Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.067
Athens
Πάντως την καθαροαιμία του ΚΟΕ δεν την λυπάμαι καθόλου. Τόσα χρόνια σνόμπαρε το θέμα κυνοφιλία και τα φιλοζωικά και περιοριζόταν στην κυνολογία (ενώ ο ΟΚΑ είχε και περίπτερο του Stray θυμάμαι) ενώ θα μπορούσε να έχει επιδείξει κάτι σαν εταιρική κοινωνική ευθύνη. Ε ας φάει τώρα τη σκόνη των φιλοζωικών που αποδείχτηκαν και πιο καπάτσες.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εννοειται οτι ο ΚΟΕ βρεθηκε με κατεβασμενα τα βρακια, η ψηλομυτιαση καποια στιγμη θα πληρωνοταν... Το κριμα ειναι να την πληρωσουν τα σκυλια, και οι ελληνικες φυλες (οι υπολοιπες δεν περιμενουν την ελληνικη εκτροφη για να λαμψουν)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εμένα, προσωπικά που κάπου έχω ασχοληθεί με τις φιλοζωικές ( ; ) , με κάνει "ειδικό" η κρίση μου.
Για τον σκύλο που μάζεψα, περιέθαλψα, ξόδεψα, προβληματίστηκα, φορτώθηκα, αποφασίζω εγώ και μόνο, ποιός μου κάνει κλικ. Είναι πραγματικά πολύ απλό.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, στο κομμάτι που λες μαζεψα περιεθαλψα ξοδεψα κλπ κλπ και εγώ τις λίγες φορές που τονέχω κάνει θέλω για τον σκύλο που έχω μαζεψει αυτό που εγώ θεωρώ καλύτερο.Οπως όταν πήρα σκύλο που τα είχε κανει όλα αυτά αλλο άτομο μέχρι το τελος της ζωής του το ενημερωνα και του εστελνα φώτο και τα νέα του σε τακτικά χρονικά διαστηματα για να ξέρει ότι περνάει έτσι όπως ήθελε. ΑΝ όμως σε μία απο τις πετυχημένες μου βόλτες βρω έναν σκυλο τα κάνω όλα αυτά και αποφασίσω να το κρατήσω γιατί θα πρέπει να με κρίνει κάποιος αλλος?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.067
Athens
Iσχύει ότι αυτός που τον μάζεψε, περιέθαλψε τον δίνει όπου θέλει με κάθε δικαίωμα. Ωστόσο το νομοσχέδιο "δώστον μας και θα σου πούμε αν θα τον κρατήσεις" είναι παράλογο.

Πάντως υπάρχουν οι λογικοί σε σωματεία ή όχι (βλ. @Lara_kouklara, @medusa ) αλλά δυστυχώς υπάρχουν και οι τρελές με τη φωνή της γριας καρακάξας που χαλάνε τη φήμη. Πριν λίγους μήνες επικοινώνησα κι εγώ για πρώτη φορά ως "πελάτης" στο τοπικό σωματείο για να ζητήσω αν ειχαν κανα γατί κουτσο-στραβό. Η τύπισσα μου μίλησε λες και ήμουν υπάνθρωπος ή θα μου 'κανε χάρη... Ανφρεντ και μπαν με συνοπτικές.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
ΑΝ όμως σε μία απο τις πετυχημένες μου βόλτες βρω έναν σκυλο τα κάνω όλα αυτά και αποφασίσω να το κρατήσω γιατί θα πρέπει να με κρίνει κάποιος αλλος?
Αυτή τη παράμετρο αν και όταν ψηφιστεί, και αν προκύψει και αν έχω γνώμη για το πως θα εξελιχθεί, ίσως και να την συζητήσουμε. Προς το παρόν, λέω αυτά που λέω, με ότι ισχύει τώρα. Απάντησα ξεκάθαρα, αποκλειστικά και μόνο, στην τοποθέτηση του μόνιμα θυμωμένου και αγριεμένου με την ζωή του Vasilis_mike και όχι επί ολόκληρου νομοσχεδίου.
Και βασικά ρε συ, ρωτάς τώρα ΕΣΥ, ΕΜΕΝΑ κάτι τέτοιο;
Για ποιό λόγο με ρωτάς;
Υποθέτοντας ότι θα σου έλεγα τι;
Πιστεύεις δηλαδή, ότι όταν ΕΓΩ θα ξαναβρω κάτι στον δρόμο, θα ρωτήσω κανέναν για το τι θα το κάνω;
Δεν σε καταλαβαίνω πραγματικά...
 
  • Like
Reactions: vek


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτή τη παράμετρο αν και όταν ψηφιστεί, και αν προκύψει και αν έχω γνώμη για το πως θα εξελιχθεί, ίσως και να την συζητήσουμε. Προς το παρόν, λέω αυτά που λέω, με ότι ισχύει τώρα. Απάντησα ξεκάθαρα, αποκλειστικά και μόνο, στην τοποθέτηση του μόνιμα θυμωμένου και αγριεμένου με την ζωή του Vasilis_mike και όχι επί ολόκληρου νομοσχεδίου.
Και βασικά ρε συ, ρωτάς τώρα ΕΣΥ, ΕΜΕΝΑ κάτι τέτοιο;
Για ποιό λόγο με ρωτάς;
Υποθέτοντας ότι θα σου έλεγα τι;
Πιστεύεις δηλαδή, ότι όταν ΕΓΩ θα ξαναβρω κάτι στον δρόμο, θα ρωτήσω κανέναν για το τι θα το κάνω;
Δεν σε καταλαβαίνω πραγματικά...
Έχω το δικαίωμα να σχολιάζω ότι θέλω και όπως θέλω για τα κακώς κείμενα. Αν δεν κάνει κάτι στο διαχειριστή ας με μπλοκάρει. Το να ασχολείσαι προσωπικά μαζί μου και για την "θυμωμένη ζωή μου" κάθε φορά που γράφω κάτι, ενώ δεν ασχολούμαι μαζί σου, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Γι' αυτό θα σε παρακαλέσω να το κόψεις γιατί θα αρχίσω και δεν θα σε ξεπλένει όλο το Αιγαίο. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.067
Athens
Το ρεζουμέ είναι ότι εάν και εφόσον εφαρμοστεί το νομοσχέδιο ως έχει, οι γνωρίζοντες (π.χ. από εδώ μέσα) θα ψάξουν να βρουν τρόπους να ξεπεράσουν τους παράλογους σκόπελους. Είτε το σκυλί θα έχει χάλια καρδιογράφημα και δεν θα μπορεί να στειρωθεί, είτε πας σε δικό σου κτηνίατρο και τσιπάρεις αν το βρήκες και θελεις να το κρατήσεις κοκ. "Παράθυρα" θα βρεθούν. :p
 
  • Like
Reactions: Hammer


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
«Ο Peanut σώθηκε επειδή οι εθελοντές της Ζωοφιλικής Ηλιούπολης τον έσωσαν. Δεν πήραν την άδεια κανενός να τον μαζέψουν από τον δρόμο, δεν σκέφτηκαν ότι πρέπει να ανήκουν σε κάποιο ειδικό μητρώο για να τον αγγίξουν ούτε ότι πρέπει να πάει ο δήμος αποκλειστικά και κανείς άλλος δεν επιτρέπεται»

Δεν το λέω εγώ. Η ΠΦΟ εκφράζει δυσαρέσκεια με την παραπάνω ανακοίνωση.

Πέραν τούτου η Κα. Μολφέση έχει αφήσει και άλλες σπόντες μία εξ αυτών το παρακάτω.


"Βλέπουμε, όμως, πολλές αστοχίες, που είναι πολύ δύσκολο να διορθωθούν. Μεταξύ αυτών, μια ανησυχητική τάση ελέγχου της ζωής των πολιτών, που δεν συνδέεται με την ευζωία των ζώων και δεν δικαιολογείται, πόσο μάλλον όταν η κοινωνία έχει, αποδεδειγμένα, υψηλότερη φιλοζωική συνείδηση και μεγαλύτερη ευαισθησία από το Κράτος. Το πλήθος κάθε λογής ηλεκτρονικών μητρώων και η διαλειτουργικότητά τους με όλα τα μητρώα του δημοσίου τομέα, είναι, σε πρώτη ανάγνωση, μεταξύ των πιο προβληματικών σημείων του Σχεδίου Νόμου"
 
  • Like
Reactions: zerom0


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Έχω το δικαίωμα να σχολιάζω ότι θέλω και όπως θέλω για τα κακώς κείμενα. Αν δεν κάνει κάτι στο διαχειριστή ας με μπλοκάρει. Το να ασχολείσαι προσωπικά μαζί μου και για την "θυμωμένη ζωή μου" κάθε φορά που γράφω κάτι, ενώ δεν ασχολούμαι μαζί σου, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Γι' αυτό θα σε παρακαλέσω να το κόψεις γιατί θα αρχίσω και δεν θα σε ξεπλένει όλο το Αιγαίο. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
Ανάσες πουλάκι μου!
Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις και φαντασιώνεσαι ότι ασχολούμαι μαζί σου.
Ανάσες...φου..φου...φου...και ξανά...όσες φορές χρειαστεί!

Btw...για ξεκίνα να δούμε τι έχεις να πεις εσύ για εμένα, που δεν θα με ξεπλένει όλο το Αιγαίο!!!
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Εγώ λέω να ξεκινήσετε ότι θέλετε να ξεκινήσετε με προσωπικά μηνύματα... και καλέστε και όποιον άλλο ενδιαφέρεται να είναι μάρτυρας σε αυτό που θα ξεκινήσετε στις προσωπικές συζητήσεις.

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να δω κάτι τέτοιο δημόσια και αν συνεχιστεί απλά θα κλειδώσω το θέμα.

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.067
Athens
"Βλέπουμε, όμως, πολλές αστοχίες, που είναι πολύ δύσκολο να διορθωθούν. Μεταξύ αυτών, μια ανησυχητική τάση ελέγχου της ζωής των πολιτών, που δεν συνδέεται με την ευζωία των ζώων και δεν δικαιολογείται, πόσο μάλλον όταν η κοινωνία έχει, αποδεδειγμένα, υψηλότερη φιλοζωική συνείδηση και μεγαλύτερη ευαισθησία από το Κράτος. Το πλήθος κάθε λογής ηλεκτρονικών μητρώων και η διαλειτουργικότητά τους με όλα τα μητρώα του δημοσίου τομέα, είναι, σε πρώτη ανάγνωση, μεταξύ των πιο προβληματικών σημείων του Σχεδίου Νόμου"
ΨΕΚ-ΨΕΚ-ΨΕΚ! :ROFLMAO:
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@mareco σε ρώτησα γιατί είμαι σίγουρη ότι και να ψηφιστεί αν μπεις ποτέ σε αυτό το δίλημα θα κανεις ότι θα κάνω και εγώ του κεφαλιού σου (με προτεραιότητα τον σκύλο )και πολύ καλά θα κάνεις.
Κανένας δεν σχολίασε το ότι τα "καταφύγια" παίζουν αρκετά σε αυτό το νομοσχέδιο. Οπως και στπυ Τσιρώνη .... Εχουμε το παλαβό ότι η φιλοζωική που θα μπορεί να κάνει τις διαδικασίες υιοθεσίας η ο φιλόζωος θα πρέπει για να γραφτεί στο μητρώο να έχει καταφύγίό. Ετσι μένουν απο έξω δυνατά σωματία που κάνουν σοβαρή δουλειά και δουλευουν με εθελοντές και φιλοξενίες σε σπίτια. Ολοι ξέρουμε ότι οι πιθανότητες για να γίνει μια σωστη υιοθεσία αυξάνονται αν το σκυλί έχει μείνει σε σπίτι έχει δείξει ένα μέρος του χαρακτήρα του και έχει μαθει "τρόπους".Πιστευω ότι η μεγάλη παγίδα είναι αυτό. Σας δίνω την στείρωση αφήνοντας παραθυρα μεγάλα σαν τυράκι , σας αφήνω το ξεσκάτημα το τρέξιμο τα έξοδα το ξενύχτι και μετά δεν θα εχετε δικαίωμα να αποφασίσετε για την μοιρα αυτού του ζώου. Το κράτος ακόμα.μια φορά δεν αναλαμβανει καμμία ευθύνη βολευοντας τους δικούς του λαι φροντίζοντας το χρήμα να μην παει παντού αλλα σε τσέπες συγκεκριμένων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@vek μου, εδώ μεταξύ μας, εννοείς δεν το έχουμε συζητήσει;
 
  • Like
Reactions: vek


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.224
7.767
Iσχύει ότι αυτός που τον μάζεψε, περιέθαλψε τον δίνει όπου θέλει με κάθε δικαίωμα. Ωστόσο το νομοσχέδιο "δώστον μας και θα σου πούμε αν θα τον κρατήσεις" είναι παράλογο.

Πάντως υπάρχουν οι λογικοί σε σωματεία ή όχι (βλ. @Lara_kouklara, @medusa ) αλλά δυστυχώς υπάρχουν και οι τρελές με τη φωνή της γριας καρακάξας που χαλάνε τη φήμη. Πριν λίγους μήνες επικοινώνησα κι εγώ για πρώτη φορά ως "πελάτης" στο τοπικό σωματείο για να ζητήσω αν ειχαν κανα γατί κουτσο-στραβό. Η τύπισσα μου μίλησε λες και ήμουν υπάνθρωπος ή θα μου 'κανε χάρη... Ανφρεντ και μπαν με συνοπτικές.
το δικο μου τυφλο το καημενο το καροτακι δε σου αρεσε κλαψ κλαψ :p by the way εγω δεν είμαι σε κάποιο σωματείο. Στη δικη μου περιοχή ο δήμος συνεργάζεται απευθειας με τους εθελοντες κατοίκους.

με αφορμη αυτο ενα απο τα πραγματα που με στεναχωρει .....αυτη την στιγμη οτι γίνεται με τα ζωα στο δημο εδω στηρίζεται ουσιαστικα απο 1 ατομο με 30 χρονια ενασχοληση με τα ζωα. Πραγματικη φιλοζωος, νορμαλ λογικης, μέλος της επιτροπης, κανονιζει τα παντα, τρεχει, μεταφερει ωζα σε υιοθεσίες, φιλοξενίες, φιλοξενει, εχει γνωσεις βοηθου κτηνιατρου, βαζει ορους, ενεσεις κουρευει, καλωπιζει κ.τ. λ ατομο δηλαδη φιλοζωικη απο μόνο του......που εχει 18 γατες κουτσες στραβες σπιτι και για οποιο ζωο την φωνάξεις δε θα πει οχι. Σκυλια γατια κουνελια , πραγματικος μογλης. Αυτο το ατομο που εχει συνεισφερει χρονια στην ευρυτερη περιοχη με το νέο νόμο δε μπορει να συμμετασχει στην επιτροπη εαν δε γίνει μελος φιλοζωικης


@mareco
Κανένας δεν σχολίασε το ότι τα "καταφύγια" παίζουν αρκετά σε αυτό το νομοσχέδιο. Οπως και στπυ Τσιρώνη .... Εχουμε το παλαβό ότι η φιλοζωική που θα μπορεί να κάνει τις διαδικασίες υιοθεσίας η ο φιλόζωος θα πρέπει για να γραφτεί στο μητρώο να έχει καταφύγίό. Ετσι μένουν απο έξω δυνατά σωματία που κάνουν σοβαρή δουλειά και δουλευουν με εθελοντές και φιλοξενίες σε σπίτια. Ολοι ξέρουμε ότι οι πιθανότητες για να γίνει μια σωστη υιοθεσία αυξάνονται αν το σκυλί έχει μείνει σε σπίτι έχει δείξει ένα μέρος του χαρακτήρα του και έχει μαθει "τρόπους".Πιστευω ότι η μεγάλη παγίδα είναι αυτό. Σας δίνω την στείρωση αφήνοντας παραθυρα μεγάλα σαν τυράκι , σας αφήνω το ξεσκάτημα το τρέξιμο τα έξοδα το ξενύχτι και μετά δεν θα εχετε δικαίωμα να αποφασίσετε για την μοιρα αυτού του ζώου. Το κράτος ακόμα.μια φορά δεν αναλαμβανει καμμία ευθύνη βολευοντας τους δικούς του λαι φροντίζοντας το χρήμα να μην παει παντού αλλα σε τσέπες συγκεκριμένων.

αυτο γενικα μου δημιουργησε και μένα καποιες αποριες. Και εφυγε και η λεξη προσωρινοι χωροι φιλοξενιας απο οτι ειδα. Βεβαια καπου αλλου ειδα οτι υπαρχει η δυνατότητα αναδοχης.Απο την αλλη γραφει βεβαια οτι οι δημοι θα εχουν υποχρεωση να εχουν καταφύγια αλλα δε το διευκρινιζει εαν μέσα σε αυτο περιελαμβανεται και η συμβαση πχ με πανσιον ή αναδοχη σε ιδιωτες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.067
Athens
το δικο μου τυφλο το καημενο το καροτακι δε σου αρεσε κλαψ κλαψ :p by the way εγω δεν είμαι σε κάποιο σωματείο. Στη δικη μου περιοχή ο δήμος συνεργάζεται απευθειας με τους εθελοντες κατοίκους.
H απόφαση για το γκαβό πάρθηκε νομίζω αρεκτά μετά από τότε που είχες εσύ πραμάτεια :LOL: .
Tην επόμενη πάντως φορά θα σας προτιμήσουμε. :)
 
  • Haha
Reactions: Aliki V. and medusa


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
με αφορμη αυτο ενα απο τα πραγματα που με στεναχωρει .....αυτη την στιγμη οτι γίνεται με τα ζωα στο δημο εδω στηρίζεται ουσιαστικα απο 1 ατομο με 30 χρονια ενασχοληση με τα ζωα.
Και εγώ με αφορμή αυτό που γράφεις σκέφτομαι δύο από τις κυρίες που φροντίζουν γάτες με τις οποίες έχω επαφές. Όσο το σκέφτομαι για τις γάτες θα είναι ποιο δύσκολο το θέμα φροντίδας. Βουτάς την γάτα, η οποία δεν έχει τσιπάκι, να την πας για περίθαλψη και ;

Θα πρέπει να μην την δεχθεί ο κτηνίατρος ή να της βάλει τσιπάκι και μετά να τρέχεις στον Δήμο για καταχώρηση ; Αναφέρομαι σε αδέσποτες γάτες οι οποίες όμως έχουν καθημερινή φροντίδα για σίτιση και αν χρειαστούν περίθαλψη την έχουν.

Να γίνουν σπιτικές δεν παίζει λόγω πλήθους ( 10 - 12 + ), πέρα από το ότι οι κυρίες έχουν από μια τετράδα κουτσο-στραβό-κάτι δεσποζόμενες.


Απο την αλλη γραφει βεβαια οτι οι δημοι θα εχουν υποχρεωση να εχουν καταφύγια αλλα δε το διευκρινιζει εαν μέσα σε αυτο περιελαμβανεται και η συμβαση πχ με πανσιον ή αναδοχη σε ιδιωτες.
Σχετικά με τις πανσιόν στα σχόλια της διαβούλευσης πήρε το μάτι μου υπόμνημα από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ιδιοκτητών Ενδιαιτημάτων Ζώων “ΠΑ.Σ.ΙΔ.Ε.Ζ.”
 
  • Like
Reactions: medusa




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στο 3:15, 5:35 και 7:55 δειχνει σκυλια σε καταφυγιο αδεσποτων να ζευγαρωνουν, εκτος αν κανω λαθος...
Εχουμε παραγωγη κουταβιων και στα καταφυγια;
Ποιος βαζει στο ιδιο κλουβι αρσενικα με σκυλες σε οιστρο;
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.067
Athens
Στο 3:15, 5:35 και 7:55 δειχνει σκυλια σε καταφυγιο αδεσποτων να ζευγαρωνουν, εκτος αν κανω λαθος...
Εχουμε παραγωγη κουταβιων και στα καταφυγια;
Ποιος βαζει στο ιδιο κλουβι αρσενικα με σκυλες σε οιστρο;
Για τους λάτρεις του παλιού καλού κινηματογράφου τρόμου: H περίφημη σατανική νταντά στο "Η Προφητεία" - The Omen, 1976
Ίδια με την αποπάνω.
(Στην ταινία παίζουν και κάτι σατανικά αστείρωτα ροτβάιλερ)

1620835555919.png
 
  • Haha
Reactions: Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.748
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π