Νόμος 4711 / 2020


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Yorkaddict Είχες απορία τι ρόλο παίζουν.

Το κείμενο της ανακοίνωσης δεν χωρούσε ολόκληρο στο ποστ. Εδώ πλήρες για μην νομίσει κάποιος πως σκοπίμως απόκρυψα κομμάτια.

Αυτοί που κερδίζουν όπως και να έχει είναι οι έμποροι και οι ιδιώτες. Καρφάκι δεν τους καίγεται.

@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ Μην είσαι σίγουρος ότι εφαρμόζεται... Πριν ανεβάσω την δημοσίευση, έκανα μια βόλτα από γνωστή ιστοσελίδα υιοθεσιών. Από τις 10 πρώτες αγγελίες που άνοιξα, αριθμό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης είχαν οι 2!
Αδυνατούμε δηλαδή να εφαρμόσουμε και τα πιο στοιχειώδη...
Στις περισσότερες υπάρχουν αλλά μπορεί να δεις τον ίδιο αριθμό μετά από πέντε μήνες σε άλλο σκυλί ή να βάζει κάποιος ένα αριθμό ενώ πουλά έξι σκυλιά. Έχω κάνει στο παρελθόν μια σχετική έρευνα. Αν ήθελε κάποιος αρμόδιος θα τους εξαφάνιζε σε ένα μήνα. Προσέλαβε δύο υπαλλήλους, έκτακτους μην πέσει έξω ο προϋπολογισμός του Υπουργείου, και βάλε να ελέγχουν καθημερινά τις αγγελίες δίνοντας τους πρόσβαση στην βάση πληροφοριών.
  • Με ποια ιδιότητα βάζεις την αγγελία έστω με chip ;
  • Βάζεις αγγελία χωρίς chip αλλά έχεις στοιχεία ταυτοποίησης ( τηλ. νούμερο )
  • Είναι καταχωρημένο το σκυλί στην βάση ;
  • Αν κάποιος στην βάση εμφανίζεται να κατέχει 200 σκυλιά τι σημαίνει αυτό ; ( ΣΔΟΕ )
  • κλπ κλπ κλπ
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μάλιστα...
Άρα πρακτικά οι φιλοζωικες έχουν τον θεσμικό ρόλο να επεμβαίνουν σε ό,τι αφορά τα ζώα γενικότερα.
Και ασκούν τεράστια επιρροή από ότι βλέπω.

Γνωρίζει κανείς αν εχει γίνει ποτέ κάποια προσπάθεια συνεννόησης, ώστε να λυθούν οι διαφορές που υπάρχουν;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν έχουν κάποιον επίσημο - θεσμικό ρόλο, όχι παραπάνω από τον ΚΟΕ, τον κάθε όμιλο φυλής ή από εσένα.
Απλά έχουν πάθος, όραμα και μάλλον αριθμητική υπεροχή σε επίπεδο μελών :)

Γνωρίζει κανείς αν εχει γίνει ποτέ κάποια προσπάθεια συνεννόησης, ώστε να λυθούν οι διαφορές που υπάρχουν;
Να σε δω να συνεννοείσαι με χαρντκορ φιλόζωο ότι η στείρωση δεσποζόμενων σκύλων δε θα σταματήσει τη δημιουργία αδέσποτων...
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εκει κι αν πέφτει μαύρο χρήμα.
Φυσικά (όπως και για τους εκτροφείς) δεν μιλάμε για όλους αλλά κι εκεί η απάτη είναι μεγάλη μιας και αρκετές είναι μκο.
Πάμε στο δια ταύτα: Κάνουν σύμβαση με τον δήμο, παίρνουν χ ποσό για τις τροφές και υγεία των αδέσποτων και φυσικά ούτε το 1/10 δεν φτάνει σε αυτά.
Σε δική μου περίπτωση προθυμοποιήθηκα, όταν έχασα τον Μαικ να κάνω τα έξοδα για ένα σκύλο που τον φιλοξενούσαν, αλλά να του πηγαίνω εγώ φαγητό, φάρμακα κλπ. Αρνήθηκαν. Από ότι μου είπε στην συνέχεια, αφού της έπιασα το μπουρου μπούρου, την ρώτησα τι το τάιζε, μιας και το σκυλί φαινόταν πολύ αδύνατο. (Μιλάμε για προσωπική επαφή και τα έβλεπα με τα μάτια μου, όχι στα σόσιαλ). Μου είπε ότι 15 ημέρες που το έχει φιλοξενία το ταιζει μόνο ρύζι, γιατί έχει και άλλα έξοδα.
Φυσικά όταν της είχα προτείνει να της πηγαίνω εγώ το φαγητό (μιλούσα για ξηρά τροφή που θα τάιζα και τον δικό μου) μου είπε δεν χρειάζεται γιατί πληρώνεται από τον Δήμο.
Αλήθεια; Ψέμα; Αυτή ήταν μία απο τις δικές μου εμπειρίες απο τις φιλοζωικές.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
εκει κι αν πέφτει μαύρο χρήμα.
Φυσικά (όπως και για τους εκτροφείς) δεν μιλάμε για όλους αλλά κι εκεί η απάτη είναι μεγάλη μιας και αρκετές είναι μκο.
Πάμε στο δια ταύτα: Κάνουν σύμβαση με τον δήμο, παίρνουν χ ποσό για τις τροφές και υγεία των αδέσποτων και φυσικά ούτε το 1/10 δεν φτάνει σε αυτά.
Σε δική μου περίπτωση προθυμοποιήθηκα, όταν έχασα τον Μαικ να κάνω τα έξοδα για ένα σκύλο που τον φιλοξενούσαν, αλλά να του πηγαίνω εγώ φαγητό, φάρμακα κλπ. Αρνήθηκαν. Από ότι μου είπε στην συνέχεια, αφού της έπιασα το μπουρου μπούρου, την ρώτησα τι το τάιζε, μιας και το σκυλί φαινόταν πολύ αδύνατο. (Μιλάμε για προσωπική επαφή και τα έβλεπα με τα μάτια μου, όχι στα σόσιαλ). Μου είπε ότι 15 ημέρες που το έχει φιλοξενία το ταιζει μόνο ρύζι, γιατί έχει και άλλα έξοδα.
Φυσικά όταν της είχα προτείνει να της πηγαίνω εγώ το φαγητό (μιλούσα για ξηρά τροφή που θα τάιζα και τον δικό μου) μου είπε δεν χρειάζεται γιατί πληρώνεται από τον Δήμο.
Αλήθεια; Ψέμα; Αυτή ήταν μία απο τις δικές μου εμπειρίες απο τις φιλοζωικές.
Ερασιτέχνες και επαγγελματίες φιλόζωοι ...:cautious:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
εκει κι αν πέφτει μαύρο χρήμα.
Φυσικά (όπως και για τους εκτροφείς) δεν μιλάμε για όλους αλλά κι εκεί η απάτη είναι μεγάλη μιας και αρκετές είναι μκο.
Πάμε στο δια ταύτα: Κάνουν σύμβαση με τον δήμο, παίρνουν χ ποσό για τις τροφές και υγεία των αδέσποτων και φυσικά ούτε το 1/10 δεν φτάνει σε αυτά.
Σε δική μου περίπτωση προθυμοποιήθηκα, όταν έχασα τον Μαικ να κάνω τα έξοδα για ένα σκύλο που τον φιλοξενούσαν, αλλά να του πηγαίνω εγώ φαγητό, φάρμακα κλπ. Αρνήθηκαν. Από ότι μου είπε στην συνέχεια, αφού της έπιασα το μπουρου μπούρου, την ρώτησα τι το τάιζε, μιας και το σκυλί φαινόταν πολύ αδύνατο. (Μιλάμε για προσωπική επαφή και τα έβλεπα με τα μάτια μου, όχι στα σόσιαλ). Μου είπε ότι 15 ημέρες που το έχει φιλοξενία το ταιζει μόνο ρύζι, γιατί έχει και άλλα έξοδα.
Φυσικά όταν της είχα προτείνει να της πηγαίνω εγώ το φαγητό (μιλούσα για ξηρά τροφή που θα τάιζα και τον δικό μου) μου είπε δεν χρειάζεται γιατί πληρώνεται από τον Δήμο.
Αλήθεια; Ψέμα; Αυτή ήταν μία απο τις δικές μου εμπειρίες απο τις φιλοζωικές.
ακροτητες συναντας παντού , αλλα και εσυ επεσες σε 2 τρελα , μια αυτο και μια με την υιοθεσία που θελαν σωνει και καλα να παρεις τον εκπαιδευτη πακετο. :LOL: Ειλικρινα επειδη ασχολουμαι λιγο με υιοθεσίες κτλ και εχω μια επαφη με καποιους δημος συλλογους τετοια ακραια πραγματα ευτυχως δεν ειδα προς τα Νοτια Προαστεια. Αλλα δεν αντεχω και την πολυ υστερία και τους υπερφιλοζωους αχ θεε μου το σκυλάκι φοραει πνιχτη κ.τ.λ.

by the way επειδη εγραψες παραπανω ρατσατα δε βλεπεις.....
τα εγκατελειμενα που βρίσκεις στις πολεις πεντιγκρατα δεν είναι ,αλλα δηθεν ρατσατα ειναι τα μισα και παραπανω. Οικιακες γεννες υποψιάζομαι κυρίως που τα ξεφορτωνονται οπου να ναι οπως να ναι και byb αγορες που στην 3ετια το προιον τους κουράζει., Πιτμπουλ, κοκονια, σετερ, μποξερ, Poodle οτι θες βρίσκεις πλεον. Απλα τα μεν ρατσατα βρίσκουν σπίτι ξανα μεσα σε λιγες μερες και ας ειναι 4-5 χρονων τα μπολιαρικα δε βρισκουν και γίνεται επανενταξη ή λιωνουν στα κλουβια. Σκέψου παρατηρησα οτι υπαρχει διάκριση ακόμα και στις κοινοποιησεις, οταν βγαζω ενα ρατσατο στη σελίδα μεσα σε μια μερα 250 share, αμα βγαλω ημιαιμο ουτε 50.


Για να ειμαι ον τοπικ ...υπάρχει πάντως μια διαφοροποιηση/προοδος σε σχέση με σχόλια διαβουλευσεων του παρελθόντος οπου εκει εβλεπες φιλοζωικα σχολια του τυπου Α καθολου γεννες ολοι στην πυρα, στουβαλοποίηση εκτροφεων σκυλεμπορων. Τωρα εχουν μπει στη λογική όροι όπως εκτροφέας /ΚΟΕ/ Παρανομος εκτροφέας/ συνθηκες/ pedigree κ.τ.λ.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τωρα εχουν μπει στη λογική όροι όπως εκτροφέας /ΚΟΕ/ Παρανομος εκτροφέας/ συνθηκες/ pedigree κ.τ.λ
Αυτό που λες, αφορά μεμονωμένες περιπτώσεις εθελοντών ή είναι κάτι γενικευμένο;
Θεωρεις πως θα μπορούσε να υπάρξει σύγκλιση απόψεων και να μην στοχοποιειται η γέννα αλλά η εγκατάλειψη και η ανευθυνότητα;

Και κάτι ακομα
Σε αυτά τα σκυλιά που περιγράφεις πιο πάνω, τσιπακι υπάρχει;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ερασιτέχνες και επαγγελματίες φιλόζωοι ...:cautious:
Ερασιτέχνες και επαγγελματίες ανάδοχες οικογένειες ( παιδιά ). Δεν το λέω χωρίς στοιχεία, δεν το αναφέρω ως πυροτέχνημα, οποίος έχει ασχοληθεί καταλαβαίνει.

Οι φιλοζωικές δεν έχουν θεσμικό ρόλο αλλά θέλουν να εμφανίζονται ως τέτοιες και όχι μόνο. Αυτό που με λυπεί είναι η γνώμη που διαμορφώνει γενικότερα η κοινωνία με τέτοιες συμπεριφορές, οποίος θέλει ας κάνει μια έρευνα ανάμεσα σε φίλους, γνωστούς, αγνώστους για την γνώμη πού έχουν όταν ακούν την λέξη φιλοζωική. Τα ίδια με την λέξη πρόσφυγες, ο κόσμος αντιδράει πολλές φορές άδικα ( εδώ πέσανε τα πολλά λεφτά στις ΜΚΟ @vasilis_mike ). Με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Για την κυρία Μολφέση δεν θα έλεγα πως υπήρχε ποτέ θέμα χρημάτων. Αν μη τι άλλο ο σύζυγος είναι ο πατριάρχης των τραπεζικών. Που θα πάμε να μιλήσουμε εμείς @Yorkaddict όταν αυτοί τραπεζώνουν κάθε τρεις μέρες υπουργούς ; Το ίδιο είναι να μας παραχωρήσει ο υπουργός ακρόαση μιας ώρας με τον άλλο που σηκώνει το τηλέφωνο και του μιλά οπότε γουστάρει ; Λογικά και απλά περνάει την γνώμη του εύκολα. Ως απλός πολίτης μίλησε στην αρμόδια επιτροπη της Βουλής προ της ψήφισης του νομοσχεδίου το 2012 ;

Τις καλύτερες των προθέσεων να έχει η Εριάνα, θα μου πεις ποια είναι αυτή, δεν υπάρχει περίπτωση σε διένεξη να μας αντιμετωπίσουν ισότιμα. Δεν τσουβαλιάζω τους έχοντας χρήμα και δύναμη ούτε υπονοώ πως δεν έχουν καλές προθέσεις αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα.

Σαφέστατα δεν αναφέρομαι στις τοπικές ομάδες που παλεύουν με τα αδέσποτα. Συμφωνώ με την @medusa πως έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα αλλά υπάρχει δρόμος.

Αυτό που λες, αφορά μεμονωμένες περιπτώσεις εθελοντών ή είναι κάτι γενικευμένο;
Κατ' εμέ αφορά μη χαρντκορ φιλόζωους ( ωραία λέξη @sis ) .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sis and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτό που λες, αφορά μεμονωμένες περιπτώσεις εθελοντών ή είναι κάτι γενικευμένο;
Θεωρεις πως θα μπορούσε να υπάρξει σύγκλιση απόψεων και να μην στοχοποιειται η γέννα αλλά η εγκατάλειψη και η ανευθυνότητα;

Και κάτι ακομα
Σε αυτά τα σκυλιά που περιγράφεις πιο πάνω, τσιπακι υπάρχει;
Ναι εχω ελπιδα οτι λογικοι ανθρωποι υπαρχουν σε κάθε τομέα (μη χαρντκορ) που κατανοουν οτι δεν συμφέρει κανέναν να ευδοκιμούν τα Puppy mills και οι σκυλέμπορες. Kαι αυτο θα γίνει με μεγαλύτερη επιτυχία αν περαστεί και στη συνείδηση του κοινού, δεν αρκει η νομοθεσία απο μόνη της.

Νομίζω φαίνεται η αλλαγη στάσης/νοοτροπιας και στις φιλοζωικου τύπου σελίδες για το ευρυ κοινο που γενικά θα ηθελα να τις αποφευγω αλλα αναποφευκτα τις χρησιμοποιω...
Παλια (εννοω πριν 4-5 χρόνια) αν εγραφε καποιος θελω ταδε ρατσα που θα βρω? απο κατω εβλεπες "α θελει να αγορασει ο εγκληματιας, κάψτε τον". Τωρα θα βγουν καποιοι ανθρωποι , ακόμα και σύλλογοι να μιλήσουν για ΚΟΕ, νόμιμο εκτροφεα
Γενικα υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση και εξωπραγματικές απόψεις, κριτές του Fb, αποψεις ικιου μυγας σε όλα τα θέματα στο χαζοβιβλίο , δεν είναι μονο στα σκυλιά.


ΥΣ. Ελαχιστα τσιπ ειδα γενικά σε ολα τα χαμμένα και αυτα ακαταχωρητα. Πιστευω σκυλος με pedigree δεν θα βρεθει ευκολα στον δρόμο. Καταρχας είναι τσιπαρισμένος και δευτερον ακομα και να τον βαρεθει καποιος θα βρει να τον δώσει σε κλάσματα δευτερολέπτων.
(Τα τσιπαρισμένα τουλαχιστον αναγκάζονται να επικοινωνήσουν με δήμο, λενε πέθανε ο πατερας μου, μπηκα νοσοκομείο και τετοια...)
 
Last edited:


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αν δείτε τι παραγωγή "ρατσάτων" γίνεται σε Μενίδι, Ασπρόπυργο, Ζεφύρι, Άνω Λιόσια κλπ θα φρίξετε. Περιοχές που δεν υπάρχει έλεγχος και δεν πλησιάζει άνθρωπος. τα puppy mills σε σχέση με αυτά που θα συναντήσεις εκεί είναι εκκλησίες.
@medusa από την αρχή είτε για εκτροφικό είτε για αδέσποτο απλά σας μεταφέρω τις δικές μου εμπειρίες. Αν εγώ είμαι τόσο γκαντέμης και πέφτω πάνω στα στραβά, μάλλον τα τραβάω... τι να πω.
Και οι εμπειρίες μου δεν είναι μόνο τώρα που έψαχνα για σκύλο, αλλά πάνω απο 5 χρόνια που συμμετέχουμε ενεργά σε βοήθεια για αδέσποτα με διάφορους εθελοντές.
 
  • Like
Reactions: medusa


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Από εδω


"Μη υποχρεωτική η στείρωση
Η «Κ» παρουσιάζει το τελικό σχέδιο νόμου για τα ζώα συντροφιάς
Της ΤΑΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ

Δεν θα είναι υποχρεωτική η στείρωση για τα δεσποζόμενα ζώα, όπως προβλέπεται στις τελικές ρυθμίσεις του νομοσχεδίου που παρουσιάζει η «Κ».

Οι ιδιοκτήτες τους, ωστόσο, οφείλουν να αποστέλλουν δείγμα γενετικού υλικού του ζώου, το οποίο θα φυλάσσεται σε ειδικό αρχείο DNA.

Παροχή κινήτρων, αλλά όχι υποχρεωτική στείρωση για τα δεσποζόμενα ζώα συντροφιάς, στους ιδιοκτήτες των οποίων δίνεται δυνατότητα επιλογής εναλλακτικής λύσης, προβλέπει το σχετικό νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών, το οποίο αναμένεται να κατατεθεί προς ψήφιση στη Βουλή στις αρχές της εβδομάδας, ίσως και αύριο. Επίσης προβλέπεται χρηματοδότηση των δήμων με περίπου 40 εκατ. ευρώ για τη δημιουργία υποδομών, ενώ ετησίως αναμένεται να δοθεί ποσό 15 εκατ. ευρώ για όσα απαιτούνται για την εφαρμογή της νομοθεσίας από τους δήμους.

Παράλληλα έχει προστεθεί στις διατάξεις ο όρος «ερασιτέχνες εκτροφείς» για όσους αναπαράγουν καθαρόαιμα σκυλιά σε συνθήκες οικιακής φιλοξενίας, ο οποίος είχε πλήρως παραλειφθεί στο σχέδιο νόμου που είχε τεθεί σε διαβούλευση.

Οι αλλαγές τις οποίες δημοσιεύει η «Κ», στο αρχικό νομοσχέδιο κρίθηκαν απαραίτητες από την κυβέρνηση προκειμένου οι νέες ρυθμίσεις να έχουν ευρεία αποδοχή, οπότε και να αποβούν όσον το δυνατόν περισσότερο αποδοτικές ως προς τον κύριο στόχο που παραμένει ο περιορισμός των αδέσποτων ζώων συντροφιάς. Υπενθυμίζεται ότι η διάταξη που επέβαλλε την υποχρεωτική στείρωση για όλα τα δεσποζόμενα ζώα συντροφιάς χωρίς να προηγηθεί καμία γέννα είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων από φιλοζωικά σωματεία, κυνηγούς αλλά και πολλούς κτηνιάτρους.
Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο, του οποίου η διαβούλευση ολοκληρώθηκε στις 20 Μαΐου, συγκέντρωσε συνολικά 28.322 σχόλια, το ένα τρίτο των οποίων αφορούσε στην υποχρεωτική στείρωση των ζώων συντροφιάς ως υποχρέωση όλων των ιδιοκτητών. Μάλιστα υπήρξε οργανωμένη κινητοποίηση από την πλευρά όχι μόνο μελών φιλοζωικών σωματείων και εθελοντών αλλά και του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας, η οποία αποτυπώθηκε και στα σχόλια κατά τη διάρκεια της διαβούλευσης. Η μαζικότητα των αντιδράσεων σύμφωνα με πληροφορίες προβλημάτισε σοβαρά την κυβέρνηση.
Στις τρεις εβδομάδες οι οποίες μεσολάβησαν από την ολοκλήρωση της διαβούλευσης πραγματοποιήθηκαν πολλές άτυπες συναντήσεις με όλους τους εμπλεκομένους προκειμένου να βρεθεί κοινός τόπος, χωρίς ωστόσο να αλλάξει η φιλοσοφία του νομοσχεδίου που όπως επισημαίνουν πηγές του υπουργείου είναι «ο περιορισμός του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων μέσω ενός νέου αποτελεσματικού συστήματος υιοθεσίας και μέσω ενός νέου πλαισίου αναπαραγωγής με κανόνες».

Εναλλακτική λύση

Στο νέο νομοσχέδιο προβλέπεται πλέον μια εναλλακτική λύση για τους ιδιοκτήτες ζώων οι οποίοι δεν επιθυμούν να στειρώσουν το ζώο τους. Μετά τη σήμανση του ζώου με μικροτσίπ, η οποία είναι υποχρεωτική, οφείλουν να αποστέλλουν μέσω του κτηνιάτρου δείγμα γενετικού υλικού στο εργαστήριο φύλαξης και ανάλυσης DNA Ζώων Συντροφιάς, το οποίο θα τηρείται στο εξής στο Ιδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται ότι ακόμα και αν εγκαταλειφθούν τα νεογέννητα, όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις, θα είναι εύκολο να βρεθούν μέσω του DNA οι γεννήτορες και κατ’ επέκτασιν οι ιδιοκτήτες, οι οποίοι στη συνέχεια θα έχουν όλες τις προβλεπόμενες από τις διατάξεις του νομοσχεδίου διοικητικές και ποινικές κυρώσεις.

Πηγές του υπουργείου Εσωτερικών αναφέρουν στην «Κ» ότι «με την αλλαγή αυτή από το αρχικό σχέδιο επιτυγχάνεται ο ίδιος στόχος (μείωση του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων – αναπαραγωγή με κανόνες), με λιγότερο όμως παρεμβατικό τρόπο, καθώς η στείρωση αποτελεί μια ιατρογενή πράξη που επεμβαίνει στην ίδια την υγεία του ζώου και μπορεί να μην ενδείκνυται για όλα τα ζώα. Η στείρωση, δηλαδή, παρέχεται πλέον ως εναλλακτικό μέσο (δεν είναι υποχρεωτική, αλλά παρέχονται κίνητρα γι’ αυτήν), γεγονός που ικανοποιεί ένα πάγιο αίτημα των κτηνιάτρων αλλά και πλήθους φιλοζωικών οργανώσεων».

Με τις διατάξεις του νομοσχεδίου, όπως πλέον διαμορφώνεται, ένα δεσποζόμενο ζώο μπορεί να έχει μία γέννα σε όλη του τη ζωή μετά από άδεια που θα δίνεται από πενταμελή επιτροπή η οποία θα δημιουργηθεί σε κάθε δήμο. Στην εν λόγω επιτροπή προβλέπεται να συμμετέχουν εκπρόσωποι φιλοζωικού σωματείου και του δήμου, κτηνίατρος και επαγγελματίας εκπαιδευτής.

Παράλληλα, οι ερασιτέχνες εκτροφείς έχουν τη δυνατότητα για την πραγματοποίηση μιας γέννας τον χρόνο και μπορούν να φιλοξενούν έως δύο θηλυκά ζώα. Και οι ερασιτέχνες εκτροφείς θα πρέπει επίσης να ζητούν σχετική άδεια από την επιτροπή.

Ολοι οι εμπλεκόμενοι αλλά και οι ιδιοκτήτες ζώων θα έχουν τον χρόνο να προσαρμοστούν στις νέες ρυθμίσεις, καθώς η υποχρέωση στείρωσης του ζώου ή αποστολής δείγματος γενετικού υλικού προβλέπεται να ισχύσει από τον Μάρτιο του 2022 και η επιβολή διοικητικών και ποινικών κυρώσεων από τον Σεπτέμβριο του 2022.

Οι αρμοδιότητες τις οποίες θα αναλάβουν οι δήμοι, σύμφωνα με τις διατάξεις του νομοσχεδίου, πρέπει να σημειωθεί ότι είναι αρκετές και θα συνοδεύονται από μεταφορά αντίστοιχων πόρων. Το πρόγραμμα «Αργος» που προβλέπεται από το νομοσχέδιο θα φέρει χρηματοδότηση 40 εκατ. ευρώ στους δήμους προκειμένου να δημιουργήσουν καταφύγια και να προμηθευτούν εξοπλισμό, όσοι δεν διαθέτουν, ή να βελτιώσουν τις εγκαταστάσεις τους εκείνοι που έχουν ήδη τέτοιες. Παράλληλα προβλέπεται ποσό ύψους περίπου 15 εκατ. ευρώ από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους, για τα ετήσια λειτουργικά έξοδα των δήμων σχετικά με όλα όσα ορίζει το νέο πλαίσιο για τα δεσποζόμενα και αδέσποτα ζώα, για θέματα δηλαδή που σχετίζονται με την κτηνιατρική φροντίδα, τη σήμανση και τη στείρωση.

Μάλιστα, πηγές του υπουργείου Εσωτερικών ανέφεραν ότι θα γίνει προσπάθεια, σε συνεννόηση με το οικονομικό επιτελείο, το κονδύλι αυτό να προβλέπεται να εξασφαλιστεί ως μόνιμη αύξηση των Κεντρικών Αυτοτελών Πόρων (ΚΑΠ) της κρατικής χρηματοδότησης που λαμβάνουν οι δήμοι. Οπως αναφέρει ο αναπληρωτής υπουργός Στέλιος Πέτσας στην «Κ», η πρόθεση είναι μια αύξηση τουλάχιστον 15% των ΚΑΠ σε πρώτη φάση.

Από την άλλη, το υπουργείο Εσωτερικών μπορεί να εξαρτά τη χρηματοδότηση των σχετικών επιχειρησιακών σχεδίων που οφείλουν να καταρτίσουν οι δήμοι για τη διαχείριση των ζώων συντροφιάς από τις επιδόσεις τους στην υλοποίηση αυτών των σχεδίων. Το προηγούμενο σχέδιο νόμου προέβλεπε εξάμηνη παρακράτηση των ΚΑΠ, ωστόσο το νομοσχέδιο που θα κατατεθεί προβλέπει δίμηνη παρακράτηση «ώστε η ποινή να μην έχει τιμωρητικό χαρακτήρα».

Από την πλευρά τους οι δήμοι έχουν τη δυνατότητα να δώσουν κίνητρα στους πολίτες οι οποίοι είναι υπεύθυνοι ιδιοκτήτες ζώων, όπως παροχή voucher για σήμανση, καταγραφή και στείρωση ή και μείωση των δημοτικών τελών έως και 10% ως μπόνους συνέπειας όσον αφορά στη φροντίδα των δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς.

Οι δήμοι έχουν τη δυνατότητα να δώσουν κίνητρα στους πολίτες οι οποίοι είναι υπεύθυνοι ιδιοκτήτες ζώων, όπως παροχή voucher για σήμανση, καταγραφή και στείρωση."
 
  • Like
Reactions: spyv and Εriana


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συνεχίζουμε βλέπω στο ίδιο μοτίβο της τελευταίας 3ετίας, όπου η λύση του προβλήματος μάλλον χειροτερεύει το αρχικό πρόβλημα :(
 






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εξαιρετική ιδέα :p για να μαζέψουν από όλους ψηφαλακια.

Και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη δεν γίνεται. Είτε μιλάμε για ζώα συντροφιάς είτε για παιδεία είτε για υγεία.

* Στα νομοσχέδια αυτής της εβδομάδος δεν έχει κατατεθεί.

 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι επικοινωνιακό, είναι πυροτεχνηματικό, μακροπρόθεσμα δεν είναι βιώσιμο οικονομικά, και τελικά τα κουτάβια θα εγκαταλείπονται σε πιο δυσπρόσιτες περιοχές αντί για τα πιο "εύκολα" σημεία που ίσως τελικά να βοηθήσεις και κανένα.

Ακόμα περιμένω να δω ελέγχους για τσιπ σε δεσποζόμενα/αδέσποτα/αγγελίες ζώων, λουριά στη βόλτα, μη-δεμένα σκυλιά ολημερίς σε αυλές, πρόστιμα για ακαθαρσίες, έλεγχος ότι υπάρχουν ενημερωμένα βιβλιάρια υγείας.... μέτρα που έχουν ψηφιστεί εδώ και πολλά χρόνια, και τα οποία είναι πολύ, μα πάρα πολύ εύκολο να εφαρμόσεις με ελάχιστο κόστος και με μέσα που διαθέτεις ήδη.

Σε τι θα βοηθήσουν αυτά άμεσα τις ανεξέλεγκτες γέννες; Σε τίποτα. Θα βοηθήσουν να αλλάξει σιγά σιγά η νοοτροπία ως προς την κατοχή σκύλου, η οποία θα επηρεάσει και τις γέννες, και την ευζωία, και όλα τα υπόλοιπα.
Μέτρα για άμεσα αποτελέσματα μπορούν να είναι μόνο απότομα και βίαια, και γι΄αυτό το λόγο τελικά ή δε γίνονται αποδεκτά οπότε παραμένουν ανεφάρμοστα, ή παρακάμπτονται.

Α, και να σου πω, τα κουτάβια τα είχα στην αυλή και μπήκαν και μου τα έκλεψαν. Χώρια που εγώ που έχω το αρσενικό, μου είπε ο ιδιοκτήτης της σκύλας ότι τελικά πέθαναν, δεν ήξερα ότι τα πέταξε, εγώ τα ήθελα όλα. Και άλλα πολλά...Τζάμπα τα λεφτά για τη διατήρηση/διαχείριση του αρχείου dna. Για να μην πιάσω και όλα τα υπόλοιπα του άρθρου...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν συμφωνείτε δηλαδή με το dna;
Όπως καταλαβαίνεις συζητάμε διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι το θέμα το dna. Και ο έλεγχος του τσιπ θα μπορούσε να γίνει αλλά από το 2012 έως το 2021...

Και τα σχολεία θα μπορούσαν να έχουν λιγότερους μαθητές ανά τάξη. Και τα νοσοκομεία περισσότερους νοσηλευτές. Και δημοτικά κυνοκομία θα μπορούσαμε να έχουμε. Και τα λεφτά ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί.

Αυτό που λέω είναι πως όλα μένουν, δυστυχώς :(, σε μια κόλλα ( ΦΕΚ ) Α4.

Η διοίκηση δεν έχει ούτε καν πρόθεση να βελτιώσει την ζωή μας. Κάνει το ελάχιστο απαραίτητο και αυτό για να μένει στην καρέκλα.

Επιστρέφω. Πιστεύεις πως θα γίνουν έλεγχοι dna ;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ακόμα περιμένω να δω ελέγχους για τσιπ σε δεσποζόμενα/αδέσποτα/αγγελίες ζώων, λουριά στη βόλτα, μη-δεμένα σκυλιά ολημερίς σε αυλές, πρόστιμα για ακαθαρσίες, έλεγχος ότι υπάρχουν ενημερωμένα βιβλιάρια υγείας.... μέτρα που έχουν ψηφιστεί εδώ και πολλά χρόνια, και τα οποία είναι πολύ, μα πάρα πολύ εύκολο να εφαρμόσεις με ελάχιστο κόστος και με μέσα που διαθέτεις ήδη.
(y) + 1000

Αυτό ως ουσία.

Thanks @sis
 
  • Like
Reactions: sis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3