Ο Ορφεας (Bull terrier)






spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
καποιες απο αυτες τις φωτογραφιες δειχνουν ιστιοκυτωμα στην ιδια ακριβως θεση με του ορφεα με παρομοια εικονα. θα μιλησω αυριο με τη γιατρο να δουμε μηπως μπορει να αποφευχθει το χειρουργειο.

ευχαριστω για τη βοηθεια.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
η παλιοπαρεα ειναι και παλι σπιτι!

ολα πηγαν καλα με την επεμβαση μας (αχ, το αγχος που ειχα!). πηραμε δειγμα απο το δερματικο του και θα κανουμε βιοψια, θα ενημερωσω σχετικα μολις εχω νεα.

φιου!

και δυο φωτο:

71430
71431
 








betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Περαστικα στον ομορφο!! Ποσο καιρο πηρε να δημιουργηθει το σπυρι, θυμασαι;

(Να πω μια βλακεια; μηπως ειναι αυτο που λεει η estranged αλλα το ζουλιξε ετσι οπως ξαπλωνει και πηρε αυτο το περιεργο σχημα; )
 
  • Like
Reactions: spyv




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Ποσο καιρο πηρε να δημιουργηθει το σπυρι, θυμασαι;
το θυμαμαι απο την αρχη ως μια υπερυψωμενη/ ανασηκωμενη ερεθισμενη περιοχη, ισως λιγο μικροτερη και σιγουρα πιο ερεθισμενη απ' ο,τι στο τελος. αν ηταν ποτέ σπυρι δεν το προσεξα δυστυχως.

πιστευω (χωρις να το θυμαμαι) οτι αρχικα-αρχικα ηταν ενας ερεθισμος του δερματος που ισως ο ορφεας με το νυχι του τον επιδεινωσε και πλατυνε.
θα μαθουμε απο τη βιοψια τι τελικα ηταν.

αλλα 3 θεματα που δεν ανεφερα:

  • τον ζυγισα προχτες, ειναι 23,60 κιλα. μου φαινονται λιγα... σημερα τον κοιταζα απο πανω κι απο το πλαϊ και η κοιλια του μπαινει πολυ μεσα σε σημειο που τον λυπηθηκα. βεβαια χτες δεν εφαγε καθολου λογω του χειρουργειου και σημερα το πρωι του εδωσα λιγο για να μην του πεσει βαρυ. νομιζω οτι το εχω παρακανει με τη λιτοδιαιτη "διατροφη" παντως... απ' την αλλη ειναι και καλοκαιρι.
  • ρωτησα για το ιστιοκυτωμα, μου ειπαν οτι κυκλο κανει και φευγει μονο του σε νεαρης ηλικιας σκυλους. στην ηλικια του ορφεα (9;) και στο μερος που ηταν, το σωφρον ειναι να αφαιρεθει γιατι μπορει να προκαλεσει βλαβη στο ματι.
  • καθαρισαμε και τα δοντια μας (το χρειαζομασταν). ο ορφεας, οχι εγω.
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
τα ραμματα τα βγαλαμε την τεταρτη, την jane austen (την καπελαδουρα) τη βγαλαμε σημερα το πρωι!
ολα καλα πηγαν και το ματακι του ειναι μια χαρα. και σε εμφανιση.
στο ιατρειο εχουνε παντως να λενε για τη συμπεριφορα και τον χαρακτηρα του. εινιαι ο πιο καλοβολος σκυλος που εχει περασει. τους ειπα οτι ειναι αληθεια, ο ορφεας εχει τον καλυτερο χαρακτηρα στον κοσμο (cats excepted :LOL: ).
ενιωσα ενα τσιμπηματακι στην καρδια to tell you the truth :love:.

αντε και ενα εξτραδακι για ολους τους θαυμαστες του:

DSC01667.JPG

που ο ξυπνιος ο ορφεας, για να λεμε και τα "ασχημα" μας, στην απογευματινη μας βολτα και αφου το πρωι ειχε κανει ενα υπεροχο μπανιο για να φυγουν τα ιατρεια απο πανω μας, πατησε μεσα σε λασπες και καταφερε να μου ξαναγινει σκατα...

σκοπευα αυριο να τον βγαλω φωτο, μπανιαρισμενο και λαμπερο για να ενημερωσω κιολας. δε σας ξεχασα.

υ. γ. τα αποτελεσματα απο τη βιοψια δεν τα εχω παρει ακομη, πιστευω αυτη την εβδομαδα να τελειωσουμε και μ' αυτο και να λυθει το μυστηριο.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Πολύ καλή δουλειά δείχνει στις φωτό.
Δεν φαίνεται τίποτα!
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
ναι, ειναι αληθεια και οταν θα μεγαλωσουν οι τριχες απο το ξυρισμα θα ειναι ακομα καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: mareco


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
τα αποτελεσματα της βιοψιας απο το δειγμα του Ορφεα βγηκαν τελικα μετα απο πολυ καιρο... η απαντηση στο ερωτημα ειναι ιστιοκυτωμα.

γραφει αναλυτικοτερα στο σχολιασμο των αποτελεσματων:

"This is a histiocytoma that is undergoing very widespread regression which is, as you know, a well recognised behaviour pattern. It does have a narrow margin of normal tissue and is unlikely to recur."

απ' ο,τι μου ειπε η κτηνιατρος ο καλοηθης αυτος ογκος θα εξελισσοταν σε κακοηθη αν δεν τον αφαιρουσαμε.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf