Περί κουταβέμπορων


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θες να γράψεις πιο αναλυτικά τα σημεία που ονομάζεις ανήθικα, τους λόγους και τις διαφορές που εντοπίζεις;

Παντού υπάρχει η δυνατότητα βελτίωσης...

Το σημαντικό, όπως είπα, είναι αυτό:

Το μήνυμα είναι πως παντού υπάρχουν όλες οι διαβαθμίσεις από το χείριστο στο βέλτιστό και μόνο με υπομονή, επιμονή και ενημέρωση θα οδηγηθούμε στο δικό μας "σωστό". Σε αυτό που δεν θα μας κάνει να μετανιώνουμε και να "σιχτιρίζουμε".
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@canis Οι "σταυροφόροι" πήραν όλοι σκυλιά με την σωστή (κατά γενική ομολογία) διαδικασία και ήταν πολύ καλά διαβασμένοι.
Κανένας από εμάς (μιλάω για αυτούς που συμμετείχαν στον προηγούμενο "καυγά") δεν πήρε "κινέζικο κινητό" και μόλις την έπαθε μπήκε να διαμαρτυρηθεί. Όλοι είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.
Τον Μάικ, ήταν δική μου επιλογή να τον υιοθετήσω, ξέροντας ακριβώς τι παίρνω και δεν το μετάνιωσα ούτε 1 δευτερόλεπτο, το αντίθετο μάλιστα.
Και ίσως με άλλη ψυχολογική κατάσταση να υιοθετούσα και πάλι.

Τα όσα αναφέρονται σε όλα τα ποστ, θεωρώ κατά την δική μου ταπεινή γνώμη, είναι γνώσεις και εμπειρίες που αποκτήθηκαν στην "πιάτσα" και γράφονται για να ξέρει όποιος διαβάζει τι να προσέχει.
Τώρα γιατί πρέπει να απαξιώνονται και να αρχίζουν οι ίντριγκες και μάλιστα από ανθρώπους που δεν τους ακουμπάνε αυτές οι παρατηρήσεις είναι άλλο θέμα.

Αν θέλουμε να εστιάσουμε στο σωστό, ας κοιτάξουμε τι γίνεται γύρω μας.

Συμφωνώ με @manolo ότι γέμισε ο κόσμος σκυλιά. Όλοι θέλουν από ένα ή δύο.
Πιστεύω ότι το μεγάλο λάθος(προσωπική μου άποψη πάντα) ξεκίνησε από τις φιλοζωικές που διαφήμιζαν αδεσποτάκια με ρουχαλάκια και καπελάκια ξαπλωμένα στους καναπέδες, δίνοντας μια εικόνα "λούτρινου" στην ευρύτερη μάζα.
Απο εκεί ξεκίνησε και το κυνήγι που ο νεοέλληνας θέλει κάτι και το θέλει τώρα και να είναι και μάρκα και να το πάρει και στην φθηνότερη τιμή.

Στο θέμα μας πάλι. Το να εστιάζουμε στα ατοπήματα εκτροφέων/κουταβέμπορων κλπ γιατί είναι κακό; Δεν μπορώ να το καταλάβω, ειλικρινά.

Το 99% τι θέλει; Θέλει ένα υγιές σκυλί και να νοιώθει ότι δεν θα πέσει θύμα του κάθε πονηρού. Είναι κακό; Πρέπει να έχει μάθει για χρωματοσώματα, να έχει πάρει πτυχίο κριτή ώστε να μην την πατήσει; ή να είναι υποχρεωμένος να κατεβαίνει σε εκθέσεις για να δει μορφολογία; Σε εκείνο το νήμα του 2007 που έφερε ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ στην επιφάνεια, ήταν ένας καλός μπούσουλας που όλοι από ότι διάβασα συμφωνούσαν και δεν είχαν αντιρρήσεις.
Τώρα γιατί όταν κάποιος θίγει ότι δεν τηρούνται αυτά τα οποία γραφόντουσαν 13 χρόνια πριν στο ίδιο φόρουμ, σημαίνει ότι κάνει εκστρατεία κατά των εκτροφέων, πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω.
Εμένα για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρουν οι τίτλοι και τα βραβεία των γεννητόρων, ούτε με ενδιαφέρει το show quality, pet quality ή no quality για τις εκθέσεις. Δεν με νοιάζει αν έχει λίγο περισσότερο προγούλι και δεν είναι για εκθέσεις και εκτροφή. Δεν πρόκειται να μπω σε τέτοιες διαδικασίες. Το σκυλί το θέλω για μένα, να το ζήσω εγώ, σύμφωνα με αυτά που έχω στο δικό μου φτωχό μυαλό. Τι θέλω; Αυτά που ήδη έχω πει, αυτά που έχω διαβάσει και εδώ μέσα. Και όπως δεν ζήτησα και δεν ζητάω εκπτώσεις στην τιμή, δεν ζητάω εκπτώσεις και στις "απαιτήσεις" μου. Γιατί λοιπόν εγώ είμαι ακατάλληλος για να πάρω σκυλί από εκτροφέα;

Δεν προσωποποιώ τα γεγονότα, απλά τα αναφέρω ως γεγονότα. Και αντί να αξιολογούμε αυτά τα γεγονότα, δημιουργούμε αντιπαλότητες με αποτέλεσμα τα περισσότερα μέλη να απαξιούν να συμμετέχουν και άλλα σημαντικές (για μένα) προσωπικότητες (και δεν μιλάω για κοινωνικό κύρος) να εγκαταλείπουν το φόρουμ. Το έχω δει πολλές φορές και πιστεύω θα συνεχίσω να το βλέπω.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Εγώ είμαι περίπτωση "ανεύθυνης" γέννας.
Οπου ανεύθυνο είναι μόνο το γεγονός ότι δε ληφθηκε υπόψιν το ιστορικό υγείας και σαφέστατα η καθαροαιμία. Φυσικά στην προκειμένη, προσωπικά με απασχολεί πρωτίστως το πρώτο και πολύ πιο ασήμαντα το 2ο.
Απο εκεί και πέρα η γέννα ήταν υπεύθυνη σε όλα, με στενή παρακολούθηση γιατρού και για την εγκυμονούσα αλλά και για τα κουτάβια, καθώς και η τύχη των τριών βλαμμένων μελλοντικά. Πέρασε το εύλογο χρονικό διάστημα και κατόπιν περίσσιας φροντίδας δόθηκαν. Που;
Το κορίτσι κρατήθηκε από αυτούς που έχουν τη μάνα, το αγόρι από αυτούς που είχαν τον πατέρα και το άλλο, το τρελό αγόρι, από τον μόνο "εξωκοινοβουλευτικό" δλδ εμένα.
Ο σκύλος σαν σκύλος, από αυτή τη μία και μοναδική γέννα, δεν υπέστη βλάβη/κακοποίηση/εγκατάλειψη σε κανένα επίπεδο.
Βεβαια μιλάμε για μικρόσωμα και με τη γνώση ότι δεν προκύπτει πολυπληθής τοκετομάδα.
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δεν αμφιβάλω για τις καλές προθέσεις κανενός και το "κινέζικο κινητό" δε σημαίνει απαραίτητα "Πήρα μια βλακεία ή μια πατάτα", αλλά "Πήρα κάτι για το οποίο είχα άλλες προσδοκίες" ή "Η ευκαιρία που βρήκα, τελικά, δεν ήταν τόσο ευκαιρία"...

Σιγά μη θέλει το 99% ένα υγιές σκυλί και να νοιώθει ότι δεν θα πέσει θύμα του κάθε πονηρού!

Το 99% θεωρεί τον εαυτό του αρκετά "πονηρό" για να πέσει θύμα του κάθε "πονηρού" και για αυτό κάνει "πονηριές"... :D

Αν δε θες να είσαι θύμα δεν ασχολείσαι με το τι κάνουν οι άλλοι... Δε σε νοιάζουν ούτε οι "πονηροί", ούτε οι "σωστοί". Κοιτάς εσύ να ξεστραβωθείς, κοιτάς εσύ να δεις τελικά τι θες και που μπορείς να το βρεις και απλά προχωράς.

Έγραψα και σε άλλο θέμα τι θα έκανα εγώ προσωπικά:

Αρχικά θα σκεφτόμουν πολύ και θα ζύγιζα τα κριτήρια και τους λόγους που θέλω ένα σκυλάκι τώρα σε σχέση με το αύριο και το μεθαύριο, κ.ο.κ.

Κατόπιν θα έκαναν το ίδιο στο για ποιο λόγο θέλω ένα σκυλάκι συγκεκριμένης φυλής και ποια τα θετικά και τα αρνητικά αυτών των επιλογών (σκύλος συγκεκριμένης φυλής ή απλά σκύλος).

Στη συνέχεια και αν κατέληγα σε φυλή θα αφιέρωνα χρόνο να μάθω για την φυλή. Κυρίως θα επικεντρωνόμουν σε θέματα υγείας και χαρακτήρα/ταπεραμέντου.

Αν συνέχιζα να θέλω σκύλο συγκεκριμένης φυλής θα προσπαθούσα να βρω αν υπάρχει η δυνατότητα/πιθανότητα υιοθεσίας κάποιου αδέσποτου ή σκύλου σε ανάγκη (ιδιοκτήτης που πέθανε, που φεύγει εξωτερικό, που δίνει το σκύλο για διάφορους λόγους) αυτής της φυλής.

Αν δεν υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο θα προσπαθούσα να βρω ανθρώπους που έχουν σκυλιά αυτής της φυλής και να συζητήσω μαζί τους. Να μαζέψω απόψεις, να συνθέσω και να κρίνω με βάση και τις δικές μου γνώσεις μέχρι στιγμής (αφού διαβάζω, ψάχνω, βλέπω, ακούω).

Θα έψαχνα για Club της φυλής, για ομάδες φίλων, για κυνολογικό όμιλο. Μέσα από αυτά θα συνέχιζα την ενημέρωση μου και θα προσπαθούσα να βρω εκθέσεις και δρώμενα ώστε να παραβρεθώ και να συζητήσω με τους ανθρώπους εκεί.

Θα μιλούσα με εκτροφείς, με εκπαιδευτές και γενικότερα με ανθρώπους που δείχνουν να ασχολούνται με αυτή την φυλή.

Χρησιμοποιώντας κάθε γνώση, γνωριμία, κριτήριο, άποψη και εικόνα που είχα αποκτήσει θα κατέληγα σε ανθρώπους που δείχνουν να μου ταιριάζουν, που μου ήταν συμπαθής ή απλά μου έδωσαν την εντύπωση ότι έχουν αυτό που ψάχνω και θα τους "περνούσα ένα τελευταίο κόσκινο". Πιθανόν, σε αυτό το σημείο τα κριτήρια μου να ξεπερνούσαν και αυτά της κυνοφιλίας/κυνολογίας.

Τέλος, θα έπαιρνα σκύλο από αυτή την επιλογή και πάντα θα ήμουν έτοιμος να αντιμετωπίσω το οτιδήποτε σε συνεργασία με αυτόν τον άνθρωπο που εγώ επέλεξα... και φυσικά πάντα με το ενδεχόμενο να έχω κάνει κάποιο λάθος ή να αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι κάτι δεν υπολόγισα σωστά. Αλλά το ρίσκο το έχω περιορίσει πολύ...
Κατά τα άλλα, νομίζω καταλαβαίνεις πως εγώ δε νομίζω ότι κάνει κάποιος εκστρατεία κατά των εκτροφέων. Εγώ έχω γράψει 3-4 φορές, αυτές τις μέρες, πως είμαι της άποψης πως στην ουσία οι διαφαινόμενες πλευρές συμφωνείτε.

Ούτε υποστηρίζω πως κάποιος ή κάποιοι είναι εξ ορισμού ακατάλληλοι για σκύλο από εκτροφέα. Πιθανόν, να είναι κάποιος "ακατάλληλος" για κάποια φυλή ή κάποιος να είναι "ακατάλληλος" για σκύλο γενικότερα. Επίσης, σε κάποιους (στα χέρια κάποιων) ορισμένα σκυλιά μπορεί να μην κάνουν μια "πορεία" σε εκθέσεις, αναπαραγωγή, αθλήματα, κ.ο.κ. και αυτό να το θεωρεί "κρίμα" ο εκτροφέας ή κάποιος άλλος (προσωπικά, το θεωρώ "πταίσμα").

Σε κάποιες "αποστροφές" χάνεται η ουσία...

Δε ξέρω αν έχεις άλλη άποψη, εγώ δε νομίζω να είμαι από αυτούς που δημιουργούν αντιπαλότητες. Δε θα με χαρακτήριζα ως τέτοιονα... :D

Τώρα για αυτούς που απαξιούν να συμμετέχουν και για αυτούς που εγκαταλείπουν... Δε θα ήθελα να συμβαίνει. Έχω ευθύνη ή μερίδιο ευθύνης; Πιθανόν αλλά δεν το έχω εντοπίσει και σαν αποτέλεσμα αυτού δεν έχω βρει και τρόπο να μην εγκαταλείπει κανείς και να συμμετέχουν όλοι. Δε το έχω συναντήσει όμως και πουθενά αυτό το φαινόμενο στο διαδίκτυο.

Θα ξαναπώ πως "εκεί έξω" υπάρχει ο "σωστός" για όλους... και αφού ο "σωστός" για τον καθένα είναι 1, 2, 5, 10 οι άλλοι δεν είναι "σωστοί". Ας κοιτάμε, λοιπόν, να μάθουμε να βρίσκουμε τον δικό μας "σωστό". Να ξέρουμε τι ζητάμε δηλαδή.

Μόλις μάθουμε τι ζητάμε και επιβραβεύσουμε με την επιλογή μας αυτόν που θεωρούμε "σωστό" τότε θα σχηματιστεί και η εικόνα στην κοινωνία.

Μια άποψη θα έλεγε πως η εικόνα που έχει σχηματιστεί ως σήμερα είναι ακριβώς αυτό... το αποτέλεσμα της επιλογής, της ηθικής, της αισθητικής, της κρίσης και των απαιτήσεων των πολλών.

@zerom0

Πιο υπεύθυνο όμως θα ήταν να μην γινόταν καθόλου αυτή η γέννα. Δεν υπήρχε καμία ανάγκη.

Θα μου πεις βέβαια "Μα γιατί; Υπάρχει ανάγκη για άλλο ένα "Εξαίρετο" Μαλτέζ ή άλλο ένα Champion Μαλτέζ;" και θα σου απαντήσω πάλι πως "Όχι... Ούτε για αυτό υπάρχει ανάγκη".

Τελικά, τι κάνουμε όμως;

Σταματάμε το κάθε ζευγάρωμα; Σταματάμε την εκτροφή; Κάνουμε αυτό που ζητούν κάποιες μερίδες φιλόζωων;

...και μάλλον καταλήγω πως η απάντηση θα πρέπει να δοθεί μέσα από την πράξη. Θα πρέπει να αναλάβει ο καθένας τις δικές του ευθύνες και να πάρει τις δικές του αποφάσεις. Κατόπιν, η κοινωνία θα ακολουθήσει το δρόμο των πολλών... και αυτό θα είναι.

Πιθανόν να πρέπει να επαναξιολογήσουμε πολλά... όλα.
 
Last edited:


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
εγώ δε νομίζω να είμαι από αυτούς που δημιουργούν αντιπαλότητες. Δε θα με χαρακτήριζα ως τέτοιονα...
Πιπέρι. Ξανασκέψου το.

Πιο υπεύθυνο όμως θα ήταν να μην γινόταν καθόλου αυτή η γέννα. Δεν υπήρχε καμία ανάγκη.
Θα μου πεις βέβαια "Μα γιατί; Υπάρχει ανάγκη για άλλο ένα "Εξαίρετο" Μαλτέζ ή άλλο ένα Champion Μαλτέζ;" και θα σου απαντήσω πάλι πως "Όχι... Ούτε για αυτό υπάρχει ανάγκη".
Υπήρχε η ανάγκη να γεννηθεί ένα μαλτέζ που θα μπει στην ιστορία της ζωής του μέλους @zerom0 , θα του χαρίσει λύπες και χαρές, θα το διδάξει, θα το εμπλουτίσει, θα το κάνει άλλο άνθρωπο.
Υπάρχει Λόγος για κάθε όν που έρχεται στη ζωή, αδιάφορο αν εμείς το κατανοούμε ή όχι.

Τελικά, τι κάνουμε όμως;
'Ο,τι νομίζει ο καθένας μας σωστό. Μία από τις αγαπημένες μου φράσεις είναι "ο καθείς και τα όπλα του".
Πάντως, ούτε η εκτροφή θα σταματήσει, ούτε η κυνοφιλία, ούτε οι "φιλόζωοι" το χαβά τους....
Όσο θα υπάρχει άνθρωπος θα υπάρχει κι ο σκύλος.
Όσο υπάρχει ο σκύλος θα υπάρχει η εκτροφή του και οι διαφωνίες μας περί αυτής. Εξ άλλου αν δεν διαφωνούσαμε, δεν θα είχε ενδιαφέρον !
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Υπήρχε η ανάγκη να γεννηθεί ένα μαλτέζ που θα μπει στην ιστορία της ζωής του μέλους @zerom0 , θα του χαρίσει λύπες και χαρές, θα το διδάξει, θα το εμπλουτίσει, θα το κάνει άλλο άνθρωπο.
Υπάρχει Λόγος για κάθε όν που έρχεται στη ζωή, αδιάφορο αν εμείς το κατανοούμε ή όχι.
Ειλικρινά εκτιμώ πάρα πολύ αυτή σου την τοποθέτηση! (και όχι μόνο)
Επίσης κάποιες ιστορίες, έχουν τους μοναδικούς δικούς τους λόγους προέλευσης τους.
Είπαμε υπάρχουν διαβαθμίσεις, όχι κάθετες γραμμές.
Δόγματα και απολυτότητες απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.
 
  • Love
Reactions: AGRIAN


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Ναι αμέ...

1. Εκτροφέας παραδείγματος

Άνθρωπος που ακολουθεί μόδες και μαζί με το μοδάτο αυτοκίνητο, το kite surfing και τα παντελόνια chino αποφασίζει να δώσει κάποια χρήματα να πάρει από έναν γνωστό εκτροφέα της χώρας του ένα... Mudi.

Μετά από λίγο και για να μη μακρηγορώ, αποφασίζει να ασχοληθεί και με την εκτροφή, για χόμπι, αφού τα χρήματα και ο χώρος δεν είναι πρόβλημα και διαβλέπει πως μπορεί και μέσα από εκεί να τροφοδοτήσει την ματαιοδοξία του.

Φέρνει σκυλιά από ένα πολύ καλό εκτροφείο Mudi του εξωτερικού, δίνει τα σκυλιά του σε γνωστούς handler και τα παρουσιάζουν, κάνει σωστό socializing, συμμετέχει και χειροκροτεί, παίρνει κύπελα ζευγαρώνει με Ch... Δε ξέρει να διαβάζει pedigree, θεωρεί πως ο Gregor Mendel έγραφε σονέτα και πως ταπεραμέντο είναι όταν το σκυλάκι κάνει το κεφάλι στο πλάι..

2-3 γέννες το χρόνο, 1500€ το κουτάβι, κύπελλα, πρωταθλητές, pedigree μόνο στα show quality, κλπ.

2. Κουταβέμπορας παραδείγματος

Άνθρωπος που πάντα είχε σκυλάκια. Παντρεύτηκε γυναίκα από την Πολωνία και όταν πήγε εκεί είδε πως τα καθαρόαιμα σκυλιά πωλούνται φθηνά. Θέλοντας να ξεκινήσει μια δουλειά με κάτι που το γουστάρει είπε να κάνει εισαγωγές κουτάβια.

Γνώρισε 4-5 ανθρώπους εκεί (εκτροφείς), που έχουν σε νορμάλ συνθήκες από 2-3 φυλές έκαστος και κάνουν νορμάλ γέννες τον χρόνο για να συμπληρώνουν εισόδημα. Κάνει τις απαραίτητες και νόμιμες ενέργειες για να κάνει εισαγωγές τα κουτάβια και φέρνει κατά παραγγελία. Με αυτή τη δουλειά ζει την οικογένεια του.

Δίνει ή όχι pedigree, δίνει εγγύηση υγείας με επιστροφή χρημάτων για 4 μήνες, ζητά 400-500€...

3. ιδιοκτήτης pet shop παραδείγματος

Κοπέλα που πάντα αγαπούσε τα ζωάκια, μένει άνεργη και με τα λεφτά της αποζημίωσης ανοίγει pet shop. Βάζει φαγητό στις αδέσποτες γατούλες, φιλοξενεί αδέσποτα στο μαγαζί και συνεργάζεται με τον κουταβέμπορα (2) για πελάτες που ζητούν καθαρόαιμο. Δεν βάζει σκυλιά σε γυάλες...

δε θα σχολιάσω τις ενστάσεις που έχω στο πρώτο παράδειγμα γιατί νομίζω ότι είναι κατανοητές.

στο δεύτερο, έχουμε να κάνουμε με ένα άνθρωπο που βλέπει την εκτροφή ως "επιχειρηματική ευκαιρία", χωρίς γνώσεις και κανένα ενδιαφέρον για γνώσεις σ' αυτό που εκτρέφει και στις ανάγκες του.
το ζητούμενο γι' αυτόν είναι τα λεφτά, όχι η φυλή, ούτε οι σκύλοι κατά βάθος. γράφεις: "Θέλοντας να ξεκινήσει μια δουλειά με κάτι που το γουστάρει είπε να κάνει εισαγωγές κουτάβια." (!)
όπως λέμε θα φέρω τσιγάρα. επομένως, η ταύτιση έμψυχου/ άψυχου είναι εξ αρχής μια πολύ σοβαρά λάθος τοποθέτηση.
γνωρίζει λες εκεί 4-5 ανθρώπους. ένας άνθρωπος που δεν ξέρει να ξεχωρίσει την ήρα από το στάρι.
δίνει εγγύηση υγείας... (!)
ε;
γιατί δε γίνεται εκτροφέας ο κουταβέμπορας;

η τρίτη θα ήταν σωστή αν δε συνεργαζόταν με τον κουταβέμπορα και θα ήταν σωστή αν ήξερε να ξεχωρίσει ένα κουταβέμπορα από κάποιον που δεν είναι. γιατί να θέλει να μεσολαβήσει στην αγορά ενός καθαρόαιμου;
γιατί να μην ενημερώσει τον πελάτη της και να μη σταθεί δίπλα του συμβουλευτικά και να του μάθει επίσης την συμπόνοια που κρατάει για τα αδέσποτα αφού κι αυτά την έχουν ανάγκη;

τα ζώα δεν έχουν δουλειά σε ένα εμπορικό χώρο, γιατί η απόκτηση τους δεν είναι εμπορική πράξη. ή δε θα 'πρεπε να είναι.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν καταλαβαίνω τι θες να μου πεις...

Αν συγκρίνεις το κάθε παράδειγμα με το ιδανικό εννοείται πως δεν είναι ιδανικά. Δεν τα χρησιμοποίησα όμως ως ιδανικά παραδείγματα, αλλά ως παραδείγματα του πως μπορεί κάτι που ονομαστικά ακούγετε χείριστο να μην είναι "τόσο χείριστο" και κάτι που ακούγετε "ιδανικό" να μην είναι τόσο ιδανικό.

Δηλαδή, για να υπάρξει σύγκριση και κατηγοριοποίηση για τον καθένα μας (όσους διαβάζουν) ανάμεσα στα 4 φανταστικά μεν, μα βασισμένα σε ανθρώπους και καταστάσεις που έχω βιώσει και γνωρίσει.

Από κει και πέρα κατανοώ πως δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο και σίγουρα δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια.

Λες "τα ζώα δεν έχουν δουλειά σε έναν εμπορικό χώρο" και πως "η απόκτηση τους δεν είναι εμπορική πράξη" μα εγώ σκέφτομαι ολόκληρες βιομηχανίες που το βασικό τους αντικείμενο, ως αγαθό, ως εμπόρευμα είναι ζώα... Πάλι, μάλλον, είναι θέμα οπτικής.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
δε συγκρίνω αυτά που έγραψες με ένα αόριστο ιδανικό, άλλα με το ηθικό το δικό μου.
και έγραψα και παραπάνω, ότι το πλαίσιο που αυτά συμβαίνουν (το 2 και 3) είναι το ανήθικο, άσχετα αν αυτοί (έτσι που τους περιγράφεις) μοιάζουν να παρεκκλίνουν ηθικά από αυτό. στα μάτια μας.

η διαφορά στις 3 περιπτώσεις είναι ότι, στην 1η περίπτωση έχουμε να κάνουμε με ένα ηθικό πλαίσιο στο οποίο αυτός που λανθάνει ή διαφοροποιείται είναι το άτομο.
στις άλλες δύο έχουμε να κάνουμε με εμπορική συναλλαγή, με τον σκύλο ως εμπορικό αγαθό κάτι που για μένα είναι εξ ορισμού λάθος και δε σου επιτρέπει να είσαι σωστός, ακόμα και εάν είσαι λιγότερο χειρότερος από άλλους.

γιατί δεν ασχολούνται με την εκτροφή αυτοί οι δύο; τι τους εμποδίζει;

είναι ένας κλέφτης καλύτερος άνθρωπος από ένα δολοφόνο γιατί δε σκοτώνει; ή ο δολοφόνος ενός ανθρώπου είναι καλύτερος άνθρωπος από το δολοφόνο δύο ανθρώπων;

οι βιομηχανίες που αναφέρεις κακώς και υπάρχουν, αθωώνεται όμως με αυτό το παράδειγμα σου το πέτσοπ που πουλάει ζώα;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Όπως γράφεις, συγκρίνεις αυτά που έγραψα με το ηθικό το δικό σου.

Αυτό είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό από μέρους μου, αλλά δεν μοιραζόμαστε το ίδιο ηθικό. Το ίδιο συμβαίνει, φαντάζομαι και με άλλους ανθρώπους. Δεν μοιραζόμαστε όλοι το ίδιο ηθικό.

Για αυτό και μιλάω για το "σωστό" του καθένα μας και πως υπάρχουν όλες οι διαβαθμίσεις από το χείριστο στο βέλτιστό και μόνο με υπομονή, επιμονή και ενημέρωση θα οδηγηθούμε στο δικό μας "σωστό". Σε αυτό που δεν θα μας κάνει να μετανιώνουμε και να "σιχτιρίζουμε". Δηλαδή, σε κάτι που ταιριάζει στο δικό μας ηθικό κι έτσι δεν θα "φταίει" κανείς άλλος.

Ίδια είναι η απάντηση και στους πιο κάτω προβληματισμούς που θέτεις. Δεν βλέπουμε από την ίδια οπτική οπότε και φυσιολογικά διαφωνούμε.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@canis επειδη πλησιάζει αρκετά ο τρόπος σκέψης μας... το έχω ξαναπεί πολλάκις...
Κι επειδή είμαι σιγουρος ότι δεν αντιλαμβάνονται τα ίδια πράγματα διαβάζοντας τις ίδιες συλλαβες δύο άνθρωποι...
Θα ζητούσα να ξεκαθαρίσεις λίγο και το ανεύθυνο στο παράδειγμα του ιδιώτη... γνωρίζοντας και καταλαβαίνοντας και συμφωνόντας απόλυτα και με το σκεπτικό των διαβαθμίσεων..
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όσο για τα θέματα που δεν βρίσκεις @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ , έχουν διαγραφεί μετά από απαίτηση του άμεσα θιγόμενου διότι έπλητταν την επαγγελματική του αξιοπρέπεια και πιθανόν τον ζημίωναν. Πέρα από το ότι είμαι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνω, το θεωρώ και σωστό να σας πω την αλήθεια.
Με κάλυψες. Επίσης θέλω να πιστεύω πως κατάλαβες τον πνεύμα με το οποίο έκανα την ερώτηση γιατί πολλές παρεξηγήσεις πέφτουν τελευταία.

@GRDANE μιας και πιστεύω πως κατανοούμε ή λέμε σε πολύ μεγάλο ποσοστό τα ίδια δεν υπάρχει λόγος να ανταπαντήσω σ' αυτά που γράφεις. Αν τα γραφόμενά μου έδειξαν πως δεν υπάρχουν αρκετά από όσα περιγράφεις ( ενημέρωση με άρθρα, προτροπή προσοχής πως ο.τι γυαλίζει δεν είναι χρυσός κλπ ) κάπου σφάλω εγώ και ο τρόπος που εκφράζομαι αλλά η περιγραφή μου δεν είχε να κάνει με αυτά που τονίζεις πως υπάρχουν ως γραφόμενα προς υποψήφιους. Σαφώς και υπάρχουν. Στην πυρά δεν βάζω τους πάντες, αν πέρασε αυτό το μήνυμα, ούτε θα ήθελα ποτέ να φανεί ότι εκθειάζω τους κουτόφραγκους Ευρωπαίους εκτροφείς ( αν πιάσουμε κουβέντα για τα σκατά ανα τον πλανήτη εγώ δεν μας κατατάσσω, εμας τους Έλληνες, σε υψηλή βαθμολογία ). Επίσης είμαι σίγουρος πως από ορισμένες λέξεις που ψέλλισα σε κάποια γραφόμενα υπάρχει ένα κοινό σημείο αναφοράς μεταξύ μας αν και δεν γνωριζόμαστε...

Έχω πάρει κινητό "φόλα" από Κινέζικο κατάστημα αλλά αυτό δε με έκανε να ξεκινήσω "σταυροφορία" ενάντια στην Κίνα και την βιομηχανία των προϊόντων "μαϊμού"... Έστρεψα το φακό σε εμένα και προσπάθησα να βρω τα λάθη που έκανα, τις λανθασμένες αποφάσεις, τα λάθος κριτήρια, το marketing που με κέρδισε, τις παγίδες που έπεσα, κλπ. Όλα αυτά πλέον τα χρησιμοποιώ για να συμβουλεύσω ανθρώπους που θέλουν να κάνουν παρόμοιες αγορές... και όχι για να λέω, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, πόσο απατεώνες είναι οι Κινέζοι.
Ωραία το περιγράφεις αλλά η "σταυροφορία" εναντίον όσων απέκτησαν σκυλί από την λεγόμενη "ΜΗ ΣΩΣΤΗ ΠΗΓΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ" ( Κινέζικο ) δεν έλαβε υπ' όψιν το προϊόν και εδώ θα διαφωνήσω παρότι υπέπεσα και εγώ στο σχετικό ατόπημα να κατηγορώ συλλήβδην κάποιους. Ο ιδιοκτήτης του "κινέζικου" σκύλου θεωρήθηκε πέμπτο-έκτης κατηγορίας ενώ αυτός του φέροντος την επωνυμία, ακόμα και Κινέζου, είχε πάντα 1ο τραπέζι πίστα. Το βάρος δεν έπεσε στο προϊόν αλλά στην προέλευση.

Σωστά να μην κάνω σταυροφορία κατά όλων των Ευρωπαίων, αν υποθέσουμε ως Ευρωπαίους τους εκτροφείς, αλλά την σταυροφορία κατά όλων των Αφρικανών σε ποια αντικειμενικά κριτήρια την στηρίζουμε τα οποία είναι ες αεί ακλόνητα ;

Δηλαδή παρουσιάζομαι σήμερα να είμαι ο προκατειλημμένος δημόσιος κατήγορος κατά όλων των παραγωγών καθαρόαιμων ( εκτροφέων ) ως αλλά ως κατήγορος των "γιαλαντζί" καθαρόαιμων ( ιδιωτών κλπ ) κρίνω αδέκαστα. Σχετικές διευκρινίσεις δίνεις στο #9 εδώ, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

Να προχωρήσω στον πορτιέρη του μαγαζιού και με ποια κριτήρια έκοβε φάτσες ή να πάμε στον maitre o οποίος δεν τηρούσε τον δικό του δεκάλογο ; Είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω ; Αν είναι να πάμε σε παραδείγματα, παραδείγματα από εδώ μέσα.

Έχεις μεγαλύτερη οπτική εικόνα απο ότι εγώ όχι μόνο για το φόρουμ αλλά και για τον χώρο της σκυλεμπορίας.

Εγώ είμαι περίπτωση "ανεύθυνης" γέννας.
Οπου ανεύθυνο είναι μόνο το γεγονός ότι δε ληφθηκε υπόψιν το ιστορικό υγείας και σαφέστατα η καθαροαιμία. Φυσικά στην προκειμένη, προσωπικά με απασχολεί πρωτίστως το πρώτο και πολύ πιο ασήμαντα το 2ο.
Απο εκεί και πέρα η γέννα ήταν υπεύθυνη σε όλα, με στενή παρακολούθηση γιατρού και για την εγκυμονούσα αλλά και για τα κουτάβια, καθώς και η τύχη των τριών βλαμμένων μελλοντικά. Πέρασε το εύλογο χρονικό διάστημα και κατόπιν περίσσιας φροντίδας δόθηκαν. Που;
Το κορίτσι κρατήθηκε από αυτούς που έχουν τη μάνα, το αγόρι από αυτούς που είχαν τον πατέρα και το άλλο, το τρελό αγόρι, από τον μόνο "εξωκοινοβουλευτικό" δλδ εμένα.
Ο σκύλος σαν σκύλος, από αυτή τη μία και μοναδική γέννα, δεν υπέστη βλάβη/κακοποίηση/εγκατάλειψη σε κανένα επίπεδο.
Βεβαια μιλάμε για μικρόσωμα και με τη γνώση ότι δεν προκύπτει πολυπληθής τοκετομάδα.
Επίτρεψέ μου να χρησιμοποιήσω το κείμενό σου. Τι σημαίνει ανεύθυνη ή υπεύθυνη γέννα ή αχρείαστη ; Από που βγαίνει αυτός ο όρος ; Και γιατί να σε κατηγορήσουν ;

Ο κάθε "εκτροφέας" κάνει υπεύθυνες γέννες και καλά για την λεγόμενη βελτίωση της φυλής ή προσπαθούμε να βρούμε λέξεις για να περιγράψουμε διαφορετικά το ίδιο γεγονός ; Αν δεν είχε πελατεία να απορροφήσει τα κουτάβια τι θα λέγαμε ; Ανεύθυνη γέννα, για εμένα προσωπικά, είναι αυτή που θα αφήσει κουτάβια ( ή παιδιά ) στον δρόμο και μόνο αυτή εξαιρώντας τις αντικειμενικές δυσκολίες που μπορεί να τύχουν στην ζωή ( το συζητάμε ποιες μπορεί να είναι ) και αυτό σύμφωνα με την σημερινή εποχή.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Στο παράδειγμα του ιδιώτη που έφερε η @vrmode έγραψα μέσα σε μια παρένθεση πως το ιδανικό θα ήταν να μη γινόταν.

Το "ανεύθυνο", λοιπόν, πάει αρχικά στο ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να ζευγαρώσει τα σκυλάκια για να πάρουν 2 φίλοι και τα άλλα να τα δώσεις για να καλύψεις τα όποια έξοδα της γέννας. Δεν έχει σκεφτεί ο ιδιώτης ότι βάζει σε κίνδυνο την ζωή της σκυλίτσας του για ασήμαντο λόγο. Οι φίλοι μπορούν να βρουν σκυλάκια και από αλλού, δεν έχουν καν ανάγκη συγκεκριμένη φυλή.

Πηγαίνοντας το παρακάτω, οι άνθρωποι αυτοί που πήραν κουταβάκια αυτής της γέννας θα μπορούσαν να έχουν πάρει ένα αδέσποτο της ίδιας φυλής ή κάποιο που χαριζόταν για τον "χ" ή "ψ" λόγο και να βοηθούσαν ένα σκύλο και έναν άνθρωπο.

Από κοινωνικής άποψης, ο ιδιώτης δεν βιοπορίζεται από τα σκυλιά κι ετσι δεν έχει κάποιο ισχυρό κίνητρο να προβεί στο κενό περιεχομένου ζευγάρωμα.

Προσοχή! Δεν σημαίνει ότι ένας εκτροφέας σαν αυτόν του παραδείγματος είναι υπεύθυνος ή ο κουταβέμπορας ή η καταστηματάρχης. Υπάρχει μια ποσόστωση και διάφορα "ελαφρυντικά" που όπως έχω γράψει, είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθένα να κρίνει (με το ηθικό του).

Αυτό που θέλω να υπογραμμίσω είναι πως ο κάθε ένας από εμάς οφείλει να είναι πιστός στις αρχές του και να φροντίζει να ενημερώνεται, να πληροφορείται και να ψάχνει για το δικό του "σωστό". Να κρίνει και να επιλέγει και με το παράδειγα του να διαμορφώνει την γενική εικόνα, την κοινωνία.

Αν βαδίσεις έτσι μένουν ελάχιστα πράγματα για να "γκρινιάξεις".

Αυτό, νομίζω, ισχύει λίγο-πολύ... Δεν είναι θέμα έλλειψης πληροφορίας, παραπληροφόρησης, απόκρυψης πληροφοριών, κλπ. αυτό που βιώνουμε. Θεωρώ πως είναι θέμα βούλησης, επιθυμίας και προτεραιοτήτων.

Κάποια πράγματα όμως είναι δύσκολο να τα παραδεχθούμε ή ακόμα και να τα αναγνωρίσουμε... Ακόμα (ή ακόμα πιο δύσκολα) και για τον ίδιο μας τον εαυτό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Στο παράδειγμα του ιδιώτη που έφερε η @vrmode έγραψα μέσα σε μια παρένθεση πως το ιδανικό θα ήταν να μη γινόταν.

Το "ανεύθυνο", λοιπόν, πάει αρχικά στο ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να ζευγαρώσει τα σκυλάκια για να πάρουν 2 φίλοι και τα άλλα να τα δώσεις για να καλύψεις τα όποια έξοδα της γέννας. Δεν έχει σκεφτεί ο ιδιώτης ότι βάζει σε κίνδυνο την ζωή της σκυλίτσας του για ασήμαντο λόγο. Οι φίλοι μπορούν να βρουν σκυλάκια και από αλλού, δεν έχουν καν ανάγκη συγκεκριμένη φυλή.

Πηγαίνοντας το παρακάτω, οι άνθρωποι αυτοί που πήραν κουταβάκια αυτής της γέννας θα μπορούσαν να έχουν πάρει ένα αδέσποτο της ίδιας φυλής ή κάποιο που χαριζόταν για τον "χ" ή "ψ" λόγο και να βοηθούσαν ένα σκύλο και έναν άνθρωπο.

Από κοινωνικής άποψης, ο ιδιώτης δεν βιοπορίζεται από τα σκυλιά κι ετσι δεν έχει κάποιο ισχυρό κίνητρο να προβεί στο κενό περιεχομένου ζευγάρωμα.

Προσοχή! Δεν σημαίνει ότι ένας εκτροφέας σαν αυτόν του παραδείγματος είναι υπεύθυνος ή ο κουταβέμπορας ή η καταστηματάρχης. Υπάρχει μια ποσόστωση και διάφορα "ελαφρυντικά" που όπως έχω γράψει, είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθένα να κρίνει (με το ηθικό του).

Αυτό που θέλω να υπογραμμίσω είναι πως ο κάθε ένας από εμάς οφείλει να είναι πιστός στις αρχές του και να φροντίζει να ενημερώνεται, να πληροφορείται και να ψάχνει για το δικό του "σωστό". Να κρίνει και να επιλέγει και με το παράδειγα του να διαμορφώνει την γενική εικόνα, την κοινωνία.

Αν βαδίσεις έτσι μένουν ελάχιστα πράγματα για να "γκρινιάξεις".

Αυτό, νομίζω, ισχύει λίγο-πολύ... Δεν είναι θέμα έλλειψης πληροφορίας, παραπληροφόρησης, απόκρυψης πληροφοριών, κλπ. αυτό που βιώνουμε. Θεωρώ πως είναι θέμα βούλησης, επιθυμίας και προτεραιοτήτων.

Κάποια πράγματα όμως είναι δύσκολο να τα παραδεχθούμε ή ακόμα και να τα αναγνωρίσουμε... Ακόμα (ή ακόμα πιο δύσκολα) και για τον ίδιο μας τον εαυτό.
Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση....
Κατι ανάλογο ειχα φανταστει..
Όλα κατανοητά και με βρίσκουν σύμφωνο...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το "ανεύθυνο", λοιπόν, πάει αρχικά στο ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να ζευγαρώσει τα σκυλάκια για να πάρουν 2 φίλοι και τα άλλα να τα δώσεις για να καλύψεις τα όποια έξοδα της γέννας. Δεν έχει σκεφτεί ο ιδιώτης ότι βάζει σε κίνδυνο την ζωή της σκυλίτσας του για ασήμαντο λόγο. Οι φίλοι μπορούν να βρουν σκυλάκια και από αλλού, δεν έχουν καν ανάγκη συγκεκριμένη φυλή.
γο-πολύ... Δεν είναι θέμα έλλειψης πληροφορίας, παραπληροφόρησης, απόκρυψης πληροφοριών, κλπ. αυτό που βιώνουμε. Θεωρώ πως είναι θέμα βούλησης, επιθυμίας και προτεραιοτήτων.
Το δύσκολο σε αυτό που γράφεις είναι να το καταλάβει ο απέναντι. Πολλοί θα έχετε συναντήσει ανθρώπους που για τον χ λόγο ζευγάρωσαν τα σκυλιά τους ( δεν αναφέρομαι σε αυτούς που το κάνουν για να βγάλουν χρήματα ). Να πω ότι γνωστό μου ζευγάρι χωρίς να έχουν ασχοληθεί ποτέ με σκυλιά εμφανίστηκε με σκυλίτσα και όταν τους ρώτησα που την βρήκαν την μάζεψε ο σύζυγος από τον δρόμο. Την βρήκε αδέσποτη και την έσωσε. Ε αυτοί την άφησαν να ζευγαρώσει!! Τα κουτάβια φρόντισαν να βρουν σπίτια και κράτησαν ένα αλλά τι να τους δώσω να καταλάβουν ;

Από την άλλη μεριά έγραψα μια φορά πως με ενδιαφέρει πάνω από όλα ο ιδιοκτήτης και πόσο ενδιαφέρεται για τον σκύλο και όχι η πηγή προέλευσης ( ως προτεραιότητα ) και ως ανταπάντηση έλαβα πως χαλάω τα χρηστά ήθη του φόρουμ...

Την επόμενη που είπα πως συνάντησα ζευγάρι με τρία σκυλιά εκ των οποίων το πρώτο από πετ-σοπ αλλά τα δύο επόμενα από αδέσποτα και ποιο συγκεκριμένα από μακρινές περιφέρειες όπερ σημαίνει πως έκαναν έξοδα να να φέρουν έλαβα ως παρατήρηση πως δεν τους την είπα γιατί απέκτησαν τον 1ο σκύλο από πετ-σοπ.

Αυτός που ανταπάντησε έχει εδώ μέσα αρκετούς φίλους/γνωστούς οι οποίοι έχουν αγοράσει ως πρώτη φορά σκύλο από πετ-σοπ. Δεν ξέρω που είναι τα σταθμά και που τα μέτρα, ειλικρινά.

Εγώ συχνά πυκνά ρωτάω, για την προσωπική μου έρευνα, τον κόσμο έξω. 'Έτσι να μαθαίνω. Πως, που, γιατί. Στην τελική όσους ενδιαφέρονται για τα σκυλιά τους τους λέω καλημέρα και όχι μόνο.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ανεύθυνη γέννα, για εμένα προσωπικά, είναι αυτή που θα αφήσει κουτάβια ( ή παιδιά ) στον δρόμο
Γιαυτό ως γενικό χαρακτηρισμό τον έβαλα σε εισαγωγικά κι εξηγω παρακάτω το σκεπτικό μου στα σημεία.

Το αχρείαστη που αναφέρθηκε πάει πακέτο με το ότι υπάρχουν ήδη πολλοί σκύλοι και δη σε δυσχερή συνθήκη. Εξηγούνται ήδη οι θέσεις αυτές και τα όποια παρακλάδια τους.

Ομως είναι τελείως διαφορετικό να συζητιέται κάτι χωρίς δόγμα και βίαιους αφορισμούς, πολύ πιο γόνιμο προς επεξεργασία για κάποιον που θα του πει κάτι η όλη κουβέντα, η νηφάλια επιχειρηματολογία, από την ενοχική μπουλινγκάτη καταδίωξη.
Για μένα δεν είναι μεγαλύτερο λάθος το να ενισχύσεις τη βιομηχανία των παπυμιλς ενώ δεν ήξερες τι ακριβώς πράττεις, από αυτόν που θα σου πει, η πληροφορία είναι μπροστά σου (πολλή η σιγουριά επ αυτού) αλλά προτίμησες τη βολή σου και τώρα έρχεσαι και κλαίγεσαι γιατί σου αρρωσταίνει ή σου πεθαίνει.
Εως ποιό σημείο είναι να ξεσπάς δηλαδή την αγανάκτησή σου;
Μπορεί δικαίως να αγανακτείς (είπαμε βέβαια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες) αλλά προκύπτεις σκληρά άδικος απένανι σε κάποιον που βιώνει και αυτός και το έρμο το ζώο τον όλεθρο των επιπτώσεων ήδη.
Δεν έχω διαπστώσει ποτέ ως τώρα σε οτιδήποτε να περνιέται ουσιαστικά ένα πραγματικά χρήσιμο μήνυμα χωρίς νηφαλιότητα.

Από την άλλη
Υπήρχε η ανάγκη να γεννηθεί ένα μαλτέζ που θα μπει στην ιστορία της ζωής του μέλους @zerom0 , θα του χαρίσει λύπες και χαρές, θα το διδάξει, θα το εμπλουτίσει, θα το κάνει άλλο άνθρωπο.
Υπάρχει Λόγος για κάθε όν που έρχεται στη ζωή, αδιάφορο αν εμείς το κατανοούμε ή όχι.
το ΞΑΝΑπαραθετω γιατί στην προσωπική μου ιστορία, στη συγκεκριμένη συγκυρία της ζωής μου και με τον τρόπο που έγινε, ο μαλμπέζ Μπεντζάκος ήταν ό,τι καλύτερο και φωτεινότερο μπορούσε να μου συμβεί. Κι ελπίζω να είμαι σε θέση να του το ανταποδίδω, παρόλες τις αναποδιές ή τις ιδιαιτερότητές μας. Υπήρξε εξ αρχής περίσσια αγάπη και φροντίδα απ΄όλους τους εμπλεκόμενους, για κάτι που εκ πρώτης όψεως "δεν ήταν ανάγκη να συμβεί"

Και για να μη φαίνεται ότι πάσχω από κάποια εμπάθεια προσωπική εδώ μέσα, να πω ότι προσωπικά, παρόλο που συστήθηκα με όλα τα δεδομένα μου, δεν υπέστην καμία επίθεση, μου κουνήθηκε λίγο το δάχτυλο, έγιναν κάποιες (σωστές) συστάσεις και τέλος.
Τον υπόλοιπο δρόμο εδώ, τον διανύω μόνη μου χωρίς κανενός είδους χειραγώγηση, αξιοποιώντας την όποια γνώση ή μοιρασιά κατά την κρίση μου που δε σταματάει να διαμορφώνεται και πάντα προσπαθεί να μην είναι απόλυτη. Και οτιδήποτε χρήσιμο συλλέγω εδώ το μοιράζομαι και παραέξω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Από την άλλη μεριά έγραψα μια φορά πως με ενδιαφέρει πάνω από όλα ο ιδιοκτήτης και πόσο ενδιαφέρεται για τον σκύλο και όχι η πηγή προέλευσης ( ως προτεραιότητα ) και ως ανταπάντηση έλαβα πως χαλάω τα χρηστά ήθη του φόρουμ...
Η "γραμμή" του φόρουμ διαφαίνεται από τους κανονισμούς και τον αντμιν, αμφότεροι ψύχραιμοι. Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές απόψεις καθενός από εμάς οι οποίες καλώς εκφράζονται, γι' αυτό εξάλλου είμαστε εδώ. Οπότε συνέχισε να λες αυτά που θέλεις να πεις, και άσε τον κόσμο να λέει :p Ειλικτρινά δε βρίσκω κανένα λόγο να προσπαθείς να υποδείξεις σε κάποιον τι να λέει και τι να σκέφτεται, και σε μένα τουλάχιστον δεν έχει αποτέλεσμα. Ναι στη διαφωνία, ναι στην επιχειρηματολογία, όχι στο πατρονάρισμα!

το ΞΑΝΑπαραθετω γιατί στην προσωπική μου ιστορία, στη συγκεκριμένη συγκυρία της ζωής μου και με τον τρόπο που έγινε, ο μαλμπέζ Μπεντζάκος ήταν ό,τι καλύτερο και φωτεινότερο μπορούσε να μου συμβεί. Κι ελπίζω να είμαι σε θέση να του το ανταποδίδω, παρόλες τις αναποδιές ή τις ιδιαιτερότητές μας. Υπήρξε εξ αρχής περίσσια αγάπη και φροντίδα απ΄όλους τους εμπλεκόμενους, για κάτι που εκ πρώτης όψεως "δεν ήταν ανάγκη να συμβεί"
Η διαφωνία μου με αυτό το σκεπτικό είναι ότι το αποτέλεσμα δεν "ξεπλένει" υποχρεωτικά την πράξη, διότι πρώτον, το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα αίσιο όπως στην περίπτωσή σου/μου/και αρκετών άλλων που γνωρίζω, και δεύτερον, τελικά ο καθένας φέρει και κάποια ευθύνη σε κάθε στάδιο της διαδικασίας.


Θα ξαναπώ πως "εκεί έξω" υπάρχει ο "σωστός" για όλους... και αφού ο "σωστός" για τον καθένα είναι 1, 2, 5, 10 οι άλλοι δεν είναι "σωστοί". Ας κοιτάμε, λοιπόν, να μάθουμε να βρίσκουμε τον δικό μας "σωστό". Να ξέρουμε τι ζητάμε δηλαδή.
Γράφω σβήνω από χτες, και ακόμα δεν έχω αποφασίσει :) Το κακό με το σωστό του καθενός είναι ότι δεν έχει κάτι αντικειμενικά σωστό για τον σκύλο. Που κι αυτό πάλι υποκειμενικό θα είναι αφού θα κριθεί μέσα από τη δική μας ματιά. Δε μπορεί όμως να επαφίεται στον πατριωτισμό του φιλόζωου και μόνο.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@sis

Λογικό να γράφεις και να σβήνεις... Τα ίδια "παθαίνω" στο 90% των περιπτώσεων... :)

Είναι όπως αυτό που είπες στον @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ στην 1η σου παράγραφο. Ο καθένας έχει την δική του γνώμη, άποψη, ηθική, εμπειρία, κλπ. και αυτό πρέπει να εκφράζει. Φυσικά, με τρόπο που να του επιτρέπει κι εκείνου να γίνεται κατανοητός και να ακούγετε, αλλά και στους άλλους να δίνεται η ευκαιρία να τον κατανοήσουν και να μπορούν να δουν τα επιχειρήματα του.

Έτσι και με το "σωστό" του καθενός. Είναι μια έκφραση των παραπάνω. Αν, λοιπόν, είσαι πιστός σε αυτό και φροντίζεις να μαζεύεις γνώση, πληροφορία και εμπειρία που θα σε οδηγήσουν να βρεις το "σωστό" σου θα καταλήξεις περισσότερο ευχαριστημένος και "συμβιβασμένος" με αυτό που πήρες.

Στη συνέχεια και εφόσον πολλοί (οι περισσότεροι) κάνουν αυτό, μπορείς να γυρίσεις το βλέμα σου στην κοινωνία και να δεις τι επικρατεί σε σχέση με αυτό το "σωστό". Τότε θα μπορείς να κατανοήσεις αν το δικό σου "σωστό" συμφωνεί με των άλλων και το κυριότερο, πως η εικόνα που βλέπεις δεν είναι προϊόν πλάνης, απάτης, έλλειψης πληροφορίας μα επιθυμίας, βούλησης, προτεραιότητων και κριτηρίων των πολλών.

Αλλάζει το "σωστό" των πολλών;

Ναι, αλλάζει με το πέρασμα του χρόνου, με τις αλλαγές στα οικονομοκοινωνικοπολιτικά, με τις περιβαλλοντικές αλλαγές, κλπ. Όχι απαραίτητα προς την δική σου "σωστή" κατεύθυνση.

Μπορεί το άτομο να επηρεάσει τους πολλούς ως προς το "σωστό";

Σε κάποιο ποσοστό... Ανάλογα την θέση που κατέχει στο κοινωνικό σύνολο, ανάλογα την οικονομκοινωνική του δύναμη κι επιρροή, ανάλογα τον τρόπο του και φυσικά, ανάλογα με το ποιο είναι το δικό του "σωστό" και πόσο διαφοροποιείται ή ταιριάζει με τις επιταγές της εποχής.

Πρέπει το άτομο να προσπαθεί να "αλλάξει τον κόσμο";

Πρέπει να βάζει πιο εφικτούς ( ; ) στόχους... :D

Να αρχίσεις με το να μάθεις τι θες εσύ... Ποιός είσαι... Ε, και κάπου εκεί πεθαίνεις... :D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Για αυτό και μιλάω για το "σωστό" του καθένα μας και πως υπάρχουν όλες οι διαβαθμίσεις από το χείριστο στο βέλτιστό και μόνο με υπομονή, επιμονή και ενημέρωση θα οδηγηθούμε στο δικό μας "σωστό".
canis, αυτή η πρόταση δε βγάζει κανένα νόημα.


και σε ξαναρωτάω γιατί δε μου απάντησες.

οι άνθρωποι που περιγράφεις, γιατί δεν ασχολούνται με την εκτροφή;