ΠΑΡΚΟ


D

Deleted member 14614

Guest
Σιγά μην ασχοληθούμε και με τα ψυχολογικά του κάθε γύφτου που αφήνει τις ακαθαρσίες στο δρόμο. Πολύ συναισθηματικός είσαι μου φαίνεται βρε Th4nos! Από τη στιγμή που είσαι αποφασισμένος (και πολύ σωστά) να προσπαθήσεις να διορθώσεις την κατάσταση, δεν νομίζω ότι μπορείς να γλυτώσεις τον τσακωμό.
Έχω δει το εξής: Τη στιγμή, λοιπόν, που τα έκανε ο σκύλος ενός γέρου, τα μάζεψε ένας κύριος καιτου είπε αυστηρά ότι είναι απαράδεκτο αυτό που κάνει. Ο γέρος τον αγνόησε, οπότε έφαγε τη σακούλα στο κεφάλι! Επειδή είχε και το θράσσος να γυρίσει απειλητικά, έφαγε βρισίδια εν χορώ από όσους ήμασταν παρόντες και έφυγε ντροπιασμένος. :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eίχαμε το ίδιο πρόβλημα στο πάρκο (περιφραγμένο) που πάμε τα σκυλιά μας.
Δεν μας έχει δοθεί επίσημα από τον Δήμο αλλά συμβαίνει με την ανοχή του. Μετά από μια συζήτηση που είχαμε δημότες και δήμαρχος αρχίσαμε την δράση. Κολλήσαμε αφισάκια παντού , μαζεύετε τις ακαθαρσίες του σκύλου σας, διατηρήστε το πάρκο καθαρό, κλπ, βάλαμε σκουπιδοτενεκέ μέσα, και καθαρίζουμε τις ακαθαρσίες και των άλλων. Κάποιοι συμμορφώθηκαν αφού είδαν ότι μια ομάδα ανθρώπων ενδιαφέρονται. Πρόσφατα ένας κύριος έβαλε και γλάστρες με χαλικάκι για τα τσιγάρα μας. Γενικά βρες νέους ανθρώπους που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες με σένα, δεν μπορεί μόνο γέροι να πηγαίνουν τα σκυλιά τους εκεί, και αναλάβετε δράση μαζί.
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Άσχετο με το σκύλο: υπάρχουν και τασάκια τσάντας/τσέπης.
υπάρχει και το "κόλπο" που κάναμε στο στρατό.

σβήσιμο του τσιγάρου στη σόλα του παπουτσιού και πέταμα του τσιγάρου σε οποιοδήποτε κανονικό κάδο (προφανώς προηγείται έλεγχος αν έσβησε καλά).
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Το έχουμε κι εμείς αυτό το πρόβλημα στο παρκάκι στην Παραλία ,δεν ξέρω αν λες το ίδιο..Μάλλον όχι,αλλά και σ'αυτό που πηγαίνουμε εμείς υπάρχει αυτό το θέμα.Αλλά ειλικρινά αν δεν θέλει ο άλλος ν'ακούσει τι να πεις..Εδώ για στείρωση ανέφερα σε 2-3 άτομα και γύρισαν την μούρη τους απ την άλλη επιδεικτικά κιόλας .Μετά λέμε τα σκυλιά ζώα?Ενώ οι άνθρωποι μπουμπούκια :cautious:
Όχι δεν λέω το ίδιο,λεω για το παρκάκι στην γειτονιά μου :)
Εσύ εννοείς το περιφραγμένο στην παραλία?
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Άσχετο με το σκύλο: υπάρχουν και τασάκια τσάντας/τσέπης.
Αλλο θέμα μεγάλο!
Εχουνε και οι κάδοι τασάκια.Αλλά έτσι όπως ξεχειλίζουν τα χαρτιά και τα σκουπίδια είναι σα να ρισκάρεις αλλά είναι άλλο θέμα αυτό :)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
υπάρχει και το "κόλπο" που κάναμε στο στρατό.

σβήσιμο του τσιγάρου στη σόλα του παπουτσιού και πέταμα του τσιγάρου σε οποιοδήποτε κανονικό κάδο (προφανώς προηγείται έλεγχος αν έσβησε καλά).
Kαι γιατί το κάναμε οι περισσότεροι?και βάζω και τον ευατό μου μέσα για να μη φανεί οτι λέω για τους άλλους.Γιατί πολύ απλά θα τα μαζεύαμε ΕΜΕΙΣ!!Οπότε όσο λιγότερα,τόσο το καλύτερο για ΕΜΑΣ!Ποιος θέλει μετά το πρωινό,αυπνος να μαζεύεις γόπες?Κανείς!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
"για κάτι τόσο απλό που ΔΕΝ κάνεις κινδυνεύει ΚΑΙ ο δικός μου σκύλος από φόλα".
Eίναι κάτι που θεμελιώνει στα μυαλά διαταραγμένων το ότι είναι φυσιολογικός ο συσχετισμός "βρωμιά από περιττώματα = δικαιολογημένη αντίδραση η ρίψη φόλας".
 
  • Like
Reactions: d-friend


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Kαι γιατί το κάναμε οι περισσότεροι?και βάζω και τον ευατό μου μέσα για να μη φανεί οτι λέω για τους άλλους.Γιατί πολύ απλά θα τα μαζεύαμε ΕΜΕΙΣ!!Οπότε όσο λιγότερα,τόσο το καλύτερο για ΕΜΑΣ!Ποιος θέλει μετά το πρωινό,αυπνος να μαζεύεις γόπες?Κανείς!
Σύμφωνοι. Μόνο μερικοί το κάνουμε ακόμη :)
 




Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Nαι το περιφραγμένο..
Έχω δει περιστατικά ναι,αλλά πλέον δε το προτιμώ όταν έχει πολύ κόσμο γιατί μέσα γίνεται της π...νας το κάγκελο!Πολλά σκυλιά σε πολύ μικρό χώρο,οπότε πηγαίνω σε ώρες που δεν έχει και πολύ κόσμο.Ή πολύ πρωινές ή πολύ βραδυνές!
 
  • Like
Reactions: kanarini


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Σύμφωνοι. Μόνο μερικοί το κάνουμε ακόμη :)
Πολλά κάνουμε και ξαναλέω ότι βάζω κι εμένα μέσα!Αλλά εντάξει είναι κρίμα να μη σέβεσαι το μέρος που ζεις και τους συνανθρώπους σου!Τέσπα..Είναι μεγάλο θέμα!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Eίναι κάτι που θεμελιώνει στα μυαλά διαταραγμένων το ότι είναι φυσιολογικός ο συσχετισμός "βρωμιά από περιττώματα = δικαιολογημένη αντίδραση η ρίψη φόλας".
Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό αυτό... Αν έχεις εναλλακτική, θα χαρώ. (Και σαφώς να βγάλω και καλές φωτό με το ένα χέρι...)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αν έχεις εναλλακτική, θα χαρώ. (Και σαφώς να βγάλω και καλές φωτό με το ένα χέρι...)
Αν είχα εναλλακτική μάνα'μ' θα την είχα εφαρμόσει :X3:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
δεν υπεραμύνομαι όσους δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους, αλλά δεν βλέπω το ίδιο μένος από τον νομοθέτη και τους συμπολίτες μου, για τα σκουπίδια που παράγουν οι άνθρωποι. Μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από αμάζευτα ανθρώπινα περιττώματα, και χαρτιά υγείας, μωρομάντηλα, κλπ που αμολάνε μέσα στο πράσινο και κάτω από δενδράκια στον λόφο Πανί.

1 Μάη.jpg
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
δεν υπεραμύνομαι όσους δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους, αλλά δεν βλέπω το ίδιο μένος από τον νομοθέτη και τους συμπολίτες μου, για τα σκουπίδια που παράγουν οι άνθρωποι. Μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από αμάζευτα ανθρώπινα περιττώματα, και χαρτιά υγείας, μωρομάντηλα, κλπ που αμολάνε μέσα στο πράσινο και κάτω από δενδράκια στον λόφο Πανί.

View attachment 49440
Καλησπέρα amangos
Με αυτό το σκεπτικό αν είναι πρέπει να τα αφήσουμε όλα στη μοίρα τους κι αφού το κάνουν οι άλλοι να το κάνουμε κι εμείς!Τώρα μιλάμε για ένα παρκάκι που πηγαίνεις καθημερινά και το βλέπεις κι από το σπίτι σου.
Αλλά θα σου το θέσω κι αλλιώς.Πες ότι είσαι περαστικός από τη γειτονιά και βλέπεις ένα παρκάκι μέσα στις ακαθαρσίες (κι οχι μόνο σκυλιών,γενικά χαρτιά,τσιγάρα κι ολα) ,τι θα πεις,πως θα νιώσεις??
Ενώ αν δεις ένα παρκάκι όμορφο,καθαρό,περιποιημένο δε θα σου αρέσει?Δε θα σου ανέβει έστω και λίγο η διάθεση?
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Κι αφού βλέπω ακόμη έναν άνθρωπο να συγκρίνει καταστάσεις,θα σου απαντήσω με τα παρακάτω γιατί μάλλον έχεις μπερδευτεί!

Για την οικολογική καταστροφή της BP στο Μεξικό (νομίζω) δεν ευθύνομαι εγώ,για την οικολογική καταστροφή της TEXACO επίσης δεν ευθύνομαι εγώ,για τα ορυχεία στις σκουριές επίσης δεν ευθύνομαι εγώ,για το ότι κάποιος πέταξε τα σκουπίδια του στο βουνό ,επίσης δεν ευθύνομαι εγώ,για το ότι ο αλλος βλέπει τον κάδο στα 10 μέτρα αλλά επειδή δεν είναι στον δρόμο του το πετάει κάτω επειδή βαριέται να πάει,επίσης δεν ευθύνομαι εγώ!

Με όλα αυτά δεν βγάζω την ουρά μου από έξω,απλά σου το λέω 100% ότι αν ολα αυτά γινόταν να είναι ευθυνη δική μου,σίγουρα δε θα γινόταν!Τουλάχιστον όλα εκτός τις μεγάλες καταστραφες τύπου bp/texaco!Κι αυτό σου το λέω με σιγουρια!

Μάθαμε μια ζωή σαν Ελληνες να μιλάμε για ευρωπαικές χώρες και το πόσο πολιτισμένοι είναι εκεί και λέμε το κλασικό ''Ε στην Ελλάδα είσαι τι περιμένεις''.Μα πως θα αλλάξει η κατάσταση αν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας?Ακόμη κι αυτό που κάνεις εσυ αυτή τη στιγμή.Οτι δηλαδή μιλάμε για άλλο θέμα και ψάχνεις να βρεις το χειρότερο!

Να στο πω κάπως αλλιώς ,που ίσως σου φανεί και άκυρο?
Ενα σκουπίδι που θα πετάξεις σήμερα,ένα τσιγάρο,μια ακαθαρσία,οτιδήποτε ..δεν θα κάνει ζημιά αυτή τη στιγμή που το πετάς.Θα κάνει ζημιά η συνήθεια,η ποσότητα και η συνέχεια !Τίποτα δεν κάνει ζημιά μία φορα.
Για να μη μακρυγορώ το τσιγάρο που πετάς εσύ από συνήθεια έχει να κάνει με το ότι αν στείλεις έναν Ελληνα με αυτή τη νοοτροπία σε μια πόλη του εξωτερικού,δεν θα μπορέσει να την γεμίσει ακαθαρσίες γιατί δε θα βρει ''υποστήριξη'' από άλλους(κι ίσως αν δει ότι είναι μόνο αυτός που το κάνει,αλλάξει κι όλας).Αν αλλάξεις τους λαούς και στείλεις πχ εδώ τους γερμανούς και στη γερμανία τους έλληνες,τότε να είσαι σίγουρος ότι όταν κάποιος μιλάει για ευρωπαική χωρα θα εννοεί την Ελλάδα!
Βάλε στο μυαλό σου τις λέξεις συνήθεια,ποσότητα,συνέχεια!Φασούλι το φασούλι....
Ευχαριστώ :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δεν υπεραμύνομαι όσους δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους, αλλά δεν βλέπω το ίδιο μένος από τον νομοθέτη και τους συμπολίτες μου, για τα σκουπίδια που παράγουν οι άνθρωποι. Μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από αμάζευτα ανθρώπινα περιττώματα, και χαρτιά υγείας, μωρομάντηλα, κλπ που αμολάνε μέσα στο πράσινο και κάτω από δενδράκια στον λόφο Πανί.
ο νομοθετης δεν εχει ποτε μενος για τιποτα,ειναι ενας δικαστης/διχαστης οπως λει και ο Αριστοτελης και απλα μοιραζει,κοβει σε κομματακια την δικαιοσυνη και προσπαθει να ειναι δικαιος/τιμιος με ολους :)

μενος εχουν συνηθως οι Ανατολιτες/βαρβαροι/κανιβαλλοι τριτοκοσμικων χωρων οπως η Ελλας που τους αρεσει να ζουνε με τα σκουπιδια,την βρωμια,τα καυσαερια,την απλυτια,την μυρωδια,κανουν ντου με μενος στο γηπεδο κατα παντων ! αλλα οχι για το χωρο που ζουν..

θελω να πω πιο πολλες πιθανοτητες εχει να γινει μια πορεια για την καθαριοτητα μιας αλλης χωρας χιλιαδες χιλιομετρα απο εδω, παρα για την δικη μας.. το ιδιο και για δρομους και υπηρεσιες δημοσιου,τροφιμα κτλ κτλ κτλ
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν ζήτησα την απαλλαγή μας από το να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες των σκύλων μας, ζητάω παρόμοια τιμωρία σε όσους πετάνε τα σκουπίδια τους ή λερώνουν εκεί που πάω τον σκύλο μου βόλτα.

Δεν θεωρώ ότι μόνο οι ακαθαρσίες των σκύλων είναι πρόβλημα.
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Δεν ζήτησα την απαλλαγή μας από το να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες των σκύλων μας, ζητάω παρόμοια τιμωρία σε όσους πετάνε τα σκουπίδια τους ή λερώνουν εκεί που πάω τον σκύλο μου βόλτα.

Δεν θεωρώ ότι μόνο οι ακαθαρσίες των σκύλων είναι πρόβλημα.
Κανείς δεν είπε ότι είναι το μόνο πρόβλημα!Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνεται συσχετισμός με άλλα!Κάνε το σωστό εσύ κι ίσως αλλάξεις έστω κι έναν!
 
  • Like
Reactions: Orilis