Περί αναπαραγωγής και στείρωσης


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Συμφωνώ Λουκία, όμως έχουμε κάνει την κουβέντα αυτή πολλές φορές και συμπέρασμα δεν βγήκε. Άλλο το θεωρούν καλό άλλοι όχι. Δεν νομίζω ότι είπε κανείς ανεύθυνο αυτόν που δεν το επιλέγει.
Το ξέρω, απλά το λέω να το ακούσει και η bouki που νομίζει ότι κάποιοι είμαστε υπέρ της στείρωσης από βίτσιο.;)
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Εμ ξαναδιάβασε το τόπικ καλή μου να δεις!
Για τα ζευγαρώματα έπεσε το κράξιμο όχι για τα περί στείρωσης!

Ε!!! τοτε όλοι καταλάβατε λαθος απο την αρχη ( μην με κάνεις τωρα και το ξαναδιαβάσω όλο ) δεν έχω και το χρονο:)
Πες μου γιατι σας το λεω εδω και τρεις σελίδες συνέχεια που εγραψα οτι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλα να τα ζευγαρώνουμε εγώ είπα οτι ειμαι ΑΝΤΙΘΕΤΗ στο να τα στειρωνουμε
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Φυσικα όμως δεν έχω κάτι με τα καθαρόαιμα όπως θα αγαπήσω ένα ημιαιμο θα αγαπήσω και ένα καθαρόαιμο , αυτή είναι η διαφορα με κάποιους που δεν θα έπερναν ποτε ένα ημιαιμο να το μεγαλώσουν , αυτό δεν είναι ματαιοδοξία των ανθρώπων;
Ποτέ δε φαντάστηκα ότι μπορούσε να υπάρχει τέτοιος παραλογισμός απέναντι σε όσους έχουνε "ρατσάτο" σκύλο.
Το ζω όμως από την πρώτη κιόλας μέρα που απέκτησα την τωρινή μου σκύλα και με κάνει πραγματικά ΕΞΑΛΛΗ!!!

Σου εύχομαι ολόψυχα μια μέρα να αποκτήσεις καθαρόαιμο σκύλο (ποτέ μη λες ποτέ) για να σου χρεώνουνε κάποιοι σαν του λόγου σου τις ίδιες μαλ@@@ες που λες εσύ τώρα για όσους έχουνε καθαρόαιμα σκυλιά.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Το ξέρω, απλά το λέω να το ακούσει και η bouki που νομίζει ότι κάποιοι είμαστε υπέρ της στείρωσης από βίτσιο.;)
οχι απο βίτσιο απλα όπως είπα είναι η ευκολη λύση και το ξαναλέω είναι επεμβαση και αφαιρεση οργανων;)
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Ποτέ δε φαντάστηκα ότι μπορούσε να υπάρχει τέτοιος παραλογισμός απέναντι σε όσους έχουνε "ρατσάτο" σκύλο.
Το ζω όμως από την πρώτη κιόλας μέρα που απέκτησα την τωρινή μου σκύλα και με κάνει πραγματικά ΕΞΑΛΛΗ!!!

Σου εύχομαι ολόψυχα μια μέρα να αποκτήσεις καθαρόαιμο σκύλο (ποτέ μη λες ποτέ) για να σου χρεώνουνε κάποιοι σαν του λόγου σου τις ίδιες μαλ@@@ες που λες εσύ τώρα για όσους έχουνε καθαρόαιμα σκυλιά.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
Δεν το ειπα προσωπικα για σενα δεν σε ξέρω μιλαω για τους ιδιοκτητες που έχω γνωρισει , επισης αυτη την στιγμη έχω καθαρόαιμο σκύλο .
Αλήθεια εσυ θα μάζευες ποτε ένα σκυλι απο τον δρόμο;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ε!!! τοτε όλοι καταλάβατε λαθος απο την αρχη ( μην με κάνεις τωρα και το ξαναδιαβάσω όλο ) δεν έχω και το χρονο:)
Για να σε βοηθήσω από την αρχή του topic ειπώθηκαν τα εξής:
Chloe
Είσαι κατά της στείρωσης? Μαζί σου και πολλοί άλλοι.
Denis
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι καλύτερα αν μπορείς να μην στειρώσεις το ζώο σου, τουλάχιστον για μένα.
Orbital
Δεν ηταν ΟΛΑ τα ζωα που ειχα στειρωμενα. Ομως δεν αφησα κανενα να ζευγαρωσει
Rentina-Marley
Όμως Υπάρχει νομος του Κράτους που Επιβάλει την Στείρωση ??

Αν ναι θάθελα να μου τον Παραθέσετε για να τον διαβάσω.
Αν όχι ???
τότε ποιος είναι κατά την Γνώμη σας Ζωόφιλος ???
Αυτός που κάνει Στείρωση ???
η
Αυτός που ελένχει και προσέχει τις Γέννες ????
Marcia
Και εγώ δεν είμαι φαν της στείρωσης αλλά άλλο η στείρωση, άλλο το ανεξέλεκτο ζευγάρωμα και άλλο ο έλεγχος των γεννήσεων.
Afroditi
Κ στο κάτω κάτω,ΜΗΝ το στειρώσεις,δε στο επιβάλλει κανείς,ούτε κάποιος νόμος το λέει.
Απλά,ΜΗΝ το αφήσεις να ζευγαρώσει!
Ούτε εγώ είμαι υπέρ της στείρωσης κ ούτε κατά της αναπαραγωγής,ΑΛΛΑ αν το κάνω,θα το κάνω σωστά
Κι αυτό είναι ΜΟΝΟ ένα topic. Το έχουμε συζητήσει και αλλού και οι απόψεις είναι 50-50 (μή σου πώ και περισσότερες ΚΑΤΑ της στείρωσης).
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
bouki να σε ρωτησω...εγω εχω ενα θηλυκο σκυλι..οταν μεγαλωσει δν θελω να ζευγαρωσει γιατι δν ξερω τους προγονους της τι ασθενειες μπορει να ειχαν και δν θελω αν βγει ενα σκυλι με προβλημα να μην ξερω τι να το κανω η οπως συνηθιζεται να το τυλιξω σε μια σακουλα και να το πεταξω στο ποταμι(ζω σε χωριο,ναι τα κανουνε αυτα στα χωρια)..και επισης και τα υπολοιπα δν εχω που να τα δωσω,να τα κρατησω δν μπορω και επισης δν εχω ιδεα απο γεννες.δν θα την αφησω δηλαδη ποτε να "παει" με αρσενικο??
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
οχι απο βίτσιο απλα όπως είπα είναι η ευκολη λύση και το ξαναλέω είναι επεμβαση και αφαιρεση οργανων;)
Αν εννοείς η εύκολη λύση για να μη ζευγαρώσει ο σκύλος έχεις καταλάβει λάθος.
Γιατί πολλοί πιστεύουμε (σωστά ή λάθος αυτό είναι μια άλλη ιστορία) ότι είναι η ασφαλής λύση για να αποφύγουμε καρκίνους σε ένα θηλυκό που δε θα ζευγαρώσει ποτέ.
Αν το να θέλω να προστατέχω τη σκύλα μου από καρκίνο το βρίσκεις κακό, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Κι αυτό είναι ΜΟΝΟ ένα topic. Το έχουμε συζητήσει και αλλού και οι απόψεις είναι 50-50 (μή σου πώ και περισσότερες ΚΑΤΑ της στείρωσης).

Οκ χαίρομαι που συμφωνούμε επιτέλους σε κάτι γιατί και εγώ ποτε δεν είπα οτι είμαι υπερ των ανεξέλεκτων γεννήσεων απλα πολυ από εσας βιαστηκαν και έβγαλαν δικα τους συμπερασματα .....τώρα αν κάποιο εγγονι τρισεγγονο κτλ βρεθει στο δρομο ναι εχετε δικιο εγω δεν μπορω να το ελεγξω οπώς όμως δεν μπορεί να το ελεγξει και κάποιος εκτροφέας ετσι δεν είναι ;
Γιατί λοιπόν δεν κατηγορείτε κάποιον που κάνει αναπαραγωγή σκυλιών ως εκτροφέας αλλά εμενα που είχε γεννήσει η σκύλα μου ;
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
bouki να σε ρωτησω...εγω εχω ενα θηλυκο σκυλι..οταν μεγαλωσει δν θελω να ζευγαρωσει γιατι δν ξερω τους προγονους της τι ασθενειες μπορει να ειχαν και δν θελω αν βγει ενα σκυλι με προβλημα να μην ξερω τι να το κανω η οπως συνηθιζεται να το τυλιξω σε μια σακουλα και να το πεταξω στο ποταμι(ζω σε χωριο,ναι τα κανουνε αυτα στα χωρια)..και επισης και τα υπολοιπα δν εχω που να τα δωσω,να τα κρατησω δν μπορω και επισης δν εχω ιδεα απο γεννες.δν θα την αφησω δηλαδη ποτε να "παει" με αρσενικο??
Δεν ξέρω γιατι ρωτάς εμενα ο καθένας είναι υπευθυνος για τον δικό του σκύλο και πράττει όπως νομίζει αυτός καλύτερα .
Συζητησέ το με τον κτηνιατρος σου.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δεν το ειπα προσωπικα για σενα δεν σε ξέρω μιλαω για τους ιδιοκτητες που έχω γνωρισει , επισης αυτη την στιγμη έχω καθαρόαιμο σκύλο .
Όταν αναφέρεσαι αυτούς που έχουνε καθαρόαιμα και γενικεύεις, αναφέρεσαι και σε εμένα.
Κι εγώ μπορεί να ξέρω "ιδιοκτήτες" ημίαιμων που τα δένουνε, τα δέρνουνε, τα παρατάνε όταν τα βαριούνται τί πάει να πει αυτό; Θα γενικεύω και θα κακοχαρακτηρίζω όσους έχουνε ημίαιμα;

Αλήθεια εσυ θα μάζευες ποτε ένα σκυλι απο τον δρόμο;
Όχι.
Αυτό τί με κάνει; Κακό κυνόφιλο; Κακό φιλόζωο; Κακό άνθρωπο;
Ή κάνει εσένα καλύτερη από εμένα;
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Όταν αναφέρεσαι αυτούς που έχουνε καθαρόαιμα και γενικεύεις, αναφέρεσαι και σε εμένα.
Κι εγώ μπορεί να ξέρω "ιδιοκτήτες" ημίαιμων που τα δένουνε, τα δέρνουνε, τα παρατάνε όταν τα βαριούνται τί πάει να πει αυτό; Θα γενικεύω και θα κακοχαρακτηρίζω όσους έχουνε ημίαιμα;


Όχι.
Αυτό τί με κάνει; Κακό κυνόφιλο; Κακό φιλόζωο; Κακό άνθρωπο;
Ή κάνει εσένα καλύτερη από εμένα;
Οχι δεν σε κάνει κακό άνθρωπο απλά πήρα την απαντηση που ήξερα ήδη;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τι ήξερες βρε Bouki πάλι?
Τι συμπέρασμα έβγαλες?
Μπράβο σε όσους μαζεύουν αδέσποτα (ΝΑΙ, θα μάζευα τα γουστάρω πολύ τα ημίαιμα, όχι επειδή τα λυπάμαι ή για να τα σώσω).
Επίσης θα αγόραζα καθαρόαιμο χιλιάδων ευρώ.
Ας μην κρίνουμε τους ζωόφιλους-κυνόφιλους από το τι σκύλο έχουν.
Δεν είναι ανάγκη να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Εγώ προσωπικά είμαι υπερ της στείρωσης όλων των αδέσποτων όλων των ημίαιμων και καθαρόαιμων που ζουν σε αυλές σε χωρία και οχι όλοι μέρα μεσα σε ένα διαμέρισμα και κάτω απο την συνεχή επίβλεψη του ανθρώπου τους.
Την δικία μου την στείρωσα γιατί δεν μπορώ να την ελέγξω όλη μέρα. Ζεί και μέσα στο σπίτι και έξω και οταν είμαι στα άλογα και στο βουνό μπορεί να περάσει και μέρες ολόκληρες έξω.
Εαν δεν έχω σκοπώ να ζευγαρώσω το σκυλί μου δεν μπορώ να βρώ λόγο να μην το στειρώσω και να το προστατέψω απο ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, καρκίνους, αφροδίσια κ.τ.λ.
Αφου τα σκυλιά ζευγαρώνουν μόνο για αναπαραγωγή και όχι για ευχαρίστηση βρες μου έναν λόγο bouki να μην στειρώσω σκυλί που ποτε δεν θα ήθελα να ζευγαρώσει.

Ακόμα δεν έχεις απαντήσει πως θα ελέγξεις τον πολλαπλασιασμό των αδέσποτων...
 








marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Bouki, η καθαροαιμία υφίσταται για να καλύψει ανάγκες και πιο πολύ όχι με βάση την εμφάνιση αλλά με βάση το μέγεθος (μπορώ να έχω ένα μεγάλο σκύλο σε ένα μικρό διαμέρισμα;), τη συμπεριφορά ( εχώ δεν θέλω ένα σκυλί μες την ενέργεια που να το τρέχω για βόλτα στην παραλιακή με roller για να έρθει στα ίσα του), το χαρακτήρα (θέλω ένα σκύλο που να μην είναι κτητικός αλλά να δένεται με όλη την οικογένεια), την εργασία (θέλω ένα σκύλο που να μου φυλάει το κοπάδι και να το προστατέψει). Υπάρχουν λοιπόν πολύ άνθρωποι που έχουν πλήρη συνείδηση του τι μπορούν να προσφέρουν σε έναν σκύλο και τι όχι, και έχουν και πλήρη επίγνωση τι μπορεί ο συγκεκριμένος σκύλος να προσφέρει πχ. εάν βάλω λαμπραντόρ να φυλάει σπίτι, με μία μπριζόλα για δόλωμα, θα πάει το ίδιο να τους φέρει τα κοσμήματα. Αν λοιπόν έχω πολύ συγκεκριμένες ανάγκες για τους χ και ψ λόγους δεν θα πάρω ημίαιμο γιατί δεν ξέρω τι θα μου προκύψει. Εγώ παραδείγματος έχω παιδί, δεν μπορώ να ρισκάρω τίποτα, χρειάζεται να ξέρω τι βάζω μες το σπίτι μου (το παιδί μου και το σκυλί μαζί κοιμούνται).
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Τι ήξερες βρε Bouki πάλι?
Τι συμπέρασμα έβγαλες?
Μπράβο σε όσους μαζεύουν αδέσποτα (ΝΑΙ, θα μάζευα τα γουστάρω πολύ τα ημίαιμα, όχι επειδή τα λυπάμαι ή για να τα σώσω).
Επίσης θα αγόραζα καθαρόαιμο χιλιάδων ευρώ.
Ας μην κρίνουμε τους ζωόφιλους-κυνόφιλους από το τι σκύλο έχουν.
Δεν είναι ανάγκη να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

Δεν έβγαλα κανένα συμπερασμα μην ανησυχεις ούτε θέλω να χωριστούμε σε στρατόπεδα αλλώστε και εγώ τωρα είμαι ιδιοκτητρια καθαρόαιμου σκύλου .αλλά δεν ανεχομαι να με κρινουν άτομα ως ανευθυνη που δεν έχουν ασχοληθει ποτε με ημιαιμα γιατι σε αυτα εγω έχω δώσει κατι παραπάνω απο τον εαυτό μου τον χρόνο μου τα χρηματα μου , και αν είχα χιλιάδες ευρω να ξοδέψω σίγουρα δεν θα έπερνα ένα καθαρόαιμο αλλά θα τα ξόδευα στο τα να βοηθήσω και να τα περιθάλψω .
Αυτό για μένα είναι ζωοφιλια
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Bouki, η καθαροαιμία υφίσταται για να καλύψει ανάγκες και πιο πολύ όχι με βάση την εμφάνιση αλλά με βάση το μέγεθος (μπορώ να έχω ένα μεγάλο σκύλο σε ένα μικρό διαμέρισμα;), τη συμπεριφορά ( εχώ δεν θέλω ένα σκυλί μες την ενέργεια που να το τρέχω για βόλτα στην παραλιακή με roller για να έρθει στα ίσα του), το χαρακτήρα (θέλω ένα σκύλο που να μην είναι κτητικός αλλά να δένεται με όλη την οικογένεια), την εργασία (θέλω ένα σκύλο που να μου φυλάει το κοπάδι και να το προστατέψει). Υπάρχουν λοιπόν πολύ άνθρωποι που έχουν πλήρη συνείδηση του τι μπορούν να προσφέρουν σε έναν σκύλο και τι όχι, και έχουν και πλήρη επίγνωση τι μπορεί ο συγκεκριμένος σκύλος να προσφέρει πχ. εάν βάλω λαμπραντόρ να φυλάει σπίτι, με μία μπριζόλα για δόλωμα, θα πάει το ίδιο να τους φέρει τα κοσμήματα. Αν λοιπόν έχω πολύ συγκεκριμένες ανάγκες για τους χ και ψ λόγους δεν θα πάρω ημίαιμο γιατί δεν ξέρω τι θα μου προκύψει. Εγώ παραδείγματος έχω παιδί, δεν μπορώ να ρισκάρω τίποτα, χρειάζεται να ξέρω τι βάζω μες το σπίτι μου (το παιδί μου και το σκυλί μαζί κοιμούνται).

και εμενα ,και όταν την είχα μωρο είχα 3 ημιαιμα θηρια μεσα στο σπίτι ουτε την είχαν αγριεψει ποτε παρολο που τραβαγανε τα πανδεινα , σε πληροφορω μια φορα της επιτεθηκε σκυλος σε αλλο σπιτι και αυτο ήταν κανις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη