Περί τρόπου απόκτησης σκύλου


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
@zerom0 Στην πρώτη φορά να δεχτώ ότι ήταν αδαείς και δεν ήξεραν. Πήραν από πετ σοπ, κατάλαβαν το λάθος τους, πάτησαν χ. Τη δεύτερη φορά όμως τους εξήγησες τα πάντα, ήξεραν πια, έμαθαν. Και συνειδητά επέλεξαν τη φτηνή λύση, μιας και η ακριβή δεν βόλευε. Επέλεξαν να βάλουν καθαρά την επιθυμία τους για αυτή τη ράτσα πάνω από το σωστό που πια γνώριζαν. Στα δικά μου μάτια, η πρώτη φορά δικαιολογείται. Η δεύτερη, όχι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Τους τελευταίους μήνες, κυκλοφορούν καθημερινά, ωραιότατες τηλεοπτικές διαφημίσεις!
Τι άλλο πρέπει να γίνει, για να ενημερωθεί ο κόσμος;
Να πηγαίνουμε πόρτα-πόρτα εμείς οι tough lovers, και να μοιράζουμε φυλλάδια;
Οποιος θέλει να μάθει, μαθαίνει. Οποιος βαριέται, βρίσκει άπειρες δικαιολογίες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Οταν εισαι νέος σε ενα φορουμ, διψάς για γνώση. Αν ξέρεις πως να ψάξεις έχει καλώς, αν όμως διάφορα για τα Μαλτεζ ειναι στο θέμα για τα κανις ε πως να βγάλεις άκρη;
Με υπομονή. Διαβάζοντας πρώτα. Πριν αρχίσεις να ανοίγεις θέματα, που θα προκαλέσουν τον πανικό!

Τους κανονισμούς μόνο να διάβαζαν, θα είχαμε αποφύγει, τουλάχιστον τα μισά μαλλιοτραβήγματα.

Επιπλέον, περισσότεροι από τους μισούς, δεν μπαίνουν έτσι για να μάθουν. Μπαίνουν, για να κοκορευτούν για το απόκτημά τους [και συνήθως τρώνε τα μούτρα τους και στραβώνουν], ή για να βρουν βοήθεια στα προβλήματά τους. Και γι'αυτό ακόμη, βαριούνται να διαβάσουν προηγούμενα θέματα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
@HAHA για αυτό ακριβώς υπάρχει και η αναζήτηση. Πατάς τι ψάχνεις και σου βγάζει. Θέληση να υπάρχει.
Όσο για τα λάθη, εννοείται ότι έχουμε κάνει όλοι. Απλά μερικές φορές υπάρχουν κάποια καινούρια μέλη, που σου λένε με το καλημέρα ότι το έχουν πάρει από ιδιώτη, εσύ και ο κάθε εσύ τους παραπέμπεις σε θέματα που μιλάνε για τη σωστή απόκτηση για να καταλάβουν έστω και μετά εορτής για ένα θέμα που μπορεί να το βρούνε μπροστά τους με το σκύλο τους, και εκείνοι περνάνε κατευθείαν στην επίθεση. Παρεξηγούνται; Ξέρουν ότι είνια αλήθεια και τους τη δίνει που κάποιος τους το λέει; Δεν τους αρέσει να ακούνε ότι τυπικά δεν έχουν καθαρόαιμο; Δεν ξέρω. Υπάρχουν και κάποιοι που το κατανοούν, παραδέχονται το λάθος, δεν μένουν στις "παρατηρήσεις" και συνεχίζουν να είναι στο φόρουμ.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@zerom0 η διαφορά μας (αν κατάλαβα καλά δηλαδή) ξέρεις ποια είναι ας πούμε; Ότι εγω την οικογένεια αυτή, εφόσον ειδικά είχα μπει στη διαδικασία να εξηγώ, είχα προσφερθεί να ψάξω και αν ενημερώσω χωρίς ουσιαστικά κανένα όφελος (και μπράβο σου γι αυτό), θα την είχα τουλάχιστον ξεχέσει! Δηλαδή τι άλλο πρέπει κανείς να κάνει; Αυτό ακριβώς εννοώ δεν έχω την υπομονή. Όταν εξηγείς όμορφα και αναιρείσαι μια δυο τρείς..ε τότε αρχίζεις κι εσυ να ρίχνεις το επίπεδο μπας και φτάσεις εκεί που είναι ο άλλος. Εγω μίλησα γενικά και όχι για το φόρουμ. Στο παράδειγμα που θέτεις όμως συγκεκριμένα, λυπάμαι αλλά θα είχε γίνει χαμός. Με εκατοντάδες μικρόσωμα σκυλάκια να λιώνουν σ ένα κλουβί, στο κρύο και στη ζέστη..μαλτέζ ήθελε ο κ*** μας ή τίποτα. Αν δε βλέπεις το φάουλ της υπόθεσης..i rest my case.
Η διαφορά ειναι ότι το ενα ειναι απο σπίτι αρα καθαρό το αλλο απ το δρόμο αρα βρωμικο/αρρωστιαρικο. Αντε τωρα να δωσεις να καταλαβει ο αλλος
 
  • Like
Reactions: Orilis


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@HollywoodBrn φυσικά και βλέπω το φάουλ της υπόθεσης. Απλά μετά δεν ξέχεσα...ειδοποίησα με το γάντι. Αν η μικρή τους πάει καλά, που μέχρι στιγμής πηγαίνει, τότε το να ανοίγω κουβέντα ήπια με επιχειρήματα και να ξαναεξηγώ δε μου κάνει καθόλου κόπο. Το να βιώσουν κ να διαλυθούν από ένα νέο χαμό ή συμφορά είναι κάτι που θα πονέσει πολύ πρώτα τους ίδιους. Επίσης ούτε εγώ μπορούσα τότε να εξηγήσω το ύψος του ποσού, όπως δε γνώριζα ως τότε για την ύπαρξη κι άλλων εκτροφέων της συγκεκριμένης ράτσας. Θα μπορούσαν να ψάξουν οι ίδιοι βέβαια μετά. Ομως είναι θέμα παιδείας, η οποία απ'ό,τι φαίνεται είναι πολύ λειψή προς το παρόν.
@mareco τηλεοπτικές για αδέσποτα ναι. Δεν έχω πετύχει κάτι περισσότερο από αυτό. Αντε και καμιά σκόρπια για τα p.mills. Το θέμα της παιδείας έχει άμεση σχέση με το πόσο "βαριέται" κανείς να ψάξει και βρίσκει δικαιολογίες. Αν κάτι έχουμε μάθει να το θεωρούμε σημαντικό, συνειδητοποιώντας ΟΛΕΣ τις αιτίες για τις οποίες είναι σημαντικό, τότε δεν είναι θέμα βαρεμάρας αλλά βασικής άγνοιας. Κι εγώ γίνομαι συχνά αφοριστική για καταστάσεις που θεωρώ απαράδεκτες. Τελικά δε μου έχει χρησιμεύσει και πολύ σε κάτι...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Η διαφορά ειναι ότι το ενα ειναι απο σπίτι αρα καθαρό το αλλο απ το δρόμο αρα βρωμικο/αρρωστιαρικο. Αντε τωρα να δωσεις να καταλαβει ο αλλος
Θεωρώ πως η κύρια διαφορά είναι ότι το ένα είναι ράτσα ενώ το άλλο μπάσταρδο. Και πως θα κάνω φιγούρα εγω να λέω έχω μαλτεζ βασιλικό εξαδάκτυλο;;; εε;; Είναι όπως το "δεν έχω να φάω αλλά θα πάρω αιφον" η κατι τέτοιο
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σόρυ αλλά εδώ μιλάμε για άλλη οπτική, όχι της φιγούρας. Πχ, το θέλω μικρό, να μη μαδάει και μπορεί να μου αρέσει το άσπρο χρώμα. Να το πάρω από petshop είναι λάθος. Από αγγελία όμως είναι οκ...τι όχι; Εκεί είμαστε. Και στο "2000??" (ως τεράστιο ποσό). Δεν ετέθη ποτέ θέμα αδεσποτου. Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Εδώ μιλάμε για όποιον γυρεύει κάποιο πρότυπο σκύλου (δεν εννοώ το επίσημο αλλά τη γενική εικόνα)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
υπάρχει κάποια αλλεργία και δεν πρέπει να μαδάει; και πόσο στοίχημα πας ότι βρίσκεις και ημίαιμο να είναι άσπρο και..ταταμ ταταμ να μη μαδάει!! :eek: Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες σόρυ. Αν θες ράτσα θα πας σε εκτροφείο. Αν δεν έχεις να πληρώσεις, θα πάρεις απο τα τόσα αδέσποτα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σόρυ αλλά εδώ μιλάμε για άλλη οπτική, όχι της φιγούρας. Πχ, το θέλω μικρό, να μη μαδάει και μπορεί να μου αρέσει το άσπρο χρώμα. Να το πάρω από petshop είναι λάθος. Από αγγελία όμως είναι οκ...τι όχι; Εκεί είμαστε. Και στο "2000??" (ως τεράστιο ποσό). Δεν ετέθη ποτέ θέμα αδεσποτου. Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Εδώ μιλάμε για όποιον γυρεύει κάποιο πρότυπο σκύλου (δεν εννοώ το επίσημο αλλά τη γενική εικόνα)
Ναι αυτο σου λεω. Οτι και να του εδειχνες ενα τετοιο απο φιλοζωική πάλι θα διαλεγε το αλλο απ το σπιτι. Εχει δικιο η @HolywoodBrn. Το θεμα ειναι να ειναι ρατσα. Ποσες φορές εχεις ακουσει, το .. το δικό μου ειναι τσιουαουα με κανίς (τυχαιο παραδειγμα). Δε λενε ειναι ημιαιμο. Πρεπει να ναι κατι!
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
υπάρχει κάποια αλλεργία και δεν πρέπει να μαδάει; και πόσο στοίχημα πας ότι βρίσκεις και ημίαιμο να είναι άσπρο και..ταταμ ταταμ να μη μαδάει!! :eek: Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες σόρυ. Αν θες ράτσα θα πας σε εκτροφείο. Αν δεν έχεις να πληρώσεις, θα πάρεις απο τα τόσα αδέσποτα.
Παράδειγμα έφερα ως γενικό τρόπο σκέψης. και πιθανό να λέμε τε ίδια πράγματα με διαφορετική διατύπωση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Ποσες φορές εχεις ακουσει, το .. το δικό μου ειναι τσιουαουα με κανίς (τυχαιο παραδειγμα). Δε λενε ειναι ημιαιμο. Πρεπει να ναι κατι!
Μόνο εγώ, δεν έχω βρει ακόμη, τι να λέω ότι είναι (n)
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Οταν εισαι νέος σε ενα φορουμ, διψάς για γνώση. Αν ξέρεις πως να ψάξεις έχει καλώς, αν όμως διάφορα για τα Μαλτεζ ειναι στο θέμα για τα κανις ε πως να βγάλεις άκρη;
Εμενα τωρα το θολωμενο μου μυαλο μου λεει οτι λες, οτι για την ελλειψη παιδιειας/γνωσης/κοινης λογικης του μεσου ιδιοκτητη φταινε τα οφ-τοπικ...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Παράδειγμα έφερα ως γενικό τρόπο σκέψης. και πιθανό να λέμε τε ίδια πράγματα με διαφορετική διατύπωση
Πιθανότατα το ίδιο λέμε. Δεν τα βάζω με σενα. Με αυτούς που πήραν το σκυλάκι νευρίασα. Και να σου πω και κάτι; Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ότι μόνο με τον "άσχημο" τρόπο θα καταλάβουν. Την πάτησαν μία ίσως την πατήσουν και δεύτερη. Κι έπειτα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι για σκύλο. Κι εγω για το σκύλο του πατέρα μου, όταν τον είχαν φτάσει 52 κιλά σκέφτηκα πολύ άσχημα. Ότι αν πέθαινε, αν "θυσιαζόταν" ας πούμε, ίσως καταλάβαιναν αφενός και ίσως δεν έμπαιναν ξανά στη διαδικασία απόκτησης σκύλου αφετέρου.
 
  • Like
Reactions: mareco and zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αλλο ένα πολύ δυσκολάκι που θέτεις, το κατά πόσο καταλαβαίνει κανείς ότι κάνει για σκύλο. Εμένα πάντως ενδέχεται να με έχουν πρόσφατα ψιλοαπορρίψει ως φίλη επειδή επέμεινα ξανά να ξεκινήσουν άμεσα δίαιτα σε υπέρβαρη σκύλα που όταν ξαπλώνει στο πλάι το πάνω πόδι αιωρείται κ δεν ακουμπάει έδαφος από το πάχος...Εκεί να δεις επιχειρήματα! Τι να το κάνεις; Το πήραν προσωπικά και μόνο που δε με έδιωξαν...
 


gki

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
65
78
έχει κόσμο που απευθύνεται σε εκτροφείς,αναζητώντας την γνώση,και ο εκτροφέας ,που είναι στην καλύτερη ημιμαθης,δίνει συμβουλές χωρίς να το κατέχει.
πολύ σημαντικό πρόβλημα δηλαδή δεν είναι μονο το ότι κάποιος δεν ψάχνεται..αλλα ακόμα και να ψαχθεί,οι πιθανότητες να πέσει σε σωστό άνθρωπο,υπεύθυνο και με αληθινές γνώσεις,είναι πολύ λίγες.
έχει και πολύ κόσμο που του αρέσει να νιώθει ότι ξέρει,τον γεμίζει να το παίζει δάσκαλος,να επιδεικνύει την ημιμάθεια του. στον αδαή,είναι δύσκολο να ξεχωρίσει τον γνωστη από τον ημιμαθή. ο ημιμαθείς μάλιστα,με την έπαρση που τον "χαρκτιριζει" ,ακούγεται πιο καλά στα αυτιά του νέου. το πρόβλημα είναι πολύπλευρο,έχουν ευθύνη όλοι.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να προσθέσω κάτι : υπάρχουν αδέσποτα που βρεθηκαν πολύ μικρά/πολύ άρρωστα/ τραυματισμένα στο δρόμο . Κάνανε τη θεραπεία τους, ταίστηκαν με το μπιμπερό τους και είναι πανέτοιμα για σπίτι. Αλλα για κάποιον ''ανεξήγητο'' λόγο μενουνε στο ράφι δηλαδή στη μάντρα της φιλοζωικής/στην πανσιόν/στο σπίτι του φιλόζωου. Και εδώ τώρα υπάρχει κάποιο αίσθημα ευθύνης και τα ζώα αυτά δεν μπορούν να επανατοποθετηθούν γιατι δεν θα μπορούσαν πλέον να επιβιώσουν εξω.
Περιμένω όμως από την φιλοζωική ή τον φιλόζωο να συνεχίσει να μαζεύει κουτάβια/αρρωστα/τραυματισένα/επιθετικά(!). Το να πάς να πιάσεις ένα τέτοιο ζώο πιστεύω οτι δεν είναι δουλειά για τον οποιονδήποτε, αυτός που έχει τις γνώσεις και την εμπειρία έχει και μεγαλύτερο μερίδιο της ευθύνης . Πώς να απομακρυνθούν όμως αυτά τα προβληματικά ζώα από το δρόμο αν δεν αποσυμφορηθούν πρώτα οι μάντρες και τα καταφύγια (και τα σπίτια);

Το έχουμε γράψει χίλιες φορές, η υιοθεσία αδέσποτου σκύλου , σώζει δύο ζωές : του υιοθετημένου και αυτού που παίρνει τη θέση του.(Η ''υιοθεσία'' σκύλου γέννας του πισαυλίτη πιστεύετε οτι θα μπορούσε ποτέ να αφορά μόνο αυτόν τον σκύλο που ευτυχώς αγοράστηκε και σώθηκε πριν μαγαριστεί με τον τίτλο αδέσποτο; )

Ε δεν γίνεται να θέλουμε τζάμπα-ράτσα και 35 ημερών για να μας μάθει και να εκπαιδευτεί καλύτερα .Να ταυτίζουμε το αδέσποτος με το ημίαιμος , το ημίαιμος με το άχρηστος, το 7 μηνών με το ενήλικος και 3 χρονών με το γερασμένος(άρα και πάλι άχρηστος). Να βλέπεουμε το αδέσποτος ή το καθαρόαιμος σαν ποιοτικό χαρακτηριστηκό του ζώου
''ε και εγώ αδεσποτάκι έχω..." (Μα πώς μπορείς να το έχεις και να είναι και αδεσποτο; )
''είναι καθαρόαιμος και του φαινεται!'' (Στα νύχια σου; )

Ή ξεβολευόμαστε ή συνεχίζουμε να βάζουμε τρικλοποδιά στους εαυτούς μας και μετα να κλαίμε για την παιδεία (έτσι γενικά και αόριστα) που μας λείπει .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Όσοι θεωρούν ότι ο κόσμος δεν ξέρει να ψάχνει την πληροφορία προκειμένου να ενημερωθεί σωστά για την απόκτηση σκύλου, σόρρυ, αλλά οι στατιστικές και οι έρευνες άλλα λένε. Μεγάλο ποσοστό αυτών που παρουσιάζουν σκύλο γέννας γείτονα, ανήκουν σε μια γενιά η οποία ξέρει να αναζητά και να καταναλώνει πληροφορία καλύτερα και από το να πίνει νερό. Οπότε το "δεν ξέρω να ψάξω" είναι - επιστημονικά τεκμηριωμένα - άτοπο.

Είμαστε επίσης ένας λαός - και πάλι στατιστικά αποδεδειγμένα - με τάση να αγοράζουμε και να καταναλώνουμε όχι ορθολογιστικά, αλλά με βάση το τι θέλουμε να φαινόμαστε και να δείχνουμε. Θέλουμε τη γόβα να είναι louboutin βρε αδερφέ, αλλά μιας και δεν μπορούμε να σκάσουμε τις 1000 τόσες λίρες, την βρήκαμε και στο datsun στη γωνία της γειτονιάς με 20 μόνο ευρώ. Loubouboutin είναι βέβαια, αλλά σημασία έχει ότι θα σκάσει η Ελενίτσα απόψε που θα φοράει γόβα από τα Zara.

Με αυτή τη λογική λοιπόν προμηθευόμαστε από το datsun-γείτονα το ακίτα, το μαλtέζ, το λαμπ κοκ. γιατί σιγά μην κυκλοφορήσουμε με το ψωριάρικο το ημίαιμο στην πλατεία και μας δούν και πέσουν οι μετοχές μας. Το οποίο ακίτα όμως άρχισε να μαδάει πολύ ρε φούστη μου και άρχισε να τρώει και πολύ, και μου κατούρησε και το χαλί το κωλόσκυλο γιατί έχω να το βγάλω από προχθές έξω και δεν γουστάρει και σκύλους ο καινούργιος μου γκόμενος. Δε μαμιέται, θα χάσω τα 150 ευρώ που έδωσα και θα πάω να το αφήσω στην πάρνηθα όπου θα χαίρεται τη φύση και τα ελάφια. Στη χειρότερη αν ξαναθέλω σκύλο θα πάω πάλι στο γείτονα και μιας και είμαι πελάτης θα μου δώσει καινούργιο πράμα και με σκόντο, 100 ευρώ max. - του χρόνου πάλι εδώ θα 'μαστε.

Κι ο γείτονας - εξαιρετικότατος, μου έκανε και έκπτωση! - συνεχίζει ακάθεκτος γιατί 150 ευρώ το τεμάχιο επί 6 τεμάχια η γέννα, το βγάλαμε το ενφια και για φέτος, πάμε για του χρόνου πάλι.

Και μετά είναι κάτι μαλάκες εδώ μέσα που έχουν φάει τη μισή τους τη ζωή να ξεσκατίζουν, να ξεψωριάζουν, να κλαίνε, να ξενυχτάνε, να τρώνε τα λεφτά τους και το χρόνο τους και τα σωθικά τους με εκείνο το ετοιμοθάνατο ακίτα που το βρήκαν στο βουνό 15 κιλά κόκαλλα, και έχουν βαλθεί να το κάνουν και πάλι σκυλί και να του βρουν σπίτι. Και έχουν και το θράσος να μιλάνε και να εκνευρίζονται με εκείνον τον γλυκούλη γείτονα-datsun που βάζει γέννες. Οι ΜΑΛΑΚΕΣ.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Όσοι θεωρούν ότι ο κόσμος δεν ξέρει να ψάχνει την πληροφορία προκειμένου να ενημερωθεί σωστά για την απόκτηση σκύλου, σόρρυ, αλλά οι στατιστικές και οι έρευνες άλλα λένε. Μεγάλο ποσοστό αυτών που παρουσιάζουν σκύλο γέννας γείτονα, ανήκουν σε μια γενιά η οποία ξέρει να αναζητά και να καταναλώνει πληροφορία καλύτερα και από το να πίνει νερό. Οπότε το "δεν ξέρω να ψάξω" είναι - επιστημονικά τεκμηριωμένα - άτοπο....


συγγνώμη αλλά με έμπλεξες. Αν ξέρουν να ψάχνουν όπως λες, πως γίνεται να παρουσιάζουν σκύλο γέννας γείτονα αφου ανήκουν στη γενιά που είπες;