Ν. 4039/2012: Ζώα συντροφιάς: προστασία από την εκμετάλλευση,υποχρεώσεις ιδιοκτητών κλπ


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Κόκκινα μαλλιά κίτρινες σελίδες χαμένα όνειρα στου λογισμού την άκρη...Οι σκέψεις μ αλογα ταξιδιαρικα...τι νόημα βγάλατε?? Το αυτό
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Κόκκινα μαλλιά κίτρινες σελίδες χαμένα όνειρα στου λογισμού την άκρη...Οι σκέψεις μ αλογα ταξιδιαρικα...τι νόημα βγάλατε?? Το αυτό
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το ακουσα εγω
νταξ,μεσες ακρες παρανομουμε γιατι πρεπει να εκτονωσουμε τα σκυλακια μας και ετσι τα λυνουμε σε παρκο αλλα αν δεν τα εκτονωσουμε παλι θα παρανομησουμε οποτε μας ερχετε μια η αλλη.
μπαινουν στο τμημα σαν μια επιτροπη μετα για να μιλησουν αλλα ποτε δεν ειπε τι ειπαν μεσα,εφτανε ομως η εξυπναδα του,να μας φερετε τσιγαρα αν μας κρατησουν μεσα
και φτανουμε στο τελος που με λιγα λογια λεει στους τραμπουκους που γραφουν τον κοσμο οταν παρανομει οτι αν ξαναπαν να γραψουν καποιον θα χυθει αιμα γιατι θα τους λειψουν απο το φαι αυτα τα ευρα.

αληθεια,επειδη δεν ξερω,λεει καποιος νομος οτι πρεπει να εκτονωνω τον σκυλο μου;οτι ειμαι υποχρεομενος;
αν ναι ποιος μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα οτι εχω εναν σκυλο οπως πρεπει απο εκτονωση;;
πχ εδω μεσα,αν και θεωρουμαστε οτι ξερουμε 2 πραγματα παραπανο πολοι εχουμε/κανουμε διαφορετικα πραγματα θεωροντας οτι ο σκυλος μας ειναι οκ.
 
  • Like
Reactions: archodea




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
αληθεια,επειδη δεν ξερω,λεει καποιος νομος οτι πρεπει να εκτονωνω τον σκυλο μου;οτι ειμαι υποχρεομενος;
αν ναι ποιος μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα οτι εχω εναν σκυλο οπως πρεπει απο εκτονωση;;
Ο νόμος στα περί ευζωίας του σκύλου γράφει

Ευζωία είναι το σύνολο των κανόνων, που πρέπει να εφαρμόζει ο άνθρωπος στα ζώα,
αναφορικά με την προστασία τους και την καλή μεταχείριση τους, έτσι ώστε να μην πονούν και
υποφέρουν, την παραμονή τους σε χώρο στεγνό, καθαρό και προστατευμένο από τις καιρικές
συνθήκες, χωρίς να είναι μόνιμα δεμένα και διαβιούντα εντός ακατάλληλων κατασκευών (π.χ.
μεταλλικών), τη φροντίδα για ιατρική περίθαλψη και χορήγηση κατάλληλης τροφής και νερού, την
καθημερινή άσκηση
ή τον περίπατο τους και γενικά τη μέριμνα για σεβασμό της ύπαρξης τους.

Αυτό θεωρητικά μπορεί να μεταφραστεί και σαν εκτόνωση του σκύλου, οπότε στην συγκεκριμένη ιστορία είναι και το πάτημα που βρήκαν οι διαμαρτυρόμενοι.
Τώρα, το να έρθει κάποιος ειδήμονας να κρίνει αν ο σκύλος σου είναι επαρκώς ασκούμενος/εκτονωμένος, αυτό μάλλον είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Καλημέρα,

Μου αρέσει που δεν θυμάται κανείς τίποτα…
@takis_milas
https://www.dogforum.gr/community/threads/Ο-diesel-μου-american-staffordshire-3-ετών-3-3.28971/
Παντως , με αφορμη αυτο το λινκ , ειναι πολυ ενδιαφερον να βλεπεις πως ενας σκυλος επιδρα στη ζωη μας, στο χαρακτηρα μας κ.τ.λ , μας εκπαιδευει κανονικα θα ελεγα :)
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τι έγινε ρε παιδιά..αλλού το άφησα το θέμα και άλλα διαβάζω..Μάλιστα. Τέλος πάντων..γιατί τόση χολή για τον τυπά; Τον θυμάμαι από όταν έγινε μέλος και παρουσίαζε τον Ντίζελ και έφαγε κράξιμο, σβήστηκαν σχόλια, πέσαν μπάνια κλπ. Προσωπικά αδιάφορος μου είναι. Αλλά αφού ακούγεται το θέμα περί νόμου και ίσως ένα ή δύο άτομα μπουν σε μια διαδικασία να το δουν αλλιώς, που το κακό; Αφήστε τον άνθρωπο να χαρεί τα 15 minutes of fame του. Δε θεωρώ ότι κάνει κάτι κακό. Απο ψώνια και φελλούς άλλο τίποτα άλλωστε. Τουλάχιστον αυτός περνάει κι ένα μήνυμα στραβά κουτσά. Και ναι ο κόσμος χρειάζεται super heroes καλώς ή κακώς, συμφωνώ. Μέχρι κ στις ειδήσεις είπαν για μια εκδήλωση που έκανε και πήγαν κάποιοι τύπου "celebrities" όπως αυτός ο τύπος..όχι αυτός του σαρβάιβορ-ο άλλος με το σκύλο και κάποιοι ηθοποιοί νομίζω πήγαν. Τουλάχιστον κάτι περνάει προς τα έξω.

υγ Το μόνο που εκτιμώ είναι ότι τα τατού στη μούρη και το όλο στυλ είχε πει σε κάποια τηλεοπτική βλακεία που πήγε ότι είναι εμπνευσμένα από τον Kratos του GOW. Λεω να κάνω κι εγω μερικά - κι ένα δάκρυ στο μάτι - και να έρθω για δουλειά :p
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν μου αρεσει τιποτα που γινεται σε υπεβολη και με τυμπανοκρουσιες, ισως γιατι ειμαι ιδιαιτερα χαμηλων τονων ανθρωπος. Δρασε μονος, σεμνα και αθορυβα. Ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.
Οπως επισης με παραξενευει οταν καποιοι ανακαλυπτουν στα 40ανταφευγα την Αμερικη και πεφτουν με τα μπουνια σε κατι, οτι και να ειναι αυτο, θρησκεια, αθλητισμος, ζωοφιλια κτλ. Η διαρκεια της ενασχολησης συνηθως ειναι αντιστροφως αναλογη της δυναμικης και του αρχικου ενθουσιασμου.
Η μαλακια ειναι πως μετα εχεις δημιουργησει καποιο ρολο ενα χαρακτηρα που αρχικα ειχε πλακα, ενδιφερον αλλα πλεον δεν εισαι πια εσυ και εισαι εγκλωβισμενος σε αυτο.
Καποια πραγματα ή τα εχεις ή δεν τα 'χεις.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχεις δικιο και για τον Kratos!
Το δακρυ στο ματι ξερεις τι σημαινει εε?

Δλδ ο σκοπος αγιαζει τα μεσα?αυτο λεμε?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Τι έγινε ρε παιδιά..αλλού το άφησα το θέμα και άλλα διαβάζω..Μάλιστα. Τέλος πάντων..γιατί τόση χολή για τον τυπά; Τον θυμάμαι από όταν έγινε μέλος και παρουσίαζε τον Ντίζελ και έφαγε κράξιμο, σβήστηκαν σχόλια, πέσαν μπάνια κλπ. Προσωπικά αδιάφορος μου είναι. Αλλά αφού ακούγεται το θέμα περί νόμου και ίσως ένα ή δύο άτομα μπουν σε μια διαδικασία να το δουν αλλιώς, που το κακό; Αφήστε τον άνθρωπο να χαρεί τα 15 minutes of fame του. Δε θεωρώ ότι κάνει κάτι κακό. Απο ψώνια και φελλούς άλλο τίποτα άλλωστε. Τουλάχιστον αυτός περνάει κι ένα μήνυμα στραβά κουτσά. Και ναι ο κόσμος χρειάζεται super heroes καλώς ή κακώς, συμφωνώ. Μέχρι κ στις ειδήσεις είπαν για μια εκδήλωση που έκανε και πήγαν κάποιοι τύπου "celebrities" όπως αυτός ο τύπος..όχι αυτός του σαρβάιβορ-ο άλλος με το σκύλο και κάποιοι ηθοποιοί νομίζω πήγαν. Τουλάχιστον κάτι περνάει προς τα έξω.

υγ Το μόνο που εκτιμώ είναι ότι τα τατού στη μούρη και το όλο στυλ είχε πει σε κάποια τηλεοπτική βλακεία που πήγε ότι είναι εμπνευσμένα από τον Kratos του GOW. Λεω να κάνω κι εγω μερικά - κι ένα δάκρυ στο μάτι - και να έρθω για δουλειά :p
Που ν ράψει στολή υπερήρωα χαχαχα. Ενώ μ τ ταττού όλο κ κάποιος γνωστός παίζει (κακιούλα χαχαχα)
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εχεις δικιο και για τον Kratos!
Το δακρυ στο ματι ξερεις τι σημαινει εε?
Ναι θα βάλω κι ένα thug life δίπλα μωρέ και θα πω το έκανα στη φυλακή. Σίγουρη η προαγωγή σου λέω :p

Ξεφύγαμε πάντως...
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ένδοξες στιγμές ζει ΚΑΙ φέτος η ελληνική κυνοφιλία.
  • Η φιλοζωική της Άνω Κωλοπετινίτσας είναι στα μαχαίρια με τη φιλοζωική της Κάτω Κωλοπετινίτσας.
  • Οι φιλοζωικές καίνε ζωντανούς τους εκτροφείς που παράγουν κουτάβια.
  • Το Allien παίζει ξύλο με τον Predator.
  • Οι άντερκάβερ επαναστάτες τις κυνοφιλίας φασκελώνουν τους εξωστρεφείς "δημαγωγούς".
Αλληλεγύη μεταξύ σκυλάδων για το σκύλο - χαλελούια.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τον θυμάμαι από όταν έγινε μέλος και παρουσίαζε τον Ντίζελ και έφαγε κράξιμο, σβήστηκαν σχόλια, πέσαν μπάνια κλπ.
θυμησε μου λιγο το κραξιμο που ειχε πεσει η τα σχολεια που εχουν σβηστει
γιατι τα θυμαμαι και εγω και οτι εχει σβηστει ειναι κατι φωτο απο εμενα και τον σουπερμαν που ειχα με ανεβασει τις μηχανες μας και η κουβεντα ειχε παει εκει.
αυτα ειχαν σβηστει,και λογικο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ο νόμος στα περί ευζωίας του σκύλου γράφει

Ευζωία είναι το σύνολο των κανόνων, που πρέπει να εφαρμόζει ο άνθρωπος στα ζώα,
αναφορικά με την προστασία τους και την καλή μεταχείριση τους, έτσι ώστε να μην πονούν και
υποφέρουν, την παραμονή τους σε χώρο στεγνό, καθαρό και προστατευμένο από τις καιρικές
συνθήκες, χωρίς να είναι μόνιμα δεμένα και διαβιούντα εντός ακατάλληλων κατασκευών (π.χ.
μεταλλικών), τη φροντίδα για ιατρική περίθαλψη και χορήγηση κατάλληλης τροφής και νερού, την
καθημερινή άσκηση
ή τον περίπατο τους και γενικά τη μέριμνα για σεβασμό της ύπαρξης τους.

Αυτό θεωρητικά μπορεί να μεταφραστεί και σαν εκτόνωση του σκύλου, οπότε στην συγκεκριμένη ιστορία είναι και το πάτημα που βρήκαν οι διαμαρτυρόμενοι.
Τώρα, το να έρθει κάποιος ειδήμονας να κρίνει αν ο σκύλος σου είναι επαρκώς ασκούμενος/εκτονωμένος, αυτό μάλλον είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
ευχαριστω πολυ
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δυστυχως δεν θυμαμαι ακριβως τι ειχε συμβεί...οποιος θυμάται ας μας πει.

Αυτο που κάνει είναι ακριβως το ιδιο με εκεινον τον πυροβολημενο που μου λεγε : "το ξερεις οτι ειναι παράνομο που την κυκλοφορεις χωρις φίμωτρο?",
ειναι ακριβως το ιδιο με όταν πρέπει να ακουμε τον καθε πικραμένο να μας λεει με υφακι "το ξερεις οτι δεν επιτρεπεται να παταει το ποδι του στο παρκο?", "το ξερεις ποσες ασθενειες κουβαλαει κ μπορει αν κολλήσουν τα παιδια μας?", "το ξερεις οτι απαγορευονται τα ζωα στο διαμερισμα?" κλπ κλπ κλπ
Ολοι αυτοι ετυχε κ ακουσαν κατι κ ή εξαρχής δεν το κατάλαβαν (γιατι θελει κ ενα iq) ή σκοπίμως το διαστρεβλωσαν ωστε να τους βολεύει...
Ειναι ακριβως η ίδια περίπτωση!
Η ημιμάθεια ειναι χειροτερη της αμάθειας!
Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν το βλέπετε...

Αμα τον έκοβε τόσο γιατι δεν πηγε να υπερασπιστει εκεινους που τους ειχαν μπουζουριασει κιολας κοντα 4 ωρες ακριβως για την ίδια περιπτωση?γιατι δεν εκανε τοτε την αρχη για τα σκυλοπαρκα?παρα μονο οταν εφαγε αυτος την κληση?
Κ αμα δειτε φωτος του θα δειτε 100 φωτο,εικαζω,απτο συγκεκριμενο κλειστο γηπεδάκι,παει να πει το χει συστημα,παει να πει ειχε οικειοποιηθεί το συγκεκριμενο γηπεδακι...κ ολοι οι αλλοι οφειλαν να κανουν τουμπεκι?γιατι?επειδη ειναι ντουκι?επειδη στα 3-4 χρονια που απεκτησε τον σκυλο του μετατράπηκε σε φωστηρα?επειδη εκανε "όνομα"?
Κ βγαινει ρε φιλε μετα (ενω ξερει οτι θα τον δουν ποσα ματια,αναμεσα τους κ ματια που μπορει να μην στεκουν κ πολυ καλα στα μυαλα τους) κ απειλει οτι θα χυθει αιμα κλπ???
Σοβαρα?
Ποιος ειναι αυτος ρε?
Ποιον απειλει?
Τους αστυνομικους?μπορει ολοι να λεμε για τους μπάτσους κλπ,αλλα δε παυουν ναναι παιδακια,οπως ο Μάριος,με την ζωουλα τους,την μανουλα τους,τα δικα τους δικαιωματα στην ζωη βρε αδελφε...
Προτρεπει να χυσουν το αιμα ανθρώπων που απλα θα πανε να κανουν την δουλεια τους?
Αφου πως να το κανουμε,οσο κ να χτυπιουνται καποιοι,ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

Κ εμεις αντι να το καταδικασουμε με ενα στομα μια φωνη κοιταμε πως να το ωραιοποιησουμε/αιτιολογησουμε/υπερασπιστουμε?μιας κ τυγχανει να μας βολευει?

Αδυνατω να πιστεψω οτι κάνουμε αυτη τη κουβεντα!!!
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Συγνώμη θύμωσες γιατί ένας άλλος δεν πήγε να κάνει επαναστάση εκεί που ούτε εσύ πήγες αλλά, ξέρω γω, στράβωσες γιατί θεωρείς ότι ο άλλος έπρεπε να πάει? Και τώρα λες, ε αφού δεν πήγε τότε να πει τον πόνο του ε παει έχασε την ευκαιρία του? Μου θυμίζεις εκείνα τα παιδάκια όταν παίζαμε μικρά που για να κερδίσουν έβγαζαν κανόνες από το μυαλό τους.

Εν το μεταξύ στο βιντεο λέει ότι
1. καθαρίζει και από τα σκουπίδια που αφήνουν τα δίποδα
2. Πάει ώρες που να μην έχει κόσμο
3. Αν έρθει κάποιος φεύγει
4. Έχει καλή σχέση με την αστυνομία

Προσωπικά δεν ξέρω αν με "βολέυει" μιας και εδώ δεν έχει γηπεδάκια αλλά είναι ηλίθιο να μην υπάρχουν σκυλοπάρκα για να ασκηθούν/εκτονωθούν τα σκυλιά και να υπάρχουν σκυλοιδιοκτήτες που τους αρέσει αυτή η κατάσταση. Αυτη είναι η άποψη μου.

Προφανώς κάποιοι, παρόλο που παρανομούν, την βρίσκουν με το να παρανομούν και είναι ικανοποιημένοι. Τι να πω ειναι και πολλά τα λεφτά για ψυχολόγους και συνεδρίες.

Υπ. Βλέπετε ο άλλος το παίζει φωστήρας, πήγαιντε πείτε του, μεγάλε εγώ εδώ θα σε μάθω μπαλίτσα, είμαι ο ελληνικός Cesar Millan. :X3::p:LOL::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: epial


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf