Ξηρα τροφη Sam's Field...


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
Lοιπον αυτο που θα σου πω πιστευω θα σε βοηθησει.
της εδινα την προ πλαν κοτοπουλο,και ειπα αν της κανω αλλαγη και να της δωσω του σολομου γιατι ηταν ποιο οικονομικη.
αποτελεσμα???
πεθανε στην τσιμπλα το σκυλακι...αυξηθηκε κατα πολυ.
συμπερασμα...δεν εκατσε καλα στην φαιδρα...
αφου εισαι ικανοποιημενοσ με μια τροφη μην αλλαζειςμευκολα.γιατι μπορει να πας για καλυτερα και στην τελικη να δωσεις 50 ευρω τσαμπα.
 




sam13

Member
25 Ιανουαρίου 2013
15
0
45 ευρω ετσι?
απο κακα ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω παραπονο απο την pro plan.να την θαβουμε να την θαβουλα ,αλλα τα κακα της ειναι λιγα και σαν ψευτηκα.
απλα απο οτι φαινεται ο σολομος την χτυπαει στα ματια.
προχθες μου ελεγε και ενας τυπας που εχει τουμπανο bull terrier οτι τον ταιζει την hunter.
αλλα λεω 20 κιλα 25 ευρω δεν παιζει να ειναι σοβαρη.και εχει 31% πρωτεινη.
επισης μου ειπε οτι βρηκε την υγεια του εδω και 5 μηνες.
την τρωει λαιμαργα.
HUNTERS CHOICE ΤΙΜΕΣ - www.dog.gr
την δινει πολυ καλος μου φιλος εδω και 6 χρονια στα σκυλια του και απο εξετασεις ειναι σουπερ (την Hunter's Choise )
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
καλη...εχω ατομα που την ταιζουν 4 μηνες τωρα και τα πανε πολυ καλα τα ζωακια τους,απαγορευτικη για μενα αλλα εχω ακουσει καλα λογια
 


Crixus

New Member
5 Μαρτίου 2013
3
0
γιατι να του αλλαξεις την τροφη???δεν εχει σημασια αν ειναι η ιδια μαρκα..αλλα να πας απο κοτοπουλο σε σολωμο μπορει να του πειραξει το στομαχι αν δωσεις ενα τσουβαλι σολωμο και μετα το ξανα γυρισεις σε κοτοπουλο..ναι κανει η τροφη και για medium σκυλι..δεν υπαρχει κανενα προβλημα..
δες και ποσο τροφη πρεπει να δινεις για σολωμο
View attachment 45278
Οποτε θα του ξαναπαρω την ιδια,απλα ειπα να την αλλαξω για καθαρα θεμα γευσης,τη καταβροχθιζει κανονικα αυτη που του δινω δεν υπαρχει προβλημα και μου βγαζει 1μιση μηνα περιπου.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ειναι δυνατον για 30 κιλα σκυλο να δινεις μονο 277 γραμμαρια?
Για την adult medium μιλαω. Μου φαινονται λιγα. . .
Τελοσπαντων μετα την αποτυχια με την fish4dogs πηραμε την Sam's field.
Μεχρι στιγμης αν και ειναι πολυ νωρις την τρωνε με ορεξη και τα κακα
ειναι καλα. Αλλα εχουμε ακομα δρομο μπροστα μας για να πω οτι τους ταιριαξε.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ταϊζω την συγκεκριμένη τροφή εδώ και τέσσερις μήνες σε όλα τα σκυλιά μου με πολύ καλά αποτελέσματα. Δίνω τρεις διαφορετικούς κωδικούς (Salmon, Light-Senior, Adult large breed) και τώρα θα δοκιμάσω και την puppy.
Το μόνο που θα πρότεινα, είναι να χωρίζετε το γευμα σε 2 ή και 3 την ημέρα. Η αναγραφόμενη ημερήσια ποσότητα είναι όντως 20-30% λιγότερη απο άλλες τροφές, όμως μέσα στο στομάχι φουσκώνει πολύ.

Κατά τα άλλα είναι όντως αξιόλογη τροφή, τα κόπρανα είναι σφιχτά (με συνέπεια να μην χρειάζεται να καθαρίζω πρωκτικά υγρά) και δεν μυρίζουν, το τρίχωμα πάρα πολύ καλό και τα σκυλιά είναι σχετικά στεγνά απο λίπος, αλλά με πολύ καλή μυική μάζα.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Το μόνο που θα πρότεινα, είναι να χωρίζετε το γευμα σε 2 ή και 3 την ημέρα. Η αναγραφόμενη ημερήσια ποσότητα είναι όντως 20-30% λιγότερη απο άλλες τροφές, όμως μέσα στο στομάχι φουσκώνει πολύ.
Παρατηρησες οτι φουσκωνει περισσοτερο απο το συνηθισμενο οταν μουλιαζει????
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εγω ημουν αναμεσα στην Light και την adult medium αλλα προτιμησα
την δευτερη. Αν και ομολογω οτι προτιμω το αρνι απο το κοτοπουλο.
ισως αργοτερα δοκιμασω και αυτον τον κωδικο. :)
το μονο κακο με τα δικα μου ειναι οτι εχουν μαθει να τρωνε ενα γευμα
μονο και δυσκολα θα τα ξεμαθω. . .
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Παρατηρησες οτι φουσκωνει περισσοτερο απο το συνηθισμενο οταν μουλιαζει????
Στα ενήλικα μέχρι τώρα δεν έβρεχα την τροφή. Με αυτή ίσως είναι καλή ιδέα. Σε γενικές γραμμές, αν μουλιάζεις την τροφή, δεν καθαρίζουν τα δόντια και δημιουργείται ευκολότερα πέτρα, και αφετέρου αν ο σκύλος σας δεν τρώει γρήγορα υπάρχει γρηγορότερη αλλοίωση, ειδικά τους θερινούς μήνες. Καλύτερα να μοιράσετε την τροφή σε πιο πολλά γεύματα. Δείτε τί ταιριάζει καλύτερα στο σκύλο σας.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Την δίνω μία εβδομάδα τώρα και γενικά πάμε καλά,κακά πιο καλά και πιο λίγα!
Ειρήνη και εγώ αυτή δίνω και εμένα 27 κιλά είναι μια χαρά την βλέπω όμως...δηλαδή πάντα ζητάει να φάει:p
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εγω που του δινω εδω 6-7 μηνες την junior large breed τον ταιζω 2 γευματα την μερα..βασικα τωρα δινω λιγο παραπανω απο την αναγραφομενη τιμη για να παρει κανενα κιλο γιατι του χρειαζεται..κατα τα αλλα απολυτα ευχαριστημενος οπως παντα με την τροφη..
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Φανη και εμεις στην βδομαδα πανω ειμαστε :) Απλα δινω λιγο περισσοτερο απο
αυτο που αναγραφει γιατι η Σοκο ειχε χασει με την προηγουμενη κιλα.
Σιγα σιγα ομως θα ελαττωνω και θα δινω οσο λεει. παραπονο μεχρι στιγμης
κανενα. Για να δουμε!
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Καλησπέρα, εγώ σήμερα βρήκα κάποιες θεωρητικά ανώτερες και σε πολύ καλές τιμές.
Τις Simpsons Premium (Simpsons Premium Greece).
Η τροφή που είδα με σολομό είναι grain free και μόνο με σολομό και όχι λίπος κοτόπουλου και η
senior τους πολύ οικονομική για τα συστατικά της.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλησπέρα, εγώ σήμερα βρήκα κάποιες θεωρητικά ανώτερες και σε πολύ καλές τιμές.
Τις Simpsons Premium (Simpsons Premium Greece).
Η τροφή που είδα με σολομό είναι grain free και μόνο με σολομό και όχι λίπος κοτόπουλου και η
senior τους πολύ οικονομική για τα συστατικά της.
Ποια είναι τα συστατικά της;
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Καλά δεν την έφτιαξα και εγώ για να τα ξέρω όλα απ'έξω.
μπορώ να τα κάνω copy paste εδώ αν μου πεις ποια θες
αλλά γιατί δεν μαπάινεις στη σελίδα τους να τα δεις πιο καλα;
Τα έχει και στα Ελληνικά.
Μου φάνηκαν καλά πάντως γιατί χθες κάθησα και
είδα αναλύτικα αρκετα προιόντα.
αν και ζαλίστηκα λίγο αλλά είναι ξεκάθαροι με τις σειρές τους.
σίγουρα καλύτερα συστατικά εκ πρώτης.
και στη σελίδα τους στο fb εξηγεί ακόμη περισσότερα για κάποια από αυτά.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Συσκευασιες 12kg - Simpsons Premium Greece

Κοίτα οι ίδιες τιμές είναι πάνω κάτω με την sam's field και από συστατικά εντάξει δε διαφέρει από πολλές άλλες τροφές!
Δηλαδή για εμένα δε είναι και κάτι το φοβερό τα έχουμε δει γενικά και σε αυτή την τιμή προτιμώ την sam's field,που μας έχει κάτσει πολύ καλά μπορώ να πω και ενώ είναι και η εποχή τριχόπτωσης έχει μειωθεί αισθητά η τρίχα της σε σχέση με πριν!
Δε είναι άσχημη άμα σας κάτσει καλά,μια χαρά!
 
Last edited:


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
αν σας κάθεται καλά, τότε καλά κάνετε και την δίνετε.
απλά νομίζω ότι βάλατε λάθος link γιατί η τροφή που δίνετε
μπορεί να συγκριθεί μόνο με τη πρώτη σειρά της τροφής που ανέφερα.
εσείς βάλατε link της καλύτερης δεύτερης σειράς που είναι grain free και δεν μπορεί να συγκριθεί
με αυτή που δίνετε.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ρε γαμωτο της καθεται τοσο καλα και ειναι η μονη ξηρα που τρελενεται και την τρωει σκετη. Τελειο τριχωμα, κακα, ορεξη τα παντα. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν περνει κιλα. Ηταν 28 μισο οταν ειχαμε ζυγιστει πριν την στειρωση και τοτε ετρωγε ξηρα συν φαι (και δεν ηταν χοντρη το αντιθετο επρεπε να παρει και αλλο ενα-δυο κιλα για να ειναι τελεια) και τωρα με αυτη την τροφη εχει παει 26 μισο αλλα δεν της δινω τιποτα αλλο. Σκεφτηκα να δινω το μεσημερι εξτρα λιγο κονσερβα optidog που εχω ακουσει καλα λογια για να ερθει στα ισια της.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμας μας εκανε κατα 90% αλλεργια..

τωρα παρηγγειλα την ιδια σε υποαλλεργικη αλλα δεν ξερω αν εκανα πατατα και επρεπε να αλλαξω και εταιρια..