Ξηρα τροφη Sam's Field...






Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Τα κακα του πως ειναι?? Γτ με τν Sam's Field puppy large που του δινω κανει αρκετα μαλακα κακα κ σκεφτομαι να τν αλλαξω.!
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Το αντίθετο, είναι εξαιρετικά, ενώ με όλες τις άλλες υπάρχει πρόβλημα !!! Όμως νομίζω σε κάθε σκύλο είναι διαφορετικό το πως θα του κάτσει η τροφή
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Και εγώ την δίνω περίπου ένα χρόνο, είμαι πολύ ευχαριστημένη και σε αυτό που είδα μεγάλη βελτίωση είναι στο τρίχωμα του, λαμπερό και μεταξένιο και τα κακά του είναι μια χαρά, δεν έχουν όγκο, δεν μυρίζουν πολύ και είναι όπως πρέπει
 
Last edited:


mpiskoto

Member
17 Μαρτίου 2014
5
1
Καλησπέρα! Έχουμε ένα κουτάβι μπόξερ 3 μηνών, αρσενικό και του πήραμε την Sam's field puppy εδώ και μια εβδομάδα. Ίσως είναι λίγο νωρίς να βγάλουμε συμπεράσματα, αλλά το σκυλί έχει αδυνατίσει, έχουν αυξηθεί υπερβολικά οι φορές που αφοδεύει (αν και τα κακά του είναι σκληρά!). Δεν ξέρω αν έχει σημασία και η δοσολογία. του δίνουμε 150γρ την ημέρα όπως μας είπε ο πετσοπάς. Μήπως είναι λίγο; Να συνεχίσουμε να την δίνουμε;
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Άμα αδυνατίζει, ταΐστε περισσότερο!

Για boxer 3 μηνών 150 g τη μέρα μου φαίνονται πολύ λίγα!
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μεσα σε μια βδομαδα καμια τροφη δε προλαβαινει να δειξει τιποτα. Δωστε παραπανω ποσοτητα


Sent from my iPad using Tapatalk
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Καλησπέρα! Έχουμε ένα κουτάβι μπόξερ 3 μηνών, αρσενικό και του πήραμε την Sam's field puppy εδώ και μια εβδομάδα. Ίσως είναι λίγο νωρίς να βγάλουμε συμπεράσματα, αλλά το σκυλί έχει αδυνατίσει, έχουν αυξηθεί υπερβολικά οι φορές που αφοδεύει (αν και τα κακά του είναι σκληρά!). Δεν ξέρω αν έχει σημασία και η δοσολογία. του δίνουμε 150γρ την ημέρα όπως μας είπε ο πετσοπάς. Μήπως είναι λίγο; Να συνεχίσουμε να την δίνουμε;
Στην ποσότητα που προτείνεται στη συσκευασία, προσθέστε 20-30%. Περίπου τόσο έδινα ανα γεύμα σε αυτή την ηλικία.
 


mpiskoto

Member
17 Μαρτίου 2014
5
1
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Σήμερα μίλησα με την εκπρόσωπο της sam's field και μου είπε οτι τώρα που έγινε 3 μηνών πρέπει να του δίνουμε 250-300 γρ την ημέρα. ρε παιδιά είναι φυσιολογικό όμως να αφοδεύει 6 φορές την ημέρα;
 
  • Like
Reactions: liza20


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Σήμερα μίλησα με την εκπρόσωπο της sam's field και μου είπε οτι τώρα που έγινε 3 μηνών πρέπει να του δίνουμε 250-300 γρ την ημέρα. ρε παιδιά είναι φυσιολογικό όμως να αφοδεύει 6 φορές την ημέρα;
Απόλυτα φυσιολογικό. Σε αυτή την ηλικία η ποσότητα της τροφής που καταναλώνει το κουτάβι είναι δυσανάλογη με το μεγεθός του, ουσιαστικά τρώει όσο ένα ενήλικο. Ακολουθήστε τον απλό εξής κανόνα: μόλις ξυπνήσει, μόλις πιεί νερό, μόλις φάει, μετά απο παιχνίδι, βόλτα για τουαλέτα :)
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ταιζα την sam's field junior large breed κανενα 8 μηνο περιπου..μπορω να πω οτι ειναι καλη τροφη αλλα ο δικος μου δεν ελεγε να βαλει κιλα με τιποτα..σε 8 μηνες ειχε βαλει 4,5kg μονο και ηταν κουταβι ακομα..φαινοταν οτι ηταν αδυνατος..αυξησα και την ποσοτητα ταισματος αλλα δεν ειδα διαφορα..τα κοπρανα ηταν σφιχτα αλλα εκανε πιο πολλες φορες κακα απ'οτι με την αλλη τροφη που του εδωσα μετα..οποτε και αποφασισα να αλλαξω τροφη και πηγα στην 1st choice..με 2 τσουβαλια 20kg που ταισα ο σκυλος εβαλε με την μια 4 κιλα..οσα ειχε βαλει δηλαδη με την sam's field σε διαστημα 8 μηνων..πηρε με την μια τα πανω του και εδειξε σκυλος αμεσως..και φυσικα σφιτα κοπρανα και πιο λιγα απ'οτι με την sam's field..
και γενικα πολλοι εχουν πει οτι με την sam's field ο σκυλος δεν βαζει ευκολα κιλα..ισως παιζει ρολο σε αυτο οτι εχει φρεσκο κοτοπουλο αντι για αφυδατωμενο..
 


mpiskoto

Member
17 Μαρτίου 2014
5
1
Τελειώσαμε το τσουβάλι Sam's Field Puppy και χθές ξεκινήσαμε το Junior Large. Του δώσαμε 200γρ και όχι 330 που λέει οτι πρέπει να τρώει και το συνδυάσαμε με μαγειρευτό. Από χθές το βράδυ το σκυλί κάνει διάρροια σε μεγάλη ποσότητα και μάλιστα σήμερα το πρωί έβγαλε και αίμα... Σήμερα λέμε να μην του δώσουμε καθόλου κροκέτα. Λέτε να ξαναδοκιμάσουμε αύριο να του δώσουμε; Τι να κάνουμε;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Τελειώσαμε το τσουβάλι Sam's Field Puppy και χθές ξεκινήσαμε το Junior Large. Του δώσαμε 200γρ και όχι 330 που λέει οτι πρέπει να τρώει και το συνδυάσαμε με μαγειρευτό. Από χθές το βράδυ το σκυλί κάνει διάρροια σε μεγάλη ποσότητα και μάλιστα σήμερα το πρωί έβγαλε και αίμα... Σήμερα λέμε να μην του δώσουμε καθόλου κροκέτα. Λέτε να ξαναδοκιμάσουμε αύριο να του δώσουμε; Τι να κάνουμε;
τηλέφωνο τον γιατρό τώρα, και αν δεν τον βρεις, παιρνεις το σκύλο σε οποιαδήποτε κλινική μικρών ζώων εφημερεύει.
 
  • Like
Reactions: zaher


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
χαπι για σκουληκια πήρε πρόσφατα?
επισης ισως δεν εγινε σωστη μετάβαση στην νεα τροφή. Την μια μερα έτρωγε άλλη και την επόμενη μέρα 200 γρμ. απο την καινούρια. Πολύ αποτομο! Στην αλλαγη τροφή αναμιγνυουμε την παλιά με την καινούρια για να μην πάθει σοκ ο οργανισμος του σκυλου.
Επισης συμφωνω με Γκαρα, τηλεφωνο στον κτηνιατρο!
 


mpiskoto

Member
17 Μαρτίου 2014
5
1
Πήραμε στον γιατρό και μας είπε να του δώσουμε ρύζι σήμερα και να δούμε πως θα πάει και αύριο και βλέπουμε. Αν συνεχιστεί να πάμε από εκεί αύριο. Το χάπι το πήρε μαζί με το τελευταίο εμβόλιο 1 Απριλίου. Όταν μας τελέιωσε η κροκέτα του δώσαμε μαγειρευτό για καμία βδομάδα και χθες του δώσαμε κροκέτα ξανά σε συνδυασμό με μαγειρευτό. Ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις.
 




mpiskoto

Member
17 Μαρτίου 2014
5
1
μολις τελειωσε το puppy του δώσαμε μαγειρευτό και χθες του δώσαμε κροκέτα και μαγειρευτό ακριβώς για να μην του έρθει απότομο και γι αυτό και δώσαμε λιγότερη ποσότητα.
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
είπατε στο γιατρό ότι αλλάξατε τροφή; γιατι μαλλον το ίδιο θα ρωτούσε. όταν αλλάζετε τροφή, θα πρέπει να γίνετε πολυ σταδιακά...μπορει να χρειαστεί και 3-4μερες μέχρι να τρώει αποκλειστικά και μόνο απο την καινούρια... τα διάρροια σε αυτό πρέπει να οφείλονται, γι αυτό μην ανησυχείτε. πρέπει να υπάρχει σχετικό θρεντ γι αυτό...αν το βρω θα το ποστάρω.... συνεχίστε ρυζάκι και λίγο βραστό κοτόπουλο... μόλις φτιάξουν μετα απο 1-2 μέρες βαζετε μεσα στο ρυζι λιγο ξηρά. την επόμενη λιγότερο ρύζι περισσότερη ξηρά..μεχρι να φτασετε να τρώει μόνο ξηρά.
περαστικά σας!!!