Ξηρα τροφη Sam's Field...






sam13

Member
25 Ιανουαρίου 2013
15
0
εχει κανενας γνωση αν η sams field με την profine ειναι ιδιες τροφες αλλα σε αλλη συσκευασια και αλλη τιμη?
και εγω την ιδια απορια ειχα ακομα και οι σελιδες τους στο νετ ειναι ιδιας μορφης:D μαλλον ο ιδιος ανθρωπος τις εχει σχεδιασει. εγω απο την sams field ημουν πολυ ευχαριστημενος την εδωσα για 1.5 χρονο μπορει και 2 δεν θυμαμαι ακριβως. τα κοπρανα με την sams field ηταν καλυτερα ακομα και απο οριτζεν και ακανα που εδινα για παρα πολυ καιρο σνομπαροντας ολες τις αλλες. και η τιμη της profine ειναι πολυ καλη θα την δοκιμασω σιγουρα. αμα ειναι οντως και superpremium οπως αναγραφει τοτε ειναι πολυ καλη περιπτωση.
 


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
γεια σας παιδια.
εγω την δικια μου την ξεκινησα απο royal canin.
μετα την γυρισα σε pro plan για ποιο οικονομικα.
2 παρατηρησεις μπορω να πω.πολλα αερια και τσιμπλα στα ματια.αλλα μπορει να ειναι επειδη ειναι bull terrier και αυτα ειναι πολυ ευαισθητα.
και τωρα σκεφτομαι να το γυρισω σε sams field για καλυτερα.
το θεμα ειναι οτι μιλησα με εναν πετσοπα σημερα και μου κανει δημιουργει πολλα αερια κλπ...
δλδ ελεος,ειναι τελικα 100% πως θα κατσει στον σκυλο σου.
θα της παρω και εγω ενα 13 kg και θα σας γραψω εντυπωσεις ;)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμεις ξεκινησαμε προχθες, χωρις σταδιακη αλλαγη γιατι την equlibrio ουτε που την αγγιζε πλεον. Προς το παρων, αν και ειναι νωρις το μονο που βλεπω ειναι οτι τη τρωει με ορεξη. Αερια ακομα δεν εχουμε παρατηρησει. Τα κακα παρολο που δεν εγινε σταδιακη αλλαγη μεχρι στιγμης ειναι ελαχιστα μαλακα.
 


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
ελα ρε και εγω την σκεφτομουν την equilibrio.
τσιπλες εχεις παρατηρησει?
εγω απο βδομαδα θα την παραγγειλω.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Εμείς του δίναμε royal canin pediatric, μετά πήγαμε σε pro plan και σήμερα τελειώσαμε το πρώτο τσουβάλι sam's field. Από ενέργεια είναι φουλ, κακά σφιχτά σε μικρότερη ποσότητα (πολύ πιο σκούρα) και δεν έχει καθόλου αέρια. Το τρίχωμα είναι μια χαρά, αν και κάπου είχα διαβάσει οτι θέλει λίγο καιρό για να δείξει. Στο θέμα όρεξης δεν έχω άποψη γιατί είναι φαγάνας και τρώει τα πάντα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένη και όταν θα κάνουμε μετάβαση σε adult θα δοκιμάσω πάλι την ίδια εταιρία.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ελα ρε και εγω την σκεφτομουν την equilibrio.
τσιπλες εχεις παρατηρησει?
εγω απο βδομαδα θα την παραγγειλω.
οχι δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα δεν τη δινω και πολυ καιρο.
Το καλο ειναι οτι χρειαζεται τη μιση ημερησια ποσοτητα αποτι με την equilibrio. Επισης με την equilibrio ειχε μαλακα κακα και αερια.
 


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
45 ευρω ετσι?
απο κακα ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω παραπονο απο την pro plan.να την θαβουμε να την θαβουλα ,αλλα τα κακα της ειναι λιγα και σαν ψευτηκα.
απλα απο οτι φαινεται ο σολομος την χτυπαει στα ματια.
προχθες μου ελεγε και ενας τυπας που εχει τουμπανο bull terrier οτι τον ταιζει την hunter.
αλλα λεω 20 κιλα 25 ευρω δεν παιζει να ειναι σοβαρη.και εχει 31% πρωτεινη.
επισης μου ειπε οτι βρηκε την υγεια του εδω και 5 μηνες.
την τρωει λαιμαργα.
HUNTERS CHOICE ΤΙΜΕΣ - www.dog.gr
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
45 ευρω ετσι?
απο κακα ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω παραπονο απο την pro plan.να την θαβουμε να την θαβουλα ,αλλα τα κακα της ειναι λιγα και σαν ψευτηκα.
απλα απο οτι φαινεται ο σολομος την χτυπαει στα ματια.
προχθες μου ελεγε και ενας τυπας που εχει τουμπανο bull terrier οτι τον ταιζει την hunter.
αλλα λεω 20 κιλα 25 ευρω δεν παιζει να ειναι σοβαρη.και εχει 31% πρωτεινη.
επισης μου ειπε οτι βρηκε την υγεια του εδω και 5 μηνες.
την τρωει λαιμαργα.
HUNTERS CHOICE ΤΙΜΕΣ - www.dog.gr
τη βρηκα και 43. Τουμπανο οταν λες? :confused:
 


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
το σωμα του πολυ καλοσχηματισμενο,παρολο τρεφεται με αρκετα οικονομικη τροφη.
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/602343_10200148736987433_717488231_n.jpg
τεσπα παρατηρηση ηταν,αφου το ειδα γιατι να μην το πω?
φανταζομαι στο μελλον καποιος θα γραψει γι αυτην την τροφη και θα μαθουμε και εμεις ;) .
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
καλα αστο..τροφη που σαν πρωτο συστατικο εχει τα δημητριακα ειναι για τις κοτες καλυτερα..οποτε μακρια..
εγω παντως ταιζω την sam's field εδω και 6 μηνες και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος..ενεργεια στο φουλ..ορεξη στο φουλ..καλο τριχωμα και σφιχτα κοπρανα..και 45 ευρω μια χαρα ειναι..
 


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
τι νομιζεις δεν το παρατηρησα?ειναι μεσα στο μπατζετ μου 45 ευρω.
απλα μου εκανε εντυπωση πως δεν του βγαζει αλλεργιες,πως εχει τοσο καλο σωμα και του δινει αυτη την τροφη ενω ειναι στην αναπτυξη.
sams field και εγω απο βδομαδα,η προ πλαν ειναι στα τελειωματα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Λοιπον σημερα εκανε κακα της και δεν πιστευα στα ματια μου.
Λιγοτερα και πετρα! με την equilibrio εκανε συνεχεια μαλακα κακα. Ακομα και τη 2η φορα που εκανε βγηκαν σαν τη 1η ενω με την equilibrio πολλες φορες στη 2η φορα δεν μαζευονταν!

Σε ολα τα αλλα ειμαστε κομπλε αλλα ειναι νωρις να κρινω!
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
βασικα περιμενε λιγο ακομα να δεις πως θα κατσει στο σκυλι σου..ειναι λιγο νωρις ακομα..δωσε 1 τσουβαλι κι εκει θα δεις πως θα παει..αλλα το ξεκινημα της αλλαγης τροφης φαινεται οτι πηγε καλα απ'οτι λες..αλλα δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα..ειναι πολυ καλη τροφη η sam's field και φυσικα κλασης ανωτερη σαν συστατικα απο την equilibrio..στον δικο μου στους 6-7 μηνες που δινω την τροφη την τρωει ακομα με την ιδια ορεξη..την εξαφανιζει μολις του την βαλω και ποτε δεν μου εκανε κολπα για να μη την φαει..πιστευω οτι θα μεινεις ευχαριστημενη με την sam's field..
 
  • Like
Reactions: alexxela


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
βασικα περιμενε λιγο ακομα να δεις πως θα κατσει στο σκυλι σου..ειναι λιγο νωρις ακομα..δωσε 1 τσουβαλι κι εκει θα δεις πως θα παει..αλλα το ξεκινημα της αλλαγης τροφης φαινεται οτι πηγε καλα απ'οτι λες..αλλα δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα..ειναι πολυ καλη τροφη η sam's field και φυσικα κλασης ανωτερη σαν συστατικα απο την equilibrio..στον δικο μου στους 6-7 μηνες που δινω την τροφη την τρωει ακομα με την ιδια ορεξη..την εξαφανιζει μολις του την βαλω και ποτε δεν μου εκανε κολπα για να μη την φαει..πιστευω οτι θα μεινεις ευχαριστημενη με την sam's field..
Αν αναφερεσαι σε μενα εννοειται οτι ειναι νωρις να κρινω..πριν το 2μηνο δεν προκειται να βγαλω γνωμη. Το ειπα αλλωστε ειναι πολυ νωρις.
Απλα μου εκανε εντυπωση που ενω δεν καναμε σταδιακη αλλαγη γιατι τη προηγουμενη ουτε καν την αγγιζε και εκανε να φαει 2 μερες τα κακα της ειναι σουπερ. Την equilibrio την ετρωγε 2 μηνες(απο οταν τη βρηκαμε) και ειχε συνεχεια μαλακα κακα και αερια.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να τη τρωει με ορεξη κι ετσι γινεται, παει και στο πιατο της και κοιταει αν δεν το μαζεψουμε αμεσως, που μεχρι τωρα εβλεπε το πιατο και το μονο που εκανε ειναι να πηγαινει να αδειαζει ολη τη τροφη με τη μουσουδα. Μακαρι να συνεχισει ετσι και να μην τη βαρεθει, αν και την equilibrio απο τη πρωτη στιγμη, παρολο που ηταν αδεσποτη και πειναγε, δεν την αγγιξε.
 
  • Like
Reactions: alexxela


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εγω τωρα ειμαι στο δευτερο τσουβαλι. Λιγα και σφιχτα κοπρανα και την τρωει με τρελη ορεξη, μου θυμισε της παλιες καλες εποχες που ηταν κουταβι, γιατι μετα μου το επαιζε λιγο "δυσκολη" οταν της εβαζα σκετες κροκετες. Τωρα γλυφει ολο το μπολ και γυρω γυρω. απλα φοβαμαι οτι δεν αρκει η ποσοτητα που λεει πισω οποτε της βαζω παραπανω.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
κι εγω τωρα ταιζω λιγο παραπανω γιατι τον ειδα λιγο αδυνατο..ειδικα μετα την εκπαιδευση που γυρισε..τωρα του δινω 400γρ την μερα αντι για 350γρ για καμια 20αρια μερες να δω αν θα παρει κανενα κιλο..αν δεν παρει ισως την αυξησω ακομα λιγο..για τον αν αρκει η ποσοτητα που λεει η τροφη δες το απο το σκυλο σου..αν ειναι οκ στα κιλα αστο οπως ειναι..αν θελει λιγα κιλακια τοτε δωσε κατι παραπανω για λιγο διαστημα..
 


Crixus

New Member
5 Μαρτίου 2013
3
0
Kαλησπερα.Μια ερωτηση θα ηθελα πριν κανω καμια βλακεια.Μεχρι στιγμης του δινω τη συγκεκριμενη τροφη sams field adult medium με κοτοπουλο στα 13κιλα και σε λιγο τελειωνει το τσουβαλι και θελω να του αγορασω μεσο ιντερνετ αυτη με το σολωμο για να αλλαξουμε λιγο γευση,βρισκω ομως ενα ειδος αυτη που λεγεται sams field adult στα 13 κιλα και θελω να ρωτησω αν κανει για medium και αν ειναι ιδιες αναλογιες με αυτην που του δινω με το κοτοπουλο.Εχει δει καποιος τις αναλογιες να μου πει για τι σκυλους ειναι?Η δικια μου ειναι στα 25 κιλα γι αυτο και τις περνω medium.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
γιατι να του αλλαξεις την τροφη???δεν εχει σημασια αν ειναι η ιδια μαρκα..αλλα να πας απο κοτοπουλο σε σολωμο μπορει να του πειραξει το στομαχι αν δωσεις ενα τσουβαλι σολωμο και μετα το ξανα γυρισεις σε κοτοπουλο..ναι κανει η τροφη και για medium σκυλι..δεν υπαρχει κανενα προβλημα..
δες και ποσο τροφη πρεπει να δινεις για σολωμο
327991_177610952326973_121758297_o.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki