Ν. 4039/2012: Ζώα συντροφιάς: προστασία από την εκμετάλλευση,υποχρεώσεις ιδιοκτητών κλπ


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θέλω ν ρωτήσω ποιος ο λόγος ν καλλιεργείται φόβος προς τ ζώα (όχι ν είμαστε αφελείς κάθε περίπτωση εξετάζεται διαφορετικά); Εκεί υπάρχει η απομάκρυνση από τ φύση κτλ κτλ κτλ
Δεν καταλαβα την ερωτηση. Ποιος μιλησε για καλλιεργεια φοβου;
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
O φοβος υπαρχει αλλα και ενισχυεται απο την αστικοποιηση της ζωης και την λογω τουτου ελλειψη επαφης με τα ζωα.
Και προβατο να τους ακουμπησει ποσο δε μαλλον το παιδι τους, θα φοβηθουν μην τους δαγκωσει!
Αλλα ειμαστε τελειως off topic
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θέλω ν ρωτήσω ποιος ο λόγος ν καλλιεργείται φόβος προς τ ζώα (όχι ν είμαστε αφελείς κάθε περίπτωση εξετάζεται διαφορετικά); Εκεί υπάρχει η απομάκρυνση από τ φύση κτλ κτλ κτλ
Μα δεν καλλιεργείται...Φοβήθηκε αυθόρμητα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό με πρωταγωνίστρια την αφεντομουτσουνάρα μου...
ή μάλλον τον γορίλα που έχω για σκύλο. Είμαστε στο πάρκο Συγγρού, τελευταία φορά που πήγε εκεί λυτός, πριν χρόνια. Κι εκεί που περπατούσαμε παρέα με σκυλιά και ανθρώπους βλέπει ένα κοριτσάκι και σκέφτεται ο ηλίθιος..δεν πάω να της δώσω ένα φιλί στην μουρή; Τελευταία στιγμή τον πρόλαβα τον χιμπατζή, δυστυχώς με υπερενθουσιώδεις σκύλους ούτε το δάσος συγγρού δεν είναι οκ για βόλτα χωρίς λουρί.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το πιο πιθανο ειναι οπως λετε να οφειλεται στην απομακρυνση μας απο τη φυση. Απο την αλλη, το τελευταιο πραγμα που τον ενδιαφερει αυτον που φοβαται ειναι μια τετοιου ειδους κοινωνιολογικη αναλυση. Αυτος θελει να παει στο δρομο του χωρις να ταραχτει. Γι αυτο και το 'μη φοβαστε, δε δαγκωνει' με εξοργιζει. Ή το 'σιγα, πως κανετε ετσι, δεν εγινε και τιποτα'. 'Μα να παιξει θελει!' Να σκεφτομαστε αν ηταν ή δεν ηταν επιθεση κλπ. Δε φτανει που εχει ο ιδιος παρεμβατικη σταση, θα γινει και κριτης και μετρο της φοβιας του αλλου. Ουουστ!!
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Εγώ αυτό που παρατηρώ είναι ότι των τουριστών τα παιδιά σε σχέση με τα Ελληνάκια έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά με τα ζώα, είτε αδέσποτα είτε δεσποζόμενα. Αυτό το με ακούμπησε σκύλος και είναι επίθεση είναι απλά γελοίο. Στο δρόμο αν κάποιος σκοντάψει και πέσει πάνω μου δεν το θεωρώ επίθεση, αν χαζεύει και πέσει πάνω μου δεν είναι επίθεση, αν με μπερδέψει με κάποιον άλλον και έρθει και με σκουντήξει δεν είναι επίθεση. Τώρα το πως ο σκύλος έκανε όλο αυτό "θα ήθελα να σας πω, πως οτιδήποτε - ακόμη και το άγγιγμα- εφόσον προσβάλλει την προσωπικότητά μου λογίζεται ως επίθεση" μάλλον η φαντασία μου δεν φτάνει μέχρι εκεί.

Όσοι βλάκες σκυλοιδιοκτήτες υπάρχουν, υπάρχουν άλλοι τόσοι βλάκες με τα παιδιά τους που ενοχλούν εμένα και τον σκύλο μου χωρίς λόγο, δεν μπήκα στο φόρουμ των μαμάδων να τους βάλω χέρι και να τους ρωτήσω γιατί κοπανάνε τα πόδια τους από την απένταντι μεριά του δρομου με σκοπό να τρομάξει ο ελεγχόμενος δεμένος σκύλος μου, γιατί με ρωτάνε που το πας αυτό θα φάει κόσμο με ένα σκυλί που είναι 11-12 ετών και δεν πάει ούτε μισό μέτρο μπροστά μου, γιατί του κάνουν ξουτ ξουτ μαζί με σπασμωδικές κινήσεις 1 μέτρο απο τον σκύλο μου και για να μην τσακωθώ πρέπει να αλλάξω εγώ σημείο που περιμένω παρόλο που εγώ ήμουν εκεί εξαρχής και αυτοί ήρθαν και κολήσαν πάνω μας, γιατί πρέπει εγώ να έχω τα μάτια μου 14 που το ξένο παιδάκι ήρθε να χαιδέψει και καλά το σκύλο μου και του τραβάει τα μουστάκια ή κάνει ένα σωρό εξυπνάδες στον σκύλο μου και ο γονιός παρόλο που του μιλάω δεν έρχεται να το μαζέψει και πρέπει αναγκαστικά να φύγω από εκεί που κάθομαι γιατί το βλαστάρι του δεν ξεκολλάει με τα λόγια.

Με τα ξένα παιδιά ανεξαρτήτως πως συμπεριφέρονται πρέπει να είμαστε ανεκτικοί εως αηδίας αλλιώς είμαστε περίεργοι, τα ξένα σκυλιά μας ακουμπάνε και είναι επίθεση.

Φυσικά υπάρχει καλλιέργεια φόβου από γονείς απέναντι στα ζώα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ αυτό που παρατηρώ είναι ότι των τουριστών τα παιδιά σε σχέση με τα Ελληνάκια έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά με τα ζώα, είτε αδέσποτα είτε δεσποζόμενα. Αυτό το με ακούμπησε σκύλος και είναι επίθεση είναι απλά γελοίο. Στο δρόμο αν κάποιος σκοντάψει και πέσει πάνω μου δεν το θεωρώ επίθεση, αν χαζεύει και πέσει πάνω μου δεν είναι επίθεση, αν με μπερδέψει με κάποιον άλλον και έρθει και με σκουντήξει δεν είναι επίθεση. Τώρα το πως ο σκύλος έκανε όλο αυτό "θα ήθελα να σας πω, πως οτιδήποτε - ακόμη και το άγγιγμα- εφόσον προσβάλλει την προσωπικότητά μου λογίζεται ως επίθεση" μάλλον η φαντασία μου δεν φτάνει μέχρι εκεί.

Όσοι βλάκες σκυλοιδιοκτήτες υπάρχουν, υπάρχουν άλλοι τόσοι βλάκες με τα παιδιά τους που ενοχλούν εμένα και τον σκύλο μου χωρίς λόγο, δεν μπήκα στο φόρουμ των μαμάδων να τους βάλω χέρι και να τους ρωτήσω γιατί κοπανάνε τα πόδια τους από την απένταντι μεριά του δρομου με σκοπό να τρομάξει ο ελεγχόμενος δεμένος σκύλος μου, γιατί με ρωτάνε που το πας αυτό θα φάει κόσμο με ένα σκυλί που είναι 11-12 ετών και δεν πάει ούτε μισό μέτρο μπροστά μου, γιατί του κάνουν ξουτ ξουτ μαζί με σπασμωδικές κινήσεις 1 μέτρο απο τον σκύλο μου και για να μην τσακωθώ πρέπει να αλλάξω εγώ σημείο που περιμένω παρόλο που εγώ ήμουν εκεί εξαρχής και αυτοί ήρθαν και κολήσαν πάνω μας, γιατί πρέπει εγώ να έχω τα μάτια μου 14 που το ξένο παιδάκι ήρθε να χαιδέψει και καλά το σκύλο μου και του τραβάει τα μουστάκια ή κάνει ένα σωρό εξυπνάδες στον σκύλο μου και ο γονιός παρόλο που του μιλάω δεν έρχεται να το μαζέψει και πρέπει αναγκαστικά να φύγω από εκεί που κάθομαι γιατί το βλαστάρι του δεν ξεκολλάει με τα λόγια.

Με τα ξένα παιδιά ανεξαρτήτως πως συμπεριφέρονται πρέπει να είμαστε ανεκτικοί εως αηδίας αλλιώς είμαστε περίεργοι, τα ξένα σκυλιά μας ακουμπάνε και είναι επίθεση.

Φυσικά υπάρχει καλλιέργεια φόβου από γονείς απέναντι στα ζώα.
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι και αυτή μία όψη της πραγματικότητας.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σαφως και υπάρχουν ολα αυτα και τα ξερουμε παιδιά τα ζουμε στο πετσι μας κάθε μερα....

Εγω απλα υποστηριζω να μην κολλαμε στη λεξη επιθεση....Γιατί το νοημα ειναι βαθυτερο....οκ καλλιεργουν φοβο στα παιδιά ναι το ξερουμε.... δεν ειναι στερηση ελευθεριας ομως του αλλου να φοβαται να περασει τη πλατεια γιατι εγω βαριεμαι να παω το σκυλο μου στα δαση και τα βουνα κ τον λυνω εκει να παιξει το μπαλακι;;;;
Δεν ειναι παρανομο;;; δεν ειναι κακο και επικινδυνο και για τον σκυλο τον ιδιο;;;;δεν φταίνε αυτοι κ οι όμοιοί τους για οσα τραβαμε εμείς δυο φορες τη μερα στις βολτες μας;;;;

Οσο για το χαρακτηρισμό της σκυλισιας κινησης....παιδια μου....εμεις είμαστε οι τυποι που μας δειχνουν βιντεο παιδι σκυλι και διαβαζουμε το σκυλο κ λεμε "δεν ειναι χαριτωμένο κοιτα φοβαται. Κοιτα αυτιά ματια σωμα...." υπηρχε ρνα θεμα περυσι με, το σκυλι της οικογενειας,ροτ νομίζω, που ειχε κάνει διορθωση σε ενα παιδάκι...η μαμα του σε πανικο αν θυμαστε......ρίξαμε αναλυση στις κινήσεις του σκυλου στις κινησεις της μαμας ποσες σελιδες για να αντιληφθει οτι ο σκυλος αναγκάστηκε να διορθωσει γιατι προσπαθησε να φυγει κ δεν τον αφησαν.....(αν το βρω θα το παραθεσω). Θελω να καταληξω στο ότι για να καταλαβει ο καθένας τη γλωσσα κ τα σηματα του σκύλου κ να μην νιώθουν σαν να βλεπουν δεινοσαυρο, πρέπει με την αρτια συμπεριφορά μας να τους φερουμε πιο κοντα....κ οχι να τους απομακρύνουμε...
 
Last edited:


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
@Μάρθα & Σίλβα δεν ξέρω εγώ έχω απογοητευτεί. Δηλαδή πως μόνοι τους οι καλοί σκυλοιδιοκτήτες με την άρτια συμπεριφορά μας θα αλλάξουμε όλους τους υπόλοιπους. Δεν το βλέπω ρεαλιστικό. Καταρχάς δεν υπάρχει κίνητρο να γίνει όλο αυτό. Ωραια εγώ πχ κατάφερα λέμε τώρα και έφερα πιο κοντά την γειτόνισα με το 8 χρονο γιό της, και? Στην συζήτηση μου λέει το δικό σου σκυλί είναι καλό όλα τα άλλα κακά.
Παράνομο είναι αλλά έλα πες μου σε μια χώρα που δεν υπάρχει χώρος να πάνε και αυτοί (στραβοί κουτσοί καλοί) να λύσουν τα σκυλιά τους να παίξουν να εκτονωθούν να κοινωνικοποιηθούν τι προτείνεις να γίνει? Να μου πεις εδώ δεν υπάρχει χώρος να πάνε τα παιδιά να παίξουν, τα πρεζάκια, τα σκουπίδια, οι ρομά και οι συμμορίες τα έχουν ρημάξει όλα και ότι δεν διέλυσαν αυτοί τα έχει διαλύσει η αμέλεια των Δήμων. Οπότε συζητάμε για το καλό της συζήτησης.

Σε μια χώρα που τα αδέσποτα τα φροντίζουν σχεδόν αποκλειστικά εθελοντές, που κάθε λίγο και λιγάκι κάνουν μαζικούς καθαρισμούς Δήμοι, μαγαζάτορες και κάθε τυχαίος και το θεωρούμε καθημερινότητα, που ο φιλόζωος αν δεν είναι σε κάποιο σωματείο αντιμετωπίζει αδιαφορία σε περίπτωση καταγγελίας για κακοποίηση παραμέληση ζώου συντροφιάς και εν μέσω αυτών το κράτος αποφασίζει να δυσκολέψει την μετακίνηση ζώου από Ελλάδα προς εξωτερικό, ξέρω γω να τα κρατήσουμε να αυγατίσουν - μην γλυτώσει κανένα εύκολα -στην Γερμανία τα βιάζουν ενώ εδώ Ελλάδα καλοπερνάνε, εσυ πιστεύεις ότι μια χούφτα "καλοί" σκυλοιδιοκτήτες θα αλλάξουμε τον κόσμο.
Εμένα γυαλίζει το μάτι μου κάθε φορά που βλέπω "ανέμελο" παιδάκι ειδικά δημοτικού και πλησιάζει οπότε μην με υπολογίζετε να φέρω κανέναν πιο κοντά. :LOL:
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
@Μάρθα & Σίλβα δεν ξέρω εγώ έχω απογοητευτεί. Δηλαδή πως μόνοι τους οι καλοί σκυλοιδιοκτήτες με την άρτια συμπεριφορά μας θα αλλάξουμε όλους τους υπόλοιπους. Δεν το βλέπω ρεαλιστικό. Καταρχάς δεν υπάρχει κίνητρο να γίνει όλο αυτό. Ωραια εγώ πχ κατάφερα λέμε τώρα και έφερα πιο κοντά την γειτόνισα με το 8 χρονο γιό της, και? Στην συζήτηση μου λέει το δικό σου σκυλί είναι καλό όλα τα άλλα κακά.
Παράνομο είναι αλλά έλα πες μου σε μια χώρα που δεν υπάρχει χώρος να πάνε και αυτοί (στραβοί κουτσοί καλοί) να λύσουν τα σκυλιά τους να παίξουν να εκτονωθούν να κοινωνικοποιηθούν τι προτείνεις να γίνει? Να μου πεις εδώ δεν υπάρχει χώρος να πάνε τα παιδιά να παίξουν, τα πρεζάκια, τα σκουπίδια, οι ρομά και οι συμμορίες τα έχουν ρημάξει όλα και ότι δεν διέλυσαν αυτοί τα έχει διαλύσει η αμέλεια των Δήμων. Οπότε συζητάμε για το καλό της συζήτησης.

Σε μια χώρα που τα αδέσποτα τα φροντίζουν σχεδόν αποκλειστικά εθελοντές, που κάθε λίγο και λιγάκι κάνουν μαζικούς καθαρισμούς Δήμοι, μαγαζάτορες και κάθε τυχαίος και το θεωρούμε καθημερινότητα, που ο φιλόζωος αν δεν είναι σε κάποιο σωματείο αντιμετωπίζει αδιαφορία σε περίπτωση καταγγελίας για κακοποίηση παραμέληση ζώου συντροφιάς και εν μέσω αυτών το κράτος αποφασίζει να δυσκολέψει την μετακίνηση ζώου από Ελλάδα προς εξωτερικό, ξέρω γω να τα κρατήσουμε να αυγατίσουν - μην γλυτώσει κανένα εύκολα -στην Γερμανία τα βιάζουν ενώ εδώ Ελλάδα καλοπερνάνε, εσυ πιστεύεις ότι μια χούφτα "καλοί" σκυλοιδιοκτήτες θα αλλάξουμε τον κόσμο.
Εμένα γυαλίζει το μάτι μου κάθε φορά που βλέπω "ανέμελο" παιδάκι ειδικά δημοτικού και πλησιάζει οπότε μην με υπολογίζετε να φέρω κανέναν πιο κοντά. :LOL:
Ρισκάροντας να βούμε λίγο οφ τόπικ. 2 ενστάσεις έχω φίλε mechsilk.

α) Σ αυτό που λες "Παράνομο είναι αλλά έλα πες μου σε μια χώρα που δεν υπάρχει χώρος να πάνε και αυτοί (στραβοί κουτσοί καλοί) να λύσουν τα σκυλιά τους να παίξουν να εκτονωθούν να κοινωνικοποιηθούν τι προτείνεις να γίνει?": Ότι ο χώρος αυτός που πάνε όλοι και λύνουν τα σκυλιά τους είναι οκ θεωρείς; Σε ρωτάω μήπως δεν έχω καταλάβει σωστά τα γραφόμενα. Διότι βλέπεις κι εγώ ήμουν μεγάλος υπέρμαχος των πάρκων και των χώρων κοινωνικοποίησης που απλά έλυνα το σκύλο και άραζα και έκανα το τσιγαράκι μου..και τελικά μου έκαναν μεγάλο κακό και μου δημιούργησαν πάρα πολλά θέματα. Δε συμφωνώ καθόλου με την ορθότητα του πάω και αφήνω το σκύλο χυμαδαριό με άλλους 50 στραβούς, κουτσούς, καλούς ιδιοκτήτες όπως λες κι ότι κάτσει νταξει μωρέ, να παίξουν θέλουν κλπ.

β) Στην ελλάδα δεν καλοπερνάνε, αλλά και στο εξωτερικό, ξέρεις, κάποιος λόγος υπάρχει που δεν υπάρχουν. Υπάρχει μέριμνα..τώρα πια. Νόμοι που εφαρμόζονται, δουλεύουν κανονικά κλπ. Οκ μαζί σου. Το έχω ξαναγράψει νομίζω. Ας μη ξεχνάμε τα gas chambers και τις θανατώσεις σκύλων μόνο και μόνο επειδή επιβλήθηκε bsl καθώς και φυσικά τα περίφημα dog pounds. Πρόσφατα ταξίδεψα Ισπανία. Αδέσποτα ΜΗ-ΔΕΝ (μόνο γάτες). Περιττώματα σκύλων πουθενά. ΟΛΑ τα σκυλιά ήταν ρατσάτα, τα περισσότερα λυτά, αρπάζονταν μεταξύ τους, πιτμπουλ/ροτ/ντογκο κλπ πουθενά και όπου έβρισκες με φίμωτρο μόνο, ένα μαστίνο έφαγε μπροστά μου ένα γιόρκι, ένα σέτερ αμολήθηκε σε κεντρικό πάρκο και έφαγε το πικ νικ μιας οικογένειας..Θέλω να πω..ας μην τα εξιδανικεύουμε κι ας μη γενικοποιούμε. Τα ζώα γενικότερα την πλήρωναν, την πληρώνουν και θα την πληρώνουν ΠΑΝΤΑ..δυστυχώς.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ γω οφ τοπικ θα πω οτι η κοινωνια απο ανθρωπους αποτελειται...δεν ειναι κατι ακινητο, δεν ειναι μια σαπια κενη ιδεα... εγω θα φτιαξω εμενα πρώτα πρωτα...μετα θα προσπαθησω για σενα....κ αν μου το κανεις τοσο ειδικο (ο σκυλος σου μονο καλος), θα σου αποδειξω οτι ειναι πιο γενικό (σηκω παμε βολτα)... και ετσι θα πας εσυ σε αλλους και αυτοι σε αλλους κ θα ανοίξει ο κυκλος...
Καπως ετσι έγινε κ με τα σακουλάκια...πριν 20 χρονια μας κοιταζαν σαν σιχαμερους εξωγηινους οταν μαζευαμε του πρωτου σκυλου μας τα κακα.....τωρα το κανουν λιγο πανω απο τους μισους....αυτο δεν εγινε απο μονο του....καποιος το άρχισε καποιοι το είδαν το συζητησαν το σκεφτηκαν το
δέχτηκαν συμμορφωθηκαν. Και ΝΑΙ σε αυτο το κραξιμο που τρωμε απο τους μη έχοντες σκυλο βοηθησε...

Τιποτα δεν ειναι ουτοπικο....απλα τιποτα δεν ειναι και ευκολο ή γρηγορο....για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολλη...
 
Last edited:


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Φίλε @HolywoodBrn δεν παίρνω κανενός το μέρος, υπάρχουν όμως δύο όψεις στο ίδιο νόμισμα. Διατυπώνω μια ερώτηση, όλοι αυτοί που έχουν σκυλιά που να πάνε να τα εκτονώσουν και να τα κοινωνικοποιήσουν?

Π.χ. στο εξωτερικό έχουν χώρους πάρκων που μπορούν να ειναι off leash. Παρανόμησε η κυρία με τον λυτό σκύλο, ναι, αλλά η άλλη κυρία που ήρθε εδώ κατηγόρησε έναν σκύλο άδικα για επίθεση, αυτή δεν ειναι "φαουλ"?

Ναι ξέρω ότι στο εξωτερικό ένα μέσο περιορισμου των αδεσπότων γίνεται μέσω μαζικών θανάτων (οι μαζικές φόλες εδώ Ελλάδα κάποιος είναι ακριβώς το ίδιο απλά το ζώο έχει έναν πολύ άσχημο θάνατο). Δεν γενικεύω αλλά δεν μπορώ να μην συγκρίνω, αυτές οι φυλές που λές δεν τις προτιμούν στο εξωτερικό, ένα ποσοστο μπορεί να είναι από φόβο αλλά ένα άλλο ποσοστό είναι γιατί έχουν μάθει ότι εφόσον δεν μπορούν να ασχοληθούν με την συγκεκριμένη φυλή τις χ ώρες που χρειάζονται δεν την προτιμούν, οι μισοί εδώ Ελλάντα παίρνουμε πιτμπουλ για να μεγαλώσει 10 εκατοστά το μόριο μας.

@Μάρθα & Σίλβα η διαφωνία μας ίσως είναι ότι εσύ βλέπεις πχ διάθεση στο άλλο μέρος "Σήκω πάμε να σου δείξω τα άλλα καλά σκυλάκια - υποτίθεται έρχονται να δουν" εγώ δεν βλέπω. Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να δει, θα δει δεν έχει ανάγκη από εμένα να τον πάρω χεράκι. Στο φόρουμ γράφτηκα το 2008, μπαίνω τώρα 2017, τα ίδια που λέγαμε τότε, τα ίδια λεμε τώρα. Εσύ ίσως βλέπεις ότι απο 100 ιδιοκτήτες που μάζευαν τα κακά τώρα έχουν γίνει 110, οπότε πρόοδος.

Η ουσία είναι ότι εγώ είδα κάποιον που άδικα κατηγορεί έναν σκύλο για επίθεση και μια άλλη που παρανόμησε έχοντας ελευθερο το σκύλο. Επιλέγω να δω εκτός του πως ο ελεύθερος σκύλος θα μπορούσε να κάνει κακό στο παιδί, και το πως μια τέτοια κατηγορία θα μπορούσε να κάνει κακό στον σκύλο.
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
@mechsilk Έχεις πάει ποτέ σε κάποιο απο τα dog parks που αναφέρεις; Επειδή εγω έχω πάει πολλάκις και μάλιστα με σκύλο, σε πληροφορώ ότι και κι εκεί τα ίδια προβλήματα υπάρχουν. Λυτά ανεξέλεγκτα σκυλιά, άπειροι λάθος χειρισμοί και φυσικά τραγικές καταλήξεις. Ο δε ιδιοκτήτης στην καλύτερη θα πετάξει ένα φρίσμπι μέχρι να βαρεθεί και ν αράξει με τους υπόλοιπους σχολιάζοντας τα πολιτικά, ψαρεύοντας για γκόμενα/ο κ.ο.κ. Δεν έχει να κάνει ο χώρος. Είναι λάθος και ξεπερασμένη η προσέγγιση. Ο σκύλος κοινωνικοποιείται με τα σκυλιά που επιλέγει ο ιδιοκτήτης και ΜΟΝΟ, εφόσον κρίνει ότι θα βοηθήσουν στην καλή και σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου. Όλα τ'άλλα (εκ πείρας) είναι να χαμε να λέγαμε. Και σου το λέω εγώ που λύσσαγα και χτυπιόμουν και θεωρούσα πλήρως παρανοϊκούς και παράξενους όσους με παρότρυναν να μην πηγαίνω το σκύλο σε τέτοια μέρη.

Όσο για τις φόλες που λες, δεκτό ΑΛΛΑ, η θανάτωση των ζώων αυτών δεν γίνεται με παρότρυνση του ίδιου του δήμου/κράτους κλπ..υπάρχει διαφορά.

Εγω θα συμφωνήσω με @Μάρθα & Σίλβα και θα (ξανα)πω ότι εμείς κάνουμε μεμονωμένα τη διαφορά. Ο καθένας με τις πράξεις του. Η μαυρίλα και η σκατοψυχιά υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει όσο υπάρχει και η ανθρωπότητα καλώς η κακώς. Το θέμα είναι ν'αφήσουμε στην άκρη τα κατηγορώ και να δράσει ο καθένας για ένα καλύτερο αποτέλεσμα μεταδίδοντας τη στάση του αυτή σε όσους μπορεί περισσότερους.
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Διαβάζω αυτά που μου λες και κατανοώ την άποψη σου. Μόνο που στο εξωτερικό βλέπεις έχεις αυτήν την επιλογή, του αν θες να πας εκεί που εσένα δεν σου αρέσει. Εδώ απέφυγες να απαντήσεις που προτείνεις να πάει κάποιος.

Εδώ είμαστε προηγμένοι δεν χρειάζεται κανείς να μας παροτρύνει, σε ενοχλεί κάποιος σκύλος? Φολιάζεις αυτόν +10 ακόμα γιατί μπορείς, δεν θα ασχολήθεί κανείς.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Με συγχωρείς, δεν κατάλαβα ότι ήθελες συγκεκριμένα μέρη να σου αναφέρω. Για την Αττική εγω πήγαινα στο σκυλοπάρκο στο Χαλάνδρι αρκετά συχνά, ακόμα πιο συχνά στο κλειστό γηπεδάκι στο Λόφο του Στρέφη, στο Puppies Park, στο σκυλοπάρκο στο Π. Φάληρο και κανα δυο φορές είχαμε πάει και στο σκυλοπάρκο προς Αργυρούπολη/Ηλιούπολη..κάπου εκεί. Επίσης σκυλοπαρέες πολλές μαζεύονταν (προ 3ετίας τουλάχιστον) στο Πεδίο του Άρεως και πηγαίναμε συχνά. Μια χαρά ήταν όλα αυτά τα μέρη απο καθαριότητα. Ίσα ίσα σε κάποια είχε και κλειστό κύκλωμα, σκούπες και φαράσια, καθαρό νεράκι. Τώρα που έβαλα μυαλό βέβαια και μετά απο τις κάκιστες εμπειρίες που είχα με τα σκυλοπάρκα και τις σκυλοπαρέες των άσχετων, για να τρέξει σε χώρο με περίφραξη πλέον η μικρή, μετά τις 12 καθημερινές στα κλειστά γηπεδάκια του Παναθηναϊκού. Αλλιώς με σκυλιά που θέλω εγώ να βρεθεί σε χώρο και χρόνο που επιλέγουμε απο κοινού.

Για τις φόλες ότι και να πεις δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Δεν έχω κάτι να πω.
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
@mechsilk μονο επιτιθεμενο ενα σκυλι μπορει να τραυματισει καποιον, ενα μικρο παιδι στην προκειμενη;
Δεν έγινα κατανοητή, εννούσα η κατηγορία της επίθεσης ότι θα μπορούσε να βλάψει τον σκύλο όχι το παιδί.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ακριβως αυτο....Επίσης οταν ειναι πολλα μαζι κ το ενα τρεχει καταπανω για να παιξει εστω...αποκλειεις ενα αλλο να τρεξει κατά πάνω για να γαυγισει πχ;;;;κ οχι φιλικα....
Εδω με το σκυλο σου μπορείς να πας νυχτα ή πολυ πρωι σε μπασκετακια....σε σκυλοπαρκα με ραντεβού σκυλων γνωστων....στα βουνα σε καθε ευκαιρια κ να τον λυσεις παρανομωντας μεν οχι στο αστικο κεντρο δε....μπορεις στο παρκο με εναν πολυ μακρυ ιμαντα κ να εχει ευχερεια κινησεων αλλα να μην λυνεται..μπορείς να εκτονωνεις κ στο σπιτι με παιχνιδια... μπορω να πω κ αλλα αν θες αλλα νομιζω καταλαβες οτι δεν ειναι μονόδρομος....
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Επειδή μιλάμε για εξωτερικό. Αν το περιστατικό αυτό συναίβενε στην Σουηδία π.χ. η κυρία με τον λιτό σκύλο μπορεί τώρα να πλήρωνε την κυρία με το παιδί τα μαλλιοκέφαλα της (γιατί ναι, θα θεωρούνταν επίθεση). Γι’ αυτό τον λόγο εκεί, ακόμα και σε σκυλόπαρκα και σε δάση θα δεις σκύλους με είτε με λουρί είτε με μακρύ ιμάντα.

Και όχι μόνο αυτό. Εκεί αν τον σκύλο τον πατήσει αυτοκίνητο υπαιτιότητα έχει ο ιδιοκτήτης του και όχι ο οδηγός, αν ο σκύλος σκοτώσει λαγουδάκι υπαιτιότητα έχει ο ιδιοκτήτης, στο δάσος αν ο σκύλος τρέξει τόσο μακριά που δεν τον βλέπεις στον μαζεύει ο δασοφύλακας, αν δεν μπορεί να μαζευτεί τον πυροβολούν (ναι, στην ψύχρα), αν απλά κυνηγάει ζώα (όχι να τα δαγκώσει δηλαδή) τύπου αγελάδες, πρόβατα επιβάλλεται πρόστιμο για ζημία, αν 1 Μαρτίου με 20 Αυγούστου ο σκύλος είναι ελεύθερος στο δάσος πρόστιμο, αν ο σκύλος σε σκυλόπαρκο δεν εκτελεί τις εντολές του ιδιοκτήτη του και ενοχλεί θα φταίει ο ιδιοκτήτης του και θα τους ζητηθεί να φύγουν, αν επιτεθεί σε σκύλο θα φταίει ο ιδιοκτήτης και θα τους επιβληθεί πρόστιμο. Γενικά, ότι ζημία και να κάνει ο σκύλος, φταίει ο ιδιοκτήτης και, όχι απλά φταίει, αλλά τιμωρείτε κιόλας.

Αυτά στην Ελλάδα δεν τα έχουμε, ούτε εντός σκυλόπαρκων, ούτε εκτός. Γιατί αν τα είχαμε, εγώ σήμερα θα μπορούσα (αλλά δεν θα χρειαζόταν, γιατί δεν θα ήταν λυτό) να κάνω καταγγελία στην κυρία με το λυτό Αγγλικό τζομπανοκούταβο που ήρθε στη δικιά μου - η οποία χέστηκε απο τον φόβο της, έβγαλε δόντι, και εγώ δεν ήξερα από που να φύγω - και η καταγγελεία θα της έβαζε μυαλό.

Νομίζω ότι η σύγκριση Ελλάδα – Χώρες Εξωτερικού είναι λίγο άτοπη. Υπάρχουν καλύτερα, υπάρχουν χειρότερα αλλά όλα εξαρτώνται με ποια χώρα θε επιλέξουμε να κάνουμε την σύγκριση και με το τι θέλουμε να συμβαίνει στην δικία μας (είμαστε οκ να μας πυροβολήσει κάποιος τον σκύλο; ).

εντιτ: για την ακρήβεια δεν είναι ακριβώς δασοφύλακας αλλά κάποιος που έχει νοικιάσει τα δικαιώματα κυνηγιού της συγκεκριμένης γης ή του ανοίκει.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.845
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981