Ντακσχουντ!!!




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Μεγαλο προβλημα αυτο με τους καναπεδες....
Προσπαθω να προλαβαινω τα αλματα,παιρνοντας τα αγκαλια
και ανεβαζοντας τα εγω στον καναπε.
Εχω μια θηλυκια που μιμειται την γατα και
περπαταει πανω στην πλατη των καναπεδων
και σταθηκε αδυνατο να της κοψω την συνηθεια.
Δεν εχουν ολα μου τα ντακσχουντακια την ιδια επιθυμια να κανουν αλματα,
οσα ομως την εχουν λιγα πραγματα εχω καταφερει για να τα αποτρεψω.
Συνηθιζω να τα εχω σε ελεγχομενο περιβαλλον οταν λειπω απο το σπιτι
(crate,puppy pen...) για να αποφευγω ανεξελεγκτες "γυμναστικες επιδειξεις"
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Στο pet shop? Δύσκολα αλλά πρέπει...
Σκέψου ότι κι η μάνα της που βασανίζεται το ίδιο γλυκιά είναι... για να θησαυρίζουν ορισμένοι :(
Παρεπιπτόντως η Εύα δεν είναι από πετ. Την πήρα από το *******. (ίσως να μοιάζει λίγο...αλλά στο πολύ καλύτερο) Η κυρία που το έχει εκτρέφει πολλά σκυλιά, κυρίως ντατσχάουντ και τα πάει σε εκθέσεις. (είναι το πάθος της απ'ότι κατάλαβα). Ήταν όλα ελεύθερα στον κήπο της, αλλά λέω ότι δεν μπόρεσα να αντισταθώ και την πήρα, ...γιατί είχαμε πάει με άλλα άτομα εκεί. Ένα από αυτά ήταν ο ενδιαφερόμενος για σκύλο, ο οποίος τελικά και δεν πήρε... αλλά ερωτεύτηκα εγώ και πήρα...:rolleyes:με κοιτούσε πολύ εκφραστικά:rolleyes::rolleyes:
 


Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Γεια σας και απο εμενα! Επιτελους καποιοι να εχουν Ντατσες!

Ειμαι κι εγω νεα με την ρατσα! Η Domino μου ειναι 2,5 μηνων και την εχω 3 βδομαδες! Δεν την πηρα απο Pet Shop, αλλα κατι παρομοιο, απο Ουγγαρια ηρθε. Εχω τρελαθει μαζι της! Ειναι black-tan, Miniature, μου ειπαν πως θα παει στα 4-5 κιλα!

Billy, να σου πω οτι ειναι κουκλαρα η μικρη σου!!! Ποσο ειναι στην φωτογραφια? Ποσα κιλα σου ειπαν οτι θα φτασει? Επισης θα ηθελα να επικοινωνησεις μαζι μου, για το απο που την πηρες, γιατι ενδιαφερομαι και για ενα αρσενικο μαλλον!

tifi, δε ξερω για τα δικα σου μικρα, αλλα αν κρινω απο την δικια μου, πρεπει να ειναι κουκλια! Θα ηθελα να σε παρακαλεσω να βαλεις μερικες Φωτο, μιας που εχεις! Και θελω να μου πεις κι εσυ περιπου ποσα κιλα σου εχουν βγει! Βεβαια με ανησυχεις με αυτα που λες για τους καναπεδες, οχι πως δε τα ηξερα, αλλα ελπιζω εμενα να χρησιμοποιει το πουφ στο πλαι... Γιατι για την παρουσα ωρα, δεν τιθεται θεμα, 2,5 μηνων δεν ανεβαινει σκαλωπατι, οχι καναπε! :p

Πιο πολυ ανησυχω για τη Naomi παρα τον καναπε... Γιατι ειναι Doberman και δε ξερω ποσο αγρια θα αποφασιζουν να παιζουν (ναι, η Naomi δεν την εχει δει ακομα, την εχω αφησει στη μανα μου, μεχρι να κανει αλλο ενα εμβολιο η μικρη)! χε χε!

Πολυ θα ηθελα να γνωριστουμε και περαιτερω, για να μαθαινω και για τις συμπεριφορες των δικων σας και τι να προσεχω!
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Καλως ορισες Nemesina!!
Χαιρομαι παντα να μιλαω για ντακσχουντ
και να γνωριζω ανθρωπους που τα αγαπουν.

Οσον αφορα την ερωτηση σου σχετικα με το βαρος τους,
τα πραγματα δεν ειναι πολυ απλα.
Δεν ξερω ποσο υπευθυνος και ειλικρινης ειναι εκεινος που σου πουλησε το κουταβι και ποσο μπορεις να πιστεψεις τα λεγομενα του.
Εγω ειμαι παρα-παρα πολυ επιφυλακτικη-αρνητικη απεναντι σε οσους εμπορευονται σκυλους μεσα απο pet shops.

Ενας τροπος για προβλεψεις το βαρος που θα εχει το κουταβι σου οταν μεγαλωσει
1)ειναι να γνωρισεις τους γονεις του
2)να μελετησεις το pedigree του
3)να ζητησεις την γνωμη του εκτροφεα του

Ποιος ειναι ο λογος που σε απασχολει το βαρος του σκυλου?
Απο οσο ξερω το βαρος-μεγεθος ειναι απαραιτητο να ειναι μεσα σε προκαθορισμενα πλαισια οταν συμμετεχει ο σκυλος σε εκθεσεις
μορφολογιας,σε αντιθετη περιπτωση δεν αποτελει προβλημα αν
ειναι 500gr πανω η κατω.
(αρκει ποτε να μην γινει υπερβαρος,
μιας και αυτο επιβαρυνει πολυ την σπονδυλικη του στηλη)
 




Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Η μαυρη σου ειναι τρομερη!! Πανεμορφη! Οσο για τα πυρηνο σου, προτιμο τα Brindle απο το σκετο πυρηνο.

Σε ρωταγα για τα κιλα, για να δω περιπου ποσο θα παει η δικια μου. Σωστη σε αυτα που λες για τους γονεις, απλα πληροφοριακα ρωτησα.

Κατι αλλο, τα δικα σου ειναι Miniature η Kaninchen?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nemesina αν μπορεις να γραφεις με μαυρη γραμματοσειρα γιατι τα αλλα χρωματα κουραζουν τα ματια.:)
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Εχω ενα αρσενικο λειοτριχο κανινχεν (31.5cm)
και τα υπολοιπα ειναι miniature.

Το κουταβι σου εχει pedigree?
Σκοπευεις να το ζευγαρωσεις στο μελλον?
Εχεις ενημερωθει πως υπαρχει DNA testing για PRA?
 


Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Ειναι γλυκες! Εμενα με εχει καψει η μικρη!

Οχι δεν εχει Pedigree, οπως ανεφερα, προσπαθησα να παρω απο εκτροφειο Ελληνικο, αλλα μου ζηταγαν 1000 ολα...

Εχω σκοπο να τη ζευγαρωσω μετα τα 2 της, αλλα μονο αν δω οτι θα ζητησουν τη ρατσα. Αλλιως θα μεινει οπως εχει, στειρωσει δε της κανω γιατι θα παρει κιλα.

Οχι, δε ξερω για το τεστ, το εψαξα προχειρα τωρα, αλλα δεν εβγαλα ακρη, θα το κοιταξω αλλη στιγμη. Αλλα αν θες πες μου, μιας που ξερεις τη ρατσα απο πρωτο χερι.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εχω σκοπο να τη ζευγαρωσω μετα τα 2 της, αλλα μονο αν δω οτι θα ζητησουν τη ρατσα. Αλλιως θα μεινει οπως εχει, στειρωσει δε της κανω γιατι θα παρει κιλα.
Εμένα δε μου φαίνεται για καθαρόαιμη πάντως. Κότσο πρέπει να σ' έπιασαν :D
 


Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Καθαροαιμη ειναι, απλα στη Φωτο δεν ειναι οπως βγαινουν κλασσικα τα λουκανικα, απο το πλαι. Δεν καθεται ακινητη να τη βγαλω απο πλαι. Εκει ειναι κουλουριασμενη.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καθαροαιμη ειναι, απλα στη Φωτο δεν ειναι οπως βγαινουν κλασσικα τα λουκανικα, απο το πλαι. Δεν καθεται ακινητη να τη βγαλω απο πλαι. Εκει ειναι κουλουριασμενη.
Κοίτα αν μου αποδείξεις ότι είναι καθαρόαιμη μπορεί και να το σκεφτώ να παρω κουτάβι της (έχει δίκιο ο Μάκης, ζηλεύω).
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Λυπαμαι αλλα μια φωτογραφια απο το πλαι,το μονο που θα αποδειξει θα ειναι αν ειναι ενα μακροστενο σκυλακι με κοντα ποδαρακια.
Απο αυτην την διαπιστωση εως οτου αποφανθουμε πως αυτο που βλεπουμε ειναι καθαροαιμο dachshund υπαρχει μεγαααλη αποσταση...τοση αποσταση οση ενα pedigree!

Ευχομαι να ειναι ενα γερο κουταβι και να περασετε υπεροχα μαζι,
η προσωπικη μου γνωμη και προτροπη ειναι να μην την ζευγαρωσεις ακομη και αν εχουν "ζητηση" τα κουταβια της αφου δεν μπορεις να κανεις τον παραμικρο ελεγχο για τους προγονους της (κληρονομικες παθησεις,χαρακτηρας,μορφολογια,....).
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Απο αυτην την διαπιστωση εως οτου αποφανθουμε πως αυτο που βλεπουμε ειναι καθαροαιμο dachshund υπαρχει μεγαααλη αποσταση...τοση αποσταση οση ενα pedigree!

.
ασε ρε που ξερεις περισοτερα απο εναν κτηνιατρο που θα κανει την αντιπαραβολη με φωτογραφιες. το πεντιγκρι εινα για τους εκτροφεις και για τα ψωνια που αγοραζουν σκυλια των 1000 ευρω!!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf