Παρατημένη μαύρη μπέμπα...


Status
Κλειδωμένο θέμα

DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Καλά τα πάει η μικρούλα. Θέλει να εξερευνά όλο και περισσότερο. 3 στις 5 φορές γκρινιάζει που τη βάζω στο πάρκο. Την αντιβίωση την παίρνει κανονικά, καθώς και την παστούλα. Έβγαλε και σήμερα σκουληκάκια, οπότε συνεχίζω άλλη μια μέρα την παστούλα.

Μόνο ένας έχει δείξει ενδιαφέρον για την υιοθεσία της και βρίσκεται Αθήνα. Αλλά δεν έχει βρει τρόπο για τη μεταφορά της μέχρι στιγμής...
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Τελειώνουν οι εξεταστικές αυτή την βδομάδα , οπότε θα υπάρξει μεγάλη κίνηση . Υπήρχε ένα γκρουπ στο facebook σχετικά με μεταφορές ζώων οπότε ψάξου λίγο κατά κει .
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν μπορώ να εμπιστευτώ τη μικρούλα σε κανέναν. Θα κάνουμε ένα σύντομο ταξιδάκι να το παραδώσουμε οι ίδιοι, αν δεν το μετανιώσουν τα παιδιά.

Λίγο που τα είπαμε στο facebook φαίνονται αποφασισμένοι, αν και πρώτη φορά αποκτούν δικό τους σκυλάκι. Απ'ό,τι μου είπαν την έχουν λατρέψει (είναι αξιολάτρευτη η άτιμη)!

Άκυρο το όνομα, λοιπόν, θα τους αφήσω να βρουν ένα δικό τους. Ούτως ή άλλως δε φαίνεται να ακούει στο Pitch :p

Πολύ χάρηκα, γιατί έχουν την οικονομική δυνατότητα να τη συντηρήσουν. Πήραν ήδη την απόφαση για στείρωση.

Μακάρι όλα να πάνε καλά. Προς το παρόν όμως θα την κρατήσω μέχρι να της φύγουν τα θεματάκια με την υγεία της. Και μόνο στην ιδέα ότι θα τη δώσω μου λείπει ήδη η σκατούλα... Που να την είχα και περισσότερο καιρό... :/
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Να φροντίσεις για συμβόλαιο υιοθεσίας, με γνήσιο υπογραφής και τοποθέτηση τσιπ, παρουσία σου.

Ξέρεις πόσοι βασανιστές κουταβιών/σκύλων, φαίνονται κατά τα λοιπά εξαιρετικοί, και κερδίζουν όοοολες τις εντυπώσεις; Υποθέτω δεν θα ήθελες να πέσει σε τέτοια χέρια ε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ασε που...πως και ψάχτηκαν για κουτάβι [μαύρο κιόλας !!!!] εκτός Αθηνών, όταν εντός Αττικής ή και λίιιιγο ακόμη παραέξω και όχι τόσο μακριά, υπάρχει κουταβοπλυμμήρα; :-k
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οσο το σκέφτομαι...μου σηκώνεται η τρίχα...Doom...μην ενθουσιάζεσαι τόσο εύκολα. Κάνε υπομονή, να βρεις κάποιον, πιο κοντά σου, να μπορείς να τον ελέγχεις κιόλας.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
OK με τρομάζεις...

Τι είναι το συμβόλαιο υιοθεσίας; Πού το βρίσκω; Ποιος το συμπληρώνει;

Την τοποθέτηση τσιπ παρουσία μου ΟΚ την καταλαβαίνω. Θα κλείσουμε ραντεβού σε έναν κτηνίατρο τη μέρα που θα τους πάω το κουτάβι.

Τώρα λες να έχω πέσει σε βασανιστές ζώων; Τι να σου πω ρε mareco... Αυτό πώς διασφαλίζεται; Και στην ίδια πόλη να είναι ο άλλος, που ξέρεις αν το βασανίζει μέσα στο σπίτι του;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ηδη και Πατρα πεφτει σύρμα για περιεργες προσπάθειες υιοθεσίας κουταβιών και μικρόσωμων.....

Και εγώ θα σου ελεγα, αφου δεν εχεις θέμα για φιλοξενια περισσοτερο καιρο, να περιμενεις καλύτερα καποιον πιο κοντά σου ωστε να παρακολουθεις και την πορεία του σκύλου.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν είναι εύκολο παιδιά να βρεις κάποιος κοντά σου ειδικά όταν μένεις σε επαρχία.
Γνώμη μου, παντού μπορείς να δώσεις σκυλί, αρκεί να μπορείς να κάνεις τον απαραίτητο προέλεγχο.
Συμβόλαιο υιοθεσίας μπορώ να σου στείλω εγώ αν θες, όπως και υπεύθυνη δήλωση, δώσε μου το mail σου!

Μπορείς να ζητήσεις τη μέρα που θα κατεβάσεις το μωρό κάτω να πάτε μαζί στο ΚΕΠ να επικυρώσουν το γνήσιο της υπογραφής τους στην υπεύθυνη δήλωση και σε κτηνίατρο για να τσιπαριστεί το μικρό και να καταχωρυθεί στο όνομά τους (με δικά τους έξοδα φυσικά).
Μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν ένα συμβολικό ποσό για τα έξοδα που θα κάνεις να κατέβεις από Καρδίτσα ίσα γι να δεις την αντίδρασή τους.
Επίσης μπορείς να τους ρωτήσεις αν δέχονται να πάει κάποιος σπίτι τους για έλεγχο πριν κατέβεις από Καρδίτσα με το μωρό.

Δεν είναι απίθανο να είδαν τη μπέμπα και να την ερωτεύτηκαν, αλλά θα πρέπει να κάνεις όλα τα βήματα σωστά για να είσαι καλυμένος ότι η μικρή πηγαίνει σε σωστά χέρια. Αν είναι όντως καλοί άνθρωποι θα τα δεχτούν όλα αυτά με χαρα΄.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.

Όντως φαντάζει πολύ δύσκολο να βρεθεί κάποιος εδώ κοντά, κάποιος που θα προσπαθήσει να τη μεγαλώσει σωστά. Εδώ είναι πολύ free τα πράγματα, τα περισσότερα σκυλιά είναι σε ημιαδέσποτη φάση. Από την άλλη δε βιάζομαι για το οτιδήποτε.

Αλλά μένω στην άποψή μου: ακόμα κι αν πάει κάποιος από το σπίτι να δει που μένουν, ακόμα κι αν τους επισκέπτεται κάθε μήνα, ποιος μπορεί να διασφαλίσει τι κάνει ο καθένας σ'ένα σκυλί όταν δεν τον βλέπουν οι άλλοι;

Δεν ξέρω, με βάζετε σε δεύτερες σκέψεις.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Με επίσκεψη μια φορά το μήνα, κάποιος που δεν είναι χαϊβάνι μπορεί να καταλάβει πέντε πράγματα, όπως αν το σκυλί δείχνει δείγματα φόβου προς κάποιο/α από τα άτομα του σπιτιού, να δει το σωματικό βάρος και τη γενική εικόνα...
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να επισκέπτομαι συχνά την Αθήνα. Εκτός αν κάποιος από τους Αθηναίους προσφερθεί να βοηθήσει, μάλλον με βλέπω να το κρατάω :(
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Doom εχω δώσει σκυλιά για υιοθεσία... Σκυλιά που αν είχα τη δυνατότητα δεν θα τα αποχωριζόμουν ποτέ.. Ουσιαστικά, κάθε σκυλί που έχει περάσει εστω και ώρες μαζί μας είχε κάτι που με έκανε να θέλω να το κρατήσω και να μην θεωρώ κανέναν "άξιο". (Καλά, ένα σκυλί πέρασε και δεν ακούμπησε, αλλά ηταν η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα). Εν τέλει είχαν επιτυχείς υιοθεσίες, που μετα από ένα, δυο τσεκαρίσματα ένιωσα εντάξει. Με κάποιους που υπάρχει και ανθρώπινο ενδιαφέρον, πέρα από τα των σκυλιών, εχουμε κρατήσει κι επαφές, οπότε τσεκάρονται κατα λάθος
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να επισκέπτομαι συχνά την Αθήνα. Εκτός αν κάποιος από τους Αθηναίους προσφερθεί να βοηθήσει, μάλλον με βλέπω να το κρατάω :(
Ή κάποιος που εμπιστευεσαι την κριση του, Αθηναίος να τσεκάρει και αυτός πριν κανεις οτιδήποτε. Έχεις κάποιον?
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δεν έχω κανέναν, ghelly, αλλά προσφέρθηκε ο Φιλοζωϊκός Όμιλος Καρδίτσας να βοηθήσει να βρει κάποιον πριν πάω την κουταβίνα. Αλλά δεν είναι τπτ σίγουρο. Επίσης το ζευγάρι έκατσε και συμπλήρωσε ερωτηματολόγιο και είναι σύμφωνοι με το συμβόλαιο υιοθεσίας και το τσιπάρισμα.

@Orilis, το πρόβλημα στη δική μου περίπτωση είναι ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου άξιο αυτήν την περίοδο στο να μεγαλώσει κουτάβι. Γιαυτό πιστεύω πως θα είναι καλύτερα μ'ένα ζευγάρι που έχει την κατάλληλη ψυχολογία και την όρεξη να το εκπαιδεύσει σωστά. Αρκεί να μην είναι οι βασανιστές που περιγράφει το mareco. :/
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
DOOM NX εγώ σου στέλνω το συμβόλαιο αν θες, αλλά αν υπάρχει φιλοζωικός όμιλος καρδίτσας τότε καλύτερα να γίνει το συμβόλαιο με αυτούς, κι εσύ να μπεις ως υπεύθυνος υιοθεσίας. Σε κάθε περίπτωση έχει μεγαλύτερη βαρύτητα να κάνεις συμβόλαιο με κάποιον όμιλο παρά με κάποιον άσχετο ιδιώτη.

Ζήτα τους το δικό τους συμβόλαιο υιοθεσίας λοιπόν!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλότυχη να είναι η μικρούλα!!! :)
Είναι κοντοπόδαρη και μακρόστενη, μικρούλα δείχνει πως θα γίνει!

Χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω, είμαι άσχετη γι αυτό, απλά κάτι με προβληματίζει στα πίσω ποδαράκια της..τα ισχία, οι ταρσοί κάτι δεν ξέρω.. :/ Το πιο πιθανό είναι να είναι λόγω του νεαρού της ηλικίας απλά μου έκανε εντύπωση και είπα να εκφράσω τον προβληματισμό μου.
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Ξαναλέω είμαι άσχετη με το θέμα και ίσως είναι ηλικιακό.
Μου θυμίζει την τρίτη εικόνα.. Επιστημονικά δεν ξέρω πως λέγεται ούτε πως επηρεάζει τον σκύλο.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα