Νταίζη!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Παίρνεις ανάσες!
Αφήνεις τον κτηνίατρο και τον γείτονα στην ησυχία τους.
Εννοείται ΔΕΝ αφήνεις συνέχεια διαθέσιμο φαγητό.
Προς το παρον και μέχρι να σταθεροποιηθεί ο εγκέφαλός της, δεν ταίζετε όποιος να ΄ναι, όποτε να ΄ναι.
Φαγητό στο πιάτο της, στην ώρα του και για δέκα λεπτά.
Μπορείς να δοκιμάσεις αντί για το πιάτο της, να την ταίσεις με το χέρι σου. Αν ξέρεις να της κάνεις και μερικές εντολές βασικής και να την επιβραβεύεις με το φαγάκι της, καλό θα είναι για πολλούς λόγους.
Αν επίσης, έχετε βγει εντελώς εκτός προγράμματος λόγω διακοπών, ξαναμπείτε asap. Οχι όλη μέρα χύμα. Crate, εντολές, βόλτα, φαγητό, crate.
Μην φρικάρεις. Βάλτης πρόγραμμα, μέχρι να μεγαλώσει και να πήξει ο εγκέφαλος.

@Sammie πες :ROFLMAO:
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Παίρνεις ανάσες!
Αφήνεις τον κτηνίατρο και τον γείτονα στην ησυχία τους.
Εννοείται ΔΕΝ αφήνεις συνέχεια διαθέσιμο φαγητό.
Προς το παρον και μέχρι να σταθεροποιηθεί ο εγκέφαλός της, δεν ταίζετε όποιος να ΄ναι, όποτε να ΄ναι.
Φαγητό στο πιάτο της, στην ώρα του και για δέκα λεπτά.
Μπορείς να δοκιμάσεις αντί για το πιάτο της, να την ταίσεις με το χέρι σου. Αν ξέρεις να της κάνεις και μερικές εντολές βασικής και να την επιβραβεύεις με το φαγάκι της, καλό θα είναι για πολλούς λόγους.
Αν επίσης, έχετε βγει εντελώς εκτός προγράμματος λόγω διακοπών, ξαναμπείτε asap. Οχι όλη μέρα χύμα. Crate, εντολές, βόλτα, φαγητό, crate.
Μην φρικάρεις. Βάλτης πρόγραμμα, μέχρι να μεγαλώσει και να πήξει ο εγκέφαλος.

@Sammie πες :ROFLMAO:
Χαχα,μια χαρά τα είπες.
Λοιπόν είχα παρόμοιο πρόβλημα,έχω κ νήμα.
Θα πω τη δική μου γνώμη, βάσει αυτών που είδα κι έζησα με Sam. Το τονίζω ότι μιλάω βάσει εμπειρίας, δεν είμαι επαγγελματίας.
Ψυχραιμία αρχικά. Βγες από τον ανθρώπινο τρόπο σκέψης. Είναι σκύλος. Και μάλλον σκύλος με δυναμικό χαρακτήρα, δείχνει σημάδια κτητικοτητας κι ο τρόπος διεκδίκησης Είναι δόντια,καθώς φαίνεται.
Τεστάρει όρια,κοινώς όπου την παίρνει θα κάνει αγριάδες. Αν την αφήσεις, θα επιδεινωθεί, θα γίνεται όλο κ εντονότερο. Δλδ αν καταλάβει πχ ότι την φοβάσαι, θα κλειδώσει στο μυαλό της ότι μπορεί να σου κάνει τέτοια γιατί υποχωρεις κ πετυχαίνει στόχο (να αραξει καναπέ γιατί είναι δικός της,να μην σ αφήσει δωμάτιο γιατί είναι δικό της κλπ).
Είναι νορμαλ συμπεριφορά σκυλου,απλά δεν είναι αποδεκτή σε ένα σπίτι.
Εγώ δούλεψα με επαγγελματία, είχα εξαρχής και το μαζέψαμε αμέσως. Είναι πολύ καλός πια αλλά οι ελευθεριες του καθορίζονται μόνο από εμάς.
Σα γενική συμβουλή: βάλτε ΟΡΙΑ. Πχ ο καναπές είναι λάθος. Πολλές φορές δε δημιουργεί θέμα,αν ο σκύλος όμως είναι συγκεκριμένου χαρακτήρα,έχεις θέμα μετά.
Πολύ crate,με kong παγωμένα. Βόλτες όσο μπορείτε. Παιχνίδι όσο μπορείτε. Μην την αφήνεις να αράζει χύμα σπίτι,όπως την έχεις τώρα. Άραγμα κ ύπνος μόνο crate. Έξω μόνο όταν είναι σε εγρήγορση για παιχνιδι κλπ.
Είναι σημαντικό να μην της δώσεις ΚΑΜΙΑ ευκαιρία να σε ξανατραμπουκισει. Όλα ελέγχονται από εσένα. Πχ φαι μετα από εντολή. Χάδια όχι πολλά τώρα. Δινε της εντολή κι αν την εκτελέσει,δώσε ένα χάδι.
Κ βλέπεις. Θα κάνει reset λογικά ο εγκέφαλος της.
Αυτά από ο,τι είδα με τα μάτια μου κι έζησα μέσα στο σπίτι.
Κάποιοι θα σου πουν ότι κατι την στρεσαρει κι αντιδρά έτσι. Υπάρχει κάποια αλλαγή στην ζωή σας μεγαλη; Εμένα όχι,απλά μας τεσταρε, είναι κ εφηβος. Στην τελική,εμένα με ενδιέφερε να έχω ένα σκύλο λειτουργικό κ χαρούμενο. Κ δείχνει ότι έτσι είναι πια.
Κουραγιο κ πολλή υπομονή! Να θυμάσαι να μην την εξανθρωπιζεις! Δεν έχουν τοοοοσο πολυπλοκα συναισθήματα οι σκύλοι.
 




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
με σώνετε κοπελιές να ξέρετε....τώρα συνειδητοποίησα πόσο ζωτικής σημασίας είναι να τηρηθούν όλα αυτά μέχρι κεραίας,πληροφορίες σημαντικές που υπήρχαν αν και σκορποχώρι ,στον εγκέφαλό μου από τα τόσα χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ..ΝΟΜΙΖΑ ότι έβαζα όρια αλλά μπάααα ειδικά στο θέμα του φαγητού.....οι συμβουλές σας θα τυπωθούν και θα κολληθούν με μαγνητάκι στο ψυγείο..σηκώνουμε μανίκια οικογενειακώς..και θα ξεφρικάρω !.κατ'αρχάς μου φεύγει η απορία σχετικά με το πού επιτρέπεται να κοιμάται..γιατί όταν την αφηνω να κοιμηθεί εκτός crate ,βγαίνει όποτε θέλει έξω και γαυγίζει ακατάσχετα ,μετά ξαπλώνει έξω και τότε πρέπει να βγω νυχοπατώντας μη μου επιτεθει γιατί λαγοκοιμάται μαλλον και δε με αναγνωρίζει.τέλος πάντων αυτό με βόλευε να υποθέτω κι όχι ότι πάει να μου πάρει τον αέρα...το ίδιο και όταν καπαρώνει στον καναπέ...δεν γρυλίζει απλά αλλα εκσφεντονίζεται το χαζό...κι είναι κρίμα να καταστραφεί ο χαρακτήρας της από τις αφελείς προσδοκίες κι αστοχίες μου ... @Sammie στείλε το νήμα σου πλήζ..
 




Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
με σώνετε κοπελιές να ξέρετε....τώρα συνειδητοποίησα πόσο ζωτικής σημασίας είναι να τηρηθούν όλα αυτά μέχρι κεραίας,πληροφορίες σημαντικές που υπήρχαν αν και σκορποχώρι ,στον εγκέφαλό μου από τα τόσα χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ..ΝΟΜΙΖΑ ότι έβαζα όρια αλλά μπάααα ειδικά στο θέμα του φαγητού.....οι συμβουλές σας θα τυπωθούν και θα κολληθούν με μαγνητάκι στο ψυγείο..σηκώνουμε μανίκια οικογενειακώς..και θα ξεφρικάρω !.κατ'αρχάς μου φεύγει η απορία σχετικά με το πού επιτρέπεται να κοιμάται..γιατί όταν την αφηνω να κοιμηθεί εκτός crate ,βγαίνει όποτε θέλει έξω και γαυγίζει ακατάσχετα ,μετά ξαπλώνει έξω και τότε πρέπει να βγω νυχοπατώντας μη μου επιτεθει γιατί λαγοκοιμάται μαλλον και δε με αναγνωρίζει.τέλος πάντων αυτό με βόλευε να υποθέτω κι όχι ότι πάει να μου πάρει τον αέρα...το ίδιο και όταν καπαρώνει στον καναπέ...δεν γρυλίζει απλά αλλα εκσφεντονίζεται το χαζό...κι είναι κρίμα να καταστραφεί ο χαρακτήρας της από τις αφελείς προσδοκίες κι αστοχίες μου ... @Sammie στείλε το νήμα σου πλήζ..
Αυτό με τον ύπνο,το έκανε κι ο Sam κάποιες φορές. Λέγεται sleep startle reflex, είναι δλδ αντανακλαστικο Άμυνας. Έχει τις ρίζες του στην φύση, όταν οι σκύλοι κοιμούνται, είναι σε ευάλωτη φάση,οπότε ο,τι τους ξυπναει,είναι εν δυνάμει βλαπτικό.
Το έχουν αρκετοί σκύλοι,αυτό όντως δε νομίζω ότι το έκανε επίτηδες. Ο Sam το πάθαινε όταν κοιμόταν βαθιά. Αν τον ξυπναγες από βαθύ ύπνο, τιναζόταν κ γαυγιζε μανιασμενα. Δε μας αναγνωριζε μπορει κ για κανα λεπτο,σαν χαμενος. Περιττό να πω πως κοιμάται μόνο crate γιατί έχουμε κ το νήπιο που σουλατσαρει κ μέσα στη νύχτα!
 
  • Like
Reactions: mareco and Orjo


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Αυτό με τον ύπνο,το έκανε κι ο Sam κάποιες φορές. Λέγεται sleep startle reflex, είναι δλδ αντανακλαστικο Άμυνας. Έχει τις ρίζες του στην φύση, όταν οι σκύλοι κοιμούνται, είναι σε ευάλωτη φάση,οπότε ο,τι τους ξυπναει,είναι εν δυνάμει βλαπτικό.
Το έχουν αρκετοί σκύλοι,αυτό όντως δε νομίζω ότι το έκανε επίτηδες. Ο Sam το πάθαινε όταν κοιμόταν βαθιά. Αν τον ξυπναγες από βαθύ ύπνο, τιναζόταν κ γαυγιζε μανιασμενα. Δε μας αναγνωριζε μπορει κ για κανα λεπτο,σαν χαμενος. Περιττό να πω πως κοιμάται μόνο crate γιατί έχουμε κ το νήπιο που σουλατσαρει κ μέσα στη νύχτα!
αυτο με τον υπνο το παθαινα κι εγω. θυμαμαι γυρνουσα απο το σχολειο το μεσημερι και μετα το φαγητο ξαπλωνα λιγο και χτυπουσε το κουδουνι ο μαθηματικος για το ιδιαιτερο και πεταγομουνα πανικοβλητη τι μερα ειναι, τι ωρα ειναι, τι κανω κλπ...
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
αυτο με τον υπνο το παθαινα κι εγω. θυμαμαι γυρνουσα απο το σχολειο το μεσημερι και μετα το φαγητο ξαπλωνα λιγο και χτυπουσε το κουδουνι ο μαθηματικος για το ιδιαιτερο και πεταγομουνα πανικοβλητη τι μερα ειναι, τι ωρα ειναι, τι κανω κλπ...
Ελπίζω να μην τον δαγκωνες κιολας!!
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
sleep startle reflex λοιπόν...γνώριζα ότι υπήρχε αυτό μόνο σαν περιγραφή του τι ήταν από τον μπαμπά μου που όταν ήμουν μικρή μου έλεγε ιστορίες για το τσοπανόσκυλό του οι οποίες διαδραματίστηκαν καμιά ογδονταρια χρόνια πριν ...μπήκε στην αυλή ο μπαμπάς μου έφηβος τότε και ο Κιουτσούκ τεράστιου μεγέθους του όρμησε άγρια μέχρι που άκουσε το όνομά του και άρχισε να κλαψουρίζει ...πωπω τι ανάμνηση:)...α! κι ευχαριστώ για το link!
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
sleep startle reflex λοιπόν...γνώριζα ότι υπήρχε αυτό μόνο σαν περιγραφή του τι ήταν από τον μπαμπά μου που όταν ήμουν μικρή μου έλεγε ιστορίες για το τσοπανόσκυλό του οι οποίες διαδραματίστηκαν καμιά ογδονταρια χρόνια πριν ...μπήκε στην αυλή ο μπαμπάς μου έφηβος τότε και ο Κιουτσούκ του όρμησε άγρια μέχρι που άκουσε το όνομά του και άρχισε να κλαψουρίζει ...πωπω τι ανάμνηση:)...α! κι ευχαριστώ για το link!
Ρε συ ναι, με την φωνή μας μόνο δείχνει να συνέρχεται, την εικόνα μας εκείνη τη στιγμή δεν την αναγνωρίζει. Τρομερό!
 
  • Love
Reactions: marytherion


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
ο αδερφος μου εχει ενα κουφο κοκκονι. για να τον ξυπνησω βαζω το χερι μου μπροστα στη μουσουδα του να με μυρισει, αλλιως παθαινει φρικη. αλλο σεναριο, αλλα νομιζω ταιριαζει η προσεγγιση.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
ακριβώς αυτό...γιατι ξεχασα να γράψω ότι ήταν νύχτα που ο Κιουτσούκ πετάχτηκε από τον ύπνο και δεν έβλεπε στα σκοτεινά,μόνο η φωνή του μπαμπά μου τοτε τον επανέφερε στην πραγματικότητα!
 
Last edited:




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
έλεγα αρχικά να περάσει λίγος καιρός από τη δραστική εφαρμογή των νέων μέτρων και να φερω αποτελεσματα..αλλά οκ ενα μικρό update: όταν τρώμε η Νταίζη παραμένει crate ...αυξήθηκε κατακόρυφα ο χρόνος παραμονής της εκεί γενικώς..πλέον κοιμαται τη νυχτα εκει και μόνο εκει...πάμε περισσότερες βόλτες και μεχρι στιγμής δεν εχει ξαναλερωσει μέσα..απο χθες το πρωι δεν ξαναβγηκαμε βολτα λογω κάπνας και στάχτης παντού..μια κόλαση.
Σήμερα την εβγαλα απο το crate λιγο πριν τελειωσω το φαγητό για να την κερασω αγγουράκι,πεπόνι που τα λατρεύει...μετά χάζευε την πιατελα με το γαύρο στην κουζίνα...πήγα απαλά να την παρω αγκαλια να επιστρεψει crate και μου αγρίεψε με ένα άγριο γρύλισμα (ισως λέω ίσως,τρόμαξε γιατι δεν το περιμενε ) μου χτυπησε το μάγουλο μεταξυ κροτάφου και ζυγωματικού με τα δόντια της...ε τοτε τρόμαξα κι εγω και την πηρα στο κυνηγι..πάλι crate ολοταχώς...καλά νέα ότι το βράδυ όταν ξαπλωσε μετά το φαγητό στον καναπέ ,χτύπησα δυο φορές παλαμάκια όπως όταν φωναζουμε το γκαρσονι και σε χρονο dt με έναν πήδο βρέθηκε crate μόνο πόρτα που δεν έκλεισε από μέσα... :ROFLMAO:
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
και ναι με τεστάρει συνεχώς...χθες της επέτρεψα να παίξει λιγο με τα μασουλητήρια της στο κρεββατάκι της στο υπνοδωμάτιό μου και ανεβηκε στο δικό μου κρεββάτι κι αμεσως τύλιξε τα δόντια της στον καρπό μου..ξανά μανά crate ..εντάξει όλες μου οι "διορθώσεις " δεν καταλήγουν πάντα μπαλαούρο
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
και ναι με τεστάρει συνεχώς...χθες της επέτρεψα να παίξει λιγο με τα μασουλητήρια της στο κρεββατάκι της στο υπνοδωμάτιό μου και με έναν πήδο ανεβηκε στο ΔΙΚΟ μου κρεββάτι κι αμεσως τύλιξε τα δόντια της στον καρπό μου..ξανά μανά crate ..εντάξει όλες μου οι "διορθώσεις " δεν καταλήγουν πάντα μπαλαούρο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Γιατί την παίρνεις αγκαλιά για να την μεταφέρεις?
Δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την αντίδραση της. Απλά αναρωτιέμαι. Επίσης, σταματήστε (το κάνουν πολλοί) να δικαιολογειτε τα αδικαιολόγητα. Δεν υπάρχει "τρόμαξε το καημένο και είχε δίκιο που με έκανε κορδελες". Τρελαίνομαι λεμεεεε!!!
 
  • Wow
Reactions: marytherion


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
284
250
KORYDALLOS
ωχ! τόσο καλά...και δεν της τόχα γμτ:cry: στο μεταξύ στη βόλτα κάνει κοιλίτσα στους πάντες...οκ κομμένες κι οι αγκαλίτσες μέχρι νεωτέρας...ουφφφ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Μην την βαζεις γενικα με το ζορι κρειτ. Δεν εχει εντολη? Παιδι μου σε δαγκωνει παρα πολυ κατι παει πολυ λαθος και υποθετω ειναι η αντιδραση σου. Θυμωνεις την κυνηγας δεν ειναι συμπεριφορα αρχηγου αυτη.
 
  • Like
Reactions: Sammie


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
ωχ! τόσο καλά...και δεν της τόχα γμτ:cry: στο μεταξύ στη βόλτα κάνει κοιλίτσα στους πάντες...οκ κομμένες κι οι αγκαλίτσες μέχρι νεωτέρας...ουφφφ
Βρε άλλο το 1,άλλο το άλλο! Κοιλίτσες να δεις ο σαμ, παντού,μέσα κ εξω από σπίτι. Σου είπαν κι οι άλλοι πανω: ποτέ crate με το ζόρι!! Το crate δεν είναι τιμωρία,είναι ησυχαστήριο. Είναι το safe place της. Οι λιχουδιές μέσα. Κ μάλιστα οι σουπερ λιχουδιές,μόνο εκεί.
Αγκαλιά,ποτέ κ για κανενα λόγο (μόνο για λόγους υγείας κ με προσοχή κ παλι). Αγκαλιές δεν αρέσουν στα σκυλιά,εννοώ νσ την σηκώνεις. Κ με γαυρο διπλα;; Το εκλαμβάνει ως διεκδίκηση για τροφή.
Κρεβάτι σου;; Όχι, όχι..
Δεν είπαμε κομμένα αυτα καλε; Δεν έχει "άστη λίγο μωρε ακόμα,έχει φωτιές,ζορίστηκε" κλπ. Από δω κ τώρα, 22:41 που γράφω, καλο θα ηταν να αποκτησεις συμπεριφορά στιβαρή, τύπου κάνεις ο,τι λέω, οπότε λέω.
Δεν μπαίνεις σε κουβέντα με σκυλο τώρα, είσαι ρομπότ. Πας βόλτες,παίζεις,εκτονώνεται κλπ, βάζεις crate με λιχουδιές,κλείνεις πορτα κ την ξεχνάς για κάποια ώρα. Την βγάζεις όταν είναι,δεν της δίνεις σημασία. Ούτε χαδια,ούτε της μιλάς. Αγνόησε τη. Σημάσια μόνο στο παιχνίδι. Κ χάδια μετά από εκτέλεση εντολής.
Πρέπει να το δεις σοβαρά γιατί η μικρή έχει δυναμικό χαρακτήρα κ θέλει συγκεκριμένο τρόπο. Δε θα συμβιώσετε καλά αλλιώς. Πριν κλειδώσουν οι συμπεριφορές αυτές,αναλαβε δράση. Μην δίνεις ευκαιρίες για μ@@@. Σου έχει ήδη δώσει red flags ο σκύλος.
Σορυ αν είμαι απότομη, τα έχω πρόσφατα από δικό μου κ φούντωσα με το κ@@σκυλα:LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU