). Δυστυχώς ο ΚΟΕ (?) αποφάσισε να συμπτύξει τις δυο φυλές σε μια...ΓΙΑΤΙ ; ας ΜΗΝ επεκταθούμε επ' αυτού, σαφώς περι μισαλλοδοξίας προκειται και προσωπικού κόμπλεξ...εκεί το θυσίασαν το κυνολογικό θέμα κάποιοι, στα προσωπικά τους συμπλέγματα...τελος παντων, άποψή μου οτι αυτό θα δημιουργήσει εκτροφικά προβλήματα ανομοιομορφίας και διαπάλης τύπων...διοτι η Αλωπεκίς & το Μελιταίο εχουν αυτο-σταθεροποιηθεί με τα χρόνια και τωρα παμε και τους δίνουμε μια σφαλιάρα, τις εξαφανίζουμε και τα μπερδευουμε...Άκου Κοκόνι!!! ας όψεται, η ιστορία θα μας κρίνει ολους αλλα θαναι αργα αν / οταν ζημιωθουν οι φυλές μας...βλεπε και ελληνικό ποιμενικό...κρίμα...και ελπίζω καποτε να επικρατήσει η λογική και η κυνοτεχνική εντιμότητα στην Ελλάδα! :(:rolleyes::confused::shock:.......................
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχουν ομως αρκετά δείγματα? (όχι πως αν δεν υπάρχουν πρέπει να δημιουργήσουμε) αλλά λέμε ... Στο Ελληνικό ποιμενικό τί θεωρείς ότι έγινε λάθος?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δε θυμαμαι πού αλλά διάβαζα για ένα σκυλί που ονομάζεται "Ελληνικός Κατοικίδιος". Έχει ακούσει κανείς τίποτα?
(ναι, φλασιά έφαγα)
edit: είδα ότι έχει αναφερθεί πιο πάνω ως ντουκάντι νομίζω.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf