Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Συμφωνω το νομοσχεδιο μαμαει απο ολες τις αποψεις!
Επισης εχεις δικιο οι τσοπανηδες φταινε για ολα πρεπει να κλεισουν και τα τελευταια μαντρια που εχουν απομεινει, ας γινουν κι αυτοι ντελιβεραδες τελοσπαντων! Αρκετη ζημια εκαναν σ αυτη την αγια χωρα φτανει πια! Ασε που τα βοσκοτοπια τους ειναι ιδανικες θεσεις για φωτοβολταικα και ανεμογεννητριες, κι αυτο ειναι τρεντυ και βιγκαν και μαματο;)
Πρώτον μίλησα πολύ ευγενικά και δεν σας επιτρέπω να μου απευθύνεστε ειρωνικά.


Δεύτερον αναφέρομαι αποκλειστικά στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν τους σκύλους τους, δεν έχω κάτι με το επάγγελμα του κτηνοτρόφου γενικά ούτε τους καταλογίζω τίποτε από όλα αυτά που γράφετε.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and takisft


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τα οικονομικά των σωματείων (όλων, όχι μόνο των φιλοζωικών) ελέγχονται ήδη από την εφορεία, έχουν λογιστικά βιβλία και καταθέτουν φορολογικές δηλώσεις κανονικά.
Όταν μάλιστα πάρουν κάποια επιχορήγηση από τον Δήμο, πρέπει να έχουν πρώτα καταθέσει προϋπολογισμό για το πού θα διατεθεί το συγκεκριμένο ποσό και στη συνέχεια να καταθέσουν τα τιμολόγια που δικαιολογούν αυτές τις δαπάνες. Όλα αυτά ανεβαίνουν στη Διαύγεια.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αρκει να βγαινει μηδενικο
σοβαρα τωρα;;;ας μην ανοιξει τετοια κουβεντα καν
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
* Σχετικά με σωματεία και συλλόγους έχω κάποια εμπειρία λόγω ενασχόλησης.
** Τα κονδύλια όπου και αν διοχετεύονται πρέπει να ελέγχονται.

πχ τα "έξυπνα" παγκάκια τα οποία σχεδιάζει να τοποθετήσει ο περιφερειάρχης Αττικής θα τιμολογηθούν κάπου στα 7.000€ / τεμάχιο. Πόσα ζα μπορούν να τραφούν από την ΥΠΕΡ-Τιμολόγηση ;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η υποχρεωτική στείρωση ακουγόταν και σε μένα παλιά ως αναγκαίο κακό για την μείωση των αδεσπότων. Τώρα πλέον ωστόσο δεν έχω καμία αμφιβολία ότι όλο αυτό είναι άλλο ένα τσίρκο, που ουδεμία σχέση έχει με τη κυνοφιλία (εδώ δεν σεβόμαστε τον δίποδο πολίτη θα σεβαστούμε και τα 4ποδα;). Απλά κάποιες μασέλες θα φάνε καλά πάλι, οι φιλοζωικές μετράνε καμπόσους ψήφους κλπ-κλπ.

Όπως σωστά λες, νομοθετούμε για τη σκεπή και τα κεραμίδια όταν δεν έχουμε βάλει ακόμη τα θεμέλια, δηλαδή τα βασικά για τον έλεγχο του τσιπ. Παρόλα αυτά υποχρεώνει εμένα τον ιδιώτη που μάζεψα ένα γατί στο δρόμο να το τσιπάρω πρώτα για να εφαρμοστεί μετά επάνω του οποιαδήποτε ιατρική πράξη ή για να βάλω μια αγγελία μπας και το θέλει κανείς. Γελοίο.

Το ότι ο καθένας κοιτάει τον κώλο του ισχύει και πάντα ίσχυε. Ποτέ καθαροαιμία και μη (φιλοζωικές κλπ) δεν συνυπήρξαν, δεν συζήτησαν, οπότε λογικό είναι αυτό που γίνεται. Εξίσου γελοίο με το μοτο "στειρώστε όλα τα 4ποδα" της φιλοζωικής θεωρώ και το πρόσφατο "όχι στη στείρωση των καθαρόαιμων" του ΚΟΕ, που επικοινωνιακά μάλλον βγάζει τα μάτια του.

Το ότι δεν πρόκειται να βγει τίποτα καλό είναι βέβαιο, απλά θα είναι ένα μπάχαλο χωρίς λογική, αφού ουδεμία σχέση έχει όλο αυτό με το καλό του σκύλου.
Προσωπικά δεν επικροτώ την υποχρεωτική στείρωση και δεν λέω ότι ο νόμος έχει πολλά καλά σημεία επειδή την προβλέπει.
Τα καλά σημεία που βλέπω είναι η επιχορήγηση των δήμων με κονδύλια ειδικά για τη φροντίδα των αδέσποτων (μέχρι τώρα υπήρχε μια ελάχιστη χρηματοδότηση τύπου 500-600 χιλιάδες ευρώ το χρόνο για όλη τη χώρα, αστεία πράγματα!), το μητρώο καταγραφής φιλοζωικών, η νομιμοποίηση των υιοθεσιών στο εξωτερικό.
Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο νόμος είναι πάνω κάτω ίδια με τον ήδη υπάρχον νόμο τα οποία δεν εφαρμόστηκαν ποτέ καθώς δεν υπάρχει έλεγχος κι αν δεν υπάρξει ούτε τώρα πάλι στα ίδια θα είμαστε.

Αυτό που λες για το τσιπάκι, μπορεί να ακούγεται περιττό αλλά δεν είναι. Πάρα πολλοί που βρίσκουν ένα ζώο στο δρόμο δεν θα το τσιπαρουν ούτε θα το τσιπαρει αυτός που με προχειρότητα θα του το δώσουν για υιοθεσία, οπότε το πρόβλημα διαιωνίζεται. Το νομοσχέδιο αναφέρει ότι Αν βρεις ένα ζώο και προσφέρεσαι να το φροντίσεις μπορείς να καταγράφεις στο τσιπακι του ως ανάδοχος (και όχι ως ιδιοκτήτης). Και είσαι ελεύθερη να το πας σε ιδιώτη κτηνίατρο αν σκοπεύεις να καλύψεις το κόστος.

Λυπάμαι ειλικρινά που οι ερασιτέχνες εκτροφείς έμειναν έξω από τις διαβουλεύσεις, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν αυτό είναι δικό τους λάθος ή αποκλείστηκαν από τις συζητήσεις σκόπιμα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πολύ σοβαρά, ναι, γιατί να μην ανοίξει τέτοια κουβέντα;
Απαταιώνες υπάρχουν παντού.
Εγώ δεν γνωρίζω φιλοζωικό σωματείο που να τρώει λεφτά, αν γνωρίζετε εσείς μπορείτε να απευθυνθείτε στις αρμόδιες αρχές.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Οι μασέλες που τρώνε λεφτά δεν είναι ντε και καλά στον τελικό αποδέκτης της επιχορήγησης δηλαδή το σωματείο. Μέχρι να φτάσουν τα έρμα τα λεφτά στο στο σωματείο Χ έχουν φάει ήδη οι προηγούμενοι στην αλυσίδα, όπως οι δήμαρχοι και οι κουμπάροι τους.

Το μεγάλο φαγοπότι όμως έχει γινει πριν φτάσουν τα λεφτά στους δήμους για μοίρασμα - μέχρι κι ο Μένιος από τα κάγκελα της φυλακής μπορεί να βγάλει εκεί χαρτζηλίκι που θα κάνει 1-2 τηλέφωνα. :ROFLMAO:

Η διαύγεια ναι οκ ...δεν ανεβαίνουν όλα στη διαύγεια όπως τα μαύρα και οι υπερτιμολογήσεις.

Δεν μιλάμε τώρα προφανώς για τα τοπικά φιλοζωικά σωματεία και σίγουρα όχι για ομάδες εθελοντών αλλά για μεγάλου βεληνεκούς οργανώσεις.

Για συγκεκριμένο φιλοζωικό σωματείο έχω ακούσει για βρωμιές από διαφορετικές πηγές. Αποδείξεις δεν έχω, αλλά συνήθως όπου υπάρχει καπνός και μάλιστα σε πολλές εστίες υπάρχει και φωτιά.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
@vrmode Αυτά που περιγράφεις είναι πιθανό να γίνονται σε κάθε πάρε-δώσε με το δημόσιο, τι σχέση έχει με τη χρηματοδότηση των φιλοζωικών;

Αν και μακάρι όλα να γίνονταν χωρίς να χρειάζεται να πάρει η φιλοζωική λεφτά στα χέρια της, ακριβώς για να μην ακούγονται αυτές οι φαιδρότητες ότι τρώμε και λεφτά από πάνω!

Όπως είπα και παραπάνω, απαταιώνες υπάρχουν παντού, προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί κάτι όμως, χωρίς βέβαια να ισχυρίζομαι ότι έχω γνώση της δράσης των πάντων.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@vrmode Αυτά που περιγράφεις είναι πιθανό να γίνονται σε κάθε πάρε-δώσε με το δημόσιο, τι σχέση έχει με τη χρηματοδότηση των φιλοζωικών;

Αν και μακάρι όλα να γίνονταν χωρίς να χρειάζεται να πάρει η φιλοζωική λεφτά στα χέρια της, ακριβώς για να μην ακούγονται αυτές οι φαιδρότητες ότι τρώμε και λεφτά από πάνω!

Όπως είπα και παραπάνω, απαταιώνες υπάρχουν παντού, προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί κάτι όμως, χωρίς βέβαια να ισχυρίζομαι ότι έχω γνώση της δράσης των πάντων.
Όπως έγραψα πιο πάνω το μεγάλο φαγοπότι δεν γίνεται από τη φιλοζωική αλλά πριν από αυτή. Δεν πιστεύω ότι μασάνε οι τελικοί αποδέκτες, τουλάχιστον όχι οι μικροί. Για μεγάλες ΜΚΟ δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

H φιλοζωική ηλιούπολης πάντως πρέπει να υποσχέθηκε πολλούς ψήφους - έχουν τόσο προσκείμενο κόσμο;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η ΖΕΗΛ είναι από τα παλαιότερα σωματεία της χώρας με τεράστιο έργο και με δικό της καταφύγιο. Σίγουρα έχει πολύ κόσμο. Η πρόεδρος της μου έχει κάνει καλή εντύπωση τις λίγες φορές που έχω μιλήσει μαζί της, ακούγεται σοβαρός άνθρωπος, με βαθιά αγάπη για τα κατοικίδια.

Απ'οσο γνωρίζω ο δήμος Ηλιούπολης δεν έχει καταφύγιο, ούτε πρόγραμμα διαχείρισης, ούτε συνεργάζεται επίσημα με τη φιλοζωική.

Δεν ξέρω πώς κανονίστηκε να πάει εκεί ο πρωθυπουργός.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Φιάχνω pedigree σε ό,τι χρώμα θέτε. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Ένα για την.τσίκα μου σαν κοντότριχο μικροσωμο ολλανδικό θα ήθελα σε κοκκινάκι
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Μιά αρπαχτή είναι καί αυτή. Μόλις πέση η σκόνη θά ξεχαστή καί αύτό. Τό πολύ πολύ νά
χρησιμοποιούν τό όποιο νομοσχέδιο ala card σε όποιον τούς μπαίνει στό μάτι..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ένα για την.τσίκα μου σαν κοντότριχο μικροσωμο ολλανδικό θα ήθελα σε κοκκινάκι
Βρες γραμμές αίματος που θες - πες και τι θες από cac/cacib/bis κι έφτασε.

Πάντως αν όντως ισχύσει το νομοσχέδιο και με βρει με απέντιγκρο σκύλο, όντως αυτό θα κάνω. Στην τρέλλα απαντάς με τρέλλα.
 
  • Like
Reactions: vek and sis


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Νομίζω ότι το νομοσχέδιο αντικατοπτρίζει την στρεβλή σχέση του ανθρώπου (κυρίως της πόλης) με την φύση και τον σκύλο του καθώς και την έλλειψη κράτους, ουσιαστικής/νομικής γνώσης και παιδείας.

Ειδικά στην Ελλάδα, το κράτος αρνείται να αναλάβει, ως όφειλε, το θέμα των αδεσπότων με αποτέλεσμα να το αναλάβουν, ιδιώτες είτε με το ένδυμα των εθελοντικών φιλοζωϊκών οργανώσεων, (συνήθως με τις καλύτερες προθέσεις) οι οποίες προσπαθούν να μαζέψουν τ αμάζευτα στο θέμα των αδεσπότων (αφού δεν είναι κράτος, δεν μπορούν να σχεδιάσουν επιτελικά και δεν έχουν τους κατάλληλους μηχανισμούς εφαρμογής) με αποτέλεσμα να γίνονται μέρος του προβλήματος, πιθανότατα χωρίς να το συνειδητοποιούν, είτε με την μορφή επαγγελματιών φιλόζωων, οι οποίοι βγάζουν τα προς το ζην με αυτό τον τρόπο, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς είναι πρόβλημα. Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διαιωνίζεται το πρόβλημα των αδεσπότων, να προκρίνονται γενοκτονικές λύσεις για να ξεμπερδεύει κανείς με την απελπισία που γεννά ο φαύλος κύκλος που έχει δημιουργηθεί και έτσι να ανακυκλώνεται το πρόβλημα, αφού όλοι εν τέλει είναι μέρος του προβλήματος.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό το νομοσχέδιο αυτό ακριβώς αντικατροπτίζει. Την εν γνώσει άρνηση του κράτους ν' αναλάβει την ευθύνη του και την κατά την γνώμη μου απαράδεκτη άτυπη μετάθεση αυτής της αρμοδιότητας του στις φιλοζωικές, τις οποίες προσπαθεί να κρατήσει κάπως ευχαριστημένες. Οι υπουργικές αποφάσεις για τις οποίες ο νόμος επιφυλάσσεται για τυχόν εξαιρέσεις δεν είναι τίποτε άλλο από ένα πονηρό κλείσιμο ματιού στον ΚΟΕ και λοιπούς εμπλεκόμενους με την καθαροαιμία. Α, όλα κι όλα και αυτοί ψηφίζουν...

Συμφωνώ με τον @Yorkaddict, ο οποίος ορθά επεσήμανε την δυσμενή και παρανοΪκή διάκριση στις στειρώσεις μεταξύ καθαρόαιμων και ημίαιμων σκύλων... ως ένα προφανές επιχείρημα του παραλογισμού που επικρατεί στο χώρο και εκφράζεται στο νομοσχέδιο.

Άλλωστε στην ανθρώπινη ιστορία τα χειρότερα εγκλήματα έγιναν στο όνομα "της αγάπης" και για "το καλό του άλλου" όπου "άλλος" εδώ είναι ο δύστυχος σκύλος. Εντάξει, εδώ δεν έχουμε και 'το χειρότερο έγκλημα' αλλά ο φανατισμός, η άγνοια και η κερδοσκοπία πάνω στον σκύλο καλά κρατεί.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
  • Like
Reactions: vek


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
γελειοποιηση αλλα ειλικρινα ο καθενας μπαινει και γραφει το μακρυ και το κοντο του,σκεφτομουν σκεφτομουν μετα λεω το κλεινω και αει σιχτηρ, εν τελει εγραψα ενα σχολιο ως batman, περιμενω να δω αν θα εκριθει.

"ως μαυρος ημίαιμος σκύλος με βαση το νόμο 4443/2016 και την αρχη της ισότητας ανεξαρτητος φυλου χρωματος φυλης κ.τ.λ αιτούμαι την εξαίρεση ολων των μαυρων σκύλων απο την υποχρεωτική στείρωση. "
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
γελειοποιηση αλλα ειλικρινα ο καθενας μπαινει και γραφει το μακρυ και το κοντο του,σκεφτομουν σκεφτομουν μετα λεω το κλεινω και αει σιχτηρ, εν τελει εγραψα ενα σχολιο ως batman, περιμενω να δω αν θα εκριθει.

"ως μαυρος ημίαιμος σκύλος με βαση το νόμο 4443/2016 και την αρχη της ισότητας ανεξαρτητος φυλου χρωματος φυλης κ.τ.λ αιτούμαι την εξαίρεση ολων των μαυρων σκύλων απο την υποχρεωτική στείρωση. "
Και ναι ειμαι ο πρωτος σκυλος που σχολιασε :LOL:

αχαχχαχαχχαχα.jpg
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
,,,,"ως μαυρος ημίαιμος σκύλος με βαση το νόμο 4443/2016 και την αρχη της ισότητας ανεξαρτητος φυλου χρωματος φυλης κ.τ.λ αιτούμαι την εξαίρεση ολων των μαυρων σκύλων απο την υποχρεωτική στείρωση. "
Ποια αρχή ισότηττας, σύμφωνα με τις 5 αρχές ευζωίας λέει ο κόσμος :p

Μόλις είδα ότι εξαιρούνται οι πεντιγκρένιοι από τη στείρωση, πριν καν μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι σκέφτηκα ότι όλα καλά, τη γλυτώσαμε (έχω μια φίλη γραφίστρια) τελοσπάντων κάπως θα τη βολέψουν τα εργασιακά κανίς γκριφόν μου :ROFLMAO:

Θυμώνω με το νομοσχέδιο, θυμώνω με μένα που η πρώτη μου σκέψη ήταν η παρανομία, θυμώνω που ζω τόσο σουρεάλ καταστάσεις που το βρίσκω και απόλυτα δικαιολογημένο να σκέφτομαι πρώτα απ' όλα την παρανομία.. όλα καλά!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Όλα αυτά τα ωραία τα γραφιστικά pedigree βέβαια σε περίπτωση που εξαιρεθούν τα πεντιγκράτα από την χαιλ-χίτλερ-στείρωση.

Εάν δεν εξαιρεθούν, τότε 2 τινά:
  • Ή θα πρέπει να αποδείξεις ότι ο σκύλος σου δεν είναι σκύλος αλλά κάποιο προστατευόμενο είδος ιγκουάνα.
  • Ή θα πρέπει να έχεις κολλητό εκτροφέα από αυτούς με τα 10 στρέμματα και την πιστοποίηση για να στο συμπεριλάβει στα δικά του σκυλιά ως παραγωγικό. Δηλαδή να πέσεις στην ανάγκη του Μπάμπης κεννελ....
Ο Τσιρώνης ήταν γλυκούλης τελικά - με 100€ είχες την αστειρωτη ησυχία σου αν ήθελες.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ποια αρχή ισότηττας, σύμφωνα με τις 5 αρχές ευζωίας λέει ο κόσμος :p

Μόλις είδα ότι εξαιρούνται οι πεντιγκρένιοι από τη στείρωση, πριν καν μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι σκέφτηκα ότι όλα καλά, τη γλυτώσαμε (έχω μια φίλη γραφίστρια) τελοσπάντων κάπως θα τη βολέψουν τα εργασιακά κανίς γκριφόν μου :ROFLMAO:

Θυμώνω με το νομοσχέδιο, θυμώνω με μένα που η πρώτη μου σκέψη ήταν η παρανομία, θυμώνω που ζω τόσο σουρεάλ καταστάσεις που το βρίσκω και απόλυτα δικαιολογημένο να σκέφτομαι πρώτα απ' όλα την παρανομία.. όλα καλά!
βρε τι αγχωνεσαι ως το να εφαρμοστει θα εξαιρουνται λογω γηρατος τα δικα μας :LOL:


Καποια πραγματα θα ηταν καλο να γινουν παντως, μπηκα και εγω σαν ανθρωπος να διαβασω σχολια για τα συγκεγκριμενα.....
κατω απο κάθε αρθρο μητρωο, σκυλοπαρκα, καταφυγια κτλ τα 90% σχολια ΟΧΙ/ΝΑΙ στη στειρωση. Δε πειραζει που αλλα λεει εκει, ποιος διαβαζει μωρε. Και ωριμοτητα/επιχειρηματα χειροτερα απο του Μπατμαν.
Κατω απο καταφυγια και δημους ολοι γραφουν να μαζεψουμε τα κοπροσκυλα σε καταφυγια. Αρκει να μη τα βλεπουμε .Λες και με μαγικο τροπο θα ρεθει χωρος και υιοθετηθουν τα μύρια αδεσποτα.
Κατω απο τη μεταφορά η καουρα είναι να επιτρεπεται μεταφορα σε κουτιά..... οχι τα ΜΜΜ ή αλλα

Ο καθένας την κ...α του, φιλοζωια και λογικη απουσιαζουν. Αν ειναι κανα λογικό σχόλιο χάνεται μες το χαμο.

Προσωπικα το κλεινω και παω καμια βολτα με το γκρεμλινακι μου....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3