Ξηρα τροφη Sam's Field...


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
και γιατι να οφειλετε η διαρροια στην αλλαγη της κροκετας και οχι στο μαγειρευτο??ναι μεν αλλαξε τροφη αλλα ειναι της ιδιας εταιρειας..απλα απο την puppy πηγε στην junior..η διαφορα ειναι οτι εχει πιο λιγα λιπαρα και λιγοτερη πρωτεινη..κατα τα αλλα ειναι ιδια η τροφη και δεν εχεις τεραστια διαφορα στα υλικα..ισως να την πειραξε και το μαγειρευτο..
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
και γιατι να οφειλετε η διαρροια στην αλλαγη της κροκετας και οχι στο μαγειρευτο??ναι μεν αλλαξε τροφη αλλα ειναι της ιδιας εταιρειας..απλα απο την puppy πηγε στην junior..η διαφορα ειναι οτι εχει πιο λιγα λιπαρα και λιγοτερη πρωτεινη..κατα τα αλλα ειναι ιδια η τροφη και δεν εχεις τεραστια διαφορα στα υλικα..ισως να την πειραξε και το μαγειρευτο..
Και τσουβαλι που αλλαζω, στην ιδια τροφη, σταδιακα το κανω(αλλα αυτο ειναι δικο μου κολλημα). Δεν εχει σχεση αν ειναι της ιδιας εταιρειας, ειναι ΑΛΛΗ τροφη.
 
  • Like
Reactions: alexxela


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
Καλησπέρα
Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με την ίδια τροφή. Την έχουμε ξεκινήσει εδώ και περίπου ένα μήνα, και ενώ στο πρώτο σακί τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά θα έλεγα (σκληρά κακάκια, καθόλου αέρια, γυάλισε το τρίχωμα), όταν ξεκινήσαμε το δεύτερο σακί άρχισαν τα κακά του να είναι μαλακά (όχι διάρροια) και γενικά φαίνεται κάτι να μην πάει καλά. Λέτε να είναι καμιά προβληματική παρτίδα;
Γενικά ήταν η πρώτη τροφή που του είχε κάτσει τόσο ωραία (έχουμε δοκιμάσει pro plan και royal canin) και τώρα πάει να μας τα χαλάσει....
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εγω την sam's field junior την ταιζα για περιπου 6-7 μηνες..απο τριχωμα και ορεξη μια χαρα..τα κοπρανα ηταν σφιχτα αλλα μερικες φορες(2 φορες την εβδομαδα σιγουρα)ειχαμε και μαλακα κοπρανα σχεδον κρεμμωδες..αυτο δεν με πειραζε και τοσο..εξαλλου ζωντανος οργανισμος ειναι το βλεπω λογικο 2 φορες να τα βγαλει και ετσι...το θεμα μου ηταν οτι δεν εβαζε κιλα με τιποτα..αυξησα και την ημερησια ποσοτητα απο 350γρ που ελεγε κανονικα μεχρι και 420γρ περιπου αλλα και παλι δεν εβαζε κιλα..αντι να ειναι γυρω στα 35-36 κιλα ηταν γυρω στα 28...οποτε αναγκαστικα του αλλαξα την τροφη και πηγα στην 1st choice..σε 3-4 τσουβαλια που ταισα ο σκυλος πηρε αμεσως τα πανω του και εφτασε γρηγορα τα 35 κιλα και γενικα φανηκε σκυλος..ενω με την sam's field σε 6-7 μηνες ειχε βαλει με το ζορι 2 κιλα μονο..και ηταν ακομα πανω στην αναπτυξη το σκυλι..και γενικα και αλλοι ειχαν προβλημα με τα κιλα του σκυλου ταιζοντας την sam's field...βεβαια ειναι και πως θα κατσει στον καθε σκυλο η καθε τροφη και αν θα την αφομιωνει σωστα ο οργανισμος του..
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
μακρυα και αγαπημενοι...ο μπεμπης δεν εβαζε γραμμαριο και τα κανε απο 7-9 φορες την ημερα,μεγαλες ποσοτητες και μαλακα...

αλλαξα και τελος...αφοδευση μετα απο καθε γευμα,σκληρα και φυσιολογικες ποσοτητες...

παροτι ειναι ποιοτικη τροφη,διαπιστωνω οτι πολυ κοσμος εχει το ιδιο ακριβως προβλημα...
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Τα ιδια προβληματα ειχα κ εγω με τν Puppy μετα ομως π πηγα στο Solomo τα πραγματα εφτιαξαν!
 


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Λέω να την δοκιμάσω.
Ο λόγος είναι πως αν και με την acana chicken & potato που δίνω τώρα δεν έχω παράπονο,θέλω να πάρει κανένα κιλό το ένα από τα δυο κορίτσια μου,επίσης αν είναι δυνατό να πέσει λίγο και το κόστος.Έχω αυξήσει βέβαια την δοσολογία στην Λούση αλλά πάλι δεν βλέπω αποτέλεσμα,τα πλευρά και ο λαιμός δεν "γεμίζουν" σε σχέση με την Λευκή που αυξομειώνει 1-2 κιλά ανάλογα με την δοσολογία.
Και οι 2 είναι από 25 κιλά και βλέπω τους 2 κωδικούς adult medium & large.
Η large έχει γλυκοζαμίνη και χονδροϊτίνη αλλά θα προτιμούσα την medium επειδή έχει υψηλότερη πεπτικότητα,λιγότερο καλαμπόκι και λίγο περισσότερο κρέας.
Ποια η γνώμη σας;Η κροκέτα γνωρίζει κάποιος αν αλλάζει σε μέγεθος από medium σε large?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
barking heads...τιμη/συστατικα εχει τις καλυτερες αναλογιες...55ευρω τα 12 κιλα...
 


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Ναι την έχω δει την barking,βλέπω πως είναι στο προσκήνιο αυτήν τη περίοδο,αλλά θα ήθελα και την πληροφόρηση για την Sam's.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ψάξε και την N&D της Farmina...πολυ καλη τροφη με 93% κατα μέσο ορο ζωική πρωτεινη σε ολους του κωδικους ακόμα και στην low grain και 48€ περιπου το 12κιλο....1 μήνα τώρα η Σάμπα(γκολντεν) 7 μηνών τα παει περίφημα με τον Adult κωδικό που είναι all life stages... Τροφή 30/18
 
  • Like
Reactions: cantona




eleni leleni

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2014
59
189
41
Αλιμος
εχει κανενας γνωση αν η sams field με την profine ειναι ιδιες τροφες αλλα σε αλλη συσκευασια και αλλη τιμη?
Απο οσο μου ειχαν πει ναι ειναι ιδιες θα ξαναρωτησω οταν παω , μου το ειχε εξηγησει αλλα δεν το θυμαμαι γιατι παλια ειχα παρει profine και μετα την αλλαξα σε sams
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ναι την έχω δει την barking,βλέπω πως είναι στο προσκήνιο αυτήν τη περίοδο,αλλά θα ήθελα και την πληροφόρηση για την Sam's.
Εγώ πήγα από ακανα σε σαμ'ς. Είδα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.
Όλα όμως είναι σχετικά. πως θα κάτσει στον σκύλο.
Ότι και να λέμε εμείς, μόνο εσύ θα καταλάβεις δοκιμάζοντας(όχι εσύ, το σκυλί:D).
 


eleni leleni

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2014
59
189
41
Αλιμος
Εμενα και τα 3 σκυλια μου τρωνε sams ,η μια σολωμο ο αλλος κοτοπουλο , και το τριτο μια την μια , μια την αλλη ... Ο σολωμος μαρεσει πιο πολυ σχεδον αοσμα κακα σκληρα και 2 φορες την ημερα μονο , με την profine εκανε 4 φορες κακα παλι με σολωμο και βρωμαγαν απιστευτα ! Θα παρω αυτον τον μηνα και στον μικρο σολωμο και θα σας πω την διαφορα μετα
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
η sam's field με την profine ειναι σχεδον ιδια τροφη..την βγαζει το ιδιο εργοστασιο..απλα η profine δεν εχει φρεσκο κοτοπουλο απ'οσο θυμαμαι σε αντιθεση με την sam's field που εχει..ολα τα αλλα συστατικα ειναι σχεδον ιδια..
 


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Ψάξε και την N&D της Farmina...πολυ καλη τροφη με 93% κατα μέσο ορο ζωική πρωτεινη σε ολους του κωδικους ακόμα και στην low grain και 48€ περιπου το 12κιλο....1 μήνα τώρα η Σάμπα(γκολντεν) 7 μηνών τα παει περίφημα με τον Adult κωδικό που είναι all life stages... Τροφή 30/18
Τελικά την πήρα http://www.farmina.com/?q=en/content/product/nd-low-ancestral-grain-canine-chicken-pomegranate-adult επέλεξα την large breed γιατί έχει μεγάλη κροκέτα σε σχέση με την medium και το ένα κορίτσι είναι λαίμαργο.
Όμως το πινακάκι με την προτεινόμενη δοσολογία ξεκινάει από τα 30 κιλά κι εμένα και οι 2 είναι στα 25,τώρα βέβαια τους έβαλα 25% και την υπόλοιπη από acana,αλλά θα πρέπει να ρωτήσω από Δευτέρα στην medium πόσο αναφέρει,εκτός αν γνωρίζει κανείς,γιατί από διαδίκτυο δεν μπόρεσα να το βρω.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Περιμένουμε εντυπώσεις...κι εγώ θα πάω στη μεγαλη κροκετα κάποια στιγμη...τώρα τρωει τη medium ... Η τροφή ίδια είναι μονο το μέγεθος αλλάζει....αν θυμάμαι καλα ....260-300 γρ...επιβεβαιώνω το απόγευμα και ενημερωνω
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
barking heads...τιμη/συστατικα εχει τις καλυτερες αναλογιες...55ευρω τα 12 κιλα...
αυτην περνω κ εγω για την μαλτεζουλα μου.Να την συνεχισω μιας και της εκατσε καλα ή μηπως χρειαζεται καποια καλητερη??
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
αυτην περνω κ εγω για την μαλτεζουλα μου.Να την συνεχισω μιας και της εκατσε καλα ή μηπως χρειαζεται καποια καλητερη??
εφ οσον της εχει "κατσει" καλα δεν βλεπω γιατι οχι...η τροφη,ως τροφη,μια χαρα ειναι απο πλευρας συστατικων...
 


Green_Deuce

New Member
13 Νοεμβρίου 2017
1
16
46
ένα γεια σε όλους λοιπόν έχουμε και λέμε
Ερμής 3 χρονών τροφές κατά σειρά royal canin - orijen - acana - naturea .... πριν μισό μήνα άλλαξα σε sam's field κοτόπουλο !!! όταν έρχεται η ώρα του φαγητού απλά χοροπηδάει μεγάλη όρεξη και με σωστό χρώμα και σκληρότητα στα κόπρανα ..και πάντα με μια χούφτα μαγειρευτού ρυζιού και μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ...νομίζω οτι θα μείνω εδώ .... και από τιμή 50 τα 13+2,5
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3