Παρασιτικά νοσήματα & πρόληψη


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Βασίλης said:
Το advantix το έχετε χρησιμοποιήσει?

Ρωτάω γιατι στην περιοχή μου γίνετε χαμός απο λεισμανίωση...
Ναι αλλά το αποφεύγω γιατί η κτηνίατρος μου μου είπε ότι έχει παρενέργειες. Προτιμώ scalibor και ψέκασμα με antiphlebotom για το καλαζααρ και αμπούλα frontline.
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
Noela said:
Βασίλης said:
Το advantix το έχετε χρησιμοποιήσει?

Ρωτάω γιατι στην περιοχή μου γίνετε χαμός απο λεισμανίωση...
Ναι αλλά το αποφεύγω γιατί η κτηνίατρος μου μου είπε ότι έχει παρενέργειες. Προτιμώ scalibor και ψέκασμα με antiphlebotom για το καλαζααρ και αμπούλα frontline.
+1000

το ειπα και θα το ξαναπω. το advantix ειναι πολυ βαρυ φαρμακο. καλυτερα να αποφευγεται
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Ok, ας είναι βαρύ και με παρενέργειες το Advantix σαν φάρμακο.
Ο συνδυασμός scalibor, antiphlebotom και frontline δεν πέφτει λίγο βαρύ για ένα σκυλί, και αυτά φάρμακα είναι, και μάλιστα τα 3 μαζί ?
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
magi said:
Ok, ας είναι βαρύ και με παρενέργειες το Advantix σαν φάρμακο.
Ο συνδυασμός scalibor, antiphlebotom και frontline δεν πέφτει λίγο βαρύ για ένα σκυλί, και αυτά φάρμακα είναι, και μάλιστα τα 3 μαζί ?
κ βεβαια! εγω του δικου μου scalibor to χειμωνα δε του φοραω. Ουσιστικα βαζει μονο frontline.

Πολλες φορες δε του φοραω ουτε το καλοκαιρι. Δυστυχως του κανει αλλεργια :cry:
Οποτε εχει μονο σπρευ και αμπουλα. Κοιτα, αν ενα σκυλι βαζει advantix, ε δε χρειαζεται κ σκαλιμπορ και σπρευ... τουλαχιστον ετσι πιστευω...

(για σπρευ μπορουμε ν προτιμουμε τα φυσικα κι οχι τα χημικα παρασκευασματα :wink: )
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
magi said:
Ok, ας είναι βαρύ και με παρενέργειες το Advantix σαν φάρμακο.
Ο συνδυασμός scalibor, antiphlebotom και frontline δεν πέφτει λίγο βαρύ για ένα σκυλί, και αυτά φάρμακα είναι, και μάλιστα τα 3 μαζί ?
Το antiphlebotom απορροφάται από τον οργανισμό;
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
βρε παιδιά την τελευταία εβδομάδα έχω έρθει μούρη με μούρη με κουνούπι τουλάχιστον 3-4 φορές :shock: Μα καταχείμωνο και κουνούπι πάει?Τώρα να μου πεις που το είδα το καταχείμωνο :-k ,σωστό κι αυτό.Δηλαδή πρέπει να τα φορτώνουμε με αντικουνουπικά και το χειμώνα τα κακόμοιρα.Θα βάλω πάλι ταμπλέτες και advantix κάθε 15 μέρες???φτου σου :evil:
Όταν λες ΜΑΚΗ σκόρδο για σκνίπα καθημερινά,πόσο εννοείς?μια σκελίδα ή λιγότερο?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΜΑΚΗΣ said:
Επίσεις να μην ξεχνάμε την θετική επίδραση του ΛΙΓΟΥ σκόρδου καθημερινά στην διατροφή του σκύλου μας.

εαν θέλετε παίρνετε μια πλεξούδα σκόρδα, την καθαρίζετε και αφού την κόψετε στο μπλέντερ (στην ελληνική?) τα βάζετε σε ένα βάζο μαζί με λάδι.

από αυτό το μίγμα δίνετε μια μικρή ποσότητα καθημερινά, ανάλογα με το βάρος του σκύλου σας με πολύ καλά αποτελέσματα ενάντια στα κουνούπια-σκνίπες.
Αυτο το βρηκα απο τα γραμμενα του ΜΑΚΗ δεν ηξερα πως αλλιως να το παραθεσω οποτε το εβαλα ετσι για να το διαβασεις keyman.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καταρχήν να ξεκαθαρίζουμε πως μόνο τα θηλυκά κουνούπια τσιμπάνε.

Keyman, το κοίταξες το κουνούπι που σου ήρθε μούρη με μούρη? Ήταν αρσενικό ή θηλυκό? (Πλάκα κάνω! …αν και τώρα που το σκέφτομαι τα αρσενικά είναι συνήθως μεγαλύτερα από τα θηλυκά…)

Πέρα από την πλάκα… Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. Ας μην ξεχνάμε πως ακόμα και το χειμώνα, η θερμοκρασία στην Αθήνα είναι σχετικά υψηλή. Καλό είναι λοιπόν να παίρνουμε τα μέτρα μας.

Σκόρδο καλύτερα μέρα παρά μέρα…
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Και εμείς ψηφίζουμε σκόρδο τους χειμερινούς μήνες.
Τα φάρμακα τύπου αμπούλα αφήνουμε για τους πιο δύσκολους καλοκαιρινούς καιρούς :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όταν τα 40 κιλά είναι λίγα :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

και δίνω περίπου 1 σκελίδα ανά σκύλο καθημερινά υπολόγισε το ανάλογο
 




Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Για ένα 3κιλο που ακόμα και για τις ταινίες παίρνει 1/4 του χαπιού σαν δόση, φαντάζομαι ότι επαρκεί ένα νυχάκι σκόρδο, έτσι? :wink:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δε ξέρω που να πρωτοποστάρω με τόσα threads που έχουν ανοίξει επί του θέματος.
Πάω σε petshop όπου μόλις έχουνε πουλήσει frontline για καλαζααρ. :shock:
Ζητάω αμπούλες x-spot και μου λέει που τις θυμηθηκες αυτές, και κανένας δεν τις παίρνει και γιατί δεν παίρνεις κάτι άλλο. Του λέω δεν υπάρχει τίποτα άλλο να πάρω γιατί το frontline δεν καλύπτει τις σκνίπες για το καλαζααρ και το advantix δε θέλω να το πάρω γιατί μπορεί να έχει παρενέργειες. Καλά, μου λέει, ένα στα τόσες χιλιάδες σκυλιά. Του εξήγησα ότι δε θέλω να κάνω πειράματα στα σκυλιά μου και τελικά βρήκα ότι είχει κάτι αμπούλες Anti-Phlebotome σαν το σπρέϋ, από την ίδια εταιρεία, και τις πήρα. Έχουν διάρκεια 3 εβδομάδες. Τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι αρκετά οικονομικές, έδωσα 15 ευρώ για 6 αμπούλες. 1 αμπούλα για σκύλο μέχρι 15 κιλά και δύο για μεγαλύτερο, γράφει. Δεν είχα ξανακούσει την ύπαρξή τους.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
ανιδεοι ολοι! αυτες οι αμπουλες που λες,Anti-Phlebotome ,ειναι και για το καλαζααρ και για τσιμπουρια κ.τ.λ??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Noela said:
advantix δε θέλω να το πάρω γιατί μπορεί να έχει παρενέργειες.
Τι παρενέργειες? Εγώ το βάζω στο σκύλο μου ανά 2 εβδομάδες και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι ανησυχητικό.

Noela said:
τελικά βρήκα ότι είχει κάτι αμπούλες Anti-Phlebotome σαν το σπρέϋ, από την ίδια εταιρεία, και τις πήρα. Έχουν διάρκεια 3 εβδομάδες. Τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι αρκετά οικονομικές, έδωσα 15 ευρώ για 6 αμπούλες. 1 αμπούλα για σκύλο μέχρι 15 κιλά και δύο για μεγαλύτερο, γράφει. Δεν είχα ξανακούσει την ύπαρξή τους.
Ούτε κι εγώ. Το Anti-Phlebotome spray που έχω χρησιμοποιήσει πάντως, έχει μικρή διάρκεια δράσης (λίγες ώρες), με αποτέλεσμα να χρειάζεται καθημερινή εφαρμογή, μετά τη δύση του ηλίου.

aggeliki1 said:
ανιδεοι ολοι! αυτες οι αμπουλες που λες,Anti-hlebotome ,ειναι και για το καλαζααρ και για τσιμπουρια κ.τ.λ??
Αγγελική, οι αμπούλες αυτές είναι για προστασία από το καλααζάρ (τσίμπημα σκνιπών). :wink:
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Οι αμπούλες που πήρα λέγονται Anti Phlebotome spot on και γράφει ότι απωθούν φλεβοτόμους, ψύλλους και τσιμπούρια. Δηλαδή είναι απωθητικό και περιέχει ένα φυσικό εκχύλισμα κάποιου φυτού. Οπότε δε γλυτώνω το ότι πρέπει να βάλω ΚΑΙ frontline αμπούλα. :roll:
Κατερίνα δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει παρενέργειες. Εμένα κτηνίατρος πάντως μου πε να μη τις χρησιμοποιώ. Έχω βάλει μια φορά μόνο στον Λέων που είναι μεγάλος κι έχει ανθετική κράση. Στη Μπλού φοβάμαι να το δοκιμάσω.

Όσο για το spray Anti Phlebotome, οι οδηγίες λένε μέρα παρά μέρα. Σε διακοπές/εξοχή το χρησιμοποιώ καθημερινά πάντως.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Noela said:
Οι αμπούλες που πήρα λέγονται Anti Phlebotome spot on και γράφει ότι απωθούν φλεβοτόμους, ψύλλους και τσιμπούρια.
Δεν το έχω ξανακούσει Noela, ίσως είναι καινούργιο.

Noela said:
Όσο για το spray Anti Phlebotome, οι οδηγίες λένε μέρα παρά μέρα. Σε διακοπές/εξοχή το χρησιμοποιώ καθημερινά πάντως.
Εγώ λόγω του ότι μένω στο Μοσχάτο, στο οποίο η σκνίπα πάει σύννεφο λόγω Κηφισού και Ιλισού, το χρησιμοποιούσα καθημερινά. Πλέον δεν το χρησιμοποιώ.
Χρησιμοποιώ scalibor, advantix κάθε 15 μέρες και σκόρδο στο φαγητό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω παντως που χρησιμοποιω Anti Phlebotome λεω να αρχισω σιτρονελα καλυτερα..