Περί κουταβέμπορων


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δε καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να ασχοληθούν... Αλλά δεν ασχολούνται διότι αν ασχολούνταν θα έπρεπε να βρω άλλους για να συνθέσω το παράδειγμα...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
δεν καταλαβαίνεις γιατί να εκτρέφουν σκύλους, αλλά καταλαβαίνεις το γεγονός να εμπορεύονται σκύλους.

ναι.


και παράλληλα γράφεις για τον εκτροφέα:

"Άνθρωπος που ακολουθεί μόδες και μαζί με το μοδάτο αυτοκίνητο, το kite surfing και τα παντελόνια chino αποφασίζει να δώσει κάποια χρήματα να πάρει από έναν γνωστό εκτροφέα της χώρας του ένα... Mudi.

Μετά από λίγο και για να μη μακρηγορώ, αποφασίζει να ασχοληθεί και με την εκτροφή, για χόμπι, αφού τα χρήματα και ο χώρος δεν είναι πρόβλημα και διαβλέπει πως μπορεί και μέσα από εκεί να τροφοδοτήσει την ματαιοδοξία του.

Φέρνει σκυλιά από ένα πολύ καλό εκτροφείο Mudi του εξωτερικού, δίνει τα σκυλιά του σε γνωστούς handler και τα παρουσιάζουν, κάνει σωστό socializing, συμμετέχει και χειροκροτεί, παίρνει κύπελα ζευγαρώνει με Ch... Δε ξέρει να διαβάζει pedigree, θεωρεί πως ο Gregor Mendel έγραφε σονέτα και πως ταπεραμέντο είναι όταν το σκυλάκι κάνει το κεφάλι στο πλάι..
"

λες και οι υπόλοιποι δυο ξέρουν ποιος είναι ο Mendel ( :LOL: ).
ό, τι είναι υπογραμμισμένο ισχύει και για τους άλλους. άλλα δεν το γράφεις.
στην ουσία τον περιγράφεις για να μας γίνει αντιπαθής (ειδικά στο σημείο με τα παντελόνια capri).

υπάρχει μια έκφραση γι' αυτό. δύο μέτρα και δύο σταθμά.



ακολουθεί το πορτρέτο ενός εκτροφέα:

1613895916770.png
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@spyv το παραδειγμα δεν ειναι για να κατηγορησει εκτροφεις...
το παραδειγμα ειναι για να δείξει διαβαθμίσεις...
με όλο αυτό βεβαια σκέφτομαι κι εγω...
καλά εμείς που συμμετεχαμε στην κουβεντα...
οι λαθραναγνωστες τι θα καταλαβουν...
εκει εχεις ενα δίκιο.. :unsure:
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Προς λαθραναγνώστες...

Όπως ήδη σας έχω γράψει, τα παραδείγματα μου μα και όσα γράφω ΔΕΝ έχουν ως στόχο να αποδείξουν πως είναι όλοι "τα ίδια σκατά". Ίσα ίσα, μιλάω για πολλά "είδη" και πολλές ποιότητες, τόσο στους εκτροφείς (με ότι προσδιορίζει αυτό που εμείς λέμε "εκτροφέα"), όσο και για τους κουταβέμπορους (με ότι προσδιορίζει αυτό που εμείς λέμε "κουταβέμπορας"), τους πετσοπάδες (με ότι προσδιορίζει αυτό που εμείς λέμε "πετσοπάς") ή τους ανεύθυνους ιδιώτες (με ότι προσδιορίζει αυτό που εμείς λέμε "ανεύθυνο" και "ιδιώτη").

Μην αρχίσετε να ψάχνετε τους συγκεκριμένους 3+1 χαρακτήρες στην κοινωνία για να επιλέξετε. Αν μείνετε σε αυτα τα παραδείγματα και αν καθίσετε από πάνω τους με τον μεγενθυντικό σας φακό θα έχετε χάσει τον χρόνο σας. Θα καθόσαστε να παρατηρείτε και να αναλώνεστε σε σκέψεις για 4 θαμνάκια ενώ πίσω σας υπάρχουν δάση, στέπες, ρέματα, κοιλάδες και μια ολόκληρη φύση με την ποικιλομορφία της.

Πάρτε χρόνο να βρείτε τα δικά σας "θέλω". Ανακαλύψτε τι σας αρέσει περισσότερο και μετρήστε το δίπλα σε αυτό που εσείς θεωρείτε καλό, σωστό, ηθικό, κλπ. Μη περιμένετε να σας πω εγώ τι είναι ηθικό!

Μη περιμένετε να σας πείσω για το τι είναι σωστό για εσάς και τι είναι "καλύτερο".

...και μη, σας παρακαλώ, μη ψάχνετε για φταίχτες για τις επιλογές σας ή γιατί ο κόσμος δεν είναι φτιαγμένος σύμφωνα με το δικό σας manual.

Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι με άλλες αξίες, άλλες προτεραιότητες, άλλους στόχους, άλλους τρόπους, άλλες ιδέες, άλλες προσεγγίσεις, κ.ο.κ.

Πάντα θα υπάρχουν απατεώνες, λαμόγια, ανήθικοι, αναίσθητοι, παρτάκηδες, φιλοχρήματοι, ματαιόδοξοι, κλπ.

Ποτέ κανένας ηθικός νόμος δεν θα καταργήσει έναν φυσικό νόμο...

Αγαπητοί λαθραναγνώστες, σας προσκαλώ να μη μείνετε να διαβάζετε μόνο εξώφυλλα και να βλέπετε φωτογραφίες. Ανοίχτε και διαβάστε και από μέσα, ξεκρεμάστε και ξεφυλλίστε... Ο περιπτεράς αφήνει αρκεί να μην εμποδίζετε την πρόσβαση στα ψυγεία.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Κωστουλας

New Member
17 Οκτωβρίου 2022
2
0
37
Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να αναφερθώ σε κάποιον κουταβεμπορα, για να μη την πατήσουν κι άλλοι. *** . Είχαμε προχωρήσει σε παραγγελία ενός jack russell. Καθώς όμως μας είχε δώσει αναμονή έως 40 ημέρες, εμείς το ψάξαμε περεταιρω και επισκεφτηκαμε την έκθεση που έγινε από τον ΚΟΕ. Εκεί συνομιλησαμε με νόμιμους εκτροφεις.
Επίσης εάν πληκτρολογησει κάποιος την εταιρεία *** που αναφέρεται στο προφίλ του, θα διαπιστώσει κάνεις πως η έδρα βρίσκεται Βουλγαρία. Συμπέρασμα, κανένας εκτροφεας από Ελλάδα δεν θα έδινε κουτάβι σε έμπορο όπως μου απάντησαν όλοι οι εκτροφεις άρα τα κουτάβια του είναι τύπου καθαρόαιμα γεννημένα στο "πίσω μέρος της αυλής ". Επίσης τα 20 ευρώ της προκαταβολής που μας ζήτησε τα έκανε γαργάρα λέγοντας μια φτηνή δικαιολογία πως τα κουτάβια τα έφερε δήθεν ενώ μας είχε πει πως θα μας στει φωτογραφίες πρώτα και ενώ έβαλα τη γυναίκα μου να
 
Last edited by a moderator:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλώς ήρθες @Κωστουλας ,

Αλλά πως κατάφερες να μη βρεις την σελίδα πριν την παραγγελία σου, ενώ την βρήκες μετά και ενώ θες να "προστατεύσεις" και άλλους;

Το ρωτάω διότι αν είχες βρει την σελίδα πριν (και δεν είναι τόσο δύσκολο μια που αν ψάξεις κάτι σχετικό με σκυλιά δύσκολα θα την αποφύγεις) δε θα "έπεφτες από τα σύννεφα" τώρα και δε θα χρειαζόταν να διαπομπεύσεις.

Θα πρότεινα να διαβάσεις ΚΑΙ αυτό το νήμα στο οποίο γράφεις από την αρχή (αλλά και πολλά άλλα χρήσιμα που θα σε βοηθήσουν στην επιλογή του κουταβιού σου και την ζωή σου μαζί του) και σου παραθέτω το παρακάτω από την 1η δική μου δημοσίευση στο νήμα για να καταλάβεις και το λόγο που έγινε edit η δική σου...

Εμπόριο είναι (και δεν είναι ύβρη η λέξη "εμπόριο") από τη στιγμή που δίνουμε λεφτά και παίρνουμε κουτάβι, συναλλαγή με χρήματα, κεφάλαια, κέρδη, ζημίες, επενδύσεις, χασούρα...

Παρατηρώ όμως, μέσα στα χρόνια, πως είναι πάντα ευκολότερο να βρίσκουμε ένα "φταίχτη", να τον βάζουμε απέναντι και να του ρίχνουμε ευθύνες, να τον βρίζουμε, να του λέμε τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να κάνει, κλπ.

Πολύ πιο δύσκολα επικεντρωνόμαστε στο τι εμείς πρέπει να κάνουμε και τι στην ουσία επιθυμούμε. Είτε θέλουμε να λεγόμαστε ιδιώτες, είτε εκτροφείς, είτε υποψήφιοι ιδιοκτήτες σκύλου, είτε έμποροι, κλπ.

Όσο για τα θέματα που δεν βρίσκεις @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ , έχουν διαγραφεί μετά από απαίτηση του άμεσα θιγόμενου διότι έπλητταν την επαγγελματική του αξιοπρέπεια και πιθανόν τον ζημίωναν. Πέρα από το ότι είμαι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνω, το θεωρώ και σωστό να σας πω την αλήθεια.

Αν κάποιος θεωρεί ότι έπεσε θύμα απάτης ή παρανομίας οφείλει να ακολουθήσει συγκεκριμένη οδό, μέσω του νόμου και της δικαιοσύνης. Δεν μπορεί τα φόρουμ και τα social media να γίνονται δικαστήρια και χώροι δυσφήμησης ή διαφήμισης χωρίς στοιχεία και επιχειρήματα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and TARA


Κωστουλας

New Member
17 Οκτωβρίου 2022
2
0
37
Καλώς ήρθες @Κωστουλας ,

Αλλά πως κατάφερες να μη βρεις την σελίδα πριν την παραγγελία σου, ενώ την βρήκες μετά και ενώ θες να "προστατεύσεις" και άλλους;

Το ρωτάω διότι αν είχες βρει την σελίδα πριν (και δεν είναι τόσο δύσκολο μια που αν ψάξεις κάτι σχετικό με σκυλιά δύσκολα θα την αποφύγεις) δε θα "έπεφτες από τα σύννεφα" τώρα και δε θα χρειαζόταν να διαπομπεύσεις.

Θα πρότεινα να διαβάσεις ΚΑΙ αυτό το νήμα στο οποίο γράφεις από την αρχή (αλλά και πολλά άλλα χρήσιμα που θα σε βοηθήσουν στην επιλογή του κουταβιού σου και την ζωή σου μαζί του) και σου παραθέτω το παρακάτω από την 1η δική μου δημοσίευση στο νήμα για να καταλάβεις και το λόγο που έγινε edit η δική σου...
Δεν έπεσα απ τα σύννεφα παλικάρι μου. Όπως κάθε άνθρωπος που δε γνωρίζει, έτσι και γω στην αρχή νόμιζα πως θα έκανα μία καλή επιλογή επειδή πείστικα πως πρόκειται για καθαρόαιμο κουτάβι από νόμιμο εκτρόφεα και προχώρησα στην παραγγελία. Μπαίνοντας όμως καθημερινά όσο περνούσαν οι μέρες αναμονής στα άδυτα των υιοθεσιών και επισκεπτόμενος την έκθεση μορφολογίας, διαπίστωσα πως θα ήταν μία επιλογή λανθασμένη και κατακριτέα από όλους τους κυνοφιλους (αν ήταν σωστή η εμπορία κυνων θα ήταν και νόμιμη, δε νομίζεις;;;) οπότε άτοπο το σχόλιο σου περί σωστών κουταβέμπορων. Πόσο μάλλον όταν αναφέρεται παραπλανητικα για να πείσει τους υποψήφιους αγοραστές, όπως την πάτησα και εγώ πιστεύοντας πως θα έχω ένα "καθαρόαιμο " κουτάβι από "ελληνικό εκτροφείο " με "πιστοποιητικα "καθαροαιμιας " υγείας". Εάν δε κάνω λάθος, πιστοποιητικα υγείας και καθαροαιμιας σύμφωνα με τους περισσότερους εαν όχι όλους είναι μονάχα το Pedigree και όχι ένα απλό εκτυπωμένο χαρτί με σφραγίδα χωρίς ελληνικό αφμ, έτσι δεν είναι;;;;;
Το πρόβλημά μου όμως που με έκανε να φτάσω σε σημείο να σχολιάσω εξ αρχής, ήταν μονάχα η κοροϊδία της προκαταβολής, διότι μου ανέφεραν εξ αρχής σε μήνυμα πως καμία παραγγελία δεν είναι δεσμευτική και πως υπάρχει το δικαίωμα υπαναχωρησης και επιστροφής της προκαταβολής στο ακέραιο και μάλιστα με κεφαλαία γράμματα. Τέλος για να συνοψίσω, ένας καλός κουταβεμπορας τουλάχιστον θα πρέπει όσα αναφέρει να είναι και απτά(που όσο καλός και να είναι, είναι απλά παράνομος αδιαμφισβήτως διότι δεν υπάρχει οικονομική δραστηριότητα τουλάχιστον στην Ελλάδα με νόμιμη πώληση κατοικιδιων πέραν από όσους είναι εγγεγραμενοι στον ΚΟΕ) .
 
Last edited by a moderator:


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
ένα απλο ερώτημα να εβαζες στο εαυτο σου θα τα γλίτωνες όλα αυτά. Για πιο λογο ο εκτροφέας να δωσει σε μεσάζοντα τα κουτάβια του ?Για κανενα λογο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.803
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf