Ν. 4039/2012: Ζώα συντροφιάς: προστασία από την εκμετάλλευση,υποχρεώσεις ιδιοκτητών κλπ


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ευτυχώς που κάποιοι αντιλαμβάνονται την διαφορά. Εγώ πάλι δεν αντιλαμβάνομαι πως το ανεξέλεγκτο παιδί, σε αντίθεση με το ανεξέλεγκτο σκυλί, αποτελεί κίνδυνο για την σωματική μου ακεραιότητα ή και την ζωή μου.


Θα συμφωνήσω μαζί σας. Εάν προσέξατε σε προηγούμενο μήνυμά μου έγραψα πως πλησιάζουμε σκυλιά στην περίπτωση που διαπιστώνουμε ότι οι ιδιοκτήτες είναι δεκτικοί σε αυτό. Όπως εγώ δεν θέλω να πειράζει κάθε περαστικός πχ το μάγουλο του παιδιού μου είμαι σε θέση να αντιληφθώ ότι το ίδιο ισχύει και για το σκυλί.
Το ανεξέλεγκτο παιδί, εκτός από το να σπάει νεύρα, αποτελεί κίνδυνο για τον εαυτό του και στην περίπτωση που κάτι του συμβεί εξαιτίας της αδιαφορίας σου, θα είσαι υπόλογος. Τι δεν καταλαβαίνεις;
 


19 Σεπτεμβρίου 2017
13
23
46
Η παρανομια ποια ηταν; Οτι "ακουμπησε" ο σκυλος το παιδι;

Γιατι αν οχι, μοιαζει με το "με ακουμπησε απλως" αλλα καλεσα την αστυνομια γιατι δεν ειχε αδεια παραμονης στην Ελλαδα
Μάλλον αγνοείτε, ενώ δεν θα έπρεπε εφόσον είστε ιδιοκτήτης, ότι η παρανομία έγκειται στην κυκλοφορία του σκύλου χωρίς να είναι δεμένος (άρθρο 5 §3 εδ.γ Ν. 4039/2012). Μου διαφεύγει εάν υπάρχει όμοια διάταξη για την κυκλοφορία παιδιών. Θα με ενδιέφερε ωστόσο να μου την γνωρίσετε. Προς δε πληροφόρησή σας η παραμονή αλλοδαπού χωρίς άδεια παραμονής αντίκειται στο εθνικό δίκαιο (Ν.4251/2014 (ΦΕΚ Α 80/1.4.2014)
Κώδικας Μετανάστευσης και Κοινωνικής Ενταξης και λοιπές διατάξεις.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο, πριν αρκετά χρόνια, είχαμε τον σκύλο (γπ, 35 κιλά) ελεύθερο στην αυλή. Κάποιος από εμάς ξέχασε να βάλει τον σύρτη στην πόρτα με αποτέλεσμα ο σκύλος να ανοίξει την πόρτα και να φύγει ντουγρού για το παιδί του γείτονα, στο οποίο πάνω ανέβηκε με το κλασσικό πόδια στο στήθος, και το παιδάκι έπεσε στο έδαφος. Μαζέψαμε τον σκύλο άρον άρον, ζητήσαμε συγνώμη και από τον γείτονα, και υπήρξε κατανόηση. Το παιδάκι αυτό τα πήγαινε (και τα πάει ακόμα) πολύ καλά με τον σκύλο, αλλά πάλι χέστικε από τον φόβο του.


Όσο αφορά τον ανεξέλεγκτο παιδί, ο ξάδερφος μου (το ανεξέλεγκτο παιδί) πέταξε πέτρα στο κεφάλι του δεμένου, ανυπεράσπιστού σκύλου. Ο σκύλος από τότε τον σιχαίνεται, και είναι το μόνο παιδί που δεν το γουστάρει και με το δίκιο της. Πλέον για εμάς, αυτό το παιδί αποτελεί κίνδυνο για την ζωή του σκύλου (έχει πάει να το ξανακάνει, αφού η μάνα του είπε "σιγά μωρέ παιδί είναι") και αντίστοιχα ο σκύλος (το κατά τ ‘άλλα αρνάκι) αποτελεί κίνδυνο για το παιδί, αλλά σε αντίθεση με το παιδί, ο σκύλος δεν φέρει μερίδιο ευθύνης για αυτήν την κατάληξη.

Τώρα αν αυτό συνάβεινε στην δικία μου, με ένα άγνωστο παιδί, εγώ θα την καλούσα την αστυνομία.
.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μάλλον αγνοείτε, ενώ δεν θα έπρεπε εφόσον είστε ιδιοκτήτης, ότι η παρανομία έγκειται στην κυκλοφορία του σκύλου χωρίς να είναι δεμένος (άρθρο 5 §3 εδ.γ Ν. 4039/2012). Μου διαφεύγει εάν υπάρχει όμοια διάταξη για την κυκλοφορία παιδιών. Θα με ενδιέφερε ωστόσο να μου την γνωρίσετε. Προς δε πληροφόρησή σας η παραμονή αλλοδαπού χωρίς άδεια παραμονής αντίκειται στο εθνικό δίκαιο (Ν.4251/2014 (ΦΕΚ Α 80/1.4.2014)
Κώδικας Μετανάστευσης και Κοινωνικής Ενταξης και λοιπές διατάξεις.
Ακριβως αυτο λεω κι εγω!

Λοιπον αν σας ακουμπουσε αλλοδαπος, θα καλουσατε την αστυνομια!
 


19 Σεπτεμβρίου 2017
13
23
46
Η παρανομια ποια ηταν; Οτι "ακουμπησε" ο σκυλος το παιδι;

Γιατι αν οχι, μοιαζει με το "με ακουμπησε απλως" αλλα καλεσα την αστυνομια γιατι δεν ειχε αδεια παραμονης στην Ελλαδα
Μάλλον αγνοείτε, ενώ δεν θα έπρεπε εφόσον είστε ιδιοκτήτης, ότι η παρανομία έγκειται στην κυκλοφορία του σκύλου χωρίς να είναι δεμένος (άρθρο 5 §3 εδ.γ Ν. 4039/2012). Μου διαφεύγει εάν υπάρχει όμοια διάταξη για την κυκλοφορία παιδιών. Θα με ενδιέφερε ωστόσο να μου την γνωρίσετε. Προς δε πληροφόρησή σας η παραμονή αλλοδαπού χωρίς άδεια παραμονής αντίκειται στο εθνικό δίκαιο (Ν.4251/2014 (ΦΕΚ Α 80/1.4.2014)
Κώδικας Μετανάστευσης και Κοινωνικής Ενταξης και λοιπές διατάξεις.
Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο, πριν αρκετά χρόνια, είχαμε τον σκύλο (γπ, 35 κιλά) ελεύθερο στην αυλή. Κάποιος από εμάς ξέχασε να βάλει τον σύρτη στην πόρτα με αποτέλεσμα ο σκύλος να ανοίξει την πόρτα και να φύγει ντουγρού για το παιδί του γείτονα, στο οποίο πάνω ανέβηκε με το κλασσικό πόδια στο στήθος, και το παιδάκι έπεσε στο έδαφος. Μαζέψαμε τον σκύλο άρον άρον, ζητήσαμε συγνώμη και από τον γείτονα, και υπήρξε κατανόηση. Το παιδάκι αυτό τα πήγαινε (και τα πάει ακόμα) πολύ καλά με τον σκύλο, αλλά πάλι χέστικε από τον φόβο του.


Όσο αφορά τον ανεξέλεγκτο παιδί, ο ξάδερφος μου (το ανεξέλεγκτο παιδί) πέταξε πέτρα στο κεφάλι του δεμένου, ανυπεράσπιστού σκύλου. Ο σκύλος από τότε τον σιχαίνεται, και είναι το μόνο παιδί που δεν το γουστάρει και με το δίκιο της. Πλέον για εμάς, αυτό το παιδί αποτελεί κίνδυνο για την ζωή του σκύλου (έχει πάει να το ξανακάνει, αφού η μάνα του είπε "σιγά μωρέ παιδί είναι") και αντίστοιχα ο σκύλος (το κατά τ ‘άλλα αρνάκι) αποτελεί κίνδυνο για το παιδί, αλλά σε αντίθεση με το παιδί, ο σκύλος φέρει μερίδιο ευθύνης για αυτήν την κατάληξη.

Τώρα αν αυτό συνάβεινε στην δικία μου, με ένα άγνωστο παιδί, εγώ θα την καλούσα την αστυνομία.
.

Για εμένα και τελειώνω εδώ την γόνιμη ανταλλαγή απόψεων που είχαμε, δώσατε στο παράδειγμά σας την λέξη που θεωρώ ότι απαιτείται στην συνύπαρξη μας ιδιοκτήτες και μη ζώων, την "κατανόηση" και όχι τον υπέρμετρο εγωισμό.
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Η επίθεση που είναι? Αν θέλατε κάπου να πείτε τον πόνο σας δεκτό. Ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσετε τον όρο επίθεση εφόσον αποδέχεστε ότι το μόνο μεμπτό ήταν ότι το σκυλί ήταν χωρίς λουρί?

Και συνεχίζω με τα αδέσποτα τι κάνετε? Καλείτε την αστυνομία κάθε φορά που κάποιο σας πλησιάζει?
 


19 Σεπτεμβρίου 2017
13
23
46
Ακριβως αυτο λεω κι εγω!

Λοιπον αν σας ακουμπουσε αλλοδαπος, θα καλουσατε την αστυνομια!
Κρίμα που έχετε χάσει όλο το νόημα της παρούσας συζήτησης. Εσείς εάν σας κλέψει κάποιος ή εν πάσει περιπτώσει επιδείξει οποιαδήποτε παραβατική συμπεριφορά εναντίον σας είστε ελεύθερος να μην ασκήσετε κανένα δικαίωμα από αυτά που η ευνομούμενη κοινωνία που ζούμε σας παρέχει. Καλό σας απόγευμα
 




kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Επειδή βλέπω θες να το παίξεις δικηγόρος υπάρχει απόφαση του Αρείου Πάγου (αριθμ. 239/2010) που αναφέρεται στην πλημμελή φύλαξη των παιδιών. Αφού βλέπω πως το έχεις το νομικό κομμάτι ψάξε και δες.
Αν η πλημμελής φύλαξη είναι ότι τσιρίζουν στην ταβέρνα που έχεις πάει να απολαύσεις ηρεμία όπως λες και σου τη χαλάνε,τότε μπορείς κάλλιστα να φωνάξεις αστυνομία για πλημμελή φύλαξη ανηλίκων. Όπως καλά θα κάνει ο οποιοσδήποτε να φωνάξει αστυνομία για λυτό σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Penguin


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Η παρανομια ποια ηταν; Οτι "ακουμπησε" ο σκυλος το παιδι;

Γιατι αν οχι, μοιαζει με το "με ακουμπησε απλως" αλλα καλεσα την αστυνομια γιατι δεν ειχε αδεια παραμονης στην Ελλαδα
Η παρανομία ήταν ότι ο σκύλος ήταν λυτός.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το καταλαβα!
Μια παρομοιωση εκανα, οταν ειπε οτι "κινδυνεψε" το παιδι της επειδη το...Ακουμπησε ο σκυλος!
 
  • Like
Reactions: mechsilk


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μισό λεπτό. Η κυρία εννοεί - μάλλον - ότι εφόσον το παιδί συνοδευόταν από τη γιαγιά, η γιαγιά το πρόλαβε και σταμάτησε η φάση στο ότι ο σκύλος πήδηξε πάνω του, αλλιώς θα μπορούσε να έχει άσχημη κατάληξη. Σωστά το λέω; Και ότι η απάντηση του ιδιοκτήτη "ήθελε να παίξει" είναι σαφώς ηλίθια και μου θυμίζει τα γνωστά "δε δαγκώνει, να παίξει θέλει". Παράβαση νόμου πάντως στο παρόν συμβάν αποτελεί μόνο το ότι ο σκύλος ήταν λυτός. Θα συμφωνήσω. Και ναι έπρεπε να το δέσει το σκυλί γενικά αλλά πόσο μάλλον απο τι στιγμή που ενοχλεί. Επίθεση πάντως δεν το λες. Έχω σκύλο που δεν τα πάει καλά με τα μικρά παιδιά και προσέχω να είναι ΠΑΝΤΑ δεμένη σε τέτοιες περιπτώσεις (άσχετο αν υπάρχει πληθώρα γονιών που αφήνουν τα παιδιά τους χύμα και έρχονται αυτά σε εμάς..στο δεμένο σκύλο..με το έτσι θέλω..). Μπορείτε λοιπόν την επόμενη φορά κυρία μου να προχωρήσετε σε καταγγελία όσων έχουν λυτά τα σκυλιά τους ή όσων είστε μάρτυρας ότι δεν μαζεύουν τα περιττώματά τους. Ως εκεί. Μη τρελαθούμε κιόλας..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όλα ξεκινούν από τον άνθρωπο. Οι συμπεριφορές που θα αναπτύξει το πλάσμα του οποίου διαπλάθει το χαρακτήρα εξαρτόνται κατά μεγάλο ποσοστό από αυτόν, είτε πρόκειται για παιδί, είτε πρόκειται για σκυλί. Ο κακός ιδιοκτήτης σκύλου είναι σίγουρο πως θα είναι και κακός γονιός και το ανάποδο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται σε τέτοιους ανθρώπους να έχουν τίποτα από τα δύο. Δυστυχώς υπάρχει νομοθετικό κενό.
 


dimitrisbass3

Member
25 Φεβρουαρίου 2013
20
75
Για μένα σίγουρα η κυρία έχει δίκιο..
Βέβαια και σαφώς δεν ήταν επίθεση,αλλά υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται τα ζώα και πρέπει εμείς να τους σεβαστούμε. Όσο αφορά τα αδέσποτα εκεί κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι,παρά να απευθυνθεί στο δήμο του.
Επίσης το να βάζουμε στον ίδιο παρανομαστή παιδί και σκύλο,είναι επιεικώς απαράδεκτο..
Ας ελπίσουμε να μην άφησε κάποιο ψυχικό τραύμα στο παιδί,επειδή θα είναι κρίμα από τόσο μικρή ηλικία να έχει φόβο για το σκύλο...ένα ζώο που πραγματικά θα μπορούσε με τη σωστή επαφή μαζί του,να του δώσει παρά πολλά όμορφα συναισθήματα..
 
  • Like
Reactions: greko11


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλα...
ας μη τα τραγικοποιουμε τα πραγματα.
Κακώς το σκυλι ηταν λυτο,
κακώς του δοθηκε η ευκαιρια να πλησιασει τοσο το παιδι,
κακως επιτρεπουν στην γειτονια τους να χρησιμοποιουν την παιδικη χαρα σαν σκυλοπαρκο (εαν πραγματι ειναι παιδικη χαρα),
κακως γινονται μαρτυρες ασυνειδητων ιδιοκτητων που παρατάνε τα περιττωματα των σκυλων τους κ δε γινονται ολοι μια γροθια να περιθωριοποιησουν τετοιου ειδους ανθρωπους με συνοπτικες διαδικασιες.
Το παιδακι δεν δεχθηκε επιθεση
Κ δοξα τον Θεο να λεμε!

Γιατι μετα,οσο κ να τρεχανε την ιδιοκτητρια,ακομη κ ευθανασια να γινοταν στο σκυλι,μικρη διαφορα θα υπηρχε επι της ουσιας ( κ επι του συνόλου)

Καποια στιγμη πηγα να βγω απ'την πολυκατοικια,εννοειτε η Ηρα μαζι μου,δεμενη
Εκεινη την ωρα ανοιγει η εξωπορτα κ ερχομαστε μουρη με μουρη με εναν γειτονα κ τις εγγονες του (νηπια)
Μια που ειδαν την Ηρα (η Ηρα με το γνωστο χαζοχαρουμενο υφος) κ μια που αρχισαν να τσιριζουν (οχι δεν τις ακουμπησε,δεν ηταν καν αρκετα κοντα)
Μου λεει με υφος λοιπον ο γειτονας (εχω ξαναπει την ιστορια νομιζω αλλα δε θυμαμαι πια ακριβως) κατι του στυλ,οτι τα μεγαλοσωμα δεν κανουν για διαμερισμα,ναι μεν κ αυτος ειχε παλιά αλλά...οτι να τωρα που τρομαξαν οι εγγονες του που την ειδαν κλπ κλπ
Γυρναω λοιπον κ γω με το ανάλογο ύφος κ του λεω κατι του στυλ,οτι κανονικα εγω θα πρεπε να κανω παραπονα,γιατι οι εγγονες του με τις ανευ λογου υστεριες τους μου την τρομαξαν εξισου,αν οχι παραπάνω!

Λοιπον...
καταλαβαίνω τις ανησυχιες των γονιων,
ακομη κ την υπερπροστατευτικοτητα τους,
πραγματικά,
αντιλαμβανομαι ποσο ψυχοφθορο ειναι να ανησυχεις συνεχεια για ενα πλασμα,
μη το ενα μη το αλλο,
τις ατελειωτες ξαγρυπνες νυχτες,
τα πρησμενα ματια αλλωτε απτο κλαμα (γιατι δε πέφτει ο πυρετος ή γιατι πνιγηκε με κατι κ αισθανεσαι ενοχος ή γιατι αντιδρά σε κατι κ δε καταλαβαινεις τι κανεις λάθος),
αλλωτε απτην μελετη για να ενημερωθεις για οσα τα αφορουν,
το στρες,
το αγχος που σε κατατρωει για το καθετι,
η δυσβασταχτη ευθυνη που βαραίνει τους ωμους σου,έχοντας την επίγνωση οτι ενα τοσο δα πλασματακι στηρίζεται πανω σου κ σε εχει απολυτη αναγκη...
Νομιζω πολλοί εδω μεσα μπορούμε να καταλαβουμε...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το αν ειναι επιθεση η οχι δεν εχει σχεση με το οτι ηταν λυτος κ όντως το παιδι μπορει να τρομαξε πολυ κ να τσιριζει απο τουδε στη θεα σκυλου. Ναι επίθεση δεν ηταν...θα μπορουσε να ξεφύγει το θεμα ομως....ειδικα αν ηταν πανω απο ενα λυτα το ξερετε πολυ καλα οτι θα μπορουσαν να αγελοποιηθουν με οτι αυτο συνεπαγεται....
Δεν με θεωρω υπερβολική (πως θα μπορουσα άλλωστε οταν καθημερινά το παιδι μου συναναστρεφεται σκυλια σε σκυλοπαρκο μεσα) ομως κ γω θα εκανα το αγγιγμα αυτο θεμα μεγάλο.....για τον απλο λογο οτι ρε φιλαρακι εσυ που το χεις λυτο κ κανεις τσιφλικι σου τις γειτονιες είσαι ο λογος που εμενα μου γ@μ@νε τη μερα οταν βγαινω εξω με το σκύλο μου....οποτε thanks για την αφορμή να σου γ@μησω τη δικιά σου μπα κ βάλεις μυαλο....κ συ κ οι ομοιοι σου που παρακολουθουσαν το συμβαν...
 
  • Like
Reactions: Allendog


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Σκύλος χωρίς λουρί έξω απαγορεύεται,παιδί χωρις λουρί έξω επιτρέπεται.
Το αν ήθελε να παίξει ή όχι δεν θα έπρεπε να μας αφορά.
Ένα σκυλί τρέχει καταπάνω σε ένα μικρό παιδί...Εάν το ακουμπήσει λίγο όπως είπε κάποιος παραπάνω και το παιδί χτυπήσει το κεφάλι του τι γίνεται??
Απλά πράγματα,ο σκύλος πάντα με λουρί εκτός από τους ειδικά διαμορφωμένους χώρους που μπορει να παίξει ελεύθερα κ με ασφάλεια και τα παιδάκια πάντα από το χέρι ...
Τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ας ελπίσουμε να μην άφησε κάποιο ψυχικό τραύμα στο παιδί,επειδή θα είναι κρίμα από τόσο μικρή ηλικία να έχει φόβο για το σκύλο...ένα ζώο που πραγματικά θα μπορούσε με τη σωστή επαφή μαζί του,να του δώσει παρά πολλά όμορφα συναισθήματα..
Υποθέτω όμως πως , η δημιουργία ψυχικού τραύματος σε ένα παιδί, εξαρτάται κατά μέρος από τις αντιδράσεις του κηδεμόνα, όχι?

Όταν ήμανε μικρή, με είχε ψευτο-δαγκώσει γερμανικός ποιμενικός, σε ένα πλοίο. Δεμένος ήταν, κι εγώ πλησίασα για χάδι. Δε θυμάμαι αν ρώτησα να πλησιάσω ή κάτι άλλο. Όλα κουλ, 2 τρυπίτσες ήταν, και μια μελανιά, δεν έκανε δηλαδή και καμιά ζημιά να πω, ούτε φωνές, ούτε δράματα, λίγο μπενταντίν, και τελείωσε.

Θα μπορούσαν και οι δικοί μου να κάνουν ολόκληρη ιστορία, να ακολουθηθεί η νομιμότητα, να μεταφερθεί ο σκυλάκος σε κλουβί, να φορέσει φίμωτρο, κλπ κλπ κλπ. Δεν έκαναν όμως.

Κατά τ'άλλα, 1000 δίκια Μαρίνα, αφού λυτός σκύλος, κατά παράβαση του νόμου, ακούμπησε το παιδί σου, δικαιωμά σου να φωνάξεις την αστυνομία, να προχωρήσεις σε καταγγελία, και μήνυση κατά παντός υπευθύνου!
 




SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Είναι αυτές οι απαλές ειρωνικές χροιές που διαθέτω, που δεν μεταφέρονται εύκολα στο γραπτό λόγο. Να προσθέσω φατσάκι?

:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: epial


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf