Νέες και παλιότερες φυλές


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αμα μου πεις εσυ σαν εκτροφεας(αν ησουν και εφτιαχνες μια νεα φυλη) ..γιατι δυστηχως η ευθανασια ειναι μια ευκολη λυση... εστω και για λιγους:mad:

δεν μπορώ να σου απαντήσω
ντρέπομαι να με σκεφτώ ώς εκτροφέα μια νέας φυλής(την λέξη κυνοτεχνία μπορεί να την έχω σκεφτεί αλλά πρώτη φορά γραμμένη την διάβασα φέτος εδώ στο φόρουμ)

η δε ευθανασία που λές μου φέρνει ανατριχίλα
αν είναι να θεωρούμε τον άνθρωπο ώς δικαιούχο τέτοιων μεθόδων πάνω σε άλλα έμβια
καλύτερα να αφήσουμε την εκτροφή και να καταπιαστούμε με την ηθική
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
όπως και να έχει κάποιοι άνθρωποι έχουν καταθέσει προσπάθειες ζωής στην εκτροφή τους
Ωραια και? θα συντηρουμε τα λαθη? :)

Ας συμφωνήσουμε όλοι ότι το βασικότερο κριτήριο για ανάπτυξη μιάς φυλής είναι η γερή κράση και η έλλειψη κληρονομικών παθήσεων

έχω την εντύπωση πως οι παλαιοί τύποι περιέχουν μεγάλο τέτοιο δυναμικό
σε αυτό συμφωνούμε ή τρέφω αυταπάτες?
Αυτο ξερω και εγω οτι δλδ εχουν λιγοτερες παθησεις απο τις νεες φυλες που φτιαξαμε εμεις και ειναι λογικο.

Χριτακι και Κοκονι....

Πειτε μουυ εσεις....ενας που θελει και εχει οραμα για μια νεα φυλη...

Και παει πχ να τη φτιαξει απο ντομπ μολοσσο και οτι αλλο θελετε ...

Τα κουταβια που δεν του κανουν..... που στην αρχη θα ειναι πολλα.... τι πιστευετε οτι θα τα κανει???

σηγουρα υπαρχουν αρκετες επλογες...
εσεις τι πιστευετε?(οχι τι θα θελατε )
Μια και το ευκολο το αποζητουν πολλοι...

Για αναρωτηθητε?? τι εγιναν τα κουταβια απο τοσες φυλες που δεν μας "εκαναν" μεχρη να βγουν σωστα δειγματα? στα ντοπμ πχ? η σε οποια αλλη σχετικα νεα φυλη?

Εχω θα ευχομαι οτι πηγαν σε ιδιοκτητες ....και και παγματικα νομιζω οτι λεω ψεματα :(


EDIT:Αλλα τι ψαχνω τωρα??αυτα εγιναν(οσα εγιναν μια και δεν λεω οτι ολλοι ηταν ετσι) πριν 100 χρονια...

Το θεμα ειναι να μην επαναλαμβανονται...
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αν για να φτιαχτει νεα φυλη η να διατηρηθει παλια πρεπει να γινονται τετοια ας τα κανουμε ολα μπασταρδα. Τετοια οραματα μου θυμιζουν το φιλο μας (ιουυ) τον αδολφο.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπάρχει θέμα για ευθανασία

δεν θα με παρασύρετε παλιόπαιδα σε οφ τόπικ:D

ήδη έχουν μείνει αναπάντητα ερωτήματα ποιό πίσω
 


Elr1c

Active Member
9 Μαϊου 2008
31
0
Καλημέρα, παιδιά.

Βρήκα το θέμα άκρως ενδιαφέρον και θέλησα να πω μια γνώμη.

Λέγοντας αυτή την χρονική περίοδο φυλές εννοούμε τα αποτελέσματα μιας εκτροφής αιώνων ή πολλών δεκατιών κάποιων σκύλων με κριτήρια ποιότητας και ανθεκτικότητας.

Η κυνοφιλια είναι κάτι πολύ πιο μοντέρνο και αν συνυπήρχε με την εκτροφή σκύλων ίσως να μην ήταν τίποτα όπως το ξέρουμε.

Σαφώς όπως και στην ανθρώπινη ιστορία και στην φύση, μόνο οι ισχυροί διαιωνίστηκαν. Άλλοι κατέληξαν σε κάποιον καιάδα...

Η νέα φυλή, όποια κι αν είναι, πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης και οι εκτροφείς της όπως και η κοντινή κοινότητα να είναι προθυμοι να την υποστηρίξουν. Να προάγουν το "καλό" της αλλά ταυτόχρονα να υποστηρίξουν και τις "αποτυχίες" της. Κάθε αναγνωρισμένη φυλή έχει αυτή την πορεία και σίγουρα υπήρξαν και απώλειες και έκτροπα μέχρι να δουμε τους τωρινούς απογόνους της.

Μήπως όμως υπερβάλουμε λίγο? Τι σημαίνει αναγνωρισμένη φυλή τελικά? Το δικαίωμα κερδοφόρας εκτροφής και συμμετοχών σε εκθέσεις?

Όποια κι αν είναι η απάντηση που θα δοθεί, πιστεύω πως για την δημουργία-αναγνώριση νέων φυλών προϋπόθεση είναι όλοι να σταθούν διπλά σε αυτή τη προσπάθεια με κόστος την ανατροφή "ελλατωματικών" απογόνων με το ψυχολογικό κόστος που συνεπάγεται αυτό και στενή εποπτεία στον εν λόγω εκτροφέα προς αποφυγή εγκλημάτων.

Είναι πολύ δύσκολο κατά την γνώμη μου χωρίς ορατό όφελος...
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Η νέα φυλή, όποια κι αν είναι, πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης και οι εκτροφείς της όπως και η κοντινή κοινότητα να είναι προθυμοι να την υποστηρίξουν.
Μα ειναι τοσες πολλες ηδη οι φυλες, που για καθε εναν λογο, υπαρχουν παρα πολλα δειγματα. Τωρα αν ο λογος π.χ. ειναι, λιγο πιο κοντο τριχωμα η λιγο πιο κοντο ρυγχος, να κανουμε την ταδε φυλη πιο ελκυστικη (εμπορικη), να κανουμε την ταδε φυλη πιο φιλικη στην οικογενεια, αναλογα με τα προσωπικα γουστα του καθενος, να ξεφυτρωνουν συνεχεια φυλες, τι να πω?
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οι ανησυχίες και οι παρατηρήσεις και των δυό σας είναι σίγουρα ορθές κατα την ταπεινή μου γνώμη

Να συμπληρωσω ότι εν έτει 2008 και εν μέσω της οικολογικής κρίσης που διερχόμαστε η προσθήκη νέων φυλών με σκοπο το εμπορικό κέρδος μόνο αηδία μπορεί να μου προκαλέσει

αντιθέτως
η ανάπτυξη νέων ή αναβίωση παλαιών με απότερο σκοπό την εξασφάλιση υγιέστερων σκύλων μάλλον είναι προτεραιότητα την σήμερον.

και βέβαια
είναι μια προσπάθεια που χρειαζεται τρομερή συσπείρωση και οργάνωση

όχι και αλλεργικές αντιδράσεις όμως :)

Υπάρχει δημοσίευση στο φόρουμ περί καθαρόαιμων σκύλων με παμπάλαια εκτροφή τα οποία σε μεγάλο ποσοστό υποφέρουν απο διάφορες πολύ οδυνηρές παθήσεις

Μήπως τελικά είναι και επιτακτική η ανάγκη προσθήκης νέων φυλών με βασικό γνώμονα την υγεία και μακροζωία ?
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Μολις παραδεχτικατε οτι ο σκοπος ηταν και θα ειναι το κερδος...
αρα?τι φιλοζωηες και αρλουμπες λεμε?:rolleyes:

Αν ειναι ετσι αυτα δεν πανε μαζι.:)
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
θα ηθελα να μου απαντηση ενας εκτροφεας σε αυτο. Γιατι αν ισχυει αυτο γκρεμιζεται το συμπαν μου. Τι? Υπαρχει οραμα και μπροστα σε αυτο η σκυλισια ζωη δεν εχει ουσια? Απο σοβαρους εκτροφεις? Δλδ απο ανθρωπους που γραφουν εδω? Δεν παιζει δε θα τ αντεξωω:(:(
Χριτακι νομιζω θυμασαι οτι σε αλλο τοπικ θιχτηκε το θεμα αυτο
οτι δηλαδη οι εκτροφεις κοιμιζουν κουταβια που ειναι ελαττωματικα
οτι η εργασιακη αμειλικτη εκτροφη δεν κραταει σκυλους που ειναι αχρηστοι
νομιζω ισως πολλοι στο φορουμ εχουν μια ρομαντικη εικονα για την κυνοτεχνια που δεν ανταποκρινεται παντα στην πραγματικοτητα

Ας συμφωνήσουμε όλοι ότι το βασικότερο κριτήριο για ανάπτυξη μιάς φυλής είναι η γερή κράση και η έλλειψη κληρονομικών παθήσεων

έχω την εντύπωση πως οι παλαιοί τύποι περιέχουν μεγάλο τέτοιο δυναμικό
σε αυτό συμφωνούμε ή τρέφω αυταπάτες?
αλλη μια ρομαντικη ιδεα που ισως χρειαζεται προσγειωση στην πραγματικοτητα
κανενα ζωο δεν ειναι απαλλαγμενο απο κληρονομικες παθησεις, ουτε ο ανθρωπος, ουτε οι σκυλοι
ουτε τα ημιαμα
η παθηση ειναι συμφυτη με τη ζωη :(

απο τη στιγμη που απομονωνουμε ενα πληθυσμο σκυλων απο το συνολο και τον κανουμε φυλη
επομενως τα ατομα της φυλης ζευγαρωνονται μεταξυ τους και οχι με αλλα
καποια στιγμη οι υποβοσκουσες παθησεις που υπαρχουν στο ειδος θα βγουν στην επιφανεια λογω συμπυκνωσης...και επιπλεον εχουμε καθε τοσο και μεταλλαξεις
η κυνοτεχνια δεν ειναι απλη υποθεση
η μονη λυση ειναι διαρκως να προσπαθουμε να δημιουργησουμε γενεαλογικες γραμμες που εχουν ομοζυγωτια σε υγιη γονιδια
αλλα αν η αναπαραγωγη μενει κλειστη χανουμε σφριγος οποτε καθε λιγο πρεπει να χρησιμοποιουμε ενα μη συγγενικο σκυλο
και καθε τετοιο ζευγαρωμα εχει τον κινδυνο να μας ξαναδωσει προβληματα που παλεψαμε πολλες γενιες να εξαλειψουμε
οπως βλεπετε η εκτροφη καθαροαιμων σκυλων ειναι απο μονη της ενα πολυπλοκο προβλημα
και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως πχ το να φτιαξουμε υγιεις φυλες για να βοηθησουμε τις αλλες...

ενα σημειο που αναφερθηκε πιο πανω - να σταματησουμε να εκτρεφουμε καποιες φυλες, αυτο γινεται καθε τοσο, καποιες φυλες εκλειπουν ειτε λογω αξεπεραστων προβληματων υγειας, ειτε δυσμενων συνθηκων στην περιοχη (πολεμοι, φτωχεια κλπ) ειτε απο ελλειψη ενδιαφεροντος / απηχησης η γιατι η εργασια που εκαναν δεν υπαρχει πια κλπ...πολλες φυλες εχουν εξαφανιστει ετσι.
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η πάθηση σύμφυτη με την ζωή,ναι

για να ωθεί την προσπάθεια για βελτίωση? :)

εντάξει τώρα:) ,
έχεις δίκιο
στην φύση δεν γίνεται να έχεις κάτι "τελείως" έτσι ή αλλιώς...

σαν προορισμός μόνο ορίζεται το τέλειο-
εννοείται πως πάντα θα επιβιώνουμε με κάτι που είναι υποδεέστερο απο αυτό
(όχι όμως και με πάρα πολύ υποδεέστερο...)



οπότε μιλάμε για φυλές με πολύ χαμηλή εμφάνιση κληρονομικών παθήσεων και αρκετά γερή κράση:):):)
έχω την εντύπωση πως οι παλαιοί τύποι περιέχουν μεγάλο τέτοιο δυναμικό;)
σε αυτό συμφωνούμε ή τρέφω αυταπάτες?:)




κι ο ρομαντισμός όμως !!!
χρειάζεται κι αυτός:)
ακόμα και στην κυνοτεχνία
πάντα υπήρχε μιά χρήση και για αυτά που κοιμίζονταν-σε ορφανοτροφείο να το φροντίζουν τα παιδάκια και να παίρνουν χιλιάδες μαθήματα καθημερινά π.χ.-
απλά κάποιοι ήταν πολύ προσγειωμένοι και ,αναγκαστικά, σκληροί και άκαρδοι
ή είναι ακόμα και δεν θα το δέχονταν ευκολα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γράφαμε ταυτόχρονα!

όλα αυτά που λές θα ξεπεραστούν απο την ευκολία που θα παρέχουν οι τεχνολογικές εξελίξεις στον έλεγχο των γονιδιακών παραμέτρων(τώρα μακάρι να τα είπα σωστά:p)

αυτός είναι ένας παράγοντας που θα επηρεάσει πολύ την εκτροφή στο μέλλον.

ήδη ας πούμε την δυσπλασία την έχουμε ελέγξει αρκετά, από ότι καταλαβαίνω εδώ στο φόρουμ ,με μιά απλή ακτινογραφία

σιγά σιγά όλο και περισσότερα εργαλεία θα προσφέρουν οι βιολόγοι και οι γενετιστές στην εκτροφική τέχνη
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ωραια τοτε εγω γιατι να προτιμω σκυλια απο εκτροφη? Δε μου φαινονται και τοσο καλυτερα απο παπι μιλς. Τουλαχιστον οχι στη νοοτροπια σκυλος=προιον
Υπαρχει τροπος να επιλεξω εκτροφεις που δεν κοιμιζουν?
Επισης οσον αφορα ασθενειες η επιστημη εχει πλεον πολα να προσφερει, Ελπιζω καποτε να συναντηθουν εκτροφεις και γενετιστες ωστε να προλαμβανουν (προσοχη οχι να τροποποιουν) τα "κακα" γονιδια
Παντως με τετοιους εκτροφεις τι να πω τστστσ.
Απο αυτους οι ΒΥΒ καλυτεροι:mad:
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Υπαρχει τροπος να επιλεξω εκτροφεις που δεν κοιμιζουν?

σε καθε εκτροφη προκυπτουν προβληματικα ζωα
αλλοι εκτροφεις (οι αμειλικτοι) επιλεγουν να τα κοιμισουν ειτε γιατι το προβλημα δεν παιρνει γιατρια
ειτε γιατι το θεωρουν ανευθυνο να φορτωσουν τα προβληματα σε αλλους
ειτε γιατι φοβουνται οτι αυτα τα προβληματικα καποιοι αλλοι θα τα αναπαραγουν
οπως ειπα και αλλου δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο

Ελπιζω καποτε να συναντηθουν εκτροφεις και γενετιστες

ηδη εχει γινει και γινεται αυτο ολο και περισσοτερο
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Νομιζω ακομα και στην Ελλαδα υπαρχουν πολλοι που θελουν να φροντισουν σκυλακια οχι τοσο υγιη. Μου ειναι αδυνατο να δεχρω οτι πλασματα ιδια με ενα πλασμα που για μενα ειναι το μικρο μου αδερφακι αν μιλαμε για επιπεδο αγαπης (το ξερω οτι ειναι σκυλι και οχι ανθρωπος αλλα το αγαπω το ιδιο) κοιμιζονται για αλλους λογους περαν των πααρα πολυ σοβαρων προβληματων υγειας που τα κανουν να υποφερουν .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ωραια τοτε εγω γιατι να προτιμω σκυλια απο εκτροφη?
Απο αυτους οι ΒΥΒ καλυτεροι:mad:

δεν το βρίσκεις λίγο εξωφρενικό αυτό που λές? ξέρεις πως μιλάω πάντα φιλικά:)

οι byb που λές τα κοιμίζουν αν τους περισέψουν-και δεν ξέρω κι αν τα κοιμίζουν κιόλας ή τα κάνουν τίποτε χειρότερο όπως να τα αμολύσουν πουθενά έξω

και οι λόγοι να διαλέξεις σκύλο απο εκτροφή είναι πολλοί και τους ξέρεις-και τους ξέρεις με τον άσχημο τρόπο κιόλας,αν δεν κάνω λάθος...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δεν μετανοιωσα ποτε που πηρα το Ριτακι μου. Στην τελικη δυστυχως τα κοκερ εχουν τετοια προδιαθεση και ακομα και απο εκτροφη να την επερνα θα μειωνα τις πιθανοτητες αλλα δε θα το απεκλεια. Δε γινεται να αποκλεισεις την αρρωστια δυστυχως. Το κοριτσι μου δεν ειναι σκουπα να στεναχωριεμαι που βγηκε προβληματικη. Αυτο να μην ταλαιπωρειται θα θελα. Επανερχομαστε λοιπο
Το να μην υποστηριζω ΒΥΒ και παπι μιλς και να θελω σκυλια εκτροφης ειναι γιατι τα πρωτα
Α) Δεν εξασφαλιζουν υγεια ζωων
Β) Δεν τα σεβονται.
Το θεμα υγειας ωστοσο ειναι ενα θεμα υπο συζητηση οπως ειπαμε και οπως οι σοβαροι εκτροφεις λενε κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ασφαλες αποτελεσμα. Δεν ειμαστε φυση. Ακομα και να εξαλειψεις δυσπλασια εχεις καρκινο που δεν προβλεπεις οπως και ειπαμε ορισμενες φυλες ειναι αρρωστιαρικες απο τη φυση τουε.
Αρα εμενα ο λογος να υποστηριζω εκτροφεις ειναι πιο πολυ ο Β. Αλλα αν στα πλαισια του "οραματος" θανατωνονται σκυλια που θα μπορουσαν να ζησουν αξιπορεπως για να μην "κοψει η μαγιονεζα" δεν μπορω να θαυμασω αυτους τους εκτροφης. Μην ξεχνας οτι η δουλεια μου ειναι μια δουλεια που αν δεν υπαρξουν κανονες να την περιορισουν μπορουν να βρεθουν ανθρωποι με "οραμα" να κανουν τα αισχη.
Δε λεω οτι οι ΒΥΒ και ειδικα τα παπι μιλς ειναι καλα, Ξεχασα και ενα ερωτηματικο. "Απο αυτους ειναι η ΒΥΒ καλυτεροι?" ηθελα να πω. Αλλα η ερωτηση ειναι πιο πολυ ρητορικη. Οτι και να γινει οι εκτροφεις ειναι καλυτεροι απο παπι μιλς. Απλα ειμαστε σε μια εποχη οπου οι σκυλοι εργασιας δεν ειναι τοσο απαραιτητοι πλεον. Δε χρειαζεσαι φυλακα παρε σεκιουριτι οσο για τους λυκους.. Τους ψαχνουμε να τους προστατευσουμε οχι να τους σκοτωσουμε.
Ε σορυ να θανατωνονται ζωα οχι γιατι η διαβιωση ειναι σκληρη. Βλ τσοπανηδες αλλα για να μη χαλασει το προτυπο ετσι θεωρητικα μου προκαλλει απεχθεια.Δε νομιζω οτι το κανουν ολοι, αλλα αδυνατο να θαυμασω αυτους που το κανουν γιατι εχουν οραμα..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ το κοίμισμα το έχω στο μυαλό μου ώς πρακτική του παρελθόντος και πιστεύω πώς κάτι τέτοιο είναι

εννοείται πως (κι απο ότι διαβάζω κι εδώ) υπάρχουν εκτροφείς και """""εκτροφείς""""" που εισάγουν σκυλιά απο πάπι μιλς....

το θέμα είναι οι νέες φυλές και οι παλιότερες

:)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ναι μαλλον θελει και αλλο σπλιταρισμα αυτο το τοπικ.:D Οσον αφορα τις νεες και της παλαιες φυλες. Νομιζω οτι το επιχειρημα υπερ των νεων φυλων με μετρο ειναι η αυξηση γενετικης ποικιλομορφιας. Ωστοσο επειδη αν εχω καταλαβει καλα εχουμε πηξει απο φυλες το πως και γιατι πρεπει να ειναι αυστηρα ορισμενο απο ομαδα ειδικων. Επισης αναρωτιεμαι γενικα μηπως οι ελληνες εκτροφης πρεπει να στραφουν πιο πολλοι γιατι να στις ελληνικες φυλες. Δηλαδη ακομα και αν το Γ.Κ ειναι νεοελληνικη φυλη γιατι να μην εκτραφει? Αν υπαρχει δλδ ντοπιος πληθυσμος με διαφορετικες γονιδιακες συχνοτητες (ατσσσ ο ορος ο κουλτουρε) δλδ πληθυσμος που σε καποια χαρακτηριστικα διαφοροποιειται απο τους αλλους (ολα τα σκυλια εχουν γονιδιο πχ τριχωμα, το τι ποικιλια τριχωματος εξαρταται απο τις συχνοτητες των αλληλομορφων που κωδικοποιουν για το ιδιο χαρακτηριστικο), γιατι να μην στραφουν σε αυτον οι ελληνες εκτροφεις? Μπορει να αποδειχτει μαπα το καρπουζι αλλα αξιζει να μελετηθει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22