Νέες και παλιότερες φυλές


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Παρακολουθω με ιδιαιτερο ενδιαφερον την συζητηση και νομιζω οτι πρεπει να θιξουμε και το τι σκυλους θελουμε να εκθρεψουμε και βαση ποιου προτυπου?
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το συστημα των προτυπων της FCI εχει αποτυχει και το γνωριζει και η ιδια η οργανωση που σιγα σιγα αλλαζει πολιτικη στον τομεα αυτον.
Τα συγχρονα προτυπα σε παρα πολλες φυλες εχουν οδηγησει σε μια κουρσα υπερτυπισμου δημιουργωντας ζωα ανικανα να εκτελεσουν την εργασια για την οποια δημιουργηθηκε η φυλη στην οποια ανηκουν,αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι δημιουργουν προβληματα υγειας που επηρεαζουν την ευζωια του αγαπημενου μας συντροφου.
Για παραδειγμα βλεποντας site για αγωνες ελκυθρου πρωταθληματικου επιπεδου θα περιμενα οτι τα σκυλια θα πρεπει να ανηκαν στην φυλη των χασκυ,αλλα αντι αυτου ολα τα σκυλια ηταν κατι το απροσδιοριστο μεταξυ βορειων φυλων και κυνηγοσκυλου και σιγουρα μιγαδες,γιατι τα χασκυ δεν μπορουν να συναγωνισθουν αυτους τους μιγαδες εφοσον το προτυπο τους
υποτιθετε οτι εξυπηρετει την μεγιστη εργασιακη ικανοτητα?
Το ιδιο ισχυει και με αλλες φυλες που υπερτυπισμος τα οδηγησε σε προβληματα υγειας ακομη και σε δυσλειτουργιες που δεν επιτρεπουν στα ζωα να αναπαραχθουν φυσιολογικα ,να αναπνευσουν φυσιολογικα κτλπ φτανοντας να αποτελουν δειγμα αφταστης κακοποιησης απεναντι στους σκυλους .
Κατα την γνωμη μου λοιπον θα πρεπει να εχουμε προτυπα πιο ελαστικα που να επιτρεπουν την γονιδιακη ποικιλοτητα και να μην επιδιωκουν την απολυτη ομοιομορφια σε ασημαντα χαραχτηριστικα για την λειτουργικοτητα του σκυλου πχ χρωματισμος και αναθεωρηση εκ της βασεως της φιλοσοφιας με την οποια κρινονται οι σκυλοι στις εκθεσεις που αποτελει την μεγαλυτερη πηγη του κακου.
Τελος το σημαντικοτερο ολων για την υποθεση οργανωμενη κυνοφιλια και το πιο μεγαλο στοιχημα που πρεπει να κερδηθει πριν ειναι αργα ειναι η στροφη της εκτροφης προς την δημιουργια ζωων με εξαιρετους χαραχτηρες
γιατι μεσα απο αυτα τα ζωα θα αναδειχθει μια φυλη και οχι εαν οι προγονοι τους ειχαν ωραια τριχα η κυνηγουσαν αρκουδες μαζι με τον μεγα Αλεξανδρο και τον Λεωνιδα,γιατι ειναι ωραιοι οι μυθοι που δινουν αιγλη στις φυλες αλλα ειναι σαν περιτυλιγμα για σοκολατακια χωρις τα σοκολατακια δηλ. ενα τιποτα.
Ετσι λοιπον σκεφτομαι την προσπαθεια για την αναβιωση των ελληνικων φυλων και κατω απο αυτο το πρισμα νομιζω οτι θα πρεπει να γινει,αλλιως πραγματικα δεν εχει νοημα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ακριβως αυτο. Οταν πρωτομπηκα στο φορουμ ελεγα διαισθητικα και απο αυτα που ξερω απο βιολογια,με λογια και ορους οχι προφανως ενος εξπερ στα κυνολογικα, οτι αν κοιτας κοιταζει το μηκος της ραχης και το χρωμα της τριχας κινδυνευει να κανει διασταυρωσεις που θα οδηγησουν σε ατομα με προβληματα υγειας. Στην αρχη εφαγα τα μπινελικακια μου. Χαιρομαι (χαιρομαι.. καλο θα ταν να μουν λαθος)ωστοσο που βλεπω οτι υπαρχουν πολλα ατομα που συμφωνουν. ελπιζω να επικρατησουν αυτες οι φωνες γιατι αφενος η κυνοφιλια/κυνοτεχνια (αντε μαθαινω και νεους ορους!:)) δεν εχει τιποτα να χασει και αφετερου η αλλαγη αυτη θα ειναι προς οφελος των 4ποδων φιλων μας!
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
κακα τα ψεματα...οι υγιεστερες φυλες ειναι αυτες που παρουσιαζουν

α) μεγαλη γονιδιακη λιμνη (δηλαδη προηλθαν απο πολλους αρχικους προγονους)

β) προσφατες εξω-διασταυρωσεις (με σκυλους εκτος φυλης η με πολυ απομακρυσμενο / διαφορετικο / χωροχρονικα απομακρυσμενο πληθυσμο της φυλης, που μπορει να ειναι αρχικο υλικο που για καποιο λογο αποκοπηκε, πηγε σε μακρινη χωρα, δεν χρησιμοποιηθηκε κοκ)

γ) μεσομορφη / λαγωνικη κατασκευη και εκτροφη βασει επιδοσεων (πχ γκρεϋχαουντ κουρσας), οχι περιορισμενη σε λιγες γενεαλογικες γραμμες

δ) χαλαρο/ελαστικο προτυπο που επιτρεπει τη σταθεροποιηση τυπου χωρις να χρειαζεται πολυ κλειστη (αιμομικτικη) εκτροφη, οπως λεει και το μελος krisai

δεν ειναι μονο η εργασια, δεν ειναι μονο η αρχαιοτητα (πολλες αρχαιες φυλες εχουν συσσωρευμενα προβληματα ακριβως λογω παλαιοτητας, αλλα και περιορισμενου γονιδιακου πλουτου), υπαρχουν φυλες με εγγενη προβληματα για τις οποιες η μονη λυση τελικα ειναι η υβριδοποιηση...αλλα με πολυ προσεκτικα επιλεγμενη εξω-διασταυρωση.

πολλες πρακτικες/παραδοσιακες (ελληνικες και μη) φυλες λοιπον παρεχουν τετοιες δυνατοτητες...αρκει να μην επιμενουμε σε παραλογες απαιτησεις και ακραια χαρακτηριστικα που μοιραια οδηγουν σε προβληματα (χαρακτηρα, υγειας, κατασκευης)

ισως ορισμενοι ακραιφνεις τυπολατρες ανατριχιαζουν με αυτα που λεω, αλλα οταν ζυγιζουμε τα υπερ και τα κατα...:) για το καλο το δικο μας και των σκυλων μας!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
πρεπει να χρησιμοποιουμε ενα μη συγγενικο σκυλο
και καθε τετοιο ζευγαρωμα εχει τον κινδυνο να μας ξαναδωσει προβληματα που παλεψαμε πολλες γενιες να εξαλειψουμε
οπως βλεπετε η εκτροφη καθαροαιμων σκυλων ειναι απο μονη της ενα πολυπλοκο προβλημα
και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως πχ το να φτιαξουμε υγιεις φυλες για να βοηθησουμε τις αλλες...
Παντως ειναι ενα θεμα οτι πολλες ασθενειες σχετιζονται με το οτι ειναι πολυ κονντινες οι συγγενειες των σκυλων που ζευγαρωνουν...
για αυτο αλωστε τα αδεσποτα εχουν λιγοτερες ασθενιες απο ενα επιλεγμενης εκτροφηςς... σωστα?

Edit: (δεν) παλι καλα που εχω και τη chloe να με διορθωνει... ναι εχεις δικιο βιαστικα το εγραψα...μου ξεφυγε :D ακυρο το (δεν)
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
πολλες ασθενειες σχετιζονται με το οτι δεν ειναι πολυ κονντινες οι συγγενειες των σκυλων που ζευγαρωνουν...
Δηλαδή... αν ζευγαρώνουν συγγενείς έχουν λιγότερες πιθανότητες να έχουν κληρονομικές ασθένειες τα ζώα?
Με ποια λογική?
Οι γενετικές νόσοι αλληλοεξουδετερώνονται? :shock:
Edit: Συγχωρείστε με, κάτι δεν έχω καταλάβει.
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Για παραδειγμα βλεποντας site για αγωνες ελκυθρου πρωταθληματικου επιπεδου θα περιμενα οτι τα σκυλια θα πρεπει να ανηκαν στην φυλη των χασκυ,αλλα αντι αυτου ολα τα σκυλια ηταν κατι το απροσδιοριστο μεταξυ βορειων φυλων και κυνηγοσκυλου και σιγουρα μιγαδες,γιατι τα χασκυ δεν μπορουν να συναγωνισθουν αυτους τους μιγαδες εφοσον το προτυπο τους
υποτιθετε οτι εξυπηρετει την μεγιστη εργασιακη ικανοτητα?
Μα και βεβαια οταν βαζεις κατι σε ενα προτυπο το περιοριζεις και τις δυνατοτητες του...
πχ... η δυναμη ενος πλασματος εξαρταται κατα πολυ απο τη σωματοδομη του(μυες οστα λιπος κτλ κτλ) και την συνολικη μαζα του..αρα αν βαλεις σε ενα ζωο οριο στο βαρος του βαζεις και αριο στη δυναμη του....
και ναι ειναι ποιιο λογικο ενας μιγας να ειναι καλλιτερος απο ενα "καθαροαιμο" μια και η φυση λογω της επιλογης που κανει παιρνει συνηθως(οχι παντα) τα ποιο ισχυρα γονιδια για τον απογονο...

Ειναι ο νομος του οτι το τεκνο πρεπει να ειναι καλλιτερο στην επιβιωση απο το γονιο και η φυση σε αυτον τον τομεα δεν εχει ομοιιο;)
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Δηλαδή... αν ζευγαρώνουν συγγενείς έχουν λιγότερες πιθανότητες να έχουν κληρονομικές ασθένειες τα ζώα?
Με ποια λογική?
Οι γενετικές νόσοι αλληλοεξουδετερώνονται? :shock:
Edit: Συγχωρείστε με, κάτι δεν έχω καταλάβει.
εγω δεν καταλαβα...τι δεν εχεις καταλαβει....?

Παντως ειναι ενα θεμα οτι πολλες ασθενειες σχετιζονται με το οτι ειναι πολυ κονντινες οι συγγενειες των σκυλων που ζευγαρωνουν...
για αυτο αλωστε τα αδεσποτα εχουν λιγοτερες ασθενιες απο ενα επιλεγμενης εκτροφηςς... σωστα?

οχι, λαθος! πολυ απλουστευμενο και ανακριβες...
 
Last edited by a moderator:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όταν η αναπαραγωγή είναι κλειστή έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να είνια υγιείς οι απόγονοι?
Με την έννοια ότι οι γεννήτορες είναι σίγουρα καθαροί από γενετικές παθήσεις?
Αυτό κατάλαβα.
Και ρωτάω: Πώς ακριβώς έχει αυτό να κάνει με το γεγονός ή την υπόθεση ότι τα αδέσποτα
εχουν λιγοτερες ασθενιες απο ενα επιλεγμενης εκτροφηςς
όπως είπε ο Γιώργος...

edit: Τώρα είδα τι γράψατε παιδιά. Νομίζω μπερδευτήκαμε ομαδικώς
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αρα αν βαλεις σε ενα ζωο οριο στο βαρος του βαζεις και αριο στη δυναμη του....

δηλαδη οσο πιο χοντρος ειναι ο σκυλος τοσο καλυτερα :confused: :confused: :confused:

το ποσο δυνατος ειναι ο σκυλος εφ ' οσον δεν μιλαμε για μποντιμπιλνταραδες το καθοριζει η αποτελεσματικοτητα του στην εργασια της φυλής του

το προτυπο για αυτον το λογο υπαρχει , να κατευθυνει την εκτροφη ωστε να βγαζει το επιθυμητο αποτελεσμα ,τωρα ανεξαρτητα απο το προτυπο ειναι και το τι ζηταει ο εκτροφεας

ο υπερτυπισμος δεν ειναι θεμα προτυπου αλλα θεμα εκτροφης
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Μα και βεβαια οταν βαζεις κατι σε ενα προτυπο το περιοριζεις και τις δυνατοτητες του...
πχ... η δυναμη ενος πλασματος εξαρταται κατα πολυ απο τη σωματοδομη του(μυες οστα λιπος κτλ κτλ) και την συνολικη μαζα του..αρα αν βαλεις σε ενα ζωο οριο στο βαρος του βαζεις και αριο στη δυναμη του....
λαθος. Αν ξεπερασεις τα λογικα ορια του καθε σωματοτυπου θα προκαλεσεις προβληματα - τα προβληματα αναπτυξης και σκελετου κλπ που εχουν ολες οι μεγαλοσωμες φυλες...γιατι τις αλλαξαμε και τις καναμε πολυ ογκωδεστερες απ' οτι φυσιολογικα θα ηταν ....


και ναι ειναι ποιιο λογικο ενας μιγας να ειναι καλλιτερος απο ενα "καθαροαιμο" μια και η φυση λογω της επιλογης που κανει παιρνει συνηθως(οχι παντα) τα ποιο ισχυρα γονιδια για τον απογονο...

Ειναι ο νομος του οτι το τεκνο πρεπει να ειναι καλλιτερο στην επιβιωση απο το γονιο και η φυση σε αυτον τον τομεα δεν εχει ομοιιο;)
επισης ανακριβες. Η φυση δεν επιλεγει τα καλυτερα γονιδια για τους απογονους. Εχεις μπερδεψει τη φυσικη επιλογη (που σημαινει πολυ απλα οτι δεν θα επιβιωσουν ολα τα κουταβια, και οτι ελαχιστα-μπορει και κανενα- θα φτασουν σε ηλικια αναπαραγωγης, και συνηθως αυτα που θα ζευγαρωσουν θα ειναι το πιο καταλληλα προσαρμοσμενα στο περιβαλλον...δεν ειναι θεμα σωματικης δυναμης, αλλα ικανοτητας και θα παρει πολυ χρονο να το αναλυσουμε) με την κληρονομικοτητα, η οποια ειναι μεταδοση γενετικου υλικου 50-50 απο τον καθε γονιο. Το ποια γονιδια παιρνει ο απογονος απο τον καθε γονεα ειναι θεμα τυχης και περιπλοκων κανονων κληρονομικοτητας. Ετσι μεταβιβαζονται και οι κληρονομικες παθησεις...και απειρες φορες τα τεκνα ειναι χειροτερα απο τους γονεις...

Όταν η αναπαραγωγή είναι κλειστή έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι υγιείς οι απόγονοι, οταν οι γεννήτορες είναι απαλλαγμενοι από γενετικές παθήσεις
αυτο ειναι σωστο.
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Nαι αλλα οι γονεις θα εχουν τσεκαριστει για συγκεκριμενες παθησεις. Οταν εννοουμε κλειστη εννοουμε μεταξυ συγγενων ε? Οι συγγενεις εχουν παντα μεγαπυτερη πιθανοτητα να εχουν κληρονομησει απο γονιο ρο ιδιο γονιδιο που ευθυνεται για μια παθολογικη κατασταση. Το γονιδιο αυτο πολυ συχνα ειναι υπολειπομενο. Αν αυτο το γονιδιο ειναι σε ετεροζυγη κατασταση δεν εκφραζεται. Αν ομως διασταυρωσεις δυο συγγενεις που το εχουν τοτε στην απλουστερη ρων περιπτωσεων εχεις ενα 25% πιθανοτητα να παρεις αρρωστο αππγονο. Κλασσικο παραδειγμα η αιμμοροφιλια οπου στις αριστοκρατικες οικογενειες επειδη γινοταν "αλλαξε ο κολιες και εγινε βραχιολι" μεταξυ συγγενων, ηταν συνηθες φαινομενο.
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
συγνωμη αλλα το να ειναι κλειστη μια εκτροφη και τετοια και οτι τα καθαροαιμα εχουν λιγοτερες ασθενειες δεν μου καθετε...εγω αλλα εχω διδαχθει...θα τα ξανα κοιταξω..

Το θεμα ο καθενας το βλεπει απο την πλευρα του... ο ενας σαν εκτροφεας ο αλλος σαν ιδιοκτητης... νοομιζω οτι την απαντηση θα μας τη δωσει μονο ενας βιολογος...

Θα επανελθω στο θεμα μολις ερθω σε επαφη με εναν για να μου διεκρινυσει καποια πραγματα... γιατι δεν μου κολαει τα μπασταρδα ζωα να ειναι λιγοτερο υγιη απο τα καθαροαιμα...
βιολογικα δεν στεκει(απο οσα θυμαμαι η εχω κουβεντιασει)... θα το ψαξω....

fainomenon...δεν εχω μπερδεψει τη φυσικη επιλογη..την θυμαμαι βρε :D...
αλλα ακομα και στα γονιδια ακομα και απο τη στιγμη της συλιψης υπαρχει εενα ειδος "φυσικης επιλογης".... μην κοιτατε μονο το θεμα δυναμης που εγραψα... μια και ηταν ενα παραδειγμα...δειτετο συνολικα...

Αυτο που εγραψα ειναι λαθος μονο αν το παρεις και το κρινεις μονοπλευρα..δλδ την αναπαραγωγη με σκοπο την αυξηση του βαρους...
αυτο που ειπες "Αν ξεπερασεις τα λογικα ορια του καθε σωματοτυπου θα προκαλεσεις προβληματα - τα προβληματα αναπτυξης και σκελετου κλπ που εχουν ολες οι μεγαλοσωμες φυλες.."
νομιζω οτι ειναι κατι που δεν ειναι παντα αληθηνο και ισχυει μονο οταν ειναι αποτομη και ακραια αυτη η αλαγη..οπως πχ χορηγηση ορμονων για την αναπτυξη του βαρους/ογκου.ή ταχεια αναπαραγωγη με αυτο το σκοπο.

το προτυπο ειναι πολυ αυστηρο για να υσχυει κατι τετοιο...ειναι σαν να λεμε οτι ο ανθρωπος αν υπερβει τα ορια του 165- 185 θα εχει προβληματα...:rolleyes:

Δεν μπορειτε να μου πειτε οτι δεν μπορει να γινει εκτροφη σκυλου με ποιο μεγαλο μεγεθος απο ενας αγιου βερναρδου πχ γιατι θα εχει πραβληματα...τοτε δεν θα υπηρχαν τοσο μεγαλα ζωα ουτε στη φυση και το μεγαλυτερο θα ηταν ενας μολοσσος η ενα αγιου βερναρδου λολ.

νομιζω οτι μια τετοια κουβεντα χρειαζεται καποιον ειδικο στα θεματα βιολογιας.

Βασικα εχω αρχισει να εχω την εξης σκεψη...
Κατα ποσο το προτυπο εχει να κανει με την υγεια του σκυλου και κατα ποσο με την εμπορικη του αξια?μια και μια "φυλη" ειναι παντα ποιο ακριβη απο ενα μπασταρδο...
σωστα?


Nαι αλλα οι γονεις θα εχουν τσεκαριστει για συγκεκριμενες παθησεις. Οταν εννοουμε κλειστη εννοουμε μεταξυ συγγενων ε?
οχι με το ζορι αλλα αυτο ειναι που θελω να πω... οτι πολλες ασθενειες εχουν να κανουν με αυτο;) οτι δλδ δεν ειναι αρκετα μεγαλες οι "συγκενικες αλυσιδες"(ας το πω ετσι δεν βρισκω ποιο καλη λεξη ) των ζωων που ζευγαρωνουν

στα μπασταρδα ζωα δυσκολα συμβαινει αυτο :D

και οσο για το μπερδεμα αγνοειτε το λαθος και ξανα δειτε διορθωμενο :D σορρυυυυυ :cool:
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
οχι με το ζορι αλλα αυτο ειναι που θελω να πω... οτι πολλες ασθενειες εχουν να κανουν με αυτο;)
στα μπασταρδα ζωα δυσκολα συμβαινει αυτο :D
Την εχω χασει λιγο την κουβεντα. Για να το παρω απο την αρχη η αναπαραγωγη μεταξυ συγγενων φερει κινδυνους. Μια περιληψη του γιατι το αναεφερα σε αμεσως προηγουμενο ποστ. Παραδειγμα. Ας πουμε οτι για να διασταυρωσεις δυο ατομα στα σκυλια ελεγχεις ενα συνολο ασθενειων, δυσπλασια, κρυψορχια κλπ. Ποσες ειναι δεν ξερω ενας εκτροφεας θα μας πει. Εστω οτι ειναι 10-20? Υπαρχουν αλλες τοσες ασθενειες που δεν ελεγχονται. Ας παρουμε ως παραδειγμα ρετινοβλαστωμα (φανταζομαι υπαρχει και στο σκυλο αν και απο οτι ειδα ηταν μεχρι 2003 υπο συζητηση, δεν ξερω αν ελεγχεται, εστω,οχι).
Το ρετινοβλαστομα οφειλεται σε ενα γονιδιο που αν βρεθει στη προβληματικη υπολειπομενη κατασταση, δηλαδη το ζευγαρακι των γονιδιων ειναι προβληματικο και για τα δυο προκαλει καρκινο σε παιδικη ηλικια στα ματια(αμφιβληστροειδη). Σε ετεροζυγη (ενα καλο ενα προβληματικο) αυξημενες πιθανοτητες. Ας πουμε οτι ο γονιος το εχει σε ετεροζυγη κατασταση και δινει το γονιδιο σε 2 κουταβακια (πολυ πιθανον, ευκολο να υπολογιστει η πιθανοτητα με την διωνυμικη κατανομη, για οσους ενδιαφερονται). Αν τα κουταβακια το εχουν σε ετροζυγη κατασταση, πιθανον να μη νοσησουν αν ωστοσο τα διασταυρωσουμε μεταξυ τους εχουμε 25% πιθανοτητα να παρουμε τον ομοζυγο γονοτυπο για το προβληματικο γονιδιο. Πιθανοτητα πολυ μεγαλυτερη με το αν διασταυρωναμε το ενα απογονο με ενα τυχαιο ατομο που το πιο πιθανο ηταν να μην εχει το γονιδιο αυτο (τα προβληματικα γονιδια δεν ειναι τοσο συχνα συνηθως, ειδικα τα αμεσα σχετιζομενα με παθησεις.).
Αρα οι διασταυρωσεις μεταξυ συγγενων πιθανον να ελεγχουν τις ασθενειες για τις οποιες ο εκτροφεας επιλεγει να ενδιαφερθει αλλα για ολες τις αλλεσ μαλλον αυξανουν την πιθανοτητα να εμφανιστουν. Δικοπο μαχαιρι δλδ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Φίλε Γιώργο από την Κρήτη προσπάθησε να καταλάβεις το εξής απλό:

No πρότυπο, nο φυλή.

Κατανοητό?

Τα περί «μπάσταρδων» ασχολίαστα…
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
YΠαρχει πιθανοτητα τα μπασταρδα να ειναι πιο υγιη απο τις φυλες γιατι αναμυγνειουν πολλες pools γονιδιων.. Αλλα παλι σε καποιες ασθενειες τα εκτροφης εχουν μεγαλες πιθανοτητες να ειναι υγιη. Ολα αυτα ομως χριζουν βαθειας μελετης ειδικα συμφωνα με τη συγχρονη αποψη οτι οι πιο συχνες ασθενειες ειναι πολυπαραγοντικες. Αν δε βαλεις οτι υπαρχουν και χαρακτηριστικα που δεν ακολουθουν την κλασσικη αποψη οσον αφορα τη δραση τους και τον τροπο που κληρονομουνται, τα πραγματα γινονται παρα πολυ πολυπλοκα και δεν μπορεις να πεις οτι ειναι το α η τοβ. Παντα πρεπει να λαμβανεις υποψιν τις δεδομενες συνθηκες. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν μπορει κανεις να αποκλεισει οτι καποια μπασταρδα ειναι πιο υγιη απο καποια εκτροφης. Οπως ομως δεν μπορει να κανει και το αντιθετο. Αυτα ειναι γενικευσεις που δεν ισχυουν.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
No πρότυπο, nο φυλή.
Γιατι σου ειπα εγω οτι διαφωνω?????? παραξενα πραγματα..... Τωρα εκφρασεις του τυπου "κατανοητο" λες και ειμαι δεν ξερω ποιος και δεν καταλαβαινω ..παρακαλω να της κρατας για τον εαυτο σου οταν απευθυνεσαι σε εσενα.... και αναρωτισου αν καταλαβες αυτο που ειπα ξανα. Φιλικα Γιωργος
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όταν φτάσω σε σημείο να απευθύνομαι στον …εαυτό μου (μάλλον με αυτά που διαβάζω δεν αργώ), θα λάβω σοβαρά υπ’ όψιν τις παρατηρήσεις σου.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
κλειστη εκτροφη / αναπαραγωγη συγγενων / αιμομιξια (οπως θελετε πεστε το) που δεν εχουν προβληματα δεν δημιουργει προβληματα. (Εγω μιλησα για γραμμη που εκτροφικα εχει απαλλαγει απο τυχον αρχικα & λανθανοντα προβληματα, μαλλον δεν εγινε κατανοητο)

κλειστη εκτροφη μεταξυ σκυλων που εχουν προβληματα φανερωνει τα λανθανοντα και διαιωνιζει τα γνωστα

η γραμμικη εκτροφη επιτρεπει και την εμφανιση των προβληματων που υποβοσκουν (ωστε ν' απαλλαγουμε απο αυτα) και την σταθεροποιηση τυπου. Καθε 2-3 γενιες ειναι χρησιμο να γινεται ζευγαρωμα με μακρινο συγγενη για να τονιζεται το σφριγος...Αυτη ειναι η πιο δημοφιλης μεθοδος εκτροφης γιατι αποτελει ιδανικο συμβιβασμο..

Το ειδος (σκυλος) πασχει απο εκατονταδες παθησεις - και οι καθαροαιμοι, και οι ημιαμοι...οι ημιαμοι εμφανιζουν λιγοτερες παθησεις γιατι εχουν χαμηλη ομοζυγωτια...αλλα υπαρχουν καθαροαιμες φυλες πιο υγιεις και απο ημιαιμα γιατι ειναι ομοζυγωτες απαλλαγμενοι...γενικως οι γενικευσεις οδηγουν σε ανακριβειες...
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
υπαρχουν καθαροαιμες φυλες πιο υγιεις και απο ημιαιμα γιατι ειναι ομοζυγωτες απαλλαγμενοι
Από περιέργεια, ποιες φυλές ακριβώς?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22