Νέες και παλιότερες φυλές


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Οι δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν από το "Ελληνικα Γκριφον & Γκριφον Κανις".


Υπάρχουν λόγοι να μην αναγνωριστούν κι άλλες φυλές?:confused:
Αυτο μηπως θα επρπε να γινει νεο θεμα?
Μαζι με το ερωτημα αν θα επρεπε να υπαρχουν φυλες που δεν χρισημευουν σε τπτ η γενικα λογω της ανθρωπινης παρεμβασης εχουν πολλα "λαθη"? πχ εντελως στραβα ποδια? μου ερχεται στο μυαλο το μπουλντογκ πχ.?

Η μειωση λοιπον των φυλων δεν θα βοηθουσε στον ολλο πανικο(πολλες φυλες)?
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κατα την γνώμη μου
και κρίνοντας όλες τις δημοσιευσεις στο φόρουμ των "διαφωνούντων¨
θεωρώ ότι οι λόγοι που αντιτίθονται
δεν είναι τόσο ρηχοί όπως ξενικό όνομα εκτροφέα κλπ

Πιστεύω πως υπάρχουν και άλλες οικολογικού ίσως χαρακτήρα αφορμές για να διαφωνεί κάποιος

Περιμένω να ακούσω με ενδιαφέρον
γιατί εγώ με την "χαρά του πρωτάρη"
μόνο κρίμα βλέπω στην αδυναμία μας να διασώσουμε κάποιες φυλές σκύλων με τεράστια χρονική παρουσία στον τόπο μας
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Kαλα αρχαιολατρες ακομα και στις φυλες?
Αν ο σκυλος δημιουργηθηκε στο αστικο περιβαλλον τι πειραζει. θα ειναι ο νεοσκυλος του νεοελληνα.
Οσο για το σκυλος που μυριζει πευκο μη μου βαζετε ιδεες του επιστημονα και ειμαι μειον και στην μπανκα:p
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
μόνο κρίμα βλέπω στην αδυναμία μας να διασώσουμε κάποιες φυλές σκύλων με τεράστια χρονική παρουσία στον τόπο μας
Σωστα!!
Εχουμε φυλες 100ετων και δεν θελουμε να διαφυλαξουμε αυτες που υπαρχουν χιλιαδες χρονια...

Ειναι σαν να πηγαινεις να καταστρεφεις καθε αρχαιο μνημειο και να κρατας τα "μοντερνα":)

Kαλα αρχαιολατρες ακομα και στις φυλες?
αχ ποσο λαθος χρισημοποιουνται καποιες εκφρασεις :D:p
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εννοω οτι ολοι οι καλοι χωρανε και για εμενα αν μια φυλη ειναι δημιουργημα του αστικου περιβαλλοντος του νεοελληνα εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον να διαφυλαχθει και να ασχοληθουν σοβαροι εκτροφεις μαζι της. Εξισου σημαντικο με τη διατηρηση αρχαιοτερων φυλων.:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είμαι σίγουρος ότι υπάρχει σοβαρός αντίλογος για "κι άλλες φυλές σκύλων"

όσον αφορά την πρότερη μέθοδο εκτροφής μιάς φυλής
έχω την εντύπωση πως είναι ολόιδια με τις περισσότερες άλλες φυλές
πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων που εξ αρχής η εκτροφή άρχισε με συγκεκριμένο όραμα
και πάλι όμως τα υλικά αυτών των ελάχιστων εξαιρέσεων κάποτε εκτρέφονταν το ίδιο ανευθυνα και επιπόλαια με τα Γ.Κ που είναι και το βασικό μας τόπικ εδώ΄


οι νεοελληνικές φυλές?
μα αν ασχοληθούν σοβαροί εκτροφείς με οργανωση και στόχους
κατευθείαν παυουν να είναι νεοελληνικές
ο νεοέλληνας δεν είναι έτσι
αντιλαμβάνεσται το οξύμωρο εδώ?
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Χριτακι

συμφωνοι αλλα δεν ειναι ηδη πολλες οι φυλες?? σαν τα εντομα θα γινουν οι σκυλοι στο τελος.. θα εχουν και αυτοι οπως παει 1000 000 φυλες που λεει ο λογος :D
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Εγω νομιζω οτι εχει παραγινει το κακο με τις φυλες. Για ολα υπαρχει ενα μετρο. Εδω γιατι να ξεπερνιεται? Στο τελος καθε εκτροφεας θα εχει τη δικη του φυλη και θα καταληξουμε να εχουμε αποκλειστικους εκτροφεις σαν τους αντιπροσωπους αυτοκινητων...
Μηπως πρεπει να σταματησουν τα πειραματα με τις φυλες? Υπαρχει τοσο μεγαλη αναγκη για δημιουργια νεων? Γιατι να μην βελτιωθουν οι ηδη υπαρχουσες με στοιχεια που μπορει να ειναι ο σκοπος της δημιουργιας νεων?
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
και πάλι όμως τα υλικά αυτών των ελάχιστων εξαιρέσεων κάποτε εκτρέφονταν το ίδιο ανευθυνα και επιπόλαια με τα Γ.Κ που είναι και το βασικό μας τόπικ εδώ
Πολυ σωστα...οι Ελληνικες φυλες αναγνωρισμενες και μη σε 30-50 ισως χρονια να ειναι οπως ενα ροττ ενα ντομπ. η ενας ΓΠ για παραδειγμα... ;)
Λες αυτος π εφτιαξε τα ντομπ να ακουγε τα ιδια? :D:D
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Εγω νομιζω οτι εχει παραγινει το κακο με τις φυλες. Για ολα υπαρχει ενα μετρο. Εδω γιατι να ξεπερνιεται? Στο τελος καθε εκτροφεας θα εχει τη δικη του φυλη και θα καταληξουμε να εχουμε αποκλειστικους εκτροφεις σαν τους αντιπροσωπους αυτοκινητων...
Μηπως πρεπει να σταματησουν τα πειραματα με τις φυλες? Υπαρχει τοσο μεγαλη αναγκη για δημιουργια νεων? Γιατι να μην βελτιωθουν οι ηδη υπαρχουσες με στοιχεια που μπορει να ειναι ο σκοπος της δημιουργιας νεων?
Εγω εχω ακομα και την απορια...και για το χρωματα που εχει καθε φυλη...
Ομεσος και σωστος ιδιοκτητης ενος σκυλου θελει κατι ποιο πολυ απο τον επιθυμητο χαρακτηρα του σκυλου και την υγεια του??

Οι ποιο πολλοι που αφηνουν σκυλους στο δρομο αλωστε ειναι αυτοι που αγορασαν ενα σκυλο γιατι ηταν "γλυκουλης" η δηθεν "αγριος" βλεπε τα πατσαβουρακια η τον πανικο με τα ροττ(κτλ κτλ) ποσα πολλα υπαρχουν... και μετα δεν τους εκανε και τον πεταξαν στο δρομο η τον εδεσαν σε μια ταρατσα
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Αληθεια, τα αποτυχημενα δειγματα της καινουριας φυλης που θα δημιουργηθει τι γινονται? Κι αν απο τα πειραματα με τις διασταυρωσεις αποδειχθει οτι δεν μπορει να ερθει το αποτελεσμα που περιμεναμε, τι γινονται ολες αυτες οι ζωες? Θυσιαζονται στο βωμο της "επιστημης";
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
οι νεοελληνικές φυλές?
μα αν ασχοληθούν σοβαροί εκτροφείς με οργανωση και στόχους
κατευθείαν παυουν να είναι νεοελληνικές
ο νεοέλληνας δεν είναι έτσι
αντιλαμβάνεσται το οξύμωρο εδώ?
Ρε ο νεοελληνας ειναι γιουνικ κομματι. Πιστεψε με ζω με ολες τις φυλες του κοσμου ε μονο ο νεονοτιοιταλος μας μοιαζει αλλα του λειπει το μπαλκαν στοιχειο:p
Οσον αφορα τη σταθεροτητα των φυλων. Στα ζωα εκτροφης ο ανθρωπος ως ενα βαθμο υποκαθιστα την φυση. Στη φυση τιποτα δε μενει σταθερο.. Νομιζω οτι ως ενα βαθμο η δημιουργια νεων φυλων αυξανει τη γενετικη ποικιλομορφια, βοηθαει στην αναμειξη γονιδιων και προστατευει ως ενα βαθμο τα ατομα απο προβληματα υγειας που σχετιζονται με γονιδιακες ασθενειες με υψηλη συχνοτητα σε μια φυλη.
Ασε που νομιζω οτι ο παραγοντας υγεια πρεπει να παιξει μεγαλυτερο ρολο. Καποιες φυλες λοιπον ισως να επρεπε να "αλλαξουν" η να εξαλειφθουν
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτός που έφτιαξε τα ντόμπ σίγουρα άκουγε πολλά
όμως όπως κάθε οραματιστής κατάφερε να πετύχει κάτι τόσο αξιοθαυμαστο όπως τα ντόπερμαν

solco99
δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου
και τελικά αυτή ίσως να είναι η συζήτηση μας εδώ
τα κριτήρια που θέτουν ώς άξια επιλεκτικής εκτροφής και διατήρησης μιας νέας φυλής

η και διακοπής της εκτροφής κάποιων(ακούγεται εξτρεμιστικό σίγουρα)

προσωπικά μόνο διάνοια έχω να προσφέρω σε μια τέτοια συζήτηση-αλλά χαίρομαι που υπάρχουν εκτροφείς και έμπειροι κυνόφιλοι εδώ και ίσως φτάσουμε σε κάποια λογικά συμπεράσματα


μιά ειδοποιός διαφορά για την ελληνική πραγματικότητα είναι
ότι υπάρχει ένας πανάρχαιος πολιτισμός
και μιά νεαρότατη κυνολογία

κατ εμέ χρήζει μεγαλύτερης συμπαθειας η υποψία ύπαρξης παλαιών φυλών

κρίμα που επανέρχομαι αλλά το βλέπουμε με πολλά ζώα αυτό στην πατρίδα μας
δηλ
η ύπαρξη ντόπιων φυλών που χάθηκαν ή θα χαθούν
ένεκα ξενολατρείας
αλλά και πατριδοκαπηλίας
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αληθεια, τα αποτυχημενα δειγματα τι γινονται ολες αυτες οι ζωες? Θυσιαζονται στο βωμο της "επιστημης";
εδώ πράγματι είναι ένα σοβαρό αντικίνητρο
μάλλον δυό:)

αλλά βέβαια δεν νοείται επιλεκτική εκτροφή υπέυθυνη που το μέλλον των κουταβιών δεν είναι εξασφαλισμένο
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
εδώ πράγματι είναι ένα σοβαρό αντικίνητρο
μάλλον δυό:)

αλλά βέβαια δεν νοείται επιλεκτική εκτροφή υπέυθυνη που το μέλλον των κουταβιών δεν είναι εξασφαλισμένο
Αμα μου πεις εσυ σαν εκτροφεας(αν ησουν και εφτιαχνες μια νεα φυλη) τι θα εκανες πχ... 20?40?60?(σε διαστημα μερικων ετων) κουταβια απο την εκτροφη που θα εκανες αν δεν εβρησκες ιδιοκτητες που να θελουν ενα σκυλο("εκτος προτυπου") χωρις δλδ να τους νοιαζει το προτυπο?

αν μου απαντησεις θα συμφωνησω..γιατι δυστηχως η ευθανασια ειναι μια ευκολη λυση... εστω και για λιγους:mad:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λογικό επακόλουθο το νέο θέμα

Αναρωτιέμαι ,η FCI έχει σίγουρα κάνει τέτοιες συζητήσεις στα Δ.Σ. της, τι συμπεράσματα να έχουν βγάλει?

Πάντως η κατάργηση φυλών σίγουρα είναι ακραίο ζήτημα

όπως και να έχει κάποιοι άνθρωποι έχουν καταθέσει προσπάθειες ζωής στην εκτροφή τους

Απ την άλλη αξίζει να προσθέσουμε εδώ
ότι δυστυχώς η κυνολογία επι του πλανήτη
δεν είναι κεντρικά ελεγχόμενη,
ομοσπονδίες υπάρχουν διάφορες
ακόμα και τα designer dogs έχουν,αν δεν κάνω λάθος

Ας συμφωνήσουμε όλοι ότι το βασικότερο κριτήριο για ανάπτυξη μιάς φυλής είναι η γερή κράση και η έλλειψη κληρονομικών παθήσεων

έχω την εντύπωση πως οι παλαιοί τύποι περιέχουν μεγάλο τέτοιο δυναμικό
σε αυτό συμφωνούμε ή τρέφω αυταπάτες?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
θα ηθελα να μου απαντηση ενας εκτροφεας σε αυτο. Γιατι αν ισχυει αυτο γκρεμιζεται το συμπαν μου. Τι? Υπαρχει οραμα και μπροστα σε αυτο η σκυλισια ζωη δεν εχει ουσια? Απο σοβαρους εκτροφεις? Δλδ απο ανθρωπους που γραφουν εδω? Δεν παιζει δε θα τ αντεξωω:(:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22