Ντακσχουντ!!!


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
δεν το μετανιωνω ομως ουτε μια στιγμη και δεν θα το αλλαζα.φια το ζευγαρωμα τωρα πρεπει δεν πρεπει και αυτος να ζευγαρωσει ομως?
ναι ισως εχετε δικιο,βεβεα δεν ειχα αποφασισει ακομα τι να κανω αλλα μαλλον δεν θα τον βαλω τωρα που το σκεφτομαι.
Καλη αποφαση!!:):)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com

μια φωτο απο το χειμωνα γυρναω απο τη δουλεια και βλεπω το μπαμπη πανω στο θερμοσυσσωρευτη εμεινα τι κανει το παλικαρι για να ζεσταθει!!!!

και αυτη ειναι απο τη μεσημεριανη σιεστα.εχει λιωσει...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Κόψε τα νύχια του σκύλου. Και θα τον διευκολύνεις στο περπάτημα και θα προλάβεις το σπάσιμο κάποιου νυχιού που θα τον ταλαιπωρήσει.
Προφανώς δεν περνάει πολύ ώρα έξω από το σπίτι και τα νυχια του δεν φθείρονται φυσιολογικά.
 


eve

Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
23
0
Αθήνα
Α..πολύ λίγοι έχουν ντακσχουντάκια:(. Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος.. έχω ακούσει και από όσο έχω δει ότι τα ντάκσχουντ (λατρεύω τα αυτάκια τους!!!:D) με την πρώτη ευκαιρία μπορούν να φύγουν και μπορεί να τα χάσεις αν δεν προσέξεις! Ισχύει αυτό;Επίσης ισχύει οτι γαυγίζουν πολύ ή μόνο όταν υπάρχει αιτία;
Πάντως είναι η πιο γλυκιά ράτσα του κόσμου!!!(για μένα τουλάχιστον:))
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Οχι, η δικιά μου είναι ελεύθερη(χωρίς λουρί) και είναι πάντα δίπλα μου, ακόμη και στις μεγάλες βόλτες. Φυσικά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του σκύλου σε συνδιασμό με το πως θα του μάθεις εσυ.

Όσο για το γάυγισμα, ακούγεται έντονα όταν πλησιάσει κάποιος ξένος. Χωρίς λόγο δεν γαυγίζει.
Είναι πολύ καλά σκυλάκια!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
με την πρώτη ευκαιρία μπορούν να φύγουν και μπορεί να τα χάσεις αν δεν προσέξεις! Ισχύει αυτό;
Η Τζάζμιν ζούσε με ένα ζευγάρι. Αναγνώριζε μόνο ένα αφεντικό (τον άντρα) και είχε πολύ μεγάλο πείσμα! Εκείνος δούλευε στο υπόγειο του σπιτιού του (μονοκατοικία) κι η σκυλίτσα καθόταν εκεί, κοντά του. Επειδή όμως είχε διάφορα σύνεργα γύρω του, σκόνες κ.ο.κ δεν την ήθελε κοντά του. Της έδωσε την εντολή "σπίτι" κι η μικρή υπάκουσε. Σε 2 λεπτά κατέβηκε πάλι τη σκάλα. Πάλι της φώναξε να ανέβει πάνω. Αυτό έγινε πολλές φορές. Την τελευταία φορά ο άνθρωπος της φώναξε και της έριξε μια μαλακή στον πισινό και η σκυλίτσα ανέβηκε τρέχοντας πάνω. Την ίδια στιγμή έμπαινε στο σπίτι η γυναίκα του. Η Τζάζμιν, που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε εκδηλώσει καμία πρόθεση να το σκάσει, είδε ανοιχτή την πόρτα και βγήκε τρέχοντας στο δρόμο. Δυστυχώς τη χτύπησε αυτοκίνητο.
Φυσικά το σκυλάκι αυτό δεν ήταν συνηθισμένο σε μαλώματα και θεωρώ την κατάληξή του λάθος των ιδιοκτητών του. Ωστόσο, έχω ακούσει διάφορα για το πείσμα που έχουν τα σκυλάκια αυτής της φυλής.
 


eve

Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
23
0
Αθήνα
Κρίμα το σκυλάκι:(. Ξέρω πως όταν αποκτήσω θα είμαι μέσα στο άγχος συνέχεια μην μου πάθει τίποτα...έχω και γενικότερα άγχος κιόλας, ποιος στη χάρη μου! Πάντως ξέρω ένα σκυλάκι αυτής της ράτσας που ο ιδιοκτήτης του το αφήνει κάποιες ώρες την ημέρα να κάνει μόνο του βόλτα και γυρνάει μόνο του πίσω και γαυγίζει στην πόρτα για να του ανοίξουν να μπει κάθε φορά όταν τελειώνει τη βόλτα του! Μα καλά δεν ανησυχεί καθόλου;Τι να πω.
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Α..πολύ λίγοι έχουν ντακσχουντάκια:(. Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος.. έχω ακούσει και από όσο έχω δει ότι τα ντάκσχουντ (λατρεύω τα αυτάκια τους!!!:D) με την πρώτη ευκαιρία μπορούν να φύγουν και μπορεί να τα χάσεις αν δεν προσέξεις! Ισχύει αυτό;Επίσης ισχύει οτι γαυγίζουν πολύ ή μόνο όταν υπάρχει αιτία;
Πάντως είναι η πιο γλυκιά ράτσα του κόσμου!!!(για μένα τουλάχιστον:))
εμενα παντως γενικα δενφευγει απο κοντα μου.αυτο θεωρω εχει να κανει με το ποσο κοινωνιοποιημενος ειναι οσκυλος.δεν γαβγιζει χωρισ λογο.αλλα παντα βρισκει κατι για να γαυγισει.στο σπιτι μεσα κιχ,εκτος αν αντιλιφθει κατι αλλα αμα παει μπαλκονι η κατεβει στην εισοδο γινετε της κακομοιρας
 




sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
Έχουν αυξηθεί λίγο τα dachshunds! Ελπίζω να έρθει κάποια στιγμή η μέρα που θα μπορέσουμε να κάνουμε και όμιλο! Αν και ακόμα είναι ένα μακρινό όνειρο..
 
  • Like
Reactions: evirules


jennifer

Member
13 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
athina
παιδιά τα σκυλάκια σας είναι όλα υπέροχα!!!κουκλάκια!!να ρωτήσω κάτι..τελικά μαδάνε ή όχι?? γιατί ο φίλος μου είναι αλλεργικός και θα ήθελα το σκυλάκι που τελικά θα πάρω να μην μαδάει πολύ..
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
παιδιά τα σκυλάκια σας είναι όλα υπέροχα!!!κουκλάκια!!να ρωτήσω κάτι..τελικά μαδάνε ή όχι?? γιατί ο φίλος μου είναι αλλεργικός και θα ήθελα το σκυλάκι που τελικά θα πάρω να μην μαδάει πολύ..
καλυτερα να μην παρεις αυτη τη φυλη τοτε...γιατι παρολο που ειναι κοντοτριχο μαδαει πολυ και η τριχα κολλαει παντου και δεν αφαιρειται ευκολα...αν σου αρεσουν τα μικρα παρε ενα Poodle (κανις) που σιγουρα δεν μαδαει καθολου απλα θελει συχνο κουρεμα! :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ίσως το teckel wire-haired.

Αν είναι αλλεργικός στις τρίχες κοίτα τις φυλές που δεν μαδάνε: Poodle, Perro de agua español, Lagotto Romagnolo, Cão de agua Português , ... Πηγαίνετε σε εκτροφέα που έχει μόνο τη φυλή που σε ενδιαφέρει και δες αν και πως θα αντιδράσει.

Δες και αυτή την συζήτηση ποιες ρατσες μαδανε και ποιες οχι
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ίσως το teckel wire-haired.

Αν είναι αλλεργικός στις τρίχες κοίτα τις φυλές που δεν μαδάνε: Poodle, Perro de agua español, Lagotto Romagnolo, Cão de agua Português , ... Πηγαίνετε σε εκτροφέα που έχει μόνο τη φυλή που σε ενδιαφέρει και δες αν και πως θα αντιδράσει.

Δες και αυτή την συζήτηση ποιες ρατσες μαδανε και ποιες οχι
Α ναι!! Νομιζω το wire haired δεν μαδαει και νομιζω ειναι δημοφιλες στους εκτροφεις!! Αυτο το Long hair δεν το βλεπω πολυ τελευταια που ειναι και το αγαπημενο μου!!
 


jennifer

Member
13 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
athina
καλυτερα να μην παρεις αυτη τη φυλη τοτε...γιατι παρολο που ειναι κοντοτριχο μαδαει πολυ και η τριχα κολλαει παντου και δεν αφαιρειται ευκολα...αν σου αρεσουν τα μικρα παρε ενα Poodle (κανις) που σιγουρα δεν μαδαει καθολου απλα θελει συχνο κουρεμα! :)
Scarlett, έχω δει όλες τις φωτο και τα βιντεο απο το κοκεράκι σου και πραγματικά είιναι μια ζωγραφιά!είνια και μαυρούλα!!τρελαίνομαι για κόκερ σπάνιελ, είναι η αδυναμία μου η μεγάλη!τα θεωρώ τα πιο όμορφα σκυλιά!διαβάζοντας σχετικά για τις ράτσες όμως διαπίστωσα ότι είναι δεν θα μου ταίριαζε τόσο σαν πρώτο σκυλάκι (για πολλόυς λογους), συν και ότι στη συζήτηση ποιες ράτσες μαδάνε ανέφερες ότι μαδάνε ΠΟΛΎ..
τα poodle δεν μου αρέσουν!!
 


jennifer

Member
13 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
athina
Ίσως το teckel wire-haired.

Αν είναι αλλεργικός στις τρίχες κοίτα τις φυλές που δεν μαδάνε: Poodle, Perro de agua español, Lagotto Romagnolo, Cão de agua Português , ... Πηγαίνετε σε εκτροφέα που έχει μόνο τη φυλή που σε ενδιαφέρει και δες αν και πως θα αντιδράσει.

Δες και αυτή την συζήτηση ποιες ρατσες μαδανε και ποιες οχι
Alexia, το διάβασα αυτό το θέμα συζήτησης και ήταν πολύ κατατοπιστικό..βασικά παίζουν διάφορες ράτσες στο μυαλό μου (από αυτές που δεν μαδάνε...) και τα westie σε αυτήν την κατηγορία δεν είναι??τις ράτσες που ανέφερες τις είδα για πρωτη φορά τώρα..δεν τρελάθηκα..τι λέτε για yorkie ή μαλτέζ? Κάπου εκεί νομίζω ότι θα καταλήξω..
 
Last edited by a moderator: